NIEUWS UIT ZEELAND PREDIKBEURTEN WALCHEREN (1-gend® FINANCIËLE M0EIUJKHEDEN VAN DE VUSSINGSE LEESZAAL GELUIDSFILM VERTONING ZATERDAG 23 AUGUSTUS 1952 PROVINCIALE ZE ETJ W BB COURANT Wrak van de „Ariana" wordt gesloopt Wederom is gistermiddag een la ding ijzer, afkomstig van het in de Schaar van Everingen in de Wester- schelde gezonken Finse s.s. „Ariana", de haven van Vlissingen binnenge sleept. Deze keer waren het voorna melyk dekhutten, stukken van de voorsteven en de laatste esten van het dek zelf. Het was een imposant gezicht, brokken van meei dan 25 ton, aan een paar staalkabels benge lend, door het luchtruim te zien zwe ven om ten slotte bij de grote hoop van de vorige keer te worden neer gelegd. Zo langzamerhand komt ei ook tekening in de massa en met een beetje fantasie lean men hier de hele bovenbouw, van wat eens de „Aria na" was, terugvinden. Volgende week zal een derde toent naar het wrak ondernomen worden en dan zullen waarschijnlijk duikers onder de waterspiegel aan het werk gaan om de machinekamer onder han den te nemen. Tot nog toe zijn de werkzaamheden vlot verlopen en men hoopt, dat dit zo zal blijven. Het is immers van het grootste belang voor de scheepvaart, dat het obstakel in het vaarwater spoedig zal zijn opgeruimd. Brand in opslagplaats te IJzendijke Vermoedelijk doordat kinderen met lucifers hebben gespeeld is brand uit gebroken in de opslagplaats van de landbouwer O. d. Jaeger te IJzendijke. Twee mijten gingen verloren. De brandweer van Waterlandkerkje doofde het vuur en wist daardoor er ger te voorkomen. Oesterkwekers vergaderden te Yerseke. Dezer dagen kwamen de leden van Vebo en Vervoex, de verenigingen van oesterkwekers en -handelaars te Yerseke bijeen ter bespreking van de oesterprijzen en opening van het oesterseizoen 1952-1953. Aanwezig wa ren tevens drs. Van Dijk en de heer Van Klinken, resp. directeur en hoofd van de afd. In- en Uitvoer van het Bedrijfschap voor Visserijproducten. Binnen enkele dagen kunnen dus van de zijde van het Bedrijfschap mededelingen over prijzen, gewichten en opemng van het oester-seizoen te gemoet worden gezien. Ook de al of niet gecombineerde export naar En geland vormde een punt van bespre king. Middelburg FIETSENDIEF WAS SPOEDIG GEGREPEN. Toen de Ambonees J. H. zich in een cafetaria aan het Plein 1940 te Mid delburg bevond; ging een andere be zoeker van deze eetgelegenheid er met zijn fiets vandoor. Latei- bleek, dat hij deze bij het station had ge stald. Daar de Ambonees hem van de diefstal verdacht, onderhield hij de man hierover, toen deze bij de ca fetaria terugkeerde om zijn eigen rij wiel, dat hij daar had achtergelaten, op te lialen. De man beweerde van geen diefstal te weten, maar enige Middelburgers waren zo verstandig zijn naam en adres, die vermeld ston den op een aan de fiets hangende la bel, te noteren. Een uur na de aangif te van de diefstal kon de zwijntjes jager dan ook al aangehouden wor den. De man. zekere H. J. V. uit Den Haag die in het D.U.W.-kamp te Vlissingen woont, legde een bekente nis af, Vlissingen DE OPSTELLING VAN „SCARBOROUGH F.C." Het elftal van „Scarborough F.C." dat vanmiddag om vijf uur en niet om half zes, op het terrein aan de Bosweg tegen een Vlissingse combi natie, speelt, is als volgt sa mengesteld doel R. Coates; volgt samengesteld: doel: Coates; achter: v.l.n.r. B. F. Hullah en B. Morley; midden: G. Bo .-man, S. Deïchon en B Peacock; voor: B. Mills. A. Morris. P. Potter, B. Wright en G McKinley. Reserves zijn: J. Elvidge, S. Bo wes en H. Davieft De opstelling van de Vlissingse combinatie is als volgt: doel: .T.Hey- koop (E.M.M.), achter: P. Barten en A. Wijgman (Vlissingen), midden: P. Stroo, A. Schinkel en Th. Rijs wijk (allen de Zeeuwen), voor: W. Leynse (De Zeeuwen), A. Noya (Vlis singen), A. Klopmeyer (De Zeeuwen), P. Weststrate (Vlissingen) en P. v. d. Schraaf (Vlissingen). Aan deze wedstryu gaat een ont moeting vooraf tussen de gemeente ambtenaren van Vlissingen en Loke ren, welk« -- "nl we'd strijd jm kwart, over drie od het terrein naast het hoofdveld begint. OVERSTEEKPLAATS SINGEL— PAUL KRUGERSTRAAT. Enige tijd geleden werd er in de raad van Vlissingen de wens naar voren gebracht, dat er een verkeers regeling zou worden getro^en voor de kruising SingelPaul Kruger- straat. Na langdurige overwegingen heeft men thans door het instellen van diverse oversteekplaatsen een op lossing gevonden, die naar de me ning van B. en W. uit verkeersoog- punt voldoet. Voor de uitvoering van de benodigde werken is een bedrag van rond f 1250 nodig. B. en W. stel len de raad voor hiervoor een crediet ter grootte van dit bedrag te verle nen. Voorlopig ligt het in de bedoe ling de oversteekplaatsen door verf- strepen aan te geven. Dit maakt het mogelijk, dat zij, indien dit later in de praktijk nodig zou blijken, nog iets kunnen verlegd worden, zonder dat hiervoor in het gesloten wegdek kost bare uitbreekwerkzaamheden behoe ven te worden verricht. Zodra is ko men vast te staan, dat de oversteek plaatsen goed liggen, zullen de verf- strepen door witte steentjes worden vervangen. BADBEDRIJF. Van 15 tot 21 Augustus werden bij het badbedrijf te Vlissingen 1710 baden genomen, waarvan 928 gewo ne en 782 vollcsbaden. Er waren 1510 betalende bezoekers. VLISSINGEN. an daag Alhambra: Mensen, die men schuwt". (14 j.), 7 en 9 uur; Luxor: „Minderjarig meisje vermist", (14 j.), 7 en 9 uur; Cosy Corner: Trio Poljoni 36, 8—11.30 en 12—4 u. (Club); Bos weg: Voetbalwedstrijden: gem. amb tenaren Vlissingen—Lokeren 3.15 uur. Vlissingen—Scarborough, 5 uur; Gr Markt Lunapark 10—23.30 uur. Ten toonstelling 15—23 uur; Mars van Brabantse gilden uit Boxmeer en Sambeek, 2 uur; demonstratie vendel- zwaaien en koningschieten, 3 uur; Oeteldonkse kikvorsen, 8 uur. Morgen Alhambra: als vandaag, 3, 7 en 9 uur Luxor: als vandiaag, 3. 7 en 9 uur; Cosy Corner: Trio Poljoni 3—6 en 8—11.30 uur, Kranslegging Oranje. dijk door Scarborough-party, 11 uur. BOTSING. Vrijdagavond omstreeks negen uur ontstond op de hoek Prinses Beatrix- straat—Vlissingseweg te Koudekerke een botsing tussen een uit Middelburg komend motorrijwiel en een uit de richting Koudekerke komende perso nenauto, bestuurd door W. V. uit Kou dekerke. De Berijder van het motor rijwiel en een dame, die zich op de duozitting bevond, werden aan de be nen gewond en moesten in het Be- thesda-ziekenhuis te Vlissingen be handeld worden, waarna zij naar Mid delburg konden terugkeren. Het mo torrijwiel werd vrij zwaar bescha digd. Op de plaats, waar het ongeluk ge beurde, wordt het uitzicht belemmerd door een stapel stenen. GESLAAGD. Te Leiden slaagde voor het examen wetenschappelijk analyst de heer A. Nederlof, vroeger te Vlissingen. AANVULLEND CREDIET CARILLON. B. en W. van Vlissingen stellen de raad voor een aanvullend crediet te verlenen van f3500 voor het aanbren gen van het nieuwe carillon in de Sint Jacobstoren. Er zijn hierbij na melijk een aantal posten tegengeval len, o.a. de kosten van de door de dienst van gemeentewerken verrich te herstellingen enz. in de toren, wel ke aanvankelijk op f1000 waren ge raamd, doch thans rond f2500 blijken te hebben bedragen, terwijl voor ioodgieterswerk en schilderswerk nog op resp. f 1500 en f 1360 moet worden gerekend. Tenslotte moet nog een mi crofoon worden aangebracht bij de luidklokken op advies van de Neder- landsé Klokken- en Orgelraad en van de Rijkscommissie voor de klokken spelen, hetgeen een uitgave met zich mee brengt van f240. Totaal f3100, afgerond op f 3500 voor eventuele kleine uitgaven. FILMS IN ZEELAND Deense prestatie Mensen, iue men scnuwt (I Gabestok- ken), een Deense film van Alice O'Fredericks en Jon Iversen. Met een benijdenswaardige regel maat presteert het kleine Denemar ken het, films uit te brengen, die op bijzonder hoog niveau staan en méér bieden dan louter ontspanning. Zo ook deze nieuwe rolprent in. het Al hambra-theater te Vlissingen waarin op een zeer menselijke en ook arti stiek verantwoordde manier een men selijk probleem wordt aangesneden: het lijden van de vroegere t.b.c.-pa- tiënten, die na hun genezing overal stuiten op een onzl-nige angst voor besmetting en dus in zekere mate uitgestotenen worden. Zoals gebrui kelijk speelt het verhaal zich af in éen gewoon millieu en zijn de per sonen, die er in voorkomen, doodge wone mensen, hetgeen de film nog aanzienlijk, overtuigender maakt. Hol lywood kan op dat punt aan Dene marken een voorbeeld nemen! Al met al een rolprent, welke warm aanbevo len kan worden. Mr. Music een Amerikaanse film van Richard Haydn. Een genoegelijke en ontspannende amusementsfilm in de Schouwburg te Middelourg één der aardigste, welke wij ooit van Bing Crosby hebben ge zien. Bing treedt hierin op als een componist, die zich liever aan het goifspel wijdt dan werkt, maar door een energieke ionfedame .ancy Ol- sen) behoorlijk achterna gezeten wordt om noten op het muziekpapier te tekenen. De film bevat vele grap pige momenten, welke mede te dan ken zijn aan de aanwezigheid van de d aas:e der Marxbrothers, Groucho en van Charles Coburn en Ida Moore in geestige bijrolletjes. Bovendien ziet men het begaafde danspaar Mar ge en Gower Champion, die wij reeds leerden kennen in „Showboat" in ac tie en worden enkele vlotte liedjes ten gehore gebracht, wa "van „Life is so peculair" wel het aardigste is. Uitstekende lichte kost! Reeds eerder besproken: Teresa, een Amerikaanse film van Fred Zin- neman, een gevoelig, meeslepend en met zorg gemaakt werk over de lot gevallen van een Italiaans oorlogs bruidje en haar slappe Amerikaanse echtgenoot, met opnieuw voortreffe lijk spel van Pier Angeli, die in „Mor gen is te laat" furore maakte. (Elec tro, Middelburg); Minderjarig meis je vermist (The clouded yellow), een Engelse film van Ralph Thomas, een vlijmscherpe thriller van de bovenste plank met goed spel van Joan Sim mons als een jong, opgejaagd meisje en Trevor Howard als haar bescher mer in een boeiend, logisch uitge werkt en verrassend besloten ver haal. (Luxor. Vlissingen). Rode Kruis Middelburg had Engelse gasten. Vyf en twintig medewerksters van uit het af- schap Stafford waren de gasten der afdeling Middelburg van het Neder landse Rode Kruis en werden in het Rode Kruisgebouw aan de Kinderdijk officieel ontvangen door mej. Smul ders, medewerkster van het hoofdbe stuur, mevrouw M. A. Teurlings-Bou- wense namens de afdeling Middelburg en de kringsecretaris, de heer M. G. M Gerstel, namens de kring Zee- - de voorzitter d' af mr. W. H. Vermaas, gaf blijk van zijn belangstelling. Nadat de meegebrachte broodmaal tijd was ver-r v<j de afdeling bood thee en fruit aan werd het gezelschap in Middelburg rondgeleid. De administrateur van de afdeling, de .heer S. Paauwe, zorgde voor een goede ontvangst van de gasten. De leidster van de Engelse groep sprak namens allen een hartelijk dankwoord en uitte de wens, dat in de toekomst nog dikwijls een dergelijke interna tionale Rode Kruisontmoeting moge lijk zal zijn O.- en W.-Souburg JUBILEUM VAN DE VRIJWILLIGE BRANDWEER. De Souburgse vrijwillige brandweer vierde haar 12%-jarig bestaan met een feestavond in het gebouw „De Zwaan". Na de openingsrede van de commandant, de heer J, J. Passenier, werd van de gelegenheid tot felicite ren allereerst gebruik gemaakt door burgemeester A. H. S. Stemerding. Hij bleek nog in het bezit te zijn van de Prov. Zeeuwse Courant van Don derdag 30 November 1939, waaruit hij verschillende passages aanhaalde van een verslag over de oprichting van de Souburgse vrijwillige brand weer. Na een zeer geestige speech bood hij namens het gemeentebestuur bloemen aan en als een persoonlijk geschenk een kist sigaren. Voorts werd het woord gevoerd door de heer D. Luitwieler namens brandweer en burgerij van Vlissin gen, door de heer G. Kortus namens de brandweerinspectie uit Breda, doo de heer De Roo namens de Mid delburgse brandweer, door de heer De Voogd namens de afd. Zeeland van de Ned. Ver. van Brandweerper soneel, door de heer A. Schuit namens de Souburgse Toneel en Cabaretclub „S.T.E.C." en door de heer D. de Vis ser, oud-lid van de Souburgse brand weer. Alle sprekers boden bloemen aan. Een schriftelijke felicitatie was binnengekomen van het gemeentebe stuur van Ritthem, vergezeld van een bloemenmand. Vérder een schrif telijke gelukwens van de oud-com mandant de heer J. D. P. de Smit. Vervolgens werd door de burge meester aan verschillende leden van het brandweercorps een oorkonde van de Ned. Ver. van Brandweercom- mandapten uitgereikt en het kruis voor 12%-jarige trouwe dienst. Ge decoreerd werden: de commandant J. J. Passenier. de onder-commandant J. Suurmond en voorts de brandweer lieden A. Goedhart, M. P. Meyers, P. M. Fonse, A. Steketee en A. Arendse. Daarna werd de feestavond ver zorgd door de Souburgse Toneel en Cabaretclub „S.T.E.C.", die een zeer vlot en uitermate goed cabaretpro gramma over het voetlicht bracht, dat by de aanwezigen zeer m de smaak viel. Met een koffietafel en een gezellig samenzijn werd deze zeer geslaagde feestavond besloten. Vrouwenpolder RAADSVERGADERING. Maandagavond 25 Augustus a.s. om zeven uur zal de raad van Vrouwen polder in openbare vergadering bijeen komen. Koudekerke AAN'A -JELIJK PROGRAMMA VOOR DE FEESTWEEK Het programma voor de feestwcck welke van 1 tot en met 6 September ter gelegenheid van het 55-jarige be staan der muziekvereniging „Voor waarts" in Koudekerke wordt gehou den, is thans vastgesteld. Maandagavond 1 September is er zang door het Gereformeerd Evange lisatiekoor en de zangvereniging „Zanglust", terwijl ook een half uur lang de volkszang beoefend zal wor den. Dinsdagavond treedt de gym nastiekvereniging Swift" op, waar na „Vlijt en Volharding" uit Souburg een concert geeft. Na afloop hiervan is er een fakkeloptocht. Woensdag avond worden feestelijkheden geor ganiseerd op het terrein van de cul turele vereniging „Lammerenburg" aan de Vlissingse straat. Donderdagavond kunnen de leerlin gen van de lagere scholen kinderspe len beoefenen en kan de rijpere jeugd haar hart ophalen aan volksspelen, zoals hardrijden op de fiets, kruiwa genrijden, enz. Vrijdagavond werkt de voetbalvereniging V.C.K. mee aan een gecostumeerde voetbalwedstrijd. Na deze match geeft de muziekver eniging „Excelsior" uit Middelburg een concert. Als hoogtepunt van deze feestweek wordt Zaterdag 6 Septem ber een muziekfestival gehouden, waaraan tien muziekverenigingen deelnemen. Dit festival wordt beslo ten met een fakkeloptocht. De ver siering en verlichting van het Dorps plein zullen, naar men verwacht de feestelijke stemming verhogen. Ook wordt een étalagewedstrijd gehoudèn. St. Laurens WATERLEIDING GOLSTEINSE WEG Men verzoekt ons in aanvulling op het raadsverslag van Sint Laurens te willen mededelen dat aanleg van wa terleiding in de Golsteinse weg en de weidegebieden waarschijnlijk wel mo gelijk is. Marktberichten GRAANBEURS LEEUWARDEN. 22 Augustus, witte tarwe f 2025-25; rode tarwe f 20—25,25; wintergerst f 2850 —30.50; zomergerst f 29,50—32; witte haver f 2128.25; kleine groene erwten f 44— 51. Stemming kalm. Erwten hoger. VEILING MIDDELBURG. 22 Aug. Aardappelen: Eersteling bon ken 8. Idem grote 8—9. Drielingen 48. Bintjes bonken 89. Idem grote 7850. Dorè bonken 88,10. IJselster bonken 8. Idem grote 79. Koopmans blauwe bon ken 7. Idem grote 910. Blauwe Eigen heimers grote 710. Doré grote 79, al les per 100 kg. Aanvoer 35 ton. Fruit: Benomi 4045. Zigeunerin 625. James Grieve 8—24. Manks Coalin 312. Jacq. Lebel 7. Early Victoria 35. Appels kroet 39. Peren: Beurré d' Amanlis 8 21. Clapps Favourite 830. Beurré de Mérode 711. Scharlakenpeer 1213 Juttenpeer 716. Peren kroet 410. Drui ven: Frankenthaler 5786. Black Alicant 70. Pruimen: Reine Victoria 324. Reine Claude d' Althan 1325. Belle de Louvain 3—19. Jefferson 3—21. Washington 3—13. Kirlces 18. Dubb. Boere Witte 1125. Ca- taloni 8. Tomaten 1625. Perziken per stuk 826. Suikermeloenen 25—68. Net- meloenen 1645. Aardbeien per doos 75. Bramen p. doos 1523. Bramen per kg. 47—50. Groenten: Sla 4—13. Bloemkool A 34— 75. Idem B 26—47. Idem C 20—42. Idem D 1220, Komkommers A 816. Idem B 812. Idem C 8. Idem kg. krom 810- Rode kool 1118. Savoye kool 5—20. Witte koo-1 35. Spitskool S7. Uien 918. Augurken 9—82. Zilveruien 46—67. Dubb. Princessebonen 20—56. Snijbonen 20—57. Stokprincessebonen 47—59. Pronkbonen 2031. Rentegevers 5658. Saxa's 37. Prei 1420. Andijvie 512. Rabarber 2. Pos telein 11—23. Spinazie 1734. Spruiten 20. Kroten kg. 4—7. Boskroten 36. Bos- peen 1030. Bosrammenas 10. Heden werden de eerste spruiten aan gevoerd door de heer P. Ovaa te Ritthem. EIERNOTERING BERGEN OP ZOOM. De A.VÜ. eiercommissie heeft de con sumptieprijs voor de eieren van af Vrij dag 22 Augustus a.s. als volgt vastgesteld': prijsklasse I 0.21'/-,; prijsklasse II 0 20',2; prijsklasse III 0.19%: prijsklasse IV 0.18'/2. WALCHEREN ZONDAG 24 AUGUSTUS 1952. Ned. Herv, Kerk. Aagtekerke 10 ds, Theunissen, 2.30 ds. v. Willens- waard; Arnemuiden 10 en 2.30 dhr. v. d. Kolff; Biggekerke 10 en 2 (H. D.) ds. Witteveen; Domburg 10 ds. v. Willenswaard, 7 ds. v. Winterswijk; Gapinge 2 ds. dc Boer; Grijpskerke 10 ds. v. Winterswijk, 2.30 ds. Theu nissen; Kleverslterke 10 ds. Sneller; Koudekerke 10 ds. Hartjes, 2.30 ds. Durkstra, 10 Jeugdkerk; Vlissingese weg 7 ds. Durkstra; 't Zandt 10 ds. Durkstra, 7 dhr. Barnard, 10.15 Jeugdkerk; Meliskerke 10 en 2.30 dhr. Barnard; Middelburg Oostkerk 10 cand. Don; Concertzaal 10 ds. Ot- te, 7 ds Smits; Nieuw- en St. Joos- land 10 en 2.30 ds. Pynacker Hordijk; Oost- en West-Souburg 9.30 ds. Spij kerboer, 11 ds. Sneller 7 ds. Spijker boer, 9.30 „Rehobotn" Jeugdkerk; Oostkapelle 10 en 2.30 ds. Richard; Ritthem 10 ds. Glashouwer, 2.30 ds. Maas; Serooskerke 10 ds. v. d. Wind, 2.30 ds. v. Winterswijk; St. Laurens 10 en 6.30 ds. Kalkman; Veere 2 ds. Otte; Vlissingen St. Jacobskerk 10 ds. v. Dijl, 7 ds. Hartjes; Engelse Kerk geen kerk voor jongeren; Noorderkapel 9 en 10.30 (H.D.) ds. Maas; Havendorp 10 dhr. v. Sabben; Vouwenpolder 10 ds. de Boer; West- kapelle 9.30 leesd., 2.30 ds. v. d. Wind; Zoutelande 9.30 en 2.30 (H.A.) ds. Wagener. Geref. Kerk. Arnemuiden 10 en 2.30 ds. Meister; Domburg 10 en 2.30 ds. W. S. Pontier; Gapinge 9.30 en 2 ds. Bouwman; Grijpskerke 10 ds. Goumare, 2.30 dienst; Koudekerke 9.30 en 2.30 ds. Nawyn; Meliskerke 9.30 en 2.30 ds. Verspuy; Middel burg (Hofplein) 9.30 drs. v. Swig- chem, 2.30 cand. Nagelkerke; (N001- derkerk) 9.30 cand. Nagelkerke, 5 drs. v. Swigchem; (Lutherse Kerk) 7.15 ds. v. Ginhoven; Oost- en West- Souburg 9.30 en 2.30 ds v. d. Schaaf; Oostkapelle 10 en 2.3Ö drs. Jager; Serooskerke 10 en 2.30 ds. Bokma; St. Laurens 10 en 2.30 ds. Boon; Veere 10 en 2.30 ds. Streefkerk; Vlissingen 9.30 en 5 ds. Himdriks; Vrouwenpolder (Ned. Herv. Kerk) 2 en 7 ds. Koppe; Westkapeile 9.30 en 2.30 dienst; Zoutelande (Ned. Herv. Kerk) 4.30 ds. Verspuy. Geref. Kerk (art. 31). Souburg 9.45 en 2.30 ds. Meijer; Vlissingen 8 en 4.45 ds. Meijer. Geref. Gem. Aagtekerke 9.30, 2 en 6 leesd.; Arnemuiden 9.30, 2 en 6 leesd.; Meliskerke 9.30, 2.30 en 7 leesd.; Middelburg 9.30, 2 en 6.30 ds. Ryksen; Oostkapelle 10 en 2.30 leesd.; Vlissingen 9.30, 2.30 en 6.30 leesd.; Westkapeile 9.30, 2 en 6 lees- dienst. Chr. Geref. Kerk. Middelburg 10 en 3 ds. Verhage; Arnemuiden 6.15 ds. Slagboom; Vlissingen 9.30 en 5 ds. de Vuijst. Y'er. van Vrijz. Herv. Middelburg geen dienst; Vlissingen 10.45 ds. Mentzel. Evang. Luth. Gem. Middelburg 9 ds. Bieger; Vlissingen 10.30 ds. Bie- ger. Doopsgez. Gem. Middelburg 10.15 ds. Valeton; Vlissingen 10 ds de Boer. Herst. Apost. Zendingsgem Vlissin gen (Bakkersgang) 10 en 4.30 dienst; Leger des Heils.w Vlissingen 10 Heil.dienst, 4 openl samenk,, 7.30 verlossingssamenk. o.l.v. sergt. maj. Roekei. ZONDAGSDIENST DOKTOREN. Bij spoedgevallen i3 te Vlissingen te bereiken de heer G. J. M. de Greef, arts, Koudekerkse weg W 13, tel. 2121. Te Middelburg is te bereiken: mevr. PeL Meilink, arts, Rouaanse kaai 11. TeL 2585. Te Veere, Seroos kerke en Oostkapelle is te bereiken do heer P. J. Bom, arts te Oostka pelle, Dorpsstraat 2. tel. K 1188—276 Te Koudekerke, Westkapeile en Zou telande is te bereiken de heer H. Fri- ma, arts te Zoutelande, tel. K 1186 282. APOTHEKEN. Vlissingen: Apotheek v./li. van Ockenburg, Walstraat 54, tel. 2010; Middelburg: Apotheek Nonhebei, Lange Delft 133, tel. 2538. RAADSSTUKKEN VLISSINGEN Nieuwe grafindeling op de Noorderbegraafplaats De Openbare leeszaal en bibliotheek te Y'lissingen heeft reeds enkele ja ren grote moeilijkheden om haar begroting sluitend te krijgen. Zo ver toont het financieel verslag over 1951 een tekort van ruim f 1600, terwijl dc begroting van 1952 een tekort aanwijst van ruim 1000. Om een eind aan deze moeilijkheden te maken zou het nodig zijn óf personeel op korte termyn te ontslaan óf de boekenaankoop drastisch te beperken. Het be stuur van de leeszaal heeft zich thans tot het gemeentebestuur van Vlis- singen gewend met het verzoek de gemeentelijke subsidie zodanig te ver hogen, dat het tekort wordt opgeheven. B. en W. van Vlissi-„-n delen in hun prae-advies over dit verzoek aan de raad mede, dat hun voorkomt dat de culturele en sociaalpaedagogisehe taak, welke de openbare leeszaal in Vlissingen vervult van zo grote be tekenis is, dat het alleszins gerecht vaardigd is om van gemeentewege zo danige maatregelen te treffen, dat in krimping van de leeszaal-arbeid wordt voorkomen, ook al mocht dit geldelijke offers van de gemeente vragen. Ook de vereniging zal echter naar inkomsten moeten opvoeren. Het is gebleken, dat voor 1952 de inkomsten uit contributies ongeveer 21.79% uit maken van het totale begrotingsbe drag. Het zal nu noodzakelijk zijn, dat dit percentage door het bestuur wordt opgevoerd tot 25, waarna dan de resterende 75% gedekt «an wor den door subsidies van rijk en ge meente. De toepassing van deze re geling betekent voor 1952 aan sub sidies een bedrag van 75% van 15.22 of 11.341.50. Na aftrek van rijks, en provinciale subsidie blijft er dan voor de gemeente nog 7,914.50 over, hetgeen neerkomt op een sub sidieverhoging van 657.50. B. en W. stellen de raad voor de subsidië ring aldus te regelen en in het te kort over 1951 een bijdrage van 500 te verlenen. NOORDERBEGRAAFPLAATS Nu op de Noorderbegraafplaats een volgend gedeelte in gebruik wordt genomen hebben B. en W. van Vlis singen er zich over beraden of 't niet noodzakelijk is een ander en meer aes- thetisch systeem te volgen bij de aan leg van graven, 't aanbrengen van be planting en 'het plaatsen van gedemc- tekens. Het college meent een oplos sing te hebben gevonden in een an dere methode van grafindeling, waar bij telkens twee graven worden aan gelegd langs een middenpad en de gedenkstenen op het verst </an dit middenpad gelegen grafeinde worden geplaatst. De gedenkstenen, die zo doende met de achterzijden naar elk aar toe gericht komen te staan, zou- PAARDENSPORT Nederlands ruitersucces in Het Zoute ROTTERDAMMER RIJKS WON INTERNATIONAAL SPRING CONCOURS. De Nederlandse ruiter-equipe heeft het er op de eerste dag van het inter nationaal concours-hippique in Het Zoute bij Knocke niet onverdienste lijk afgebracht. Vooral de nieuwe Ne derlandse kampioen springen, de Rot terdammer J. Rijks, heeft weer eens zijn klasse bewezen. Voor 30.000 toe schouwers, onder stralende zonne schijn. wist hij met „Red Poppy" de erepalm te veroveren in het interna tionaal springnummer. 46 deelnemers uit acht landen hadden hiervoor in geschreven, waaronder ruiters van naam, zoals de gebroeders Raimondo en Piero d Inzeo (Italië), die evenals de Argentijnse kapitein Canaves, de Fransman Jonquères d' Oriola, de Me xicaanse kapitein Carillo en de Ja panner Joho Koichi tot de Olympi sche ruiter-equipes in Helsinki be hoorden. De uitslag luidde: 1 J. Rijks Neder land, 0 fouten, 66,8 sec.; 2. José Bon- naud, Frankrijk, 0 fouten, 67,1 sec.; 3. Raimondo d'Inzeo, Italië, 0 fouten, 67,3 sec.; 4. Kapitein Canaves. Argen tinië, 0 fouten, 68 sec.; 5. Jonquères d' Oriola, Frankrijk, 0 fouten, 68,3 sec., 6. Kolonel Pantchoulichew, Nederland. 0 fouten, 69,1 sec. ZWEMMEN Nationale zwemkampioenschappen In het Rotterdamse Sportfondsen- bad werd een aanvang gemaakt met de wedstrijden om de nationale zwem titels. De uitslag van de eerste series 400 m vrije slag heren, tevens de samenstelling van de finale op dit nummer, luidt: 1. Tjebbes (HPC) 5.02.2; 2. Elzenga (ZCG) 5.02.5; 3. Ten Thije (LZO) 5.07.8; 4. Willemse (Vechtstreek) 5.11.8; 5. Kaijser (Rob ben) 5.15.6; 6. Lamme (Robben) 5.18.7. 400 m vrije slag dames (geplaatst voor de finale): 1. Geertje Wielema (Robben) 5.32.5; 2. Tine van Brenk (Robben) 5.36.6; 3. Florence Peters (Neptunus Arnhem) 5.47.0; 4. Rineke Sijmons (MZ en PC) 5.48.0; 5. Annie Veldhuyzen (Robben) 5.51.2; 6. Greet Lugthart (ZCG) 5.57.0. Hannie Ter- meulen noteerde een tijd van boven de 6 minuten en plaatste zich niet voor de finale. 3 x 100 m wisselslag estafette he ren (geplaatst voor de finale): 1. DAW 3.34.4; 2. Aegir 3.36.9; 3.HPC 3.41.4; 4. Het Y 3.41.5; 5. Robben 3.42.6; 6. HZ en PC 3.47.4. BELYARDCONCERTEN TE VEERE. Er zullen vanavond en volgende week Zaterdagavond te Veere nog bei aardbespelingen worden gegeven door de beiaardier Jan Kwist Zoals ge woonlijk vangen deze concerten om 8 uur aan. den dan door een beplantingsstrook van elkaar worden gescheiden en voor zover de achterzijden betreft, door de beplanting aan het oog wor den onttrokken. B. en W. stellen de raad voor al dus te besluiten alsmede tot het uit voeren van een beplantingsplan in het ingebruik te nemen gedeelte. Voor dit laatste is een crediet nood zakelijk van f 1275. Voorts wordt o.a. voorgesteld tot wijziging van de ver ordening op de algemene begraaf plaats, teneinde enkele beperkende bepalingen op te nemen, die in hoofd zaak betrekking hebben op bepaalde versieringen of abnormale afmetin gen van monumenten. Burgemeester lichtte twee van zijn ambtenaren op De 55-jarige oud-burgemeester H. H. van de Drentse gemeente Roden stond Vrijdag te Assen terecht, om dat hij zyn gemeentesecretaris en de gemeente-architect had opgelicht. Het gemeentebestuur was nX in con flict gekomen met Wederopbouw en de burgemeester moest een boete van ƒ1000 betalen. De secretaris cn de architect, die zich mede verantwoor delijk gevoelden, vertelde hij echter, dat de boete 2500 bedroeg. Het geld werd voorlopig „geleend" uit een Bouwfonds van „Het Groene Kruis", waarvan de burgemeester voorzitter en de gemeentesecretaris penning meester was. De burgemeester be taalde echter met dit geld niet de boete (die later bovendien nog was verminderd tot ƒ250), maar een par ticuliere schuld. Hy liet de secretaris en de architect echter trouw mee „af betalen". Voor de rechtbank eiste de officier van justitie, die maar niet kon be grijpen hoe iemand als verdachte tot dergelijke handelingen kon komen, een voorwaardelijke gevangenisstraf van acht maanden. Het regent klachten bij Naguib en Maher Gedurende de afgelopen week zijn op het hoofdkwartier van generaal Naguib ruim 25.000 klachten ontvan gen van leden van de Egyptische strijdkrachten, 'van de politie en uit alle lagen van de bevolking. Pre mier. Maher ontving in de afgelopen tien dagen 12.000 klachten en verzoe ken van het publiek. Maher heeft op dracht gegeven de klachten snel te onderzoeken. KERKNIEUWS VLAAMSE ZENDINGSDAG IX MARIA HOOREBEEKE Onder leiding van ds. R. Germeraad, predikant in Maria Hoórebeke (B.), werd aldaar een zendingsfeest van de Vlaamse Protestanten gehouden, Ds. H. Aalbers uit Amsterdam, vroeger te Vlissingen. sprak over „Gods vraag, ons antwoord", en dr. G. Hart- dorff uit Antwerpen over „Dat zij allen één zijn", een woord tot bezin ning in het zo verdeelde Belgische protestantisme. Ook uit Zeeuwsch- Vlaanderen, uit Oostburg, Biervliet, Hoek, Terneuzen, Zaamslag, Hulst en Axel, waren velen op het zendings feest aanwezig. Middags voerde een in België kam perende .Jonge Kerk"- groep het le kenspel „Guido de Brés, een Belgisch reformator" op, welk stuk de strijd van de hageprekers en de beelden storm in de omgeving van Oudenaer- de en Valenciennes weergeeft. Ds. Aalgers vertolkte de rol van Guido de Brés. Ds. G. Jansma van Zaamslag sprak tenslotte over „Verborgen kracht" en ds. K. Blommaert uit Gent over „Waar is Abel uw broe der?" EVANG. LUTHERSE KERK. Beroepen te Leeuwarden: J. J. Fr. Herrmann te Bodegraven. CHR. GEREF. KERKEN. Beroepen te Soestdïjk: J. van Gen- deren te Zutphen. (Nagekomen advertenties) Heden overleed zacht en kalm onze geliefde Man en Vader, Be huwd- en Grootvader ABRAHAM MALJAARS in de gezegende ouder dom van 80 jaar. Wed. A. MALJAARS —KOPPE JAN. J. MALJAARS. P. MALJAARS— MOENS. A. MALJAARS. E. MALJAARS JACOBSEN. F. MALJAARS. C. E. MALJAARS— REYNIERSE en Kleinkinderen. Zoutelande, 22 Augustus 1952. over WALCHEREN in „OUD VLISSINGEN", op ZONDAG A.S., van 8.30-10 uur n.m. I DO- RLOPENDE VOORSTELLING I

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 3