Twee Middelburgers eigenden zich ieder bijna 30 mille toe TURKSTRA's Zeeuwse Almanak DRONKEN JONGEMAN GOOIDE ETALAGERUIT IN DIGGELEN MUZIEKPROGRAMMA VAN Z.V.U. VOOR A.S. SEIZOEN BEKEND V.V.V.-BESTUUR IS DANKBAAR VOOR DE VELE MEDEWERKING 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 23 AUGUSTUS 1952 ONSCRUPULEUS OPTREDEN Boekhouder en koopman pleegden oplichting en verduistering „Voor het misdadig; gedrag van deze verdachte zyn haast geen woorden te vinden. Hy pleegde oplichting, valsheid in geschrifte, verduistering eu flessentrekkerij zonder ten aanzien van zijn slachtoffers ook maar de ge ringste scrupules te tonen." Aldus begon de officier van justitie, mr G. J. B. v. d. Bussen, Vrjjdag in de stampvolle gobelinzaal van het gerechtsge bouw tegen een 34-jarige Middelburgse boekhouder, die zich in een tijds verloop van vier jaar in totaal byna dertigduizend gulden op oneerlijke wijze heeft toegeëigend en weigerde te verklaren, waar hij al dat geld had gelaten. Zelfs heeft hjj het niet beneden zich geacht om een byna blinde winkelier 84 maal een chèque te laten tekenen, zogenaamd voor de betaling van speelgoederen, welke echter in het geheel niet waren besteld. Het geld stak h\j in zjjn eigen zak. De verdachte ,M. C. M., bekende zich aan alle feiten schuldig te heb ben gemaakt. Er waren hem drie ge vallen van oplichting te laste gelegd. Een vriend, die graag wilde trouwen, had hem gevraagd of hij hem niet aan een bedrag van 2000 kon helpen. M. was hierover gaan praten met zijn re latie, doch had deze man verteld, dat de bewuste vriend 2500 wilde le.nen tegen een rente van 4 pet. Met behulp van een vervalste, op zegel gestelde schuldbekentenis kreeg hrj de contan ten los. Deze H., voor wie verdachte de boekhouding bijhield en die blijk baar een onbegrensd vertrouwen in hem stelde, schoot er in totaal ette lijke tienduizenden guldens bij in. Zo verzon M. het verhaal, dat zekere B. moeilijkheden had met effecten en dat er even diende te worden bijgespron gen. Een aandeel van 1000, dat bij één der plaatselijke banken in bewa ring gegeven zou zijn, diende als waarborg. H. slikte het verhaal en gaf verdachte ƒ2000, welke som hij zelf gebruikte. Ook bewoog M. hem tot afgifte van ƒ2900, omdat hij zo genaamd een door hem gehuurd pand te Arnemuiden diende te kopen. Het geleende bedrag zou later worden om gezet in een eerste hypotheek op het gebouw. De president, mr P. van Empel, vroeg zich af, hoe het mogelijk is, dat de mensen zich zo gemakkelijk laten bedotten. Zo kwam verdachte bij zijn relatie aan met een doorzichtig ver zinsel over zijn vader, die een hypo theek op een pand wilde verlenen, doch daarvoor geen geld had. Er was ƒ5500 nodig, maar na verloop van tijd kwam M. met een vervalste nota riële acte op de proppen, waarop een bedrag van 7200 voorkwam. In plaats dat de relatie lont rook, zei hij tot verdachte: „Hé, dan krijg je nog 1700 van me", hetgeen M. direct be aamde. „Het valt mij moeilijk de juis te karakteristiek voor deze houding van het slachtoffer binnen de kring der tanden te houden", aldus mr Van Empel. M., die een zeer behoorlijk bestaan had kunnen hebben, heeft ook nog ten nadele van zijn vroegere patroon 1800 verduisterd. De officier noemde de verdachte onoprecht, omdat hij nog steeds geen behoorlijke verklaring heeft gegeven LEKKER RUSTIG... De mateloos energieke dame, die in Middelburg als een wervelwind de treïncoupè kwam binnenstuiven, bleek slechts de voorbode van een complete storm Want in haar kielzog voerde ze met zich een echtgenoot, nog twee echtpa ren, een onoverzichtelijke schare kin deren en een hoeveelheid bagage, ge- nog om twee wereldreizen mee te on dernemen. Nu was zulk een expeditie de dame toevertrouwd. Ze begon onmiddellijk te organiseren: „Jantje hier, Pietje daar, Zusje daarnaast; man, Klaasje kan helemaal uitgekleed worden, Riet je doe je m'utsje af, Kees, leg die kof fer in dat net; Willem, leg die regen jas weg", en zo vervolgens De menigte gehoorzaamde inschik kelijk, behalve Pietje. Pietje zat niet naar zijn zin en deed zulks den volke kond door luidkeels te brullen, dat hij „bij de bledden wou zitten". Met de hardnekkigheid van een gediplomeer de smid bleef hij op hetzelfde aam beeld hameren„Ik wil bij die 'oled- de zitte; ik iwit by de bledde zitte, ik toil Daar niemand wist, wat „de bledde" waren, kreeg Pietje geen gehoor en daardoor werd Pietje met de minuut verbitterder, hetgeen zich onder meer manifesteerde in een venijnige schop, toegediend aan Zusje. Waarop Zusje in een schrikbarend gehuil losbarstte. Intussen was manlief begonnen met het verwijderen van de kledingstuk ken, welke Klaasje verhulden; had Kees de koffer in het net gelegd en waren om kort te gaan alle be velen uitgevoerd. Men zat. Met hier en daar een blauwe plek, maar men zat. Totdat er een man binnentrad, die alleen door zijn binnentreden een or kaan van verbaasde uitroepen ontke tende. Het was oom Karei en oom Karei die er met lichaam en ziel bijhoorde was weg geweest, zonder dat iemand iets gemerkt had! Hij deelde mede, dat men „vooraan" allemaal bij elkaar kon zitten. „Plaats zat", zei oom, waarop de he le horde als door wespen gestoken overeind sprong, graaiend naar kof fers en kinderen En eerst toen heel de schare weer verdwenen was, werd het oude heer tje wakker, dat gedurende de ganse voorstelling in een hoekje had zitten dutten. „Lekker rustig in d trein, hè", sprak hij. En vergenoegd naar alle zijden knikkend, verliet hij in Kapelle-Bie- zelinge, heerlijk uitgeslapen, de cou pé... van de bestemming der bedragen. Een psychiater heeft hem volkomen toerekeningsvatbaar verklaard. Mr Van der Dussen wilde echter re kening houden met de invaliditeit van verdachte, waardoor deze zeer ver- bitterd is geworden en eiste een ge. vangenisstraf voor de tjjd van één jaar en acht maanden met aftrek van het voorarrest. Hy voegde er aan toe,' dat hy, indien M. deze handicap niet had gehad, zeker drie jaar zou heb ben gevraagd. In zijn pleidooi drong mr J. G. v. d. Burgt krachtig aan op een gecombi neerde straf. PASSAGEGELDEN VERDUISTERD Tevens stond de 50-jarige Middel burgse koopman P. J. D. terecht, die toegaf het geld, dat een inwoner van Yerseke hem had betaald voor pas sagebiljetten naar Melbourne, niet aan de stoomvaartmaatschappij „Ne derland" te hebben afgedragen, doch te hebben gebruikt om andere schuld eisers tevreden te stellen. Het bleek, dat vele mensen op Walcheren zeer bereidwillig waren geweest om D. geld te lenen. Hij kreeg dit dikwijls los door verzonnen, doch niet geheel on geloofwaardige verhalen op te han gen. „Financiële moeilijkheden, dat klinkt wel plechtig, maar daar mag U toch niet mee schei-men, want U heeft voor uzelf nooit naar behoren gefinancierd", aldus de president, die verdachte er aan herinnerde, dat hij zelfs vroegere vrienden uit het gijze laarskamp en eenvoudige handwerks lieden gebruikte om ver boven zijn stand te kunnen leven. Een oude da me ontfutselde hij met behulp van een leugenverhaal ƒ1400. In totaal ging het ook in deze zaak om een bedrag van bjjna 30.000. De officier vond de handelwijze van D. ook zeer ernstig. Verdachte profi teerde van de goede klank, die de naam van zijn familie heeft en dacht er niet aan om de tering naar de ne ring te zetten. Het ene gat werd met het andere gedicht en zelfs kinder- spaai-potten werden daaraan opge offerd. Wel was verdachte geen ge raffineerd oplichter, maar ondertus sen zijn velen de dupe geworden. Spreker vroeg één jaar gevangenis straf. waarvan acht maanden onvoor waardelijk met aftrek van voorarrest en vier maanden voorwaardelijk met twee jaar proeftijd en de bijzondex-e voorwaarde, dat D. zich onder het toezicht stelt van de Prot. Chr, Re- classeringsvereniging. De raadsman, mr W. F. P. Kurtz, verklaarde, dat zijn cliënt reeds in de twintiger jaren, toen hij zijn tegen- woordige zaak overnam, begon met een schuld van 33.000. Hij heeft geen kans gezien om dit geld in zijn zaak terug te vérdienen. Hij had grote te genslagen, vooral in de oorlog en zak te steeds dieper in de schulden. Mr Kurtz meende, dat in het geval van de passagegelden niet van verduiste ring kan worden gesproken, omdat D. deze gelden reeds bezat en er dus slechts een schuld was aan de Mij. „Nederland". Wat het tweede punt van de tenlastelegging betreft, het lenen van ƒ1500 zogenaamd om een schip te provianderen, achtte pleiter geen sprake van een „samenweefsel van verdichtselen" en hij vroeg dan ook vrijspraak. Voor het geval de rechtbank daartoe niet zou kunnen besluiten, drong hij aan op een zo kort mogelijke onvoorwaardelijke straf. Nadat de officier nog verklaard had, bg zyn eis te persisteren, werd de uitspraak in beide zaken bepaald op 5 September te 10 uur. RECHTBANK MIDDELBURG Hij verdween met één en dertig horloges Op een Zaterdagavond in Juni het was al laat slingerde een 26-ja- rige jongeman, die zeer diep in vele glaasjes had gekeken, door de Lange Delft in Middelburg. Bg de horlogewinkel van de heer v. d. B. gekomen, bleef hg plotseling staan en met een flinke kei vernielde hg een etalageruit, waarna hg 31 horloges bij elkaar gritste en de benen nam. Dit merkwaar dige „kraakje", dat de heer v. d. B. al een keer eerder was overkomen, werd Vrydag door de Middelburgse rechtbank behandeld. De verdachte, de los-werkman H. V., had zijn buit in een krant verpakt en voorlopig verstopt. De volgende dag ging hij ermee naar zekere L. H. Mieuw- en St. Joosland, maar deze voelde er weinig voor om in een on verkwikkelijke affaire te worden ge mengd en al spoedig had de politie de gelegenheid V. aan de tand te voe len. De verdachte, die vorig jaar een ruit van een warenhuis te Middel burg in diggelen gooide, bekende zijn euvele daad. Hg had het feit in een dronken bui gepleegd en kon zich niet meer herinneren hoe hij er toe gekomen was. „Ik ben te zwak om de drank te laten staan", zei hg. De president, mr. P. van Empel, wees hem er op, dat hij een vorige maal niet wilde meewerken aan een anti- alcoholkuur en de officier van justi tie, mr. G. J. B. v. d. Dussen, achtte het nodig om een voorwaardelijke be schikbaarstelling van de regering voor V. te eisen en daaraan de bijzon dere voorwaarde te verbinden, dat hij zich aan een kuur onderwerpt. Voorts vroeg de officier acht maan den gevangenisstraf met aftrek. De verdediger, mr. jhr. C. F. van Nispen Omgekomen Belgisch echtpaar ter aarde besteld Vrijdagavond is in de R.K. kerk te Rilland-Bath een mis opgedragen voor het Belgische echtpaar v. d. Brandt, dat vorige week Vrijdag op zo nood lottige wijze op de Schelde om het leven is gekomen. Hierna zijn de bei de slachtoffers, die geen kinderen na laten, in tegenwoordigheid van een familielid, te Rilland ter aarde be steld. Een kleine dief. Naar eerst thans wordt vernomen heeft het zoontje van de heer M. H. te Sint Maartensdijk bü de heer L. R. een bedrag van f 10 weggenomen. Nadat hij hiervan f7,50 had uitgege ven voor allerlei snoepgoed, wist hij niets beters te doen dan de resteren de f2,50 bij de politie te brengen met de mededeling, dat hij dit bedrag had gevonden. De politie vertrouwde het zaakje niet erg en stelde een nader onderzoek in met het gevolg, dat de kleine boef bekende het geld te heb ben ontvreemd. Naar nader werd medegedeeld, heeft dit knaapje al eens eerder geld weggenomen. Benoemingen bij Zeeuwse waterschappen Bij Koninklijk besluit zijn benoemd in de provincie Zeeland: tot dijkgraaf van het waterschap Sint Maartens dijk, de heer A. P. Geluk te St. Maar tensdijk; tot gezworene van de Karei- polder, de heer J. Nagölkerke te Krab- bendijke, met ingang van 1 Augustus 1952 en tot gezworene van het water schap Stavenisse. de heer J. C. de Rooij te Stavenisse. tot Sevenaer, wilde liever een voor- waardelgke straf opgelegd zien, doch keurde de beschikbaarstelling goed. Twaalf veroordelingen had de Vlis- singse los-werkman J. H. W. K. ach ter de rug en twaalf biertjes had hg feconsurneerd toen hij na een winkel- iefstalletje met een gestolen breek- gzer probeerde toegang te krggen tot een onbewoond pand in de Grave- straat te Vlissingen, waarin twee fietsen waren gestald. Verdachte be weerde, dat hy in dit tehuis de nacht wilde doorbrengen, maar het was zeer onwaarschg'nlgk, dat hg de hardë plankenvloer verkoos boven het zach te bed dat hem bij zijn moeder thuis wachtte. Aan de fietsendiefstal kwam hij echter niet toe. want twee agen ten betrapten hem en namen hem mee naar het bureau. Thans werd acht maanden gevangenisstraf met aftrek tegen deze „zwijntjesjager" geëist. De 41-jarige schipper B. A. V. uit Colijnsplaat bekende aldaar een vrachtauto te hebben gestolen. Hg zeide dit gedaan te hebben toen hij in een zeer zwaarmoedige bui was. De man, die ernstig aan asthma lijdt, was afgekeurd voor zijn beroep, kreeg van niemand ondersteuning en wist niet hoe hg de eindjes aan elkaar moest knopen. Hg had de wagen weg genomen en was er opzettelijk mee tegen een telefoonpaal gereden. De officier voerde aan, dat het feit, dat verdachte geen steun kreeg, gro tendeels aan hemzelf is te wijten. Re kening houdende met een psychia trische verklaring eiste hg voorwaar delijke ter beschikkingstelling van de regering met drie jaar proeftgd, bij- zondere voorwaarden en toezicht. Uitspraak in al deze zaken op 5 Sep tember a.s. Wrak van torpedojager wordt verwijderd Ligt Westelijk van Terneuzen Sinds enige tijd is men bezig met de voorbereidende werkzaamheden voor het lichten van de, in de Mei dagen van 1940 bij de Nieuw-Neuzen- polder, Westelijk van Terneuzen. aan de grond gezette Britse torpedoboot- jager „Valentine", die tijdens de ge vechtshandelingen in Zeeland, door een Duitse bommenwerper werd a gevallen en daarbij enige voltreffers kreeg. Een groot aantal opvarenden viel hierbij als slachtoffer. Reeds eer der bestonden plannen tot verwijde ring van het wrak, doch om finan ciële redenen vonden deze geen door gang, daar gevreesd werd, dat dit hoge kosten voor herstel van de zee wering zou meebrengen. Deze kosten zouden door de opbrengst van het wrak niet worden gedekt. Daar ech ter de prijzen van het schroot in middels sterk zijn gestegen, werd on langs door het Rijk bij openbare in schrijving het wrak van de „Valenti ne" verkocht en aan de hoogste in- schrijfster, de Fa. Bijker te Rotter dam toegewezen. Naar de directeur van het bedrijf, de heer Bijker, ons mededeelde, ligt het in de bedoeling het wrak van de „Valentine", in tweeën te snijden en beide delen af zonderlijk door drijvende bokken op een in de nabyheid gelegen zandplaat te zetten, waar men zal trachten deze gedeelten zover te dichten, dat ze naar elders kunnen worden gesleept, om daar te worden gesloopt. Thans is men bezig, om, door middel van duikers, stroppen onder het achter schip door te halen, dat het eerst zal worden gelicht. Over ongeveer tien dagen hoopt men, onvoorziene om standigheden voorbehouden, met het in tweeën snijden te kunnen beginnen. Dit zal op een dusdanige plaats ge schieden, dat geen gevaar bestaat voor ontploffing van de in het schip aan wezige explosieven. Inmiddels zijn thans in het voorschip 800 proppen aangebracht voor het dichten van de gaten, die ontstaan zijn, door gra naatscherven, daar dit gedeelte van het schip destijds door de Duitsers als schietschijf werd gebruikt. Ergerlijke dierenmishandi eling Boven Westen-Schouwen verscheen deze week een zeldzame gast op trek: namelijk een jonge visarend, «Bke vogel bij de wet is beschermd. Een zekere B. zag deze vogel en schoot hem neer. Het dier wcrö niet dade lijk gedood, doch was vleugellam ge schoten. B. sloot het zwaar gewonde dier in een kist en trachtte het met muizen in het leven te houden. De politie, die van 't geval kennis kreeg, stelde een onderzoek in en maakte te gen de onverantwoordelijke schutter proces-verbaal op, wegens overtreding van de vogelwet en wegens dieren mishandeling. De visarend moest wor den afgemaakt. BELANGWEKKEND GEHEEL Optreden o.m. van Rotterdams Kamerorkest, Lola Bobesco en Janine Dacosta De Zeeuwse Volksuniversiteit heeft haar concertprogramma voor het aanstaande seizoen 19521953 bekend gemaakt en daaruit blijkt, dat het bestuur er ook dit keer weer in geslaagd is een belangwekkend geheel sa men te stellen. Als novum treffen wy onder meer aan het optreden van het Rotterdams Kamerorkest, waarvan de musicus Piet Ketting de dirigent is. Dit orkest, dat in Zeeland kan op treden dank zg de financiële steun van de provincie, zal op 25 September a.s. in Middelburg concerteren. Het ligt in de bedoeling, dat in verschei dene Zeeuwse plaatsen zal worden op getreden. Er zullen werken van Beet hoven, Schubert en Lalo worden uit gevoerd, terwijl als solist is geënga geerd de pianist Gerard Hengeveld, in Zeeland geen onbekende. Dit kamer orkest vormt een symphonisch en semble van ongeveer vgftig musici. Als tweede symiphonisch concert is te Middelburg een optreden van het Residentie-orkest onder leiding van Willem van Otterloo geprojecteerd op 24 April 1953 met vermoedelgk als solist Hermann Schey in de „Kinder- totenlieder" van Mahler. KAMERMUZIEK Ook de kamermuziek is niet verge ten. Verheugend is daarbg dat het Z.V.U.-bestuur er in geslaagd is het „Nieuw Hollands Strijkkwartet" in Zeeland te doen optreden. Dit kwar tet, bestaande uit Nap de Klijn, Jo- han van Helden, Paul Godwin en Ca- rel van Leeuwen Boomkamp, bestaat .nog slechts kort, maar vestigde reeds by zgn eerste optreden de aandacht op zich door zgn buitengewone inter pretatie van kwartetten van o.a. Schubert en Smetana. Voorts vermeldt het programma het optreden van de beroemde Roe- Coaster op mijn gelopen Vier opvarendën te Vlissingen aan land Ten Noorden van het lichtschip Terschellingerbank is het uit Gronin gen afkomstige 420 ton metende schip „Peto", eigenaar-kapitein E. Mooy. gezonken nadat het op een mijn was gelopen. Het schip was met kolen op vueg van Engeland naar Zweden. De opvarenden, bestaande uit elf koppen onder wie drie passa giers, zijn door 't Engelse m.s. „Fair- head" aan boord genomen. Later nam de reddingboot „Brandaris" ze ven opvarenden over, die te Terschel ling zijnbinnen gebracht. De kapitein en drie andere opva renden, die aan boord van de .Fair- head" waren genomen, hebben op de rede van Vlissingen het schip verlaten en zijn des avonds laat om half twaalf in Vlissingen aan land gebracht. Na een kort onderzoek door dr. H. C. A. Detmar, zijn zij per auto naar Gro ningen vertrokken. De kapitein wei gerde inlichtingen te verstrekken. HOOFDPUNT >#1 Mijnhiidt'i Hoofdpijnpocders. Doos 47 cent meense violiste Lola Bobesco met de pianist Jacques Genty. Dit wereldbe roemde artistenpaar is wgd en zgd vermaard door zgn volmaakt en brü- lant samenspel Tenslotte vestigen wg de aandacht op het optreden van Janine Dacosta, winnares van de prix-Marguérite LongJacques Thibaut 1951, die reeds enkele malen in Zeeland is op getreden. VLISSINGEN—FEESTSTAD Dank zij samenwerking van velen werd feestweek volledig succes Vandaag is het de laatste dag van de grootse V.V.V.-feestweek, die thans in Vlissingen zo luisterrylc wordt gevierd. Met het dageiyks bestuur van V.V.V. hadden wy aan de vooravond van deze slotdag die met het op treden van de Brabantse gilden en de Oeteldonkse Kikvorsen iets byzon- ders belooft te worden! een kort onderhoud, waarby ons bleek, dat het bestuur uiterst verheugd is over het welslagen van de festiviteiten. „Wg zgn daarom ook zeer erkentelgk jegens een ieder, die aan dit zo succesvolle feest medewerkte. Zelden heeft Vlissingen bg feesten zóveel mensen, onder wie talrijke gasten, op de been gezien!" aldus de heer J. L. Verhagen, de voorzitter van V.V.V. De heer Verhagen wees er op, dat bg deze gemeenschappelijke actie een samenwerking getoond is, die tot een algeheel welslagen oidde. De etalages, de versiering, de verlichting en de feestmarkt overtroffen de stoutste verwachtingen. En tgdens de tentoonstelling terecht zo veelvul dig geprezen gaven velen een voor- Gooi geen geld door de gootsteen Wees toch zuinig met Uw pak OMO (O MO-Nieuwsdienst) ,23. Aug. - We zouden het de Nederlandse huisvrouw wel in het oor willen schreeuwen: Wees toch zuinig met uw pak OMO Natuurlijk begrijpen we heel goed. dat het moeiiyk is te breken met de vastgeroeste gewoonte op wasdag een heel pak in de wasketel leeg te stor ten. Zo deed moeder het, ze doet U het dus ook. Maar met OMO is dat beslist niet nodig. Zelfs in het hardste water doet iedere OMO-korrel onmid dellijk haar werk en zy doet dat bo vendien beter dan welk ander was middel ook. Het is al zo vaak gezegd, maar toch kan er niet genoeg de nadruk op worden gelegd„Verspil geen enkele korrel, maar wees er zuinig mee, héél zuinig" Neem zo gauw mogeiyk zelf de proef op de som. Ook U zult dan tot de inderdaad verbazingwekkende con clusie komen, dat het wonderlijke pak OMO in feite een grote besparing geeft. Want niet alleen is uw grote was by heel wat minder OMO-korrels In de wasketel even kraakhelder als daarvoor, maar er is nog genoeg OMO in het pak gebleven voor een heeriyk schuimend sop voor wol en zyde als ook voor velerlei andere schoonmaakkarweitjes, waarbg we dan in de allereerste plaats denken aan de dagelgkse afwas. Neem dus deze proef. Werkelgk, U zult ons dankbaar zijn, het is een les voor uw leven. O. 26 beeld van belangeloze medewerking door explicatie, film. schoonhouden en andere zaken. Bovendien heeft men begrip voor de moeilgkheden van het V.V.VT-bestuur getoond, zoals het gebrek aan geldmiddelen, terwgl de arbeid van de bestuursleden, die hun tgd en werkkracht aan de feestweek gaven, op prgs werd gesteld. I De heer Verhagen had deze prettige geest van waardering en tegemoet komendheid overal aangetroffen, waar men ook aanklopte, of het nu bij het gemeentebestuur was of bij de gemeentelgke diensten, by de Bond van Buurtverenigingen of bij de za kenmensen, bij de politie of bg de ver enigingen die in Oud-Vlissingen mee werkten, bg de organisator van de feestelgkheden of Dg de Ambonese vrienden, kortom ledereen verleende hulp en steun, ondanks de kleine te genslagen die er vanzelfsprekend wa ren, zoals het slechte weer en de fou ten of foutjes, die ook niet uitbleven. Voor dit alles is het V.V.V.-bestuur zeer dankbaar. DE VERLICHTING. De heer Jan van de Mortel uit 's Hertogenbosch, secretaris van de Brabantse Federatie van Handboog schutters, die vandaag de explicatie bg de gildefeesten zal verzorgen en die gisteravond reeds in Vlissingen was aangekomen, verklaarde ons, ge troffen te zgn door de attractieve ver lichting van de stad. U kunt in Vlis singen zeker met Breaa concurreren", zo zeide de heer van de Mortel. OUD-VLISSINGEN. Als gewoonlg'k was er gisteravond weer vrij veel publiek op het feest terrein, terwgl in Oud-Vüssingen de voor de territoriale wateren. In het Staatsblad is opgenomen een Kon. Besluit van 26 Juli 1.1., hou dende vaststelling van een visserijre- glement voor de territoriale wateren. Daarin wordt bepaald, dat ter be scherming van de schelpdieren-visse- rg gedeelten van de territoriale wate ren, waarin of in de omgeving waar van zich natuurlijke banken bevin den, voor de visserij worden gesloten. Onder natuurlyke bank wordt ver staan iedere niet in uitsluitend ge bruik gegeven plaats, waar schelp dieren van nature zgn gevallen. Het is verboden te vissen op de hiervoor bedoelde gedeelten gedurende de tgd, dat zij voor de visserg zgn gesloten, tenzg men voorzien is van een daar toe strekkende schriftelijke vergun ning van het districtshoofd, zijnde het hoofd van de dienst der vissery- inspectie in het eerste district. Ter bevordering van de teelt van schelpdieren zo wordt verder be paald kunnen gedeelten van de territoriale wateren aan de openbare visserij worden onttrokken en op door de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening te stellen voor waarden tijdelyk in uitsluitend ge bruik worden uitgegeven voor de teelt van schelpdieren. Het is verbo den op een in uitsluitend gebruik ge geven plaats te vissen met een kor of schelpdieren te rapen tussen een half uur na zonsondergang en een half uur voor zonsopgang. Voorts is het verboden tijdens mist te vissen met een kor. Eveneens is het verbo den op een in uitsluitend gebruik ge geven plaats enig vistuig bg zich te hebben, tenzg degene, die Ret vistuig bij zich heeft op eerste vordering kan aantonen dat hij op die plaats tot vis sen met dat vistuig bevoegd is. De minlser kan tijdelyke afwijking van de bepalingen van het besluit toe staan. Een betere verbinding in Zeeuwsch-Vlaanderen De verbetering van de weg van Waterlandkerkje naar LJzendijke wordt op 5 September a.s. door de Gedeputeerde Staten van Zeeland te Middelburg in het openbaar aanbe steed. De aanleg van het eerste ge deelte van deze weg van Oostburg naar Waterlandkerkje kwam reeds geruime tijd geleden tot stand, maar wegens moeilgkheden met de water leiding maatschappij „Zeeuwsch- Vlaanderen" stagneerde het werk. JÓoor deze verbetering zal een be- Kngrgke doorverbinding tussen West- en Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen tot stand komen, een verbinding, wel ke in het bgzondcr van belang is met het oog op de te leggen weg door de ingepolderde Braakman. Jubileum dr. J. J. Westendorp Boerma Met September a.s. zal het 25 jaar geleden zijn dat dr. J. J. Westendorp Boerma benoemd werd tot leraar in de geschiedenis, staathuishoudkunde en staatsinrichting aan de Rijks Ho gere Burgerschool te Zierikzee. Per 1 September 1938 volgde zgn benoe ming tot directeur van deze onder- wijs-inrichting welke functie hij 1 September 1946 verwisselde bij de overgang van de R.H.B.S. tot Lyceum, met die van rector. Dr. Boerma, zoals hij doorgaans genoemd wordt, is in en buiten Zierikzee een zeer geziene fi guur en wordt als geleerde en docent algemeen geacht. Woensdag 3 Sep tember, half drie, zal in de school een receptie gehouden worden ter gele genheid van zijn jubileum. Hoofdinspecteur Zuur van Terneuzen naar Rotterdam Bg K. B. van 9 Augustus j.l. is de hoofdinspecteur-titulair van 's Rgks belastingen R. W. Zuur, hoofd van de inspectie der Invoerrechten en Ac cijnzen te Terneuzen, benoemd tot hoofdinspecteur van 's Ryks belas tingen, hoofd van de inspectie der Invoerrechten en Accijnzen, 2e afde ling, te Rotterdam. Kon. Harmonie „Ons Genoegen" voor muzikale opluistering zorgde. Leer lingen van ae dansschool G. Matthijs- sen gaven demonstraties van oude en nieuwe dansen en ook André Meurs zette zijn beste beentje voor. Vanavond wordt nu de feestweek officieel gesloten, doch het grote succes en de belangrykheid van de tentoonstelling „Zeelands Leven" hebben het V?V.V.-bestuur *er toe ge leid aan alle hieraan medewerkende instanties te verzoeken deze expositie alsnog open te houden op 25, 26 en 27 Augustus, alsmede op Zondag a.s. van 1417 en van 1922 uur. Bo vendien zal Maandag tot en met Woensdag een gedeelte van het Luna park nog open zijn, alsook Oud-Vlis singen. Hier zullen de programma's worden uitgevoerd, die tengevolge van het slechte weer min of meer in het water zgn gevallen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 2