PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Mr. Donker toch gestruikeld over Buitenlandse Zaken J. Loews won op spectaculaire wijze Middelburgse ringrijderij D£ BILT Kantlijn T' - 50.000 TSJECHISCHE GF7INNEN WORDEN GEDEPORTEERD 195e Jaargang-No. 197 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred. G Ballintiju PL verv. W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 ct per week. f 5.45 p. kw.( tr. p. p. t 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 22 Augustus '52 ADVERTENTIEPRIJS 22 Ct pei mm. Minimum p. advertentie t 3.— Ing mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties imax 8 regeJu van 1—5 regel» L—tedere regel meei 20 cent. ..Brieven of adres Bureau van dit Blad' 25 cent meer. Giro nr. 33»3n<' P Z t- Middelburg Bur. Vlissinger Walstr 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g, 2861 of 2160). Middelburg. Markt 51. telef. 3841; Goes, Lange Vorststraat 63. tel el. 2475 ib.g.g. 2228); Oostburg: Flnlandstraat 2 telef. 16; ferneuzen Brouwerpsti ZienKzce N Bogt- i .c.ct, 26 DE DEKEN WAS BIJNA PASSEND K.V.P. wees ook laatste aanbod van de hand (Van onze parlementaire redacteur.) Nadat reeds eerder bekend was gemaakt, dat de kabinetsformateur ten paleize in audiëntie was ontvangen, deelde het Kabinet van de Koningin Donderdag in de loop van de middag mede: „Mr L. A. Donker heeft H.M. de Koningin verzocht hem te ontheffen van de opdracht tot het vormen van een kabinet. De Koningin heeft dit verzoek ingewilligd." Hiermede is dan de derde fase in deze kabinetsformatie dus afgesloten. Ons staatshoofd is inmiddels reeds begonnen met het horen Van adviseurs. Gistermiddag om half zes ontving zij prof. Romme van de K.V.P. op het Paleis Soestdijk. over personen, terwijl hij meende eni germate terughoudend te moeten zijn ten aanzien van die kwesties, die ook in een volgende formatiepoging weel een rol zouden kunnen spelen, in welk geval volledige openbaarheid schade lijk zou kunnen werken. Mr. Donker is in eerste aanleg uit gegaan van een viertal praemissen; le. dat na ruim vijf en een halve week van besprekingen tussen de for mateurs en de vier fractie-voorzitters de vorming van een vier partijen-ka binet als mislukt moest worden be schouwd, aangezien men het wèl over een program, maar niet over de zetel verdeling eens had kunnen worden. Het had in beginsel ook weinig zin over laatstgenoemde kwestie opnieuw te beginnen; 2e. dat zowel dr. Drees als prof. Beei dc opzet hadden een parlementair ka binet te vormen door ook bij de zetel verdeling de fracties in het overleg te betrekken. Gezien de onoverko melijke moeilijkheden, die uit deze opzet waren voortgevloeid, had het óók geen zin meer te trachten een Gisteravond heeft mr. Donker, zoals gebruikelijk, de pers een overzicht ge geven van het zakelijk verloop van zijn formatiepoging. In zijn uiteenzet tingen legde hij zich uiteraard enkele beperkingen op. Zo sprak hij niet De sociale zorg in Nederland is een aangelegenheid, waarover de meningen zo by tijd en wyle wel zeer sterk botsen. Nauwelijks heeft de Wiardi Beckmanstichting in een breedvoerig rapport aangedron gen op reorganisatie van het zielcen- fondswezen, of er zyn anderen, die daar stelling tegen nemen. Het gaat daarbij om de vraag, of de verzorgen de taak van de staat steeds verder moet worden uitgebx-eid, dan wel of het individu de nodige verantwoorde lijkheid zelf moet blijven dx-agen. Met andere woorden: moet het bestaan van de staatsburger van wieg tot graf gewaarborgd zijn? Of moet op hem zelf de taak blijven rusten, daartoe in belangrijke mate bij te dra gen? De meningen zullen daarover wel ten eeuwigen dage uiteen blijven lo pen. De pi-actrjk leert evenwel, dat het geen kwaad kan, als men het indi vidu zelf een redelijke portie verant woordelijkheid geeft. kinderbijslag, lopen de meningen uiteen. De Sociaal-Economische Raad heeft aan de regering advies uitgebracht over de vraag, of een grotere pro gressie in de kinderbijslag voor loon- trekkenden op haar plaats is en of bij een hoger basisloon ook de kinderbij slag moet stijgen. Prof. Romme is in „De Volkskrant" (R.K.) slecht over het rapport te spx-eken en is het met de minderheidsnota (der R.K. leden van de S.B.R.) eens, dat de kindex-- bijslag moet worden gezien als een wezenlijk onderdeel van het arbeids inkomen; hij tracht dan ook de moti- vex-ing van het rapport te ontzenu wen: „Wanneer wordt die individuele verantwoordelijkheid eigenlijk meer gefnuikt: door het onderhouden en opvoeden van kinderen binnen het be reik der mogelijkheden te brengen of door dat onmogelijk te maken, tenzij op straffe van Dergen materiële zox- gen en het groot brengen van zijn kinderen alleen voor het slechtst be taalde werk? Wij vinden het uitste kend, dat het grote gezin soberder leeft dan het kleine, daar zal het al leen maar krachtiger van worden. Maar wij vinden het in hoge mate er gerlijk, wanneer er geschermd wordt met „het gezonde individuele verant woordelijkheidsgevoel", om de kinder bijslag af te remmen op de helft van de variabele (dat wil zeggen van nog niet eens alle) kosten, waarvoor de vader van het grote gezin staat. Over het gezonde individuele verantwoor delijkheidsgevoel kan men praten, wanneer het gaat over de vraag, of de kinderbijslag de hoogte moet heb ben van bijvoorbeeld 8o dan wel 90 procent van de variabele kosten, maar niet ten ovei'staan van een kinder bijslag van slechts de helft dezer kos ten. Bij deze stand van de kinderbij slag doet men een doorlopende aan slag op het gezonde individuele ver antwoordelijkheidsgevoel". parlementair kabinet te vormen; 3e. dat derhalve als uitgangspunt moest worden genomen de eventuele vorming van een extra-parlementair drie partijen-kabinet met de ontwerp richtlijnen van dr. Drees tot basis. Een soort program-kabinet derhalve. 4e. dat dr. Drees opnieuw minister president zou worden, terwijl de for mateur, indien enigszins mogelijk, geen deel van het kabinet zou uit maken. TOCH OOK CONTACT MET A R. Een en ander nam niet weg, dat mr. Donker het èn uit overwegingen van algemeen belang, èn uit een oogpunt van fatsoen, juist achtte bij het be gin van zijn poging alsnog te trachten contact met één of meer Anti-Revolu- tionnairen op te nemen ten einde de in zijn praemissen gedachte basis te verbreden. Hierbij meende hij aan de A.R. geen ander aanbod te kunnen doen, dan reeds tijdens de formatiepoging van dr. Drees was geschied, d.w.z. de por tefeuilles van justitie van verkeer en waterstaat. In dit licht moest men de gesprekken met prof. Donner zien, tijdens welke de formateur was geble ken. dat zijn aanbod niet tot een be vredigend resultaat zou kunnen leiden aangezien van A.R.-zijde het oor spronkelijk oordeel werd gehand haafd inzake de invloed in de sociaal- economische sector van het regerings beleid. Maar alvorens mr. Donker uitvoe ring kón geven aan zijn drie partijen- opzet. had hij een louter toevallige bespreking, waax-uit hem duidelijk werd, dat er toch nog andere moge lijkheden voor contact met de A.R. gevonden zouden kunnen worden. Met het onderzoeken hiervan economi sche zaken niet aan een K.V.P.-er, maar aan een A.R. gingen verschil lende dagen heen tot uiteindelijk op Woensdag 13 Augustus overeenstem ming bestond tussen mr. Donker en zijn contactpex-sonen over het volgen de schema: voor leden van de P.v.d.A. vijf zetels (minister-president en alg. zaken, financiën, sociale zaken, land bouw en wederopbouw), voor leden van de K.V.P.: zes zetels (vice-minis- ter-president en binnenlandse zaken, twee ministers aan buitenlandse za- ken, onderwijs, kunsten en weten schappen. publiekrechtelijke bedrijfs organisatie en justitie), voor leden van de Anti-Revolutionnaire partij twee zetels (economische zaken en verkeer en waterstaat), voor leden van de C. I-LU.: twee zetels (oorlog en marine en overzeese x-ijksdelen) Aldus zou de deken, die tot dusver te smal was gebleken om de vier par tijen te kunnen - bedekken, „passend zijn gemaakt door het onechte kindje, de partijloze minister, te weren". Op dat ogenblik had mr. Donker het gevoel, dat de formatie er bijna was, te meer daar hij van alle door hem gepolste personen reeds zeker was. met uitzondering van de K.V.P.- ers. BUITENLANDSE ZAKEN HET PROBLEEM. Al spoedig ontstonden moeilijkheden over de bezetting van de post aan i buitenlandse zaken, aangezien het al- Iles behalve eenvoudg bleek geschikte personen te vinden. Mi\ Donker onder- Een humaan vonnis De „vriend'' van een moede. rnet een zestienjarige dochter gelastte het meisje elke och tend vroeg het huis te verlaten, met het verbod zich vooi 's avonds laat weer te verto nen. Het meisje kwam voor de •echter als een „persoon, die .oig en bescherming nodig ïeeft". Desgevraagd deelde zij .nede sinds Maart j.l. niet meei behoorlijk te hebben gegeten. De beslissing van de rechter uidde: drie weken verblijf in •en badplaats, op staatskosten de aanschaf van nieuwe kleien inbegrepen. Een beambte van t Gerechtshof kreeg opdracht het meise by het doen van haa: inkopen behulpzaam te zijn. Ook na haar „staatsvacantic' zal de Engelse staat er voo zorgen, dat het meisje de „zorg en bescherming", die zy nodip heeft, krijgt. streepte, dat deze post hem bijzon der ter harte ging. gezien haar grote gewicht juist op dit ogenblik. De toe komst van ons land kan van de be zetting van buitenlandse zaken afhan gen. Derhalve kon mr. Donker het niet voor zijn verantwoording nemen hier tot een „benoeming op crediet" te adviseren. Integendeel: absolute waarborgen moesten z.i. aanwezig zijn, dat de toekomstige minister onmid dellijk en met kennis van zaken aan de slag zou kunnen gaan. Op dit punt waren de voor andere posten gepolste K.V.P.-ers het volledig met mr. Don ker eens geweest, ook toen bleek, dat hier aanzienlijke moeilijkheden dreig den, Buitenlandse zaken was en bleef de scharnier van de formatie! (Zie slot pag. 5) Het korps pontonniers, dat eeuwenlang Dordrecht als garnizoensplaats heeft gehad, nam Donderdag afscheid van de Menvestml wegens vertrek naar de nieuwe kazerne in Geertriiidenberg. Officieren, onderofficieren en manschappen van het korps, dat officieel 2de regiment genietroepen heet. hielden voor het stadhuis een défilé, dat werd afgenomen door het Dordtse gemeentebestuur. De foto brengt het défilé in beeld. Pachtprijzen in België De nieuwe wet op de Belgische pachtprijzen is thans te Brussel jn het Staatsblad afgekondigd en dus van kracht geworden. Zij houdt in, dat de pachtpx-ijzen officieel 200 pet. zullen zijn van die <n 1939. Het is evenwel toegestaan, dat bij accoord tussen pachter en landeigenaar de pi'Üs tot 250 pet. wordt opgevoerd. „LATENT GEVAARLIJKE ELEMENTEN" Een deel van hen kreeg slechts twee dagen om zich voor te bereiden Volgens van betrouwbare Praagse zijde in Wenen ontvangen berichten, zijn «Ie Tsjecho-Slowaakse autoriteiten voornemens bijna 50.000 „onbe trouwbaar geaclUjt.gezinnr*;i" nit de grote steden in Tsjecho-Slowakije weg te voeren. Dergelijke wegvoeringen zyn in Hongarije en Roemenië reeds eerder voorgekomen. Volgens deze berichten geschiedde de wegvoering der gezinnen uit Bra tislava met onnodige ruwheid, hetgeen aanzienlijke verontwaardiging ver wekte. Met de wegvoeringen wordt be oogd „latent gevaarlijke elementen" uit de grote steden, „waar zij moeilijk onder toezicht zyn te houden", ver spreid te vestigen in dun bevolkte gebieden. Een tweede doel is het ver krijgen van woningen voor arbeiders, die van het platteland nsar de steden zijn overgebracht, en voor leden der Tsjecho-Slowaakse communistische partij. Degenen, die vroeger waren ge straft wegens „overtredingen jegens de stap.t", kregen 48 uur om zich ge reed fe maken, zij mochten per pei- soon slechts 40 kilo bagage mee nemen. De anderen kregen tien dagen om zich op het vertrek voor te be reiden. zij mogen per gezin meubels voor één kamer medenemen. Op de overblijvende bezittingen is door de staat beslag gelegd. Men verwacht dat het grootste ge deelte van de getroffenen zal bestaan uit „onbetrouwbare politieke elemen ten" uit de vroegere middenklasse. ENORME DRUKTE OP HET MOLENWATER Bij acht beurten stak hij achtmaal raak! De Oostkappelaar J: Louws heeft Donderdag op een wel zeer spectacu laire wijze gezegevierd in de traditionele ringrydery om de grote prys van Walcheren, het boerenfestijn met allure, de grandioze synthese van folklo re en sportief vermaak, dat vele duizenden kjjkers naar het Molenwater te Middelburg lokte. Louws liet zich kennen als een ware steekmatador door tijdens de bekerwedstrijden by alle acht beurten de kleine ring aan zyn róod-wit-blauvve lans te rijgen, een stout stukje, dat P. Peper uit Aagte- r is ook een andere opvattin? mo- kerlie voris' iaar v00r,lMd' maar dat in jarenlange geschiedenis van 6 deze ringrydery nu nog maar drie keer is gepresteerd. Deze bewonderens- „Het Vrije Volk" (P.v.d.A) be-waardige tour de force, waarvoor hij luide werd toegejuicht, bracht hern in - het tijdelijk bezit van de fraaie wisselbeker, welke H.M. Koningin Juliana enkele jaren geleden schonk. (P.v.d.A) be strijdt de argumenten van prof. Rom me stuk voor stuk en meent, dat hij vergeet, dat de grote gezinnen er in vergelijking met vóór de oorlog nu beter aan toe zijn dan de kleine: „Ook wij zijn intussen gaarne be reid de grote gezinnen zover moge lijk tegemoet te komen. Als middel daartoe zien wij bijvoorbeeld een aan zienlijke vermindering, of nog beter afschaffing van het schoolgeld. Voor ingrijpende wijzigingen van de kin derbijslag zijn wij bijzonder huiverig. Daartoe zijn verschillende redenen. Eén ervan is dat de verantwoorde lijkheid van de opvoeding der kinde ren in stijgende mate wordt vei'legd van de ouders naar de overheid. Ver der achten wij het onjuist, dat prof. Romme. de kinderbijslag als een deel van het loon beschouwt. Niet de kin derrijkdom wordt beloond, maar de bijdrage in het arbeidsproces. Nu kan men cle kinderrijke gezinnen in het bijzonder tegemoet willen komen. Dat gebeurt inderdaad, onder meer door de kinderaftrek bij de belasting. Het gebeurt ook door middel van de kin derbijslag. Het is echter duidelijk, dat de prestatie de grondslag is voor de beloning en dat de kinderaftrek voor de belasting en de kinderbijslag niet meer (en niet minder) zijn dan cor recties op het prestatieloon". Het aantal deelnemers aan dit dooi de ringryderijcommissie van de Wal- cherse V.V.V. in samenwerking met de Zeeuwse Ringrijdersvereniging weer voorti'effelyk geoxganiseei'de ringrijdersfestijn was wat geringer dan vorig jaar 108 om precies te zijn doch het aantal toeschouwers overtrof alle vei-wachtingen en op het Molenwater heerste dan ook, vooral in de middaguren, een ongekende en buitengewoon gezellige drukte. De Middelburgers waren in groten getale aanwezig, maar ook uit de dorpen waren velen naar de Zeeuwse hoofd stad gekomen en wat in het by- zonder verheugend was talloze vreemdelingen, onder wie een behoor lijk aantal buitenlanders, kwamen eveneens een kijkje nemen en volgden langs het lijntje geboeid en niet zel den geamuseerd de verrichtingen van Walcherens boex-enzonen. Wie van de ringrijderssport kunnen genieten (en vermoedelijk zullen maar weinigen er volmaakt onver schillig tegenover staan!) hebben hun hart deze dag wel kunnen ophalen! Het weer werkte aardig mee. de rij ders hadden een stralend humeur en een verkwikkend enthousiasme mee gebracht, er werd fel, maar sportief gestreden en er zat een behoorlijke dosis spanning in deze strijd. De ring- stekers in hun zwarte hoerendracht, wat voox-overgebogen, de lans geveld, één en al spanning en concentratie, boden, terwijl zij op hun kloeke, toch reeds zo prachtige, maar bovendien nog aardig versierde paarden over de baan voortstormden, een kleurig, schoon schouwspel, dat het oog vei- rukte en begrijpelijkerwijs vele came ra's deed klikken. Ook Polygoon-Pro- filti was present om een sei'ie „shots" te maken voor het eex-stvolgende filmjournaal. Verder merkten wij de Amerikaanse cineasten Conrad Na- gell en William Moore op, die een door de Alg. Ned. Vereniging voor Vreemdelingenverkeer gearrangeerde reis door c<is land maken en natuur lijk niet verzuimden om ook de tot in de Verenigde Staten beroemde Mid delburgse ï-ingrijdery bij te wonen. Helaas liet de zon echter verstek gaan en daar zrj die bij hun kleuren film moeilijk konden missen, moesten zij op hoop van zegen wat opnamen maken en reisden zy al spoedig door naar Veere. Donderdagmorgen om 8 uur begon nen reeds de voorwedstrijden, waarbij beslist moest worden, welke deelne mers met de oranje sjei-p zouden worden gesierd dat wil zeggen: om de bekei's mochten kampen. De wed strijden werden weer op vier banen op het Molenwater verreden .en er bestond al vioeg in de ochtend veel belangstelling voor. Alle rijders kre gen dertig beurten en degenen, die minstens 17 ringen hadden veroverd, werden toegelaten tot de bekerwed strijd. Dat waren er 29 en omdat in deze wedstrijd 30 ringrijders zouden uitkomen, moesten degenen met 16 ringen nog uitmaken, wie van hen de dertigste zou zijn. D. Kluyfhout uit Koudekerke was de gelukkige. Inmid dels had een jury, bestaande uit de dames Dumon Tak, Sandberg tot Es- senburg, Nieuwenhuis en Ballintijn, een beoordeling gemaakt van de mooist versierde paarden, geen ge makkelijke taak, daar vele deelne mers van deze tooi iets bijzonders hadden gemaakt. EEN SPANNENDE STRIJD. Omstreeks 3 uur concentreei-de zich alle belangstelling op de tweede baan, waar de wedstrijd om de vijf wissel bekers een aanvang nam. De dertig sjerpdragers kregen ieder acht beur ten en terwijl het publiek zich achter de touwen vele rijen dik verdrong, spanden zij zich tot het uiterste in om tot de beste vijf te behoren. Na vijf ronden kwam er tekening in deze vin nige strijd: toen hadden zowel Jac. van Wallenburg uit Middelburg als J. Louws uit Oostkapelle vijf volg- ringen te pakken! L. Brasser Pz., w. Provoost, M, Koole Jz„ A. G. Peper en D. Kluyfhout hadden toen nog maar één ï'ing gemist, zodat er nog vele verrassingen mogelijk waren. In de volgende ronde verkreeg Louws een voorsprong op zijn concurrent Van Wallenburg, die zijn ring miste. Beiden staken de zevende ronde raak, zodat Louws zijn voorsprong behield. Van Wallenburg werd nu belaagd Zwitserse grotonderxoekers nog steeds niet gered In de kei-ken in het gebied van Muotathal, in midden-Zwitserland, zijn speciale gebeden gezegd voor de vier Zwitserse grotonderzoekers, die sinds Vrijdag j.l. in de Hoelloch-grot zijn opgesloten. De opgeslotenen zijn de veertigj'arige prof. Alfred Boegli en drie van zijn studenten. De werkzaamheden ter bevrijding van de vier Zwitserse grotonderzoe kers, die in de Hoellochgrot bij Muotathal in Zwitserland opgesloten zitten, zijn tot vandaag opgeschort. Door overvloedige regenval heeft zich aan de ingang van de grot een meer gevormd, dat de toegang volledig af sluit Men hoopt, dat tegen Zaterdag het water zodanig gezakt zal zijn, dat rubberbootjes de grot kunnen binnen varen. Doodstraf geëist tegen 28 beklaagden in Kafr el Dawar In het proces dat thans te Kafr el Dawar, in Egypte, wordt gevoerd, heeft de procureur-generaal tegen 28 der 29 beklaagden, die betrokken zijn geweest in de wanordelijkheden van dertien dezer, de doodstraf geëist. door W. Provoost en M. Koole. die eveneens zes ringen hadden gestoken. De spanning steeg ten top toen ten. slotte de laatste ronde begon. Een da verend gejuich steeg op, toen Louws ook de achtste ring in zyn bezit kreeg en daarmede de beker van de Koningin in de waelit sleepte. W. Provoost en M. Koole hadden even eens weer succes (7 ringen) en moes ten dus kampen om de beker van Prinses Wilhelmina. Na herkampen veroverde eerstgenoemde dit pronk stuk, zodat de wisselbeker van het gemeentebestuur voor Koole was. P. Peper, Jac. van Wallenburg-, J. Me- su en D. Kluyfhout hadden ieder zes ringen en moesten dus eveneens kampen om de beide andere bekers. De eerste en de laatste vielen af en nadat de overgeblevenen nog een keer met elkaar gekampt hadden, bleek, dat de beker van wylen de heer Jacq. Frank voor Van Wallenburg en die van de voorzitter der ringrijderij- commissie, mr. P. C. Adriaanse, voor Mesu was. Baas boven baas Amerikaanse productie gaat ver boven het Sowjet plan uit Volgens een in de Ver. Staten gt maakte vergelijking produceren de Ver. Staten thans ruim tweemaal zo veel staal als de Sowjet-Unïe hoopt te produceren in 1955 in het kader van het nieuwe Vijf-Jarenplan. De Ver. Staten produceren meer dan vier maal zoveel olie, drie maal zoveel electrische stroom en anderhalf maal zoveel kolen als de Sowjet-Unie zich ten doel heeft gesteld. Franse politie zoekt Brit, die auto kwam staüen Nog steeds de zaak Drummond De Franse politie stelt op het ogenblik een onderzoek in naar de herkomst van een Britse personen auto. die in de nacht van 5 op 6 Augustus in een garage te Lvon ge stald werd en waarvan de eigenaar sindsdien niet meer gezien is. De po litie onderzoekt, of er verband be staat tussen d'ze -kwestie en de moord op de Drummonds in Zuid- Frankrijk. daar deze moord gepleegd werd in de nacht voorafgaande aan die, waarin de genoemde Britse auto te Lyon werd gestald. De Britse politie heeft intussen de identiteit van de auto kunnen bepa len. Zij behoort aan twee jonge Cana dezen, die haar in Londen hebben ge kocht. Zij waren 14 Juli naar Frank rijk overgestoken, doch hebben zich tot dusver nog niet opnieuw bij de garage vervoegd. Amerikaanss torpedoiager door eranaat eetroffen Vier doden en tien ernstig gewonden De Amerikaanse marineleiding heeft medegedeeld, dat de Amerikaanse tor- pedobootjager „Thompson", die te vens als mijnenveger wordt gebruikt, Woensdag ter hoogte van de Oost- Koreaanse haven Sondjin. in een duel met kustgeschut door een granaat is getroffen. Vier opvarenden werden gedood en tien ernstig gewond. De „Thompson" bleef, ook na de opgelopen treffer, salvo's wisselen met de kustartillerie - der communisten. Eerst na afloop van het artillerieduel werden de doden en gewondenaan boord van het slagschip ..Iowa" ge bracht De „Thompson" is reeds eerder in de Koreaanse oorlog, namelijk 14 Juni 1951. getroffen. Toen werden drie op varenden gedood en vier gewond. Worden besprekingen over Nieuw Guinea hervat Verklaring van Moh. Hatta. Dr. Mohammed Hatta, vice-presi dent van Indonesië, heeft te Calcutta op doorreis naar Mekka verklaard, dat de besprekingen met de Neder- landse regering over de toekomst van Westelijk Nieuw-Guinea zouden wor den hervat zodra er een nieuwe Ne derlandse regering gevormd is. „De Nederlanders hebben ingezien, dat de Indonesiërs nooit het denk beeld van een Nederlands-Indonesi sche Unie zullen steunen", aldus Hat ta, die er aan toevoegde, dat Indone sië er zich nooit mee tevreden zou stellen, dat Westelijk Nieuw Guinea niet in zijn gebied zou worden opge nomen. In antwoord op een vraag zeide Hatta, dat Indonesië de overeenkomst betreffende wederzijdse beveiliging met de V.S. zal tekenen, maar dat de kwestie van herziening van zekere bepalingen inzake Indonesië's econo mische Dehoeften wordt bestudeerd. VERWACHT, PERIODE.. IET' ZONNESCHIJN Wisselende bewolking met slechts hier en daar een bui. Overwegend matige Noord-Westelrjke wind. Plaat- (\ervolg op pagina 2) selijk iets hogere temperaturen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 1