Het Kerstmannetje van Cuba GEEN MISBRUIK GEMAAKT VAN POLITIEKE ONSCHENDBAARHEID SCHEPEN DOOR SLECHTE WEER IN NOOD GERAAKT KERKNIEUWS Mia-sKp 6 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 21 AUGUSTUS 1952 GROOTSTE ROOF DER GESCHIEDENIS Onthullingen over gedragingen van een minister, die de staatskas plunderde (Van onze speciale verslaggever). New York, Augustus De succesvolle staatsgreep van kolonel Batista, die zich meesier maakte van de macht in Cuba, was een gebeurtenis, die reeds tijdens de beslissende uren door de bevolking met instemming en op luchting toegejuicht werd, omdat iedereen hoopte, dat er hierdoor een eln. de zou komen aan een onbeschrijfelijke c-orruptie. Deze gebeurtenis wordt achteraf nog gerechtvaardigd door de onthullingen, die thans over een van de ergste schandalen van het regiem Prio en z\jn voorgangers tot de open. baarheid doorgedrongen zijn. In Havana behoort de Affaire 82" tot het gesprek van de dag; men spreekt van de „sluwste oplichtersbende der ge schiedenis" en dit superlatief schijnt niet ongegrond te zijn, daar het hier gaat om een bedrag van rond 80 millioen gulden en de belangrijkste acteur een minister was van de regering San Martin, die voorafging aan het door Batista afgezette regiem van president Carlos Prio; deze minister, een gangster van bijzonder formaat, heette Manuel José Aleman. getogen was om de kwestie op te hel deren. Doch in het gehele rechter- college was er slechts een, Giustlani- ni, te vinden, die bereid was alle drei gingen, die tegen hem uitgesproken werden, te trotseren om de kwestie te onderzoeken. In Juli 1950 werden ech ter door vijf gewapende mannen alle akten over het proces Aleman in het Paleis van Justitie met geweld in. be slag genomen en Guistianini moest, bij gebrek aan enig bewijsmateriaal, het proces opheffen. Maar Senator Cuervo liet het er niet bij zitten; hij heeft nieuwe documenten gevonden en aangelegd, die door de zuivering tengevolge van de staatsgreep van Batista nog grotere practische bete kenis gekregen hebben. Als er nog enig bewijs voor nodig was geweest, dat de regeringen, waaraan kolonel Batista een einde maakte, door en door corrupt waren, dan zou de geschiedenis van de „Af faire 82" absoluut voldoende zijn. Nu pas verneemt het Cubaanse volk, wat er met de deviezenvoorraad aan dol lars, pesos, ponden, lires, francs en roebels gebeurd is. die in de middag van 10 October 1940 op de eenvou- iigste wijze ter wereld verdween. Op deze dag verscheen minister Ale- JK an, vergezeld van enige ambtena ren, met vier regeringsauto's voor het gebouw, waar de Cubaanse schat kist bewaard werd. Tegen de wacht posten, die het geweer presenteerden, zei hij, dat hij van de president op dracht had gekregen al het beschik bare contante geld uit de staatskas mee te nemen. De begeleiders van Ale man leegden toen zonder op enige te genstand te stuiten, alle safes en brandkasten, stopten de bankbiljet ten in de meegebrachte koffers en verdwenen. Direct daarna ging de bende uiteen: Aleman en drie van zijn spitsbroeders reden naar het vlieg veld van Havana, waar een Dakota op hen stond te wachten. Een uur later waren de vier boeven in Miami in Florida. Ze hadden de gehele voorraad van de Cubaanse staatskas in Amerikaanse dollars bij zich: in het geheel J9 millioen; alle andere deviezen hadden ze aan hun medeplichtigen overgelaten. Toen ze door de Amerikaanse douane-ambte naren gevraagd werden wat er in hun koffers zat, gaven ze onbekom merd ten antwoord: ,,We hebben 19 millioen dollar bij ons; maar U weet wel, mijne heren, dat dollars in de Ver. Staten vrij ingevoerd mogen worden". De douane-ambtenaren, enigszins beduusd, vroegen telefo nisch om instructies en moesten in derdaad constateren, dat de Cubanen volkomen gelijk hadden. Met hoog op geheven hoofd en volle zakken hield de Cubaanse Excellentie zijn intocht in Florida. Aleman was wel zo ver standig een teruggetrokken leven te leiden; hij kocht een prachtig land goed, dat op een waarde van millioe- nen guldens geschat werd en bracht daar ongestoord zijn levensavond door. Twee jaar later stierf hij zon der ooit lastig gevallen te zrjn. ONGEWONE OARRIèRE Nog ongewoner dan deze roofover val op de kas van een staat is mis schien de carrière van Aleman zelf. Meei\ dan twintig jaar was hij een kleine ambtenaar in het ministerie van onderwijs geweest, tot op de dag, dat hij de schoonzuster van de toen malige president, Paulina Grau Alei- na, ontmoette. Zij bezorgde Aleman de functie van directeur van de Po lytechnische School van Havana. Van deze posit-ie wist Aleman handig gebruik te maken. Hij deelde promo ties en diploma's uit, waarbij hij zorgzaam de zoons van invloedrijke persoonlijkheden" bevoordeelde. Bin nen korte tijd had Aleman zeer goede en veelzijdige relaties aangeknoopt. Vrouwenkenner, die hij was, over laadde hij in die tyd zijn vriendin met geschenken, die zich hiervoor erken telijk toonde door hem de portefeuille van minister van Onderwijs te bezor gen. Aleman had een geraffineerd sy steem verzonnen om vooruit te ko men. Om geen afgunst te wekken, bewees hij degenen, die hem gevaar lijk konden worden eerst opvallende later meer substantiële diensten, tot dat hij ze zover had, dat ze compro mitterende geschenken van hem aan namen. Zijn edelmoedigheid kende geen grenzen; hij kreeg hierdoor zelfs de bijnaam van het „Kerstmannetje van Cuba". Van 1937 tot 1940 moet hij onder zijn vrienden en begunsti gers alleen al 50 Amerikaanse wa gens, waaronder een dozijn luxe mo dellen, talrijke woningen en landhui zen verdeeld hebben. Op 10 October 1940, de dag van zijn zorgvuldig uitgewerkte en voor bereide diefstal van de staatskas, was Aleman minister zonder portefeuille, een van de hoogste, misschien wel de hoogste autoriteit In de staat na de president, populair, rijk en machtig. Het lijkt onbegrijpelijk, dat hij zijn schurkenstreek kon uitvoeren zonder dat er een haan naar kraaide hoewel het onbegrijpelijk blijft, waarom hij, die de hele wereld aan zijn voeten had zozeer van geldmacht bezeten was. Thans schrijft men in Cuba de schuld toe aan zijn ziekte ruggemerg- tuberculose en men is zelfs van mening dat hij, als hij voor het ge recht gekomen was, op grond van deze ziekte vrijgesproken zou zijn. In elk geval zou de openbare me ning over de plundering van de staats kas nooit iets vernomen hebben, In dien niet Senator Pilaye Cuervo van de oppositie vol moed aan het werk En toen stapte de prins in 2ijn vliegtuig 6500 kilometer heeft prins Talal Aziz van Saoedi-Arabië per vliertuig afgelegd voor het nakomen van een afspraakje met een meisje in Sardinië, dat hij tot nu toe slechts kende uit ndiogesprekken. De 21-jarige prins, de twee de zoon van Koning Ibn Saoed, is een hartst-chtelijk korte o'f-amateur, evenals de 24- iarige Sardinische studente Ma ria Marras. Ruim een jaar heb ben zij lange radiogesprekken gevoerd, de prins van zijn pa leis in de woestijn uit. de Itali aanse studente gezeten in een zolderkamertje in haar woninp te Cagliari. Dinsdag stapte de Arabische prins in zijn eigen vliegtuig en vloog naar het vliegveld van "lagliari. Hij werd bij aankoms! 'oor Maria Marras opgewacht Na een gesprek van enige uren vloog de prins weer naar Ara- bië terug. Maria Marras wilde na ai loop niets zeggen over de mo gelijkheid van een „romance" of een wederbezoek aan Saoedi- Arabië. Zij verklaarde slechts dat zij elkander over twee da gen via de radio weer zullen spreken. -J Kustvaarder „Zeeland" door Russen aangehouden De Groningse kustvaarder „Zeeland" van Wijnne en Barends is dezer dagen voor de kust van Finland door de Russen meer dan twaalf uur vastge houden, aldus „De Maasbode". Vol gens een brief, die men in Groningen ontving, beleefde de bemanning een vreemd avontuur, dat gelukkig nog goed afliep. De „Zeeland" voer ter hoogte van Forka Jala, ongeveer vijf tien mijl van Helsinki op weg naar Kotka om daar hout te laden voor Rotterdam, toen het schip werd aan gehouden door een Russisch marine vaartuig. Het werd opgebracht bin nen een eilandengroep en daar moest de Groningse coaster voor anker gaan. Een officier en enkele gewapende manschappen kwamen daarop aan boord. De vlag moest gestreken wor den, het gehele schip werd doorzocht en de toegang tot de verblijven be waakt. Kort daarop kwam een andere officier, die de paspoorten in beslag nam. Pas de volgende dag werd het schip vrij gegeven. Een marinevaar tuig bracht de kustvaarder weer bui ten Russisch gebied. Britse oorlogsbodems naar Nederland en België Torpedoboot jagers en fregatten van het derde Britse oefeneskader, dat zijn basis heeft te Belfast, in Noord- Ierland, zijn Woensdag vertrokken voor een vierdaags bezoek aan Ne derland en België. Amsterdam zal worden bezocht door de torpedobo<-'-'ager ..Creole" en de fregatten ..Loch Talaig" en „Loch Veyatie". Een andere torpedobootja- ger en twee fregatten hebben koers gezet naar Antwerpen. VERKLARING VAN OVERSTE HARJONO Volgens Staatssecretaris mr. Blom zou het sturen van de dagvaarding een „grove fout" zijn geweest „Het wordt door mij zeer betreurd, dat de indruk is gevestigd, alsof Ik misbruik zou hebben gemankt van myn politieke onschendbaarheid door Dinsdag niet als getuige voor de Haagse rechtbank te verschijnen." Dit verklaarde ons luit..kolonel M. Harjono, de militaire attaché van Indonesië tijdens een persconferentie op het Hoge Commissariaat in Den Haag. Overste Harjono gaf de volgende verklaring van het gebeurde. Veertien dagen geleden ontving hij van de officier van Justitie een dagvaarding om op 19 Augustus te 10.40 uur als getuige te verschijnen voor de Haagse rechtbank bij de behandeling van de zaak tegen Colson en Pot. Door het Hoge Commissariaat is daarop aan het ministerie van buitenlandse zaken gevraagd, of het wel juist is, dat. iemand met een diplomatieke status ge dagvaard wordt. De staatssecretaris van buitenlandse zaken, dr Blom, heeft toen, aldus Harjono, gezegd, dat het sturen van de dagvaarding een „grove fout" was geweest. Hij bood daarvoor zijn excuses aan. Ter zelfder tijd trok de staatssecretaris de dagvaarding in. Harjono kon niet mededelen, of en in hoeverre de staatssecretaris daar toe bevoegd was. De staatssecretaris liet het Hoge Commissariaat weten, dat hij in een officieel schrijven aan Harjono zou verzoeken als getuige te verschijnen. Dit schrijven is op het Hoge Commissariaat ontvangen. Er is op geantwoord, dat de militaire at taché als getuige voor de rechtbank zou verschijnen. Staatssecretaris Blom beloofde te zullen waarschuwen, wanneer de zaak voor de rechtbank zou dienen. Die waarschuwing kwam Dinsdag om half tien (de zitting begon om 10.40 uur). Staatssecretaris Blom vroeg aan de wnd. Hoge Commissaris of de militaire attaché om 12 uur dan wel om 14 uur aanwezig zou kunnen zijn. Na overleg met Harjono liet de wnd. Hoge Commissaris om 10.45 uur aan staatssecretaris Blom weten, dat Harjono om 14 uur op de rechtbank zou zijn. Drie kwartier later kwam van buitenlandse zaken het bericht, dat de militaire attaché niet meer be hoefde te verschijnen, omdat de zaak was aangehouden. Arrestaties in Enschede op vermoeden van brandstichting Een ernstige brand legde op 24 Juni j.l. een fabriekspand aan de Deurningerstraat te Enschede in de as. In dit pand was een vloerbedek- kingsbedrijf gevestigd, terwijl er bo vendien nog machines stonden van een knopenindustrie. De schade was groot, doch het bedrijf met inbegrip van de machines, was verzekerd voor een totaalbedrag van ongeveer twee ton. Reeds aanstonds werd met de mo gelijkheid rekening gehouden, dat er sprake was van brandstichting. De politie is thans, na een nauwkeurig onderzoek, overgegaan tot de arresta tie van twee personen, een Pool, ge naamd F. H. K., eigenaar van het vloerbedekkingsbedrijf, en H. E. B„ directeur van een handelsmaatschap pij, op vermoeden van brandstichting. Weer staat van beleg in Teheran Na de ernstige relletjes van Dins dag is Woensdag in Teheran de staat van beleg, die kort geleden was af geschaft, weer afgekondigd. Er ls van 11 uur 's avonds tot 5 uur 's morgens een avondklok ingesteld. Intussen bevond mr Kami, het hoofd van de afdeling juridische za ken van het Hoge Commissariaat, zich reeds geruime tijd in het gebouw van de rechtbank. Hij werd daar, al dus Harjono, door de subs, griffier aangeklampt met de vraag of Har jono als getuige zou verschijnen. Mr Kami, die wist van het overleg tus sen b'iitenlandse zaken en het Hoge Commissariaat, heeft de griffier ge adviseerd zich te wenden tot het mi nisterie van buitenlandse zaken. De griffier heeft dat gedaan, aldus over ste Harjono. Hij kreeg van het mi nisterie te horen, dat aan Harjono de keuze was gelaten om om 12 uur of om 14 uur voor de rechtbank te ver schijnen. Overste Harjono besloot zijn mede delingen met de opmerking, dat er blijkbaar van Nederlandse kant mis verstanden zijn gerezen. „Het Hoge Commissariaat staat hier geheel bui ten. Ik was en ik blijf bereid om voor de rechtbank te getuigen." Een reusachtige Strato Clipper van de Pan American World Airways kruist de hoofdverkeersweg te Idlewild, New York's internationale vlieg- haven, op weg naar de startbaan voor een trans-Atlantische vlucht naar Europa. De hier afgebeelde situatie, waarbij het verkeer te land en het luchtverkeer elkaar in de letterlijke zin kruisen, is enig ter wereld. Nieuwe draagpenning. VOOR VERDIENSTEN JEGENS OPENBARE VERZAMELINGEN. Bij K.B. is een nieuwe draagpen ning ingesteld, welke als blijk van er kentelijkheid en goedkeuring zal kun nen worden tóegekend aan hen, die zich hebben verdienstelijk gemaakt ten opzichte van wetenschappelijke en kunstverzamelingen, die vooi het publiek toegankelijk zijn, met uitzon dering van die, welke toebehoren aan natuurlijke personen. Deze draagpenning zal zijn een ronde penning van 36 mm middel lijn, voorzien van ronde knop met ring en dragende aan de voorzijde de beeltenis van H.M. de Koningin met het opschrift „Juliana, Koningin der Nederlanden,en aan de keerzijde tussen het opschrift: „Voor ver diensten jegens openbare verzamelin gen"- Deze penning zal worden gedragen aan een oranje-moire lint, met in het midden twee verticale rode biezen. Het lint mag ook zonder penning worden gedragen. Het „heilige tapijt" naar Mekka Woensdag is het „heilige tapijt" naar Mekka gezonden. Duizenden Egyptenaren waren bij deze plechtig heid, die reeds duizend jaar een ge woonte vormt, aanwezig. Met het ver trek van dit tapijt uit Egypte wordt de uittocht ingeluid van tienduizen den Egyptenaren. die dit jaar de Mos- lemietisclie pelgrimstocht naar Mekka zullen maken. Vij fling geboren in Sao Paulo Het zijn allen meisjes Mevrouw Maria Aparecida Albao in de Braziliaanse stad Sao Paulo heeft Woensdag het leven geschonken aan een vijfling. He' zijn aller 'is. Moeder en dochters maken het wel. Er zijn reeds zeven kinderen in het gezin. De vijf meisjes hebben bij de doop de namen Maria I, Maria II, enz. gekregen. De regering van de staat Sao Paulo heeft zich met de zorg van de vijfling belast. Dit is de tweede vijfling, die dit jaar in Brazilië geboren is. De eerste vijfling vier jongens en een meisje werd in een dorpje nabij Batalha in de staat Alagoa geboren. Alle kin deren stierven echter kort na de ge- bnorte. A.V.R.O.-lid contra A.V.R.O.-bestuur PLEIDOOIEN VOOR AMSTERDAMSE RECHTBANK. In een procedure met verkorte ter mijn, die het lid van de A.V.R.O., de heer J. J. Nahuis uit Deventer, voor de Amsterdamse rechtbank aanhan gig heeft gemaakt tegen de A.V.R.O., zijn Woensdag de pleidooien gehouden. Namens eiser betoogde mr. Ph. L. J. Reyinga, raadsman, onder meer dat bij de algemene ledenvergadering op 5 Juli te Maastricht de A.V.R.O. haar statuten en huishoudelijk reglement had overtreden, doordat zij de toegang had geweigerd aan drie harer leden, onder wie eiser. Namens deze vroeg mr. Reyinga, die „democratisering van het A.V.R.O.- beleid" een dringende noodzaak acht te, de rechtbank de ter algemene ver gadering te Maastricht genomen be sluiten nietig te verklaren op grond van het feit, dat „met flagrante in breuk op de statuten" aan enkele le den de toegang tot deze vergadering was geweigerd. Voor het A.V.R.O.-bestuur voerde daarop mr. G. J. Salm het woord. Hij zeide, dat de weigering tot toelating moest worden gezien als orde-maat regel. daar het onmogelijk is een kwart millioen leden tot een vergade ring toe te laten. Op de districtsver gaderingen worden vertegenwoordi gers voor de algemene vergadering gekozen. De overige leden mogen er slechts komen om te luisteren. Daar om moet in verband met de plaats ruimte eerst een toegangsbewijs wor den aangevraagd en de eiser was niet in het bezit van zulk een bewijs. Ergerlijke dieren mishandeling in Rotterdam. Een bewoner van de Uitwijkstraat te Rotterdam vond Dinsdag1 in de tuin van zyn woning zijn kat liggen. Van het dier waren drie poten afge hakt of afgeknepen. Een agent van politie nam het deerlijk verminkte dier mee en verloste het door een pistoolschot uit zijn lijden. Omtrent het motief van de dader tast men nog in het duister. AANVARING IN HET KANAAL „Adrien Letzer" kwam kustvaarder te hulp Als gevolg van het slechte weer zijn Woensdag verscheidene schepen in nood geraakt. De Nederlandse kustvaarder „Michel Swenden" dreef gisteren met een lading hout aan boord stuurloos rond by de monding van de Theems. Het schip maakte zware shigzy naar stuurboord. Op de Maasvlakte by Hoek van Holland verkeerde de Nederlandse kust vaarder „Pacific" in moeilykheden. De reddingboot „President Jan Leis" heeft verscheidene malen vastgemaakt, maar telkens braken de trossen. Om kwart voor elf gisteravond is de „Pacific" voor anker gegaan. Voor het schip bestaat geen gevaar. Onmiddellijk nadat het schip „Mi chel Swenden" noodseinen had uitge zonden, kreeg het hulp van alle kan ten. De „Prinses Beatrix" van de Maatschappij Zeeland en de Belgische sleepboot „Adrien Letzer" hebben de „Michiel Swenden" opgeroepen, maar zij kregen geen antwoord. Woensdagmiddag om 2 uur seinde de kustvaarder, dat men het ontvangtoe stel aan boord niet kon bedienen. Ook een Brits vliegtuig ging op zoek. Te gen 6 uur 's middags werd gemeld, dat de „Adrien Letzer" op weg was naar de „Michiel Swenden". Later heeft de reddingboot van Walton de kustvaarder gevonden. Zy blijft in de nabijheid in afwachting van de sleep boot. „WESTERN FARMER" VERLOREN In het Kanaal kwam het Noorse tankschip „Bjorgholm" met het Ame rikaanse liberty-schip „Western Far mer" in aanvaring. Het Amerikaanse schip kreeg een groot gat midscheeps. De sleepboot „Rumania" meldde om één uur in de afgelopen nacht, dat de „Western Farmer" in tweeën was gebroken. Het schip zonk lang zaam weg. De bemanning van de „Western Farmer" is overgenomen, De Britse treiler „Rose of England" seinde Woensdag, dat de Britse trei ler „Magnolia" was gezonken. Er zijn a.cht overlevenden opgepikt en er is een dode geborgen. Twee opvarenden worden vermist. Het ongeluk gebeur de ten N.O. van de Humbermonding. Advertentie. Nederlanderschap ten gerieve van de klanten GEKNOEI BIJ AUTOBUS- ONDERNEMING. Een Oldenzaalse busonderneming is tot 1 October 1953 uitgesloten voor reizen op collectieve paspoorten naar het buitenland, nadat er onregelma tigheden met de bewijzen van Neder landerschap waren geconstateerd. Enkele weken geleden reed aan de grenspost te Poppe aan de weg Ol- denzaalBentheim een bus van deze onderneming voor, waarin ongeveer dertig personen zaten. Bij de pascon- tröle door de marechaussee bleek, dat de bewijzen van Nederlanderschap van een tiental reizigers in zoverre niet in orde waren, dat de foto's op de bewijzen niet klopten met de per sonen zelf. Een uitgebreid onderzoek werd ingesteld, waarbij bleek, dat de onderneming voor haar dagreisjes naar het buitenland gebruik maakte van Bewijzen van Nederlanderschap van derden. De busonderneming beschikte over een aantal Bewijzen van Nederlander schap en daarmede meende zij haar klanten te kunnen gerieven. EEN INTERNATIONALE UNIVERSITEIT Het was de bekende zendingsman John Mott, die reeds in 1929 ae op richting van een internationale uni versiteit in Japan bepleitte, waardoor de geestelijke samenwerking der Oos terse en Westerse culturen bevorderd zouden kunnen worden. Voorberei dend werk daartoe is ook gedaan door de theologie-professoren John Bennett (V. St.) en Emil Brunner (Zürich), die beiden van mening wa ren, nadat zy kennis van de situatie in Japan genomen hadden, dat het nieuwe tydperk dat Japan is ingetre den juist zulk een universiteit vraagt. De oorlog, die Japan in een crisis heeft gestort, heeft ook gemaakt, dat de Japanse deuren wijder dan vroeger voor christelijke invloeden open kwa men te stan. Hoewel het kapitaal van tien millioen dollar, dat voor de ex ploitatie van zulk een universiteit no dig is, nog niet geheel volgestort werd (zowel de Amerikaanse kerken als de Japanse regering hebben flink in de beurs getast), kon toch op 15 Juni j.l. deze universiteit onder grote belangstelling geopend worden. Bijna tweeduizend studenten hebben toela- van een gemengd Japans-Amerikaans curatorium. Zy staat op algemene, misschien mag men zeggen op alge meen-christelijke basis, hoewel er ook niet-christenen aan medewerken. Het hoofddoel is tot een nieuwe opvoeding te komen. De vrucht van het christen dom ziet men in de gelijkheid en de zelfstandigheid van de menselijke persoonlijkheid en in de vrijheid van geweten, niet het minst ook in het streven naar sociale gerechtigheid dat daaruit voortvloeit. Vooraan staande geleerden (ook uit de zen dingswereld) treden als docent op. BIJBELWEEK IN DE V.S. In de Verenigde Staten zal van 30 September5 October een Bijbelweek worden gehouden, waaraan van pro testantse, rooms-katholieke en Joodse zijde medewerking wordt gegeven. Reeds zijn in meer dan 3000 kerke- ïyke gemeenten of parochies aparte vergaderingen belegd, waarin op de bijzondere betekenis van de Bijbel voor de Amerikaanse geschiedenis en het wereldleven gewezen zal worden. De Amerikaanse nosterijen zullen ter gelegenheid van het vijfde eeuwfeest ting gevraagd. van de Gutenberg-bybel een speciale De universiteit staat onder bestuur postzegel uitgeven. NED. HERV. KERK. Bedankt voor Vlissingen toez., D. Goudzwaard te IJsselmonde. Bedankt voor Elburg en voor Put ten: H. Goedhart te Middelharnis. Bedankt voor Vlissingen (toezeg ging) (vac. J. C. Sickesz) D. Gouds waard te IJsselmonde. GER. KERKEN. Tweetal te Za am slag: J. C. Derk- sen te 's-Gravenland en R. A. Hoog kamp te Holten. Beroepen te Harmeien: D. Groe nendijk, cand. te Amsterdam. GIFTEN EN LEGATEN. De Ned. Herv. gemeente van Wolphaartsdijk ontving een legaat, groot drieduizend gulden te verdelen tussen diaconie en kerkvoogdy. DOCENT VOOR DE THEOLOGISCHE OPLEIDINGS SCHOOL TE RANTO PAO. Het hoofdbestuur van de Gerefor meerde Zendingsbond in de Ned. Herv. Kerk, benoemde de heer C. Bal- ke, candidaat te Baarn tot docent van de theologische opleidingsschool te Ranto Pao in de Toradjalanden van Midden-Celebes. Na voltooiing van zijn studie voor zendingspredi kant aan de zendingshogeschool te Oegstgeest hoopt de heer Balke me dio 1953 naar Celebes te vertrekken. Kleine oorzaken grote gevolgen! Uezei dagen heeft iemand z*jn likdoorns met een mes trachten e verwijderen, het gevolg was rtoedvergiftiging. Gebruikt nim mer meer een mes of andere >mslachtige niet batende midde len, als pleisters, zalfjes of tinctuur. U kunt thans op ge makkelijke en ongevaarlijke wijze Uio likdoorns, wratten, enz verwijderen met de 90 ets. Verkrijgt), bij Uw apoth. of drug. Russische Politbureau wordt vervangen Het machtigste orgaan in Rusland, het Politbureau, waarvan maarschalk Stalin secretaris is, zal waarschyn- lijk worden afgeschaft en vervangen door. een geheel nieuw orgaan, aldus is in Moskou bekend gemaakt. Het is verantwoordelijk voor de politieke lyn op binnen- en buitenlands gebied, inclusief de propaganda. Het voorstel om het Politbureau te vervangen door een bestuursorgaan, dat klaarblijkelijk nauwere verbindin gen zal onderhouden met de regering van de Sowjet-Unie, zal op het begin October te houden 9e congres van de communistische party worden inge diend. Tijdens dit congres zullen te vens de richtlijnen voor een volgend vijf-jarenplan, het vijfde sedert het bestaan van de Sowjet-Unie, worden besproken. INGRIJPENDE WIJZIGINGEN? Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken verwacht dat het in October a.s. te houden congres der Russische communistische party waardevolle aanwijzingen zal opleve ren voor de vraag, wie Stalin zal op volgen. Ook verwacht het ministerie dat, indien de Sowet-Unie, als resul taat van de Russisch-Chinese bespre kingen, die thans te Moskou worden gevoerd, tot ingrypende wijzigingen op het gebied der buitenlandse poli tiek zou besluiten, dit op het congres tot uiting zal komen. Maarschalk Stalin heeft Woensdag op het Kremlin de Chinese premier Tsjoe en-Lai ontvangen. Nagekomen advertentie Feestweek V.V.V. VLISSINGEN DE GECOSTUMEERDE WIELERWEDSTRIJD GAAT DOOR en wel Vrijdagavond 9 u. in Oud.Vlissingen. Voor deelname kan men zich nog opge ven tot 's avonds 8 u. in het secretariaat van Oud-Vlissingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 6