Eerste phase uitbreiding van het ziekenhuis te Middelburg WIKKES Zeeuwse Almanak RUSTHUIS ST. WILLIBRORD TE MIDDELBURG GEOPEND IJZENDIJKE NAM VERNIEUWD STADHUIS IN GEBRUIK „ZEELANDS LEVEN" TREKT VELE BELANGSTELLENDEN 2 PROV IN CI ALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 21 AUGUSTUS 1952 FINANCIERINGSPLAN VOOR Dit najaar wordt een rheuma- afdeling gevormd De voorbereiding van de plannen voor de zo hoogst noodzakelijke uit breiding van het ziekenhuis te Middelburg zyn thans zover gevorderd, dat het B. en W. mogelijk is de gemeenteraad te verzoeken concrete be sluiten te nemen, die dan ter goedkeuring aan Gedeputeerde Staten zul len worden overgelegd. De uitvoering van het plan Ls gedacht in twee phasen. Voorlopig is alleen de eerste phase aan de orde, waarvan de uitvoering op zichzelf nuttig en mogelijk is. De kosten worden geraamd op twee millloen gulden, waarvan anderhalf millioen voor gebouwen, 300.000 voor installaties en 200.000 voor inventaris. Door de zeer actieve steun van Haagse zijde is het gelukt op zeer aannemelijke voor waarden een lening, groot 2.000.000, van de Rijksverzekeringsbank te verkrijgen. B. en W. stellen de raad voor te besluiten tot het opnemen van deze lening en tot het uitlenen van het hierdoor verkregen geld aan de Godshuizen, waardoor het ziekenhuis wordt geëxploiteerd. Daar de lening, welke voldoet aan de voorwaarden van het rentegam ma (de rente bedraagt 4% en de looptijd is 40 jaar), niet nu reeds en voor het volle bedrag tegelijk, maar in vier termijnen zal worden opgenomen, zal nog rentebesparing worden verkregen. Gedurende 40 jaar zal een aflossing worden be taald van 50.000. Het eerste jaar moet een rente worden betaald van 85.000; daarna neemt dit bedrag ieder jaar af met 2125. Het is niet de bedoeling, dat de leningsovereen komst tussen de gemeente en de Godshuizen op dezelfde voorwaarden geschiedt. Het verdient integendeel ae voorkeur, dat de Godshuizen ten eerste in 1954. wanneer de nieuw bouw nog niet is voltooid, nog geen aflossing betalen en ten tweede aan aflossingen evenveel betalen als in de exploitatiebegroting voor afschrij vingen wordt uitgetrokken. Dit beté kent. dat aan rente over 1955 85.000 wordt betaald en daarna een afnemend bedrag en aan aflos sing over 1955 t.m. 1964 ,f 65.000, over 1965 t.m 1974 45.000 en over 1975 t.m. 2004 30.000. De in 1953 en 1954 te betalen rente kan op de bouwrekening worden geboekt, waar mee bij de raming rekening is ge houden. Daar de gemeente de tekorten van het Gasthuis moet betalen en deze tekorten na uitvoering van de plannen waarschijnlijk enigszins sul len stijgen, kunnen B. en W. niet verhelen, dat (indirect) deze lenings overeenkomsten en de bouw van de nic-uwe vleugel voor de gemeente een verzwaring van de lasten bete kenen. Blijkens de exploitatiebegro ting van het Gasthuis na uitbreiding tot eeri capaciteit, van 173 bedden, zal het saldo verlies 77.883 bedra gen Dit verlies is voQr 1952 ge raamd op 34.539, doch zal ook zonder de uitbreiding stijgen. Voor 1953 is het althans reeds geraamd op 63.107. B. en W. vertrouwen er op, dat. het verschil van f 14.000 wel in de gemeentebegrotingen kan worden verwerkt. De gemeenteraad besloot reeds in het voorjaar van 1951 tot medewer king aan de verwezenlijking van het uitbreidingsplan en tot het eventu eel aangaan ten behoeve van de Godshuizen van een annuïteitslening tot het totaal benodigd bedrag Advertentie. vopriopig te stellen op rond 3.000.000 met een looptijd van 50 (eventueel 40) jaar. BENEDEN ALLE CRITIEK. Het huidige gebouw beantwoordt niet meer aan de eisen, die men aan een ziekenhuis moet stellen. Het is te klein en de kliniek en po- lykliniek zijn zeer primitief gehuis vest. Regelmatig worden 130 a 135 bedden bezet, terwijl er officieel slechts ruimte is voor 75. De wacht lijst blijft even lang en de wachtka mers zijn totaal onvoldoende. Ook bestaat dringend behoefte aan uit breiding van de kraamafdeling. De huisvesting van de kinderafdeling is beneden alle critïek: de bedjes en wiegjes staan onverantwoord dicht bij elkaar. Zoals bekend is Middel burg thans ook erkend als sub-cen trum voor de kankerbestrijding, het geen eveneens aan de inrichting be paalde eisen stelt. Het ls thans zeker, dat in het Gasthuis ook een rheuma-afdeUng zal worden gevormd. Met ingang van 1 Septemher a.s. zal zich namelyk in iMddelburg de eerste rheumato- ioog in Zeeland vestigen. Deze. dokter Ter Bals, die aanvankelijk huisarts was en zich later ging specialiseren, zal zich voorlopig fhuis (aan de Loskade) en in het bestaande zie kenhuis moeten behelpen. Hij heeft echter voor het onderzoek en de bestrijding van deze vaak langdurige en niet gemakkelijk te genezen ziek te een groter aantal bedden en meer ruimte, speciaal voor de physische therapie, nodig. Ook deze afdeling zal van het grootste belang voor onze provincie zijn, daar in Zeeland aan de bestrijding van deze volksziekte nog betrekkelijk weinig is gedaan. Wanneer de uitbreidingsplannen geheel bestekklaar zijn (zeer waar schijnlijk in de loop van September), zullen zij terstond aan de minister worden gezonden ter verkrijging van de rijksgoedkeuring. Deze zal ver moedelijk snel worden gegeven, aan- fezien de plannen de instemming ebben van de Ziekenhuisraad. B. en W. van Middelburg hebben reeds de bouwvergunning uitgereikt. Ook de staatssecretaris van volksgezondheid heeft zich met het plan kunnen ver enigen. Hij adviseerde een financie ringsplan voor de eerste phase over te leggen, opdat berekend kan wor den in hoeverre deze een onrendabel gedeelte bevat, dat voor toepassing der Financieringsregeling Verpleeg inrichtingen in aanmerking komt. De gebreken van het ziekènhuis worden niet alleen ingezien door het bestuur der Godshuizen, het gemeen tebestuur en de patiënten. De inspec teur voor de volksgezondheid in Zee land heeft de voorbereiding der plan nen op alle mogelijke wijze bevorderd en de staatssecretaris van Volksge zondheid heeft zich persoonlijk van de onhoudbare toestand overtuigd en zijn medewerking tot verbetering toe gezegd. Nu de Ziekenhuisraad gunstig heeft geadviseerd en de staatssecre taris dit advies goedgekeurd heeft, staat de wenselijkheid beter ge zegd: de noodzakelijkheid van de ziekenhuisuitbreiding wel objectief vast! Advertentie. Ssnagsinsr 3 goede geneesmiddelen in elk tablet. Niet méér, want overdaad schaadt. Geest en lichaam worden er door verkwikt en pijnen verdwijnen EEN SCHADUW Helaas is het leven ook onder de Zeeuwse hoge luchten niet altijd even zonnig en van tijd wt tijd komt ge dan ook onvermijdelijk in botsing met de schaduwzijde. Zoals de logeetjes van een Vlissingse dame, die zich op het strand bij Westduin amuseerden met een balspel, totdat de twee kleurige ballen het zilte nat opzochten Uit was het spel. Pogingen om het speelgoed zwemmend te bereiken mis lukten en reeds begon de opgewekte stemming van de kleuters aanzienlijk te dalen, toen er redding daagde. Een echtpaar had de „ramp" gadegeslagen en begaf zich tilings per kano naar de plek des onheils De hoop in de kleuterharten her leefde en roen de kanovaarders er in derdaad in slaagden de speelballen der golven ie bemachtigen, kende de vreugde geen grenzen! Als tegenpres tatie besloten de kleuters twee kwart jes te offeren, ten bate van de kinde ren van het echtpaar Met de kwartjes in de warme vuist jes geklemdwerd het sportieve echt paar opgewacht en reeds stamelden de kleuters woorden van oprechte dank, toen de man zich met een achteloos gebaar afwendde en de ballen met een wijde zwaai een hem toebehorend zo merhuisje binnen wierp Geschrokken zagen de kinderen tot hem op en mompelden schuchter iets over kwartjes voor de kinderen Daarop richtte de 1 nan zich tot zijn echtgenote. „Wat zullen we doen?" in formeerde hij en na enig overleg mochten de kinderen hun eigendom men in ontvangst nemen. De kwartjes iverden in dank aan vaard. En op dat ogenblik trok er een scha duw over het overigens toch zonnige strand AUTORITEITEN TOONDEN BELANGSTELLING Pauselijke onderscheiding voor de heer L. J. van 't Westende Het nieuwe grote rusthuis „St. Willibrord", dat de R.K. Stichting Bejaar. denzorg Walcheren aan de Lange Noordstraat en Bachten Steene te Mid delburg heeft laten bouwen en dat kortgeleden reeds in gebruik werd ge nomen, is Woensdagmiddag officieel geopend, een plechtigheid, die zowel door de bewoners als door talrijke autoriteiten, onder wie de Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, het lid van Gedeputeerde Staten, mr. dr. A. J. J. M. Mes, de burgemeester, mr. dr. N. Bolkestein en deken R. M. A. Nieveen van Dykum, werd bijgewoond. Het was een hoogtepunt van deze bijeenkomst, teen pastoor H. Snel van Middelburg de stichtingsvoorzitter, de heer L. J. van 't Westende, mede deelde, dat het Paus Pius Xn behaagd had hem het gouden erekruis van verdienste ,,Pro Ecclesia et Pontifice" te verlenen. In zijn inleidend woord bracht de heer Van 't Westende dank aan allen, die medegewerkt hebben aan de tot standkoming van het tehuis, inzon derheid het gemeentebestuur, de Dienst Herbouw Middelburg, de Stichting Zeeland, het provinciaal be stuur en de provinciale directie voor Wederopbouw en Volkshuisvesting, de architect, de heer C. M. van Moor- sel en zijn assistenten, de aannemers firma Van Heeswijk, uitvoerder, op zichters en werklieden en ook be stuur, directie en personeel van de Technische School, welke een bijdra- ;e heeft geleverd voor de verfraai ing van „St. Willibrord" en het be stuur van de Godshuizen, dat goede adviezen heeft gegeven. Tot de ar chitect zeide spreker grote waarde ring voor zijn werk te gevoelen, de critiek, welke op de voorgevel is uit geoefend, ten spijt: ,,Wat de één be haagt, mishaagt- de ander". De Commissaris der Koningin zeide te begrypen. hoe moeilijk het voor een architect is om in deze sobere tijden zijn artistieke gevoelens uit te leven en maalde de heer Van Moorsel een compliment voor wat hij ondanks de noodzaak tot bezuiniging tot stand heeft gebracht. Jhr. de Casembroot vond het een mooie gedachte, dat het tehuis by de kerk is gebouwd en wil de degenen, die er zich gevestigd hebben, van harte gelukwensen. Hij sprak tenslotte de wens uit, dat „St. Willibrord" tot in lengte van jaren onder Gods zegen en tot heil van de oude mensen kan blijven bestaan. Pastoor H. Snel vertelde iets over de voorgeschiedenis van de bouw. Het destijds bestaande Voogdijge sticht werd in 1940 verwoest en daar De veerboot „Noord Beveland" kwam gereed De veerboot „Noord Beveland", be stemd voor het veer Wolphaartsdijk Kortgene, is dezer dagen door de Commissaris der Koningin namens de provincie overgenomen van de werf der firma Dijker te Gorkum. Het zal nog enige tijd duren alvorens de ze boot in gebruik kan worden ge steld, omdat nog voorzieningen ge troffen moeten worden aan de aan legsteigers. Men verwacht, dat deze voorzieningen in de tweede helft van October of begin November getrof fen zullen zijn, waarna de boot in ge bruik kan worden gesteld. Het ligt in de bedoeling tevoren nog een speciale vaart met genodigden te maken met dit vaartuig. herbouw niet meer gewenst en mo gelijk was, rypte de gedachte om 't bouwvolume te gebruiken voor een bejaardentehuis. Een stichting werd in het leven geroepen en met moed en vaart werd het werk van de naasten liefde (waarvan men ook niet-Rooms Katholieken wilde laten pröfiteren) aangevat. Toen de voorzitter, de heer C. Vroom, wegens ziekte zijn functie moest neerleggen, werd hy opgevolgd door de heer Van 't Westende, die, te zamen met de secretaris, de heer J. L. Groenemans en de overige be stuursleden, bergen werk heeft ver zet. Pastoor Snel deed hierna medede ling van de pauselijke waardering hiervoor en speldde de onderscheide ne het gouden kruis op. In zijn dank woord liet de heer Van 't Westende het gehele bestuur in deze onder scheiding delen. PROBLEEM NOG NIET OPGELOST. De volgende spreker, burgemeester Bolkestein, wenste de voorzitter ge luk. „Wanneer wij zien met hoeveel liefde U zich inspant voor de ge meentebelangen, kunnen wy ons voor stellen, dat ook in het bestuur van de stichting een grote stuwkracht aan de dag hebt gelegd", zo zeide hij. Met de bouw van rusthuizen is vol gens de burgemeester het probleem der bejaardenzorg nog niet geheel opgelost, omdat de pensionprijzen uiteraard niet te laag kunnen zijn. „Ik geloof echter, dat dit nieuwe ge bouw in een behoefte voorziet en ik meen ook, dat het juist is een derge lijk tehuis in het centrum van de stad te plaatsen", aldus spreker, die voorts constateerde, dat de financiële middelen tegenwoordig niet verder rijken dan het hoogst noodzakelijke met het gevolg: sobere bouw. De di recteur van de provinciale dienst voor Wederopbouw en Volkshuisvesting, de heer M. D. A. Glerum, juichte het toe, dat thans het eerste rusthuis met afzonderlijke woningen tot stand is gebracht en gewaagde van een be- Ontslagen bij de Vitrite tel langrijke verbetering der volkshuis vesting. Tenslotte werden nog harte lijke woorden gesproken door de wet houder van sociale zaken in Vlissin- Advenentie. Gevolg van teruggang in de bedrijvigheid De directie van de N.V. „De Vit- rite-Fabriek" te Middelburg heeft, daartoe gedwongen door een sterke teruggang in de bedrijvigheid, een aantal werknemers voor ontslag in aanmerking moeten doen komen. In de eerste plaats betreft dit 16 werknemers, die geboren zijn in het jaar 1887, die derhalve per 1 Januari a.s. met pensioen gaan en voor wie voor de maanden September tot en met December een overgangsregeling ten aanzien van de betaling is getrof fen, alsmede twee werknemers, gebo ren in 1888, waarmee eveneens een fi nanciële regeling is getroffen. Daarnaast heeft de directie van de genen, die in 1951 en 1952 zijn aange nomen, zeventien personen voor ont slag bij het Gewestelijk Arbeidsbu reau voorgedragen. De verminderde werkgelegenheid is enerzijds een gevolg van het sterk teruglopen der binnenlandse bestel lingen, anderzijds veroorzaakt door de politiek van deliberalisatie, welke in diverse landen wordt toegepast en waardoor de export van de Vitrite zeer wordt benadeeld. De directie van de Vitrite heeft reeds vele maanden een belangrijk aantal werklieden in haar dienst ge houden. hoewel voor hen geen nor maal werk meer beschikbaar was, in de hoop, dat de toestand zou verbete ren. Daar de situatie integendeel slechter is geworden, heeft zij tot haar leedwezen tot bovengenoemde maatregel moeten besluiten. FEEST IN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Commissaris der Koningin opende ook de schilderijen-tentoonstelling Het' was gisteren feest in IJzeudylte. Niet alleen werd het zo fraai en doelmatig gerestaureerde Stadhuis van deze oude Zeeuwsch-V1 aamse ge meente weer in gebruik genomen, maar bovendien was er de officiële ope ning van een kleine, maar excellente tentoonstelling van schilderwerken in de bovenzalen van dit stadhuis, terwyl tenslotte nog het carillon in de toren van de Ned. Hervorihde Kerk en de nieuwe straatverlichting in functie werden gesteld. Dit alles geschiedde tydens een plechtigheid ten stadhuize, waarvoor de Commissaris der Koningin, in gezelschap van enige leden van het college van Ged. Staten, was overgekomen. Maar het spreekt wel vanzelf, dat op dit officiële gedeelte van het feest nog een officieus „onder ons volgde", waarin de IJzendykenaren met hun gasten op gemoe delijke wijze deze belangrijke dag besloten met een gemeenschappelijke maaltyd en een gezellig samenzijn, dat tot Iaat in de avond voortduurde. Het officiële gedeelte van de plech tigheid vond plaats in de secretarie, waar zich tegen vier uur een uitge lezen gezelschap had verzameld, te midden waarvan wij de Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, opmerkten, ver gezeld van twee leden van het college van Ged. Staten, de heren mr. dr. A. J. J. M. Mes en A. L. S. Lockefeer, en de griffier der Staten, mr. J. M. Pilaar. Voorts waren daar zeer vele burgemeesters uit Oost- en West- Zeeuwsch-Vlaanderen en ook enkele burgemeesters van aangrenzende Bel gische gemeenten. De burgemeester van IJzendijke, jhr. L. E. D. S. von Bönninghausen tot Heringhaven, sprak een algemeen VLISSINGEN—FEESTSTAD Bezoek van de directeur-generaal van het Belgisch ZeewezeA De expositie „Zeelands Leven", die thans te Vlissingen wordt gehouden in het kader van de V.V.V.-feestweek, blykt in brede kring grote belang stelling te trekken. Woensdagmiddag bracht de directeur-generaal van liet Belgisch Zeewezen, de heer H. de Vos, een bezoek aan deze tentoonstelling en maakte in gezelschap van de inspecteur van het Belgisch Loodswezen te Vlissingen, de heer A. J. de Mulder, de burgemeester van Vlissingen, mr B. Kolff, en enkele leden van het bestuur van de Vlissingse V.V.V. een rondgang langs de diverse stands. De heer De Vos, die ook de film van het Belgisch Loodswezen in ogenschouw nam, verklaarde zeer getroffen te zyn door hetgeen op deze expositie tot stand was gebracht. Hij was zeer erkentelijk voor de hartelijke ontvangst, die hem door de V.V.V. en het gemeentebestuur was< bereid. De aanwezigheid van het Bel gisch Loodswezen op deze Vlissingse tentoonstelling noemde de heer De Vos een bewijs van de goede samen werking tussen Nederland en België. De expositie, die ook gisteren weer vele bezoekers trok, is dan ook onge twijfeld een hoogtepunt van de Vlis singse feestweek. De voorzitter van de Vlissingse V.V.V., de heer J. L. Verhagen, ver klaarde ons, dat de propagandistische waarde van deze tentoonstelling niet onderschat moet worden en hij achtte het dan ook gewenst, dat in de nabije toekomst de instanties, die bij het V.V.V.-werk zijn betrokken, zoals V.V.V., Horeca, gemeente, enz., er zich gezamenlijk over beraden, hoe in het volgende seizoen de aandacht op Vlissingen kan worden gevestigd. Uit alles blijkt, zo meende de heer Ver hagen, dat de feestweek en de exposi tie tegemoet komen aan de wensen van vele gasten. In dit verband kan wellicht het vraagstuk van de Vlissingse kermis nog eens onder de loupe worden geno men, omdat deze instelling in de hui dige vorm niet meer geheel actueel is. KINDERSTAD In Kinderstad werd gisteren een aardig openluchtspel opgevoerd dooi de kinderen van de buurtvereniging „De Posthoorn", dat grote belangstel ling trok, zowel by de jeugd als bij de ouderen, 's Avonds werd in Oud-Vlis singen een uitvoering gegeven door het Westkappels dameskoor en door de accordeonvereniging „Crescendo" Vlissingen. Tengevolge van de regen moèstëii deze uitvoeringen echter in een tent worden gegeven. De gecostumeerde wielerwedstrijd, die niet doorging, zal nu Vrijdag worden gehouden. In het Strandhotel worden van avond door burgemeester Kolff de prijzen uitgereikt aa.n de winkeliers, die de mooiste etalage hadden inge richt. Zoals bekend werden deze eta lages door een deskundige jury be oordeeld. woord van welkom, waarna hij de be tekenis van deze dag voor IJzendijke in het licht stelde. Hoe onbelangrijk ook in het algemeen wereldgebeuren, de ingebruikneming van 'n vernieuwd huis der gemeente is voor IJzendijke een belangrijk feit Spreker ging de voorgeschiedenis van deze restaura tie uitvoerig na en wees er ook op hoe het werk zelf nog tal van aange name en onaangename verrassingen opleverde. Aangezien wij hierover reeds uitvoerig schreven, kunnen wij thans volstaan met te vermelden, dat de burgemeester dank bracht aan al len, die het gemeentebestuur hebben bijgestaan bij zijn ijveren voor deze restauratie, in het bijzonderhet pro vinciaal bestuur, de architect, ir. A. Hekkema, de aannemer, de heer v. d. Poel. en verder ook alle leden van het gemeentebestuur en het gemeente- personeel, die in de moeilijke over gangstijd hebben medegewerkt om de gemeentezaken vlot te laten verlopen. Ook dankte spreker de directie van het Stedelijk 'useum van Amsterdam, dat schilderijen afstond voor de ten toonstelling, de heer J. Boiten, chef van de openbare verlichting in Den Haag, die adviezen gaf voor de straat verlichting, en dr. H. van der Eist uit Utrecht, met wiens medewerking het plan voor het carillon kon wor den uitgewerkt. Tenslotte verklaarde de burgemees ter te hopen, dat alle inwoners van IJzendijke dit huis der gemeente zul len beschouwen als een centrum van het gemeenteleven en dat zij, wanneer dit nodig mocht zijn, steeds de weg er naar zullen weten te vinden. De Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, die ver volgens de officiële openingstoespraak hield, deed dit op de van hem be kende vlotte en spontane wijze, waar bij hij zijn waardering uitsprak voor de manier waarop 't gemeentebestuur en in het bijzonder de burgemeester deze restauratie hebben weten te be werkstelligen. De moeilijkheden, wel ke zich daarbij voordeden, werden overwonnen en de Commissaris had ook waardering voor de wijze, waarop het gemeentebestuur zich voorstelt op wat langere termijn tot een verant woorde inrichting en meubilering van het stadhuis te komen. Ook voor de wijze, waarop de tentoonstelling werd ingericht, het carillon tot stand kwam en tenslotte ook de straatverlichting werd ontworpen en aangelegd, had spreker veel waardering. Met een fer me slag op een kleine bronzen klok. die op de tafel voor de autoriteiten was opgesteld, verklaarde de Commis saris het raadhuis, het carillon èn de verlichting in gebruik gesteld. Vervolgens voerden nog enige spre kers het woord. De heer A. Dellaert vertolkte de gevoelens van blijdschap en dankbaarheid van de raadsleden, burgemeester P. F. van Hootegem van Sluis sprak namens de Vereniging van burgemeesters, secretarissen en ont vangers in West-Zeeuwsch-Vlaande- ren en de heer J. Ch. Cornelis, hoofd van de R.K. lagere school, namens de bevolking van IJzendijke, waarbij laatstgenoemde spreker in het bijzon der nog de activiteit van de burge meester roemde. In zijn slot- en dank woord betrok burgemeester Von Bön ninghausen ook allen, die door het zenden van bloemen blijk hebben ge geven van hun medeleven op deze voor IJzendijke zo heugelijke dag. Zeiljacht in moeilijkheden bij Veere haar bromfiets naar huis, toen een kind, dat met vriendjes op het trot toir speelde, plotseling vlalc voor haar de weg op rende. Door krachtig rem- Door de reddingboot „M. C. Blan- wistw ziJ te kenheym" van Veere is in de haven kind werd ovei reden. „Het dankt zyn binnengesleept het zeiljacht „Jan" leven aan mijn Beckson Reddings- afkomstig van Barendrecht, dat op naaf', zei Mej. de H. weg van Zierilczee naar Veere Woensdag in moeilijkheden was ge raakt en in de Zandkreek aan de grond was gelopen. Het kon spoedig vlot gesleept wor den. Zoals reeds gezegd verenigde een aantal genodigden zich, nadat na af- i n unnrucT „t* „„„j l°op van deze eenvoudige openings- Mcj C. DE HOOG—ST uit A^ reed op plechtigheid allen het fraaie nieuwe L raadhuis en de schilderijen-tentoon- ;en, de heer L. P. van Oorschot, door Je heer F. E. de Reeper, die namens de bewoners van het tehuis de heer Van 't Westende gelukwenste en zich prijzend uitliet over de directrice ende kok, door de directeur van de Technische School, de heer E. Vis- scher en door een bestuurslid van het ziekenhuis St. Jozeph te Vlissingen, de heer A. W. van Nieuwland. Hierna werd een rondgang door het tehuis gemaakt, waarvan de inrich ting unaniem werd bewonderd. On der de genodigden merkten wij nog op de wethouders en de gemeentesecre taris van Middelburg, de directie van de Dienst Herbouw Middelburg, de directeuren van de diensten Gemeen tewerken en Maatschappelijke zorg, de voorzitter van de Godshuizen, ae heer W. Berdenis van Berlekom, de adjunct-directeur van de Stichting Zeeland, mr. J. F. Hornstra, pastoor J. Voorham, vroeger pastoor te Mid delburg, pastoor Ouwendijk van Vlis singen, bestuursleden van de Stich ting Rusthuizen Walcheren en de Technische School e.a. Woensdagmor gen werd het gebouw, na afloop van een H. Mis in de parochiekerk, door pastoor H. Snel plechtig ingezegend. Commissaris der Koningin zal „Rozenoord" in Sluis openen De nieuwgebouwde, moderne vleu gel van het rusthuis „Rozenoord" te Sluis, zal Maandag 22 September a.s. officieel worden geopend door de Commissaris der Koningin in Zeeland jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. Zoals men zich zal herinneren wer den de eerste kamers van dit nieuwe gedeelte van het rusthuis in Maart van dit jaar betrokken. De nieuwe vleugel, welke in totaal 23 twee-per- soons kamers en enkele éénpersoons kamers bevat, wordt thans door een veertiental personen bewoond, onder wie zich enige uit Indonesië gerepa trieerde echtparen bevinden. Momen teel zijn nog aanvragen, ook van par ticulieren, in behandeling en het is niet uitgesloten, dat op de dag van de officiële opening, de gehele vleu gel bewoond zal zijn. ONTSLAG GEVRAAGD Ir S. Herwijer, directeur van de rijksdienst voor landbouwherstel in Den Haag en tevoren inspecteur van deze dienst voor de provincie Zeeland, heeft ontslag gevraagd als lid van de hoofdcommissie voor de industrialisa tie en van de commissie-voor regio nale vraagstukken. stelling hadden bezichtigd en ook even naar de frisse klanken van het nieuwe carillon hadden geluisterd, aan een maaltijd, welke door het ge meentebestuur wei-d aangeboden in de bovenzaal van hotel- „Het Hof van Koophandel". Tijdens deze maaltijd kwam het plaatselijk muziekgezel schap „Geduld Overwint" in het zaal tje een vrolijke feestgroet brengen, in aansluiting waarop de voorzitter van dit kranige ensemble, de heer P. Doens, een felicitatie uitsprak. Daar in betrok hij ook de Commissaris der Koningin en de aanwezige leden van Ged. Staten. De Commissaris beant woordde deze eenvoudige, hartelijke toespraak en wekte de jeugd van IJzendijke daarbij op zich ook metter daad voor de muziek te interesseren. Namens de bevolking van IJzendijke sprak de heer A. Calon, voorzitter van de vereniging ..Gemeentebelang", nog een woord van felicitatie. Het lid van Ged. Staten, mr. dr. A. J. J. M. Mes, sloot op verzoek van de Commissaris het feest, daarbij zijn vreugde uit sprekende over het feit, dat men juist in Zeeuwsch-Vlaanderen telkens weer toont ook aan de culturele op bloei van het gewest zijn krachten te willen geven. Het provinciaal bestuur zegt daarbij gaarne zijn steun toe! Najaarsmodeshow in Middelburg Op 23 en 24 September hopen de zelfde zaken, die dit ook reeds het af gelopen jaar met veel succes deden, wederom een modeshow in Middel burg te organiseren. Ditmaal zullen najaar- en winternouveauté's ge toond worden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 2