PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Formatiepoging van mr. Donker opnieuw in kritiek stadium Zeiljacht in noodweer op de Westerschelde vergaan? 0£ BILT Kantlijn LEGER VAN 50 GEVECHTSKLARE DIVISIES VOOR W.-EUROPA AFSCHUWELIJK MISDRIJF OP TUINDERIJ TE NAARDEN Vandaag.... 195e Jaargang-No. 196 Dagbladuitgave van de Orma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred. G. Ballintijn. PL verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 ct. per week. f 5.45 p. kw.. £r. p. p. t 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 21 Aug. '52 ADVERTENTIEPRIJS 22 cl per mm. Minimum p. advertentie t 3.— Ing. mededelingen driemaal taneL Kleine advertentie» (max. 8 regels» van 1—6 regel» f L—Iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adre? Bureau van dit Blad* 23 cent mee Giro nr. 35U300 P.Z.C. Middelhuii. Bur. Vllssingen Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160). Middelburg. Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststraat 63, iele!. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg-, Finlandslraat 2 telef. Terneuren: Brouworijstr. 2; Zierikzee: N Bogerdstr. C loO telef. 20. BESPREKING MET MINISTER STAF P.v.d.A. alsnog bereid een concessie te doen? 'S-GRAVENHAGE. Woensdag, acht weken na de verkiezingen voor de Tweede Kamer, was het opnieuw een vrij kritieke dag voor de l'ormatie- pogingen van mr Donker. Dit kan men zonder meer afleiden uit het feit, dat niet alleen de Tweede Kamer-fractie van de K.V.P., maar ook de beide Kamerfracties van de P.v.d.A. in vergadering bijeen kwamen, om zich over de politieke situatie te beraden. Dit beraad vond zijn aanleiding in het feit, dat de formateur het „henge len" naar K.V.P. candidaat-ministers voor de portefeuille van buitenlandse zaken moe, besloten had het nogmaals over een andere boeg te gooien. In politieke kringen heeft men er op grond van deze ontwikkeling een tamelijk zwaar hoofd Ln, of het kabinet deze week nog wel zal kunnen worden gevormd. Deels door weigering van verschil lende, voor de portefeuille van buiten landse zaken aangezochte K.V.P.-ers, onder wie prof. Beaufort en ir Ridder de van der Schueren, deels misschien ook door andere oorzaken, is mr Don ker tenslotte tot de conclusie geko men, dat hij er niet in kan slagen voor de post van reizende minister van buitenlandse zaken" een in zijn opzet passend lid van de K.V.P. aan te trekken. Deze conclusie noodzaakt de formateur uiteraard naar nieuwe op- Het zag er Woensdagavond zo waar naar uit, dat Nederland ook deze week vergeefs naar een nieuwe regering zal uitzien. Als dit vooruitzicht bewaarheid wordt, be tekent het, dat er na een aan duide lijkheid weinig of niets te wensen la tende verkiezingsuitslag twee volle maanden nodig waren om een nieuwe regering te vormen De leiders der politieke partijen be klagen zich wel eens, dat de massa zo bitter weinig politieke belangstel ling toont. Blijkbaar begrijpen zij niet, dat een crisisverloop als het onder havige, moordend is voor ieder spoor van politieke interesse. Voor het po litieke gèharrewar achter de scher men, waarvan de Nederlanders nu al vele weker, de gedwongen getuigen zijn, halen de meeste mensen min achtend de schouders op. Zij begrij pen niet, waarom het nodig is. Zij vragen zich af, af het voor volwas sen mannen, die nota bene pretende ren de leiders van een volk te zijn, zo moeilijk is om als goede, eensge zinde vaderlanders tot een compromis te komen. Het landsbelang zou daar mede gediend zijn. Klaarblijkelijk gaat het partijbelang vóór. Wat men kennelijk ook niet be grijpt, is. dat een kleine, onbelang rijke staat als Nederland zich in het oog van de buitenwereld alleen maar belachelijk maakt door de kroon te spannen in de lengte van zijn kabi netscrisis. Alsof er geen belangrij ker problemen bestaan daar de vraag', of de ene partij een portefeuille in netscrises. Alsof er geen belangrij ker is dan een andere portefeuille. Twee maandenIn welke staat heeft men na wereldoorlog II zoiets meegemaakt De naam Holland is buiten Noord en Zuid-Holland velen onwelge vallig. Zolang de streekstad, die deze beide provincies zo langzamer hand zijn gaan vormen, bij parlement en regering meer belangstelling ge niet, dan de „landprovincies", zal die onwelgevalligheid er ook wel blij ven. De meeste bewoners van de randprovincies zien liever, dat ons land wordt aangeduid als Nederland, of Netherlands. Ook al omdat daar door verwarring kan ontstaan. Het Fries Landbouwblad wees er onlangs op, dat voor boter, kaas en eiereni die uit de provincies afkom stig zijn, bij export als plaats van herkomst „Holland" moet worden op gegeven. En het tekent daarbij aan: „Het smoesje is, dat deze aandui ding export-bevorderend werkt en daartoe wil men nu eenmaal alles wel versjacheren, inclusief de naam van ons land, om op deze wijze het onderste uit de exportkan te halen. Dat men bij het pogen wel eens het deksel op zijn neus krijgt, is in het laatst van 1948 weer eens overduide lijk gebleken tijdens de Royal Winter Fair te Toronto. De Nederlandse af deling vas „echt Hollands" opgezet. Het effect was verbluffend. „Vele be zoekers van de Fair meenden wij citeren „Groenten en Fruit" „dat het door ons getoonde, gezien de goe de staat der producten, afkomstig was van Holland Marsh, de door Ne derlanders ingepolderde moerassen in de omgeving van Toronto. Deze mis vatting hebben wij om begrijpelijke redenen weg moeten nemen' Men zal daarbij de tomaten wel zodanig ge rangschikt hebben, dat in plaats van het tot de misvatting aanleiding ge vende woord „Holland" het niets aan duidelijkheid te wensen overlatende woord „Netherlands" ontstond. Wij vragen ons met zorg af, wanneer een hoge Nederlandse ambtenaar het in zijn hoofd zal krijgen om te gelasten, dat voortaan alle verpakkingen van onze poters voorzien moeten zijn van het woord „Holland". Als men conse quent was, had men het al moeten doen. Gelukkig ziet men waarschijn lijk wel in, dat een dergelijke maat regel onze poterexport sterk zou be nadelen". Tot zover het Fries Landbouwblad. Men behoeft geen provinciaal chau vinist te zijn om met deze critiek in te stemmen. De Zeeuwen weten er van mee te praten. lossingen te zoeken. In politieke kringen meent men, dat de meest voor de hand liggende oplossing voor Buitenlandse Zaken is, voor deze por tefeuille de reeds eerder gepolste di recteur van het Internationale Mone taire Fonds, mr Berjen, te vragen. Sommigen waren Woensdagmiddag geneigd in dit verband ook enige be tekenis toe te kennen aan het onder houd, dat mr Donker Woensdagoch tend gedurende geruime tijd had met de demissionnaire minister van Oorlog en Marine, ir Staf van de C.H.U. Voorshands komt ons echter de veronderstelling, dat er zonder meer uitsluitend sprake zou zijn van een verwisselen van de zetels van Buiten landse Zaken en Oorlog en Marine tussen de C.H.U. en de K.V.P. (voor Oorlog en Marine wordt door enkelen de naam van het K.V.P Tweede Ka merlid luitenant-kolonel J. J. Fens genoemd) niet direct aannemelijk voor. Vooral niet omdat ons dan de strek king ontgaat van de bijeenkomst van de beide fracties van de P.v.d.A. Tot nu toe was het namelijk gebruikelijk, dat een dergelijke verenigde verga dering alleen werd uitgeschreven, wanneer beslissingen van groot poli tiek belang voor de P.v.d.A. moesten worden genomen. Op deze grond is er ons inziens dan ook eerder reden om aan te nemen, dat er misschien in combinatie met bovenbedoelde zetel- ruil sprake is van andere verschui vingen, waarbij de portefeuille van Justitie een rol zou kunnen spelen. Minder waarschijnlijk lijkt ons de hier en daar naar voren gebrachte sugges tie, als zou de formateur bij zijn ver schuivingen opnieuw de portef uille van Economische Zaken willen be trekken, aangezien dit onmiddellijk het terugtrekken van de A.R. tot ge volg zou moeten hebben. Gegeven de gehele situatie, waar. by inbegrepen de samenkomst van de P.v.d.A.-fracties, moet de slotconclu sie dan wel zijn, dat by het scheiden van de markt alsnog een „concessie" van de P.v.d.A. wordt gevraagd. Een concessie, die in de een of an dere vorm de positie van deze partij in de Raad voor Economische Aange legenheden gevormd uit de Minister raad zal moeten betreffen met als mogelijke compensatie de portefeuille van justitie en eventueel een veran dering in de politieke samenstelling van het te vormen kabinet. Ten aan zien van de betekenis van bovenge noemde fractievergaderingen wijzen wij er nog op, dat het, gegeven het extra parlementaire karakter van de opzet van mr Donker, bepaald niet op de weg van deze fractievergade ringen ligt, formele beslissingen van positieve of negatieve strekking over een overigens ook niet formeel aan hen voorgelegd voorstel van de for mateur te nemen. De beraadslagin gen van de K.V.P.-fractie hebben zich moeten beperken tot de vraag of can didaat-ministers al of niet moet wor den afgeraden in een door mr Donker te vormen kabinet zitting te nemen. Voor de P.v.d.A. lag de zaak ietwat anders, maar uit de beraadslagingen hebben de leiders van deze partij zon der twijfel op kunnen maken, of zij in de ogen van de fractieleden met even tuele concessies al of niet te ver zijn gegaan. NOG DIT JAAR Aantal vliegvelden steeg in zes maanden van 10 tot 45 Het in Februari jj. in Lissabon door de N.A.T.O. gestelde doel om tegen het einde van 1952 te beschikken over een strijdmacht van vijftig gevechts- klare divisies voor de verdediging van f West-) Europa, zal verwezenlijkt worden, „met wellicht enkele kleine wijzigingen". Dit werd Woensdag in gezaghebbende N.A.T.O.-kringen te Parijs verklaard. Voorts werd verno men, dat liet aantal nieuwe West-Europese vliegvelden van tien aan het einde van 1951, tot 45 aan het einde van Juni j.L is gestegen. De parate onderdelen uit de legerplaatsen op de Veluwe maken een drie daagse oefening in regimenIsverband. Deze oefening, genaamd „Over- sticht", wordt uitgevoerd in de provincie Drente in het gebied tussen Steenwyk en Schoonoord. De aanvallende partij, (de groenen) het ver sterkte 32ste regiment infanterie steekt nabij Dieverbrug in stromende regen met stormboten de Drentse Hoofdvaart over om contact te zoeken met de verdedigers, (de blauwen). Directeur van Philips in Londen door ongeval omgekomen Ir J. F. van der Laan. directeur bij de N.V. Philips in Londen, is Woens dag tengevolge van een aanrijding in Oldebroek om het leven gekomen. De heer Van der Laan was met va- cantie bij zijn zwager te Oldebroek. Woensdagmorgen stond hij met zijn echtgenote bij een bushalte te wach ten. Juist toen uit de richting Wezep een uit Zwolle afkomstige luxe-auto naderde, wilde de heer Van der Laan plotseling de weg oversteken. Ver moedelijk is hij in de war geraakt, doordat in Engeland het verkeer links is. Hij werd door de auto gegrepen en ongeveer twintig meter meegesleurd. Met. een schedeïbasisfractuur en een verbrijzeld been werd hij naar het Sophiaziekenhuis te Zwolle vervoerd, waar hij kort na aankomst overleed. Ir J. F. van der Laan was admini- stratief-financieel directeur van Phi- lips-Engeland te Londen. Hij trad in Juli 1924 bij Philips in dienst en werd op de accountantsafdeling te werk gesteld. In 1930 vertrok hij naar Lon den. Hij bereikte de leeftijd van 54 jaar. Ir Van der Laan was gehuwd en had twee kinderen. Het onderwerp vón de vijftig ge- vechtsklare divisies werd Woensdag door de N.A.T.O.-raad te Parijs be sproken. Na de bijeenkomst van deze raad werd o.m. nog verklaard, dat er geen voorstel is gedaan om de ge stelde doelen, hetzij voor één, hetzij voor meerdere landen te beperken. Daarentegen is de raad in vele geval len medegedeeld, dat de regeringen van bepaalde landen wel moeilijkhe den ondervonden bij het verwezenlij ken van het N.A.T.O.-verdedigings- doel, doch dat zij zich niettemin aan de te Lissabon aangegane verplichtin gen zouden houden. De Amerikaanse vertegenwoordiger in de N.A.T.O.-raad, Draper. deelde mede. dat de Verenigde Staten in het afgelopen half jaar voor bijna zeven honderd miÜioen dollar contracten in Europa hebben geplaatst, om de Eu ropese productie te helpen. Draper zeide voorts o.m.. dat vele luchtbases worden aangelegd en dat het werk van andere militaire doelen goede voortgang maakt. „Er zijn zeer opvallende aanwijzin gen voor de toegenomen politieke en economische kra-'-2 der West-Europe se staten en hun toenemende geneigd- heid tot onderlinge samenwerking", aldus Draper. De N.A.T.O.-raad heeft besloten, dat binnen twee weken zal worden be paald. waar de volgende N.A.T.O.- ministersbijeenkomst waarschijn lijk in December a.s. zal worden gehouden. Afgifte schatkisipaoier voorlopig gestaakt De agent van het ministerie van Finaqciën te Amsterdam heeft de af gifte van schatkistpapier voorlopig gestaakt. Van vandaag af zal de Nederlandse Bank, behalve de schatkistpromessen tot nader bericht ook 3- en 5-jarige schatkistbiljetten op basis van de thans geldende officiële tarieven af geven. Beroep van Amerfta oo Engeland om Perzië te helpen Voorstel door Londen koel ontvangen Amerika heeft een beroep gedaan op Engeland om gezamenlyk finan ciële steun te verlenen aan Perzië. De Ver. Staten zyn bereid Perzië een onmiddellijke steun te verlenen voor een bedrag van 10 millioen dollar, op voorwaarde, dat Engeland de 2 mil lioen ton olie koopt, die aan de Per zische Golf ligt opgeslagen. Bovendien zou Engeland interna tionale arbitrage moeten aanvaarden voor het geschil met Perzië inzake de nationalisatie van de eigendommen der Anglo Iranian Oil. Het Amerikaanse voorstel is door Londen koel ontvangen. Het Britse kabinet is Woensdag in spoedvergadering bijeengekomen voor een bespreking over het ant woord op het onlangs door de Perzi sche regering gedane aanbod om te onderhandelen over schadeloosstel ling van de „Anglo-Iranlan". Te Londen acht men het waarschijn lijk, dat Engeland het Perzische aan bod zal aanvaarden doch onder voor waarde, dat de besprekingen niet tot schadeloosstelling beperkt zullen blij- 1^2 jaar geëist tegen veilingdirecteur De Officier van Justitie bij de Leeuwarder rechtbank eiste Woens dag anderhalf jaar gevangenisstraf met aftrek van preventief tegen de 39-jarige H. R., ex-directeur van de Leeuwardense veiling „De Tuinbouw". R. heeft zich schuldig gemaakt aan fraude. ROOF WAS DE DRIJFVEER Oude man overvallen en vermoord Woensdagmorgen vroeg is de 70-jarige tuinder Manus Verheul uit Bus- sum, die aan het werk was op zijn tuinderij aan de Keizer Ottoweg te Kaarden, door twee mannen overvallen. Zij brachten de oude man met een mes dusdanige verwondingen toe, dat Verheul daaraan later is overleden. De daders van deze laffe moord, waarvan roof het motief was, zyn gear resteerd. Het zijn de 35-jarige G. L. uit Naarden en de 26-jarige J. V. uit kilversum. De oude man werd Woensdagmor gen op zijn tuinderij aangesproken door de twee mannen, die hem vroe gen enige koolstronken af te snijden. Toen Verheul aan dit verzoek gevolg gaf, werd hij van achteren met een hamer op het hoofd geslagen. Ver heul kon zich nog verweren, maar één der mannen trok een mes, waarmede deze de tuinder enige steken toe bracht. Van de bewusteloosheid, waarin Verheul geraakte, maakten de overvallers gebruik om hem zijn portefeuille te ontstelen. Toen het slachtoffer bij kennis kwam, waren de daders verdwenen Hevig bloedend heeft Verheul nog getracht een schuur te bereiken, maar halverwege zakte hij ineen. Hij werd daar gevon den door een andere tuinder. Voor de oude man stierf kon hij nog de naam noemen van één der overvallers. De politie arresteerde L. op zijn werk in Weesp. Aanvankelijk ontkende hij iets met de moord uitstaande te hebben, maar toen men hem de hamer en het mes toonde waai-mede de moord was gepleegd en die men op de tuinderij had gevonden, gaf hij toe de misdaad te hebben bedreven en noemde de Straalbommenwerper in Engeland neergestort Een vliegtuig van het type Canber ra, Engelands eerste straalbommen werper, is Woensdagmorgen in de buurt van Hitchin (Engeland) neer gestort. De bemanning van drie kop pen is om het leven gekomen. naam van zyn mededader. Deze werd eveneens op zijn werk gearresteerd. De daders hadden het geld uit de portefeuille ƒ700 eerlijk ge deeld. V. had het bedrag bij zijn ar restatie bij zich, L. had het geld ver stopt in een woning te Hilversum. De daders hebben een volledige be kentenis afgelegd. Dr. K, Schumacher DRAMA BIJ BATH ...wordt prinses Margaret Rose 1 van Engeland 22 jaar. Grotonderzoehers van buitenwereld afgesloten Vier Zwitserse grotonderzoekers, die vyt dagen in de diepe grotten van Hoell-Loch, in het Zwitserse Muota- tlial, hebben vertoefd, zyn van de buitenwereld afgesloten doordat zich, tengevolge van zware regenval, een meer gevormd heeft aan de ingang van de grotten. Onmiddellijk is men begonnen met pompen, om het peil van het water zodanig te laten zakken, dat de in gang vrij komt. Er bestaat geen levensgevaar voor opgesloten onderzoekers, daar zich in de grotten een voorraad levens middelen bevindt voor tien dagen, die door een vorig gezelschap onderzoe kers is achtergelaten. Lijken van onbekende man en vrouw gevonden Woensdagmorgen rond half tien zyn op de Westerschelde ter hoogte van Bath kort na elkaar de lijken van een ca. 30-jarige vrouw en een ca, 40- jarige man op een zandbank aangetroffen. Hoewel omtrent de identiteit van beide slachtoffers nog niets vaststaat, is het niet uitgesloten dat zich Vrijdagmiddag, toen een zware onweersbui met hevige windvlagen en hagelval o-m. boven Rilland Bath woedde, op de Westerschelde een drama beeft afgespeeld, waarby een zeiljachtje in de woest opgezweepte golven ten onder is gegaan. Reeds Vrijdagavond rees het ver moeden. dat een ongeval op de Schel de had plaats gehad. Schipper De Boer van het beurtschip „Elisabeth", op weg van Antwerpen naar Rotter dam, deed bij aankomst te Hansweert hiervan aangifte. Voordat de onweers bui losbarstte, voer een jachtje voor zijn schip uit. Bij het naderen van de bui ging het jachtje gevaarlijk over hellen, doch toen het noodweer in vol le omvang woedde, was schipper De Boer het vaartuigje uit het oog ver loren, mede ook doordat de man alle aandacht nodig had om zijn eigen schip veilig door de storm te loodsen. Nadat' de bui overgedreven was, kon de schipper echter niets meer van 't jacht bespeuren. Hij zocht nog in de omgeving rond, doch zonder resultaat. Wel vond hij een reddingboei, waarop evenwel geen kentekenen voorkwa men. Zaterdag heeft daarop de Rijkspoli tie te water geruime tyd gedregd en naar wrakstukken gezocht, doch even eens tevergeefs. Daar tot gisteren ook geen bericht Van vermissing van een jacht werd ontvangen, werd het na- sporingswerk irestaakt. NOG STEEDS ONZEKERHEID. Woensdagmorgen vond de sleepboot bemanning van een Belgische bagger- maatschappij echter het lyk van een vrouw ter hoogte van de schorren bij Saeftinge. Met de douaneboot werd dit stoffelijk overschot naar Bath over gebracht. Even later rapporteerde een garnalenvisser dat ook het lijk van een manspersoon op een zandbank in het z.g. Hondengat was aangetroffen, dat daarop eveneens met de douane boot naar Bath is vervoerd. Daar de vrouw slechts in een zwempak was gekleed, terwijl de man een broek, shirt en gymnastiekschoenen droeg, en zij dus zeer waarschijnlijk van een jachtje afkomstig waren, wordt reke ning gehouden met de mogelijkheid dat de vermoedens van de beurt schipper toch juist zijn. De Rijkspoli tie heeft direct het onderzoek hervat, om te trachten de slachtoffers te iden tificeren, hetgeen zeer 'moeilijk is. Te meer omdat tot dusver nog geen be richt van vermissing is gedaan, het geen in deze vacantietijd niet ver wonderlijk is. Wanneer het hier zei lers betreft, die op vacantiereis wa ren, wordt immers eerst aangifte ge daan op het moment dat het- jachtje over tijd is. Zo verkeert men thans ook in het onzekere of zich eventu eel nog meer personen aan boord heb ben bevonden wanneer hier inder daad een jacht zou zijn vergaan. Derde dader van inbraak te Wagnum gearresteerd. HIJ PROBEERDE DE GREJsS OVER TE STEKEN. De derde persoon, die betrokken is geweest bij de inbraak van Vrijdag nacht in het kantoor van de veiling vereniging „De Volharding" te Wognum, is thans ook gearresteerd. Hij was op weg naar familie in Duitsland om te proberen by Nieuwer Schans illegaal de grens over te ste ken. Een wachtmeester van de ryks- politie trof hem daar zwervende aan. Dr. K. Schumacher, eerste voorzit ter van.de Socialistische Partij Duits land, is Woensdagavond in zijn wo ning te Bonn plotseling gestorven aan een acute storing in de bloedsomloop. Dr. Schumacher is bijna 57 jaar oud geworden. Hij is op 3 October 1895 te Kulm in het toenmalige West-Pruisen geboren. Te Halle, Leipzig en Berlijn studeerde hij rechten en economie. In de eerste wereldoorlog verloor hij zijn linkerarm. Eind 1920 werd hij politiek redacteur van het sociaal-democrati sche blad „Schwabische Tagwacht" tè Stuttgart. In 1924 werd dr. Schu macher als afgevaardigde gekozen in de landdag van Württemberg. Van 1930 tot 1933 maakte hij deel uit van de SPD-fractie in de Rijksdag. In een debat noemde hij toen eens het natio- naal-socialisme ,,het appèl aan het zwijn in de mens". Het gevolg was, dat hij van Maart 1933 af politiek vervolgd werd. Van Juni 1933 tot Maart 1943 was hij in de concentra tiekampen Heuberg, Kuhlberg, Da chau eh Flossenburg. Na een korte vrijheid werd hij in Augustus 1943 weer gearresteerd en tot Februari 1944 in het concentratiekamp Neuen- gamme ondergebracht. Na de 20ste Juli 1944 werd hij nogmaals voor kor te tijd in Neuengamme opgesloten. Onmiddellijk na de Duitse capitula tie in 1945 begon Schumacher met de wederopbouw van de SPD. In Mei 1946 werd hri op de partijdag te Han nover tot voorzitter gekozen welke funetie hij tot zijn doou Loe bekleedde. In 1949 werd hij in de bondsdag ge- VERWACHT, AFNEMEND BUIIG Wisselende bewolking met aanvan kelijk op de meeste plaatsen nog en kele buien. Langs de kust tijdelijk krachtige, overigens matige wind tus sen Noord en Noordwest. Weinig ver andering in temperatuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 1