NIEUWS UIT ZEELAND z Sport en wedstrijden KOOPAVOND OP VRIJDAG EN WINKELS ZONDAGMIDDAG OPEN KANTONGERECHT TERNEUZEN Wissel Zeeuws-Vlaanderen DONDERDAG 21 AUGUSTUS 1952 PROVINCIALE ZBEÜWBB OOÜRANT LangevielePottenmarkt uit Middelburgs Winkelcentrum. Naar wij vernemen is de winke- lierscombinatie LangevielePotten- markt uitgetreden uit het Middel burgs Winkelcentrum. Dit geschied de op verzoek van de meerderheid der betrokken winkeliers. Zij vinden twee verenigingen („Handelsbelang" en de Middelburgse Middenstandscen trale) voldoende en willen ook het geld, dat door de contributies bin nenkomt, liever besteed zien aan de eigen straat, dan aan een gemeen schappelijke reclame-actie. De con sequentie van dit uittreden is, dat het Winkelcentrum momenteel geen voorzitter heeft, aangezien de heer A. P. van de Kamer, die deze func tie bekleedde, zijn zaak heeft in de Langeviele, Binnenkort zal het Win kelcentrum een vergadering houden, waarin men een nieuwe voorzitter hoopt te benoemen. LERAAR CHR. LYCEUM BENOEMD Tot leraar aan het Chr. Lyceum voor Zeeland te Goes werd benoemd de heer J. M. Boks te Schiedam. DE MOSSEL VERZENDING In de week van 11 tot 16 Augus tus 1952, bedroeg de mosselverzen ding door Bruinisser kwekers naar Tholen en Yerseke slechts 525 ton nen. Voor deze tijd van het jaar is dat zeker wel een laagte record, daar vorig jaar in de overeenkomsti ge week 3405 tonnen werden verzon- Zendingsfeest te Kapelle De Zendingscommissie van de classis Goes der Ned. Herv. Kerk houdt Zater dagmiddag 6 September a.s, een zen- dingsfeest op een terrein van de wed. Wisse-Nijsgen te Kapelle. Na een welkomstwoord van ds. E. Jebbink, Ned. Herv. predikant te Ka pelle, volgt de opening door de voor zitter van de classicale zendingscom missie, ds. J. H. Kluiver te 's-Graven- polder. Als sprekers treden op ds. P. J. Mackaay, secretaris van de. Raad voor de Zending der Ned. Herv, Kerk met het onderwerp: „Onze gemeenten en de Zending" en ds. M. K. Tjakraat- madja, predikant van de Soendanese Kerk op West-Java, die spreekt over het leven der Soendanese Kerk. Voorts wordt een zendingsverhaal verteld en een lekenspel opgevoerd, terwijl verder het pijperskorps „Jon ge Kracht" uit BiezeÜnge en de ba zuinblazers uit Wemeldinge hun me dewerking verlenen. De luidinstaüatie voor de Jacobstoren te Vlissingen. De penningmeester van het comi té, dat gelden inzamelde voor de luidinstallatie in de Jacobstoren te Vlissingen en dat thans de slotinza- meling houdt, heeft nog de volgende giften binnengekregen: J. P. V. 2,50; N.H. Mij. 15; N.V. Kon. Mij „De Sch." 50; A. de V. ƒ2,50; H. H. M. 3; A. J. v. O. 5; J. M. H. v. d S. 3; W. J. P. 4; S. J. E. K. 5; A. J. de M. 5; ir. G. A. K. 2,50; di' P. C. K. 10; P. K. 5; H. A. R.'5; dr. A. S. 5; S. C. 5. Alle gevers wonen te Vlis singen. GEMEENTERAAD SAS \{AN GENT Geen winkelsluitingswet tijdens bietencampagne De gemeenteraad va» Sas van Gent, die Dinsdagavond onder voorzit terschap van burgemeester R. A. J. den Boer vergaderde, heeft besloten de Vrijdagavond voor Sas van Gent als koopavond aan te wijzen, naar aanleiding van een verzoekschrift van de Sasso Vereniging van Nering doenden en van de R. K. Middenstandsvereniging. Voorts werd besloten toe te staan, dat te Sas van Gent op Zondag alle winkels van 14 tot, 18 uur geopend zullen zijn en dat in het tijdvak van 1 October tot en met 15 December gedurende de jaarlijkse festiviteiten in verband met de bie tencampagne de winkelsluitingswet niet zal gelden. Het instellen van de koopavond ge schiedt overeenkomstig artikel 3, lid 3 der op 1 October a.s. in werking tredende winkelsluitingswet 1951. De voorzitter deelde mede, dat de Ka mer van Koophandel tegen de ont- werp-verordening geen bezwaar had gemaakt. Tevoren waren enkele verzoeken behandeld tot ontheffing van honden belasting. De begroting voor de vleeskeuringsdienst van Sas van Gent voor 1953 en de begroting voor hetzelfde dienstjaar van het burger lijk armbestuur werden verwezen naar ue commissie van onderzoek, met het verzoek daaromtrent te zij ner tijd rapport uit te brengen. Uitvoerig lichtte de voorzitter daarna het verzoek van de midden standsverenigingen toe om een plaat selijke verordening vast te stellen, waarbij de Zondagsverkoop voor alle winkels van 14 tot 18 uur wordt toe gestaan. Als eerste en voornaamste motief hiertoe noemde hij de plaatse lijke levensgewoonten. Sas van Gent, aldus burgemeester Den Boer, is rijk aan vreemdelingen in den zin der wet" en deze vreemdelingen zijn in hoofdzaak Belgen zodat onder de bevolking een Belgische mentaliteit leeft. De Belgen kennen Zondagsver- koop en vinden het vreemd, dat zij in Sas van Gent op Zondag alle win kels gesloten vinden. Ten tweede is er momenteel een grote trek van Belgen naar Nederland en het is voor de Belgen een grote handicap om, als zij juist de grens gepasseerd zijn, alle winkels gesloten te vinden. Nog een ander motief noemde ds voorzit ter de moeilijkheden voor de schip pers, die het Kanaal van Ce.Vc naar Terneuzen bevaren en die dikwijls de Zondag te Sas van Oent doorbren gen en aldaar moeten fourageren al vorens hun reis naar België te kun nen voortzetten. Na enige beraadslaging werd be sloten, in afwijking van het advies van de Kamer van Koophandel, de Zondagsverkoop toe te staan van 14 tot 18 uur en in hef tijdvak van 1 October tot en met 15 December de winkelsluitingswet niet. Ie doen gei den. Mocht de Kroon deze verorde ning niet goedkeuren, dan zullen B. en W. andere wegen zien te vinden om aan liet verlangen van de mid denstanders te voldoen. NOG EEN VERZOEK Een ander verzoekschrift van de middenstandsverenigingen kon in de ogen van de raad geen genade vin den. Het was het verzoek om te be palen, dat buiten de wekelijkse marktdag, die op Dinsdag is vastge steld, het bezoek van buiten de ge meente gevestigde handelaren, ven ters achterwege moet blijven. Over dit verzoekschrift voerde voor namelijk de heer M. G. de Groff (P. v. d. A.) het woord en hij noemde het o.m. „hemeltergend", dat de midden standsverenigingen in Sas van Gent een soort „Chinese muur" willen bouwen en door hun opvattingen Sas van Gent gemaakt hadden tot een van duurste gemeenten van Neder land. Nadat ook de overige raadsleden hun meningen hadden kenbaar ge maakt, werd besloten op dit verzoek afwüzend te beschikken, met dien verstande, dat behoudens op de Dins dag marktdag geen standplaats op de mai'kt mag worden ingenomen. Daarna hield de raad twee nieuwe straten ten doop en de voorzitter gaf hierbij een toelichting. Een der stra ten, de hoofdweg in het huidige bouw plan van 25 woningen nabij het Dijk je, loopt over het terrein van het voormalige bolwerk Zeelandia". In verband hiermede en ter herinnering aan de historie van het oude Sas van Gent, stelde B. en W. voor deze weg „Bolwerk" te noemen. De straat, die de Paul Ki'ugerdreef zal verbinden met deze nieuwe stx-aat, is benoemd naar het uitgangspunt van de straa, het oud Ravelijn en zal daarom „Ra velijn" heten. Het verzoekschrift van de R. K. Jongensschool om beschikbaarstelling van gelden uit de gemeentekas krachtens artikel 72 der L. O. wet 1920 voor het aanschaffen van een nieuwe kachel, werd ingewilligd. Het verzoekschrift van de heer J. E. Mar tens om gemeentegrond in erfpacht achter zijn woning aan de Nico Uit den Bogaerdstraat, werd teruggeno men, teneinde in het kader van-het uitbreidingsplan opnieuw bezien te worden. GELDLENING Tenslotte besloot de raad onder dankzegging voor de aanbieding een geldlening aari te gaan van 118.605 met de Bank voor de Ned. Gemeen ten, voor woningbouw. De gelden zijn afkomstig uit de national^ le ningen voor de woningbouw 1952. Bij de rondvraag vroeg de heer De Groff of het circus Géant vermake lijkheidsbelasting had betaald. Na de mededeling van de voorzitter, dat het circus gelijkgesteld was met kermis- inrichtingen en dus niet 20% van de recette had betaald, meende de heer De Groff het beleid van B. en W. in deze te moeten afkeuren. Zijn ooi-deel was, dat de gemeente hierdoor een nadeel was berokkend van circa 2500. De voorzitter slaag de er niet in de heer de Groff er van te overtuigen, dat indien het circus de 20% had moeten betalen, een be zoek aan Sas van Gent uitgesloten zou zijn geweest, Nochtans drong de heer De Groff er op aan, voortaan de verordening toe te passen en voornamelijk ook bij de a.s. kermis. Op een mededeling van de heer De Groff, dat hij iets had vernomen om trent „vei'gaande plannen" voor de bouw van een tunnel op de grens van Zelzate en Sas van Gent, onder het kanaal door, zegde de burgemeester toe een onderzoek te zullen" instellen. Zeeuwsch-Vlaanderen Terneuzen VARIÉTÉ OP DE MARKT. Ondanks de slechte weersomstan digheden, bestond voor de Woensdag avond door de vereniging voor de handeldrijvende middenstand te Ter- neuzen gegeven radio-variété,.voor stelling op de markt, een zeer grote belangstelling. Het publiek, dat zich veelal van paraplu's had voorzien, toonde zich ten zeerste tevreden over het gebodene. Tenslotte mocht voor al het miniatuur-treintje zich gedu rende de avonduren ook in een grote belangstelling verheugen. DIEFSTAL VAN AARDAPPELEN EN UIEN Door de Terneuzense politie wer den ten huize van de schipper L. en diens knecht O., beiden van het mo torschip „Dirk Jan" een hoeveelheid teelt-uien en aardappelen, alsmede twee aardappelzakken in beslag ge nomen, die in de nacht van Donder dag op Vrijdag van een perceel land te St. Anna land, in welke gemeente d „Dirk Jan" toen lag, werden weg genomen. Van de aai'dappelen was 'n deel reeds geconsumeerd, evenals en kele meloenen, die eveneens ont vreemd werden. Tegen de schipper en diens knecht werd proees verbaal op gemaakt. JDE ST. JOSEPH'S GHESELLEX. Drs, A, v. Waterschoot, die aan radio Gent verbonden is als regis seur, heeft bedankt als regisseur van de toneelclub „St. Joseph's Ghesel- len" te Hulst. In zijn plaats werd benoemd de heer R. Staes uit St. Niklaas, een bekend Vlaams regis seur. Tot nieuwe bestuursleden werden gekozen de heren A. Blomme en E. v. d, Walle terwijl de heer P. Rou leau tot secretaris benoemd werd. Als toneelmeester zal in de toekomst optreden de heer G. de Ngs, Op 5 October openen „De Ghesellen" het toneelseizoen met een stuk van Jean de Pare/ getiteld „Christine Lafon- taine." Uzendijke OUDEN VAN DAGEN OP STAP De ouden van dagen uit IJzendijke maakten dit jaar hun uitstapje naar de Oranjestad Breda. De reis v/ex*d in twee autobussen gemaakt en het werd een uiterst genoeglijk uitstap je. Bg terugkeer in de gemeente wer den de oudjes ingehaald door het mu ziekgezelschap en op de Markt was de burgemeester aanwezig om hen te verwelkomen. De heer A. G. Calon, voorzitter van „Gemeentebelang" dankte namens de ouden van dagen voor de medewei'king, welke door ve len was verleend oin deze dag moge lijk te maken en in het bijzonder door mevrouw TaelmanDe Pauw. Sluis BOLWEDSTRLTD. De bolders vereniging „De Molen" te Sluis, organiseerde een z.g. Ko- ningsbolling, waai-voor een grote be langstelling bestond. Dit oude Vlaam se spel werd met enthousiasme ge speeld en koning werd R. Wemaer uit Sluis. De tweede prijs viel ten deel aan O. J. Marteyn uit St. Kruis en de derde aan G. de Meyer uit Sluis. Axel BRANDJE Dinsdagavond ontstond een brand je, tengevolge van het verbranden van stro op een akker, gelegen in de Buthpolder aan de Westrand van Axel. Door de hai'de wind wakkei'de het vuurtje dennate aan, dat een flinke vlammenzee tenslotte de lucht rood kleurde en tientallen Axelaars het schouwspel kwamen bezien. Er werd geen schade aangericht. Oostburg WEDVLUCHT. De postduivenhoudrsvereniging uit Oostburg hield een wedvlucht uit Bre- teuil. De hoogste snelheid was 982 m. per minuut er. de gedetailleerde uitslag luidt: 1 P. v. Hee; 2 A. Merrelaar: 3, en 5 J. Simpelaar Jz.; 4, 7 en 9 C. Bron; 6 Joh. Simpelaar; 8 J. Simpelaar Pz..; 10 J. Bakker. Hulst NIEUWE RIOLERING Op de Beestenmarkt te Hulst is men begonnen met de aanleg van een nieuwe riolering. Na de Beestenmarkt volgt de aanleg in de Steenstraat, die bovendien van een nieuwe bestra ting voorzien zal worden. Marktberichten VEEMARKT ROTTERDAM. 18 en 19 Augustus. Aanvoer in totaal 4568 dieren. Aangevoerd 2478 stulcs rundvee, waar van naar schatting 1525 vette koeien en 953 stuks gebruiksvee 225 vette kalve ren; 305 gras kalveren; 270 nuchtere kal veren; 445 varkens; 182 biggen; 132 paar den; 127 veulens; 355 schapen of lamme ren; 49 bokken of geiten. Vette koeien in ets, per kg., Ie kw. 280 —295, 2e kw. 260—275. 3e kw. 220—250. Vette kalveren in ets., per kg., Ie kw. 230—245. 2e kw. 220—230, 3e kw. 200— 210. Pr. in ct. p. kg. Pr. in gld. p. st Worden Zeeuwse mosselen achtergesteld Burgemeester H. K. Michaelisvan Bruinisse maakte enige maanden geleden een reisje mee naar de Waddenzee met het motorvissers vaartuig Bru 4 van de firma Gebra. Verspoor. Wat hg tijdens de reis zag en wat hem belangrijk voorkwam, legde hij vast op de smalfilm. Deze smalfilm werd Maandagavond in het Veerhuis vertoond voor de leden van de Vissersvereniging „Algemeen Vis- sersbelang." De vertoning van deze fraaie film werd een groot succes. Na de film werd nog over eifke- le belangrijke kwesties gesproken. De mosselexport naar België geeft reden tot tevredenheid, doch het percentage Zeeuwse mosselen van deze wekelijkse verzending wordt iedere week kleiner en dat terwgl Ue kwaliteit en het visgewicht van het Zeeuwse product regelmatig toeneemt en nu de kwaliteit der Waddenzee-, mosselen evenaart. Over de reden, waarom het Aan- en Verkoopkantoor thans de /ud- denzeemosselen prefereert boven de Zeeuwse mosselen werden verschil lende veronderstellingen gemaakt. Indien men zeker wist, dat ook Frankrijk straks Zeeuwse mosselen zal accepteren, dan achtte men voor ongerustheid xninder reden, daar de totale voorrraad Zeeuwse mosselen niet buitengewoon groot is Wel wees men er op, dat ook dan nog tijdige verzending van Zeeuwse mosselen van groot belang is. Frankrijk heeft nu eenmaal ïen zwakke valuta en reeds vele malen ondervond de handel met dit land stagnatie van onvexv/achte monetai re maatregelen, stakingen en der gelijke. Besloten wex'd, tot het Aan- en Verkoopkantoor een adres te richten, waarin werd gewezen op het oude monopolie van de Zeeuwse mossel, en de goede kwaliteit, die nu beschikbaar is, terwijl werd ver zocht de handel niet alleen van Wad denzeemossels te voorzien, doch ook een bepaald percentage Zeeuwse mosselen, desnoods verplicht, te laten afnemen. Aan de vissersverenigingen in andere plaatsen, zal een afschrift van dit adres worden verzonden, tot adhaesiebetuiging. Daar het echter nog niet zeker is, dat Frankrijk mosselen zal afne men, terwgl in September de han del met België zijn hoogstepunt heeft, bleek ook uit de bespx-ekingen, dat men niets liever wenst, dan spoedig een zeker percentage van zijn stand aard capacite.it.Kcgf er in Zeeuwse mosselen af te leveren, voor zover men daarover althans kan beschik ken. Als arbeidsbemiddelaar opgetreden Op verschillende tijdstippen en In verscheidene Oost Zeeuwsch Vlaamse gemeenten was F. V. tc ïamslag landbouwers, die werkkrachten zoch ten, daarbij behulpzaam geweest en zodoende had hij arbeidsbemiddeling verleend, zonder dat hü in 't bezit was van de daartoe vereiste vergunning. Dientengevolge stond deze z.g. „krooibaaz", die voor zijn bemoeiingen 5 pet. van het uitbetaalde loon kreog, thans voor de Terneuzense kantonrechter terecht. De kantonrechter, mr P. W. O. C. M. van Meerwijk twijfelde er niet aan, of V. was een fatsoenlijk man, die zich zeker niet aan misbruiken te bulten zou gaan, maar ja, het is nu eenmaal verboden zonder vergunning als ar beidsbemiddelaar op te treden, temeer oxxidat bjj deze kwestie internatio nale belangen in het geding zijn. V. voerde aan. dat zelfs volgens een burgemeester, die tevens bestuurslid van de Slichting voor de Landbouw is. voor hem zulk een vergunning niet nodig zou zijn. Echter had hij toch deze vergunning reeds meermalen aangevraagd, maar tot nu toe zonder resultaat De ambtenaar wenste een waar schuwende boete en vroeg f25 of 10 dagen, tot welke straf de kantonrech ter V. veroordeelde, met de raad aan deze, alsnog alles in het werk te stel len om een vergunning te verkrijgen. P. A. C., garagehouder te Hulst, had een lid van zijn garagepersoneel, die niet als chauffeur werkzaam was, in dienstbetrekking met een auto laten rijden. Het bleek, dat C. een schrijven van de Bovag daaromtrent verkeerd interpreteerde. Nadat f3 of 2 dagen was geëist, maakte de kantonrechter er fl of 1 dag van. Minder goedkoop kwam de land bouwer M. P. J. uit Honter.isse er af, die de bestrijding van de colorado kever op zijn aardappelland we] heel erg had veronachtzaamd. Er was spra ke van duizenden larven en van plan ten die volkomen kaal waren gege ten. De ambtenaar eiste dan ook f100 of 50 dagen, doch de uitspraak luidde voor deze keer nog f50 of 25 dagen. W. F. van T.t monteur te Terneu zen, die met een auto door Axel reed, toen daar in verband met de land bouwtentoonstelling nogal wat volk op de been was. gaf wel gevolg aan eeix teken tot vei-mïndering van de snelheid dat door de Rijkspolitie werd gegeven, doch even later niet aan het stopteken. T"~" laatste zou hij niet heb ben gezien. De eis viidde f 15 of 10 dagen, de uitspraak echter f25 of 10 dagen. C, J. D„ kantoorbediende te Ter neuzen, gaf op de Rijksweg langs het kanaal Terneuzen—Sas van Gent op haar rijwiel geen voorranr aan een le 2e 3e le 2e 3e kwaliteit kwaliteit Graskalveren 375 325 200 Nuchtere kalveren 70 65 60 Varkens 1. g. 227 - 225 222 Biggen 55 50 45 Sl.paarden 215 210 200 Schapen 120 90 70 Lammeren 00 75 60 Kalfkoeien 1125 1000 875 Melkkoeien 1125 1000 875 Vare koeien 750 680 630 Vaarzen 875 775 680 Pinken 600 500 375 VEILING TERNEUZEN. 20 Aug. Sla 2,10—5.60 per 100 stuks, Bloemkool 9—61. Groene komkommers 8 12. Witte komkommers 811. Meloenen 4042. alles per stuk. Selderij 3. Peen 14. Kroten 4—9. alles per bos. Eerstelingen 11.50—12.40. Bintjes 9.80—10,50. Andijvie 1316. Stoksnijbonen 2347. Princessebo- nen 2066. Pronkbonen 17. Kroten 13. Rode kool 8—11. Savoye kool 12—15. Wit te kool 3. Peen 17—18. Prei 22—28. To. maten 16—24. Uien 4—6, alles per kg. Px-uimen: Belle de Louvain 3—14. Boere Witte 20. Jefferson 10—18. Victoria 5—19. Appels: Cox Oranje Pitting fabrieka 6— 9. Idem keuken 15—15.30. Idem huishoud II 12,10—12,70. Idem huishoud 118. Idem huishoud grof 18. James Grieve A 20,10. Idem BC 20. Manks Codlin A 15—16. Idem BC 14. Id'em huishoud I 14—18. Idem huishoud II 5. Idem keukenkvvallteit 6— 7. Idem fabrieks 3—6. Zigeunerin A 25. Idem B 25. Idem C 21. Idem huishoud grof 17. Idem huishoud I 13. Idem huis houd n 6 Idem keukenkwaliteit 26. ATHLETIEK Slijkhuis naar Edinburgh. Aan de inteniationale atletiek wedstrijden," dié "Zatóïda'g1 23 Augus tus a.s. te Edinburgh worden gehou den, zal behalve Puck Brouwer en Theo Saat, ook Wim Slijkhuis deelne men. Te elfder ure heeft de Trekvo- gel-athleet een uitnodiging ontvangen van Jack Crump, welke hij heeft aan vaard. Op welke afstand Slijkhuis zal uitkomen, is nog niet bekend. Voorts verschijnt onze landgenoot op 21 September te Oudenaarde (Bel gië) aan de start, waar hij o.m. de Belgen Reiff en Herman op de 1500 meter zal ontmoeten. ZWEMMEN DE ZWEMKAMPIOEXS CHAPPEN. In ons verslag van de zwemwedstrij den te Terneuzen, waar de provinci ale zwemkampioenscliappen werden verzwommen, is een kleine fout ge slopen. Weliswaar waren de uitslagen juist vermeld, maar medegedeeld werd, dat de heer.A. Sampon van de „Bruinvis" te Sas van Gent voor het eerst kampioen werd op de 100 meter vrije slag heren en dat op dit num mer de heer C, Verbeek vorig jaar kampioen werd. Deze laatste mededeling was on juist. Ook vorig jaar werd Sampon kampioen. Eerst tijdens de jongste wedstrijden te Sluis werd de aan komst VerbeekSampon—Wagenaar genoteerd. SCHAATSEN Europees kampioenschap hard rijden op 31 Januari en 1 Februari. De Europese kampioenschappen hardrijden voor heren zijn op verzoek toegewezen aan de Kon. Ned. Schaat- senrijdersbond. Ze zullen op 31 Janu ari en 1 Februari te Amsterdam of te Hamar (Noorwegen) worden gehou den. De wereldkampioenschappen vin den op 14 en 15 Februari te Helsinki plaats. Op dezelfde data worden de wereldkampioenschappen voor dames gehouden en wel te Lillehammer. De Europese kampioenschappen in het kunstrijden voor dames, heren en paren zijn op 30 Januari en 1 Febru ari te Dortmund vastgesteld. De we reldkampioenschappen voor dames, heren, paren en in het gsdansen zul len van 7 tot 15 Februari te Davos worden gehouden. in «en &©le«l©p De 23-jarige Vie Reeves heeft in Wal sall (mid'den-Engeland) 31 dagen en ze ven uur doorgebracht ixt een ton, welke was bevestigd aan de top van een vlagge, stok. Volgens Reeves is dit een nieuw wereldrecord. De Franse politie heeft Britse soldaat op heterdaad betrapt bij het stichten van een bosbrand te Vi- daubari in 2:uid-Frankrijk. De soldaat zei, dat hij uit West-Duitsland, waar zijn on- derdleel gelegerd' was. naar Frankrijk was komen liften. 9 Dinsdagavond is het 75e jaarcongres van de katholieke kerk in Duitsland geopend. Ook uit andere lan den. Nederland inbegrepen, zijn katholie ken naar Berlijn getogen. West-Duits land heeft toestemming gegeven voor in voer uit Nederland van electronenbuizen, gloeilampen, vaatwerk, muur-, vlierte gels en glaswaren. 0 De Indonesische mi nister van voorlichting Monomoetoe heeft nomen. ontkend, dat de ongeregeldheden in Se- rawak geleid werden door een organi satie, die haar hoofdkwartier in Pon- tianak heeft. Te Enschede is het vier jarig zoontje van burgemeester S. de Jong van Zutphen, die nog in Enschede woont, het slachtoffer geworden van een aanrijding. Hij zat op de bagagedrager van de fiets van zijn moedler. Deze werd gegrepen door een auto, waardoor mevr. De Jong een hersenschudding en een hoofdwonde opliep. Het joixgetje overleed ter plaatse. Op bijna 77-jarige leeftijd is Woens- dag te Amsterdam overleden de heer Jan Goedkoop Jr., oudste directeur van de N.V. Rederij v.h. Gebr. Goedkoop. In de laatste weken is het aantal gevallen van kinderverlamming in België afge- SCHAKEN NEDERLAND VERLOOR VAN POLEN. In de laatste kwalificatieronde van het Fide-landentournooi, heeft Nederland verloren van Polen, r uitslag: PolenNederland was 2W>- 1%. De gedetailleerde resultaten van de wedstrijd NederlandPolen wa ren: DonnerPytlakowski 10; CortleverPlater Vzl Barendregt Gruenfeld 01; Van Sclxeltinga Tarnouwski 0—1. In de finale-groep hebben zich geplaatst: Argentinië, West-Duits land, Tsj. Slowakije, Zweden, Hon- tarije, Zuidslavië, Rusland, Ver. taten en Finland. Voorts worden door de overige landen twee groepen gevormd, die zullen spelen voor hun rangschik king in het eindklassement. Het zijn in finale-groep b: Engeland, Dene marken. Cuba, Oostduïtsland, Oos tenrijk, Israël, Nederland, Polen en Italië. In finale-groep C spelen: Usland, Saar, Luxemburg, Noorwegen. Zwit serland, Griekenland en Brazilië. KORFBAL Grote belangstelling voor korfbal in Denemarken. De toer van de Nederlandse Korf- balkeurploegen door Denemarken verloopt naar wens. Op een vijftal plaatsen is thans gedemonstreerd en steeds wordt door het publiek met grote belangstelling van het voor Denemarken nieuwe spel kennis geno men. Na de wedstrijden te Ollerup en Odense is nog gespeeld te Od der, Aarhuus en op het terrein van de gymnastiek hogeschool te Viborg. In de plaatsen, waar gespeeld werd. is materiaal achtergelaten, zo dat door de gevormde clubs direct met korfbaloefeningen kan worden begonnen. Eind Augustus zal aan een der gymnastiek hogescholen een veertien daagse cursus in korfbal worden ge houden onder leiding van de heer Polle Schmidt, voorzitter van de Deense korfbalbond, die in Juli in Amsterdam het spel leerde. Voor deze cursus blijkt grote belangstel ling te bestaan. D K.N.K.B. heeft toegezegd het volgend jaar enkele trainers af te zullen vaardigen die aan de dan in te stellen cursussen leiding zullen geven. .VAN 'TOT WIN IJPE" Voor do betrekking van onderwijzeres aan de kleuterschool te Bruinisse hebben zich 6 sollicitanten aangemeld. Aan de technische school te Utrecht slaagde voor werktuigbouwkundige de heer J. der Weduwe te Hulst. De heer G. de Rijk, onderwijzer te Alphen. vroeger te Vogelwaarde, behaal de akte Tuinbouw. Voor het examen hulpmonteur slaagde te Middelburg de heer Th. v. Overmeire Voor de hoofdakte slaagde te Rotter dam de heer R. de Rijk, onderwij-er aan de R. K. Jongensschool te Hulst. Mejuffrouw J. C. Kesteloo te Bruinisse, is benoemd tot tijdelijk onderwijzeres aan de Prins Willem school te Rotterdam (Charlois). Geslaagd voor het examen bakkersge zel Johan J. Hendrikse Johzn. te Ouwer- kerk. auto bij het oversteken van de weg. Dit kostte haar f 15 of 8 dagen. H. R. de M-, directeur stuwadoors- onderneming te Terneuzen, werd ver oordeeld tot f45 of 20 dagen wegens overtreding van de stuwadoorswet. In zijn dienst zou bij het Iaden een ket ting gebruikt zijn. die was ingekort door middel van een knoop. De ver balisant kwam dit bevestigen. ANDERE OVERTREDINGEN. P. L., bankdirecteur te Terneuzen. had des nachts met een auto gereden waarvan de verlichting niet function- neerde. Doj-e was nlotseling uitgegaan. De ambtenaar nam verzachtende om standigheden aan en eiste f 10 of 5 dagen. Uitspraak conform. P. C., landbouwer te Philippine, was op onvoorzichtige wijze met zijn met een paard bespannen wagen de weg overgestoken, wat een aanrijding tot gevo1" had. Deze stunt kostte hem f30 of 15 dagen. P. A., winkelier te Hontenisse, had des nachts te Vogelwaarde gevist met een krulsnet, zonder in het bezit te zijn van een visacte of vergunning van de eigenaar van het water. De eis luidde f 40 of 20 dagen met verbeurd- v--klai-ing van het kruisnet. de uit spraak 14 dagen hechtenis voorwaar delijk met 1 jaar proeftijd en f 10 of 5 dagen, met verbeurdverklaring. A. S„ landbouwer te Moerbekc- Waes (B,), had op een in Nederland gelegen perceel land voederbieten ge- teelt, met het doel daarvan zaad te winnen. Hierdoor kwam hij in con flict met de wet, wat hem, daar van kwade opzet weinig bleek, f5 of 3 dr-en kostte. M. C. van L., landbouwer te Asse nede (B.), bestreed bij zijn in Neder land staande koeien de x'undei'horzel onvoldoende. Uitspraak f25 of 15 'a- gen. R. D. T.. chauffeur te Zelzaete (B.), %'iste te Axel met 3 hengels zonder hengelacte. Echter had hij tevoren al eens getracht zulk een acte te ver krijgen, doch deze waren er toen nog niet Eis en uitspraak f6 of 3 dagen. D. v. d. B.. gemeente-opzichter te Axel, reed des avonds te Zaamslag met een auto waarvan het achterlicht niet brandde. Uitspraak f 10 of 5 da gen. De zeer jeugdige A. J. C.. zonder beroep te Zelzaete <B.), sloeg te Sas van Gent geen acht op een verkeors- bord. Daarvoor werd hem thans door de kantonrechter een berisping ge geven. Mej. R. C. P., zonder beroep te Hon tenisse. en P. S., fabrieksarbeider, eveneens uit Hontenisse, werden te Sint Jansteen aangetroffen, met de kennelijke bedoeling de grens te over schrijden anders dan via een doorlaat post. Eis en uitspraak voor ieder f 10 of 6 dagen. J. J. S., fabrieksarbeider te Terneu zen, reed in Axel met een motorrij wiel zonder in het bezit te zijn van het vereiste rijbewijs. Wel echter heeft hij een rijbewijs voor auto en militaire rijbewijzen voor auto en mo torrijwiel. De eis luidde f 15 of 10 da gen, de uitspraak f5 of 3 dagen. Belgisch Vakverbond verwerpt dienstplicht van 21 maanden De leider van de socialistische op- Eositie in België, oud-premier Spaak, eeft ln een hoofdartikel van het blad van zijn partij, „Le Peuple", voorge steld, een commissie in te stellen, waarin de drie voornaamste partijen vertegenwoordigd zijn, en verder mi litaire deskundigen zitting zullen hebben, voor het bestuderen van de buitenlandse politiek, de landsverde diging en het geschil over de duur van de diensttijd. Spaak noemde zijn voorstel „een olijftak", die de katholieke regering wordt toegestoken. Zoals bekend heeft de regering vo rige week de diensttijd van twee Jaar „voorlopig" tot 21 maanden vermin derd. De socialistische leiders zijn echter van mening, dat een diensttijd van 18 maanden voldoende is om Bel gië aan zijn verplichtingen op grond van het Atlantische Verdrag te laten voldoen. Het bestuur van het algemeen Bel gisch Vakverbond heeft Woensdag middag een resolutie aangenomen, waarin de dienstplicht van 21 maan den wordt verworpen. Het Vakver bond eist opnieuw, dat de gelijkscha keling van de militaire diensttijd in de West-Europese landen wordt ver wezenlijkt. Geen overblijfselen van de Ark van Noach gevonden De Franse expeditie naar de „Ara rat" heeft haar onderzoekingen be ëindigd en is uit Dogu Bayazit in Oost-Turkije naar Ankara vertrok ken. Na het bereikep van de top van de „Ararat" onderzocht de expeditie ge durende drie dagen het gebied, waar zich volgens overleveringen resten van de ark van Noach moesten bevin den. De onderzoekers hebben rotsfor maties, die vaag de vorm van een schip hebben, waargenomen. Er zijn echter geen overblijfselen van de ark gevonden. Volgens de leider van de expeditie zouden deze onder de glet- sehers op de top van de berg kunnen liggen. JÖrgen Johansen, de Deense lichtgewicht, behield te Kopennagen zijn Europese titel door een punten- overwinning op zijn uitdager de Ita liaan Duilio Loi.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 11