ENGLEBERT KAPPIE en de reis met Zroeteltie Ascari won op fenomenale wijze de Grote Prijs van Nederland n; GROTE PRIJS van NEDERLAND ASCARI MET FERRARI ©I» FARINA MET FERRARI VILLORESI MET FERRARI PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 18 AUGUSTUS 1952 DE FERRARI'S WAREN HET SNELST. Stirling Moss won de 500 c.c.-race in Zandvoort De geschiedenis van de jongste Grote Prijs van Nederland, de derde van de reeks en de eerste welke meetelde voor het wereldkampioenschap, kan In één regel worden samengevat: Ascari startte, nam de kop en ging als eerste door de finish. Geen ogenblik is de zege van de crack van Ferrari in gevaar geweest, geen ogenblik werd hij bedreigd. En wat men op grond van de ervaringen bij de training reeds vermoed had, werd op het Zandvoortse circuit overtuigend bewezen, n.l. dat de superioriteit van Ferrari momenteel zo groot is, dat geen enkele andere wagen, noch Gordini, nocli Maserati, noch Bristol Cooper het Italiaanse product kan benaderen. Want met de overwinning van Ascari was de triomf van Ferrari nog niet compleet, de tweede man van de ploeg, Farina, nam de tweede plaats voor zijn rekening en Villoresi de derde. Bovendien maakte Ascari de snelste rondetijd, n.l. 1.49.8 (gem. snelheid 137.48 km/uj en Farina op één na de snelste, t.w. 1.50.0 (gem. snelheid 137.22 km/). Als we hierbij vermelden, dat de drie Ferrari's negentig ronden lang geen enkele maal gestopt hebben, noch om banden te verwisselen, noch voor het bijstellen van een motor-on derdeel, noch om bij te tanken, zal men toestemmen dat er reden is om van een triomf over de hele linie te spreken. Tenslotte heeft Ascari thans een dergelijk hoog puntentotaal ver worven dat hij in het klassement voor het wereldkampioenschap onaantast baar op de eerste plaats staat. Hoewel Ascari ae negentig ronden van '377.37 kilometer in totaal met een gemiddelde snelheid van ruim 130 km/u gereden heeft, wat een schitterende prestatie betekent, kreeg men tooh nooit de indruk dat hij zijn wagen forceerde. Dat hoefde overi gens ook niet, hij werd immers niet bedreigd. Zijn naaste concurrenten waren zqn twee ploegmaats, die zich er wel voor zouden wachten hem van de kop te verdringen. Duidelijk bleek welk een grote re serve kracht en snelheid onder de kap van de rode Ferrari's schuil gaat, toen Farina de uitstekend rij dende Engelsman Hawthorn voorbij wilde. Hawthorn verdedigde zich hardnekkig, maar Farina drukte plot seling de gaspedaal diep in en flitste hem voorbij. De snelste ronde stond na 88 ronden nog op naam van Fa rina. Maar Ascari stelde er prijs op een nog betere tijd te maken, omdat hij zodoende immers nog een punt kon winnen voor zijn totaal in het kampioenschap. Daarom zorgde hjj in zijn negenentachtigste ronde nog even voor een tijd van 1.49.8, waar mede hij 0.2 seconde bleef beneden de tijd van Farina. De jonge Brit Hawthorn kreeg ook loon naar werken. Hem viel de vierde plaats ten deel, met twee ronden ach terstand. Deze plaats heeft hij van het begin tot het einde bezet en we ten te behouden, ook toen de Gor- dini's van Manzon en Trintignant, na dat ze het met de H.W.M. van Hamil ton hadden klaar gespeeld, er alles op zetten om hun achterstand op de Bristol Cooper in te lopen. Hawthorn is een renner van grote klasse en qua meesterschap aan het stuur nauwe lijks de mindere van de Italiaanse cracks. Maar zijn wagen is nu een maal minder snel dan de Ferrari's. Hetzelfde geldt trouwens ook voor de mannen van Gordini: Trintignant, Behra en Manzon, van wie Behra in de elfde ronde wegens motcrpeeh uit viel. Prachtige coureurs, die even soepel als gedurfd rijden. Maar hun wagens zijn niet tegen Ferrari opge wassen. DE NEDERLANDERS Wat de Nederlandse deelnemers aangaat, kreeg Flinterman in de achtste ronde pech met zijn wagen. De Braziliaan Landi stond hem even later zijn Maserati af en daarna heeft Flinterman voortreffelijk gereden, met rondjes van om en bij de 2 mi nuten, en één van 1.58.0 of ongeveer 128 km/u, een zeer behoorlijke snel heid voor deze Maserati. Hij werd negende. Van der, Lof had al spoedig last met zijn magneet, waarvoor hij tel kens moest stoppen. Tenslotte be sloot men een nieuwe magneet te monteren, waarmee slechts 12 minu ten heenging, maar wat toch een ver traging betekende die Van der Lof een plaats in het klassement zou kos ten. Om geklasseerd te worden moest men minimaal 75 ronden rijden en Van der Lof haalde er slechts zeven tig. Toch leverde hij een goede pres tatie, met ronden van 2.03.0 en 2.04.0, een gemiddelde snelheid van boven de KORFBAL Nederlanders demonstreren korfbal in Denemarken Na aankomst in Denemarken heb ben de Nederlandse keurploegen van de Kon. Ned. Korfbal Bond, die een demonstratietournee door Denemar ken maken, te Ollerup in het Zuiden van Fiinen een demonstratie gege ven voor cursisten van de gymnas- tiek-hogeschool, het bekende insti tuut van Niels Bukh, Het internatio nale gezelschap toonde zich enthou siast voor het spel en cursisten uit Egypte en Amerika namen de spel regels met zich mee. Een Zuidhol lands team, dat een wedstrijd tegen de rest van Nederland speelde ver loor met 108. Vervolgens werd onder grote be langstelling een demonstratie gege ven in het stedelijk stadion van Odense. Deze demonstratie maakte zo'n indruk op de aanwezigen, dat na afloop door een groep bezoekers een korfbalclub werd opgericht. WIELRENNEN RONDE VAN GAGELDONK Voor de derde maal werd te Bergen op Zoom de Ronde van Gageldonk verreden. Bjj de nieuwelingen, die 60 km moesten rijden, werd Westdorp uit 's Heerenhoek tweede, Willemstein uit Vlisingen vijfde en v. d. Ameele uit Nieuwvliet zevende. BH de wedstrijd voor amateurs over km werd Eddy de Waal uit Hon- 100 tenisse derde. Zwarte] delburg bezette de el oorte uit Mid- 122 km/u vertegenwoordigend, lang niet slecht voor een H.W.M. Van de achttien deelnemers zijn er slechts negen geklasseerd. Acht moesten opgeven wegens motorpech van allerlei aard. STIRLING MOSS EERSTE IN DE 500 cc RACE De grote prijs werd voorafgegaan door een pittig nummertje, een wed strijd over 17 ronden (ongeveer 71 kilometer) voor kleine racewagens met maximaal 500 cc cylinderinhoud. De grote favoriet. Stirling Moss, was niet bij de training aanwezig geweest. Hjj moest Zaterdagavond nog in En geland een race rijden. Maar Moss had beloofd, dat hij op tijd aanwezig zou zijn voor de werkelijke race. En dat was hij ook, dank zij een nachte lijke vliegtocht. Het publiek kreeg een schok toen in de negende ronde de Cooper van de Brit Whitehouse omsloeg en on dersteboven op de berm van de Hun- zerug terecht kwam, juist tegenover de grote tribune, en Whitehouse per draagbaar naar de medische verzor- fingspost werd vervoerd. Gelukkig on kort daarna bekend worden ge maakt, dat de Brit er met lichte snij- wonden was afgekomen, alhoewel de wedstrijd voor hem natuurlijk ge ëindigd was. Stirling Moss ging tenslotte als eerste over de streep, na een uiterst verwoed duel met Wieken. Derde werd Habin. De Nederlander Goett- jens met B.M.W. werd zevende. Volgens een raming van de politie zijn de wedstrijden door 45 50.000 toeschouwers bijgewoond. Geertje Wielema verbeterde weer een record. 1500 meier vrije slag in 21 min. 39 sec. Tijdens het schap 1500 meter.vrije slag, nationaal kampioen- itervrije slag, dat in het zwembad Craailo te Hilversum werd gezwommen, verbeterde de Rob- benzwemster Geertje Wielema het Nederlands record op deze afstand en bracht het op 21 min. 39 sec. Het oude, nog niet erkende record, stond op naam van Tiny van Brenk', even eens een Robbenzwemster, met de tijd van 21 minuten 50.5 sec. Geertje Wielema, die van het begin af de leiding had genomen, won onbe dreigd met circa 30 meter voorsprong op haar clubgenote Tiny van Brenk. Om de derde en vierde plaats ontspon zich een spannende strijd tussen Puck Lugthart uit Groningen en Flo rence Peeters uit Arnhem, welke in de laatste 50 meter ten voordele van de Groningse zwemster werd beslist. De wedstrijd bij de heren werd in drie series gezwommen. In de beide eerste series, die resp. werden ge wonnen door Daan Buyze en Hans Schenk, werden geen belangrijke tij den gemaakt, doch in de derde serie viel een spannende strijd te constate ren tussen de recordhouder Willemse uit Utrecht en de Leeuwarder zwem mer Piet ten Thije, welke in de laat ste 100 meter door Willemse in zijn voordeel werd beslist. De uitslagen luiden: Heren: 1. Willemse (Utrecht) 20.20.8: 2. Ten Thije (Leeuwarden) 20.22.1; 3. Elzenga (Groningen) 21.2.8; 4. Tjebbes (Heemstede) 21.26.3. Dames: 1. Geertje Wielema (Hil versum) 21.39 fnieuw Ned. record); 2. Tiny van Brenk (Hilversum) 22.05.2;' 3. Puck Lugthart (Gronin- fen) 22.47; 4. Florence Peeters (Arn- em) 22.47.6, VOETBAL Zilveren Baltournooi begonnen. Te Rotterdam werd de eerste ronde van het zilveren baltournooi gespeeld. De uitslagen luiden: EmmaADO 3—1; Stormvogels—HW 6—0: VW Heracles 11, Heracles wint na strafschoppen; EnschedeSoarta 0 4; Feyenoord't Gooi 12; Wage- ningenEindhoven 02. tcuivs in een Bij Koninklijk besluit zijn de diplo ma's van de eindexamens voor voorberei dend hoger en middelbaar onderwijs, die onder toezicht van de stichting Neder lands onderwijs in Indonesië werden af genomen. gelijk gesteld met die van 1951 in Nederland'. Te Zandvoort is een 21- jarige militair uit Haarlem bij het ba den in zee verdronken. 9 De kermis in Aken is in verband met kinderverlamming afgelast. 9 Sabu, de vermaarde temmer uit de film „Elephant Boy", treedt met zijn drie olifanten op in een circus te Utrecht, 9 De geallieerde, bevelhebbers van Berlijn hebben besloten de Senaat de stad 100.000 mark te schenken om inwoners van de Sowjet-zóne, die naar West-Berlijn zijn gevlucht, te helpen. 9 Het lichaam van Otto Kemmerich, de Duitse veteraan zwemmer, olie enkele dagen geleden bij een lange afstand zwemtocht van Esbjerg in Denemarken naar Husum in Sleeswijk Holstein in de buurt van het eiland Arum is verdron ken, is door een Duitse visser opgehaald. 9 Bij K B. is benoemd tot ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw, de heer J. van de Kieft, oud-lid van de Eerste Kamer o'er Staten-GeneraaL 9 Arnold Hendrik Verkade, de oudste directeur van de Koninklijke Verkade fabrieken, is Za terdagmiddag op 80-jarige leeftijd in zijn woning te. Zaandam overleden. 9 In de Merwehaven te Rotterdam is Zaterdag de 17-jarige Zweedse matroos S. A. Valdau uit Trelleborg zo ernstig bekneld geraakt tussen twee schepen, dat hij aan de ver wondingen is overleden. 9 Tijden de mis in de O.L. Vrouwekerk te Venlo is Zater dag de 54-jarige tuinder G. L. onwel ge- wordnn en uit de kerkbank gevallen waarbij hi1 met zijn hoofd tegen de ste nen vloer sloeg. L. werd uit de kerk ge dragen en is enige uren later tengevolge van een schedelbasisfractuur in het zie kenhuis overleden. De laatste tijd is er vaak in grote delen van Den Haag een bijzondere geur waar te nemen. Velen zouden hiervan hinder ondervinden. Men vermoedt dat deze bedorven atmosfeer afkomstig is van de raffinaderij van de B.P.M. te Pernis. Het raadslid Smits kamp (A.R heeft hierover thans schrif telijke vragen gesteld aan B. en W. van de residentie. 9 Door de Nederlandse regering is ten behoeve van de K.L.M. voor het uitvoeren van' een aantal emi- grantenvluchten van Amsterdam naar Livingstone toestemming aan de rege ring van Zuid-Rhodesia gevraagd. Indien de omstandigheden zulks toelaten zal ö'e vlucht op 1 September a.s. gemaakt wor den. Zoals bekend ligt het in het voor némen vele geschoolde krachten naar Zuid-Rhodesia te zenden, ook uit Neder land. 9 De politie van Emmen, post Kla_ zienaveen, heeft tegen 35 boeren proces verbaal opgemaakt. Niet minder dan 29 landbouwers moesten worden geverbali seerd wegens overtreding van het be sluit op de bestrijding van de aardappel moeheid en 6 boeren kregen een „bon netje" wegens overtreding van de wet op de coloradokeverbestrijding. Zandvoort 17 Augustus 1952 met een gemiddelde snelheid van 130.570 km. per uur Allen, zonder verwisse ling van banden op: J imiorentemrnooi te Terneuzen. Op het sportterrein aan het Weste lijk Bolwerk te Terneuzen werd Zon dag een door de voetbalvereniging Terneuzen georganiseerd junioren- tcurnooi gehouden, waarvoor ondanks het minder gunstige weer vrij veel publieke belangstelling bestond. Er werd in drie afdelingen gespeeld, n.l. junioren A, junioren B en pupillen. De wedstrijden hadden een sportief en vaak spannend verloop, ofschoon de van doel tot doel staande harde wind veel afbreuk deed aan het spel. In de finale junioren A behaalde Goes door een kort voor het einde uit een hoekschop gescoord doelpunt de eerste zege op Terneuzen. Daardoor stelde het zich voor dit jaar in het bezit van de wisselbeker. De wisselbeker voor de B-afdeling ging naar de Terneuzen B-junioren, die in de finale tegen Vlissingen B, nadat de rust met dubbel blanke stand was aangebroken, tenslotte met 30 zegevierde. De voorzitter van de voetbalver eniging Terneuzen, ir J. F. de Nie, reikte na het spel met een toepasse lijk woord, waarin hij onder meer dank bracht aan het gemeentebestuur en aan allen die hun medewerking verleenden, de prijzen uit. De uitslagen van het tournooi luiden Junioren A: TerneuzenAxel 20; ClingenVlisingen 02; AxelClin- ge 30; AxelGoes 07; Terneuzen Vlissingen 11 (Terneuzen wint door strafschoppen); AxelVlissin gen 32; GoesTerneuzen 10 (fi nale). Junioren B: GoesAxel 12; Vlis singen BHontenisse 11 (Vlissin gen wint door strafschoppen)Ter neuzen BRobur 30; Vogelwaarde Terneuzen B 04; Terneuzen B Terneuzen B H 5i; AxelVlissin gen 13; Terneuzen BAxel 21; Terneuzen BVlissingen B (finale) 3—0. Pupillen; Terneuzen IGoes 51; Terneuzen HlAxel 33 (Axel wint door strafschoppenTerneuzen n Vlissingen 10. Een vaantje, uitgeloofd voor de vereniging die de grootste overwin ning behaalde, viel ten deel aan Goes. Goes won jeugdiournooi van V.C. „Vlissingen". Zondag organiseerde de V.C. „Vlis singen" voor de derde maal het jeugd- tournooi om de wisselbeker van „Het Vrije Volk". Er werd door zeven ver enigingen aan deelgenomen, tw. Axel, Vlissingen, Middelburg, Goes, Walche ren, Breskens en De Zeeuwen. Het is de Goese jeugdploeg gelukt de wisselbeker voor een jaar mee naar Goes te nemen. In de finale werd de Axel-jeugd met niet minder dan 60 verslagen. Ongetwijfeld de beste wedstrijd van dit tournooi was die tussen De Zeeu-* wen en Vlissingen. Zij echter moesten met een derde en vierde prijs genoegen nemen. De uitslagen luiden als volgt: Vlis singenMiddelburg 42; GoesWal cheren 82; BreskensDe Zeeuwen 11 (De Zeeuwen wint na strafschop pen); Axel—Vlissingen 3—2; Goes— De Zeeuwen 22 (Goes wint na strafschoppen); Vlissingen—De Zeeu wen i2; Axel—Goes 06. Hierna werden de prijzen uitgereikt. De aanvoerder van Goes mocht de wisselbeker en herinneringsbeker en 19 Augustus Vlissingen Terneuzen Hansweert Zierikzee Wemeldinge HOOG WATER U.-fNAP u.+NAP 1.22 1.79 13.37 1.80 LAAG WATER -NAP u.—NAP 1.50 2.23 2.47 2.58 1.97 2.10 •1.36 1.60 14.04 14.37 15.05 15.20 1.9 2.08 1.28 1.53 7.33 8.06 8.46 8.24 1.77 1.97 2.31 1.40 1.62 19.57 20.31 21.11 20.53 21.03 2.22 2.38 34. Maëstro Pideliwoeps- ki liep radeloos schreeu wend met zijn nacht hemd en slaapmuts op en neer. „Pak de dief!" schreeuwde hij tegen de bewakers. „Breng mijn draak terug! Het beste nummer van mijn circus Sta daar niet te kijken! Actie!" Enige agenten hadden het geloei van de sirenes gehoord en waren ook ter plaatse gekomen. Met ae bewakers holden ze in de richting van Troeteltje en de maat. De maat liep zingend langs de weg. Hij was zo blij, dat hij zijn Troetel tje weer terug had, dat hij er helemaal geen erg in had gehad, dat een grote lichtbundel zijn rug be scheen. Ook het geloei van de sirenes was aan hem voorbij gegaan, waait hij dacht, dat het geluid van een fabriek kwam, of dat er ergens in de stad brand was. Hij wist dan ook niet, wat hem overkwam, toen hij opeens ruw werd beetgegrepen. „Doe hem de handboeien om!" zei één der agenten. „Hij is een gevaarlijke dief." Een bewaker rukte hem het touw, waar Troeteltje aan vast zat, uit de handen. „Ik ben geen dief!" gilde de maat. „Het is mijn Troeteltje! Laat me los!" „Naar het politie-bureau met hem!" zei een agent bars. Sport pick-upjes Het te Heerenveen gehouden Zilveren Crack-State tournooi is gewonnen door Blauw_Wit. Zondag werd te Helmond een wegwedstrijd voor profs en onafhan- kelijken over 120 km. gehouden, welke door Gerrit Schulte werd' gewonnen in 2 uur 44 min. 19 sec. De wedstrijd LuikRomeLuik voor automobilisten is gewonnen door de Duitsers Polenslcy en Schlutter met Porsche. In Haarlem werd het voetbaltournooi om de Zilveren Molen gehouden. De organiserende ver eniging R.C.H. klopte Haarlem in de fi nale met 30. voor iedere speler een medaille in ontvangst nemen. De Axel- en de De Zeeuwen aanvoerders kregen elk een lauwerkrans, terwijl de aanvoerder van Vlissingen een lauwertak in ont vangst mocht nemen. De tweede voorzitter, de heer W. Vader, dankte allen hartelijk die me de hebben geholpen om dit tournooi te doen slagen. TENNIS Mevr. Roos en Wilton weer nationaal kampioen. De resultaten' van ae unales van de Nederlandse tenniskampioenschap pen, welke te Scheveningen werden gehouden, luidden: Dames enkelspel: mevr. Jopie Roos Van der Wal si. Fenny ten Bosch 6—4, 6—3. Heren enkelspel: Wilton sl. Krijt 6—2, 6—3, 6—2. Dames dubbelspel: Nel Hermsen en Fenny ten Bosch sl. mevr. E. van Berkel en mej. M. Rollin Couquerque 6—1, 6—3. Heren dubbel: Van Dalsum en Dehnert sl. Bouman en Lijsen 36, 7—5, 3—6, 6—2, 6—4. Gemengd dubbel: mevr. Roos en Dehnert sl. mevr. Peters en Wilton 6—2, 6—1. DAMMEN Keiler voor 12e keer Nederlands kampioen. Te Amsterdam is de derde en laat ste partij van de derde herkamp om het persoonlijk damkampioenschap van Nederland tussen Keiler en Roo- zenburg gespeeld. Keiler won de par tij en werd daardoor voor de 12e keer Nederlands kampioen. W. Roozen- burg en ir. G. van Dijk delen de twee de plaats. ZWEMMEN Kanaalzwemmers gaven op De twee nog overgebleven Kanaal zwemmers, Ned Barnie en Fahmy Attalah, zijn er niet in geslaagd hun tocht te volbrengen. Na 19 uur 44 sec. gezwommen te hebben liet de 56- jarige Schot, die te Folkestone was gestart en die het plan had het Ka naal in beide richtingen over te ste ken, zich op ruim 1 km. afstand van de Franse kust uit het water hijsen. De Egyptenaar Fahmy Attalah moest na 18 uur zwemmen de strijd staken. Een hevige storm die in het Kanaal opstak, noodzaakte hem het water te verlaten. Hij was van kaap Gris Nez vertrokken. De kwestie Bruno Junk Het staat vrijwel vast, dat de win naar van de bronzen medaille te Hel sinki op het nummer 10.000 meter snelwandelen, Bruno Junk, niet de zelfde persoon is als de vermiste Duit se krijgsgevangene, aldus een verkla ring van de beide zusters van de ver miste Duitser Junk. De Russische snelwandelaar is geboren in het jaar 1929 en hun vermiste broeder is van 1920. Het echtpaar Junk te Selm in Westfalen zou in een foto van Bruno Junk, de man, die te Hèlsinki de bron zen medaille won, hun verloren zoon hebben herkend. De Duitser Junk was sinds 1945 vermist. Het schijnt wel zeker, dat de ouders van de vermiste Duitse soldaat zich vergist hebben bij hun waarnemingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 6