Bijgeloof op de vermoordt een volk Balkan NI BOEK Toch is 'i zo! GEEN MAXIMUM PENSIOEN MEER, 00K VOOR WEDUWEN EN WEZEN ZATERDAG 16 AUGUSTUS 1952 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 5 WAAR ELKE HYGIËNE ONTBREEKT Nomadenvolk der Zinzaren wordt door primitieve zeden uitgeroeid (Van onze speciale verslaggever) BELGRADO, Augustus. Ongelofelijke primitieve levensomstandighe den in dorpen in het Noord-Oosten van Servië, waarvan de bevolking een Roemeens dialect spreekt, kwamen aan het licht, toen onlangs de Joego slavische autoriteiten een poging waagden uit dit gebied arbeidskrachten te recruteren. Er was onder de Walachen, zoals ze in de volksmond heten, nauwelijks één man te vinden, die geschikt was. De oorzaak hiervan was ondervoeding en verwaarlozing en het Servische partijblad onthult vol verontwaardiging, dat wat iedereen in dit gebied reeds weet de plaatselijke instanties geen vinger uitgestoken hebben om de Walachen ook maar de primitiefste begrippen van hygiëne en beschaving bij te brengen. Ze waren veeleer bly, dat deze minderheid, die in de gehele staat slechts 93.500 gedeelteiyk gevestigde, giedeeltelyk nomadiserende zielen .telt, geen onrust stichtte en absoluut geen belangstelling heeft voor po litiek. Daarom liet men ze liever vegeteren. aantal miskramen is dan ook niet verwonderlijk. STERFTE De sterfelijkheid in deze Walachen- dorpen is zo groot, dat volgens offi ciële opgaven geen enkele van deze mensen een hoge ouderdom bereikt. Bijna de helft sterft reeds voor het dertigste jaar. Onder de 14.000 be woners van deze „pas ontdekte" dorpen waren meer dan 3000 syphi- listisch en 13.500 hadden tubercu lose. Als er geen radicale maatre gelen worden genomen om deze ver schrikkelijke wantoestanden te ver beteren, zal een nietige volksstam uitsterven, nog eer de wetenschap gelegenheid had deze nader te on. Ook mr. den Daas verlaat de A.V.R.O. Officieel is door de directie van hes gewestelijk arbeidsbureau te Hilver sum medegedeeld, dat na gehouden overleg tussen de AVRO en mr. J. den Daas, tot nu toe programmadirecteur (met verlof) dezer omroep vereniging, door beide partijen besloten is, het dienstverband te beëindigen. Hieromtrent kan nader worden me degedeeld, dat op initiatief van de di rectie van het gewestelijk arbeidsbu reau beide partijen voor deze oplos sing van het conflict bijeen zijn ge bracht. Reeds voordat het confict m< de heer W. Vogt tot uitbarsting kwar was de zaakDen Daas aan de ord- Het bestuur van de AVRO verwee aan mr. Den Daas, dat deze denign rende uitlatingen over het bestuur ha gedaan, terwijl men voorts critiek ha' op zijn programmabeleid. De heer De' ierzoeken. Niemand gelooft echter, Daas ontkende deze tenlasteleggi' dat men zich verder nog om ze zal bekommeren. (Nadruk verboden). beslist en weigerde ontslag te neme: toen men hem aanbood met een ja? salaris te vertrekken. Daarop nee: het bestuur der AVRO aan het ge westelijk arbeidsbureau vergunning gevraagd hem te mogen ontslaan. De ze procedure heeft geruime tijd ge vergd. Aan mr. Den Daas is een fi nancieel aanbod gedaan, dat voor de ze acceptabel was. Franse boer voor de vijfde maal verhoord. VERBAND MET DE MOORD OP DE FAMILIE DRUMMOND. De Franse boer Gustave Dominici, .ie elf dagen geleden het eerst de lij ven van de vermoorde Britse familie Drummond heeft gezier. en vervolgens ie politie inlichtte, is Vrijdag vooi de vijfde maal verhoord. Dit jongste ver hoor vond plaats omdat de politie een brief uit Parijs had ontvangen, vol gens welke Dominici in 1944 van tan Amerikaanse soldaat een Amerikaanse egerkarabijn zou hebben gekocht van ïctzclfde type als het wapen, waarme- Je de moord is gepleegd Dominici -vitkende ten stelligste dat deze mede deling op waarheid berustte. Een raadsel omhuld deze volks splinter, dat tot dusverre niet eens door de volkenkundigen opgelost kon worden. Bij de vorming van de Roemeense staat in de vorige eeuw bleven ze buiten beschouwing. Ze werden op de gehele Balkan aange troffen, in Griekenland, in Bulgarije en in Joego-Slavië, hier Walachen, daar Aromunen of Zinizaren ge noemd, als Nomaden, die rusteloos van dorp tot dorp zwerven of in pri mitieve dorpen huizen. Iedere ver menging met Zigeuners, met wie ze door hun leven en in sommige ge bruiken overeenstemming vertonen, weigeren ze ten strengste en ze ge ven de jonge leden van hun stam de overlevering mee, dat ze afstamme lingen van de Romeinen zijn, die eens in Turn-Severin hun belangrijk ste vesting gebouwd hebben. Enkele tientallen families, die zich in Roe menië tussen de Sereth en de Kar paten gevestigd hebben, zijn niet met het Roemeense volk versmolten, omdat ze zich daar als nakomelin gen van de Petsjenegen en Koema nen, Oostelijke ruitervolken, beschou wen en zelfs katholiek zijn. Daar heeft de geestelijkheid reeds tiental len jaren geleden vergeefs getracht ze te civiliseren en menig diocese el.^d bevatte met een beroep op het Bybelse woord „Gij zult graven!" 'n aanwijzing, hoe men een closet bouwt. WASSEN... OP HOGE FEESTDAGEN. Om de 14.000 Walachen in de Joe- go-Slavische dorpen bij de Roemeen se staatsgrens, die tegenwoordig on der hoge spanning staat, heeft zich tot dusverre niemand bekommerd. Dat ze thans officieel ontdekt zijn, ïs waarschijnlijk niet alleen toe te 320. We hebben de antieke bouwsels uit vroegere tijden toch niet zo volledig kunnen slopenof ieder weet nog wel hoe een normale stadspoort er uitziet. Welnu, denkt U zich een dergelijke poort uitgehouwen in de stam van een reusachtige boom, en U heeft het be kende propagandaplaatje waarmee de Amerikanen willen demonstreren van welke gigantische afmetingen de rood- houtdennen of sequoia's in Californië zijn. Speciaal het Mariposawoud dat als natuurreservaat wordt beschermd, staat vol met de indrukwekkendste exemplaren van boomreuzen en naar Amerikaanse trant zijn de diksten der dikken gesierd met de namen der ver schillende Amerikaanse staten. De Grizzly giant heeft in dit gezelschap weliswaar geen bijzonder indrukwek kende hoogte „slechts" 73 m maar zijn omvang meet 34 m en zijn eerste tak groeit op een hoogte van ruim 32 m boven de grond, terwijl die tak denkt U zich dit eens in een middellijn van 2 m heeft. In deze mammoethbossen staan we reldvermaarde bomen, zoals de „moe der van het woud", een exemplaar dat een hoogte van 105 m had, doch helaas vöör de oorlog aan het vuur ten offer is gevallen. Maar nog steeds bestaat de „sterrenkoning", die 109 m telt en be halve deze kampioen staan er nog een 500 soortgelijke reuzen geregistreerd. U ziet, het is dus werkelijk „super" wat de Amerikaan U in dit opzicht weet te bieden. Maar dat geeft ons toch niet het recht nu maar meteen te spreken van de hoogste bomen ter we reld, want de wereld is nu eenmaal een tikkeltje groter dan de V. S. al leen. In Australië groeit een eucalyptus soort, de pepermuntboom, die in 18 jaar reeds 'n hoogte van 30 m kan be reiken, dus op jeugdige leeftijd al ver ve uitsteekt boven de toppen van Ne derlandse bomen van hogere ouder dom. De groeiprestaties van deze jon geling doen dus het beste venoachten van de lengte die hij op latere leeftijd zal bereiken. En inderdaad, hij stelt ons niet teleur, want hij bereikt een hoogte van256 m! Zijn onderste takken beginnen pas op 100 m boven de grond, zodat U zich een dergelijk exemplaar moet voorstellen als de Utrechtse Dom, waarvan de spits ge tooid is met 12 verdiepingen loofwerk. Ik weet niet hoe het in dit opzicht met U gesteld is, maar bij deze geweldige maten wordt op mijn voorstellingsver mogen toch wel een te zwaar beroep gedaan. Van bomen zijn vele merkwaardig heden te vertellen, maar wat mij per soonlijk het meeste aantrekt is de overweging dat de oudste exemplaren getuige zijn geweest van het komen en gaan van vele volken, van opkomst en ondergang der verschillende culturen, kortom van de plaatselijke geschiede nis der laatste duizenden jaren. Zullen we eens zien wat de oudste boom in Europa is? H. Pétillon. schrijven aan de onstilbare behoefte aan arbeidskrachten, doch ook aan de politieke maatregelen om deze laatste reservaten door te kammen. De toestanden, die men in de ver vallen leemhutten aantrof, zijn on beschrijfelijk. Mens en vee huist on der hetzelfde dak. Meubelstukken, zelfs bedden, zijn een zeldzaamheid. Daar iedere hygiëne ontbreekt er niet eens latrines aanwezig zijn, we melt het water van ziektekiemen. Ondergoed kent men niet. Lakens worden twee keer per jaar zonder zeep in de beek gewassen, waarbij men ze door slaan met stokken op een steen bewerkt. Alleen op hoge feestdagen wast men zich en de vrouwen en meisjes geloven, dat ze slechts een keer per week hun haar mogen kammen. BLOEDZUIGENDE GEESTEN. In deze dorpen regeren de tove naars en heksen. In een dorp vond men vijftien mannen en tien vrou wen, die met tovenarij mensen en vee in ziektegevallen behandelen. De vrouwen mogen alleen op stro, hooi of lompen hun kind baren en de jon ge moeders worden na de geboorte dagenlang dronken gevoerd om ze sterk te maken. Zelfs zevenjarige kinderen krijgen nog de moeder borst; desondanks blijft echter nau welijks de helft van de zuigelingen in leven. Als er een klein kind sterft, wordt er een geestenbezwering ge houden om de nog levende kinderen voor de dood te besehermen. Men haalt aarde van het Sraf van het dode kind, vermengt deze met wa ter en geeft dit papje aan de zuige lingen te drinken. Afschuwelijke ri ten begeleiden de bègrafenisstoet, want men gelooft nog aan bloedzui gende nachtelijke geesten. De graven van de pas gestorven stamleden worden weer geopend en de lijken van kruisen voorzien om zich te be schermen tegen het verschijnen van de boze geesten. Daarmede hebben de doden nog geen rust in hun graf Want weduwen en weduwnaars woe len de graven open en zoeken naar een stukje stof, omdat het bijgeloof zegt, dat ze niet weer kunnen trou wen, als een stervende een stuk van hun kleren afgescheurd heeft en mee in het graf neemt. Een van de vreselijkste en afschu welijkste zeden is echter de open bare viering van de manbaarheid, die met wilde orgiën gepaard gaat en waarbij het gehele dorp stom dronken is. Kinderhuwelijken zijn aan de orde van de dag en het grote Gelijk marionetten op een verlicht toneel bewegen de spelers van de Engelse voetbalclub Arsenal zich over het door schijnwerpers hel verlichte grastapijt van het Highbury stadion te Londen. Deze openbare proefwed- strijd bij kunstlicht werd door vele toeschouwers bijgewoond. Roofoverval op Chinese vrouw in Serawak. Volgens te Singapore binnengeko men berichten hebben twee met ge weren bewapende, gemaskerde ban dieten Woensdag in Muara Tuang in Serawak (Brits Noord-Borneo) een Chinese vrouw beroofd en zich met een grote hoeveelheid geld en goud uit de voeten gemaakt. Dit dorp ligt 25 km. van Kuching, de hoofdstad van de Britse kolonie, waar het gouvernement onlangs de noodtoestand afkondigde. De autoriteiten stellen intussen n onderzoek in naar de berichten, daf terroristen uit het Indonesische deel van Borneo infiltreren. De Indonesische minister van buiten landse zaken vroeg de consul-ge neraal in Singapore nadere inlichtin gen inzake de „gemelde aanvallen van terroristen, behorend tot benden, die zich het Serawaks-Indonesische volksleger voor de bevrijding noe men." teUIUS m «en 0 Mevrouw Else Zaisser, echtgenote van het hoofd van de Oostduitse staatsveilig heidsdienst. is benoemd tot minister van onderwijs in het Oostduitse kabinet. 0 Donderdagnacht is een 23-jarige Brit se stoker van het Engelse m.s. „Holly- STAATSCOMMISSIE STELT VOOR Wettelijke pensioenrechten voor arbeids contractanten bepleit. De staatscommissie voor de pensioeriwetgevïng heeft aan H.M. de Ito. ningin aangeboden een interim-rapport betreffende enige pensioenrechte- lyke vraagstukken, ten aanzien waarvan het treffen van een voorziening volgens de commissie dermate urgent moet worden geacht, dat daarmede niet kan worden gewacht tot de arbeid der staatscommissie is voltooid. De bedoelde vraagstukken zijn de volgende: pensioengerechtigheid per arbeïdscontractanten; de wachttyden voor het recht op pensioen; het mi nimum van het invaliditeitspensioen; de maxima der pensioenen; de bepa lingen betreffende beperking van gelyktïjdig genot van pensioen en in- komsten uit of in verband met arbeid of bedrijf. De kwestie van het vervroegd ouderdomspensioen, op zich zelf ook een zeer urgent punt, acht de staatscommissie nog niet rijp voor nadere wette lijke regeling. De staatscommissie is blijkens haar rapport van oordeel, dat het vraag stuk van de pensioengerechtigheid der arbeidscontractanten dringend om een oplossing vraagt en dat een spoedige oplossing onder de gegeven omstandigheden slechts te bereiken is door hun als zodanig wettelijke pensioenrechten te verlenen. N De door de staatscommissie inge stelde studiecommissie voor de be studering van het vraagstuk van de pensioengerechtigde leeftyd bleek van oordeel te zijn, dat het wenselijk is verandering te brengen in de regel, dat eerst na een diensttijd van zeven jaar aanspraak op invaliditeitspen sioen ontstaat. De staatscommissie sluit zich daarby aan. Ten aanzien van het minimum van het invaliditeitspensioen is de staats commissie van oordeel, dat indien tot een incidentele herziening van de geldende pensioenwet wordt besloten een nadere voorziening ten aanzien van dit vraagstuk daarbij zeker niet mocht ontbreken. Wat de maxima der pensioenen aan gaat wordt voorgesteld af te zien van het vasthouden aan een absoluut ma ximum. Dit geldt zowel voor de eigen pensioenen 'als voor de weduwen- en wezenpensioenen. De staatscommissie stelt verder een nadere regeling voor ten aanzien van de cumulatie van pensioen en in komsten uit arbeid en bedrijf. Bij het interim-rapport is een wets voorstel gevoegd, waarin voor de verschillende in het rapport bespro ken punten een nadere regeling wordt vastgelegd. Getracht is reeds thans te komen tot een zekere concentratie van de in verschillende pensioenwet ten vervatte regelingen van overeen komstige aard. Dit bleek slechts mo gelijk ten aanzien van de regeling van de beperking van het gelijktijdig genot van pensioen en inkomsten uit arbeid of bedrijf. Met betrekking tot wijzigingen die worden voorgesteld ten aanzien 'van de maxima van de pensioenen voor ambtenaren, spoorweg-ambtenaren en militairen, alsmede voor hun we duwen en wezen, is de staatscommis sie van oordeel, dat deze hun weer slag zullen moeten vinden in de wet telijke regelingen, die betrekking heb ben op de z.g. politieke pensioenen, van welke in het bijzonder worden ge noemd de pensioenen van ministers, staatssecretarissen, leden van Gede puteerde Staten en wethouders, als mede van hun weduwen en wezen. Uit de in de memorie van toelichting opgestelde becijferingen resulteert, dat de gemiddeld jaarlijks uit de voorge stelde maatregelen «-voortvloeiende lasten geraamd moeten worden op f 63.265.000, waarvan ongeveer f 28 millioen ongedekt blijft, hetgeen overeenkomt met ruim 1% van het totaal der pensioengrondslagen. In een rubberboot over de Oceaan. WEER EEN POGING. Men vermoedt, dat de 27-jarige dr. Boobard uit een kreek bij Tanger is vertrokken voor een tocht over de Atlantische Oceaan in een rubber boot zonder voedsel of watervoorraad aan ,booi-d. Vier dagen geleden waren hij en zijn metgezel, Jack Palmer, reeds met het bootje uit Tanger ver trokken, doch zij moesten terugkeren wegens het slechte weer. Palmer ver klaarde toen zich terug te trekken. Vrijdag begaf hij zich naar de kreek, waar de rubberboot, die zijn eigen dom was, lag, doch deze bleek te zijn verdwenen. Palmers bezittingen wa ren op de wal achtergelaten. Het doel van de tocht ïs na te gaan, of schipbreukelingen kunnen leven van regenwater en vers water uit vissen en plankton. Steun voor Tito terwille van de veiligheid Volgens diplomaten te Washington hebben Engeland, Frankrijk en de Verenigde Staten op zich genomen, Joego-Slavië bijna 100 millioen dollar aan steun te verlenen voor het volgend jaar. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft medegedeeld, dat de Westerse mogendheden Joego- Slavië nog een jaar economische steun geven, ter wille van de internationale veiligheid en niet met de gedachte om Joego-Slavië van het communisme te vervreemden. Voorts werd geconsta teerd, dat de toestand met betrekking tot de burgerlijke en godsdienstige vrijheid in Joego-Slavië enigszins ver beterd is. Premie van 30.000 gevallen. In de vijfde klasse, 17e lijst van de 516e Staatsloterij is op het nummer 4337 een prijs van 1000 gevallen en een premie van 30.000. Russen verwierpen Westelijk voorstel over Oostenrijk. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft Vrijdag meegedeeld, dat de Sowjet-Unie het Westelijke voorstel voor een ver kort Oostenrijks staatsverdrag heeft verworpen. In Maart jl. werd dit voorstel in Moskou ingediend. Het hield een uit acht punten bestaand verdrag in ter "--•—ging van het oorspronkelijke er aan 50 artikelen bestaande verdrag, waarover de „Grote Vier" in de afgelopen vier jaar geen over eenstemming hebben kunnen berei ken. Op 9 Mei hadden Engeland, Frank rijk en de V.S. pp beantwoording van dit voorstel aangedrongen en dit ver zoek werd Maandag jl. 11 Augustus, herhaald. Het antwoord op het ver zoek van Maandag is volgens waar nemers verrassend snel gekomen. ^fcleciop wood" in de Rotterdamse haven ver dronken. Toen de stoker met een sleep boot naar zijn schip werd gebracht, sloeg hij tijdens het meren langszij van de ..Hollywood" overboord. 0 Een kotter uit Den Helder heeft Donderdagmiddag ze ven mijl uit de kust ter hoogte van Eg- mond het lichaam van een ongeveer 30- jarige man in de netten gekregen. Men vermoedt, dat de man een opvarende was van een schip. Hij had een wond aan het achterhoofd. 0 „Manchester Guardian", die 131 jaar lang slechts advertenties op haar voor pagina heeft gepubliceerde is voornemen; met deze traditie te breken. De verande ring zal vermoedelijk in de komende herfst worden ingevoerd. De twee andere vooraanstaande Britse dagbladen, die uit sluitend advertenties op hun voorpagina's opnemen, zijn de Londense „Times" en d'e te Edinburgh verschijnende „Scots man". Tijdens de receptie, die de raad van beheer van de Exploitatie-Mij. Scheveningen in het Palace Hotel hield, heeft de secretaris-generaal van het departement van O., K. en W., mr. H. J. Reinink. medegedeeld, dat het H. M. de Koningin behaagd heeft, de directeur der maatschap pij, mr. A. Adama Zijlstra, te benoe men tot Officier in de Oi'de van Oranje-Nassau. Korea zeven jaar onafhankelijke staat. Seoel was op alles voorbereid. Vrijdag was het zeven jaar geleden, dat Korea door de Japanse capitula tie. een onafhankelijke staat werd. Ter gelegenheid hiervan heeft Sta lin de Noordkoreanen „een succes vol einde van de worsteling voor de Koreaanse vrijheid en onafhankelijk heid toegewenst. Mao tse-Toeng, verklaarde in een boodschap aan de Noordelijken, dat de Chinese communisten immer vast beraden aan de zijde van het Kore aanse volk zullen strijden, om een al gehele overwinning op de Amerikaan se aanvallers te behalen". Generaal Mark Clark zond een bood schap aan de Zuidkoreaanse presi dent Syngman Rhee. „Ik heb de grootste bewondering voor de wijze, waarop Zuid-Korea zich heeft weten te handhaven", aldus Mark Clark. Synghman Rhee, die Vrijdag offi cieel in een schilderachtige plechtig heid te Seoel, temidden der puinhopen voor de komende vier jaar opnieuw in zijn functie is bevestigd, hield een toespraak, waarin hij onder meer ver klaarde: „De meedogenloze vijand van Korea moet gestraft en uit het land verdreven worden. Het Noord- Koreaanse volk krimpt onder het juk der rode tyrannie. Wij kunnen niet rusten voordat wij onze broeders ir het Noorden hebben bevrijd". De eedsaflegging door Svnghman- Rliee geschiedde op het dak van het „capitool"-gebouw te Seoel. Op de hoeken van het dak waren machinegeweren opgesteld. Straalja gers werden in gereedheid gehouden voor het geval „M.LG.'s" der com munisten zouden pogen de plechtig heid te verstoren Dit gebeurde even wel niet. CHINESE VERLIEZEN. Volgens de Amerikaanse mariniers hebben de Chinezen sedert Dinsdag middag bijna 2100 man aan doden en gewonden verloren bij hun vergeefse pogingen ..Bunker Hill" te heiveren. I Het wereldgebeuren Duitsland weer credietwaardig Dezer dagen is in Londen een be langrijke overeenkomst tot stand gekomen, die Duitslands situatie van feitelijke bankroetier opheft en dit land weer credietwaardig maakt. De besprekingen, die niet minder dan vijf maanden geduurd hebben ze waren zeer ingewikkeld en er deden zich herhaaldelijk ernstige moeilijk heden voor hebben geleid tot de aanvaarding van een plan, dat voor ziet in hervatting van de rentebeta ling en de delging van Duitslands voor-oorlogse schulden, zij het dan dat mede met het oog op de deling van Duitsland voor beide een zeke re reductie werd bepaald. Het behoeft niet in herinnering te worden gebracht, hoe slecht Duits land al jaren vóór het uitbreken van de oorlog als debiteur bekend stond. Zowel ten opzichte van de rentebeta ling als de aflossingsdienst werden tal van chicanes bedacht, die er toe leidden, dat de koersen van over- heidsleningen, zo goed als die van (prima) maatschappijen, in het bui tenland tot zeer ver beneden de no minale waarde daalden, hetgeen de Duitsers in staat stelde hun eigen obligaties voor een appel en een ei te rug te kopen. Intussen bleef nog een belangrijk bedrag aan voor-oorlogse schuld aan het buitenland openstaan men denke slechts aan de Dawes- en Young-leningen, die het buitenland ïad verstrekt om Duitsland te hel pen) en Duitsland kon niet eerder als .inancieel-fatsoenlijk land naar voren u-eden voordat het een regeling met dyn crediteuren had getroffen. Dat is nu gebeurd. Met Amerika, Engeland en Frankrijk als voornaam ste onderhandelaars en voorts met 23 andere landen is in beginsel een ac- coord aangegaan, volgens hetwelk Duitsland, verdeeld over een periode van 42 jaar, een bedrag, dat ligt tus sen de 2,5 en 3 milliard dollars, zal afdoen. In 1953 zal met de rentebeta ling begonnen worden, in 1958 met de geleidelijke aflossing. Definitief is de ze regeling nog niet, want het plan moet nog aoor de betrokken regerin gen goedgekeurd en door de parle menten geratificeerd worden. Over de grondslagen van het plan zullen hierbij wel niet veel moei lijkheden rijzen, maar er zitten toch nog wel enkele haken en ogen. De West-Duitse onderhandelaars heb ben er immers in commercieel opzicht een slaatje uit geslagen. Op het overigens niet onlogische motief, dat men ook in staat moet zijn te be talen wanneer men betalingsovereen komsten treft, hebben zij het daar heen gestuurd, dat de schuldendienst in aanmerking wordt genomen by de handelsverdragen, met andere woor den, dat Duitse surplus-export wordt aanvaard met het oog op de Duitse buitenlandse verplichtingen. Daar over moet nu nog met de andere lan den, voornamelijk Engeland en de Ver. Staten, worden gepraat. Die ex port zal bovendien voor een niet onbe langrijk deel naar de dollargebieden gericht moeten zijn, aangezien de verplichtingen voor 40 a 50 procent in dollars luiden. Overigens heeft Duitsland ook ten aanzien van de na-ooriogse voor schotten al heel wat concessies ver kregen. Amerika heeft niet minder dan twee milliard dollar laten vallen. Engeland ongeveer 140 millioen en Frankrijk vier millioen, terwijl Ame rika bovendien nog vyf jaar uitstel van terugbetaling verleende. Deze concessies zijn echter wel gebonden aan het definitief tot stand komen van de regeling voor de voor-oorlogse schulden. Voorts heeft Duitsland er alvast op gewezen, dat hoge oorlogsschadever- goedingseisen van Duitslands voor malige vijanden (lees slachtoffers) het hele plan tot regeling van de voor-oorlogse Duitse schuld zouden kunnen doen stranden. Hoe dit alles echter zij, men ziet het in internationale kringen uiter aard terecht als een grote vooruit gang, wanneer een land als Duitsland zijn credietwaardigheid terugkrijgt. Dit moet tevens een verdere stimule rende werking uitoefenen op het al gemeen economisch herstel van dit land, dat reeds een krachtige herle ving van zijn buitenlandse handel kon bewerken. Een gezonde financieel- economische toestand van dit in het centrum van Europa gelegen land kan aan de gehele economische situa tie van Europa slechts ten goede komen. Na een kampeertocht van 10 weken, waarin ze door 11 landen zijn gelrokken en in totaal 7700 kilometer op bromfietsen hebben afgelegd, zijn „plof" en „plaf". radioreporter Johan Bodegraven en zijn metgezel Goos Kamphuis. Donderdag avond in Hilversum teruggekeerd. EEt\ VAN: RLDl POLDER „Het Ding", opschrijfsels van Rudi Polder (Uitg. Boucher, Den Haag) is, blijkens de omslagfoto, een door hem zelf gehanteerde schuimspaan, en wei een oude, van email, met afgespron gen stukjes. Voor wie het gebruik van een schuimspaan kent, hier een afroomsel: Dc stoel in mij zit, zit op de stoel, ik zit op de stoel. Het zyn inderdaad korte „op- schrijfsels", invallende gedachten, vaak, zoals hierboven, volkomen on benullig, maar soms ook met iets dat treft en even leven blijft, b.v.: Ja, nu is het mooi weer nu zou ik best nu zou ik best Er zijn ook ernstiger notities: Wy staan als eenzame standbeelden in de lege straten. In ons oog schouwen man en vrouw, wind waait door onze dode haren, het hart wordt koud voordat het. gevoel is uitgeblust. Zo kunnen wij sterven in een ongekende vreugde. Niemand zal het verschijnen van „Het Ding" een gebeurtenis noemen en toch loont het wel de moeite het dunne bundeltje even door te lezen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 5