IN HET HART VAN MIDDELBURG BLOEIT EEN SCHOON AMBACHT Zeeuwse A!manak GROTE SCHADE AAN FRUIT EN GEWASSEN OP ZUID-BEVELAND SCHILDERIJ VAN GEKLEURD ZAND TE TERNEUZEN TORENBOUW TE MIDDELBURG EIST NOG 30.000 KILO LOOD PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 16 AUGUSTUS 1952 VAKMANSCHAPGEDULD EN LIEFDE Steenhouwers dragen hun steentje bij tot de verfraaiing van hun stad Geduld is een goed kruid, maar het wast niet in alle hoven, zegt een spreek woord. In de schaduw van het Middelburgs stadhuis, schuin achter de in ere herstelde Helm, groeit dit plantje echter op ztyn schoonst. Daar klinken iede re dag de slagen van hamers op stugstcen, 't lied van de steenhouwers, die met hun simpel gereedschap, hun grote vakkennis en een waar engelenge duld grove brokken natuursteen omvormen in de sierlijke onderdelen, waar uit de vernieuwde stadhuisgevels en straks ook de nieuwe stadhuistoren worden opgetrokken. Op dit plekje, midden in de stad, bloeit een mooi. oud ambacht, dat bü het moderne bouwen absoluut niet meer in tel is, daar wordt nog met grote liefde een vak beoefend, dat vóór de oorlog al bijna dood was. Goede steenhouwers, bekwame vak lieden, zijn tegenwoordig dan ook met een lantaarntje te zoeken. Achter de Helm werken er zes, 's zomers buiten, 's winters in een loods, maai' altijd om ringd door bergen materiaal en .sta pels raamstijlen en -kalven, onderde len van traceerwerk. paramenten en fraai bewerkte blokken en stukken steen, die men later in de gevel in elkaar past zoals de kleermaker de panden van een maatcostuum. En on vermoeibaar slaaa zij de hamer op de steeds dieper in de steenklomp drin gende beitel, terwijl het steenstof om hoog golft en de afgehakte brokjes door de lucht vliegen. Men kan het een eentonige arbeid noemen, maar het is tevens een uiterst dankbaar werk. Hier wordt met de hand iets schoons gewrocht en wanneer de hou wer even het hoofd opricht en naar de prachtig gerestaureerde achterzijde van het stadhuis blikt, ziet hij de re sultaten van zijn moeizaam karwei, dan ziét hij, wat dank zij zijn zwoegen tot stand kon worden gebracht en die aanblik moet hem dan ook wel stimu leren om vol arbeidslust verder te hak ken. Een groot gedeelte van het langdu rige restauratiewerk is, nu ook het gevelstuk bij- de Vleeshal gereed is, volbracht, maar toch is men nog maar op de helft. Momenteel heeft men het middengedeelte van de fagadê onder handen en zo wordt langzaam naai- de Churtoren toegewerkt, terwijl nu ook de vernieuwing van de toren voor de deur staat. Pas daarna komt de deerlijk gehavende gevel aan de zijde van de Lange Noordstraat aan de beurt. STEEN UIT ELLEWOUTSDIJK. De steenhouwerij bestaat sinds 1941 en bevond zich aanvankelijk in de Wijngaardstraat. In de oorlogsjaren kon natuurlijk practisch geen mate riaal worden aangevoerd, maar men heeft toch niet stilgezeten. Er is toen al het nodige gerepareerd met aan wending van stukjes steen, welke men reeds bezat. Bovendien kregen de restaurateurs de beschikking over een flinke partij steen, afkomstig van de verbrande kerk in Ellewoutsdijk- Toen na de oorlog de geelachtige Be- rei-steen uit Frankrijk afgekeurd werd wegens scheuringen in de blok ken en dus niet langer verwerkt kon worden, schakelde men vrijwel geheel over op de fraaie kalksteen uit de Franse groeve in Faverolles, die nu vrijwel uitsluitend ten behoeve van de restauratie in Middelburg in bedrijf is. Deze Faverollessteen heeft de eigenschap, dat zij niet donker .wordt. Ook arriveren nu en dan grote schol len Belgische Hobertangesteen, waar uit de paramentjes worden gehakt. De firma Woudenberg, die het restaura tiewerk uitvoert, heeft in Rhenen een grote werkplaats, waar de Faverolles steen wordt gezaagd om vervolgens in blokken van een meter in het vierkant of soms wr' van twee, drie meter leng te naar ivfddelburg te worden ge transporteerd. Natuurlijk kan de steenhouwer met zo maar op het zicht gaan hakken, want hij is tenslotte geen beeldhouwer. De ramen worden eerst geheel in te kening gebracht en van alle objecten, welke men onder handen heeft, is te voren een zinken mal gemaakt, die dus als voorbeeld dient. Een goed vakman heeft voor het vervaardigen van raam- traceerwerk een paar weken nodig en voor het bewerken van blokken en blokjes (waarvan de oppervlakte eerst geheel glad moet worden gemaakt) gewoonlijk enkele dagen. Voor de fijnere bewerkingen moet er natuur lijk een beeldhouwer aan te pas ko men, zoals voor de versieringen van de pinakels, waarmee Peter de Jonge uit Den Haag werd belast. In die prachtige pinakels schuilt echter ook een belangrijk stiik werk van de steen houwers! EEN VERTROUWDE STAL. Hun werkplaats, een verbouwde stal, is een model-steenhouwerij. De restau rateur, de architect M. J. J. van Beve- ren, maakte het ontwerp voor deze verbouwing en de Arbeidsinspectie was er zó enthousiast over, dat zij de tekening meenam, opdat deze bij voor komende gelegenheden als voorbeeld getoond zou kunnen worden. In die voormalige stal lagen varkens, zo ver telde men ons, doch het bleken geen knor.ende krulstaarten te zijn, doch blokjes steen, die in verband met het passen en meten nog een extra bewer king hadden ondergaan en die aldus worden genoemd. De heer I. van Loo, die belast is met het toezicht op het restauratiewerk, durfde zich er niet over uit te laten, wanneer dit geheel voltooid zal zijn, omdat tegenslagen gedurende de ar beid niet denkbeeldig zijn. Zo was voor de torenrestauratie hij moet eerst minstens tot de wijzerplaten wor den gesloopt en daarna weer worden opgebouwd op drie jaar gerekend, doch zij zal wel langer duren, want de toren bevindt zich in nog slechtere con ditie dan men aanvankelijk had ge dacht. Driehonderd jaar heeft hij aan weer en wind bloot gestaan en toen kwam bovendien die ontzettende brand. Maar of het nu drie of vier jaar duurt, na de Lange Jan zal ook deze toren in oude glorie herrijzen: de steenhouwers zijn daar nu al druk voor aan het werk en reeds prijkt een fragment van een nieuw torenraam, dat drie meter breed en vier meter hoog wordt, in hun openlucht-werk plaats! VOOR V.V.V Vele Vlissingers hebben een bewon derenswaardige activiteit getoond bij het opbouwen van de tentoonstelling „Zeelands leven", met het versieren van de winkelstraten en met het in lichten van feest-etalages. Mannen met niet meer uitgerust dan twee linkerhanden en één hamer ga ven stoute staaltjes van versïerkunst ten beste en lieden, die in het dage lijks leven het beklimmen van een stoel al een onderneming zouden vin den, stonden achteloos op metershoge ladders, verbeten worstelend met on willig vlaggedoek. Ridders zonder vrees of blaam toonden zij zich; kerels, die van wanten wisten en die niet voor een vlaggemast meer of minder op zij gingen Sommigen gingen zelfs met voor een stadspoort opzij. In „Oud-Vlissingen" zeulde een man met zulk een tien meter hoog gevaarte, samengesteld uit latten en jute, of het een deurtje was uit het poppenhuis van z'n dochter. Hij ging de stadspoort even aan de stadstoren bevestigen WH zagen belangstellend toe. Ge ziet tenslotte niet elke dag een stads poort aan een stadstoren bevestigen en teneinde dit evenement beter te kun nen aanschouwen, waren wij zelfs van onze fiets gestapt. Plotseling slaakte de zwoegende man, die geheel achter z'n stadspoort schuil ging, een doordringende kreet. Het gevaarte helde, helde Slechts door een snelle zijsprong slaagden wij er in om aan het drei gende gevaar te ontkomen, maar toen de stadspoort van Oud-Vlisisngen ter aarde lag. was ons rijwiel i{eT- dwenen Alleen het rubber-handvat hielden, wij nog verbouwereerd in de hand geklemd. De fiets was tijdelijk aan de festivi teiten ten onder gegaan. Maar voor V.V.V. moet ge tenslotte iets over hebben.... Opmerkelijk veel Belgen bezochten Vrijdag Zeeland. Veerdienst Breskens Vlissingen voer met drie boten. De Rooms-Katholieke feestdag Maria Hemelvaart, welke gisteren gevierd werd, betekent voor vele Belgen een vrije dag en in Zeeland was dit te be merken aan het grote aantal Belgische bezoekers, dat per autobus of in par ticuliere auto's de grens en de Wes- terschelde overstak. In Cadzand was de drukte zonder meer overstelpend en vrijwel alle ho tels waren tot de laatste plaats bezet, daar verscheidene gasten de vrije dag uitbreidden tot een „lang weekeinde". In Groede was de drukte vooral te be merken op de tentoonstelling „Feest van Glas", welke Vrijdag 350 bezoe kers trok, waaronder ruim 300 van Belgische nationaliteitHet totaal aantal bezoekers steeg hiermede tol bijna 4700. In Sluis was het grensverkeer op deze dag uiteraard weer zeer intensief en ook het vervoer over de Wester- schelde, met de veerdienst Breskens- Vlissingen, was aanzienlijk. Vrijwel de gehele dag werd met drie boten ge varen en hiermede werd bereikt, dat de automobilisten hoogstens een half uurtje geduld moesten oefenen, alvo rens zij overgezet konden worden. In Vlissingen en Middelburg werden ook opmerkelijk veel particuliere auto's en autobussen met de bekende rode nummerborden gesignaleerd evenals elders op Walcheren. Ook Terneuzen mocht zich Vrijdag, ondanks de minder gunstige weers omstandigheden onweer en hagel jn buitengewoon veel bezoek-yan Bel gen verheugen. De Markt geleek veelal op een groot parkeerterrein voot auto's en autobussen, terwijl de drukte in de winkelstraten die van de marktdagen evenaarde. Autosmokkelaars in arrest te Middelburg Naar wh_ vernemen znn in het Huis van Bewaring te Middelburg twee inwoners van Terneuzen, ze kere F. en zekere K., opgesloten, die een personenauto over de grens heb ben gesmokkeld. Zij kochten dit voer- tuig tweedehands bij een Belgische handelaar, smokkelden het daarna Nederland binnen en trachtten het in ons land te verkopen. Bij de pogingen daartoe liepen zij tegen de lamp. Het tweetal zal binnenkort voor de econo mische politierechter te Middelburg terecht moeten staan. Een staartje van de 100.000 te Zaamslag. Voor de tweede maal in een jaar tijds had de agent van de'„Hilmij" te Axel, de heer De Ridder, het genoe gen de 100.000 in zjjn rayon te zien vallen. Deze keer was het op een twintigste lot, nr. 14560, dat te Zaam slag werd geplaatst. Ronde van Axel gewonnen door Roovers uit Etten. Onder groie belangstelling is Vrij dagmiddag te Axel de grote prjjr Rien Verhelst verreden over een af stand van 120 kilometer. Tengevol ge van een fout in de 'organisatie, verschenen slechts 22 renners aan de start. Het parcours moest zeventig maal gereden worden en aanvanke lijk bood de wedstrijd spannende momenten. Na 24 ronden namen Verhelst en Saelens de leiding, maar zagen geen kans deze te behouden en zij werden door het peleton in- felopen. Verscheidene renners waag- en Keer op keer ontsnappingspogin gen, maar het duurde tot de 35ste ronae, alvorens Roovers uit Etten kans zag met een flinke demarage een voorsprong te nemen, welke hy tot een halve ronde wist op te voe ren. De hevige regens deden verschei dene renners de strijd staken, terwijl een der deelnemers door een valpar tij uitgeschakeld werd. De uitslag luidt als volgt: 1. Roo vers uit Etten, tijd: 3 uur en 9 mi nuten over 120 km.: 2. Saelens I. uit Zelzate, met 1 minuut 48 secon den achterstand od de winnaar; 3. Oomens, Etten in dezelfde tijd; 4. de Waal, Kloosterzande; 5. Verhelst, Axel; 6. Saelens II, Zelzate; 7. v. de Lijcke, Groede; 8. Rooms, Waes- mimster (B.)9. Luisterburg' Nieuw Vosmeer; 10. de Regt, Soest'; 11. v Dungen, Gilze; 12. Louisse, Kapel- le-Biezelinge. De tweede plaats ontging Rien Verhelst, tengevolge van een valpar tij in de laatste meters. Tal van bekende lopers te Schoondijke. De Zondag te Schoondijke te hou den atletiekwedstrijden beloven inte ressant te wonden. Behalve de Gent se athleten komen ook diverse lopers uit Oostende. De Belgische 800 m. jumorkampioen de Keersgieter uit Ostende gaat deelnemen aan de 1000 m. tezamen met de Zeeuwen Bilius, Walker, Rootsaert en Dobbelaere, welke laatste niet op de 3 km. uit komt in verband met de 3 x 1000 m. estafette. Op deze estafette komt ook de Zeeuwen uit Vlissingen uit, record houdster sinds de wedstrijden te Sluis, terwijl een gemengde Zeeuwse ploeg eveneens deelneemt. Bekende gezichten zien we weer op de 25 km. n.l. Frans de Groot uit Schiedam, met de beide van de Zan- de's, Huissens, enkele Gentenaren on der wie Borry, terwijl de Zeeuwen Witte, v. d. Voorde en Piet van Ac ker uit Cadzand elkaar de Zeeuwse titel gaan betwisten. Op de 4 x 60 m. meisjes zal Ma rathon met Willy Cjjsouw de strijd aanbinden tegen de pupillen van Dob belaere uit Schoondijke zelf, met de bedoeling het Zeeuwse record scher per te stellen. De Belg Lanckriet zal op de 3 km. voorgift verlenen, tenein de spanning te brengen in dit num mer. Heemschut vergadert 5 September te Goes. De jaarlijkse Heemschut-dag, te vens de 4le algemene ledenvergade ring van de Bond Heemschut, wordt dit laar gehouden op Vrijdag 5 Sep tember in Goes. In deze vergadering wordt verslag uitgebracht van hetgeen in het afge lopen jaar werd bereikt op het gebied van de bescherming der schoonheid van Nederland. Een excursie door de stad Goes staat tevens op het programma. O BENOEMING Aan de school der Ger, Gem. te Meliskerke is per 1 Augustus tot onderwijzer in vaste dienst benoemd de heer A. de Jager te Krabbendijke. Scheepvaartbeweging door het kanaal van Zuid-Beveland. In de maand Juli passeerden er in totaal door het kanaal van Zuid Be veland 6251 schepen met een inhoud van-2.541.157 ton. Van deze schepen waren er 3856 met een inhoud van 1754.637 ton geladen en 2395 met een inhoud van 786.520 ton waren ledig. Bij het aantal gepasseerde schepen waren 695 sleepboten van 10.567 ton. Verder waren er 3258 geladen motor schepen van 1185.541 ton en 1707 le dige van 474.858 ton en 549 geladen sleepschepen van 558.748 ton en 329 ledige van 294.625 ton. Er passeerden verder 61 coasters waarvan er 24 ge laden waren en 37 ledig. Tot de Rijnvaart behoorden totaal 1550 schepen van 1143.158 ton. Daar van waren 983 geladen motorschepen van 567.002 ton en 182 ledige van '123.462 ton, voorts 335 geladen sleep schepen van 386,861 ton en 50 ledige van 65.833 ton. Zeilschepen passeer den er in Juli niet. Naar België passeerden er totaal 2245 geladen schepen van 990.564 ton en 890 ledige van 284.734 ton en van België 1611 geladen schepen van 764.073 ton en 1505 ledige van 501.786 ton. Voor de Rijnvaart - waren deze cijfers 682 geladen schepen van 452.057 ton en 146 ledige van 144.726 ton naar Beligë en 636 schepen van 501.806 ton en 86 ledige van 44.569 ton van België. Naar de nationaliteiten waren de schepen verdeeld in 4344 Nederlandse, 1071 Belgische. 196 Franse, 352 Zwit serse, 1 Engels. 275 Duitse en 12 Lu xemburgse. Uit bovenstaande cijfers blijkt dat er in Juli 667 schepen met een in houd van 272.473 ton meer zijn ge passeerd dan in Juni. VIERDE HAGELBUI IN DIT SEIZOEN. Thans ook bedrijven in de Zak van Zuid-Beveland getroffen. De zware onweers- en hagelbui, gepaard gaande met sterke rukwinden en hevige slagregens, welke Vrijdagmiddag tussen vier en vijf uur gewoed heeft boven een deel van Zeeland, heeft met name in de zak van Zuid-Be veland grote schade aangericht aan het fruit en aan de te velde staande gewassen, zoals suiicerbieten en uien. In Rilland-Bath, waar de fruittelers onlangs hun producten reeds tengevolge van hagelschade voor 85 tot „fabrieksgoed" gedegradeerd zagen, kan de fruitoogst als volkomen mis lukt worden beschouwd. Dit is de vierde hagelbui in dit seizoen, met het trieste gevolg, dat een groot deel van het Bevelandse fruit uit de zak van Zuid.Beveland en uit Oostelijk Zuid-Beveland vrijwel waardeloos is geworden. VERBLUFFEND EFFECT. Belgisch kunstenaar vervaardigde het in record-tempo. Tot de attracties, welke de van 16 tot en met 23 Augustus in Terneuzen te houden winkelweek biedt, behoort ouder meer een zandtapijl, vervaar digd door de 22-.jarige Belgische kunstenaar Roger de Boeck, uit Hekel- gem, België. Vrijdag waren we in de gelegenheid in het gymnastieklokaal van het lyceum de heer De Boeck aan het werk te zien, terwijl hij bezig was met liet strooien „uit de vrije hand" van dit zandtapijt, dat een opper vlakte heeft van ca. drie en een Iialf b\j vier meter. Het tapijt, dat een re productie is van een schilderij van Raphael Sanzo, draagt de naam Juditli en Holophemes' en geeft de scène weer waarin de heldin van het Bijbels verhaal het afgehouwen hoofd van de veldheer van Nebukadnézar, die de stad van haar inwoning belegerde, in een zak bergt. processie (op 15 Augustus 1873 te Hekelgem gehouden) een zandtapijt op straat, met de lengte van 5 meter en de breedte van 1 meter. Dit tapijt, dat de algemene bewondering af dwong, vormde de aanleiding tot het strooien van dergelijke tapijten bin nenshuis en sindsdien heeft Hekel- fem, waai- voortdurend een aantal ezer werkstukken te bezichtigen is, daardoor vermaardheid verkregen, zowel in België als ver daarbuiten. Sinds 1880 oestaat er ook een pro cédé om de zandtapijten te fixeren. In de regel heeft de heer De Boeck ongeveer een maand nodig om een de vroege ochtend tot de late avond zandtapijt te vervaardigen. Ditmaal is in recordtempo, dat wil zeggen van gewerkt, en zodoende zal het tapijt thans na ruim 14 dagen en waar schijnlijk Zondag a.s„ geheel gereed zijn. We twijfelen er niet aan of het kunstwerk dat Roger de Boeck met behulp van wat zand, kleurstof en een aantal potjes, kommetjes en as bakjes schiep, zal in Terneuzen en ook daarbiuten veel belangstelling verwekken. En dat verdient het ook ten volle. Het effect, dat het zandtapijt maakt is waarlijk verbluffend, zowel wat betreft verscheidenheid van kleuren, als schakering. En het is bij na niet te geloven, dat dit met ge woon wit zand uit de Belgische Kem pen, vermengd met verschillende kleurstoffen, is vervaardigd. Geen wonder dan ook, dat men in deskun dige klingen de hoogste waardering heeft voor de verrichtingen van de heer D.e Boeck. Deze laatste vertelde ons, dat het idee tot het vervaardi gen van zandtapijten ontstaan is uit het vroeger veelvuldig, vooral te plattelande, in de huizen voorkomen de strooien van wit zand op blauwe plavuizen. Een tante van. de heer De Boeck, mevrouw Adèle Callebout, die een kunstenaresse was op dit gebied, vervaardigde ter gelegenheid van een De bui, welke van Oost naar West trok, ging gepaard met dermate hevi ge slagregens, dat het zicht op de Westerschelde op sommige ogenDlik- ken tot ongeveer een meter, beperkt bleef en het scheepvaartverkeer op enkele gedeelten dan ook stilgelegd moest worden. De hagelval deed in hevigheid niet voor de slagregens on der; op verscheidene plaatsen kon men de bijzonder grote, scherp ge punte hagelstenen als het ware met een ballastschop opscheppen en een uur nadat de bui was uitgewoed vond men de stenen nog op straat! Te Rilland-Bath veroorzaakte de regenval vry veel waterschade in een nieuwgebouwd blok van twaalf wo ningen; de rukwinden vernielden tal loze dakpannen en zelfs enkele schoorstenen sneuvelden. De glas schade is uiteraard aanzienlijk. In de zak van Zuid-Beveland zijn het vooral de fruittelers te Elle- woutsdijk, Everinge, Baarland en Ou- delandel die getroffen zijn, terwijl ook in Krabbendijke vrij veel schade MOOIE ARBEID HOOG IN DE LUCHT. Bekleding houten geraamte van Lange Jan vordert goed Hoog in de lucht, zonder dat de Middelburgers er veel van merken, vindt de afwerking van de Lange Jan-spits gestadig voortgang en een steeds groter gedeelte komt kant en klaar boven de kraag van het steigervverk uit kiyken. Het lijkt nog maar zo kort geleden, dat het blinkende haantje, dat hy van nabij gezien behoorlijk zwaarlijvig is, op het puntje van de toren werd geplaatst en thans is de spits reeds tot en met de peer gereed en kan binnenkort andermaal een gedeelte van de steigers afgebroken worden. Het moment, dat de geliefde Lange Jan weer in volle glorie midden in de stad oprijst en zijn sierlijke vormen, verlost uit het houten dwangbuis, tot aan de kusten van Walcheren toont, is niet zo heel ver meer verwijderd. De bouw van de spits is juist daar om zo fascinerend, omdat alles aan komt op het handwerk, dat, zo hoog boven Middelburg, geheel door Zeeu wen wordt verricht. Gemechaniseer de arbeid is hier taboe en het spreekt vanzelf, dat alleen een groot vak manschap het mogelijk maakt, de bouw goed' én vlot te laten verlo pen. De houten vorm wordt nauwkeu rig gemeten en omdat alles hand werk is, verschillen natuurlijk alle vakken van elkaar. Daarna maakt men op de begane grond de werk stukken zoveel mogelijk pasklaar en vervolgens wordt plaat na plaat op de spits aangebracht. Vier vaklieden zijn daar bijna zeventig meter boven de begane grond dagelijks mee bezig. Nadat de windliaan, die, op een weegschaal geplaatst, de wijzer naar 160 kilo zou doen springen, zijn ver heven zetel had gekregen, nadat de bal, die een gewicht heeft van 120 ki lo, was aangebracht en de kroon en de z.g. lantaarn waren voltooid, werd begonnen met de' bekleding van de peer. Dat dit geen gering karwei was, blijkt wel uit de afmetingen en de hoeveelheid verwerkte materialen. De peer heeft een doorsnede van maar liefst tien meter en de opper vlakte van de koperen platen, waar mede zij is afgedekt, bedraagt onge veer 160 m2. Die platen wegen teza men 2000 kilogram! Voor de afwer king van kroon en lantaarn werd aan koper een totale hoeveelheid van 4000 kilo gebruikt. Het eerste plat, dat een oppervlak te krijgt van meer dan 60 m2, wordt in een sterconstructie van lood uitge voerd, evenals elders bij dit bouw werk zonder solderen. Alleen de ko peren ornamenten van kroon en lan taarn zijn gelast. Ook de vier dak vensters op de peer zijn met koper bekleed. Opdat het houtwerk door de be kleding met lood en koper niet zal verstikken, hebben de vaklieden een ingenieuze constructie ontworpen, waarbij een luchtcirculatie ontstaat tussen het hout en het bekledingsma teriaal. Het is wel jammer, dat de nieuwe peer niet die sierlijkheid heeft, welke de oude kenmerkte: zij heeft een wat gedrukte vorm gekregen. Op het ogenblik wordt druk ge werkt aan de bekleding van het hou ten geraamte van het open spitsge- deelte tussen de peer en de z.g. kroonlijst. De houten stijlen krijgen een loden bekleding. Wanneer ook het onderste open gedeelte waarin het carillon komt te hangen gereed is, kan begonnen worden aan de af werking van de stenen voet der spits en de balustraden. Sinds enkele da gen prijkt bij één der omgangen een houten model van een balustrade pinakel, dat men daar heeft geplaatst om het effect van deze versiering te bestuderen. Zolang het weer dit toelaat, gaat men voort met de afwerking van de spits, een werk, dat én door zijn bij zonder karakter én door de knappe uitvoering ook elders in het land de aandacht trekt. Voordat het voltooid is, zal nog dertigduizend kilo lood aan platten, stijlen, dorpels, enz. ver werkt moeten worden. werd aangericht. In Kruiningen bleek zij van geringe betekenis. Het groot ste gedeelte van het fruit is nog slechts bruikbaar voor de fabrieken; in sommige boomgaarden waren de bladeren van de bomen doorzeefd door de puntige hagelstenen. Wederom is geblèkén hoezeer het fruitbedrijf een riskant bedrijf is, dat in grote mate van de weersomstan digheden afhankelijk is. Bovendien kampten de telers dit seizoen met la ge prijzen, zodat de thans getroffe nen wel een zeer slecht jaar maken. OOK LANDBOUWGEWASSEN. Ook aan de landbouwgewassen in de zak van Zuid-Beveland en te Ril land-Bath is grote 'schade, toege bracht. In het bijzonder aan suiker bieten en uien. Het loof van de bieten verhagelde veelal volkomen, zodat slechts £e nerven overbleven. Het is zeer de vraag of deze ge wassen zich zullen kunnen herstellen. Ook de opnieuw ingezaaide groen ten, zoals spinazie, sla en boontjes, heben zwaar te lijden gehad van de hagel en dit betekent, dat vele hou ders van volkstuintjes en vele land bouwers vooral ook in Rilland- Bath ernstig gedupe^S zijn. Voorzover thans bekend, bleef de hagelschade te Borssele, Ovezande en Hoedekeiiskerke beperkt. Nu Nederlandse kinderen in kamp te Westkapelle. In het DU W-kamp te Westkapeile zijn Vrijdag, op welke dag de Belgi sche oorlogsweesjes het Kamp verlie ten, 290 Nederlandse kinderen gear riveerd, uitgezonden door de stichting „Het vierde Prinsenkind" De kinderen zijn voornamelijk afkomstig uit Put ten, Rotterdam en Schiedam. Het nieuwe Militair Tehuis te Middelburg Naar wi) vernemen ligt het in het voornemen het nieuwe Militair Te huis aan de Zuidsingel te Middelburg in de loop van September te openen. Deze week zijn besprekingen ge voerd tussen het hoofdbestuur en het afdelingsbestuur van de militaire bond ,,Pro Rege", waarbij overeen stemming werd bereikt over de inrich ting van het tehuis. De huisvader, de heer J. S. Bakkex*, heeft er reeds zijn intrek genomen. Lichtgevend voorwerp ook in Middelburg gezien Het merkwaardige lichtgevende voorwerp, dat, zoals in ons blad van Vrijdag vermeld. Woensdagavond om 10,20 uur door twee Kruiningse jon gelui in de lucht werd waargenomen, is op precies hetzelfde tijdstip ook door een Middelburgs echtpaar ge zien. De heer J. Geljon uit Middelburg wandelde met zijn echtgenote in de Herenstraat, toen eensklaps zjjn aandacht getrokken werd door een kleine bal van licht, welke, gevolgd door een kleine staart, met een ra zende vaart door het luchtruim schoot in de richting van de zee. On middellijk maakte de heer Geljon zijn vrouw attent op dit verschijnsel, die echter nog slechts alleen de staart waarnam. Met grote stelligheid ont kende het echtpaar tegenover ons, dat het hier een vallende ster betrof. Vlissmgse feestweek. (Slot van pag. 1) Het woord was daarna aan rar. J. Mooleburgh, voorzitter van de Pro vinciale Zeeuwse V.V.V., die de Vlis- singse afdeling van harte complimen teerde met het feest van haar zestig jarig bestaan. Hij bracht hulde aan de mannen, die zo krachtig de activiteit van deze afdeling stimuleerden en verklaarde enige jalousie te gevoelen, dat niet alle V.V.V.'s in Zeeland in staat zijn een zo grote manifestatie te organiseren als deze feestweek is. WOORDEN VAN DANK. De voorzitter van de V.V.V. Vlissin gen dankte voor deze hartelijke woor den en vroeg de aandacht voor de ringrijderskampioenschappen, die he den —.Zaterdag worden verreden óp de Stenen Beer te Vlissingen. Spr. zwaaide lof toe aan het bestuur van de Ringrijdersvereniging, dat onder lei ding van de heer P. Brasser het spor tieve element in de ringrij dersfeesten steeds meer naai* voren brengt. Tenslotte was het woord aan de heer J. v. d. Looy, de organisator van dc V.V.V.-feesten, die in zyn enthou siaste toespraak dank bracht aan al le instanties, -wier medewerking hij had verkregen, waarbij hij behalve het gemeentebestuur en het V.V.V.- bestuur ook noemde de politie, de brandweer en de velen, die geheel be langeloos meewerkten aan ae opbouw van de tentoonstelling Zeeland's le ven. Spr. gaf een overzicht van het pro gramma en eindigde met de hoop uit te spreken, dat deze week vruchtdra gend zou zijn, niet alleen voor V.V.V., maar voor de gehele stad Vlissingen. Tenslotte gaf hij het sein voor de ontsteking van de feestverlichting in Oud-Vlissingen, dat uiteraard niet bedoeld was als een herbouw van het werkelijke oude Vlissingen, maar meer als een 'feestmarkt, want achter de oude geveltjes, die van hout en jute waren opgetrokken, werden poffertjes, fritures, feestarti kelen, lekkernijen en dranken ver kocht. GEZELLIGE DRUKTE. Spoedig heerste er in dit „Oud- Vlissingen" een gezellige drukte. Drukker nog was het daarbuiten in het lunapark, dat straalde in een zee van licht en waar duizenden Vlissingers vermaak zochten en vonden. Intussen werd in het Bel- lamypark een concert gegeven, waarvoor grote belangstelling be stond. In de feestelijk versierde cn verlich te straten van Vlissingen, bewoog zich een grote menigte, die vooral later op de avond toen het weer een prettig zomers aspect had gekregen, de bijzon dere étalages bewonderde, waarmee de winkeliers een grote bijdrage le verden tot het welslagen van deze feestweek. Voor wat de feestelijkheden op het terrein van Oud-Vlissingen be treft, was er een kleine teleurstelling, waarover het bestuur van V.V.V. ons het volgende mededeelde VERVOORT KWAM NIET. Vrijdagavond te 18.45 uur ontvin gen wij het. volgende telegram: „Door noodweer motorschade, Wil ly Vervoort". Dit telegram was aangeboden te Dordrecht om 18.09 uur. Dit beteken de dat Willy Vervoort en Tony Bou cher niet zouden optreden. Het V.V.V.-bestuur betreurt in ho ge mate, dat de heer Vervoort niet zijn toevlucht heeft genomen tot een telefonische mededeling, waardoor een uitwisseling van gedachten mo gelijk ware geweest. Méér nog be treurt het V.V.V.-bestuur, dat de heer Vervoort zijn reis niet per trein ver volgd heeft, zoals behoorlijk ware geweest. De heer Vervoort heeft, door van deze reisgelegenheid géén gebruik te maken, getoond aan >at begrip „overmachtsfactor" een zeer ruime interpretatie toe te kennen en het in casu met de nakoming van zijn con tractuele verplichting niet al te nauw te hebben genomen. Hij had dienen te beseffen, dat met zijn wegblijven óók economische belangen zijn gemoeid. Het V.V.V.-bestuur wenst dan ook langs deze weg zijn misnoegen over het vorenstaande publiekelijk bekend te maken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 2