PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Vorming van extra-parlementair kabinet over enkele dagen De Vlissingse onder grote feestweek begon belangstelling D£ BILT TWEE ENGELSEN ZWOMMEN HET KANAAL OVER Vandaag DOODSTRAF VOOR AANSTICHTER VAN ONLUSTEN IN EGYPTE 195e Jaargang-No. 192 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred. G. Ballintijn. PL verv.: W. Leertouwer en H. A Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 ct. per week, t 5.45 p. kw., fr. p. p. t 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 16 Aug. 1952. ADVERTENTIEPRIJS 22 ct pet mm. Minimum p. advertentie t 3.— Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertentie* (max. 8 regels) van 1—5 regels f L—iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C Middelburg. Bur. Vllssingen Walstr. 5860, telef. 2355 4 lijnen (b.g 1 of 2160). Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorsts'traat 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg: Finlandstraat 2. telef. 16; Terneuzen: Brouwerijstr. 2; Zlerlkzee: N. Bogerdstr. C lbO. telef. 26. Mr. donker sprak eindelijk Formateur moet nog enige besprekingen voeren (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 16 Aug. H. M. de Koningin ontving gisterenmiddag te kwart over twee in het paleis aan de Lange Voorhout de kabinetsformateur, mr. L. A. Donker, teneinde door hem op de hoogte te worden gesteld van de ontwikkeling van de kabinetsformatie. Nadat de formateur om kwart voor vier het paleis had verlaten, werd namens hem het volgende commu niqué verstrekt: „De formateur deelt mede de indruk te hebben, dat thans mogelijk is de vorming van een extra-parlementair kabinet, waarin perso nen behorende tot 4 partyen zitting hebben. Hjj verwacht evenwel, dat de besprekingen over de bezetting der verschillende posten nog enkele dagen in beslag zullen nemen". Ten langen leste heeft mr. Donker zijn stilzwijgen verbroken om mede te delen, dat hij er in beginsel in is geslaagd een kabinet te vormen, sa mengesteld uit ministers behorende tot de P.v.d.A., de K.V.P., de A.R. Partij en de C.H.U. Over de bezetting van enkele posten moet hij echter nog besprekingen voeren. De posten, waarom het hier gaat, zijn waar schijnlijk die van Binnenlandse Za ken, waar prof. Beel misschien niet terugkeert, in welk geval de burge meester van 's-Hertogenbosch, mr. H. J. M. Loeff door velen wordt ge noemd, en voor buitenlandse zaken, waarbij voor twee zetels drie candi- daten worden getipt: prof. dr. L. J. C. Beaufort, de financieel-economi- sche adviseur aan het Hoge Commis sariaat te Djakarta A. B. Speeken brink en de Commissaris der Konin gin in de provincie Overijssel, ir. J. B. G. M. Ridder de van der Schueren. Met laatstgenoemde had mr. Donker gisteravond een ondei'houd. Voorts moet de formateur nog en kele personen aanzoeken als staats secretaris. TOCH EEN VROUW? Dat verrassingen ook in dit aller laatste stadium nog mogelyk zijn, bleek gistermiddag wel. Na de staatssecretarissen, mr. dr. A. A. van Rhijn en mr. J. M. L. Th. Cals ont vangen te hebben, had de formateur n.l. een on ('houd met mej. mr. M. Tjeenk Wiuink, lid voor de Eerste Kamer voor de P.v.d.A. en bestuurs lid van verschilende instellingen voor Sociale Zorg. Wellicht heeft mr. Don ker haar gepolst voor een post als staatssecretaresse voor Sociale Za ken. Des avonds sprak mr. Donker ook met staatssecretaris mr. F. J. Kra nenburg. In politieke kringen acht men het aannemelijk, dat mr. Cals de Porte feuille van Justitie zal gaan beheren. In dat geval zouden voor de K.V.P. als ministers in het nieuwe kabinet zitting nemen: prof. Rutten (O., K. en W.), mr. Cals (Justitie), de heer De Bruyn (P.B.O.) en drie anderen. Voor de P.v.d.A.: dr. Drees (minister president), de heer Van de Kieft (Fi nanciën), de heer Suurhoff (Sociale Zaken), mr. In 't Veld (Wederop bouw) en ir. Mansholt (Landbouw). Voor de A.R. Partij: prof. Zylstra (Economische Zaken) en mr. Algera (Verkeer en Waterstaat). Voor de C.H.U.ir. Staf (Oorlog en marine) en prof. Kernkamp (Overzeese Rijks delen). EXTRA-PARLEMENTAIR. De formateur heeft de vorming van een extra-parlementair kabinet aan gekondigd. Deze benaming heeft uit sluitend betrekking op de methode, welke hij heeft gevolgd door het in de laatste fase buiten de onderhandelin gen houden van de kamerfracties als zodanig. Staatsrechterlijk heeft het geen betekenis, welke werkwijze de formateur wenst te gebruiken. In een parlementair systeem, gelijk dat in ons land bestaat, is elk kabinet, hoe ook tot stand gekomen, politiek ver antwoordelijk tegenover de Staten- Generaal, het heeft heen te gaan wanneer een der kamers op duidelij ke wijze haar wantrouwen uitspreekt over het gevoerde beleid. Practisch ligt het verschil tussen eeri „parle mentair" en „extra-parlementair" ka binet vooral daarin, dat de band tus- een de fracties, die hebben meege werkt aan de vorming van het kabi net, en het aldus ontstane „parlemen taire" kabinet hechter worden geacht dan in het andere geval. Bij een „ex tra-parlementaire" kabinet bestaat bij sommige fracties dan de neiging zich enigermate van het kabinet te dis- taneiëren, om Aldus de indruk te ves tigen of zij voor het gevoerde beleid niet ten volle verantwoordelijk zou den kunnen worden gesteld, een ma noeuvre, die echter bepaald zinloos is wanneer, zoals meestal het geval is, deze fracties wel de door de regering genomen maatregelen steunen. Overigens laat zich zeer wel de stelling verdedigen, dat aangezien de vier fracties in nauw overleg met dr. Drees destijds het program van het kabinet hebben aanvaard ook dit kabinet parlementair mag worden genoemd. Voor 1940 toch was het al dan niet medewerken van de fracties aan het - opstellen van het program hét criterium voor parlementair of extra-parlementair. Sinds enkele ja ren schijnt men echter andere maat staven aan te leggen. Hoe dit ook zij, over deze kwestie zal te gelegener tijd ongetwijfeld nog het nodige worden gezegd! Ook in Zwitserland werd een Brits gezin overvallen. Maar de vader wist de aanvaller te verjagen. Een Brits gezin van vader, moeder en twee zoontjes, is in de nacht van Woensdag op Donderdag in een tent aan het meer van Genève overvallen door een gewapende man. De vader werd tijdig wakker, greep een mes én ging daarmee de aanvaller te lijf. De man. die later bleek een 20-jarige ooe- renknecht te zijn, liet in het gevecht zijn geweer valien en ging vervolgt op de loop. Hij is later gepakt. Marcel Loubens werd in de grot begraven. De 33-jarige verongelukte grotonder zoeker, Loubens, waarvan reeds in ons blad van gisteren werd melding ge maakt. was directeur van een fabriek in Parijs. Hij werd in de Pyreneëen geboren en begon reeds op 16-jarige leeftijd met het onderzoek van grotten en spelonken. Loubens is gestorven in dezelfde grot, waar hij het vorig jaar met de cineast Haround Tazieff een wereldrecord vestigde door een lood rechte afdaling van 356 meter. Loubens is Vrijdag in de grot be graven. Toen zijn vier collega's tot de slotsom kwamen, dat het niet mo gelijk was het stoffelijk overschot naar boven te brengen, bedekten zij het met een stapel grote stenen. Hierop verdeelden zij de uitrus tingsstukken. die zjj naar beneden hadden gebracht voor het onderzoek van een onderaardse rivier, en maak ten zich klaar voor de tocht naar boven. Zij zullen met behulp van een lier worden opgehesen. Ds. Janzen toch verongelukt? De Oostenrijkse berggids Ossi Schtnidhuber heeft Vrijdagmiddag hot lichaam van een man op een berg ten Noorden van Insbrück ont dekt. Men vermoedt dat het hier het stoffelijk overschot betreft van ds. H. Janzen uit Tubbergen, die sedert 7 Augustus vermist wordt. Een red- dingploeg is uitgerukt om te trach ten de stoffelijke resten te bergen. 15'/2 uur in het water. Jenny James werd zeeziek De Engelse zwemster, Kathleen Mayoh 'en de Engelse zwemmer Victor Birkett hebben Vrijdag Het Kanaal overgezwommen. Zy waren In de buurt van Kaap Griz Nez gestart. De 20-jarige Kathleen deed er 16 uur en 55 minuten over. Victor, die 26 jaar is, had minder tyd nodig om de Engelse kust te bereiken. Hy deed er 15 uur en 30 minuten over. De begeleidende boot van Kathleen Mayoh werd overgenomen door de 64-jarige dr. George Brewster (Londen), die van plan is voor de vijftiende keer een poging te doen Het'Kanaal over te steken. Indien de weersom standigheden gunstig zyn zal hy hedenmorgen te Kaap Gris Nez te water gaan. Volgens de berichten van gister avond laat, lagen nog vier zwemmers in het water, nl. de 21-jarige Engels man Philip Mïckman en de 56-jarige Schot Ned. Barnie, die beiden van Engeland naar Frankrijk trachten te zwemmen, en twee Egyptische mili tairen, Bakr Soliman en Fahmy At- talah, uit een groepje van zes, dat aan de Franse zijde van Het Kanaal is gestart. Het is verschillende van de dappe ren. die gisteren een poging waagden om over Het Kanaal te zwemmen, tot dusver niet voor de wind gegaan. Bob Paysour bijv., de 24-jarige brandweer man uit de Ver. Staten, moest 6 mijl wordt de bekende Neder landse journalist, letterkundi- gï en radiospreker dr. P. H. itter jr. 70 jaar. MORGEN.,.,.. viert Indonesië zijn onaf hankelijkheidsdag (1945 V Hittegolf over Zuid en Midden-Europa In Wenen blijft de hitte aanhouden. De temperatuur steeg Vrijdag op nieuw tot 37 graden Celsius. De stadsautoriteiten hebben een beroep gedaan op de bevolking om zuinig te zijn met water. In.café's kan men per persoon slechts een halve liter bier kopen; het verbruik van wijn en li monade is dan ook enorm gestegen. Ook in vele plaatsen in West-Duits- land is de bevolking verzocht zuinig te zijn met water. In Rome en Milaan veroorzaakte de hittegolf Vrijdag, een nationale feestdag, een ware uittocht. Naar schatting zocht bijna de helft van de inwoners dezer steden verkoeling buiten de stad. Speciale politiepa trouilles hielden een oogje op de tal loze verlaten huizen. Wolkbreuk boven Maassluis Vrijdagavond omstreeks halt zes heeft het boven Maassluis en omge ving zo hard geregend, dat van een wolkbreuk gesproken kan worden. Zowel in Maassluis als in het nabij gelegen Maasland werden de straten zodanig overspoeld, dat de riolen verstopt geraakten en een deel van de huizen onder water kwam te staan. Het water steeg daardoor in sommige straten tot een hoogte van ongeveer 40 50 cm. gelijke rechten voor allen. Geen waarschuwing tot politieke partij gericht De openbure aankiagei van het speciale militaire tribunaal dat 500 bij de onlusten van Woensdag gearresteerde stakers berecht, heeft de dood straf geëist tegen een jonge textielarbeider, die ervan beschuldigd wordt de voornaamste aanstichter van de onlusten in Kafr el Dawar te zijn ge weest. Ais deze doodstraf door generaal Naguib wordt bevestigd, zal de arbeider op de plaats van zyn misdaad, voor de ogen van zijn medestakers, worden terechtgesteld. De textielfabr ieken in Kafr el Dawar worden thans bewaakt door soldaten en tanks. Op een persconferentie heeft gene raal Naguib tegengesproken, dat een politieke partij in verband met de on lusten een waarschuwing had ont vangen. Er bestaan tot dusver geen bewyzen tegen enige partij, aldus de generaal. Eerder op de dag had een rege ringswoordvoerder verklaard, dat uit onderzoekingen was komen vast te staan, dat de onlusten dooi- enkele leiders van een bepaalde partij waren aangesticht. Deze leiders hadden een ernstige waarschuwing c/ cvangen, aldus deze woordvoerder. Deze ver klaring viel samen met de arresta tie van de voorziter van het plaatse lijk comité van de Wafd-partij te Kafr el Dawar. Generaal Naguib verklaarde voorts op zyn persconferentie, dat de wet op dienstplicht binnenkort zal worden Regen bluste brand Zelden zal een regenbui welkomer je wees t zyn dan Vrijdagmiddag in Berlicum. Daar was nl. omstreeks vijf uur brand uitgebroken in een hooimijt en aangezien vlak in de buurt enkele noodwoningen stonden, hadden de brandweren van Berlicum en Den Bosch de grootste moeite om overslaan van het vuur te voor komen. Kort nadat de vlammen ech ter uit het hooi sloegen, ontlastte zich een fikse regenbui boven het dorp, met het gevolg dat de brand door de regen sneller en afdoender geblust werd dan de brandweerlie den hadden kunnen doen. De hooi mijt ging echter verloren. Weer enige arrestaties in Zuid-Afrika. Vandaag acties tegen de apartheidswetten Nana Sita, de voorzitter van het Indische Congres in Transvaal, is in Pretoria gearresteerd op grond van de wet tot onderdrukking van het communisme. Eén dag vroeger was de secretaris van het Afrikaanse Nationale Congres in Transvaal, Da vid Bopape, te Pietersburg aange houden. Het aantal gearresteerde niet-blan- ken op grond van genoemde wet be draagt thans negentien. Een woordvoerder van de campag ne van burgerlijke ongehoorzaam heid heeft Vrijdag verklaard, dat een half uur na middernacht vrij willigers uit het gehele land in actie zouden komen tegen de apartheids- wetten. herzien om haar gelijkelijk van toe passing te maken op alle burgers. De eerste taak van het leger blijft hand having van de vrede en de veiligheid, aldus de generaal. Hij verklaarde te vreden te zijn over het verloop van zijn besprekingen van Donderdag met industriële leiders, bij wie hij had aangedrongen op behoorlijke behan deling van hun arbeiders en het voor komen van oorzaken van wrijving tussen werkgevers en werknemers. De Egyptische regering heeft op nieuw krachtig geprotesteerd tegen de verplaatsing van de zetel van de Israëlische regering naar Jeruzalem. Aan het Nationaal Concours hippique, dat Vrijdag te Den Haag op het Zuid Hollands Rijccntrum is begonnen, nemen ook de Prinsessen Beatrix en Irene deel. Terwijl Prinses Beatrix het paard van haar zusje in (oom houdt bevestigt een pikeur van de koninklijke stallen het startnummer aan de arm van Prinses Irene voor de aanvang van de dressuurproeven. 60-JARIG BESTAAN VAN V.V.V. Licht, vreugde en muziek, maar ook een fikse regenbui Een feesteiyk verlicht Vlissingen met versierde straten, met fraaie winkelétalages en een enthousiast publiek heelt Vrijdagavond de weer- goden getrotseerd, toen een hevige regenbui zich ontlastte by de aan vang van de feestweek ter ere van de Vereniging voor Vreemdelingen verkeer, die haar zestigjarig bestaan vierde. In het stadhuis kwam 's avonds te half acht een grote groep geno digden bijeen, die ondanks een fikse regenbui zich in de optocht schaar den, welke onder de opgewekte tonen van twee muziekcorpsen zich naar het feestterrein aan de Grote Markt begaf en toen eenmaal de pit tige muziek van „St. Caecilia" en de activerende klanken van de har monie ,,Ons Genoegen" weerklonken, toen waren er zowaar huppelen de dames, die deze stoet tot een uitbundige ommegang maakten. Onder aanvoering van het dage lijks bestuur der gemeente, het be stuur van V.V.V. en van de Midden standscentrale trok men enthousiast naar de Grote Markt, waar een lunapark was ingericht, dat er we zen mocht en waar in de wijk Oud- Vlissingen het feestelijk begin werd gemaakt van een week die de aan dacht wil vragen voor Vlissingen als stad van toeristen, als stad van werkers en als stad van actieve middenstanders. Toen de bewolkte hemel zich ont last had van het In ons klimaat nu eenmaal onmisbare water, kon op het feestterrein de openingsplechtig heid worden gehouden. De voorzitter van de Vlissingse V.V. V., de heer J. Verhagen, prees zich gelukkig op dit terrein, dat in een „Oud-Vlissingen" was herschapen, de vele belangstelenden welkom te kun nen heten. Hij herinnerde aan de op richting van V.V.V. nu zestig jaar geleden en sprak de hoop uit, dat ve len zouden komen naar het ongetwij feld genoegelijk festijn, dat thans in Vlissingen wordt aangericht. Voor't organiseren van deze feestweek heeft men een grandioze medewerking ver kregen van de Vlissingse midden stand,, van de sportorganisaties, van de muziekverenigingen en van de Bond van Buurtverenigingen. De tentoonstelling „Zeelands Le ven". die vandaag op het feestterrein wordt geopend, zal veler verwachtin gen overtreffen. Men zal onder de in druk komen van wat daar geboden wordt. Spr. dankte alle instanties, die er toe meegewerkt hadden, dat deze tentoonstelling representatief is geworden voor het Vlissingse en dus ook voor het Zeeuwse leven. In het bijzonder bracht spr. dank aan de heer J. v. d. Looy, die als organisator van deze feestweek de finantiële risico's voor V.V.V. zo zeer vergemakkelijkte. BURGEMEESTER SPREEKT. Burgemeester mr. B. Kolff sprak daarna het officiële openingswoord voor de feestweek. Hij herinnerde er aan, dat in de laatste jaren vele steaen grootse eeuwfeesten organi seerden en feestweken hielden maar niet altijd nam men daarbij dé juis te beperking in acht. In Vlissingen heeft men dat wel gedaan. Spr. wees op de grote sa menwerking, die tot uiting kwam bij de organisatie van de Vlissingse feestweek en noemde in het bijzon der het Nederlands en het Belgisch Loodswezen en de gemeenten Yer- seke en Arnemuiden. Hij vroeg aandacht voor de stad Vlis singen, die uitspringend in de Schelde op een hoek van Walcheren ligt en die zo rijk is in haar historie. Spr. hoopte, dat deze feestweek aan Vlissingen grotere bekendheid zou ge ven binnen en buiten de landsgren zen en verklaarde tenslotte de feest week voor geopend. (Vervolg op pagina 2) voor de Engelse kust hij was aan de Franse zijde gestart de strijd op geven wegens kramp en een Deens meisje, Elna Andersen, dat in tegen overgestelde richting zwom, was nog maar 7 mijl van de Franse kust ver wijderd, toen ook zij de strijd tegen het water moest staken. Zij had reeds 16 uur in het water gelegen. Een En gels meisje, Jenny James, staakte haar pogingen wegens zeeziekte na 5 uur zwemmen en de Franse politie-agent Noel Claud, die van de Franse kust was gestart, moest door kramp zijn poging opgeven, toen hy ongeveer twee-derde van de afstand had afge legd. De zes Egyptenaren, die aanvanke lijk van plan waren, er een estafette van te maken, zijn in de vroege Vrij dagmorgen toch allen gestart, kort na elkaar. Van de Egyptenaren hebben er echter reeds vier opgegeven. Vuurtje onder landmijn Drie jongens ontsnapten lenauwernood aan ontplotfing.- Drie jongens van 16 en 17 jaar uit Soest hebben weer eens bewezen hoe gevaarlijk het spelen met muni tie is. De bewoners van Soest wer den Vrijdag opgeschrikt door een lui de ontploffing, die de ruiten deed rin kelen. Het bleek, dat in een bos een landmyn tot ontploffing was ge bracht. Een verder onderzoek wees uit, dat drie jongens nabij het Pluis- meer in de Lage Vuurse, waar lange tijd een munitieopslagplaats is ge weest, de mijn hadden gevonden. Zij hadden het gevaarlijke voorwerp meegevoerd naar het bos bij Soest, waar zij op verschillende manieren geprobeerd hebben, de mijn tot ont ploffing te brengen. Nadat een ge woon vuurtje onder de mijn niet had geholpen, is een van hen naar huis gegaan om een blik petroleum te ha len. Toen de petroleum op het vuur werd geworpen en ue jongens nauwe lijks achter een dikke boom een schuilplaats hadden gevonden, kwam het projectiel tot ontploffing. KORTE PREDICATIE Zij dan schreef brieven. 1 Kon. 21 :8a. Zo staat het er: kort maar krachtig, koud en zakelijk. Weloverwogen grijpt Koningin lzebel in ten gunste van haar man, Koning Achab van Israel. Dat was nodig, want er was met haar man niets meer te beginnen. Hij had pech gehad, hij had zijn neus gestoten bij een klein wijnboertje in Jisreël, Naboth geheten. Achab had de wijn gaard van Naboth willen kopen, omdat deze zo gunstig gelegen was naast het koninklijke park. Indien hij bij het park getrokken kon worden, zou het een pracht van een moestuin kunnen worden voor Achab's paleis. Maar mis. Naboth wilde niet verko pen, omdat Gods wet aan de Israëlie ten verbood voorvaderlijk erfdeel te verkopen. Koning Achab is nijdig thuisgeko men. Nu ligt hij op zijn divan en lust zelfs geen eten. Maar dat wordt lzebel te gortig. „Ben jij nu een koning? Er zijn toch middelen om Naboth te dwingen?" Ja lzebel weet 't wel. Indien Naboth als misdadiger veroordeeld toordt, ook al zou hij het niet zijn, vervalt zijn be zit aan de staat en kan het het eigen dom van de koning worden. Voorzien van het koninklijk zegel schrijft lzebel brieven De oudsten van de stad, die de rechtbank zullen vormen, zijn bang voor haar wraak. Getuigen zijn voor geld bereid, om-zonder-meer valse verklaringen af te leggen. Zo krijgt lzebel haar zin. Naboth wordt ter dood veroordeeld, omdat hij God en de koning zou hebben beledigd en met beiden zou hebben afgerekend. Bij het doodvonnis vervalt Naboth's wijn gaard aan de staat en lzebel heeft ge zegevierd. Je ziet het gebeuren, als was het krantennieuws van gisteren of vandaag. Onrecht, corruptie, bedrog, de ander uals bekladden, leven ten koste van een ander, wij spreken er schande over. Misschien gaan er ach ter onze daden andere drijfveren schuil, maar even egoïstisch en komt het overeen uit: Wij willen onszelf uit leven. Zou ik dat blijven doen, als ik toist dat Jezus Christus bij mij stond. Kapelle. E. P. J. Jebbink. VERWACHTt IETS KOELEK. Geldig tot Zaterdagavond. Veranderlijke bewolking met nog enkele regen- of onweersbuien. Mati ge, later tot vrij krachtig toenemende wind in hoofdzaak tussen Zuid en West. Iets koeler.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 1