Vredelievende strijd om eretitels en... een inkomen C K APPIE en de reis met Zroeteltje 3 EDENS HUWELIJK IN CAXTON HALL VOLTROKKEN Oranjeboom ZOEKEN NAAR Ds. JANZEN TOT NU TOE VRUCHTELOOS KLANKEN uit de AETHER 6 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRUDAG 15 AUGUSTUS 1952 AMERIKA'S TOEKOMSTIGE BOEREN. 340.000 boerenzoons zijn lid van de F.F.A. (Van onze New Yorkse correspondent) NEW YORK, Augustus. Niet zo lang geleden kwamen 48 H.B.S.-ers ln de kleine landbouwgemeenschap Mossyrock in de staat Washington by. een om het jaarverslag van hun gemeenscliappeiyke landbouwbelangen op te stellen. De groep bleek in totaal een winst te hebben gemaakt van 17.478,89 by het verrichten van tal van landbouwkundige werkzaamheden. Het kwam neer op 365 per hoofd! In alle delen des lands wordt, in deze maand de balans opgemaakt door de onderafdelingen van de Future Farmers of America, een nationale or ganisatie van boerenzoons en -dochters, die op eigen initiatief en voor eigen rekening aan de slag zijn geslagen. Sommige van de resultaten zijn pover, een enkele zelfs eindigt met verlies. Maar het merendeel dezer or ganisaties boekt aardige winsten, die soms opklimmen tot 1000 per deelnemer. Driehonderd-veertig-duizend boerenzoons op het Amerikaanse platteland zyn lid van de F.FA. De voorwaarden voor lidmaatschap zijn, dat z(j op school een speciale landbouwcursus volgen, en in hun vrye tijd de theorie in de practyk brengen, onder supervisie van hun landbouw .instructeur. Het F.F.A.-lid begint doorgaans op kleine schaal met het vetmesten van een varken, het houden van een 25-tal kippen, of het bebouwen van een lapje akkerland. Als er ook maar enig boerenbloed in hem steekt, maakt hij een kleine winst met zijn onderneming. Indien hij die verstandig belegt door er een var ken, of een paar kippen of een stuk je land by te kopen, is hij spoedig op de goede weg. Een karakteristiek voorbeeld van een lid van de F.F.A. is de 20-jarige door ROBERT KIEK Don Staheli, een jongen uit 't dorp je Hurricane in de staat Utah. Vijf jaar geleden begon hij zijn landbouw- carrlére met het vetmesten van een varken. Hij won er op een plaatse lijke landbouwtentoonstelling de eer ste prys mee, verkocht het beest te gen een aardige prijs en kocht er een kalf voor m de plaats. Hij ver zorgde het dier uitmuntend. Na een jaar kon hy het voor voldoende geld verkopen om er zich twee kalveren en een varken van te kunnen aan schaffen. Na vijf jaar heeft hij nu voldoende geld verdiend om een aandeel in de boerderij van zijn vader te kunnen kopen. Hij is veehouder geworden en verkocht deze zomer een' prijsstier voor 1000. Don Staheli heeft be paald niet zijn successen te danken aan „geluk". Duizenden leeftijdgeno ten hebben zich niet minder succes vol weten te ontwikkelen, elk op eigen terrein. BELANGSTELLING WEKKEN. Het principe, dat aan de F.F.A. ten grondslag ligt is de belangstel ling voor en de kennis van het land- bouwwezen bij de leden aan te moe digen en te verdiepen. De landbouw- cursussen op de H.B S.-en en equi valenten worden grotendeels gege ven door studenten van landbouw hogescholen, die er een jaar lang practisch werk werk komen verrich ten. Elk van deze studenten moet zyn cursus en zijn practisch werk aanpassen aan de behoeften, de kli matologische en terreinsoms tandig- COMMUN/ST/SCHE ACT/ES IN ZUID-OOST Zit De onrust in Zuid-Oost-Azië blijft voortduren. Naast de vrijwel volle dige oorlogstoestand in Indo-China en de nog steeds voortdurende gue- rilla-activiteit op Malakka werd vo rige week de Portugese kolonie Ma- cao het terrein van schermutselin gen langs de grens van de kolonie. Nog voordat de moeilykheden hier waren opgelost was Koetjing, de hoofdstad van Brits Noord-Bomeo (Serawak), het centrum van nieuwe communistische activiteiten. Het geen weer tot gevolg had, dat ook voor dit gedeelte van Serawak de uitzonderingstoestand moest worden afgekondigd. Het Chinese eiland Ha noi neemt als centrum van de wa pensmokkel voor de guerilla's buiten de Chinese volksrepubliek een zeer belangrijke plaats in by deze geor ganiseerde acties. heden van de gemeente, waar hij komt te werken. Met de cursus en het practische werk is uiteraard geld gemoeid. Er zyn landbouwgemeenschappen als byvoorbeeld in de armere bergstaten waar zoonlief niet bij papa kan aankloppen om 50 voor de eerste aanloopkosten van een miniatuur boerenbedrijf. In zulke gevallen helpt het hoofdbestuur van de F.F.A. een dergelijke afdeling. Men geeft een voorschot, groot genoeg om er een ~iaar varkens van te kunnen kopen. )eze varkens worden te leen gege ven aan enkele leden. Zodra deze varkens geworpen hebben, betaalt de jonge boer zyn lening af door twee biggetjes „in de kas" te storten van de plaatselijk0 afdeling van de F.F. A. Deze twt worden weer te leen gegeven aan andere leden. Er komt een ogenblik, dat men plaatselyk over meer varkens beschikt, dan men kan gebruiken. Deze worden r verkocht en de opbrengst wordt gebruikt om het voorschot van rnt hoofdbestuur terug te betalen, ter wijl het overschot besteed wordt om andere landbouwprojecten te enta meren. „SNEEUWBAL"-PROJECTEN. Een groot aantal van de „sneeuw bal-projecten zijn van veel belang voor de gehele gemeenschap. In een deel van het Zuiden des lands werd door de boerenstand, naar het oor deel van landbouwconsulenten en andere deskundigen, onvoldoende aandacht besteed aan het grasland. Toch bestond er in dat district be hoefte aan een uitbreiding van de veeteelt. Een belanghebbende firma besloot een aantal kostbare Here ford-stieren tc kopen en die „uit te besteden" aan een paar plaatselyke afdelingen van de F.F.A., op soort gelijke voorwaarden als was ge schied onder het hierboven beschre ven varkens-plan. Toen de boeren zagen, dat hun zoons in de gelegen heid waren gesteld een prima vee stapel op te bouwen, begonnen zij meer aandacht te besteden aan het grasland. Na een paar jaar is het resultaat dat -men daar niet langer afhankelijk is van de gebruikelijke oogst van tabak en katoen, maar er een nieuwe winstbron van betekenis: de veeteelt, heeft bygekregen. Een aantrekkelijke facet van de F.F.A. is voorts, dat er voortdurend wedstryden worden uitgeschreven plaatselyke zakenlieden loven daar voor graag prijzen uit die de le den van de vereniging stimuleren tot harder, beter of meer productief werk. Voor de beste van de 340.000 leden is er jaarlijks een beloning ter waarde van 1000 plus de eretitel van „Amerika's beste boer". Het F.F.A.-project is als een mes of moeten wij ploegschaar Faroeks zuster Fathia kan niet rondkomen Fathia Hanem Foead, de jongste zuster van ex-koning Faroek, heeft volgens in Cairo verschijnende nieuwsbladen een verhoging gevraagd van haar toelage. Zy verloor al haar prerogatieven toen zij in 1950 met een Amerikaan in het huwelijk trad. Sinds 1946 woonde Fathia reeds met haar moeder, de voormalige ko ningin Nazli, in Califomië. De kroon raad liet de bezittingen van de prin ses na de huwelijksvoltrekking in be slag nemen. Sindsdien heeft zij een maandelijkse toelage van 5000 gulden ontvangen, maar korte tijd voor de abdicatie van Faroek verzocht zij de kroonraad haar toelage te verhogen, daar zij onmogelijk rond kon komen. dat naar vele kanten snydt. De jongeren worden gestimuleerd om hun toekomst op het land te zoeken als competente landbouwers. De ou deren biyven op deze wjjze „by" voor zover het nieuwe methoden betreft. De gemeenschap als geheel vaart er wel bij. De F.F.A. bestaat in 1952 precies twee dozyn jaar. Het aantal leden neemt by de dag toe. En wanneer, in October a.s., de Conventie van de F.F.A. plaats vindt, zullen 8000 boe renzoons uit alle delen des lands, dank zy hun zelf verdiende geld naar Kansas City kunnen reizen als vertegenwoordigers van hun onder afdeling om aanwezig te zyn by de discussies over de belangen der F.F. A. en de uitreiking der pryzen ter waarde van niet minder dan S 100.000. In Amerika is het moeilyk een boerenzoon te overtuigen, dat hij „in de stad" een-beter leven kan leiden! (Nadruk verboden). Ontvluchte minderjarigen aangehouden. Dinsdagavond werd door de poli tie te Bergen op Zoom aangehouden de minderjarige L. B„ die was weg gelopen uit een werkkamp voor jon gens te Rotterdam. Hij werd op transport gesteld naar de Maasstad. In de nacht van Dinsdag op Woens dag werd ten huize van een inwo ner van Bergen op Zoom aangehou den de minderjarige C. v. Z., die ontvlucht was uit het Rijksopvoe dingsgesticht te Doetinchem. Ook deze jongen werd op transport ge steld. Honderd arbeiders uit Zaanstreek op wachtgeld Met ingang van Maandag a.o. zul len 100 arbeiders van de N.V B; uyn- zeel's fineerfabriek te Zaandam op wachtgeld geplaatst worden. Zij zui len een uitkering ontvangen overeen komende met de nieuwe wachtgeld en werkloosheidswet. Bij de N.V. Evenblij Vaten te Koog aan de Zaan zal een kortere werk week worden ingevoerd wegens da ling van het aantal orders. Deze re- f;eling kwam tot stand door overleg ussen de directie en het personeel, aangesloten by de Uniebonden. Joe Harris uit Eagleville in Californië houdt een wakend oog op zijn Hereford-stieren. Hoewel nog maar twintig jaar oud, verdiende Joe als jonge boer al 18.000 dollar met zijn veehouderij. EENVOUDIGE PLECHTIGHEID Grote menigte juichte het paar toe. Het huwelijk tussen de Britse minister van buitenlandse zaken, Anthony Eden, en Clarissa Spencer-Churchill, een nicht van premier Winston Chur chill, is te Londen voltrokken. De plechtigheid in de kleine zaal van Caxton Hall droeg een eenvoudig karakter en duurde slechts tien minuten. Chur chill fungeerde als getuige. Toen minister Eden, als immer on- berispelyk gekleed in een donker blauw pak, met een rode anjelier in zijn knoopsgat, bij Caxton Hall aan kwam, werd hij door een grote me nigte toegejuicht. Ook de bruid, die enkele ogenblik ken daarna arriveerde, viel een ovatie ten deel. Toen het paar Caxton Hall verliet, doorbrak een getrouwde vrouw uit Londen's „Eastend", Jané Delew, het politiecordon en overhandigde Eden een hoefijzer, dat 37 jaar geleden aan haar eigen huwelykstaart was beves tigd. Eden stak het gelukssymbool glimlachend in zijn zak. Vervolgens Emigrant gaf het op De heer R. C. Stadt uit Koog aan de Zaan. die verleden jaar Juni met zijn vrouw en twee kinderen naar Sydney emigreerde, heeft besloten te rug te keren. Hij was bakker bij de N.V. Kon. Verkade's fabrieken te Zaandam en wilde een bakkerij be ginnen in de omgeving van Sydney. Na lange tijd op een boerderij te heb ben gewerkt, vestigde hij zich in Greta Camp, een kamp voor emigran ten. De leans om hier een bakkerij te beginnen was niet groot. Daarom be sloot hy terug te keren. Met het m.s. „Fadrsea", dat 30 Augustus in Rot terdam wordt verwacht, is hij nu met zyn gezin op weg naar huis. reden hij en zijn bruid langzaam door de juichende menigte naar de ambts woning van premier Churchill, 10 Downing Street, waar een noenmaal werd aangeboden. De avond voor zijn huwelyk gaf Eden in zijn Londense woning voor zijn vrienden 'n „vrygezellenavondje", zoals dat bij Engelse mannen de dag vóór hun huwelijk gebruikeiyk is. Vorstelijk glas bienj GROTE ONGERUSTHEID IN TUBBERGEN Reddingsploegen zochten met speurhonden omgeving van Innsbruck af. Alle nasporingen naar de Ned. Herv. predikant ds. H. Janzen uit Tub- bergen, die sinds 7 Augustus in Tirol vermist wordt, zyn tot nu toe vruchteloos gebleven. Twee dagen daarvoor was hij voor een vacantie van enige weken naar Oostenrijk vertrokken. Hij nam zijn intrek in een hotel te Innsbrück en gaf verleden week Donderdag van zijn voornemen kennis een voettocht te maken in het woeste Karwendel bergland. Van deze tocht is de predikant niet teruggekeerd. Oostenrykse reddingsploegen en politiemannen, vergezeld van hon den, hebben het bergland afgezocht, maar zonder resultaat. Het zoeken wordt, nog steeds voortgezet. Een zuster van ds. Janzen,, die eveneens niet -au-.o in oostenrijk vertuet- de en van de vermissing van haar broer op de hoogte is gesteld, neemt actief aan het opsporingswerk deel. De hoop echter hem nog ergens in deze woeste bergstreek levend aan te treffen, verminderd naarmate het opsporingswerk langer duurt. ZEER GEZIEN. In Tubbergen en wijde omgeving heeft, men het bericht van de ver missing van ds. Janzen met ontzet ting nwiiiei!, ue predikant, uie reeds geruime tyd m Tubbergen staat, is 'zeer gezien en geniet veler achting. Allerlei gissingen worden gedaan. De mogelykheid bestaat immers, dat hy het plan had een voetreis van Strijd tegen Moro's op de Philippijnen duurt voort Meer dan veertig vogelvry ver klaarde Moro's zyn by gevechten op het Philippynse eiland Jolo met re geringstroepen, gesteund door mari niers en tanks, om het leven geko men, aldus is in Manilla bekend ge maakt. Twee bataljons van het le ger opereren tegen ongeveer 5000 Moro's 'n Mohammedaanse stam. De verliezen van het leger zyn vol gens de bekendmaking zes doden, 17 gewonden en vier vermisten. De Moro's worden aangevoerd door Hadji Kamlon. een verzetsleider ty- dens de Japanse bezetting. Een pa trouille van het Philippijnse leger werd door hen uit een hinderlaag aangevallen. Gillende Moro's met automatische wapens en krissen stortten zich op de patrouille, waar van vier man gedood werden. Het verzet van de Moro's tegen de rege ring duurt reeds zes jaar. Amsterdamse Beurs 13 Aug. 14 Aug. Bank v. Ned. Gem. 4)4 pet. 100% Bank v. Ned. Gem. 0-5-10 pet. 103% Nederland 1947 (3%) 3 91% 91 Nederland 1937 3 91% Dollarlening 1947 3 pet. 94% 94% Investeringscertificaten 3 94 93% Nederland 1962-64 z.b. 3 93% Nedlerland 1962-64 m.fo. 3 93% 93 Nederland N.W.S. 2% 76 75% Ned. Indië 1937 A 3 92% 92% Grootboek 1946 3 92% 92% Nat Handelsbank 101% 101 Ned. Handelmij. 142 1423,4 A.K.U. 141 141% Bergh's en- Jurgeris 241% 241% Calvé-Delft 112% 112% Centrale Suiker 147% Kon. Ned. Hoogovens 149 152 Unilever. 173% 147% Ned. Kabelfabriek 192% Philips 153% 152 Wilton-Feij enoofd 159% 159% Billiton 189% 188 Kon. Petroleum Mij 323% Amsterdam Rubber 81% 80% Holland Amerika Lijn 146% 146 Kon. Paketvaart 100% 100% Rotterdamse Uoyd 118 1173,4 Ned. Scheepvaart Unie 118% 118% Stv. Mij. Nederland 134 133% H.V.A. 99% 9914 Dell-Batavia Mij. 100 99% Dell Mij. 74% 73 Baltimore-Ohio 22% Missouri K.T. 7% 7% New York Central 19 Pennsylvania 20% 20% Anacond'a 45% 46 Bethlehem Steel 50% 50% General Motors 60% 61% Intern. Nickel 47% 47% Kennecott 81% 81% Republic Steel 403,4 403,4 U.S. Steel 40 40% North American Cy 21% 22% Midcontinental 68% 68% Shell Union 75% 75% Tide Water 22% 22% Op de scheepvaartmarkt vielen over wegend verliezen te constateren, doch deze bleven overal zeer gering. Bij de cul tures werd alleen H.V.A. sporadisch ver handeld. De staatsfondsenmarkt. die zich de gehele week vast heeft getoond', was Donderdag bij opening in reactie, gedu rende het verdere beursverloop namen de verliezen hier toe zodat van een flauwe stemming gesproken kan worden. 32. Het circus lag een eind buiten de stad en het was een hele tippel voor de maat om daar te komen. Het was al byna nacht, toen hij eindelyk de eerste tenten zag. Er liep geen mens meer op straat en dat vond de maat juist prettig, want nu kon hy rustig naar Troeteltje zoeken. Hij vond de kooien, waar leeuwen en tijgers in sliepen, en tenslotte zag hy een heel grote kooi staan. „Ach, daar ligt m'n lieve Troeteltje!" kreet de maat. „In 'n kooi gevangendat arme beestje! Hoe durven die boze mannen hem in een kooi op te sluiten!" De maat keek door de tralies heen naar de sla pende Troeteltje. „Ik ben hier!" riep hy met een tere stem. „Word eens wakker! De maat is er, om je te halen. Ik zal je los maken!" Troeteltje stoorde zich niets aan het gekweel van de maat en sliep rustig door. „Wat ben je groot geworden!" zei de maat. „Kijk eenshier heb ik het slot al! Heel eenvoudigik hoef alleen maar even deze schuif opzy te drukken en myn lieve beestje is vry!" enige dagen te maken en van zyn voornemen geen kennis heeft gege ven aan de hoteldirectie. Hy heeft alleen verteld, dat hy een voetreis wilde maken door het Karwendel- geiJiet.. Het gebied, waarin ds. Janzen zich 2od e ,S tt.. Uil oOSt, doch niet bepaald gevaarlijk. Boven dien kent de lUDbergse predikant de gevaren van de bergen. Hy heeft reeds enige malen bergtochten on dernomen, o.a. in Oostenryk. Aanhangwagentjes achter brom- en motorfiets. EEN NETELIG PKOBjlEEM. Zowel motorrijders als bromfiet sers hebben er zich by de A. N. W. B. over beklaagd, dat het ministe rie van Financiën wel wegenbelas- tingkaarten voor een aanhangwa- gentje. aangeeft, waarna men niette min tóch alle kans heeft om bekeurd te worden, daar de verkeerswetge- ving nu eenmaal het meevoeren van een aanhangwagentje achter een motorrywiel verbiedt. Men acht dit een vreemde gang van zaken. Vooral voor bromfietsers is de zaak zeer gecompliceerd. Immers, dit handige vervoermiddel wordt, in afwachting van een definitieve wet- telyke regeling, door justitie be schouwd als rijwiel. Met de brom fiets mag dus op de rijwielpaden worden gereden. Men is daarom geneigd viflwel automatisch te denken, dat wat de fietsers is toegestaan ook voor de bromfietsers geldt. En daar fietsers wel een aanhangwagentje mogen meevoeren, menen vele bromfietsers hiertoe ook gerechtigd te zijn. Daarmede rekent men echter ge heel buiten de waardwant met betrekking tot dat aanhangwagen tje ziet Justitie de bromfiets plot seling weer als motorrywiel. Voor een bromfiets moet wegen belasting worden betaald, voor een bromfiets met aanhangwagentje moet meer wegenbelasting worden be taaldmaar dat aanhangwagen tje mag niet op de weg komen, an ders volgt proces-verbaal. In verband met de onbillykheid, die hierin ligt, heeft de A. N. W. B. teneinde verdere verwarring, te voor komen. zich onlangs tot het minis terie van Financiën gewend en ver zocht aan de betrokken belasting ambtenaren op te dragen geen be- lastingkaarten meer af te geven voor aanhangwagentjes aan motor rijwielen, daar de verkeerswet liet gebruik daarvan niet1 toestaat. Het ministerie stelt zich echter op het standpunt, dat afgifte van de bedoelde belastingkaarten niet kan worden geweigerd, daar inge volge het wegenverkeersreglement ontheffing kan worden verleend van het verbod aanhangwagens achter motorrywielen mede te voeren. Wel zal op de belastingkaarten voortaan de aantekening worden gemaakt „dat de afgifte de houder niet ont heft van 'de verplichting tot het vra gen van een ontheffing." ZATERDAG. HILVERSUM I. 402 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00— 24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.18 Gram. mu ziek. 8.00 Nieuws- en weerberichten. 8.18 Gram. muziek. 8.40 Idem. 8.55 Voor de huisvrouw. 9.00 Gram. muziek. (9.35—9.40 Waterstanden). VPRO: 10.00 „Tijdelijk uitgeschakeld", causerie. 10.05 Morgenwij ding. VARA: 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven. 11.35 Cello en Piano. 12.00 Gram. muziek. (12.3012.33 Land en tuinbouwmededelingen). 13.00 Nieuws. 13.15 Gram. muziek. 13.30 Voor de jeugd. 13.45 Gram. muziek. 14.00 Internationaal muziekconcours Gouda. 14 50 Achterhoeks programma. 15.15 Amateursprogramma. 15.40 Dansmuziek. 16.10 „Van de wieg tot het graf". 16.25 Residentie-orkest. 17.15 Sportpraatje. 17.30 Voor de 1eugd. 18.00 Nieuws. 18.15 VARA-Varia. 18.20 Roe meense muziek. 18.40 Mannenkoor. 19,00 Artistieke staalkaart. VPRO: 19,30 „Pas separtout", causerie. 19.40 „Het Oude Testament in deze tijd", causerie. 19.55 „Deze week", causerie. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Gevarieerd pro gramma. 21.00 Gram. muziek. 21.15 So cialistisch commentaar. 21.30 Accordeon orkest en solist. 22.05 „Onder de pannen", hoorspel. 22.25 Gram. muziek. 22.50 Draai- orgelmuziek. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gram. muziek. HILVERSUM n. 298 m. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgym nastiek. 7.30 Gewijd'e muziek. 7.45 Mor gengebed en Liturgische Kalender. 8.00 Nieuws- en weerberichten. 8.15 Grain, muziek. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Gr. muziek. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gr. muziek. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. muziek. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. mu ziek (12.30—12.33 Land- en tuinbouwme dedelingen.) 1255 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en kath, nieuws. 13.20 Lunchconcert. 13.55 Gram. muziek. 14.00 Boekbespreking. 14.10 Gram. muziek. 14.40 Idem, 15.00 Kroniek van Letteren en Kunsten. 15.38 Gram. muziek. 16.00 Omroeporkest. 16.30 De Schoonheid van het Gregoriaans. 17.00 Voor de jeugd. 18,00 Nieuws. 18.15 Jour nalistiek weekoverzicht. 18.25 Lichte niu- ziek. 18.45 Buitenlandse correspondenties. 19.00 Gram. muziek. 19.15 Idem. 19.52 Ac tualiteiten. 20.00 Nieuws- en weerberich ten. 20.08 De gewone man zegt er 't zijne van. 20.15 „Lichtbaken", causerie. 20.35 Gram. muziek. 21.00 Cabaret. 21.30 Gram. muziek. 22.30 Wij luiden de Zondag in. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.22—24.00 Gram. muziek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 6