s: Tussen Cadzand en het Zoute ligt grens tussen twee wereldc DE BETEKENIS VAN DE RAAD VOOR ECON. AANGELEGENHEDEN leuuis ■n een VRIJDAG 15 AUGUSTUS 1952 PROVINCIALS ZEEUWSE COURANT b OVERPEINZINGEN AAN DE BELGISCHE KUST. Proeve van zomerse badplaats karakteristiek BLANKENliERGHE, Aug. Als torens rijzen langs de Belgische kust de luxe hotels omhoog. Langs de boulevards zoekt men tevergeefs een plaatsje om een auto te parkeren: een eindeloze file van wagens, waarbij vergeleken de meeste Nederlandse voertuigen armetierige bakjes zijn, staat in de zon te blikkeren. Aan de zeekant flaneert een bonte menigte, een menigte, die kakelbont is eu zich dusdanig kleedt, of wat het vrouwe lijke deel ervan betreft beter gezegd: ontkleedt, dat een nuchtere Neder lander er zich altijd nog even de ogen bij uitwryft. Als men aan die Belgische Noord- zeekust de blik naar het Noorden wendt, ziet men aan de horizon de vage duinenrij van Walcheren. De Belgische kust is immers de logische voortzetting van de Nederlandse. En men zou kunnen veronderstellen, dat de reeks van Belgische badplaatsen een logische voortzetting was van de reels van Nederlandse. Maar dan zou men zich terdege vergissen: Op de grenslijn tussen Cadzand en het Zoute, precies waar het Zwin een maal stroomde, ligt de grens tussen twee werelden: de wereld van de lan delijkheid der Nederlandse badplaat sen en die van de mondaine luxe der Belgische. Men kan met eer\ steen van de ene wereld in de andere wer pen bij wijze van spreken. En niette min: de grens is zeer reëel! Het Bikini-badpak, dat enige jaren geleden de Franse badplaatsen ver overde maar door Amerika en Enge land geboycot werd, heeft in België opgang gemaakt. En men ziet de Belgische mondaines met deze mini-, male bekleding niet alleen zonnen, niet alleen baden, maar ook flaneren langs de terrassen der hotels en res taurants. Vier kilometer Noordelij ker, in Vlismgen en Zoutélande, zou zoiets nauwelijks' denkbaar zijn. Maar ook de meer normale boulevardkledij is ten Zuiden van het Zwin meer op de nuditeit ingesteld, dan ten Noor den van deze verzande zeearm: het gehele Belgische badleven is prikke- lender, pikanter dan het Nederlandse, NOG KAMERS! Tegelijkertijd echter valt het op dat voor de ramen der Belgische pen sions en hotels vrijwel nergens de mededeling ontbreekt, dat er nog al tijd kamers in overvloed te krijgen zijn. Het is waar: de Belgische kust 319. Hoewel ik de nodige onverteerbare literatuur daarover heb doorworsteld, is het nooit in mijn botte hoofd duide lijk kunnen worden welke voordelen een van staatswege geleide exploitatie oplevert. Maar het is niet voor discus sie vatbaar dat, wanneer de particulier in eenbepaalde streek volledig ver stek laat gaan, staatsexploitatie van dit gebied de voorkeur verdient boven het braak laten liggen van de grond. Als zodanig zullen weinigen dan ook bezwaar hebben tegen de werkzaam heid van de Russische Compagnie die de exploitatie van de Sowjetgebieden in de Poolstreken op zich heeft geno men. In het dagelijks leven draagt de ze compagnie de onuitsprekelijke naam Glavsevmorpoet, een samentrek king van een naam die „Centrale Ad ministratie van de Noordelijke zee route" betekent. Zoals de titel reeds uitdrukt, lag het oorspronkelijk voor namelijk in de bedoeling de zeeweg langs Noord-Europa en Noord-Azië begaanbaar te maken, waardoor het Russische Rijk in tijden van oorlog minder qhgst voor blokkade behoefde te koesteren. Maar naarmate de plan nen vorderden ontstond de wens deze vrijwei onaantastbare Russische kust lijn tot leven te brengen. Het gehele gebied, dat 'A deel van de Sowjet-Unie beslaat en rijk is aan steenkool, olie, goud, zilver, platina, nikkel, tin en andere waardevolle grondstoffen, werd in exploitatie gegeven aan de Glavsev morpoet, die een volledig monopolie invoerde. In dit vrijwel lege land, xoelks ge weldige uitgestrektheid bevolkt werd door nog geen millioen mensen, verre zen talloze Poolstations, waar niet al leen waarnemingen werden verricht, doch waar tevens tuinbouw werd be oefend. Mijnen werden in exploitatie genomen, vliegvelden aangelegd, loods- diensten opgericht, ijsbrekers gesta- tionneerd, kortom, het is werkelijk ge weldig wat met moderne middelen in korte tijd in dit verlaten en achterlijke gebied werd gepresteerd. Ja, zelfs hele steden verrezen binnen de Poolcirkel, zoals b.v. Igarka, Khatanga, Nordvik, Kolimsk, waarvan enkele tussen 15 en 20.000 inwoners tellen. Maar bij de erkenning voor wat de Sowjets in deze barre streken hebben gepresteerd, dient het afgrijzen over de gebezigde middelen niet achterwege te blijven. Want U kunt zich wel inden ken wie een groot deel van de nieuwe Noord-Siberische bevolking moet vor men, wie in de onbarmhartige kou te werk wordt gesteld in de mijnen, wie de diensten moet leveren waarvoor geen particulier ooit uit „winstbejag" te vinden was? Het zijn de slaven van de Glavsevmorpoet, de socialistische koloniale compagnie! Nu zullen we maar overstappen naar iets vrolijkers. Wellicht heeft U on langs een bekend spreker voor de ra dio horen vertellen dat de hoogste boom ter wereld de sequoia in de Ver enigde Staten is, welke boom wel meer dan 100 m hoog wordt. Nu is dat wel aardig, maar de hoogste bomen steken hun toppen altijd nog een 50 m hoger de lucht in, en om die te zien moeten we in Australië zijn. heeft een touristencapaci'teit, welke die van de Nederlandse vele tiental len malen overtreft, maar in de Zeeuwse badplaatsen valt het niet mee om op het ogenblik nog een be hoorlijk onderdak te vinden. De luxe restaurants aan de Belgi sche kust hebben overdag in dit hoogtepunt van het seizoen weinig te doen. De kellners staan er te dromen in het zennetje, lusteloos zwerft hun blik over de lege terrasjes. Pas tegen de avond wordt het er vol, maar dan hebben ook de Nederlandse restau rants in de badplaa tsen niet over be zoek te klagen. Overdag is het be noorden het Zwin zonder enige twijfel in de goede zaken drukker. Alleen de goedkope tentjes langs de Vlaamse kust mogen zich ook overdag in een grote drukte verheugen. MET WALCHEREN? MILLIOENEN TE VERDIENEN! Twee buitenlanders die dezer da gen over Walcheren zwierven, ver klaarden dat er met Walcheren mil- lioenen te verdienen zoudën zijn. „Doe ajs de Belgen", zeiden zij, „Zet hotels op de duinen, zorg voor het nodige vertier. Laat Maurice Chevalier, die nu in het kleine Heyst optreedt, ook eens naar Zoutelande en Domburg komen. Maakt dat de jeugd er een wielerbaan met de gekste rijwielen vindt, dat zij ezeltje kan rijden en een paard kan hestijgen. Organiseer strandwedstrij Jen, concours-Mppique. Orgr °er wat er maar te organise ren om mensen te trekken. En maal at zij des avonds kunnen dan sen enkunnen gokken Er kon aan de Nedeiiandse kant inderdaad wat meer gedaan worden om de touristen een verzetje te bie den. Voor de jeugd valt er buiten normale strandgenoegens inderdaad niet al te veel te beleven. In de meeste Zeeuwse en kleinere Holland se badplaatsen is het na het invallen der duisternis een al te rustige ge schiedenis misschien. Maar... waar om komen er dan zo opvallend veel Belgen uitgerekend naar die saaie Nederlandse badplaatsen zonder luxe-hotels, zonder dancings, zonder mondaine badpakkenparade's en zon der amusement voor de kinderen Alleen omdat het benoorden het Zwin een paar cent goedkoper is dan be zuiden? Ach kom, mensen met va- cantie kijken gewoonlijk niet op een paar dubbeltjes of francs. DE RUST EN DE STILTE. Is de veronderstelling te gewaagd dat de Belgen die naar Nederland ko men, als het er op aan komt de rust en de stilte, de natuurlijkheid en de natuur in onze badplaatsen verkiezen boven het rumoer en de mondainiteit, het vertier en de organisatie in hun eigen badstrook? En een Nederlan der vindt het aardig om eens rond te neuzen aan de Belgische kust en pre fereert daarna zijn eigen badplaat sen. Maar Europa? Het krioelt aan de Belgische kust van de Italiaanse, Spaanse, Duitse, Zwitserse, Scandi navische en Engelse auto's, terwijl zij hier spaarzame verschijningen zijn. Amerikanen zijn deze zomer in Nederland talrijker dan anders. Maar wij kunnen wat het aantal betreft op geen stukken na op tegen de Belgi sche kust. Dus toch wat meer touris- tenindustrie, ook in de Nederlandse badplaatsen Het ligt er maar aan wat men wil. Er is voor het één zowel als voor het ander wat te zeggen. En zo'n vraag stuk lost men tenslotte niet op in een gemakkelijke stoel, op een gloeiende Augustusmiddag in Blankenberghe aan de Belgische kust Met een variant op een bekend spreekwoord kunnen we hier spreken van „Kei boven Kei", want het gevaarte, dat hier op een speciale truck ligt is niet zoals men uit de naam op de wagen zou menen op te maken de Amersfoortse kei, doch een bijna tweemaal grotere broer, die onlangs bij ontginningswerkzaamheden in het Mantingerveld in de gemeente W ester- bork werd gevonden. Het gevaarte, dat 20.000 kilo weegt, is met de nodige omzichtigheid naar het gemeentehuis van Westerbork vervoerd, waar het recht voor de ingang geplaatst, de voorbijgangers zal herinneren aan de tijd, toen Nederlands bewoners nog in dierenvellen gehuld door het leven gingen. BESCHOUWING VAN OUD-MINISTER VOS. P.v.d.A. nam reeds een beslissende positie in. (Van onze parlementaire redacteur) 's-GRAVENHAGE, Augustus. Herhaaldelijk is bjj deze kabinetsfor matie evenals trouwens bij die. van het vorige jaar de positie van en in de R.E.A., of zoals de volledige ben aming luidt: de Raad voor Economi sche Aangelgenheden, gevormd uit de Ministerraad, ter sprake gekomen. Terecht wordt vaak de vraag gesteldWat is nu toch de oorsprong, de functie en de betekenis van de R.E.A. Een uitvoerig antwoord op deze vraag gaf oud-minister ir. H. Vos in een onlangs door het partijbestuur van de P. 'v. d. A. uitgegeven bundel opstellen „Socialisme in de Branding". Reeds vóór 1940 werden tijdens het minister-presidentschap van dr. Colijn van tijd tot tijd kleine commissies in de boezem van de ministerraad ge vormd, teneinde beslissingen, die de arbeidsterreinen van meer dan één de partement betreffen, in onderling overleg op het hoogste niveau voor te bereiden. Met de uitbreiding van de overheids bemoeiingen nam de behoefte aan en de noodzaak tot samenwerking en on derling overleg sterk toe. zodat het niet behoeft te verwonderen, dat mi nister-president Schermerhorn bij het presenteren van zijn nieuwe kabinet op 27 Juni 1945 de vorming van een aantal kleine colleges uit de minister raad medeelde. Een van deze colleges was de Raad voor Economische Zaken. Aanvankelijk belast met het behande len van sociale en economische aange legenheden, nam de betekenis van dit college korte tijd later nog aanmer- Aan het centrale front in Korea begint de strijd weer op te leven. Patton- tanks van de 73ste tankbrigade van de 7e Amerikaanse infanterie-divisie trekken door 'n rivier in de Chorwon Wallei om de vyand te gaan bestoken. Het Vlaamse tijdschrift „van de nieuwe generatie". Gaarne vestigen wg de aandacht op het Vlaamse letterkundige tijd schrift: „Tijd en Mens", het „tijd schrift van de nieuwe generatie' waarvan de 3e jaargang in April j.L begon. (Uitg. „De Sikkel", Antwer pen) In dit nummer vindt men werk van vooraanstaande jonge Belgische dichters en schrijvers, o.a. het grote gedicht „April in Pargs" van Hugo Claus en een interessante, hoewel tot tegenspraak uitlokkende studie van Jan Walravens over de Markies de Sade. Verder werk van L. P. Boon, Marcel Wauters Piet van Aken en van de Noord-Nederlander S. Vinkenoog. Het tijdschrift stelt zich ten doel de beste producten van de Vlaamse en Nederlandse avant- gardisten samen te brengen en aldus de lezer getuige te doen zgn van de poging van een groep jongeren, die zich resoluut afgewend heeft van iedere klein-burgerlijke ideeënsfeer en van elk zogenaamd neo-dassicis- me, ten bate van een literatuur met beJangsic'Mng voor de ethische er aesthetische problemen van onze tijd rr Een jaargang loopt over 4 nummers H. Petition, van elk 64 bladzijden. Auerbach veroordeeld tot 2Vz jaar gevangenisstraf. Philips Auerbach, voormalig hoofd van het Beierse bureau voor restitutie en voormalig hoofd van de Joodse gemeenschap, is Donderdag in Mün- chen veroordeeld tot een gevange nisstraf van twee en een half jaar. Hg werd o.a. schuldig bevonden aan poging tot chantage, verduistering en het aannemen van steekpennin gen. Rabbijn Ohrenstein uit Münchèn werd wegens medeplichtigheid ver oordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar. Auerbach was een der invloedrijk ste figuren in de Beierse politiek. Hij stond op zeer goede voet met re geringspersonen en had dictatoriale macht over aanzienlijke overheids- en particuliere fondsen. 9 De Nederlandse student die bij Wurm- berschanze zou zijn gearresteerd, is door de Oostduitse volkspolitie weer vrijgela ten. kelijk toe, daar het ook voor de be handeling van alle belangrijke weder- opbouwaspecten werd ingeschakeld. De practische betekenis van de R.E.A. „Men kan aldus ir. Vos zonder enige overdrijving zeggen, dat de be sprekingen in de R.E.A. en de daar genomen beslissingen het sociale en economische beleid van de regering hebben bepaald". Als werkcollege is de R.E.A. z.i. •uitermate bruikbaar gebleken, te meer waar de vergaderingen van de R.E.A. in tegenstelling tot de voltallige mi nisterraad vrijwel steeds door ter zake kundige ambtenaren worden bijge woond. Deze geven inlichtingen en inzichten en discussiëren mee, in zeer veel gevallen op voet van volkomen gelijkheid, al hebben zij geen stem recht. DE SAMENSTELLING VAN DE R.E.A. Uiteraard is de samenstelling van deze zo belangrijke Raad van bijzon dere betekenis. Sinds haar instelling in 1945 wordt de R.E.A. met kleine variaties gevormd door de minister president, die haar vergaderingen voorzit en de ministers van financiën, Sociale Zaken, Economische Zaken. Landbouw, Verkeer en Waterstaat, Wederopbouw, Binnenland: - Zaken, Buitenlandse Zaken en Overzeese Gebieden. Met nadruk wijst ir. Vos in het laatste gedeelte van zijn beschou wing op de bijzondere positie, welke de P v. d. A. steeds in de Raad voor Economische Aangelegenheden heeft gehad: „in het kabinet Scher merhorn de absolute meerderheid, in de kabinetten Beel en Drees pre cies 50 van het aantal leden van de R.E.A." In beide kabinetten Drees waren bovendien „alle ministers van de Partij van de Arbeid tevens lid van de R.E.A." DE R.E.A. EN HET NIEUWE KABINET. Wanneer men in aanmerking neemt, dat ook het toekomstige regeringsbe leid zich in zeer belangrijke mate met sociale en economische proble men, zoals de werkgelegenheid, de definitieve regeling van de ouder domsvoorziening, de huurverhoging, de woningbouw, de loon- en prijsvor ming en de gevolgen van de herbewa pening zal moeten bezig houden, dan behoeft in het licht van bovenstaan de mededelingen van ir.- Vos de bij zondere betekenis van de R.E.A., ook in het kader van het nieuwe kabinet, geen verdere onderwerping. En men begrijpt zonder meer, dat enerzijds de Partij van de Arbeid met haar ver uitgewerkte sociaal-economische pro gram en duidelijk omschreven doel- stelingen op dit terrein er zeer op is gesteld haar positie in deze Raad zo mogelijk onaangetast te handhaven en dat anderzijds de Anti-revolution- nairen bijvoorbeeld er naar streven juist in de R.E.A. invloed te. verwer ven! Indonesische bemanning van de „Biduk" zeeziek. Het in Nederland gebouwde s.s. „Biduk", dat bestemd is voor de In donesische regerinf en op 6 Augus tus van Rotterdam naar Indonesië vertrok, heeft de haven van Lissabon moeten binnen lopen. Een groot deel van de Indonesische bemanning die nie- --^wend is op de grote vaart, heef -u-te met zeeziekte te kam pen, dat er voorzieningen moesten worden troffen. De Rotterdamse Lloyd heeft nu vervangers naar Lis sabon gezonden om de taak van de zeezieken, die wel aan boord blijven maar niet in staat zijn hun werk te doen, over te Zodra de ver vangers. -rvaren Indonesiërs, te Lissabon Zijn aangekomen, zal de „'Bidukhaar reis vervolgen. 9 Bij Kon* besl. is boemd tot Bidder in de Orde van Oranje-Nassau mej. C. A. M. Ament. muziekpaed'agoge. emerita presi dente van de vereniging tot bevordering der toonkunst in Indonesië te Ma Lang. Kitty Ament is vandaag 70 jaar gewor den. O De Westduitse autoriteiten hebben een bedrag van 2.4 millioen D.M. beschik baar gesteld voor dc invoer van boter, 100.000 D. M. voor de invoer van choco lade en 5 millioen DM. voor de invoer van benzine, alles uit Nederland. 9 Bij graafwerkzaamheden te Lyon is een loden lijkkist blootgelegd, welke het meer dan duizend jaar oude geraamte van een grote man bevatte. 9 De gemeente raad van Best heeft besloten het ere-bur- gerschap van Best aan te bieden aan de heer Arnold P. Nossek, de in Tsjecho-Slo- wakije geboren directeur van de N.V. Ne derlandse schoen- err lederfabriek „Bata" 9 In het Noordelijk gebied van Australië, ten Zuiden van Darwin zijn nieuwe ura- niumlagen ontdekt. 9 Het Amerikaanse departement van landbouw heeft een procédé bekend gemaakt, waardoor de Verenigde Staten- enigermate in eigen be hoefte zullen kunnen voorzien bij de pro ductie van natuurrubber van goede kwa liteit. 9 Te Genève bestudeert een com missie van de V.N. momenteel de finan ciering van een program van wegenbouw in Europa, dat in het bijzonder voorziet in de aanleg van drie grote Europese verbindingen, waaronder een weg van Nederland naar Italië. 9 Zaterdag 16 Augustus zal in de haven van Botterdam een troepenschip arriveren met aan boord militairen van het Neder lands detachement Ver. Naties. 9 Don derdag werd in de parochiekerk van de H. Theresia te Tilburg de pontificale mis opgedragen voor mgr. dr. B. Eras, die Maandag te Arnhem is overleden. Noch in de kerk, noch op het kerkhof werd een lijkrede gehouden. De plechtigheid werd bijgewoond door twee kardinalen uit Borne. 9 Het Britse ministerie van handel zal de speciale bureau in Euro pa, die belast zijn met het' verrichten van militaire aankopen, sluiten met het oog op de critieke Engelse valuta-situatie. 9 De nieuwe koning van Jordanië, Hoessain. die zich in Lausanne bevindt, zal op 24 Augustus naar Amman vertrek ken. 9 Generaal-majoor Boatner, com mandant der krijgsgevangenenkampen op Koje, is tot plaatsvervangend bevelheb ber van het vierde Amerikaanse leger be noemd. 9 Koning Triboevan van Nepal heeft medegedeeld, dat hij met vijf advi seurs zal regeren. ..totdat er een doelma tig werkende en representatieve minister raad kan worden gevormd" 9 Generaal Pan Tsjoemow. voormalig hoofd vaii een missie der Chinees-nationalistische rege ring, die naar de V.S. was gezonóten voor de aankoop van materiaal voor de na tionalistische luchtmacht, is in Mexico gearresteerd. De regering van Tsjang-kai- Sjek beschuldigt hem ervan een bedrag van 25.000.000 dollar, waarover hij ambts halve beschikte, te hebben verduisterd. Twentse bruiloft met 1000 gasten Jan Roelvink en Dini Keppelsuit Zenderen in Twente zijn Dinsdag getrouwd. Aan het bruiloftsmaal hadden zij al driehonderd gasten, maar toen de eigenlijke bruiloft be gon, liep het aantal gasten op tot over de duizend, aldus het Parool. Er was natuurlijk geen zaal te vin den in Zsndcren, om al de gasten te bergen, en daarom was er op het erf van hun nieuwe boerderij een reusachtige tent opgezet. Het aantal gasten was voor Twen te, waar de boeren toch altijd gul zijn met het uitnodigen, zelfs iets bijzonders. Het is dan ook de ge woonte, daar de kosten natuurlijk enorm hoog zijn, dat men bij het fe liciteren de bruidegom zijn bijdrage in de hand drukt. Gegeten wordt er weinig op zo'n Twentse bruiloft, die van ongeveer 6 tot 12 uur duurt, maar gedronken des te meer. Dat maakt dat de ton gen van de anders zo zwijgzame boeren loskomen. Er was ook een orkest voor het dansen. Bg raspa of samba zag men slechts een tweetal paren op de dans vloer, maar bg een wals of Duitse polka kon er van dansen bijna geen sprake meer zijn, aldus genoemd blad. Het wereldgebeuren N.A.T.O.-zorgen Het gaat op het ogenblik beslist niet goed met de vordering van de bewapeningsplannen van de Noord-Atlantische verdragsorganisa tie, zoals deze in Februari j.l. op de conferentie van Lissabon werden op gesteld. Wat wjj toén reeds schreven, n.1. dat voorlopig, alle optimisme ten spgt, alleen nog maar gesproken kon worden van een „papieren leger", is sindsdien voor een belangrijk deel he laas trieste werkelijkheid geworden: van de vjjftig divisies, volledig bewa pend en goed geoefend nog wel, die tegen het einde van het jaar onder een bescherming van vierduizend vliegtuigen van de tactische lucht macht gereed zouden moeten zijn, zal waarschijnlijk nauwelijks de helft bg de jaarswisseling ter beschikking staan. Aan wie de schuld van deze mis lukking Dit is een moeilijk te beant woorden vz-aag, omdat eigenlijk ieder van de vérdragspartners in meerdere of mindere mate in gebreke bltfft: Engeland, dat onlangs bg monde van zijn minister-president, Winston Churchill, liet weten, dat het om fi nancieel-economische redenen ge noodzaakt is zgn bewapeningspro gramma over een groter aantal jaren „uit te smeren" dan aanvankelijk voorzien was Frankrijk, dat de schuld voor zijn tekortkomingen voor een deel op de Ver. Staten kan ste ken omdat de off-shore bestellingen achterblijven op hetgeen men zich in Parijs had voorgesteld België, dat grote moeilijkheden heeft met zgn. dienstplichtigen, die het begrijpelijk vertikken langer onder de wapenen te blijven dan hun wapenbroeders in de andere N.A.T.O.-landen Italië, dat al evenmin kan meekomen West- Duitsland, dat wel wil, maar voorlo pig nog niet métg herbewapenen en tenslotte Nederland, dat juist als En geland, Frankrijk en Italië, de groot ste moeite heeft om zijn defensie-uit gaven in overeenstemming te bren gen met zijn financiële en economi sche draagkracht. Het is een tamelijk somber beeld, dat zich op het ogenblik aan ons ver toont en het ziet er helaas niet naar uit, dat het op korte termijn veel zal verbeteren. Een geheel andere vraag is 'overi gens, hoe het met Amerika zelf staat op het punt van de Weste lijke verdediging. Want nu moge het hier wel gaan om tekortschieten van de Europese deelnemers in de N-A. T.O. in het voorgaande noemden wij uitsluitend de bij de Europese Verdedigingsgemeenschap aangeslo ten landen, maar er zijn er nog meer, als Denemarken, Turkije en Grieken land het is toch zonder meer dui delijk, dat Europa in deze alleen maar iets kan bereiken, wanneer het voortdurend materieel gesteund wordt door de „grote broer" aan de over zijde van de Atlantische Oceaan. Het voorbeeld van Frankrijk maakt het ons reeds duidelijk, dat op dit punt ook enige moeilgkheden zijn gerezen. Maar er ls meer! Vorige week heeft de Amerikaasne minister van buiten landse zaken, Lovett, nog moeten mededelen, dat men in de Ver. Staten zelf ook is achter geraakt met zgn oorspronkelijke programma voor wa penleveranties aan Europa. Men zou hieruit kunnen concluderen, dat er dus niet alleen financiële en economi sche moeilijkheden zijn, welke de ge meenschappelijke defensie-opbouw vertragen, maar ook factoren, welke direct betrekking hebben op de in dustriële mogelijkheden, d.w.z. op het productie-apparaat zelf. Lovett moest erkezmën, dat de achterstand onge veer dertig procent bedraagt en voorts, dat deze waarschijnlijk niet uitsluitend het gevolg is van de staal- staking. Nog erger: de inmiddels reeds geëindigde staalstaking zal waarschijnlijk haar grootste uitwer king pas in de eerstvolgende maan den hebben! Ondanks deze vrij sombere mede delingen, toonde Lovett zich toch vrij optimistisch, maar voor ons rijst toch de vraag of dit optimisme niet meer werd ingegeven door vrees voor de naderende verkiezingscampagne, dan door de realiteit. Een lichtpunt vormt misschien de omstandigheid, dat de internatio nale situatie in het algemeen op het ogenblik gunstiger wordt ge oordeeld dan een half jaar en langer geleden. Of om het concreter te zeg gen: dat de vrees voor een directe Russische agressie niet onaanzienlijk is afgenomen. Men kan zich natuur lijk afvragen of dit optimisme wel gerechtvaardigd is en velen zullen dan onmiddellijk aanvoeren, dat Mos kou mocht het ooit zover komen op een zeer onverwacht moment zal toeslaan. Maar dat neemt niet weg, dat er inderdaad toch wel aan wijzingen zijn, die op enige ontspan ning in de verhouding tussen Oost en West lijken te duiden. Toch zal het Westen er naar moe ten blgven streven binnen de kortst mogelijke tijd een militair en econo misch evenwicht met het Russische blok te bereiken en het komt er dus op aan tenminste het programma van Lissabon tot uitvoering te brengen, zij het dan met enige vertraging. Men zal de problemen van de militaire productie en de diensttijd tot een op lossing moéten brengen. Daarbij zal het „gelijke monniken, gelijke kap pen" natuurlijk niet uit het oog ver loren kunnen worden, maar net is toch voorshands wel de vraag of die „kappen" werkelijk op 24 maanden diensttijd gewaardeerd kunnen wor den. En wanneer dit zou kunnen, zal men er ongetwijfeld goed aan doen te overwegen op welke wijze voor de jongelui, die dan twee jaar uit het normale leven worden genomen, op internationaal niveau maatregelen waren te treffen, welke de gevolgen voor hun toekomst met name de achterstand, welke zij onvermijdelijk zouden krijgen op hen, die niet behoe ven te dienen tot een minimum zouden- beperken. Waarbij de Euro pese landen ongetwijfeld niet over het hoofd zullen zien, dat men in de Ver. Staten op dit ogenblik zelfs nog geen algemene dienstplicht heeft Wellicht ware het het beste deze en alle andere problemen, welke met de opbouw van de Westerse defensie samenhangen, zo spoedig mogelijk op een nieuwe bijeenkomst van de NA. T.O.-raad onder de loupe te c

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 5