VERPLICHTE WINKELSLUITING TE MIDDELBURG Tentoonstelling te Vlissingen Zeeuwse Almanak WRAK VAN FINSE S.S. ARIANA WERD ..KAAL GEPLUKT" r RUTRANEX BEDRIJVEN EN LOSSE GRONDEN IN SL0EP0LDER TOEGEWEZEN OPENING VAN HET STADHUIS ZAL FEESTELIJK GESCHIEDEN PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 15 AUGUSTUS 1952 GEEN KOOPAVOND. B. en W. stellen gemeenteraad voor bestaande toestand te handhaven. Burgemeester en wethouders van Middelburg hebben, na de nodige ad viezen te hebben ingewonnen, de gemeenteraad voorgesteld om ten aan- zien van de sluiting der winkels op een halve dag per week de bestaande toestand te handhaven, dat wil zeggen, dat de kappers- en slagerswinkels op Maandagmiddag na 1 uur en de manufacturenzaken, de kruidenlersbe- drijvcn, de boek. en kantoorboekwinkels en de schoenenwinkels op Dins dagmiddag na 1 uur gesloten moeten zijn. De Kamer van Koophandel zag geen noodzaak tot invoering van een z.g. koopavond, met welke opvatting B. en W. zich kunnen verenigen. Het wettelijk sluitingsuur heeft wel be zwaren vóór de kappersbedrijven, doch waar de Winkelsluitingswet J951 de raad niet de bevoegdheid toekent, een later sluitingsuur vast te stéllen, zal In deze de in uitzicht gestelde algemene maatregel van bestuur moe ten worden afgewacht. De Kamer van Koophandel advi- seerdep op grond van de door haar ontvangen gegevens, een middagslui- ting te bepalen op de Dinsdagen, met uitzondering van de kappers- en sla- gersbedrijven, waarvoor de sluiting ware te bepalen op Maandagmiddag. Alleen een kleine groep winkeliers, voornamelijk in de textielbranche, geeft voorkeur aan de Maandagmor gensluiting, waartegen zich echter diverse personeelsorganisaties ver zetten. Ook uit een reeds in Januari door de Middenstandscentrale ge houden onderzoek bleek, dat een zeer Srote meerderheid van de winkeliers e Dinsdagmiddagshiiting verkiest, al doet het daarnaast wel vreemd aan, dat de vereniging .Handelsbe lang" een door haar leden aangeno men motie inzond, waarbij wordt aangedrongen op een Maandagmor gensluiting. Volgens B. en W. is hiervoor ove rigens wel een verklaring te vinden, wanneer zij wijzen op de bestaande toestand, waarbij de midagsluiting slechts wordt bepaald voor dè hierbo ven genoemde branches. Voor alle andere winkels wordt dus evenals dit ook thans het geval is geen sluiting voorgesteld. Het advies van de K. van K. over het niet toepassen van de middagsluiting gedurende het tijdvak 1 Juni1 September menen B. en W. niet te moeten volgen. De Kamer geeft hiervan volgens het col lege een verkeerde voorstelling door een groot aantal soorten van winkels op te noemen, waarvoor de sluitings- middag niet geldt. Het aangevoerde bezwaar zou dan ook practisch alleen kunnen gelden voor de boekwinkels, maar uit een vorig jaar ingestelde enquête bleek, dat de meerderheid de middagsluiting ook gedurende het zo merseizoen wenste te handhaven. VACANTIEREGELING. Wel is het college het weer eens met de K. van K., dat het opleggen van een vacantieregeling niet ge wenst is en dat beter terzake een af wachtende houding kan worden aan genomen. Zou men voor bepaalde froepen alsnog een regeling wensen, an kan indien een behoorlijke meerderheid daarachter staat al tijd nog aan die wens worden vol daan. In één der wetsbepalingen "wordt het afleveren van winkelwaren na sluitingstijd verboden (met bepaalde uitzonderingen)De afdeling Zeeland van de Ned. Bankeibakkersvereni- r; verzocht ook uitzond er ingen op nemen voor de avond van 5 De cember en de avonden vóór Pasen, Pinksteren en Moederdag. Naar de mening van B. en W. kan dit verzoek niet worden ingewiligd, omdat het hier niet gaat om plaatselijke om standigheden. Tegen de straathandel in geringe eetwaren op Zondag na 5 uur bestaan bij B. en W. geen bezwa ren. Het college meent voorts, dat het met betrekking tot de aanwijzing van maximum 21 dagen, waarvoor middagsluiting niet geldt, bezwaar lijk is een dergelijke regeling tevoren vast te stellen, omdat als regel een zodanige afwijking eerst gewenst wordt geacht brj_bijzondere gebeurte nissen. Ook op dit punt wenst het een afwachtende houding aan te nemen. De groepen, die in bepaalde gevallen van deze bevoegdheid gebruik willen maken, zullen er op bedacht moeten zijn, dat zij dit meer dan een maand van tevoren moeten aanvragen. uitgebreid dient te worden. Het de partement heeft in 't algemeen ook bezwaren tegen uitbreiding. Zij stelde dan ook voor, de bestaande regeling te handhaven, zij het met uitbreiding van het aantal branches, nl. vis, fruit, brood, banket, suikerwerken en cho colade. Deze uitbreiding is gewenst, omdat in de bestaande wetgeving voor deze winkels de bevoegdheid was toegekend om des Zondags ge durende vier uur open te zijn, mits hiervan duidelijk bleek door het aan geven daaivan in de étalage. Nu deze laatste bepaling niet voorkomt in de nieuwe wet. achten B. en W. het noe men van deze zaken in de verorde ning wenselijk, een toevoeging, welke dus geen uitbreiding betekent. Tegen het toevoegen van boekwin kels. zoals de K. v. IC. adviseerde, heeft het college, bezwaren, o.m. om dat dit een overbodige uitbreiding zou betekenen, daar de vreemedelin- gen toch ais regel op Zondag geen boeken zullen willen kopen. Ook een uitbreiding van het aantal uren meende men niet te moeten voorstel- ZONDAGSSLUITING. Wat het niet-gelden van de Zon dagsluiting betreft, zag de K. v. K. wel enige onbillijkheid in de aanwij zing van bepaalde straten, in welke winkels gedurende een zekere tijd ge opend mogen zijn. doch kwam tot de conclusie.dat dit aantal toch niet „Stoomtram Walcheren" had geen best jaar. Personeel en wagenpark moesten worden ingekrompen. Voor de N.V. Stoomtram „Walche ren" heeft het jaar 1951 zich geken merkt door een verdere daling van het vervoer, met daar tegenover een stijging van de kosten. Als gevolg hiervan werd een aantal wagens verkocht en moest ook het personeel worden ingekrompen. Het bedrijfs verlies bedroeg volgens de exploita tierekening 124.015,67. Deze mededelingen werden door de directeur, de heer C. Bruins, gedaan in het jaarverslag, dat deze 'Donder dagmiddag in de vergadering van aandeelhouders uitbracht De per soneelsbezetting verminderde van 109 tot 89 personen. In een volgend nummer komen wij uitvoeriger op dit verslag terug. (Slot van pag. 1) De inzending van de gemeente Vlissingen omvat een uitgebreide co li.... i,a.Lici*is.„e iü- to's en archiefstukken. Aan de hand hiervan is het mogelijk zich een boei end beeld te vormen van de ontwik keling van Vlissingen als haven- en koopmansstad en evenmin werd ver zuimd de culturele aspecten uit het verleden te belichten. De historie neemt op deze afdeling uiteraard een belangrijke plaats in en spreekt uit tai van documenten, prenten en oude boeken. Er is een verdeling gemaakt over de perioden van 1300 tot 1315 (in welk laatste jaar Vlissingen stads rechten kreeg)van 13501500; van 1500—1600; van 1600—1700; van 1700 —1800; van 1800—1900 en van 1900 —1950. Een merkwaardig document is on getwijfeld het „Programma der fees telijkheden bij gelegenheid van de „plegtige ontblooting te Vlissingen van bepaalde straten, in welke \anstandbeeld van Michict Adnaansz. de Ruyter". Ter gelegen heid van deze „plegtigheïd" verscheen de toenmalige Vlissingse Courant dan ook op 25 Augustus 1841 met een buitengewoon nummer, waarin een fraai portret van de grote admiraal was opgenomen. Vele geboren Vlissingers zullen on getwijfeld uok geno-0en beleven aan een wandeling door het Vlissingen van 1901. Deze wandeling kan zonder veel vermoeienis gemaakt worden aan de hand van een collectie prent briefkaarten, gerangschikt in de volg orde van een wandelroute. Het is een grote verscheidenheid van interessant documentatie-materiaal, dat hier bij een werd gebracht en die menigeen zal strekken tot „leringhe", maar niet minder tot „vermaeck"! BOONTJES. Drie Bevelandse dames fietsten in opgewekte stemming door het Beve landse land, terwijl ..de schemering langzaam viel. Haar weg voerde dooi de Wilhelminapolder en hier kwamen de dames op de ondeugende gedachte om uit de zo rijk te velde staande ge wassen „een maaltje boontjes te trek ken" In de geest van de legendarische Jantje met de Pruimen, zullen zij4 ge dacht hebben: „Van een veld zo'rijk beladen, mist men drie pond boontjes niet" en bezield door deze, wat boze, geest stegen zij van haar rijwielen en weei.f welke nauwe banden Vlissin- MAATSCHAPPIJ ZEELAND. Tenslotte was Donderdagmiddag ook de stand van de Stoomvaart Maatschappij „Zeeland" vrijwel vol tooid en uiteraard blijkt ook hiei begaven zich in de onder aan de dijk gelegen velden. Maar nog voordat zij haar voorne men ten uitvoer hadden kunnen bren gen, slaakte een der dartele dames een vèrdragende gil en met de snelheid van een Zatopek renden de dames de dijk weer op Zonder boontjes. De dame, die gegild had, zag bleek van ontzetting en ontdaan deelde ze mede, dat ze een bord had gezien; een bord, dat wel een waarschuwingsbord moest wezen voor „mijnengevaar"! Maar hoewel het principe „mijn en dijn" een ogenblik in gevaar was ge bracht. van „mijnengevaar" was toch geen sprake geweest. Wel van een aardappelveld waarin een bordje stond met het opschrijt. „Proefveld". Maar dat had de dame met het sprekende geweten in haar »"hrik niet bemerkt.... Geval van kinderverlam ming in Sas van Gent Te Sas van Gent is een geval van kinderverlamming geconstateerd in het gezin van de familie Van H., dat drie kinderen telt. Het zieke k. id, dat vier jaar oud is, werd naar het ziekenhuis te Sluiskil overgebracht. Koninklijke onderscheiding voor employé van Spiegel glasfabriek te Sas van Gent Te Sas van Gent is Donderdag aan de heer A. J. van Leemput, chef- bopkhnuder bii de Pr.;«"elglaafabriek N.V de ere-medaille in zilver, ver bonden a... ttue van Oranje- Nassau, ui.g kt door de burge. meeste vr:- van Gent, de heer R. A. J-. den Boer. bei: jinput vierde Don- de»-'»,. ;n -:„cnrjg. iuj}j|eTïm ais employé van de Spiegelglasfabriek en in verband hiermene v.era hem fenoemde onderscheiding toegekend y koninklijk besluit van 12 Augus tus jj.l. Bij de uitreiking, welke gebeurte nis een feestelijk karakter had, wa ren o.m. tegenwoordig de directie van de Spiegelglasfabriek, de echt genote van de jubilaris en vele ge nodigden. BENOEMD. De heer O. Vossveld. oud-ambtenaar bij de Invoerrechten en Accijnzen te Hulst en later werkzaam in het par ticulier bedrijf werd benoemd als ad ministratief ambtenaar le klasse bij 'l departement van oorlog. Automatisch telefoneren met district Utrecht. Met ingang van 21 Augustus. Naar wij vernemen, zullen de tele- foonabonné's. aangesloten op de automatiseerde netten in Zeeland, met ingang van Donderdag 21 Augustus 8 uur, automatisch kunnen telefoneren met de aangeslotenen on de geautoma tiseerde netten In het district Utrecht, waartoe tengevolge van de oorlogsora- standigheïlen ook nog talrijke plaatsen in Gelderland behoren. Voor de navolgende netten heeft men van Donderdag a s. af de tussen komst van de telefoonjuffrouw in Goes niet meer nodig Achttienhoven, Amerongen. Amersfoort. Austerlitz, Bennekom, Benschop, Beusichem. Bilt- hoven, Bunnik, Buren. Cothen, Cu- lemborg. Deil, Doorn, Driebergen. Ede. Ederveen, Eist (U.). ErmeloVeld wijk. Geldermalsen, Hagestein, Har derwijk, Hierden, Hoogland (U.), Hou ten, Huis ter Heide, Jaarsveld, Jut- phaas. Leusden, Lexmond, Lienden, Lunteren. Maarn. Maarssen. Maars- bergen, Maartensdijk, Maurik, De Meern. Meteren, Nunspeet, Nijkerk, Nijkerkerveen. Ochten. Ophemert, Putten, Renkum, Rhenen. Rijswijk, Schalkwijk. Scherpenzeel. Spakenburg Tiel. stad Utrecht. Veenendaal, Vianen. Vleuten, Vreeswijk, Wadenoyen, Wa- geningen, Werkhoven. Wo'udenberg, Wolfheze, Wijk bij Duurstede, IJssel- stein, Zeist en Zoelen. De te kiezen netnummers zijn aan gegeven in de naamlijst voor de in- terlocale telefoondienst. Voor stad Utrecht dient 't verkorte netnummer 030 (K30> te worden gekozen. Met ingang van dezelfde datum zal auto matisch verkeer tussen Breda en het district Maastricht mogelijk zijn. Het is voor de aangeslotenen in het geautomatiseerde dee! van onze pro vincie bijzonder verheugend, dat de telefoondienst zo kort na de koppeling tussen Zeeland en Amsterdam thans deze verbetering tot stand heeft kun nen brengen. Bovendien, zo vernemen wij verder, zal nog dit jaar, naar men hoopt, het voeren van automatische gesprekken tussen Zeeland en het dis trict Haarlem mogelijk gemaakt wor den. Volgend jaar krijgt de automa tisering van de netten Terneuzen, Axel en Sas van Gent zijn beslag. Nieuwe bestrating weg Middelburgff .-Souburg. Zwaar verkeer wordt van 25 Augustus af omgeleid. wij vernemen wordt, op 25 begonnen met de definitie. Naar Augustus ve bestrating van de Nieuwe Vlis singse weg tussen Middelburg en West-Souburg. In verband hiermee zal het zware verkeer (auto's, die langer zijn dan 6 meter en breder dan 1.9ft meter) worden omgeleid. De werkzaamheden beginnen bij Abeele. Eerst wordt het gedeelte tus sen Abeele en West-Souburg onder handen genomen, daarna het gedeelte tussen Abeele en de Vlissingse singel te Middelburg. Het is de bedoeling, dat de bestratingswerkzaamheden omstreeks half November voltooid zijn. Tot zo lang zal het zware ver keer worden omgeleid. Nadien zullen de bermen en de grasstrook tussen de rijweg en de z.g. ventweg worden afgewerkt Zoals bekend is de verlichting van deze ventweg op het grondgebied van de gemeente Middelburg reeds aan wezig. Nu wordt ook begonnen met de plaatsing van lantaarns op het gebied der gemeente Souburg. SLOPERS AAR HET WERK. Weer stookolie op Westerschelde De Finse bemanning van het s.s. „Ariana", dat enkele dagen geleden op een zandplaat in de Schaar van Everingen aan stukken brak en prijs gegeven moest worden, is uit Terneuzen naar het Finse vaderland terug gekeerd. Deze mannen waren diep getroffen door het verlies van hun schip, zodie p, dat ze in enorme hoeveelheden bier hun troost zochten, hetgeen dagelijks politietoezicht nodig maakte. Met een gevoel van opluchting zag men de stoere zeelieden vertrekken, maar toch ook onder de indruk van de tragiek. Een goed sclüp ging verlo ren. Het ligt daar nu in de Westerschelde en slopers hebben in opdracht van de Rijkswaterstaat boven de waterlijn zo ongeveer alles weggesloopt, wat er weg te slopen viel. De mannen van de „Arie" en de Zeearend", de vaartuigen van het Bergingsbedrijf van de Akker uit Rotterdam, herschiepen de opbouw van het eens zo trotse schip in een stapel „oud roest", die op een gro te bok en enkele kleine schepen de buitenhaven van Vlissingen werd binnen gebracht. Advertentie. 3 IS FANTASTISCH GOED EN HELPT ZEKER VRAAGT UW APOTHEEK EN DROGIST DE LANDHONGER IS GROOT Vijf a zeshonderd gegadigden voor tien bedrijven! De spanning in de Zeeuwse land bouwwereld is gebroken. Tien Zeeuwse boeren hebben van de Domeinen het verheugende bericht ontvangen, dat zij behoudens onvoorziene omstandigheden uit de 5 a 600 gegadigden werden uitverkoren om een boerderij in de nieuwe Zuid-Sloepolder te pach ten, waarop zij zich een nieuw bestaan kunnen opbouwen. Gedeeltelijk zijn liet boeren, die om een of andere reden buiten hun schuld; hun bedryf heb ben moeten afstaan, terwijl er voorts jonge boeren onder zyn, die tot dus. ver nog geen bedryf hadden. Tegelijkertijd heeft een dertiental boeren de toezegging gekregen, dat zij een kavel losse grond zullen kunnen pachten. Daar er nog geen zekerheid bestaat, dat de gronden bestemd voor fruit teelt, reeds geschikt zyn voor inplant,, wordt een aantal der kavels losse grond voorlopig voor 5 of 1 jaar verpacht als landbouwgrond. De nieuwe pachters zullen de Sloepolder na roven oogst kunnen betrekken. De watervoorziening van de Zuidsloepol der is gereed en met de aanleg van electriciteit is begonnen. greppeling' alsmede het stoppelen reeds door de Domeinen ter hand genomen. De gemaakte kosten zul len echter door de pachters terug betaald moeten worden, daar deze werkzaamheden tot de normale cul- tuurzorgen gerekend kunnen wor den. Voor het bebouwen van de gron den zijn vanwege de Domeinen geen dwingende voorschriften gegeven. De boer zal hierin worden vrijgela ten, tenzij het noodzakelijk zou bi ij ken, dat dit wèl dient te geschieden. Donderdagmiddag had de rent meester van de Domeinen, ir. J. Kluytenaar uit Breda op het ge meentehuis te 's-Heer Arendskerke een bespreking met de nieuwe pach ters. Zeer binnenkort zal vanwege de Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst ook een vergadering met de pach ters belegd worden, waarbij de rijks- landbouwconsulent in algemene dienst voor landbouwwerktuigen, ir. P. W. Bakker Arkema uit Wage- ningen, hen van advies zal dienen voor een passende bedrijfsinventaris op de nieuwe boerderijen. Daar de toeloop van gegadigden enorm is geweest, was de toewijzing uiteraard moeilijk. De gegadigden, die niet tot de gelukkigen behoren, mogen hieruit echter niet conclude ren dat hun verzoek terzijde is ge legd omdat zij minder goede boeren zouden zijn. Bij de toewijzing moest behalve met de bekwaamheid als bzoer en de financiële draagkracht ook rekening gehouden worden met verschillende andere factoren, ais o.m. de particuliere omstandigheden van de gegadigden. De bedrijfsgebouwen in de nieuwe polder zullen waarschijnlijk in het voorjaar van 1953 gereed komen. De daarbij behorende 10 woonhuizen alsmede de twee nog ontbrekende schuren zullen zeer binnenkort wor den aanbesteed en in de zomer van 1953 klaar zijn. Voorts wordt over wogen om een achttal arbeiderswo ningen in de nieuwe polder te bou wen. GRONDBEWERKING. Op een aantal kavels is de be- HOOGTIJDAG VOOR HULST. Commissaris der Koningin zal de openingsplechtigheid verrichten. Zaterdag 13 September zal het gerestaureerde stadhuis te Hulst worden geopend, in tegenwoordigheid van vele autoriteiten, onder wie de Commis saris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot en de directeur van het Rijksbureau voor Monumentenzorg. De plechtigheid begint 's middags om twee uur met de intocht van de ma- rinierskapel in Hulst. Om half drie wordt de Commissaris der Koningin met het college van Ged. Staten aan de gemeentegrens afgehaald. Na de raadsvergadering, waarvoor I een door drs. L. Lockefeer geschreven 150;.,<<a toneelspel „Als de fakkels branden' het gezelschap naar de burgerzaal, opgevoerd. Het geeft een indruk van waar een gedenkplaat wordt onthuid, bouw van dit stadhuis omstreeks welke laar is aangebracht ter herrn 1540. Voor de muzikale omlijsting nering aan de bevrijding van Hulst zorgen de Kon. Stedelijke harmonie door de Polen in 1944. De gedenk- en enkele Hulsterse koren. Na dit plaat wordt door de Commissaris ont- spel 1S ei"> eveneens op de Markt, eeD huid, waarna een spreekkoor de op bal-champêtre. de plaat aangebrachte tekst opzegt, gen met de zee onderhoudt. Enkele exclusieve scheepsmodellen en op «Ie zee betrekking hebbende schilder stukken, alsmede de artistiek uitge voerde reclameplaten van de maat- sc .strepen dit nog eens nadrukkelijk. En zo, dwalend van stand tot lands Leven" inderdaad enkele be- de stadhuisklok wordt geluid en langrijke facetten van dit leven be- Poolse volkslied wordt gespeeld. Het licht zien, waarbij uiteraard het le ven in en om Vlissingen een voorna me rol speelt. Wanneer straks ook de ruuisc vumaueu nuiui ecaucuu. iin - -ezelschap zal dan voor het raadhuis fUft <?e benedenverdieping - - van het stadhuis treft men o.a. de luisteren naar muziek van de mari in acht "wordt genomen. Na het spelen meesterskamer en het oudheidkundig seke en Westkapelle, waarop wij nog van het Wilhelmus volgt omstreeks ^f„hVX nader zullen terugkomen, gearriveerd ialf vijf een zanghulde doox de leer- «nnr de zullen zijn, kan men met een gerust lingen der lagere scholen. Om vijf uur yaaj^aal_en hart de opening van de tentoonstel- wordt het stadhuis t" bezichtiging ling a.s Zaterdagmiddag om drie i opengesteld. Om half zes Is er een In bet stad!huIs zjjn vele waardevolle uur tegemoet zien. Zij is alleszins concert op de Markt door de mari. schilderden en andere voorwerpen de moeite waard 1 nierskaoel en in de avonduren wordt I aanwezie. DE GELUKKIGEN. Behoudens onvoorziene omstandig heden zullen de tien boerderijen wor den verpacht aan de heren A. A. Quist, Schoondijke (bedrijf A, groot 38.55.20 ha.) P. J. de Theije, Hon- tenisse (B, 29..96.10 ha.), C. Steen- dijk, Nieuwerkerk (C, 30.27.00 ha), J. Reijnierse, Middelburg (D, 41.63.90 ha.), H. J. Volkeri, Zierikzee (E, 27.77.90 ha.), D Lindhout, Scherpe- nisse (F, 18.80.40 ha.), W. v. d. Sluis, Anna Jacoba Polder (G, 18.99.80 ha.), C. dc Jager, Wol- faartsdijk (H, 34.18.70 ha.), J. Nieu- wenhuijse, Poortvliet (J, 89.54,90 ha.), M. Steun. 's-Gravenpolder (K, 30.93.00 ha,) De volgende kavels losse gronden wonden voor 6 jaar verpacht: 5a, (iVz ha.) aan J. Polderdijk, Nieuw- dorp; 5b. (4% ha.) aan C. Traas, Nieuwdorp; 5c. (4% ha.) aan P. Duvekot, Nieuwdorp; 5d (5 ha.) aan .T, Louwerse, Lewedorp. Kavel 6 (11.86.30 ha.) zal voor 5 jaar worden verpacht aan A. de Jager te Nieuwdorp, terwijl verder nog een negental kavels voor 1 jaar wordt verpacht, nl. kavel 14 (16.51.90 ha.) aan J. Driedjjk, Wol- faartsdijk; l5a en 15b (10 ha.) aan J. Rentmeester, Wolf aartsdijk; 17 (12.45.90 ha.) aan M. T. de Dreu, Nieuw- en Sint Joosland; 18 9 ha.) aan J. Vermue, Lewedorp; 19 (13.39.80 ha.) aan B. Koole, Sou- ourg; 21a (6 ha.) aan J. Boonman, Ovezande; 25c (5 ha.) aan D. Lind hout, Scherpenisse en 16a (8 ha.) aan W. v. d. Sluis, Anna Jacoba Polder. In ijltempo hebben de slopers deze georganiseerde afbraak vol bracht. Waar eens de kapitein, met vouw in de broek, de scepter zwaai de, kropen vier, vijf kerels rond om de trotse brug neer te halen. Waar nog kort geleden de stuurman en het kompas een harmonisch geheel vormden, peuterden twee mannende instrumenten los. Bruine, met olie besmeurde handen grabbelden de laatste resten van het servies uit de kombuis en elders werden een stuk of wat matrassen uit de kooien ge sleurd. Niets ontsnapte aan de speu rende blikken. Langzaam kwam, dank zij de snijbranders, de schoor steen uit zijn verticale stand, helde achterover, om tenslotte met donde rend geweld neer te storten op het dek. Masten, gieken, sloepen, alles werd koortsachtig los geschroefd of afgebroken, totdat zelfs een blind paard op het kale dek geen schade meer kon aanrichten. De „Ariana" scheurde intussen verder en boog het trotse hoofd, ontdaan van alle luister. Kaal geplunderd en leegge roofd, bloedend uit duizend wonden, ligt daar het wrak, dat eens 'n goed schip was en de zeeën bevoer. De mens is hard en staat niet lang stil bij verloren materie, over weegt slechts de zakelyke kant. „Ha len de rommel" luidde de opdracht. En die opdracht werid uitgevoerd. Grondig. Binnen drie dagen kwam de buit binnen. Honderden tonnen, verdeeld over drie schepen en een bok. Het wrakgoed zal worden op geslagen en kopers zullen er uit zoe ken wat van hun gading is. OLIE OP DE GOLVEN. Weer drijft intussen een oliefilm op het water van de Westerschelde. Deze keer is de olie niet onverschil lig in zee gestort door onnadenken de leden van een scheepsbemanning. In de gekraakte „Ariana" zijn de olieleidingen en tanks gesprongen en een dikke oliefilm heeft zich over het water verspreid. Zal de olie snel naar zee afdrijven of zullen de ba/- ders op de stranden overlast onder vinden van deze onaangename sub stantie? Wij vrezen heel erg Doch ook hieraan zal een einde komen en dan zal men van de „Ari ana" niets meer horen. Niets dan een paar ontploffingen, wanneer het wrak wordt opgeblazen! 50 JAAR GETROUWD. Het echtpaar J. Scheepers en J. Scheepers-Geervliet te Vlissingen zal 20 Augustus a.s. zijn gouden hu welijksfeest vieren. Kon. Mij. „De Schelde" bouwt 20.000 lons tanker. Voor N.V. Phs. van Ommeren. Naar wij vernemen heeft de N.V. Koninklijke Maatschappij „De Schel de" opdracht gekregen van de N.V. Pli. van Ommeren te Rotterdam tot de bouw van een tanker groot 20.000 ton, welke zal worden voortgedreven door turbines. De tanker wordt gebouwd in sa menwerking met de Rotterdamse Droogdok Maatschappij, die een zelfde tanker reeds in opdracht heeft. Middelburger tot directeur Technische School benoemd, De heer B. G. Schermers, leraar aan de Technische School en direc teur van de gemeentelijke Avond school voor Nijverheidsonderwijs te Middelburg, is, uiterlijk met ingang van 1 November a.s., benoemd tot di recteur van de Technishce School te Gorinchem. De heer Schermers is lid van de classicale vergadering voor Walche ren van de Nea. Hex*vormde Kerk, lid van het groot-moderamen van de centrale kerlteraad der Ned. Her vormde gemeente en lid van het be stuur der plaatselijke afdeling van de A.R. party. Lichtgevend voorwerp snelde langs avondhemel. Waarneming te Kruiningen. Twee Kruiningse jongelui, Jo Wis- kerlce en Jo Boone, deden Woensdag avond om 10.20 uur, staande op de Zanddijk, een bijzondere waarneming. Hoog tegen de sterrenhemel ontdekten zij een langwerpig „voorwerp" van op het oog een halve meter lengte en om geven door een wit lichtschijnsel. Het „voorwerp", dat slechts 5 a 6 secon den werd waargenomen, verplaatste zich met grote snelheid van het Noor den naar het Oosten, van de Poolster in de richting van de Melkweg. Tus sen een groep van zeven sterren ont trok het zich aan het gezicht van de waarnemers. Volgens hun mededelin gen was het geen zgn. vallende ster, welk verschijnsel in deze weken veel vuldig kan worden waargenomen. Wat het dan wel is geweest Wij hebben nog geïnformeerd bij de Vlissingse post van het K.N.M.I. Daar had men Woensdagavond regelmatig observaties verricht, maar het ver schijnsel niet waargenomen. Ook van andere zijde waren geen inlichtingen binnengekomen. Het opperen van veronderstellingen is moeilijk, maar waarom zouden de „vliegende schotels", die zo druk in Amerika worden gerapporteerd ook niet 'n keertje boven Zeeland ver schijnen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 2