PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Tentoonstelling te Vlissingen thans vrijwel gereed 0£ BILT Krijgt Nederland vandaag een nieuwe regering: Vandaag EISENHOWER WEIGERDE NAAR HET WITTE HUIS TE KOMEN BRITSE SCHEEPSBOUW KAMPT MET M0FIIUKHEDEN 195e Jaargang-No. 191 Dagblad uitgave van de flrmB Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred. G. Balllntijn. Pi verv.: W. Leertouwer en H. A Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 cL per week, f 5.43 p. kw., fr. p. p. 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 15 Aug. 1952. ADVERTENTIEPRIJS 22 ct per mm. Minimum p. advertentie t 3.— Ing. mededelingen drtemaaJ tarieL Kleine advertenties imax 8 regels) van 1-3 regels t 1.—. Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit Blad' 28 cent meer. Giro nr. 3S9300 P Z.C. Middelburg. Bur. Vlissingen i. telef 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160). middelburg, Markt 51. telef. 3841; Goes. Lange Vorststraat 63. telef 947' (b.g.g. 2228), Oostburg FinJandstraat 2 telef. 16; Terneuzen Brouwerljstr fr_Z1entaee_N_J3oge^ DEN HAAG IN GESPANNEN VERWACHTING. K.V.P. zou toch zes zetels bezetten Formateur sprak met de heer A. C. de Bruyn. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 15 Aug. De kabïne tsformateur, mr. I,. A. Donker, hield zich gisteren bezig met het leggen van de laatste stukjes in zjjn formatie- puzzle. Algemeen verwacht men in politieke kringen, dat het kabinet thans op korte termijn bekend zal worden. Vroeg in de middag ontving mr. Donker minister In het Veld, die in het huidige demissionnaire kabinet de portefeuille van wederopbouw en volks huisvesting beheert. Later had de formateur nog een gesprek met de heer A. O. de Bruyn, voorzitter van de Katholieke Arbeiders Beweging. Gelijk men zich zal herinneren werd de heer De Bruyn reeds tijdens de formatiepoging van dr. Drees ge noemd in verband met een minister schap zonder portefeuille voor de aangelegenheden betreffende de pu bliekrechterlijke bedrijfsorganisatie. K.V.P.-FRACTIE VERGADERDE. Gedurende twee en een half uur heeft de Tweede Kamer-fractie van de K.V.P. gistermiddag vergaderd om de politieke situatie te bespre ken. Hoewel na afloop het traditio nele stilzwijgen werd bewaard, was men gisteravond laat in politieke kringen de mening toegedaan, dat ook van de zijde van de K.V.P. geen politieke moeilijkheden meer zullen worden opgeworpen. Wèl zijn er nog enkele personele problemen op te lossen, die door af wezigheid en andere redenen worden veroorzaakt. Het verluidt, dat de formateur ten slotte de bezwaren van de K.V.P. heeft kunnen ondervangen door voor leden van deze partij niet 5 maai' 6 zetels beschikbaar te stellen. De verdeling der zetels in het nieu we kabinet zou dan worden: Voor le den van de P.v.d.A.: het minister presidentschap, Financiën, Sociale Zaken, Wederopbouw en Volkshuis vesting, Landbouw; voor leden van de K.V.P.: Binnenlandse Zalten plus het vice-mindster-presidentschap, twee zetels aan Buitenlandse Zaken, Grotonderzoeker overleden. De Franse onderzoeker Loubens, die bij een poging tot afdaling in een grote onderaardse grot in de Pyreneeën is neergestort, is juist toen men zou pogen hem naar bo ven te brengen, overleden. Een Fran se dokter, die hem eerste hulp had verleend, had hem door injecties steeds buiten bewustzijn gehouden. is het 50 jaar geleden, dat de dichter, journalist en romanschrijver Jan R. Th. Campert, beroemd door zijn verzetspoëzie (ola, „De acht tien doden"), te Spijkenisse werd geboren. Koningin kreeg lucifers doosjes uit Hollywood. Toen H.M. de Koningin in April jl. tijdens haar bezoek aan de Métro Goldwyn Mayer Studio's in Hollywood een sigaret wilde aansteken, keek zij vergeefs uit naar een doosje lucifers. Natuurlijk was daar onmiddellijk haar charmante gastheer Dore Schry, die zijn aansteker tevoorschijn haalde. Doch dit bleek niet het voorwerp te zijn, waar de Koningin naar uitkeek. De Koningin vertrouwde Schry toe, dat zij een verwoed verzamelaarster is van lucifersdoosjes en wel in het bijzonder van doosjes, waarop de na men van personen en instellingen, die zij heeft bezocht, gedrukt staan. Dore Schry knoopte dit in zijn oor en be loofde de Koningin voor de verlangde doosjes te zullen zorgen. Een tijd lang hoorde men op Soestdijk niets, maar Donderdag' verscheen ten pa- leize de heer Seymour Moses, direc teur van de Metro Goldwyn Mayer in Nederland. Namens de Amerikaanse filmindustrie overhandigde hij de prins een aantal lucifersdoosjes voor de Koningin en hemzelf, ten bewijze dat de heer Schry zijn belofte niet heeft vergeten. Tevens bood hij een fraai album aan, met alle foto's die tijdens het bezoek aan de studio's zijn gemaakt, alsmede een rol „Wereld nieuws", waarop het koninklijk bezoek aan Hollywood is vastgelegd. Vandaag zal een speciale korte film, die van het bezoek van het koninklijk paar aan filmstad is gemaakt, per vliegtuig in Nederland arriveren en eveneens aan het koninklijk paar worden aangebo den. Minder hulp Ned. militaire missie aan Indonesië De chef-staf van de Indonesische strijdkrachten, generaal-majoor T. B Simatóepahg, heeft aan het dagblad „Berita Indonesia" verklaard, dat de legerautoriteiten thans bestuderen, hoe lang Indonesië nog hulp van de Nederlandse militaire missie nodig heeft. Hij voegde hieraan toe, dat. naar gehoopt wordt, binnenkort de huidige omvang van de Nederlandse militaire missie in Indonesië kleiner kan worden. Onderwijs, Justitie, de Publiekrech terlijke Bedrijfsorganisatie; voor le den van de A.R, Partij: Economische Zaken, Verkeer en Waterstaat; voor leden van de C.H.U.: Oorlog en Mari ne, Overzeese Rijksdelen. Door deze verdeling zou derhalve dé vak-minis ter komen te vervallen. Heden wordt H. M. de Koningin in Den Haag verwacht. Zal mr. Donker haar dan zijn kabinet kunnen voor leggen Otto Kemmerich verdronken. Bij een poging om een 200 km. lange zwemtocht van Esbjerg in De nemarken naar Husum in Sleeswijk Holstein te volbrengen is, zo neemt de waterpolitie te Sleeswijk aan, de 66-jarige Duitser Otto Kemmerich verdronken. Deze veteraan, die 20 jaar geleden er in slaagde het Ka naal over te zwemmen, is sinds hij 4 dagen geleden van het eiland Sylt is vertrokken, niet meer gezien. Won vermiste Duitser in Helsinki bronzen medaille Toen de heer en mevrouw Junk uit Selm-Beifang in Westfalen verna men dat de bronzen medaille van 't nummer 10 km. snelwandelen te Hel sinki was rev> o::nen amorele l«s- sische athleet Bruno Junk en zij de fo-Ss van de ceremonie protocol ire eens goed bekeken, deelden zij de au toriteiten in hun woonplaats mede, dat de derde prijswinnaar niet de Rus Bruno Junk was, maar de Duit ser Bruno Junk, hun zoon, die in 1945 tijdens de oorlog als vermist WH*» Een onderzoek is gaande. Aange nomen wordt, dat Junk, die vroeger reeds als een goed loper bekend stond in Russische gevangenschap gelegen heid tot trainen heeft gekregen en zich lid van de Sowjet-Russische Olympische team heeft laten maken. Heeft Nederlandse vloot gebrek aan stookolie Vragen van Tweede Kamerlid Weiter. Het Tweede Kamerlid Ch. J. M. Welter (KVP) heeft aan de minis ter van marine de volgende schrif telijke vragen gesteld: 1. Is het juist, dat op de begro ting van hoofdstuk VHI B van 1952 uitgetrokken bedragen voor de ex ploitatie van de vloot dermate on voldoende zijn gebleken, dat een deel der vloot tijdens het voor de oefe ningen gunstigste seizoen is moeten worden geïmmobiliseerd wegens ge brek aan stookolie? 2. Zo ja, welke maatregelen denkt de minister dan te nemen om zo spoedig mogelyk een eind te maken aan deze voor het moreel en voor de geoefendheid van het personeel der vloot ongewenste toestand? „OM GEEN VERWARRING TE WEKKEN". Stevenson pleit voor decentralisatie. Eisenhower, de republikeinse candidaat voor het presidentschap, heeft Donderdag een uitnodiging van president Truman om naar het Witte Huis in Washington te komen voor een vertrouwelijk onderhoud over de inter nationale toestand afgewezen. Eisenhower stuurde de president een tele gram met de mededeling, dat het zijn plicht is vrij te blijven om de rege- ringspolitiek in het openbaar te analyseren. Het zou volgens Eisenho wer verwarring by het' publiek wekken als hij de uitnodiging aannam. Hij wilde wel komen in geval van een ernstige nationale noodtoestand. Het was de bedoeling van Truman Eisenhower op de hoogte te stellen van „alles wat er in de wereld om gaat." Walter Bedell Smith, het hoofd van de centrale inlichtingen dienst zou ook aanwezig zijn. Truman heeft Donderdag op zijn wekelijkse persconferentie verklaard, dat de benoeming van een Ameri kaanse ambassadeur bij het Vaticaan op het ogenblik geen punt van over weging is. Het voorstel van de president om een ambassadeur bij het Vaticaan te benoemen ontmoette indertijd ern stige tegenkanting van protestante zijde in de V.S. „VLOEDGOLF'." In zijn eerste belangrijke redevoe ring sedert zijn candidaatstellïng voor het presidentschap heeft Adlai Stevenson Donderdag op een demo cratische bijeenkomst in Springfield (Illinois), een beroep gedaan op alle 48 Amerikaanse staten om de „vloed golf" van gecentraliceerde macht naar Washington een halt toe te roe pen. Deze „vloedgolf" zal echter blijven vloeien, zolang de staten niet Op zoek naar overlijdens akte van Hitier. Oostenrijkse r egerings instanties hebben, het openbaar ministerie van Berchtesgaden verzocht om een ver klaring van overlijden van Adolf Hitler, die zij nodig hebben voor het vaststellen van eigendomsrechten op een waardevol schilderij. Het open baar ministerie verzocht Donderdag het bevoegde gerechtshof in Berlijn te onderzoeken, of een dergelijke verklaring reeds bestaat. Als het hof in Berchtesgaden de noodzakelijke gegevens zal hebben ontvangen, zal het nagaan, of aan de hand daarvan een officiële overljjdensacte kan wor den uitgegeven. Dienstplichtigen met 2 jaar dienst met groot verlof Met ingang van vandaag, 15 Augus tus, wordt groot verlof verleend aan alle dienstplichtige militairen van de land- en luchtmacht, ongeacht hun rang of functie, die op dit tijdstip een diensttijd van 24 maanden voor him eerste oefening hebben volbracht. De legerorder, waarin dit is bepaald, zondert van groot verlof uit de mili tairen, die buiten Europa dienen en degenen, die wegens desertie, gevan genisstraf, militaire detentie of ver blijf in straf- of tuohtklasse meer dan 90 dagen niet aan de troepen- dienst hebben deelgenomen. zelf die noodzakelijke functies ver vullen, waarmee Washington niet moet worden belast, aldus Stevenson. „De bevolking zal diensten eisen en als zy deze niet in de staten vindt, zal zij zich tot de federale re gering in Washington wenden", zo voegde hij hieraan toe. Het Amerikaanse vakverbond CIO, dat zes millioen leden zegt te heb ben, heeft officieel meegedeeld, dat het by de presidentsverkiezingen gouverneur Stevenson zal steunen. Het huwelijk tussen de Britse minister van Buitenlandse Zaken Anthony Eden en Clarissa Spencer-Churchill een nicht van minister-president Win ston Churchill is Donderdag te Londen voltrokken. Het bruidspaar voor Downingstreet Nr. 10 na de huwelijksvoltrekking. Eden wuift naar de menigte Neo-Nazis maken ruzie. Leiding Van S R.P. gaal heen. Er bestaat grote onenigheid In de Westduitse uiterst rechtse „socialis tische rtylmparttf". De eerste voorzitter, dr. Fritz Doris, is door de voorzitter van de „ereraad" der partij, ds. Karl Sclirle- ber, geschorst De tweede voorzitter, Otto Ernst Remer, die in 1944 het complot tegen Hitier hielp onder- :<<vu. is -i.'iiM. i en ook de derde voorzitter, graaf Wolf von Westarp heeft bedankt. In politieke kringen te Bopn acht men het niet uitgesloten, dat de splitsing in de S.R.P. het einde van de partij betekent. Verwacht wordt, dat het constitutionele hof binnen- kdrt de partij onwettig zal verklaren. De ruzie onder de Neo-Nazis is ontstaan door een onthulling van het weekblad „Der Spiegel" Volgens dit blad heeft Dorls verklaard, dat een ondergrondse partij-organisatie zou worden gesticht als de partij verbo den zou worden. De ondergrondse partij zou de naam „Nationale Op positie" voeren. De nationale raad van de partij komt nu Zondag a.s. in Hannover bijeen om de hangende kwesties te bespreken. Streekcomité's tot steun van A.V.R.O.-actie-comité. In verscheidene steden en streken van ons land zijn gewestelijke con.i- té's gevormd, die het actie-comité van A,v..LO.-i:m zijn protestbewe ging willen steunen, zo wordt van de zijde van dit comité meedegedeeld. Uit de vele duizenden brieven, wel ke het comité heeft ontvangen, zijn contacten ontstaan, die tot oprichting van deze streekcomité's hebben ge leid. Men is voornemens begin Septem ber te Utrecht een grote vergadering te houden, waarin het actie-comité aan de gewestelijke comitéleden zal duidelijk maken, welk doel wordt na gestreefd. Het is de bedoeling dat de geweste lijke comité's in hun district organi satorisch en propagandistisch de no dige activiteit ontplooien „om te be reiken, dat de gewestelijke besturen van de A.V.R.O. verantwoording af leggen". Argentijn had het niet naar zijn zin. SPRONG UIT PATRIJSPOORT. Toen Woensdag een boot van de ri vierpolitie in de Merwehaven te Rot terdam aan boord van het binnenko mende Deense s.s. „Halland" voor passencontröle het gebruikelijke be zoek wilde afleggen, sprong plotseling Uit een der partijspoorten een mar. het water in. Daar moest .wat achter zitten, meende men aan boord van de „politie 7" en dus ging men ach ter de zwemmer aan. Die was heol spoedig ingehaald en aan boord ge hesen. Men bleek te doen te hebben met de 31-jarige Juan Delgrado Mo rales uit Buenos Ayres. Hij had in Teneriffe zijn broer bezocht, was als verstekeling aan boord van de „Hal land" geklommen en dacht via Rot- u.'.s Kiin.ie') Terug keren. Maar aangezien het menu én de behandeling, die hij na zijn ontdek king aan boord had gekregen, hem nïe. bevielen, was iuj voornemens in Rotterdam aan boord van een ander schip te kruipen, waar hy het mis schien beter zou hebben, aldus zijn verhaal. Hij verblijft nu voor nader onderzoek by de vreemdelingendienst, waar over zijn lot beslist zal worden. PRODUCTIE DAALT. Weigering om komende winter op Zaterdag te werken. De Britse scheepswerven, die reeds te kampen hebben met toenemende concurrentie van de zijde van Duitsland en Japan, zien zich thans ge plaatst voor een nieuwe moeilijkheid, nu de leiders van 200.000 arbeiders hebben aangekondigd, dat hun mensen komende winter zullen weigeren op Zaterdag te werken. De werknemers in de scheepsbouwindustrie hadden destijds vrijwillig er mee ingestemd, een extra dienst op Zaterdag te doen teneinde te helpen de productie tijdens de vier wintermaanden te verhogen. Het opzeggen van deze overeen komst is een. nieuwe zet in het loon- geschil in de scheepsbouwindustrie. Zoals bekend hebben de werkgevers een eis voor een loonsverhoging van 2 pond voor 2.500.000 technici en een „aanzienlijke" verhoging voor de ar beiders op de werven verworpen. De aigemene bond van technici in de scheepsbouwindustrie, die te Southsea bijeen is, zal een klacht be spreken, dat Britse schepen voor her stelwerkzaamheden naar havens op het Europese vasteland worden ge zonden. Naar verluidt worden hier mee de havens van Amsterdam, Rot terdam en Hamburg bedoeld. De afgelopen'drie maanden is de productie van de Britse scheepsbouw industrie met vier procent gedaald, terwijl de productie op de Duitse en Japanse werven, na de verzachting van de na-oorlogse beperkingen, ge staag toeneemt. De bond dreigde ook het verrichten van overwerk te verbieden, tenzij de Zuivering in Hongarije. Matyas Rakosi, de „kleine Stalin" van Hongarije, heeft zelf de leiding van de regering op zich genomen. Hij heeft de vroegere premier en leider van de kleine boeren, Istvan Dobi, terzijde geschoven. Het par lement heeft deze wijziging heden bekrachtigd. „ZEELANDS LEVEN" Leven in en om de Scheldestad speelt uiteraard voorname rol In het kazernegebouw aan de Grote Markt te Vlissingen heerst momen teel een opgewekte bedrijvigheid. Er wordt gesjouwd met planken en schra gen; sierlijke scheepsmodellen worden voorlopig nog achteloos op de beton nen vloer geplaatst en elders treft men mannen, die met grote nauwgezet heid ganse foto-collecties rangschikken of kleurige reclameplaten aan de wanden bevestigenEr klinkt geklop en gehamer en het geheel doet nog min of meer chaotisch aan, maar tochcr komt tekening in deze „chaos" die langzaam maar zeker uitgroeit tot een expositie, welke de naam „Zee- lands Leven" zeker waardig belooft te worden. De stands van het Belgisch en het NederlandsLoodswezen, waaromtrent wij reeds uitvoerig schreven, zyn thans vrijwel voltooid en zy vormen ongetwijfeld een belangrijk onderdeel van „Zeelands Leven". Doch daar.- naast lonen meerdere inzendingen al leszins de moeite van een bezoek. Zo zal de gemeente Arnemuiden verte genwoordigd zijn met een buitenge woon levendige stand over de garna lenvisserij. Donderdag arriveerden de attributen voor deze afdeling en de burgemeester van Arnemuiden, de heer J. van den Bos, was persoonlijk by de opstelling er van tegenwoordig. „YVy doen dit met enthousiasme", zo verklaarde burgemeester v. d. Bos, die van mening was, dat het een goe de gedachte is geweest om ook aan de visserij een plaats in te ruimen. „Niet slechts het belang van Arne- muiden is hiermede gediend", aldus de burgemeester, „maar de belangen van de visserij in het algemeen mo gen wel eens naar voren worden ge. bracht en hiertoe bestaat thans de gelegenheid". Wel, Arnemuiden heeft deze gele genheid uitstekend benut. Onder lei ding van de heer J. de Klerk werd een stand ingericht, waar niet slechts bezienswaardige modellen van o.m. een uit 1778 daterende spietlioogaars (Arm. 17) en een botter (Arm. 1) aanwezig zullen zijn, maar bovendien een drietal in Arnemuidense kleder dracht gestoken jongedames! Gedurende de tentoonstelling zul len deze dames smakelijke garnalen- gerechten (slaatjes, croquetten e.d.) tegen billijke prijzen aan de bezoe kers aanbieden. In de Arnemuidense stand zal tevens een .zitje" worden ingericht, waar men dus rustig van de garnalen-lekkernijen zal kunnen genieten. Ook prijkt in deze „hoek" een fraai schilderstuk, dat een ge zicht op Arnemuiden anno 1550 laat zien en voorts zal de 26-jarige A, Kusse uit Arnemuiden, een kleinzoon van de bekende scheepsmodellenbou wer Joos Dingemans, in de stand aanwezig zijn om toelichtingen te verstrekken over de werkwijze, die bij het bouwen van scheepsmodellen gevolgd wordt. „DE SCHELDE". Onmiddellijk aan de stand van Ar nemuiden grenst de inzending van de Koninklijke Maatschappij „De Schel de" en het voornaamste onderdeel hiervan is wel een grote maquette, die het gehele terrein van de scheeps werf in beeld bz*engt. Men zal hier zelfs de schepen op de helling zien liggen en in de havens zullen de schepen, die in de afgelopen jaren door de maatschappij werden ge bouwd, „gestationneerd" worden. Daarnaast is er een fraai model van de „Willem Ruys"; „klaar voor sta pelloop". De heer A. J. van Dieren- donek, technisch administrateur bij „De Schelde" werd belast met de zorg voor deze stand, waar ook een collectie foto's en ander documenta- tie-materiaal te zien zal zijn. De „stille stand" van V.V.V., waar omtrent wij eveneens reeds eerder schreven, verkeerde Donderdagmid dag nog in een beginstadium, maar reeds toen was te zien, dat deze „stille stand" voor zich zal spreken. Aan de inzending van de kunstkring „Het Zuiden", omvattende schildery en van acht vooraanstaande Zeeuw se kunstenaars, zullen wy een afzon derlijke bespreking wijden. arbeiders hogere lonen krijgen en niet meer dan 30 uur per maand be hoeft te worden overgewerkt. Ook worden hogere lonen geëist voor leer jongens. Eén dode en drie ernstig' gewonden. Bij botsing te Zeist. Op de Utrechtseweg te Zeist, tor hoogte van de Sanatoriumlaan, heeft zich een ernstig verkeersongeluk voorgedaan, waarbij een persoon om i? a.iueren ern stig werden gewond. Een autobus uit Zeist hield stil naast een autobus, die aan de halte stond, waarachter een militaire wa gen moest stoppen. Achter deze laat ste reed een truck met oplegger. Ge lijktijdig naderde uit de richting Utrecht een personenauto Om deze te ontwijl-r - Uc pllr - -srst naar het midden van de weg, en poog de vervolgens, door naar links uit te halen, een aanrijding te voorko men. De personenauto reed eerst te gen de rechterzijde van de oplegger en vervolgens tegen de militaire wa gen. De 24-jarige bestuurder van de personenauto, E. van E. uit Ede, overleed ter plaatse aan zijn verwon dingen. Van de vier mede-inzittenden werden er drie ernstig gewond in het ziekenhuis te Zeist opgenomen. Berechting van Egyptische oproermakers begonnen. Textielfabriek wordt streng bewaakt, In te textieilaoriek te Kafr el Da war bij Alexandrië, waar Woens dag stakende arbeiders weefgetou wen hebben vernield, is een militair tribunaal Donderdagavond begonnen met de berechting van ruim 50 ar beiders, die betrokken zijn geweest bij de ernstige incidenten van Woens dag. Het tribunaal kan een leder, die schuldig wondt bevonden aan verraad, terdood veroordelen. De op gelegde straffen zullen binnen drie dagen ten uitvoer worden gelegd en door generaal Naguib moeten wor den bevestigd. Twintig functionaris sen zijn Donderdag de gehele dag bezig geweest met het verhoren van de ruim 50 gearresteerden. De kamer van de raad van beheer van de textielfabriek, waarin het tribunaal zitting heeft, wordt streng bewaakt 4 President Truman heeft admiraal Alan G. Kirk, oud-ambassadeur te Moskou, be noemd tot directeur van de raad voor psychologische strategie. VERWACHTt BLIJVENDE WEJL».o»tAN SEN. Geldig tot Vrijdagavond: Veranderlijke bewolking met plaat selijk enkele regen- of onweersbul- en. Zwakke tot matige veranderlijke wind. Ongeveer dezelfde temperatu- iVervolg op pagina 2) 'ren als gisteren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 1