1 1 BOEIENDE ONTHULLING OP EXPOSITIE TE VLISSINGEN MINDER PASSAGIERSVERVOER VOOR ST00MV. MIJ. ZEELAND Zeeuwse Almanak BESCHERMING NOORDELIJKE ZEEDIJK OP SCHOUWEN STIJGENDE WERKLOOSHEID 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 14 AUGUSTUS 1952 „HET LOODSWEZEN-MYSTERIE". Loodsen van België en Nederland tonen op „Zeelands Leven" hun werk. Snel en licht deinend vaart een loodsboot over het in het zonlicht glin sterende water van de YVesterschelde en zet koers naar een vrachtschip, dat waardig, met geringe snelheid, zojuist de Schelde is opgevaren. De loodsboot komt langszy en „Kijk", voegen de wandelaars op de Vlissingse boulevards elkaar toe: „kük, nu moet je opletten; dadelijk klimt de looils aan boord". Dit altijd weer boeiende schouwspel wordt vooral in de zomermaanden vrijwel dagelijks door honderden gevolgd, maar wat daarna geschiedt, nadat de loods zich aan boord van het te beloodsen vaartuig heeft begeven, dat is voor velen een mysterie. En het is dit „mysterie", dat onthuld wordt op de tentoonstelling „Zee lands Leven", welke een onderdeel is van de Vlissingse V.V.V..feesten en waar het Belgisch en het Nederlands Loodswezen vertegenwoordigd zijn met belangwekkende inzendingen. Beide instanties hebben de beste beentjes voorgezet om de leek gele genheid te geven een blik achter de schermen te wei-pen van dit voor Vlissingen zo karakteristieke bedrijf. Zowel op de Belgischeals de Neder landse afdeling vindt men, zoals ge meld, keurige, uiterst overzichtelijke maquettes van de vaarwateren en het omliggende land; talrijke foto's van lichtschepen en vuurtorens en ver scheidene attributen van loodsboten. VUURTOREN VAN IJMUIDEN- Op de Nederlandse stand vindt men voorts o.m. een uitgave in zakfor maat van de vuurtoren van IJmui- den: een deel van een scheepsmast, met toplichten en de blauwe loods- vlag met de witte L in top, seinvlag gen, moderne seinlampen voor de kustverïich ting en een uitgezochte collectie foto's. In de Belgische stand vindt men, naast de verschillende maquettes, tal van scheepsmodellen uit het Scheep vaartmuseum te Antwerpen vanaf Commissaris der Koningin bezocht „Feest van Glas". i Vierduizendste bezoekster tegelijkertijd aanwezig! Het hoogtepunt van de tentoon stelling „Feest, van Glas" te Groede werd ongetwijfeld Woensdagmiddag bereikt, toen het bezoek van de Com missaris der Koningin in de provin cie Zeeland samenviel met dat van de vierduizendste bezoekster, de 65- jarige mevrouw M. Bakker uit Schoondyke! Jhr. mr. A. F. C. de Casembroot arriveerde omstreeks half vier, ver- fszeld van zijn echtgenote, mevrouw C. de Casembrootv. d. Feltz in hét gemeentehuis te Groede, waar zij verwelkomd werden door de burge meester van Groede, de heer Ever aars, mevrouw Everaars en door hét voltallig bestuur van de V.V.V. te Groede, onder voorzitterschap van de heer P. M. Hoste. Aan mevrouw de Casembroot werd als bijzonder be wijs van welkom een bouquet fraaie rose anjers aangeboden. Aan de Commissaris werd een kristallen bo kaal overhandigd, waarin het wapen van Zeeland was geslepen. Nadat de Commissaris en zijn echtgenote met grote interesse de collectie glas en kristal in ogenschouw hadden ge nomen, richtte de Commissaris zich in enkele hartelijke bewoordingen tot de vierduizendste bezoekster. „Het verheugt mij zeer", zo zeide jhr. de Casembroot o.m., „dat deze bezoekster een Zeeuwsch-Vlaamse is en nog wel afkomstig uit een na burige gemeente." Hi] wenste me- vrouw Bakker geluk en overhandigde haar namens de directie van de glas fabriek „Leerdam" een geschenk, dat door de 65-jarige stralend van i vreugde in ontvangst werd genomen. „Daar had~ ik helemaal niet op ge rekend", vertrouwde zij ons toe. Ook de V.V.V. bood mevrouw Bakker j een cadeautje aan. Na zich nog enige tijd met de heer en mevrouw Everaars te heb ben onderhoudenl vertrokken de Commissaris en zijn echtgenote weer uit het vrolijk vlaggende Groede. Naar wij vernemen, zal de expo sitie „Feest van Glas", welke aan vankelijk tot 14 Augustus zou du ren, verlengd worden tot. en met Za terdag 16 Augustus a,s. Bemanning Finse s.s. „Ariana" vertrokken. Woensdagmiddag vertrok per au-, tobus uit Terneuzen de bemanning, uitgezonderd enkele officieren, van het op de Wester Schelde vergane Finse s.s. „Ariana". De mannen ver bleven daar sinds Zaterdag in een aantal hotels. De reis der Finse zee lieden gaat via Zweden. zeil-loodsschoeners via stoomlood£bo- ten tot de modernste motorloodsboot een grote tafel met hét nieuwe internationale beboeiingssysteem; vier lichtboeien op 1/10 van de ware grootte en een afzonderlijke foto-do- cumentatie over lichtschepen, loods- kottei's en liet interieur van de vuur toren van Ostende. Van de schilder Frans Hendriks zijn een viertal zee-gezichten geëxpo seerd en in beide stands, zowel in de Belgische als in de Nederlandse, is men er volkomen in geslaagd een duidelijk en boeiend beeld te schep pen van hetgeen het loodswezen om vat. LOODS MAAKTE FILM. De Belgische zeeloods J. van Mael heeft in zijn vrije tijd een film ver vaardigd over het loodswezen, waarin alle aspecten hiervan zijn opgenomen. Deze film, welke een tijdsduur heeft van twee uren, zal gedurende de ten toonstelling „Zeelands Leven" voor het eerst in het openbaar worden vertoond. De heer Van Mael gaf tot nu toe nog slechts enkele voorstellin gen „en petit comité", zodat Vlissin gen van deze rolprent als het ware de ae primeur zal hebben. Het ligt in de bedoeling, zo deelde de inspecteur voor het Belgisch Loodswezen, de heer A. J. de Mulder, ons mede om wind en weder dienende enkele openluchtvoorstellingen te geven, op dat zoveel mogelijk belangstellenden in de gelegenheid gesteld kunnen wor den de vertoning bij te wonen. Aanvankelijk lag het in de bedoe ling, dat ook het Nederlands Loods wezen een film zo a vertonen, doch helaas heeft men. tot nu toe niet de beschikking kunnen krijgen over de benodigde apparatuur. Wat zeggen de mannen? Mannen zijn niet zo scheu tig met complimentfes, maar U kunt er zeker van zijn, dat U ze, na een lieve lange dag, in hun nopjes brengt met een ver kwikkend glas bier. Daarom moei U eens. op een koel plekje, een paar pullen De Gruyter's bier klaar zetten! Dat is een pracht van een troef voor een huisvrouw om achter de hand te hebben. De Gruyter heeft steeds licht en donker bier vers vootradig Een pul kost 40 cent met cassabon. Denk er morgen eens aan een paar fles/es mee te brengen! Drie bekende solisten treden in Middelburg op Al is het nog volop vacantietijd, toch werpt het komende seizoen zijn schaduwen reeds vooruit. Zo is de Stichting Concert- en Gehoorzaal 1945 te Middelburg er in samenwer king met de Concertdirectie J. Beek in geslaagd voor de komende herfst en winter een serie van drie meester- concerten (in abonnement) samen te stellen. Op Woensdag 8 October concer teert te Middelburg de bekende pia- nist Julius Katchen, die in ons land reeds herhaalde malen optrad met het I Concertgebouw- en het Residentie orkest en er ook talrijke recitals gaf. i Katchen behaalde ook in Amerika, j Frankrijk, Engeland en Spanje veel succes. De Poolse violist Bronislaw Gim] I die in Mei 1950 zijn verrassend 1 derlands debuut maakte, laat zich op Woensdag 26 November in Middel burg horen. Gimpel speelde in Ame rika ondermeer vele malen in d'e be roemde Hollywood Bowl onder lei ding van dirigenten als Bruno Walter en Otto Klemperer. Tijdens een tour- née door Italië viel hem de eer te beurt door de stad Genua te worden uitgenodigd om de daar bewaarde viool van Paganini te gebruiken. Hierop volgde een invitatie om voor Paus Pius XI op te treden. Tenslotte is er op Woensdag 21 Januari in Middelburg alle eonc.er- i ten worden gegeven in de Concert- en i Gehoorzaal een piano-avond door de Russische grootmeester Sliura j Cherkassky, die reeds vóór de oorlog in Nederland successen oogstte. Cher kassky werd in Odessa geboren en was o.a. een leerling van Josef Hof- I mann. Op 11-jarige leeftijd maakte hij I zijn debuut in de Verenigde Staten. Sindsdien bezocht hij bijna alle muziekcentra. JAARVERSLAG OVER 1951. Concurrentie van luchtverkeer en andere Kanaaldiensten De algemene vergadering van aandeelhouders der Stoomvaartmaatschappij Zeeland zal worden gehouden op 29 Augustus a.s. Daarin zal aan de orde komen een voorstel van de directie -om het dividend over 1951 voor de ge wone aandelen te bepalen op 5 pet. en voor de preferent-winstdelende aan delen op 4'/2 pet. In haar verslag over 1951 memoreert de directie, dat de werkplaatsen te Vlissingen sedert Maart 1951 weder in gebruik zijn. De gebruikelijke diensten werden met de schepen van de maatschappij onderhouden; er deden zich geen ernstige averijen voor. Prinses Sibylla van Zweden GLAASJE. Het gemeentehuis van Groede heeft een tijdelijke gedaanteverwisseling ondergaan. Instede van een met een groen kleed, bedekte tafel en keurig in het gelid geschaarde stoelen, vindt ge thans in de raadszaal een fonkelende verzameling glas en kristal en op de plek, waar tijdens de raadsvergaderin gen het perstafeltje pleegt te staan, pronkt nu een deftig glasservies Bokalen en vazen, plastieken en kunstig gegraveerde schalen in plaats van stoffige dossiers Het is een alleszins uitzonderlijke gedaanteverwisseling, maar niettemin zijt ge er toch spoedig aan gewoon en met de sfeer, die ijle glazen sfeer, wa ren wij weldra op vertrouwde voet. Zó zeer zelfs, dat toen een vriende lijke gemeente-ambtenaar ons op ons verzoek een glaasje water be zorgde, het eerst na ongeveer ander halve minuut.tot ons doordrong, dat het „glaasje" bestond uit een kunstig geslepen kristallen whiskyglas. Hetwelk wij achteloos aan onze mond hadden gezet. Néé, whiskey zat er niet in..,. naar Zal nieuw schip van Zweden- Amerika-lijn dopen Enige tijd geleden is aan H.K.H. Prinses Sibylla verzocht het nieuwe passagiersschip van de Zweden- Amerika Lijn, dat by „De Schelde' te Vlissingen wordt gebouwd, te wa ter te laten. Thans is bericht ont vangen dat H.K.H. bereid is aan dit verzoek van de Zweden—Amerika Lijn te voldoen. De dag van de te waterlating is nu door de werf, vastgesteld op Zaterdag 18 Oc tober a.s. Met een berekend bruto- tonnage van ong. 22.000 ton, een lengte van 600 voet en een grootste breedte van 77 voet, wordt het nieu we schip van de ZwedenAmerika Lijn het grootste passagiersvaartuig van Scandinavië. Het aantal passa giers bedraagt ongeveer 800. Het schip, dat o.a. een aparte bios coopzaal krijgt, wordt speciaal uit gerust voor cruises en men ver wacht dat het in het najaar van 1953 in de vaart zal komen. De eerste cruise zal vermoedelijk Begin 1954 plaats vinden, Kerkgebouw Geref. gemeente Biezelinge bijna gereed. Op 28 Augustus a.s. in gebruik. Binnen enkele weken zal het ruim teprobleem voor de Geref. gemeente van Biezelinge opgelost zijn. Naast het oude kerkgebouw aan de Juf- fersweg wordt thans de laatste hand gelegd aan de bouw van nieuwe kerk, welke met het fraai gelijnde torentje door haar eenvoudige doch smaakvolle uitvoering ook een aan winst voor het dorp in zijn geheel betekent. Er wordt naar gestreefd om het kerkgebouw op 28 Augustus a.s in gebruik te kunnen nemen. ïn een half jaar heeft aannemer van Koeveringe deze kerk, welke plaats zal bieden aan 350 personen, doen verryzen. Door een uitgebouwd portaal be treedt men het ruime, doch intieme kerkgebouw. De uit metselsteen op getrokken lambrizering doet het uitstekend, terwijl de muren en het plafond, met daarin de moderne verlichting, geheel in lichte kleuren zijn uitgevoerd, zodat een smaakvol interieur is verkregen. Daarnaast geven de glas-in-loodramen alsmede het nog aan te brengen ronde ven ster boven de ingang, een bijzonder cachet aan dit bedehuis. Het bouw kundig gedeelte met de aanleg van de tuin rondom het gebouw is prac- tisch gereed. Er rest thans nog de afwerking. De verwarming zal ge schieden met behulp van een olie stookinrichting, waartoe behalve ra diatoren onder de ramen ook een buizenstelsel voor voetverwarming is aangebracht. Naast enig schilder werk, moeten thans nog de eiken houten banken en de preekstoel worden geplaatst. Voorts is men mo menteel bezig met het opstellen van het grote orgel, dat boven de preek stoel komt te staan. Zoals bekend werd dit instrument sinds 1946 in het oude kerkgebouw gebruikt en is het afkomstig uit de Chr. Geréf. kerk te Haarlem. Verder is achter de kerk een rui me consistoriekamer gebouwd, zo dat deze gemeente door haar offer vaardigheid straks de beschikking krijgt over een fraai, naar de eisen des tijds ingericht kerkgebouw. TEGEN OEVERVERSCHUIVINGEN. Grote zinkwerken waren nodig Dat de zeeweringen in onze provincie regelmatig grote sommen ver slinden aan onderhoud en aan bijzondere verdedigingswerken is bekend, maar dat dringt toch weer duidelijker tot velen door, wanneer bijzondere werken in uitvoering zijn. Zo eiste de Noordelijke zeedijk op Schouwen voorzieningen en het bleek, dat drie enorme zinkstukken nodig waren om de voet van de dyk te be schermen tegen de langs-schurende stroom. Ter plaatse was na peilingen gebleken, dat oeververschuivingen plaatsgrepen, waartegen opgetreden diende te worden. Gisteren werd het eerste zinkstuk tussen Den Osse en Scharendijke aan de zuidelijke oever van de Grevelingen te water gelaten. De stijging in 't passagiersvervoer gedurende het eerste kwartaal 1951 ten opzichte van de overeenkomstige >eriode in 1950 bleef niet aanhouden. Het totale vervoer over 1951 gaf, ver geleken met het voorgaande jaar een achteruitgang te zien. Het transito- verkeer bleef zicli gunstig ontwikke len dank zy betere internationale treinverbindingen met Hoek van Holland. De gemiddelde opbrengst per passagier was iets hoger dan in 1950. Het teruglopen van het passa giersvervoer is in hoofdzaak toe te schrijven aan de toenemende concur rentie van het luchtverkeer en aftap ping van het Nederlands vervoer door andere Kanaaldiensten. In verband met dit laatste werden in Mei 1952 enige tariefmaatregelen van kracht. Het vervoer van auto's handhaafde zich, het transitogoederenvervoer bleef zich bevredigend ontwikkelen, het postvervoer nam toe. De exploitatieontvangsten waren iets hoger dan het voorgaande jaar, maar door hogere uitgaven o.a. voor brandstoffen, is het explqitatieover- schot 1951 lager dan over 1950. De exploitatierekening 1951 vermeldt aan ontvangsten 7,3 millioen gulden, aan uitgaven 5,8 en zy laat dus een overschot van 1,5 millioen. Hiervan wil de directie bestemmen voor af schrijvingen 1,3 millioen gulden en voor interest ruim 12.000, waarna als winstsaldo resteert 169.610,64. De Balans per 31 December 1951 vermeldt aan vastgelegd kapitaal (vloot, gebouwen, enz.) ruim ƒ760.000. Onder de passiva zijn aan reserve voor vlootvemieuwing er reserve voor bijzondere doeleinden be dragen tot een totaal van 3,5 millioen gulden vermeld. Deze zinkstukken worden uit rijs hout gevlochten en zijn 1800 m2 groot. Het werk wordt uitgevoerd door de firma J. M. Dekker van Pa- pendrecht en de kosten belopen 170.000.die ten laste, komen van het waterschap Schouwen. Een talrijk publiek was bij het leg gen van het eerste zinkstuk aanwe zig. Ook van Waterstaatszyde was er veel belangstelling. Het stuk, waaraan tal van rijswer- kers verscheidene weken hadden ge- H^t grondgebruik door landarbeiders in Zeeland. In verband met de omstandigheid, dat het grondgebruik door landar beiders zich in dalende lijn beweegt, heeft de Sociaal Economische Afde ling der Landbouwhogeschool te Wageningen het plan opgevat in enige Zeeuwse gemeenten een onder zoek naar de oorzaken hiervan in te stellen. Dit onderzoek, dat onder leiding staat van prof. dr. E. W, Hofstee en zijn medewerkers, zal verricht worden in de periode van 25 Augus tus tot 6 September a.s. door man nelijke en vrouwelijke studenten van de Landbouwhogeschool. Het zal zich uitstrekken over de gemeen ten Baarland, Oudelande, EUewouts- dijk en Driewegen op Zuid-Beve land, waar het landarbeidersgrond gebruik nog altijd van betekenis is en over de gemeente Hoek in Oost Zeeuwsch Vlaanderen, waar dit nim mer het geval is geweest. De taak van de studenten, zal daarbij vooral bestaan in het stellen van een aantal vragen met betrek king tot dit onderzoek aan de land arbeiders. In dit verband doet de Landbouwvoorlichtingsdienst gaarne een beroep op de boeren, de betref fende arbeiders in de gelegenheid te stellen zich enige tijd met de stu denten te onderhoudën, voor zoveel dit binnen de werktijd mocht plaats hebben, terwirjl van de zijde van de landbarbeiders wel alle medewerking wordt verzocht tot het verstrekken van juiste gegevens. ONDERZOEK NAAR DODELIJK VERKEERSONGEVAL TE ZIERIKZEE. De adjudant-copschef van de ge meentepolitie te Zierikzee verzoekt de bestuurder van de personenauto, die Dinsdag 12 Augustus j.l. omstreeks 19 uur 30 heeft gereden onder de ge meente Zierikzee achter een vracht auto met aanhangwagen, welke bela den was met kisten, en die getuige is geweest van de aanrijding tussen deze vrachtauto en een motorcarrier op het kruispunt bij de Nobelpoort te Zie rikzee, zich te melden bij de dichtst bijzijnde politiepost voor het afleggen van een getuigenverklaring Dit mede in verband met het feit, dat de be stuurder van de motorcarrier bij deze aanrijding werd gedood. vlochten, werd door sleepboten in de zogenaamde „raay's" getrokken richtingspalen waarna het stevig verankerd werd. Rondom het zink stuk lagen zeven zolderschuiten bela den met-stenen.--Deze-stenen werden op het zinkstuk geworpen om het langzaam en horizontaal tot zinken te brengen. Tengevolge van de sterke Z.W. wind stond er nogal wat dei ning, waardoor de zolderschuiten erg bewegelijk waren. Het was niet ge makkelijk deze schepen óp de juiste plaats te brengen en te hóuden. Het vakmanschap van de betrokken wer kers sprak evenwel een stevig woord je mee en tenslotte had alles een ta melijk bevredigend verloop. Men deelde ons mede, dat het twee de zinkstuk Vrijdag 8 worden; het derde volgt daarna. Schilderijenexpositie te Vlissingen. Op de expositie „Zeeland's Leven' welke tijdens de feestweek te Vlis singen van 1623 Augustus wordt gehouden, is in de kazerne, welke aan het feestterrein achter de boulevard grenst, ook een plaats ingeruimd voor een inzending van de kunst kring-„Het Zuiden". Er zullen werken van acht voor aanstaande Zeeuwse kunstenaars worden getoond, waaiin verschillende facetten van het Zeeuwse leven worden uitgebeeld. Er zullen olieverf stukken, aquarellen, houtsneden, beeldhouwwerk en etsen te zien1 zijn van mevr. Messer, de heer en mevr. Jacobs uit Vlissingen, de heren Vaar- zon Morel en Koets uit Veere, Frans Maas, Joh. Melse uit Goes eri Louis Heymans. Advertentie. In een toelichting deelt de directie mede, dat de kostprijs der beide stoomschepen ad 8,2 millioen p.er 31 Dcc. 1951 was afgeschreven tot ƒ100.000; de kostprijs der beidie mo torschepen ad 6,6 millioen was af geschreven tot ƒ607.816. Terreinen, gebouwen, enz., waren afgeschreven tot 1. In de komende vergadering van aandeelhouders zal voorzien moeten worden in twee vacatures ontstaan in de raad van commissarissen door het periodiek aftreden van de heren ir F. Q. den Hollander en B. E. Ruys Jr. Beidie heren zijn herkiesbaar. Voorts zal'in deze vergadering een voorstel aan de orde komen -tot uitbreiding van de raad van commissarissen. Advertentie. ENAVO AUTO-VEILING Iedere VRIJDAG VEEMARKTHALLEN ROTTERDAM (Vervolg Economische Kroniek van Zeeland) NIEUW VEILINGCOMPLEX.. VISSERIJ. De visserij behaalde in 1951 in Brouwershaven, Veere, Vlissingen en Te Goes komt een nieuw veiling- té®ktetoii; i Brëskens~"ëën productie van 6205 ton Sn v"™cht d£ to"JTJSS (vorig jaar 5200 ton) met een waar jaar anderhalf maal zoveel fruit zal I de van f 1.788.000 (v. j.f 1.814 000). worden aangevoerd; wanneer name. Rrf,nkeT15: narn van dlt bediae 51 oro- MUTATIE RIJKSWATERSTAAT Met ingang van 1 Juli 1952 is de heer M. J. Willemstein bij de Rijks waterstaat in tijdelijke dienst be noemd tot monteur-F ter standplaats Hanswèert. lijk de nieuwe aanplant in productie komt. In Sint Annaland is het twee de aardappelkoelhuis van Tholen in gebruik genomen met een bergruim te van 12.000 kg. Het zijn voorna melijk grote landbouwers, die hier coöpereren; ook de kleine zuilen ech ter plannen moeten beramen. In dit dorp aan de uiterste Thoolse kust ontstaat thans een agrarisch cen trum: reeds bevinden zich er ook een veilinggebouw en een opslagplaats van de landbouwvereniging „Eiland Tholen", terwijl er plannen zijn tot een berg- en een tweede sorteer- ruimte. In Hoofdplaat werd een nieu we graansilo aan de haven in ge bruik genomen. Het Centraal Bureau voor de Sta tistiek stelde een vooruitgang van de bloembollenteelt in Zeeland vast; de tuinbouwzaden liepen ïn opper vlakte achteruit van 2639 H.A. in 1949 tot 1204 H.A. in 1951. Volgens hetzelfde bureau bedroeg het aantal leerlingen op land- en tuinbouwscho len in 1951 in Zeeland 2030 of 3% procent van het Nederlandse totaal. Het agrarische bouwplan in 1952 laat zie/i, dat de oppervlakte van de volgende gewassen zyn toegenomen: tarwe (10 procent), gerst (1 procent) erwten (20 procent), mals (60 pro cent), vlas (10 procent) en karwy (25 procent). IMnder geteeld wor den: aardappelen (2 proc.), suiker bieten (5 procent), bruine en witte bonen (40 procent), blauw maanzaad ((75 procent) en koolzaad met uit zondering van de Sloepolder (75 pro cent). De oppervlakte haver bleef gelijk; die aan zaaizaden daalde van 1933 tot 1795 H.A. In Goes werd de jaarlijkse bijen- markt gehouden, waarvoor heisas weinig belangstelling was. Breskens nam van dit bedrag 51 pro- Brouwershaven 8 procent. De con cent voor zijn rekening, Veere 23 procent, Vlissingen 18 procent en sumptie-oesters op de Zeeuwse Stro men brachten evenals in 1950 3,6 millioen gulden op, de mosselen 1,9 millioen gulden, n.l. 19.2 millioen kg. van de 42,3 millioen kg in Neder land voortgebrachte mosselen. De to tale opbrengst van de Zeeuwse vis serij is voor 1951 dus te stellen op ongeveer 7,3 millioen gulden. Wat de kreeftenvisserij in 1952 betreft is het seizoen van 3% maand reeds achter de rug. In Yerseke bevinden zich on geveer 18 kreeftenvissers, die een bruto-opbrengst van f72.000 als bij verdienste hadden, De visgronden bevinden zich aan de Thoolse en Be- velandse wal. De export van Zeeuw se mosselen heeft veel te lijden van de Waddenzee-mosselen, Op het industriële front trok een advertentie van een Zeeuwse indus trie die grote kapitaalbehoefte heeft, de aandacht. Een dubbel nadeel waar Zeeland het vooral van eigen indus triële activiteit moet hebben. In Goes wend een vierde industrie-hal op het industrie-terrein in gebruik geno men. In één jaar zijn daar thans 4 hallen en 75 woningen geplaatst. Binnenkort komt er ook een spoor- wegraccordement tot stand. De O. Zeeuwsch-Vlaamse industrie vroeg de aandacht voor diverse problemen. De export van vóór 1940 over wa ter en per spoor via België heeft meer en meer plaats gemaakt voor productie voor de Nederlandse markt, die bemoeilijkt wordt door barrières te water en te land. Het zoute water dringt het kanaal van Terneuzen steeds meer binnen, zodat verschil lende bedrijven nist meer over vol doende zoe.t water voor de ketels e.d. kunnen beschikken. Tenslotte. loopt Bekneld tussen stootblok en spoorwagon. Los werkman te Goes gedood. Woensdagmiddag omstreeks 3 uur had op het terrein van de veiling „Zuid-Beveland" te Goes een ernstig ongeval plaats. Tijdens het verrijden van spoorwagons raakte de 19-jarige loswerkman, C. de P. uit Hoede- kenskerke bekneld tussen de buffers van een wagon en een stootblok. Nadat dokter Van de Werff eer ste hulp had verleend,, werd het slachtoffer met zware inwendige, kneuzingen naar het St. Joannazie- ltenhuis vervoerd. Woensdagavond te 9 uur is de jongeman aan zijn ver wondingen bezweken. Gevaarlijk spelletje van jeugdig wielrijder. DOOR AUTO AANGEREDEN Aan de 14-jarige knaap K. uit Vlissingen, die met vacantie in Zie rikzee vertoefde is een ernstig on geluk overkomen. Hij fietste op de grote weg ZierikzeeZijpe toen hij het verkeerde denkbeeld kreeg zich tè laten voortslepen door een rijden de tractor. Een achterop rijdend© automobilist, die een personenauto bestuurde, gaf een signaal.Blijkbaar verontrust door dat signaal liet de knaap plotseling de tractor los om alsnog het rijwielpad te bereiken en kwam daardoor juist voor de per sonenauto. Met kneuzingen en een beenbreuk werd de jongen opgeno men. Nadat dokter Vleugels Schut ter uit Oosterland eerste hulp had verleend, werd de jongen naar het ziekenhuis te Noordgouwe overge bracht. AUTO IN DE SLOOT. Te Schore geraakte Dinsdag een auto ter hoogte van de Vlakebrug in een langs de weg gelegen sloot. De eigenaar, de heer L. uit Oss, die de wagen even had verlaten, had daarbij vergeten deze goed op de rem te zetten. Aangezien zich nie mand in de auto bevond, deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Wel werd de auto enigszins bescha digd. de oorlogsschadevergoeding aan bui tenlandse (niet-Belgische) fabrieken zeer stroef. De mosselindustrie is weer begonnen met de productie, terwijl de Belgische vraag goed is. De werkloosheid in de landbouw is momenteel vrij groot. Door de dro ge maanden April en Mei is er wei nig onkruid te bestrijden. De bestrij ding bij de zilveruien geschiedt voorts meer en meer langs chemi sche weg. De export van pootaard- appelen, die aanvankelijk zo veel be loofde, heeft bovendien weinig meer te betekenen. Tenslotte worden ook vlas en erwten veelal mechanisch getrokken. Waar de Nederlandse werkloosheid weer dalende is stijgt de Zeeuwse. Zij beliep begin Juli 1888 werklozen (v. j. 783). De werk loosheid op Tholen beliep toen 220 werklozen (v. j. 78). In Middelburg is een nieuwe omscholingscursus voor machine-bankwerker geopend aan de Rijkswerkplaats voor Vak ontwikkeling. De timmercursus is door de grote werkloosheid opgehe ven, de cursus voor metselaars en stucadoors wordt voortgezet. De Stichting Borgstellingsfonds verschafte in Zeeland aan kleine middenstanders die in financiële moeilijkheden verkeerden in 1951 25 credieten, belopende een bedrag van f 35.350. Sedert 1937. toen dit fonds werd gesticht, werden 187 credieten verleend. Het kapitaal wordt voor namelijk door de 22 aangesloten ge meenten ingebracht. Ook de Provin cie en de Kamer van Koophandel verlenen steun. Tot. slot vermeiden wij de grote stroom toeristen die ook in Juli door Zêeland trok. Vooral Middelburg was tijdens de Oost Vlaamse cultuurda- gen zeer in trek. In Dishoek worden nog steeds zomerwoningen in het Vebena-bos gebouwd. Het is de be doeling 60 van deze woningen te bouwen. Eén. prettig bericht om Juli 1952 mee af te sluiten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 2