KAPPIE en de reis met Zroeteltje Sport en wedstrijden FORMATEUR BRACHT LANG BEZOEK AAN H. M. DE KONINGIN ALS HET HART SPREEKT.... WOENSDAG 13 AUGUSTUS 1952. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ROND DE KABINETSFORMATIE. Mr. Donker in beslissend stadium (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 13 Aug. Van officiële zyde werd Dinsdag meegedeeld: „H. M. Koningin Juliana heeft hedenmorgen om half twaalf in het paleis aan het Lange Voorhout de kabinetsformateur rar. L. A. Donker ontvan gen teneinde door hem op de hoogte te worden gesteld van de ontwikkeling der kabinetsformatie". Over dit bezoek, dat byna 2'/2 uur duurde, zijn geen nadere bijzonderheden bekend geworden. Des middags had de formateur opnieuw een gesprek met een Anti Revolutionnair, ditmaal met het Twee de Kamerlid mr. J. Alge ra. Het gesprek dat mr. Donker thans heeft gehad met de tweede Anti Re volutionnair (Maandag ontving hij reeds prof. Zijlstra) ligt geheel in de lijn van de gisteren door ons geopper de veronderstelling, dat de formateur er naar streeft een kabinet te vor men'op basis van de in een vroeger stadium door de 4 partijen aanvaarde politieke samenstelling. Dat wil dus zeggen 5 ministers behorende tot de Partij van de Arbeid, 5 tot de K.V.P., 2 tot de AR.-partij en 2 tot de C.H. U., alsmede 1 vakminister. Tevens ont hult dit gesprek althans weer een deel van de plannen van mr. Donker. Het is immers alleszins waarschijnlijk, dat hij mr. Algera de portefeuille van Ver keer en Waterstaat heeft aangeboden. In dit verband maken wij ter infor matie melding van het gerucht als zou de formateur van plan zijn een deel van de onder het ministerie van Ver keer en Waterstaat vallende taak, n.l. die met betrekking tot Openbare Wer ken, tezamen met de behartiging van de publiekrechtelyke bedryfsorgani- satie, tot een nieuw departement te verenigen, een combinatie, die ons overigens op het eerste gezicht tame lijk vreemd voorkomt, en niet veel an ders dan een door de omstandigheden opgedrongen manoeuvre zou beteke nen, om het verlies van Economische zaken voor de K.V.P. aanvaardbaarder te maken. Wanneer wij op dit ogen blik de balans opmaken, dan moeten wij nog vraagtekens plaatsen met be trekking tot de plannen van de for mateur met Wederopbouw en Volks huisvesting, Justitie, Financiën, Bin nenlandse Zaken en het minister-pre sidentschap. Bovendien moet men re kening houden met de mogelijkheid van 1 of 2 ministers zonder porte- Inbreker wilde schoon schip maken met Justitie. Bevestiging van het vonnis der rechtbank, te weten drie jaar gevan genisstraf met aftrek, eiste Dinsdag de procureur-generaal voor het Am sterdamse gerechtshof in de zaak te gen de 35-jarige tegelzetter, Th. M. K. uit Amsterdam. Verdachte was ten laste gelegd verduistering van een regenjas. Vrijwillig had hij de justitie op het spoor gebracht van twee andere inbraken in villa's te Naarden en Bloemendaal, waaraan hy ook had deelgenomen. Verdachte had deze diefstallen aan gegeven, omdat hy schoon schip wil de maken met de justitie, daar hy tot inkeer was gekomen en een nieuw le ven wilde beginnen, zo zeide de ver dediger in zijn pleidooi. Nog nimmer was het in 's raadsmans praetijk voorgekomen, dat een verdachte daadwerkelijk bewees, dat hij op nieuw wilde beginnen en daarom vond hij de strafmaat van de Amster damse rechtbank veel te hoog, on danks het feit, dat K. reeds negen maal door de justitie was veroor deeld. Het Hof zal 19 Augustus a.s. arrest wijzen. Amsterdamse Beurs 11 Aug. 12 Aug. Bank v. Ned. Gem. 4% pet. 100% 100% Bank v. Ned. Gem. 0-5-10 pet. 103% 104 Nederland 1948 (3%) 90% 90% llederland 1947 (3%) 3 90% 91% Nederland 1937 3 95% 91% Dollarlening 1947 3 pet. 93% 94% Investeringscertificaten 3 94 94 Nederland 1962—64 z.b. 3 93% 94 Nederland 1962—64 m.b. 3 93% 94 Nederland N.W.S. 2% 75% 75% Ned. Indi4 1937 A 3 92% 92% Grootboek 1946 3 92% 92% Nat. Handelsbank 103% 103% Ned. Handelmij. 141% 142% A.K.U. 141% 142 Bergh's en Jurgens 240 241 Calvé-Delft 112% 112% Centrale Suiker 147% Kon. Ned. Hoogovens 155% 153% Unilever 173% 174% Ned. Kabelfabriek 193 192% Philips 154 155% Wilton-Fey enoord 157 159% Billiton 189% Kon. Petroleum Mij. 324% 325% Amsterdam Rubber 81% 81% Holland Amerika Lijn 149% 148 Kon. Paketvaart 102% 102% Rotterdamse Lloyd 117% 118% Ned. Scheepvaart Unie 120% 120% Stv. M(j. Nederland 133% 135 H.V.A. 99 100% Deli-Batavia Mij. 101% Dell My. 75% 75% Baltimore-Ohio 22% Missouri K.T. 7% New York Central 19% 19% Pennsylvania 20% 20% Anaconda 463% 46% Bethlehem Steel 51% 51% General Motors 60% 61% Intern. Nickel 48% 48 Kennecott 82% 82 Republic Steel 41 41% U.S. Steel 40% 40% North American Cy. 22% 22% Midcontlnental 68% Tide Water 23 De Indonesische sector heeft Dinsdag wel het meest in de belangstelling ge staan. zonder dat nochtans de handel bij zonder groot was. Begin beurs vormde zich een flinke hoek in H.V.A. die ge makkelijk van 98% de pariprijs passeer-r de en op IOOV4 sloot. Behalve dit fonds waren de overige cultuuraandelen goed prijshoudend tot iets beter. Overigens had de markt een weinig emotioneel verloop, over het algemeen was de tendens goed prijshoudend. De scheepvaartafdeling trok zich in het ge heel niets aan van de opnieuw gedaalde vrachtenmarkt en was onveranderd tot iets beter. feuille, aan Buitenlandse Zaken en eventueel aan Economische Zaken of de bovengenoemde nieuwe porte feuille. Al deze vraagtekens, wellicht ten dele intern reeds door uitroepte kens vervangen, hebben betrekking op aan leden van de P.v.d.A. of de K. V.P. toegedachte ministerposten. Hier uit kan men wel afleiden dat de for mateur, gesteld dat hij er reeds in slaagde bevestigende antwoorden te verkrijgen van de voor de andere por tefeuilles gepolste personen, nog enke le moeilijke problemen heeft op te lossen, en dat verschillende combina ties en variaties ook in dit wellicht beslissende stadium van de formatie- pogingen van mr. Donker nog moge lijk zijn. Nederlandse schipper in België verdronken. De 31-jarige Nederlandse schip per Jos Mersy uit Rotterdam, deed in de nacht van Maandag op Dins dag op zijn schip, dat gemeerd lag langs het Albertkanaal te Eigen- bilzen, een misstap en viel in het water. Toen hij op het droge werd gehaald, bleken de levensgeesten reeds geweken. r~ Koeien worden handiger. By alle wonderen, die in en om het rundvee in de laatste eeuw zijn volbrafoht, voegt zich thans een nieuw apparaat, dat de koe in de weide haar eigen water op laat pompen. Een Duitse uitvinder construeerde een pomp met een holle zwen gel. Aan het einde van die zwengel zit een drinkbakje, waarin zich onder een rooster een beetje water bevindt. Als een koe wil «drinken, dan zal zij trachten dit water te bereiken. Daardoor wordt de zwengel naar beneden gedrukt. Op deze manier opgepompt water loopt in het bakje en de lafenis be- fint. Een contragewicht trekt e zwengel omhoog. Wil de koe dus meer water, dan zal zy, zoekende, opnieuw duwen en pompen. De koeien leren dit kunstje zeer gauw en gaan dan erg handig met de pomp om. Ge bleken is, dat rundvee op die manier water van zes meter diepte op kan pompen. De koeienpomp wordt op een proefbedryf onder Putten toe gepast. Kapitale boerderij in Westerlee afgebrand. De kapitale boerderij van de heer T, Jansingh in Westerlee is Dinsdag in vlammen opgegaan. Men ontdekte de brand toen een sterke rookont wikkeling in' een grote kapschuur, waar grote voorraden gerst en rogge lagen opgeslagen, werd waargeno men. Aanvankelijk heeft men nog getracht het vuur met emmers water te doven, maar door de sterke wind breidde de brand zich snel uit. Toen de brandweer uit Scheemda arri veerde, stond deze voor een zware opgave, want ook het woonhuis had inmiddels vlam gevat. Men slaagde er echter in een gedeelte van dit woonhuis té behouden, doch de boer derij ging in vlammen op. Slechts de landbouwwerktuigen kon men in veiligheid brengen. De oogst ging geheel verloren. Staat van beleg in Teheran opgeheven. De staat van beleg in Teheran is thans opgegeven. Dit is door premier Mossadeq'Dinsdag schriftelijk aan de Perzische Tweede Kamer medege deeld. De staat van beleg werd 30 Maart j.l., na het plaats grijpen van straat gevechten. voor een maand inge steld en daarna elke maand weer verlengd. HELSINKI IN CIJFERS. Volgens een officiële mededeling zijn de spelen in het Olympisch sta dion te Helsinki in totaal door 850.380 personen bijgewoond. Het grootste aantal, t.w. 70.050, werd ge boekt op de dag van de opening. Daarop volgde, wat de toeloop be treft, de laatste dag van de atle tiekwedstrijden 27 Juli met de Marathon met 68.700. De slui tingsplechtigheid op 3 Augustus trok 67.000 toeschouwers. AUTOMOBILISME Twee Nederlanders in Grote Prijs van Nederland. In de Grote Prijs van Nederland op 17 Augustus zal behalve de Ne derlander A. v. d. Lof ook nog een tweede Nederlander van de party zijn. De bekende automobilist M. Gatsonides heeft n.l. de beschikking gekregen over een Maserati. Gatso nides is echter plotseling ziek ge worden, waardoor zyn deelneming noe niet zeker kan worden geacht. Mocht Gatsonides niet kunnen uit komen, dan zal de Maserati door majoor J. Flinterman worden ge reden. VOfclBAL VOETBALFESTIJN IN HULST. Zondag a.s. speelt in Hulst de be kende voetbalclub BW tegen F.C. Antwerpop het gemeentelijk sport terrein. Van te voren wordt een wedstrijd gespeeld tussen Hulst en F.C. Meulenstede uit Gent. De Gen tenaren worden door de Kon. Sted. Harmonie aan de grens van de stad ingehaald, terwijl men later met BW en Hul^t naar het terrein trekt. Aan de Bossenaren wordt 's avonds in „De Koning van Engeland" een diner aangeboden, terwijl Hulst en Meulenstede in „De Graanbeurs" een souper en een gezellige avond hebben. Feuilleton door Renée Shann 81 Joan keek haar eens onderzoekend aan. „Ik zou graag eens weten, aan welke kant jij eigenlijk staat", viel ze uit. „Soms denk ik, dat je 't met moe der houdt." „Zou ik dèin naar Benny zyn ge gaan?" „Hoe weet ik, of je hem werkelijk hebt gesproken?" merkte Joan bit ter op. Barbara was hevig verontwaar digd. Zy zelf was er zo ellendig aan toe en nu dit nog! Maai* ja, Joan kon niet weten, dat niet alleen zy door angst gepijnigd werd. ,7Hoor eens, Joan, dat gaat toch alle perken te buiten!" „Nu ja, maar hoe kan ik er zeker van zyn? Ik dacht, dat je wel met een of andere boodschap zou terug komen. Ikoch, wat geeft het ook? Het spijt me, dat ik je lastig heb gevallen. Ik had beter moeten weten." Voor de derde maal op deze dag sloeg Joan Barbara's deur met een harde klap dicht. Even later hoorde Barbara de bel uit mevrouw Mel rose's slaapkamer en kwam Janet op de deur kloppen. „Juffrouw Newcom- be, mevrouw vraagt, of U een ogen blik by haar kunt komen". „Ja, ik kom". Joan's moeder zat aan de schrijf tafel in haar slaapkamer want de flat was niet zo groot, dat zy, zoals op Lawnside, zich de weelde van een aparte zitkamer kon veroorloven. „Juffrouw Newcombe", sprak ze, toen Barbara binnentrad, „ik maak me erg bezorgd over Joan". „Dat weet ilc, mevrouw. U zei het gisteravond al." „U moet me beloven, dat als U be merkt, dat ze die jonge Jackson ont moet of met hem telefoneert, kortom op welke wijze dan ook met hem in verbinding staat, U mij onmiddellijk zult waarschuwen". Barbara kon moeilijk anders doen, dan de gevraagde belofte geven. „U hebt dit dus goed begrepen?" hernam haar werkgeefster. „Natuurlijk, mevrouw". „Ze is erg opstandig en gedraagt zich heel onbehoorlijk. Ik geloof, dat ze op nogal vertrouweiyke voet met U staat. Is dat zo, juffrouw New combe?" „Ja, nogal. Zowel zij als Heather spreken soms met mij over nu laat ik zeggen over hun vriendjes." Nu glimlachte mevrouw Melrose. „O, wat Heather betreft, is het heel wat anders. Ik moet zeggen, dat ik erg op meneer Charrington gesteld ben. Onder ons gezegd en gezwegen, juffrouw Newcombe, ik geloof, dat hy Heather heel graag mag." „Ja, ze schijnen zeker erg goede vrienden". Opnieuw glimlachte de vrouw des huizes. „Als ik hun verhouding moest beschrijven, zou ik een ander woord dan „vrienden" gebruiken", zeide ze. HOOFDSTUK XI. Barbara vond de volgende dagen de moeilijkste, die ze sinds haar ver blijf bij de Melroses had doorge bracht. Mevrouw Melrose lag blyk- baar met iedereen overhoop. Joan was lusteloos en nijdig, Heather even moeilijk als toen ze met de nieuwe behandeling was begonnen voor Jinks haar in Londen was komen bezoeken. Bryan bleef weg en zijn moeder merkte bitter op, dat ze niet wist wat er van hem geworden was. Jinks kwam de hele week maar eenmaal theedrinken en verdween daarna zo gauw hij maai* kon, met de vage belofte, dat hij nog wel eens zou terugkomen; hy zou Heather dan op bellen. Misschien moest hy de stad uit. Op wanhopige toon en met tra nen in de ogen vroeg Heather, wat Barbara er van dacht; wat er ge beurd kon zyn. (Wordt vervolgd). „Robur" bestaat 20 jaar. Op 1 September a.s. zal het 20 jaar geleden zjrjn dat de R.K. voetbalver eniging „Robur" uit Goes werd opge richt. De heer C. W. Dogge gaf daar toe de eerste stoot. Het eerste bestuur zag er als volgt uit: C. W. Dogge, voorzitter; A. Hoogesteger, secreta ris; A. Aartsen. penningmeester; le den: G. Krekelénberg, F. Bookelaar, J. Klaassen en J. Polvliet. De heer Aartsen hééft nog steeds zitting in .het bestuur. Uit het eenvoudige jongensclubje van 1932 is nu een bloeiende vereni ging ontstaan met 126 werkende le den. Ondanks ups en downs heeft Ro bur zich in Goes een grote populari teit verworven. Het eerste elftal speelt nu in de 4e klasse van de K.N. V.B.. terwijl nog vier elftallen in de onderafdeling spelen. In 1934 werd Robur, dat toen in de Zeeuwse voetbalbond speelde, kampi oen. Het speelde o.m. promotiewed strijden tegen Zeelandia uit Middel burg en Volharding uit Ovezande. Zeelandia bleek toen de sterkste te zyn. Na de bevrijding begon men weer met volle moed in de K.N.V.B. In het eerste na-oorlogse seizoen werd Robur ongeslagen kampioen en toen won het ook de vier promotiewedstrij den tegen Zonnemaire en Kruiningen. zodat men in de 3e klasse K.N.V.B. kon aantreden. In het seizoen 1948 1949, eindigde Robur echter op de onderste plaats en was de degradatie een feit. Tot op heden" heeft Robur vergeefs getracht het verloren terrein te her winnen. Alle spelers van het eerste team zijn er echter op gebrand om het bestuur alsnog in het komend sei zoen een ietwat verlaat jubileumge schenk aan te bieden in de vorm van een kampioenschap en een eventuele promotie naar de 3e klasse. De heer P. J. Janssens hanteert nu reeds vanaf 1942 de voorzitters hamer. Het tegenwoordig bestuur ziet er verder als volgt uit: A. W. Kauf- mann, secretaris; A. Aartsen, pen ningmeester; leden: J. Polvliet en J. Capello. Op 31 Augustus is de Belgische club „De Zonnekloppers" uit Dendergem te gast by Robur. De eerste en twee de elftallen van genoemde clubs spe len dan een jubileumwedstryd op het Goese sportterrein. De feestelijke her denking van 't vierde lustrum wordt echter pas in December van dit jaar gehouden. WIELRENNEN Harm Smits won 6e étappe van Ronde van Duitsland. De 6e etappe van de Ronde van Duitsland, van Trier naar Wiesba den over een afstand van 256 kilo meter, is gewonnen door onze land genoot Harm Smits. Hij noteerde een tijd van 6 uur 46 min. Tweede werd de Duitser Weimer en daarna kwamen Pankoke (Did.) en de Ne derlander Van der Zande binnen. Lambrichs eindigde als negende. In het algemeen klassement leidt De Ryek (België) met een totaaltyd van 39.56.41, voor De Mulder (Bel gië) 40.00.45 en Theissen (Duits land) 40.20.02. Smits (Ned.) staat 8ste met 40.26.30, Lambrichs 15e met 40.30.59 en van der Zande 16e met een totaaltyd van 40.35.12. „RONDE VAN KRUININGEN" De onlangs uitgestelde wielerwed strijd „De Ronde van Kruiningen" is opnieuw vastgesteld. Deze wedstrijd zal thans worden gehouden op 30 Augustus a.s. We vernamen, dat nu reeas meer dan 30 renners zijn inge schreven, waarbij bekende amateurs en nieuwelingen' uit Zeeland en Bra bant. VERHELST 12e IN „OMLOOP VAN DE KEMPEN'. In de grote Brabantse wielerwed strijd ,De Omloop van de Kempen" over 184 km. startte ook Rien Ver- helst uit Axel. Hoewel hy bandenpech kreeg, wist hij zich nog als twaalfde te plaatsen. Winnaar werd Cuyten uit Mierlo. Voor de „Grote prijs Rien Verhelst", die op 15 Augustus te Axel wordt verreden, is reeds een veertigtal in schrijvingen binnengekomen, Het be looft een interessante wedstrijd te worden. SCHAKEN Nederland klopte Finland an Griekenland in -FIDE-tournooi. De wedstrijd in de tweede ronde van het FIDE landentournooi te Hel sinki tussen Nedetrlarid en Finland is door het Nederlandse viertal met 2% 1% gewonnen. De party tussen de Fin Ojanen en Prins welke was afge broken .eindigde na verder spelen in remise. De wedstryd NederlandGrieken land in de derde ronde van groep 3 van het Fide-landentournooi te Helsinki is met door onze landgenoten gewonnen. De gedetailleerde uitslag luidt: PrinsGaitanaros 10; Donner Tiknoponlos 10; KramerAnag- nostou 10; BarendregtZografa- kis V2—V2. TENNIS Jeugdkampioenschap van Zeeland De jeugdkampioenschappen tennis voor Zeeland "zullen dit jaar op 23 en 24 Augustus in Middelburg worden gespeeld. De wedstrijden bestaan al leen uit enkelspelen, voor meisjes en jongens. Aan deze wedstrijden mogen alleen in Zeeland woonachtigen mee doen; zij mogen dit jaar nog geen 18 jaar worden. HOCKEY M.H.C. Rapide bestaat tien jaar. De Hulsterse hockeyclub viert bin nenkort haar 10-jarig bestaan. Op Zaterdag* 6 September wordt een feestavond voor de leden, donateurs en oud-leden gegeven, terwijl op Zon dag 7 September het Zeeuwse da mes- en herenelftal een wedstryd zal spelen tegen eBerschot en een club uit Brabant. Men zal dan ge bruik maken van het nietfwe terrein. Aan de Belgische gasten wordt in het „Bonte Hert" een koffietafel aangeboden. Geen Fez meer De Nationale Sportclub van Egypte heeft een request in gediend om de fez te verbie den als nationaal hoofddeksel. De fez zou ongemakkelijk zyn en liet hoofd onvoldoende be schermen. Men heeft een fout begaan er een soort nationaal embleem van te maken, daar de fez oorspronkelijk een Turks hoofddeksel is, aldus de bond. In het leger is de fez reeds afgeschaft tijdens de Palestijn- se campagne, daar dit rode hoofddeksel te opvallend was. Conflict tussen directeur Toneelschool en de Sticusa By de president van de Amster damse rechtbank is een aanvrage binnengekomen voor de behandeling van een kort geding tussen de heer W. Ph. Pos, directeur van de To neelschool te Amsterdam (eiser) en de Stichting voor de Culturele Sa menwerking. Het betreft hier een beslui» van het algemeen bestuur van ae „Sticusa" om een met de heer Pos aangegaan contract voor uitzending naar Suriname niet te aanvaarden. Het bc^iuit van het al gemeen bestuur zou gegrond zijn op de omstandigheid, dat de heer Pos enige tijd medewerker iB geweest van communistisch georiënteerde bladen. De heer Pos weigerde het ANP enig commentaar te geven op de in zijn opdracht genomen stappen. Ook prof. Logeman, de voorzitter van de Stichting voor de Culturele Samen werking. zeide geen verdere mede delingen te kunnen verstrekken over het door het algemeen bestuur geno men besluit. Mgr. dr. B. J. Eras overleden. In het St. Elisabethgasthuis te Arn hem is in de leeftijd van bijna 76 jaar. overleden mgr. dr. B. J. Eras, eerste rector van het Nederlands College te Rome, oud-procurator van. het Ned. Episcopaat bij de H. Stoel en sinds 1945 honorair Gezantschapsraad voor kerkelijke aangelegenheden bij bet Nederlands gezantschap bij de H. StoeL Mgr. Eras, die sinds enige tijd met verlof in ffederland vertoefde, lo geerde bij zijn nicht in Baak. Hier verergerde de kwaal, waaraan hy reeds lange tijd lijdende was. Maan dag was zijn toestand zodanig, dat hij in de ochtenduren naar het St. Eli- sabeih-gasthuis werd overgebracht Diezelfde middag om ongeveer drie uur is hij overleden. De pontificale uitvaart is bepaald op Donderdag in de kerk van de H. The- resia in zijn geboorteplaats Tilburg, waarna debegrafenis volgt op het kerkhof 't Goirke. Minisier Eden irouwi Donderdag. De Britse minister van buitenland se zaken Eden, zal Donderdag in het huwelijk treden met de 32_jarige Clarissa SpencerChurchill, nicht van premier Churchill. De" minister heeft gezegd: „Zelfs voor de gelukkigste man van Lon den moet dit een normale werkdag zijn." Hy liet zich niet over de toekomst plannen uit. In een officiële verkla ring wordt gezegd, dat de huwelijks reis naar Portugal zal leiden. Eden kan niet in de kerk trouwen, omdat hij gescheiden is van zyn eer ste vrouw, Beatrice Beckett, Geen gas of olie gevonden bij Franeker. De exploratieboring, die tijdens de afgelopen maanden door de Neder landse Aardolie Maatschappij werd verricht bij het Friese dorpje Ried in de nabijheid van Franeker, is thans op een diepte van ongeveer 3000 m. gestaakt. Olie of gas heeft men niet aangetroffen. De boorinstallatie zal thans wor den verplaatst naar Loon op Zand ten Noorden van Tilburg, waar een nieuwe exploratieboring zal worden begonnen. 9 In de Noordelijke voorstad Dee Why van Sydney (Australië) worden afstamme lingen van de Nederlandse schilder Nico- laes Maes. Ter ere van deae beroemde voorvader uit de Gouden eeuw zal de straat-in-wording, waaraan de familie Maes woont, voortaan Nicolaes Maesstraat worden ge.noemd. De feestelijke opening zal een typisch Hollands karakter dra gen. ZWEMMEN Duitse lange-afstand- zwemmer vermist. Een Duitse lange-afstandszwemmer, de 66-jarige Otto Kemmerich, wordt vermist by 'n poging om van Esbjerg in Denemarken via de tussenliggende eilanden naar Husus (Sleeswijk) te zwemmen, een afstand van 200 kilo meter. Tegen de adviezen van des kundigen in, had Kemmerich gewei gerd, zich door een volgboot te laten begeleiden. Sinds hij Maandag uit Heornum op het eiland Sylt naar Amrun vertrok, is niets meer van hem vernomen. In het betrokken gebied komen gevaar lijke stromingen voor. Bovendien stond er Maandag een hoge zee ten gevolge van een sterke wind. 14 Augustus Vlissingen Terneuzen Hansweert Zierikzee Wemeldinge HOOG WATER u.+NAP U.+NAP LAAG WATER 8.31 8.58 9.18 1.44 1.63 1.79 1.22 21.01 21.25 21.46 22.04 22.21 1.56 1.71 1.11 1.29 u.—NAP 2.17 1.69 2.47 3.21 2.52 3.22 1.87 2.01 1.48 1.68 U.—NAP 14.38 1.43 15.08 1.62 15.42 1.77 1.535 1.22 15.48 1.41 30. 's Avonds konden er geen kolen geladen worden, want er waren geen werklui meer op de kade. D.e maat en de meester vonden dit een goede gelegenheid om Kappie te vragen of ze een uurtje de wal op mochten om een biertje te drinken. „Wel ja!" zei Kappie smalend. „De heren ne men het er maar van! Wandelen en biertjes drinken en om de andere dag een andere haven! Maak maar dat je weg komt! Ik zal blij zyn jullie koppen een poosje niet te hoeven zien. Maar zorg, dat je op tijd terug benttien uur pre ciesen dan je kooi in, want morgen is het vroeg-opstaan geblazen, als je dè.t maar weet!" Even later liepen de maat en de meester door de hel verlichte straten van de havenstad en ze vergaten een beetje hun zorgen. Toeval lig viel de blik van de maat op een aanplak zuil en wat zag hy daar? Een grote tekening van Troetelt jezyn lieve beestje! De ogen van de maat puilden uit en zijn benen weiger den om verder te lopen. De meester had hier geen erg in en liep rustig op zijn eentje door, geboeid kijkend naar de kleurige lichtreclames Intussen las de maat, dat zijn Troeteltje als belangrykste, boeiendste, adembenemendste, nog nooit vertoonde nummer in het circus Pideliwoepski optrad. De ogen van de ma»' werden vochtig van aandoening.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 7