Sport en wedstrijden VOLGEND JAAR VERKIEZINGEN IN EGYPTE LEERDAMS MEISJE DOOK ONDER" OM NIET TE EMIGREREN Contact-organisatie Viissingen DINSDAG 12 AUGUSTUS 1952. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 CENSUUR IS OPGEHEVEN. Beroep van premier Maher op politieke leiders. In Februari zullen in Egypte algemene verkiezingen voor een nieuw par lement gehouden worden. Dit is Maandag bekend gemaakt door het hoofd kwartier van generaal Naguib. In een radiorede heeft de Egyptische pre mier, Aly Maher, medegedeeld, dat de censurr in Egypte is opgeheven. Maher drong er bij de bevolking op aan, zich aan dè wet te houden en er aan te denken, dat tronen, constituties, regeringen en partyen enkel en alleen gecreëerd zyn om de behoeften van het volk te dienen". De premier noemde de gebeurtenis sen in Egypte een .uitdrukking van de macht van het volk". Als eerste vereiste voor het bereiken van het doel, dat de regering zich gesteld heeft ,,het scheppen van een nieu we maatschappij" noemde hij het verhogen van de levensstandaard van alle inwoners. Hiervoor moeten alle hulpbronnen van het land worden aangewend, aldus premier Maher, en, wanneer deze onvoldoende zijn, moet een beroep gedaan worden op hen zowel Egyptenaren als buitenlanders die geld of technische bekwaam heid bezitten. Verder was hij van mening, dat op sociaal en cultureel gebied hervormingen moeten worden ingevoerd. Hij drong er bij de politieke leiders op aan hun partyen te reorganiseren en „definitieve en gedetailleerde pro gramma's" op te stellen. „U moet het volk openhartig de feiten meedelen, daar het er genoeg van heeft, dat het zo lang onwetend is gehouden", zo zeide hij. „De partijen moeten worden gereorganiseerd en hervormd, of uit eenvallen en verdwijnen", aldus pre mier Maher, die zich voorstander ver klaarde van een toestand, waarby „partijleden niet langer aan hun lei ders moeten gehoorzamen, wat dicta tuur is, doch de leiders dienen te ge- S AMEN WERKING MET WESTELIJKE MOGEND. HEDEN. De Egyptische opperbevelhebber, generaal Naguib, heeft verklaard dat de militaire leiders in Egypte faarne met de Westelijke mogend- eden willen samenwerken op het gebied van de defensie. Zij zijn van mening dat zy met Groot-Brittannië, Amerika en Frankrijk tot overeen stemming kunnen komen zonder dat de nationale aspiraties in gevaar ko men. De generaal zei ook, dat er bij de binnenlandse zuivering niet te zacht zou worden opgetreden. Brand aan boord van Nederlands schip. Het 7141 brt. metende s.s. „Laag- kerk" van de N.V. Ver. Nederland se Scheepvaart-Maatschappij, dat Vrijdag van Karachi naar Aden was vertrokken, is weer naar Karachi onderweg, omdat er in ondemüm drie brand is uitgebroken. Nadere bijzonderheden zijn nog piet bekend. Amerikaanse topedojagers werden geraakt. De Amerikaanse torpedobootjagers „John R. .Pierce" en „Barton" zijn geraakt door kustgeschut in Noord- Korea. De laatste werd getroffen bij Wonsan en verloor één dode. Dc „John R. Pierce" werd bij Sonjin zodanig getroffen, dat het schip het strijdtoneel moest verlaten. Eén op varende werd gewond. Een nieuwe Oost- Afrikaanse federatie. eritrea als onafhankelijk gebied bij Ethiopië. Eritrea, eens de oudste Italiaan se kolonie, is Maandag als onafhan kelijk gebied bij het keizerrijk Ethi opië gevoegd. De twee staten vor men nu samen een nieuwe Oostafri- kaanse federatie. Het federatieplan, dat is goedgekeurd door de Verenig de Naties, voorziet in een regering van Eritrea met volledige bevoegd heden op binnenlands gebied. De buitenlandse betrekkingen zijn voor behouden aan de federale regering. Ontspanning in Macao. Portugese koloniale troepen t_ Macao hebben hun prikkeldraadver- sperringen aan de grens met commu nistisch China opgeruimd en hun po sities ongeveer 50 meter teruggescho ven. Deze terugtocht kwam, nadat ver tegenwoordigers van Macao en Chi na een compromis hadden bereikt bij de besprekingen ter regeling van de jongste grensincidenten. Het grens verkeer is nog niet hervat. China zou hiermede willen wachten op de totstandkoming van een algehele re geling. Een luchtwewnstelsel boven Nederland. Op 1 September a.s. zullen worden ingesteld 't vlucht-ïnlichtingen-gebied Amsterdam en een aantal luchtwe gen. Deze beide, het inlichtingenge- >ied en de luchtwegen, komen in de plaats van het huidige Nederlandse verkeersgebied. Het vlucht-inlichtingengebied Am sterdam omvat het luchtruim boven het gehele Nederlandse grondgebied en het daarop aansluitende gedeelte van de Noordzee ten Westen en ten Noorden van ons land. Binnen het vlucht-inlichtingengebied Amsterdam bevindt zich het luchtwegenstelsel. De leiding van het luchtverkeer in de luchtwegen en in het naderingsge- bied over Amsterdam, berust bij de algemene verkeersleiding van de Rijksluchtvaartdienst te Schiphol. Behalve de reeds bestaande lan dingsradar. wordt te Schiphol thans een radarinstallatie van groot vermo gen opgesteld, waarmede de algeme ne verkeersleiding te Schiphol het luchtverkeer tot op .ongeveer 100 k,m„ afstand zal kunnen zien. Koning Frederlk van Denemarken, die een geestdriftig beoefenaar is van de kegelsport, volgt met gespannen aandacht de bal, welke hij zojuist naar de kegels heeft gerold. Deze foto werd gemaakt tydens het bezoek, dat de koning en zjjn gemalin aan Groenland brachten. De N.R.V. heeft 100.000 leden. Het was Maandag een vreugdevol le dag voor de Nederlandse Reis- vereniging. Op het Centraal Bureau in Den Haag werd n.l. het 100.000ste lid ingeschreven. Met deze honderd duizend heeft de N.R.V. het hoogste ledental bereikt dat zjj ooit in de 46 jaar van haar bestaan kon noteren. Bij het begin van dit jaar lag het aantal nog op ongeveer 68.000, zo dat de groei dit seizoen wel bijzonder snel is gegaan. Conferentie te Parijs over 2-jarige diensttijd. Deskundigen van de zes landen van de Europese Defensie Gemeen schap komen vandaag te Parys bij een, om de kwestie van de 2-jarige diensttyd te bespreken. Reuter tekent hierby aan, dat Bel gië, het enige land waar de dienst tijd van 24 maanden is ingevoerd en waartegen stakingen en demon straties zijn gehouden, verzocht heeft de vergadering te beleggen. Men zal geen beslissingen kunnen nemen en het ziet er naar uit, dat zelfs geen overeenstemming zal worden bereikt omtrent aanbevelingen aan de re spectieve regeringen. De opperbevelhebber van de At lantische strijdkrachten in Europa, generaal Ridgway, heeft Maandag op een persconferentie gezegd, dat de duur van de militaire dienstplicht in alle landen van de Atlantische Gemeenschap uniform op 2 jaar dient te worden vastgesteld. Militaire oorlogsslachtoffers vragen pensioenverhoging. Voorstellen aan de regering aangeboden. Aan het hoofdbestuur van de bond van Ned. Militaire Oorlogsslachtoffers is Zondag op de bondsdag te Breda een rapport aangeboden, dat zal wor den doorgezonden aan de regering. Het rapport bevat een aantal voor stellen voor de pensioenregeling van de militaire oorlogsslachtoffers. Het rapport vermeldt o.m.: Verhoging van de minimum pen sioengrondslag voor officieren van f 1700 tot f 3500 en voor onderofficie ren en manschappen van f 1500 tot f 2000. Handhaving van het invaliditeits pensioen van voorlopig gepensionneer- den die in militaire dienst worden her plaatst en toekenning van beide pen sioenen (invaliditeits- en dienstpen- sioen) los var elkaar. De bondsdag, die door ongeveer 2000 leden werd bijgewoond, werd ook be zocht namens dc Koningin door hof maarschalk mr. R. J. E. M. van Zin- nicq Bergmann en voorts door de Fransman Albert Morel, voorzitter van de wereldfederatie van oud strijders, die 15 miliioen leden telt uit 16 lan den. EVEN EEN WANDELINGETJE MAKEN „Grote Beer" vertrok zonder haar. Het gezin van de heer Donga uit Leerdam is aan boord van de „Grote Beer" op weg naar Canada, maar zonder de bijna I8-jarige dochter, die de avond voor het vertrek van de „Grote Beer" het ouderlijk huis verliet en van wie tot op heden elk spoor ontbreekt. Verscheidene keren heeft het meisje te kennen gegeven, niets te voelen voor emigratie. Zondag was zy met haar verloofde, een militair uit Wormerveer, by haar ouders. Zij deed heel gewoon en in verband met het a.s. vertrek naar Canada, maakte zy nog enkele foto's. De Zondag heeft het verloofde paar verder doorgebracht met het afleg gen van afscheidsbezoeken. Des avonds wendden de jongeman en het meisje voor een wandeling te gaan maken. Zy liepen in de richting Ar- kel, namen de bus naar Gorinchem en stapten daar in de trein. Vermoed wordt dat het meisje zich verstopt houdt in of nabij Wormer veer. Uit deze plaats is immers haar verloofde afkomstig. Ook zij verbleef daar enige jaren. Dit vermoeden wordt nog geschraagd door de ver klaring van een Rotterdamse dame, die beweert het jeugdige paar Zon dagavond te hebben gezien in de trein van Dordt naar Amsterdam. De De „Maasdam" begon zijn eerste reis. Het nieuwe, ruim 15.000 brt. me tende s.s. „Maasdam" van de Hol- land-Amerika Lyn vertrok Maandag uit Rotterdam naar Montreal. Het schip was voor deze gelegenheid ge- pavoiseerd en ook aan boord gaf een bloemetje hier en een slingertje daar, het schip een feestelijk aan zien. Het vertrek werd muzikaal op geluisterd door muziek van de kapel van de Holland-Amerika-Lijn, aie, toen de „Maasdam" de haven ver liet, het Wilhelmus ten gehore bracht. Na aankomst te Montreal zal het schip na een kort verblyf via New York de thuisreis weer aanvaarden. Een opname van het nieuwste schip der Holland-Amerika-Lijn, de „Maas dam". dat voor zün eerste reis is vertrokken. jongelui hebben hun plannen achter een dramatisch opgezette comedie verborgen. Zo wendde de jongeman Zondagmiddag bij de ouders van zijn verloofde herhaalde malen een flauw te voor en hij liet zich naar bed bren gen. Het is echter gebleken dat dit alles gefingeerd was. Communistische activiteit m Brits-Noord-Borneo. Bewapende en in uniformen gesto ken communisten zijn in het tot he den vreedzame Semawak (Brits- Noord-Borneo) terroristische activi teiten begonnen. Autoriteiten van het gouvernement menen, dat de communistische acti viteiten geleid worden van het hoofd kwartier in het gebied van Pontia- nak (Indonesië) uit, dat ongeveer 160 km. van Kuching verwijderd ligt. Het gouvernement houdt de Indo nesische regering volkomen op de hoogte van alle ontwikkelingen. Een woordvoerder hèeft verklaard, dat de bendeleden, die vorige week Dinsdag een aantal winkeliers in Batu Kitang hadden gemolesteerd, gekleed waren in gele uniformen. Zy spraken Maleis. Volgens de winke- leirs zeiden zij „Wij zijn geen rovers, wij komen uit Indonesië en zijn leden van het Serawalts-Indonesische volksleger voor de bevryding." Zij vroegen toen 10.000 straits dollers van elke winkelier. De woordvoerder zeide, dat de dorpe- brandkasten openden en de bende lieten meenemen, wat zy wilde. Eiland Manus basis voor V.S. Australië heeft de Verenigde Sta ten uitgenodigd gebruik te maken van de grote vloot- en luchtbasis op het eiland Manus, dat behoort tot de Admiraliteits-groep, zo heeft de Aus tralische minister van Buitenlandse Zaken, Casey, by zijn terugkeer van de bijeenkomst v&n de Pacific-raad Naar Casey verder meedeelde, is Australië thans bezig de installaties bij het eiland weer in dezelfde staat te brengen, als tijdens de tweede we reldoorlog, toen de Amerikanen hier een belangrijke vloot- en luchtbasis hadden gevestigd. Birma wil schepen kopen. De regering van Birma heeft bekend gemaakt, dat het land offertes vraagt van Europese en Britse scheepswerven voor nieuwe en tweede hands schepen. De schepen zullen in de kustvaart en op de naburige landen dienst moeten doen. Birma wil het verkeer met de naburige landen ontwikkelen. In het regeringscommuniqué wordt medegedeeld, dat Birma het stoom schip „Bali", dat thans dienst doet tus sen Antwerpen en Oslo. voor 160.000 pond sterling heeft gekocht. Brand in St Bavokerk te Heemstede. Voor 15.000 schade aangericht. Om kwart over zes Maandagmor gen ontdekte een surveillerend agent •an politie, dat rookwolken kwamen uit het dak van de sacristie van St. Bavokerk aan de Herenweg te Heemstede. Hij alarmeerde onmiddellijk Heemsteedse brandweer en toen deze arriveerde, had de brand zich uitge breid en liet zich ernstig aanzien. Met zes stralen kon de brandweer het vuur tot de sacristiekamer be perken, waaruit paramenten en ker kelijke kostbaarheden voor een groot deel konden worden gered. De kerke lijke voorwerpen op ae zolder van de sacristie werden een prooi der vlam men, de benedenverdieping en het kerkgebouw liepen waterschade op. In totaal is voor ongeveer f 15.000. schade aangericht, die door verzeke ring wordt gedekt. De oorzaak ligt vermoedelijk in een aardsluiting, ontstaan in de kracht leiding, die door de sacristie naar de kerk loopt. Haarlemse bioscopen willen sluiten. Er dreigt een conflict tussen de di recties der zeven Haarlemse biosco pen en het gemeentebestuur over de vermakelijkheidsbelasting. De bios coop-directeuren hebben een schryven gezonden aan B. en W., alsmede aan de raadsleden, waarin zij nogmaals aandringen op verlaging van de 35 vermakelijkheidsbelasting. Mochten zy hiermee geen succes hebben, dan faan de deuren van de bioscopen oogst waarschynlijk dicht. Deviezenschandaal in Wenen. In Wenen zijn acht vooraanstaande functionarissen van de Creditanstalt en vier zakenlieden gearresteerd, ver dacht van deviezenzwendel. De Creditanstalt is een van de twee grote genationaliseerde Oostenrijkse banken. Onder de gearresteerden be vindt zich de directeur van het bureau voor het plan-Marshall van de bank. BOKSEN dave sands bij auto-onge luk om het leven gekomen. De middengewicht kampioen van het Britse gemenebest, de Australiër Dave Sands, is op 26-jarige leeftijd aan de gevolgen van een auto-onge luk in de buurt van Newcastle in Nieuw Zuid Wales overleden. WIELRENNEN Kampioenenwedstrijd op Amsterdams Stadionbaan. Op Donderdag 14 Augustus zullen op de Stadionbaan te Amsterdam in ternationale wielerwedstrijden wor den gehouden, waarvoor als hoofd nummer op het; programma staat een wedstrijd achter grote motoren, te verlijden in 2 ritten van 50 km. Hier in komen de candidaten voor 't we reldkampioenschap uit en vrijwel uit sluitend kampioenen verschijnen aan de start, n.l.: Pronk, wereldkampioen Lohmanh, kampioen van Duitsland, Lemoine, kampioen van Frankrijk, Martino, kampioen van Italië. Ver- schueren, kampioen van België, Bes- son. kampioen van Zwitserland, Va- ienta, kampioen van Oostenrijk, Bak ker, tweede in het kampioenschap van Nederland, De Best, derde in 't kampioenschap van Nederland. Het programma zal worden aange vuld met wedstrijden voor amateurs. Coppi's schouder in het gips Nadat andermaal een röntgenfoto van Coppi's verwondingen was ge maakt, is zijn rechterschouder in het gips gezet. Pas over drie weken zal het verband worden verwijderd. VAN DER LINDEN SNELSTE TE EISDEN. Een te Eisden (Belg.) gehouden wielerwedstrijd voor amateurs is ge wonnen door de Nederlander Piet van der Linden, die de 125 km. in 3 uur 30 min, aflegde. Tweede werd onze landgenoot Plantaz en op de derde plaats kwam de Belg van der Smis sen. 4THLETIEK NEMETH WIERP MEER DAN 60 METER. Nemeth, de Hongaarse kogelslin geraar, die in Helsinki de bronzen medaille won, heeft tydens wedstrij den te Boedapest de 60 metergrens overschreden. Zijn beste won) be droeg 60.31 meter, waarmee hij slechts drie centimeter onder het wereldre cord, van zijn landgenoot Osei-mak bleef. Csermak werd te Helsinki Olympisch kampioen met de wereld record afstand van 60.34 meter. WERELDRECORD DISCUSWER PEN DAMES OPNIEUW VERBETERD. Te Odesse is de Russische athlete Nina Romanchkova er in geslaagd het wereldrecoid discuswerpen dames te verbeteren. Zij wierp de discus 53.61 meter. Het oude record stond met 53.37 meter sedert 27 Mei op naam van haar landgenote Nina Doumbadze. ftaeuoais Sn ccn ^i©f©@l©i» 0 In de vijfde klasse, 13e lijst, van de 516e staatsloterij is een prijs van f 15.000 gevallen op het nummer 17499. 0 Het onlangs genomen besluit van de wereldpostvereniging om de minimum omvang van poststukken vast te stellen op 7 x 10 cm heeft in den lande nogal wat ongerustheid verwekt, vooral onder de verzenders van visite-kaartjes. De persdienst van de P.T.T. deelt mee, dat deze bepaling eerst op 1 Juli 1953 van kracht wordt Daarna volgt nog een over gangsperiode van twee jaar, waarin tegen de verzending van kleinere stukken geen bezwaar zal worden gemaakt. 0 Deze week zal de Victoria Regia in de Hortus Botanicus te Amsterdam in bloei staan. Vanavond met een wit te bloem, morgenavond met een rode, terwijl de plant naar verwacht wordt zich Vrijdagavond met een derde bloem zal tooien. Het publiek zal op deze avonden in staat worden gesteld de Victoria Regia te bezichtigen. 0 In de nacht van Zaterdag op Zondag werd met een steen een ruit inge- Sooid van een Franse auto, die in het Foordeinde in Den Haag geparkeerd stond. Er werden een kyker'en 2 fo to-toestellen ter waarde van fres. 50.000 gestolen. 0 Wegens verminde ring van werkzaamheden is aan 38 arbeiders en 5 leden van het kantoor personeel, allen werkzaam bij de yzergieterij Vulcanus te Vaassen (Gld.), ontslag aangezegd. 0 Vol gens Radio Moskou hebben Russische technici de grootste kraan ter we reld geconstrueerd, met een hefver mogen van 500 ton. De installatie zal worden geplaatst by de electrische centrale te Koejbisjef, die eveneens de grootste ter wereld wordt ge noemd. 0 De oudste directeur van de „Ja va Bode", welk blad Maandag zijn eeuwfeest vierde, de heer N. Metze- laar, is bij K. B. benoemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau. Het jubilerende blad verscheen met een extra nummer van 24 pagina's. 0 De reis van dr. Alain Bombard en Jack Palmer, die Maandag uit Tanger zou den vertrekken om te trachten in een rubberboot, zonder levensmiddelen of water aan boord, de Atlantische Oce aan over te steken, is opnieuw uit gesteld. Palmer heeft op het laatste ogenblik besloten de reis niet mee te maken, omdat hij de gevaren te groot acht.Het is nog niet bekend, of di\ Bombard nu alleen zal trachten de reis te volbrengen. 0 Amerika heeft een overeenkomst met Israël gesloten, op grond waarvan Israël oorlogsmateriaal in de V.S. kan ko- Een, Egypte en Saoedi-Arabië heb- en reeds een dergelijke overeen komst. 0 Op Woensdag 20 dezer zal de ex-directeur van de coöp. veiling „De Tuinbouw" te Leeuwarden, H. R. te Huizum, voor de Leeuwarder rechtbank moeten verschijnen. Hem is verduistering tot een bedrag van 25.000 ten lastè MOTORSPORT PIJLENZOEKRIT „DE ZEEUWEN" De motorclub „De Zeeuwen" te .Middelburg organiseerde Zaterdag een pijlenzoekrit over Walcheren over een afstand van 70 km. Ondanks het slechte weer was de deelname goed. Er startten 33 rijders onder wie twee bromfietsers, om 3 liur op het Mo- water te Middelburg, waar*omstreeks 6 uur alle deelnemers de finish weer bereikten. De route was niet moeilijk te vinden, doch het kwam er op aan om precies het voorgeschreven ge middelde te rijden, wat niet meeviel, omdat alle controles geheim waren. De uitslag (eerste tien rijders luidde: als volgt: 1. J. Markusse, 3 straf pun ten; 2. Sanderse. 5; 3. mej. Stolk (bromfiets), 7; 4. J. Moens, 7; 5. A. de Visser, 8; 6. Bertram, 9; 7. Flipse, 11; 8. Ova, 12; 9. Houterman, 13; 10. Westerweel, 13. PAARDENSPORT De Nederlandse equipe voor Het Zoute en Oostende. De Nederlandse ruiter-équipe, wel ke zal deelnemen aan het internatio nale concours Hippique in Het Zoute (22 t.m. 24 Augustus) en in Oosten de (27 t.m. 31 Augustus) zal be staan uit: J. Rijks (Rotterdam) met „Master" en Jimmy O'Dea", T. Timmer (Den Haag) met „Zwarte Piet" en „Draufganger", J. J, L. Ba ron van Lynden (Den Haag) met „Belotte" en „Romanichel", A. F. Janssens (Baarle Nassau) met „Er- nica H" en „Verdoyant". In verband met het op 17 Augustus a.s. te Den Haag te houden kampi oenschap springen zal de aanwijzing van de vijfde combinatie pas na af loop van dit concours hippique ge schieden. SCHAKEN HET LANDENTOURNOOI EN HELSINKI. Te Helsinki werd het Fide-landen- tournooi voortgezet. In de derde groep leidt Nederland in de tweede ronde met 21 tegen Finland. De party tussen Ojanen en Prins werd afgebroken. Donner won van Kaila, Van Scheltinga en Cortlever speel den remise, resp. tegen Boeoek en Fred. Vandaag speelt Nederland te gen Griekenland. KAMPIOENSCHAP VOOR DAMES. Te Maastricht werd een aanvang gemaakt met het tournooi om- het Nederlands kampioenschap schaken voor dames. De uitslagen van de le ronde luiden; Mevrouw Van der Veen (Amsterdam); mevr. Beusekom (Den Haag) 10; mej Bouwman (Alkmaar)mevr. Roodzant (Rot terdam) 01; mevr. Heemskerk (Amersfoort)mevr. Klein (Wor merveer) 1—0. TENNIS AMERIKA WON ONTMOETING VAN CANADA-. Het derde enkelspel van de Davis Cup ontmoeting Canada-Ver. Staten in de finale van de Noordameri- kaanse zóne. bracht Flam (V.S.) en Lome Main (Can.) tegenover elkaar. Flam won met 62, 6—2, 63. De Canadees Macken won van de Amerikaan Perry met 63 11 13, 6 1, 6—4. De eindstand is 41 voor de Ver. Staten. TENNISKAMPIOENSCHAPPEN BEGONNEN. Op de Mets-banen te Schevenin- gen werd een begin gemaakt met de wedstrijden om de nationale ten- nistitels 1952. De enige verrassing van de eerste dag was de nederlaag van Lysen, die in het heren-enkel- spel van Ketjen Verloor. Nagekomen advertenfu- TANDARTS KNOOP, Viissingen, is Woensdag a.s. AFWEZIG. Wij moeten nog enkele Scarborough sportvrienden van 18 29 Augustus huisvesten. Welke Vlissingers helpen ons uit deze moeilijkheid? Bij voorbaat dank. Aanmelden bij JAC. DE VISSER, Coosje Buskenstraat 72, Vlissinger

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 7