c Ambassadeur" van R.D.P.-bladev naar New-York Betekenis van de conferentie der L et! 'rr? Wr reldfederrtie 3 r 6 PROVIN 01 ALB ZEEUWSE OOURANT DINSDAG 12 AUGUSTUS 1952. HET PUBLIEK ZAL KIEZEN Amersfoortse chauffeur gaat rijden in Bronx (New-York) (Van onze correspondent). New-York, Augustus Op Initiatief van de bladen der Regionale Dag. blad Pers zal in begin September een Nederlands buschauffeur een maand lang zijn arbeidsterrein verleggen naarNew York, terwijl een New York's collega zijn taak in Nederland overneemt. Deze uitwisseling is een ongebruikelijke zaak. Het organiseren ervan heeft heel wat voeten In de aarde gehad. Het is veel meer dan een „stunt". De gedachte, die de organisatoren heeft bezield, is geweest een ex- periment in levenskunst te organiseren: hoe zal het immers een Nederlan der bevallen een maand lang onder New Yorkse omstandigheden te leven en te werken, en hoe zal het ztyn Amerikaanse collega vergaan, die gedu rende die tl)d, al werkende, In Nederland klimaat schiet? Het antwoord op deze vraag zal men beter kunnen geven, wanneer de belde buschauffeurs die heen en weer over de Oceaan de gast zijn van onze K.L.M. na afloop van deze uitwisseling hun normale routes weer beraden. De eerste vraag, die de organisato ren hebben moeten oplossen, gold: waar naait men een dergelijke „am bassadeur" vandaan? Candidaten zijn er te over. De keuze viel, om tal van redenen, op de stad Amersfoort, min of meer in het centrum des lands waar een particuliere maatschappij de gemeentebusdienst verzorgt. De tweede vraag, die wij hadden op te lossen was: hoe wordt de „ambas sadeur" gekozen. Amersfoorts bus chauffeurs hebben, zonder uitzonde ring, een uitnemende reputatie voor voorkomendheid by veilig verkeer. Men kon, wat dat betreft, willekeu rig een chauffeur aanwijzen. Men kon de burgemeester vragen te beslissen, of de busdirectie. Er werd echter besloten het Amers foortse publiek uit te nodigen bij meerderheid van stemmen de meest populaire man te kiezen uit het corps van Amersfoortse buschauffeurs. Daartoe verleende de meest gelezen couiant in Amersfoort en omgeving de Amersfoortse Courant, evenals de Provinciale Zeeuwse Courant lid van de Regionale Dagblad Combinatie prompt haar medewerking. In de Amersfoortse Courant zullen in de komende dagen.de foto's en namen worden afgedrukt van de buschauf feurs der plaatselijke diensten. Op een daarbij gepubliceerd formulier zullen de lezers van het blad hun voorkeur te kennen kunnen geven. Toch is t zo1 DE KEUZE IN NEW YORK. In New York had men bij voor keur op soortgelijke wijze de keuze van de Amerikaanse buschauffeur bepaald, die 'n maand lang in Amers foort komt rijden Maar New York is nu eenmaal te groot; alleen al om een dergelijke enquête uit te werken zou een uitgebreide staf vereist zijn. Vandaar dat men heeft besloten, in Door Robert Kielc. overleg met de directie van de par- ticulleie vervoersonderneming, die bustoutes in het stadsdeel de Bronx heelt, de vertegenwoordigers van het personeel en de vakvereniging, een chauffeur aan te wqzen. die de beste antecedenten heeft om naar Amers foort te reizen. Deze keuze zal over enige dagen worden bepaald. VERDIENEN SALARIS" .ELKAARS 316. Wanneer iemand U beschuldigt een laakbare daad te hebben gepleegd, kunt U van hem vorderen hiervoor be wijzen aan te voeren. Tot voor kort was dit ook in de Nederlandse recht spraak algemeen gebruikelijk, zodat de rechtbank niet kon volstaan met d priori aan te nemen dat de verdachte schuldig was, neen, hiervoor moesten wettige en overtuigende bewijzen worden geleverd. Maar in de crisiswetgeving van de dertiger jaren werd een nieuwigheidje ingevoerd die bij de Bijzondere Rechtspleging van na de oorlog met graagte werd overgenomen en waar mee naar verluidt tegenwoordig ook de bromfietsers bij aanrijdingen zullen worden geconfronteerd. De nieuwe re gel bestaat daarin, dat het niet meer de taak van de rechtbank is het bewijs van schuld te leveren, doch dat de verdachte maar moet zien aan te to nen dat hij onschuldig is. De omge keerde bewijslast dus! Het zal een ieder duidelijk zijn dat dit een verwording van het recht is waarvoor zelfs vele feodale tyrannen uit de middeleeuwen de neus zouden hebben opgehaald. Bewijst U maar eens een gulden niet te hebben gesto len, wanneer iemand U daarvan be tichtIn de meeste gevallen is dat vol strekt onmogelijk. Laat ik voorop stellen, dat ik geen bromfiets bezit, zodat ik dit aanloopje niet nodig heb om voor eigen parochie te preken, doch om U ervan te overtui gen dat, wanneer Galileï de woorden „en toch beweegt ze" met betrekking tot de aarde in de mond worden ge legd, het niet mogelijk is aan te tonen, dat hij ze niet heeft qezegd. Ook dit is de omgekeerde bewijslast. U weet hoe het gelopen is: Galilei, die de leer van Copernicus verkondig de en verklaarde dat de aarde om de zon wentelde, bezwoer onder ede in 1633 voor 'n door 't H. Officie ingestelde commissie, dat dit dwalingen en kette rijen waren die hij met een oprecht hart en ongeveinsd geloof afzwoer, vervloekte en verfoeide. Dat hij on middellijk daarna zou hebben uitge roepen „Eppur si muove". is psycholo gisch volkomen onaannemelijk, gelet op zijn houding van diepe zelfvernede ring tijdens het proces. De gewraakte zin komt voor op een portret dal een jaar vóór zijn dood werd geschilderd, waardoor het waarschijnlijk wordt, dat deze woorden hem in de mond zijn gelegd door geestdriftige vereerders, die hem hierdoor wilden vrijpleiten van een te slaafse onderwerping. Ge lijk men ook getracht heeft hem als martelaar voor te stellen door de on gegronde bewering dat hij tijdens het proces gefolterd zou zijn. Overigens staat het niet aan ons Galileï te verwijten,' dat hij in die tijd van ketterijvervolging en heksenpro cessen, en op bijna 70-jarige leeftija, de veerkracht miste om door een wei gering de marteling en de dood op de brandstapel tegemoet te treden, waar op Giordano Bruno hem was voorge gaan. Laten we bij de heksenprocessen nog even verwijlen, want wij hebben het recept voor een bijzonder fijn heksen zalf je. H. Petition. Het aantrekkelijke ln deze uitwis seling is niet alleen, dat men dit maal eens geen studenten-feestreis heelt georganiseerd, maar twee ar beiders in ae gelegenheid stelt in een ander land van eikaars salaris te le ven De dollar is meer waard dan de gulden, maar de levensvoorwaarden in Nederland zijn goedkoper. Het is de mening van de organisatoren, dat beide chauffeurs met eikaars salaris zeker zullen kunnen rondkomen. Maar er bestaat geen twijfel aan, dat beiden ln aanraking zullen komen met een geheel ander leven, dat ver moedelijk elementen biedt, die nu eens aangenamer en dan eens min der aangenaam zijn dan men het in eigen land is gewend. Overheersend is echter degedachte, dat beiden het, gedurende de maand, die zij in den vreemdè zullen doorbrengen, in de gelegenheid zullen worden gesteld een ervaring op te doen die zij heel hun leven met zullen vergeten. EERST OPLEIDING. De organisatoren beseffen, uiter aard. dat de verkeersomstandighe den tussen Amersfoort en New York's „Bronx" genaamd naar een Nederlandse kolonist Jonas Bronck aanzienlijk verschillen. Vandaar, dat de New Yorkse busmaatschappij de Third Avenue Transit Corporation, zich heeft voorgenomen de Neder landse chauffeur een week lang op te leiden op het Amerikaanse bus-type. Zodra nij op de vaste route komt, wordt nij vergezeld door een Ameri kaanse collega, die eventuele taal moeilijkheden kan helpen overbrug gen en uiteraard beter het publiek zal kunnen vertellen hoe men naar een van de honderdduizend straten langs de busroute kan komen. Behalve het vervullen van zijn dagtaak zal de Nederlandse „ambas sadeur" gelegenheid te over hebben om wat van New York en omgeving te kunnen zien. Uw correspondent staat daarvoor borg. Nederlandse ver enigingen in en om New York zul len met hem kennis willen maken. Amerikaanse veremgingen zullen hem uitnodigen op gezellige avonden, en er zal ook ruimschoots gelegenheid zijn wat van het rustige Amerika te zien, buiten New York. De „ambassadeur" zal geruime ty'd een persoonlijkheid in New York zijn. Dagblad-interviews, optreden voor televisie staan alle op het pro gramma. Vanzelfsprekend worden de nodige maatregelen genomen om ook de Amerikaanse chauffeur buiten de werkuren een aangename tijd in Ne derland te bezorgen. Volendam en Marken, Alkmaar, Amsterdam staan, vanzelfsprekend^ op het programma en ook de talrijke Amerikaanse in stanties en clubs in Nederland zullen in de gelegenheid zijn hun „ambassa deur" te verwelkomen. De organisatoren beseffen, dat de ze uitwisseling slechts een uiterst be scheiden stap is in de richting van be- tere-internationale-verstandhouding- in-de-practijk. Dat is het voornaam ste doel dat hun voor ogen staat. Zij vertrouwen er op, dat dit uitzonder lijk experiment zal bewijzen, dat het heel goed mogelijk is een man over te planten in een geheel ander land (en dus een andere omgeving) en hem daar even succesvol als hg dit in eigen land placht te doen zijn normale werk te laten verichten. Veler ogen zullen op dit R.D.P.-ini- tiatief en deze uitwisseling gevestigd zijn, (Nadruk verboden). Nog steeds stakingsdreiging in Indonesië. Het hoofdbestuur van de „Sarboe- pri" (Bond van arbeiders op land bouwondernemingen) in Indonesië heeft een actie aangekondigd, indien niet binnen drie weken na 24 Juli een bevredigende oplossing zal zijn gevonden voor het conflict over de betaling van de Lebaran-premie (loon Proces tegen saboteurs" in Oost «Berlijn. Het Oost-Duitse opperste gerechts hof heeft vier Duitse burgers, onder wie een vrouw, schuldig verklaard aan „spionnage en sabotagepogïn- gen". Een der beklaagden, de 28- jarige scheikundige Wolfgang Kai ser, is ter dood veroordeeld, Joachim Miiller tot levenslange gevangenis straf. zijn echtgenote Ursula Müller tot tien en Kurt Hoppe tot vijftien jaar gevangenisstraf. De vier veroordeelden waren le den van de te West-Berlijn gevestig de anti-communistische „strijdgroep tegen onmenselijkheid". In het von nis wordt verklaard, dat de veroor deelden „hun misdaden hebben be kend". Hilde Benjamin, de vrouwe lijke Oost-Duitse rechter, die het vonnis velde, zeide dat de vier be klaagden „werkten voor de Ameri kaanse geheime dienst". De ter dood veroordeelde Kaiser is door de communisten uit West-Ber- lijn ontvoerd. De „strijdgroep tegen onmenselijk heid" heeft verklaard dat de vier veroordeelden maanden lang op de vreselijkste wijze zijn gepijnigd. Koreaanse burgers in vrijheid Het opperbevel der V.N. beeft Zon dag medegedeeld, dat de laatste 13.'0 van de 27.000 geïnterneerde Koreaan se burgers in vrijheid zijn gesteld. Enigen van hen werden destijds ge vangen genomen, toen zij in net Noordkoreaanse leger dienst deden. Het opperbevel der V.N. kwam echter toeslag"voor de vastenmaand), aan na een onderzoek Lot de slotsom, dat alle arbeiders zonder enige uitzonde- zij tot dienstnemen gedwongen wa ring. Deze actie zou dus moeten be- i ren. ginnen na 14 Augustus. De 1300 gevangenen werden bij hun By dit conflict zouden ongeveer i vrijlating uit een kamp nabij Seoel 700.000 arbeiders zijn betrokken, I toegesproken door de commandant werkzaam op koffie-, rubber-en thee-van het Amerikaanse achtste legei, en tabaksondernemingen in Indone- generaal van Fleet en de president sië. I van Zuid-Korea, Syngman Rhee. De Amerikaanse natuurkundige, Noel W. Scott, heeft in zyn laboratorium In het fort Belvoir in Virginia próe- veii genomen, die werden bijgewoond door officieren van de technische legerdiensten. Hierbij werd in een glazen klok met constante druk lucht in steeds grotere hoeveelheden toegelaten totdat een tevoren vastge. stelde hoeveelheid bereikt was. Vervolgens iverd 'n bepaalde lading statische electriciteit aangevoerd, waarna de hoeveelheid Ingebrachte lucht en de spanning werden verminderd. Daarna traden verschijnselen op, die over eenkwamen met de beschrijvingen van de „vliegende schotels". Noel Scott is van mening, dat de door hem in zyn laboratorium verkregen „schotels" miniaturen zijn van die, welke door piloten van vliegtuigen en waarnemers op vele plaatsen van het land werden gezien. Links: Noel Scott bezig met het vervaardigen van „vliegende schotels" welke we op rechtse afbeeldingen zien. Het zyn oranje-kleurige bollen omgeven door vlammende satumusringen. INDRUKKEN UIT HANNOVER. waren er concerten, tentoonstellin gen, lekespelen, films voordrachten en toneelstukken terwyl in vele ker ken diensten werden gehouden. Voor de Nederlandse conferentie gangers. ongeveer veertig in getal, was het contact met de buitenlandse kerken al bijzonder belangrijk. Reeds het vertoeven in een stad waar vrij- door ds H. JOHANNES uit Vlissingen. Nieuwe stimulans tot bundeling van krachten Met een Indrukwekkende slotsamenkomst is de conferentie van de Lu therse Wereld Federatie te Hannover besloten. Het is moeilyk nu reeds de betekenis van deze conferentie ten volle te overzien en in woorden uit te drukken. Dat zy echter van groot belang is geweest en nog lang door zal werken in de Lutherse kerken over de gehele wereld, is aan geen twijfel on derhevig. En niet alleen in de Lutherse kerken, want wat hier aan de orde gekomen is raakt ook het protestantisme in het algemeen en zal zeker z(jn invloed doen gelden in het gesprek der kerken. Voor de duizenden bezoekers zullen de belevenissen van deze dagen stel lig onvergetelyk blijken. Naast het programma van de Assemblee, was er ae conferentie van de Lutherse jeugd, die hieraan parallel liep. Hier konden jongeren uit alle landen vrij- elyk de problemen bespreken, waar voor de jeugd zich ln de gehele we reld gesteld ziet. Elke dag was er een referaat, waarin uiteengezet werd, hoe de positie is van een christen in een bepaald land, b.v. India, Scandi navië, zuid-Amerika enz. Onder het motto: „wat het bete kent een Christen te zijn in een min derheidskerk", besprak onze landge noot di. C. Pel de situatie waarin de Lutherse jongenren zich in Nederland bevinden. In kleine discussiegroepen werden deze en andere onderwerpen dan nader onder de loupe genomen, terwijl een deel van iedere ochtend aan bijbelstudie was gewijd. Daar naast was er DU zang en spel, doro gesprekken en gemeenschappelijke maaltijden volop gelegenheid tot per soonlijk contact. Ken spreker zei op de „grote assemblee: telkens als ik een kykje neem op de jeugdconferen- tie, word ik getroffen door de ernst en het enthousiasme waarmee ge werkt wordt. Ik geloof dat in deze dagen door onze jongenren minstens zo belangrijk werk wordt gedaan als hier". LUTHERSE WEEK Vanaf Woensdag waren er de sa menkomsten in het kader van de z.g. „Lutherse week" die vooral ingesteld waren op het gewone gemeentelid. Honderden autobussen brachten van heinde en ver de bezoekers aan. De organisatie van dit alles was in één woord èt Het was dikwijls moeilyk een keus te doen uit alles wat er ge boden werd. Immers naast de eigen lijke vergaderingen en de samenkom sten van de conferentie in engere zin. wel elke kerk een Lutherse is, bete kent voor ons, die er aan gewend zyn een kleine minderheid te vormen, een merkwaardige ervaring. De Luther se vlag beheerste het stadsbeeld van Hannover. Ook in het openbare leven neemt de kerk een grote plaats in. Ongeveer 300 verslaggevers en ra dioreporters uit alle delen van de we reld waren naar Hannover gekomen. Daar het uitgesloten was om alle sa menkomsten persoonlijk by te wonen, werden we door dagelijkse perscon ferenties en de uitgifte van uitvoe rige bulletins volledig op de hoogte gehouden. Interessante gesprekken met deze „collega's" hebben ons een kijkje gegeven zowel op de politieke als ook op de kerkelijke toestanden over de hele wereld. Het is wel duidelijk geworden welk een grote plaats de L.W.F. in de we reld inneemt of hoe langer hoe meer gaat Innemen. Thans zyn reeds 51 kerken uit 24 verschillende landen aangesloten en wordt er van de zijde der nog niet aangesloten kerken gro te belangstelling getoond Zo werd bekend gemaakt dat de Batakkerk op Sumatra als eerste zelfstandige Indonesische kerk met 600.000 leden tot de L.W.F. was toegetreden, werd met dankbaarheid gewag w maakt, van de hulp di edeze kerk van woordelijk worden. de W.L.F. heeft ontvangen, o.a. in de vorm van bijbels en gezangbeeken en zelfs ook door het leveren van een volledige drukkerij. WERK ONDER DE ONTHEEMDEN. Van groot belang is ook net werk dat door de L.W.F. verricht is en nog wordt met betrekking tot de ont heemden. Meer dan 80 van alle displaced persons zijn Luthers en het is dus duidelijk dat de L.W.F. zich hier voor een geweldige taak en een geweldig probleem geplaatst ziet. Veel is er sinds de oorlog op dit ge bied reeds gedaan, voroal ook door de Amerikaanse kerken. Maar helaas blijlt het vluchtelingenprobleem nog steeds actueel en neemt het door de scheiding tussen Oost en West nog steeds in omvang toe. Vooral sedert de jongste maatregelen van Oost- duitse zijde is de vluchtelingenstroom naar West-Duitsland nog toegeno men Hoe ingrijpend en veelomvat tend dit probleem is, voelt men pas goed als men er zich midden in be vindt. Gesprekken met de enkele deel nemers, die uit het Oosten aanwezig waren, een bezoek aan een kamp voor dispaced persons, een tocht langs het ijzeren gordijn, al deze dingen dragen er toe by de tragiek van dit alles hui veringwekkend duidelijk te maken. Het is eigenlyk verwonderlijk, dat wij in Nederland, op zo betrekkelijk kor te afstand toch min of meer aan dit alles voorbijleven en zo weinig onze verantwoordelykheid ook ln dit op zicht beseffen. LEKEN ARBEID. Een belangryk aspect van deze con ferentie was ook de grote nadruk die gelegd werd op het belang van de „leken"-arbeid voor de kerk. Dit werd tot uitdrukking gebracht in oprichting van een z.g. „lekendepar- tement", dat tot doel heeft meer dan tot dusverre het werk van leken in de gemeenten te stimuleren. Wil de kerk in de tegenwoordige wereld haar roe ping vervullen dan zal zij ten volle alle beschikbare krachten dienen te benutten. Belangryk was ln dit ver band ook het werk dat verricht werd door de vrouwesectie, waar uitvoerig gesproken werd over de plaats die de vrouw ln het kerkelijk leven dient in te nemen. Ook werd een voorstel ge daan ln de toekomst vertegenwoordi gers van de jeugd als medeleden in alle secties op te nemen, waardoor dus ook de jongeren medpverant- Samenvpttend zouden we kunnen zeggen, dat Hannover aan de Luther- se kerken in de wereld een nieuwe stimulans heeft willen geven tot sa- menhandeling van alle krachten, waardoor een nieuwe en betere aan pak van het veelomvattende werk mogelijk wordt. Wat tot nog toe veel al landelyk geschidile, kan nu inter, nationaal worden geprojecteerd en uitgewerkt. Een voorbeeld hiervan is het nieu we theologische departement, dat o.a. als doel heeft de uitwisseling van the ologische publicaties te bevorderen en de vertaling hiervan te vergemakke lijken. terwijl overwogen wordt ook een 'uitwisseling van professoren, studenten, predikanten en gemeente leden mogelijk Ié maken. Zo zal ook worden overgegaan tot de uitgave van een grote Lutherse Encyclopae dic, waarin theologie, zending, ethiek kerkgeschiedeis en andere onderwer pen door vooraanstaande Lutherse vakmensen behandeld zullen worden. We konden m dit artikel slecht3 enkele indgen aanstippen van alles wat op deze conferentie geschiedde en ter sprake is gekomen. In elk ge val staat vast, dat de Lutherse We reldconferentie te Hannover een be langrijke gebeurtenis is geworden voor het Lutherse èn voor het alge meen kerkelijk leven. Nederlandse kapitein redde Duits hengelaar. Het 200 ton metende Nederlandse motorvaartuig „Ali" heeft nabij Kiel een boot van hengelaars geramd. Twee van de hengelaars sprongen in het water en werden door andere henge laars aan boord genomen. Een derde klemde zier. aan het anker van de „Ali" vast doch viel later in het wa ter. Kapitein Havinga van de „Ali" sprong gehee: gekleed over boord en redde de man. Internationale uitwisseling van kindertekeningen. Ter gelegenheid van de goodwillreis van H. M. de Koningin en Z. K. H. prins Bernhard naar Amerika, is een collectie Nederlandse kindertekenin gen naar Amerika gezonden. In Ame rika noemt men deze collectie „The Queens Collection'. De Nederlandse ambassadeur in de V. S., dr. .Van Royen, heeft in dank voor de zending van 434 Nederlandse tekeningen een fraaie collectie Amerikaanse kinderte keningen terug ontvangen. Het is de bedoeling deze tekeningen met die uit een aantal andere landen in verschil lende steden van ons land ten toon te stelle>~ Hel wereldgebeuren Midden-Oosien Er wordt de laatste dagen weer meer gesproken over de vorming van een commando voor het Mid den-Oosten en eigenlijk is dat ook niets verwonderlijks. De gewijzigde toestand in Egypte en in iets min dere mate wellicht eveneens ver anderde machtsverhoudingen in Per- zië bieden de Westelijke mogendhe den, die een dergelijk commando als „sluitstuk" in hun Atlantische ver dedigingsorganisatie nu eenmaal niet kunnen missen, wellicht een kans om met meer succes dan in het verleden deze kwestie aan de orde te stellen, al is het natuurlijk evenzeer duidelijk, dat er geen „spijkers met koppen" geslagen kunnen worden voor de toe stand, met name in Egypte, is opge klaard en geconsolideerd. Egypte toch vormt een onmisbare schakel in het defensie-systeem, al was het al leen maar om de enorme strategische betekenis van het Suez-kanaal, dat de Westelijke wereld tot elke pry's on der haar controle moet houden. Wanneer er in het verleden met de Arabische landen over het zozeer be geerde commando werd gesproken, was het vooral Egypte, dat zich wei nig willig toonde. Wellicht zouden Engeland, Amerika en de andere Westelijke mogendheden aan de in schakeling van het Arabische blok niet zóveel waarde hechten, wanneer zy wat mèer vertrouwen konden stel len in de hechtheid van de Arabische defensie zelf. Maar dat daaraan nog wel wat ontbreekt, is een vaststaand feit en wie daaraan soms nog mocht twijfelen, zal goed doen zich de af loop van het Israëlisch-Arabisch con flict nog eens in de herinnering terug te roepen. Met name het Egyptische leger heeft daarbij een tamelyk droe vig figuur geslagen. Geen wonder dus dat Engeland noch zijn bondgenoten er vee) voor gevoelen de positie langs het Suezkanaal in handen van ae Egyptenaren of zelfs aan het gehele Arabische blok te laten. Neen: de Arabische wereld zal zich moeten In schakelen in het Westerse systeem, opdat ook dit uitermate gewichtige punt volkomen veilig in de hand ge houden kan worden. Zolang de bereidwilligheid van Egypte en de andere Arabische landen „onder de maat" blijft, ligt- het voor de hand, dat Engeland naar iets zal blijven zoeken, dat men als een „noodoplossing" zou kunnen beschouwen. In dit licht moeten onge twijfeld de berichten worden gezien, volgens welke in Londen plannen zou den worden uitgebroed om zonder de Arabische staten voorlopig een beperkt commando te vormen, waar van wellicht het eiland Cyprus de ze tel zou worden. Dat Turkije reeds be reid is aanstonds mee te doen, is na- tuurlyk een zeer belangrijk punt voor het Westen! Voor Engeland valt er echter in de jongste gebeurtenissen ook nog een kwaad punt te noteren. Londen wil immersdesnoods voorlopig zónder Egypte iets op touw zetten en daar voor blykt men in Washington abso luut niet te vinden. Een officieel woordvoerder van het State-Depart ment heeft enkele dagen geleden al thans duidelijk te verstaan gegeven, dat een beperkt plan voor de Ver. Staten niet aanvaardbaar kan zyn, zolang niet eerst nog een serieuze nieuwe poging zou zijn gedaan om ook de medewerking van Egypte te verkrygen. Amerika wil de Egyptenaren blijk baar niet afvallen en het is kennelijk van plan nu ook in 't Midden-Oosten een beslissende rol te gaan spelen, iets wat het in het verleden "in het algemeen nog niet heeft gedaan. En dat is een inderdaad toch wel lelijke streep door de Britse rekening, welke er op gebaseerd was, dat Londen al thans op dit plekje van de wereld nog zo'n beetje de lakens zou kunnen blij ven uitdelen. Tenslotte is er nog een ander aspect aan de Egyptische kwestie en het probleem van de Commando voor 't Midden-Oosten en dat aspect heetIsraël. In Israël is men be slist niet gerust over de jongste ont wikkeling in Egypte en meer in het bijzonder vreest men daar, dat Gene raal Naguib, die intussen wel getoond heeft van een dictatuur zo nodig he lemaal niet afkerig te zijn, het wel eens in zyn hoofd zou kimnen halen een revanche tegen het land der Jo den te gaan ondernemen. De neder laag van enkele jaren geleden ligt het Egyptische leger nog altyd zwaar op de maag, vooral wanneer de militaire leiders daarbij terugdenken aan het wapenschandaal. Met deugdelijke wa pens zou de stryd immers heel goed geheel anders verlopen kunnen zijn Ook dit punt vormt een zeer on zeker element in de situatie in het Midden-Oosten. De tegenstellingen tussen Egypte en Engeland en die tussen de Arabische wereld en Israël bieden tezamen voldoende redenen om de ontwikkeling in dit gebied met enige bezorgdheid in het hart te blij ven volgen. De wetenschap echter, dat althans de Ver. Staten er de laat ste tijd in steeds sterkere mate op uit zyn een modus te vinden om deze tegenstellingen tot verzoening te brengen, geeft ons overigens tenmin ste nog enige hoop, dat in de heksen ketel van het Midden-Oosten de vrede nog niet onmiddellijk in gevaar be hoeft te komen. EEN BOEK MEI DETECTIVE-VERHALEN „Detective-omnibus" is de titel van een by de uitgeverij Bruna te Utrecht verschenen boekwerk, dat een serie detective-verhalen bevat, geschreven door zeven auteurs van naam op dit gebied van de ontspanningslectuur. Uiteraard vindt men er de Saint en de Schaduw, van respectievelijk Les lie Charteris en Havank in enkele spannende avonturen; is mr A. Root- haert vertegenwoordigd met een mo bilisatieherinnering en schreef Geor ges Simenon een Maigret-verhaal. Voorts namen in de detective-om nibus plaats James M. Fox, Dorothy L. Sayers en Peter Cheyney. Peter Cheyney schreef ditmaal geen detec tive-verhaal, maar een spook-hlstorie, welke in het kader van het boek ech ter alleszins past. Het is een lijvig boekdeel gewor den, dat de liefhebbers van deze soor' lectuur menig ontspanning schenker spannend ogenblik kan bezorgen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 6