NIEUWE DIRECTEUR BENOEMD VAN KON. MIJ. „DE SCHELDE" Zeeuwse Almanak door 4ebeer\i]te ZATERDAG KAMPIOENSCHAPPEN RINGRUDEN VAN WALCHEREN DAG DER BRANDENDE SCHEPEN 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 12 AUGUSTUS 1952. DIVIDEND UITKERING VAN 6 Jaarstukken 1951 goedgekeurd Op Maandag 11 Augustus kwam ten kantore van de N.V. Kon. My. „Do Schelde" te Vlissingen de jaarlijkse algemene vergadering van aandeel houders dezer N.V. byeen. Het jaarverslag over 1951, de winst- en verlies rekening 1951 en de balans per 1 Januari 1952 werden ongewyzigd goedge keurd. De heer G. J. Bensink werd herbenoemd als commissaris. Tot di recteur van de N.V. werd benoemd ir. C. Kapsenberg te Vlissingen en tot onderdirecteur de heer G. N. van Glnkel. Het dividend werd bepaald op 6 Bovendien werd de algemene vergadering gehouden van de aandeel, houders der N.V. Nationaal bezit van aandelen Kon. My. „De Schelde" te Vlissingen. De balans 1952 en de verlies- en winstrekening 1951 dezer N.V. werden goedgekeurd. Het dividend werd bepaald op 6/2%. Tot nieuwe le den van de raad van beheer werden gekozen ir. H. W. van Tijen en de heer J. W. Hupkes. Ir. C. KAPSENBERG. De nieuwbenoemde directeur van de N.V. Kon. My. „De Schelde" ir. C. Kapsenberg was tot nu toe hoofdin- gemèur afdeling machinebouw. Ir. Kapsenberg werd 13 October 1895 te Delft gebüren en Is dus thans 56 jaar oud. Hg doorliep de R.H.B.S. in Den Haag en studeerde aan de T. H. te Delft af als werktuigkundig inge nieur; In Februari 1921 trad hij in dienst van de N.V. Kon. Mij. „De Schelde", waar hy op 1 Jan. 1928 werd benoemd tot onderchef der te kenkamer machinebouw en op 1 Mei 1934 tot chef tekenkamer. Op 1 Januari 1948 volgde zgn be noeming tot hoofdingenieur machine bouw en op 1 April 1951 werd hem procuratie verleend. Zijn benoeming tot directeur kan dus gezien worden als de bekroning van een langt en eervolle loopbaan bij de maatscnappy „De Schelde." In die loopbaan zag hy de zuiger stoommachines, die aanvankelijk het bïiangrijkste voorstuwingsmiddel voor schepen waren, plaats maken voor de stoomturbine en de scheeps motor. De Dieselmotor nam de plaats ln; voor de Kon. My. „De Schelde" was dat de Sulzer-Dieselmotor. Als onderchef-tekenkamer had hg een werkzaam aandeel in de bouw van de grote motorschepen „Baloeran" en „Dempo"; als chef-tekenkamer in die van de machine-installatie voor de „Nieuw Amsterdam" en de bouw van de „Willem Ruys". De machine-installaties van de bei de laatste schepen waren een groot succes en in het bijzonder die van de „Willem Ruys" was interessant, om dat men er daarbij in slaagde vier snellopende motoren te koppelen op één as-leiding. Ook de bouw van twee nieuwe schepen voor de Stoomvaartmaat- schappg „Zeeland" was belangwek kend, omdat men deze zeer lichte schepen toch een groot vermogen moest geven voor de voortstuwing. NIEUWE TAAK. Uit deze opsomming blgkt wel, dat ir. Kapsenberg in en met het bedrgf is gegroeid tot een bekwaam bouwer van voortstuwings-installaties. Ook voor de komende jaren mag nog veel van hem verwacht worden, maar dan in ander opzicht. Het directeurschap van een bedrgf als „De Schelde" zal aan hem zware eisen stellen. Hg zal nu niet meer alleen verantwoordelgk zgn voor de machinebouw, maar ook mede ver antwoordelgk voor de scheepsbouw. In een kort gesprek met ir. Kap senberg wees hg ons op de uitsteken de wisselwerking, welke in het verle den reeds bestond tussen scheeps bouw en machinebouw. Wat de orga nisatie betreft, merkte hg op, dat het Scheldebedrgf met zgn traditionele structuur en zgn door de tgd gesanc- tionneerde organisatievorm moet uit groeien tot 'n modern bedryf. „Scien tific management" moet worden in gevoerd. Er wordt reeds een grondig onderzoek ingesteld naar alles wat aan het bedrgf ten goede kan komen en met name wordt getracht verspil ling van tgd en materiaal te voorko men. Op deze wijze hoopt de directie te komen tot een bedrijf dat een con junctuurschommeling zónder gevaar kan doorstaan en ook slechte" tgden 't hoofd kan bieden. Daarnaast wordt er gestreefd naar het veraangenamen en intensiveren van de arbeid in de fabriek, omdat alleen een gezond en1 welvarend bedrgf de zo noodzakelgke sociale zekerheid aan allen, die er werken kan geven. Aldus ir. Kapsenberg, die wij gaar- LANG - De mannetjes, die in Middelburg een straathoek tot tijdelijke verblijfplaats hadden gekozen, hadden de jaren des onderscheids reeds sedert lang bereikt Zy waren in het stadium gekomen, waarin de wereld weinig verwonder lijks meer te bieden heeft en waarin nog slechts de tabak, in welke vorm ook, een leidende rol speelt Drie mannetjes waren het: drie be jaarde mannetjes, gestoken in wat morsig aandoende kledij. Een wijsge rig zwijgen hing als een wattige wolk om hun verweerde koppen en slechts bij grote tussenpozen lieten zij beur telings wat krakerige klanken ontsnap pen. Drie bejaard mannetjes op een straathoek, waar het woelde van drift en leven; waar de opgewonden jeugd-in-vacantiestemming voorbij trok, gestoken in lichte, luchtige kle dij. De mannetjes keken maar, rokend en zwiigeend. Minuut na minuut, kwartier na kwartier en wie weet uur na trtir. Plotseling naderde er een klein knaapje, dat de mannetjes reeds enke le minuten achtereen met een pein zende blik in z'n ogen had gadegesla gen. Het wilde er meer van weten. „Staan jullie hier al lang?" vroeg hij, met iets dwingends in z'n stem. De mannetjes zonden drie verstoor de blikken naar omlaag. „Lang sprak en hunner, „lang? Welnee, pas drie jaar „En lopen jullie nooit weg?' wilde de jongeling nog weten, maar daar heeft hij géén antwoord op gekregen. De mannetjes zwegen weer, rookten en keken voor zich uit. Bedaard zagen zij d4 volgende drie jaar tegemoet ne gelukwensen met deze eervolle benoeming. G. N. VAN GINKEL. De heer G. N. van Ginkel, die thans officiéél benoemd werd tot adjunct directeur van de Kon. Mg. „De Schel de" werd 14 Juni 1907 te Diemen bij Amsterdam geboren. Hij kreeg een M.T.S.-opleiding en na zgn eindexamen in 1927 werkte hij één jaar bg de Staatsmgnen. Daarna volgde zyn aanstelling bij Philips te Eindhoven, waar hg in verschillende afdelingen en het laatst in de afdeling bedrijfsorganisatie in- tensiei samenwerkte met het toen malige lid van de Philipsdirectie, Êrof. Goudriaan. Tesamen met prof. oudnaan ging de heer van Ginkel eind 1939 over naar de Nederlandse Spoorwegen. Daar heeft hy als chef van de bedrïjfs-administratie onder leiding van prof. Goudriaan deze ad ministratie gemoderniseerd. Op 1 December 1948 werd hg benoemd tot chef van de administratieve dienst der Nederlandse spoorwegen. Voor zijn actie in de verzetsbewe ging tgdens de jongste oorlog men denke aan de spoorwegstaking ontving de heer van Ginkel de En gelse onderscheiding „Kings commen dation for brave conduct with silver Laurel Leaf Emblems". Advertentie. ÊÉN ZOEMENDE MUG vergalt Uw nachtrust of een heer lijke vacantiedag. Muggebeten jeuken en zwellen niet bij vlug- ge behandeling met ejA Ringrijderij in Ritthem. Zaterdag werd te Ritthem de jaar- igkse ringrgderij gehouden. Er wa ren 20 deelnemers. In volgorde wer den de volgende prijzen behaald: 1. J. Cevaal Iz. 26 r.; 2. Abr. Cevaal Iz. 25 r.; 3. P. Dieleman 22 r.; 4. J. de Pagter 19 r.; 5. W. J. Cevaal 19 r.; 6. W. Cevaal 18 r.; 7. Abr. Barentsen 17 r.; 8, L. Wisse 17 r.: 9. C. Cevaal 15 r.; 10. Abr. Cevaal Jz. 14 r.; 11. Hamelink 14 r.; 12. P. de Pagter Jz. 13 r.; 13. J. Ge- schiere 13 r.; 14. Abr. de Bart 10 r.; 15. Arn. Goedhart 9 r.; 16. C. Joziasse 8 r.; 17. W. Wisse 7 r.; 18. J. Maas 7 r.; 19. C. Baas 7 r.; 20. W. de Visser 5 ringen. Ditmaal waren er vijf wisselbekers. De beker van burgemeester Da- niëlse werd gewonnen door J. Ce vaal Iz., de beker van de firma v. d. Haven door L. Wisse, de beker van de Hengelose Bierbrouwerij door Abr. Barentsen, de beker van de heer J. J. de Meg door Abr. Cevaal 12. en de beker van de firma wed. P. de Jongh door W. J. Cevaal. De pot lepel won J. Cevaal Iz. Twee extra prgzen geschonken door de heer W. J. Cevaal werden gewonnen door J. Maas en P. de Pagter Jz., terwgl de fruitmand ge schonken door 4 Souburgse rgders werd gewonnen door J. de Pagter. De meeste volgringen behaalde Abr. Cevaal Iz. (9 r). EEN ONGEVAL. Jammer dat over deze bigde dag een schaduw viel door het ongeluk dat het 5-jarig zoontje van de fa milie v. d. Bossche trof. Het kind had de onvoorzichtigheid onder de touwen door de rybaan te willen oversteken, juist toen een ruiter aankwam. Het hep tegen het paard op, waardoor de ruiter en paard vielen en het kind onder het paard terecht kwam. Het werd met enkele gebroken ribben en een lichte her senschudding opgenomen en op ad vies van een arts naar een zieken huis vervoerd, Verscheping van traan uit Vlissingen. In de haven van Vlissingen is aangekomen de Noorse tanher „Ja- rama", die 6700 ton walvistraan zal laden, welke opgeslagen is in het tankpark van de N.V. Haven van Vlissingen. Aanhouding. De Rykspolitie te Axel hield Za terdag aan zekere A. J. de W. Deze de W. was afkomstig uit Utrecht en aldaar tot 4 maanden gevangenis straf veroordeeld. Hij zwierf enkele maanden rond zonder vaste woon- of verbiyfplaats en had uiteindelgk in Axel een betrekking aangenomen by een winkelier. Daar zijn opsporing in het politieblad werd verzocht, heeft de politie zich nu over hem ont fermd. KERKNIEUWS GEREF. KERKEN. Beroepen te Winschoten: A. I. Koffeman te Nederhorst den Berg. Bedankt voor Koudekerk aan de Rgn: A. C. Scherpenisse te Ooltgens- plaat. GEREF. GEMEENTEN. Tweetal te Leiden: F. J. Dieleman te Yerseke en J. W. Kersten te Ge- nemuiden. Sorterings- en kwaliteitseisen voor fruit. De kring Zeeland der N.F.O. zal in de komende dagen in samenwer king met de veiling V.V.Z.B. te Goes en de Rijkstuinbouwvoorlichtings- dienst in verschillende plaatsen con tact-avonden houden. De veiling keurmeesters, de heren J. A. v. d. Guchte en L. J. Polfliet, zullen de sorterings- en kwaliteitseisen bespre ken, en alles zal door demonstraties worden toegelicht. Voorts zal een assistent van de tuinbouwvoorlichtingsdienst spreken over diverse teeltproblemen. De hoofdcontroleur van het N.C.B., de heer J. Slabbekoom, zal aanwezig zgn. Donderdag 14 Augustus wordt begonnen in het pakstation te Goes. Vervolgens Vrijdagavond 15 Augus tus te Colijnsplaat, Maandag 18 Aug. te 's Heerenhoek en Woensdag 20 Aug. te Oudelande. Gestolen bromfiets achterhaald te Goes. De Goesenaar B., die Vrijdagavond na het stelen van een rijwiel in de Leliestraat te Goes dooi' de politie werd gearresteerd, blijkt nog meer op zijn kerfstok te hebben. Op 27 Juli heeft hg namelgk te Middelburg een bromfiets ontvreemd, en enkele dagen later in Goes verkocht aan een zekere R. De bromfiets is in be slag genomen en zal te zgner tgd aan de rechtmatige eigenaar worden te ruggegeven. B. is inmiddels bij de justitie voorgeleid. Kind te Groede gegrepen door passerende auto. Bg het gehucht Boerenhol onder Groede stak Maandagmiddag plotse ling het twee en half -jarig zoontje van de familie A. M. de grote weg BreskensGroede over. Het kind werd gegrepen door een juist passe rende Belgische personenauto. Het kind liep een hoofdwonde er. een hersenschudding op. Nadat dok ter Ossewaarde uit Breskens eerste hulp had verleend, werd het slacht offertje in bewusteloze toestand naar het ziekenhuis te Oostburg vervoerd. Vlas versperde straat in Axel. Voor de tweede maal in het tijdsbe stek van een week kantelde in de Oranjestraat te Axel een vrachtwa- fen, geladen met vlas. Ditmaal was et gebruik .van ondeugdelgk mate riaal de oorzaak. De bestuurder was zekere G. M., afkomstig 'van Zaam- slag, die met een lading van 4 ton onderweg was van de Axelse Sassing naar Koewacht. Persooniyke onge lukken deden zich niet voor. BELANGRIJKE TEWATERLATING Als datum voor het van stapello pen van het 18.000-tons passagiers schip, dat door de Kon. My. „De Schelde" te Vlissingen wordt ge bouwd voor de Svenska Amerika Linien, is thans vastgesteld 18 Oc tober a.s. geiende \ta\m en opgewekt pg/Qtey Vrachtrijder geraakte bekneld tussen auto en treinwagon. Op het terrein bg de cokes-fabriek te Sluiskil heeft zich gistermorgen vroeg een ernstig ongeluk voorge daan. Toen de 58-jarige C. H., vracht- rHder en kolenhandelaar uit Schoon- dgke, bezig was een lading cokes over te brengen van een treinwagon op zgn daarnaast geparkeerde vrachtwagen en bg dit werk tussen de auto en de wagon kwam te staan, reed de auto Elotseling achteruit met het gevolg, at H. tussen de beide voertuigen be kneld geraakte. De man moest met zware inwendige kneuzingen in het ziekenhuis te Sluiskil worden opge nomen, waar men zgn toestand als uiterst ernstig beschouwde. Tragische bijzonderheid is, dat een zoon van het slachtofer bij het onge val aanwezig was, zonder in staat te zyn tijdig hulp te verlenen, een ande re zoon van H. was met zgn vrienden op trektocht door België en moest per radio worden opgeroepen. De politie stelde een onderzoek in. 60 JAAR „ZORGVLIET". Op Zaterdag 9 Augustus vierde de handboogsociëteit „Zorgvliet" te El- lewoutsdyk haar 60-jarig bestaan met een feestschieting waarvoor 6 medailles en 4 lauwertakken als ex tra prijzen beschikbaar waren ge steld. Ondanks het slechte weer wa ren toch 108 schutters van 19 ver enigingen opgekomen. De pryzen werden behaald als volgt: hoofdvo gel: H. Rentmeester van „Willem Teil"; le klep: J. Verdonk van „Con cordia"; 2e klep: J. Remegnse van „Edele Handboog"; 3e klep: H. Drie- dijk van „Doel naar Hooger"; 4e klep: M. Loog van „Zorgvliet": 5e klep: A. Rentmeester van „Willem Teil"; 6e klep: I. van Wgngen van „Zorgvliet"; 7e klep: Duthaver van Gent;. De beide zijvogels werden gescho ten door G. M. Geense van „Edele Handboog" en E. Hofman van „Her leving"; de hoofdkallen door C. Koens van „Zeelandia" en C. Rijk van „Zeelandia". Kleine kallen gingen naar D. Meeuwse van „Juliana" en J. de Beste van „Edele Handboog". Het grootst aantal vogels werd ge schoten door P. Doene van „Willem Teil". Opvolgend aantal werd respectie velijk benaald door Vineent van Gent, .T. de Jonge van „Soranus en J. Boon man van ,Doel naar Hooger". DE TWINTIG BESTE DRIETALLEN. Prins Bernhard en Commissaris der Koningin schonken kampioensprijzen. Zeker niet de geringste attractie van het feestprogramma voor de V.V.V.- jubileumweek in Vlissingen belooft de ringrgderij om het kampioenschap van Walcheren te worden. Zaterdag a.s. van 9 uur 's morgens tot 6 uur 's avonds zullen de beste ringlijders van het eiland twintig drietallen, die geselecteerd zijn by de voorwedstryden op de Steenenbeer ln een zon der tw-yfel spannende stryd naar de ring en daarmee elkaar naar de kroon steken. Het drietal, dat als overwinnaar uit deze kamp te voorsehyn komt, ontvangt een zilveren medaille, welke geschonken is door Z.K.H. Prins Bernhard. De voorzitter van de Zeeuwse Ringrgdersvereniging, de heer P. Brasser te Kleverskerke, was bereid ons iets te vertellen over de organisa tie van dit ringrijdersevenement. Zijn vereniging, welke momenteel 21 af delingen telt, heeft weten te bereiken, dat de ringrijderijen op Walcheren méér zijn geworden dan een traditio neel volksvermaak, dat zij een gro tere sportieve betekenis hebben ge kregen. De wedstrgden, welke de goede, oude gewoonte getrouw ieder jaar in elk Walchers dorp worden gehouden, hebben thans het karakter van selec tiewedstrijden. De beste drie rijders mogen deelnemen aan de hoofdwed strijd van de groep A, welke dus dit maal in Vlissingen wordt verreden. Dat wil dus zeggen, dat een keur corps ringstekers elkaar daar partij geeft. Het drietal, dat gezamenlijk de meeste ringen verovert, behaalt het femeentelgk kampioenschap of, an- ers gezegd, het kampioenschap van Walcheren. De ringrijder, die indivi dueel de meeste ringen aan zijn lans ï-ggt, krijgt voor één jaar het predi- caat „persoonlijk kampioen". Zoals bekend worden de kampioen schappen echter in twee klassen ver reden: de nummers 4, 5 en 6 uit elke plaats komen nameiyk uit in de hoofdwedstrgd van de groep B. De goede ryders, die echter niet of nog niet tot de allerbeste behoren, kunnen dus ook een kopgroep vormen. De heer Brasser verzekerde ons, dat deze klasse-indeling, zoals die ook bij andere sporten in zwang is, door de Walcherse ringlijders zeer wordt ge apprecieerd; er gaan zelfs al stem men op om ook een derde klas-hoofd- wedstryd te organiseren. DE PRIJZEN Op de hoofdwedstrijd-A te Vlissin gen komen zestig ringrijders, ver enigd in twintig drietallen, uit. Hoe wel iedere deelnemer er individueel voor vecht om de hoogste plaats, het kampioenschap in zyn klasse, te be reiken, komt het persooniyk element, zoals de heer Brasser ons vertelde, wat meer op de achtergrond, omdat iedere rijder, figuurlgk dan natuur lijk dan, gebonden is aan zgn part ners van het drietal. Het kampioensdrietal ontvangt, zo als vermeld, de zilveren medaille van Prins Bernhard, benevens een wissel beker van „Het Vrije Volk" en drie draagmedailles, voor iedere partner één. De persoonlijke kampioen krggt een luxe lcampioensprgs, welke ge schonken werd door de Commissaris der Koningin in de- provincie Zeeland, jhr mr A. F. C. de Casembroot, als mede een zilveren wisselbeker van de Zeeuwsche Voeder- en Kunstmest handel N.V, te Middelburg. Voorts zijn nog zes wisselbekers en talrijke medailles en luxe prijzen beschik baar. Het hoogtepunt van de wedstrijd, waarvan de wereldomroep fragmen ten zal uitzenden, ligt tussen 3 en 5 uur. Na afloop zal de Commissaris der Koningin de kampioensprijzen uitreiken. Ter oriëntatie verschafte de heer Brasser ons nog een opgave van de beste Walcherse ringrgders, die in het algemeen klassement van vorige hoofdwedstryden gerangschikt zijn volgens het gemiddelde percentage ringen, dat gestoken werd. Gezien de betrekkelgk geringe verschillen in prestaties van de beste rijders, gezien ook de mogelijkheid op verassingen, waarvoor in opkomst zijnde, jongere ringstekers kunnen zorgen, mag stel lig op spannende momenten gerekend worden. 1. St. Brouwer, Oostkanelle, 77.77 2. J. van Wallenburg, Middelburg, 74.07 3. J. de Klerk, Nieuw- en St, Joosland 74.07 4. J. Maljaars, Aagtekerke, 71,55 5. P. Brasser, Kleverskerke 7(137 6. L. P. Bras ser, Veere, 70,37 7. J. Riemens, Me- liskerke, 68,51 8. J. Goedbloed, Gapinge, 68.51 9. J. Reynierse, Pzn., Koudekerke, 66,66 10. A. Brasser Kleverskerke, 64.81 11. A. Reynierse, Koudekerke, 62.96 12. B. Arendse, Gapinge, 62.96 13.J. Provoost, Domburg, 61,11 14. P Peper, Aagtekerke, 61,11 15. M. Koole Jzn., St. Laurens, 59,24 16. A. de Visser, Vrouwenpolder, 59,24 17. P. Rooze St. Laurens, 59,24 18. G. Wattel, Oostkapelle, 57,40 19. L. Huyssoon, Middel burg, 57,40 20. Fl. Moens, Aagte kerke, 57.40 21. J. Koo le Jzn., Vlissingen, 53,70 22. P. Duvekot Wzn„ Vrouwenpolder, 53.70 24. L. P. Brasser, Kleverskerke, 53,70 25. P. Brouwer, Domburg, 53.70 26. W. Kole Jzn., Koude kerke, 53.55 STEEKVLAM SCHOOT OMHOOG. Ernstige schade werd aangericht Het was Maandag blgkbaar de dag van do brandende schepen, want een 101 ton metende tjalk met een lading vlas brandde uit op de Oosterschelde en een Belgisch jacht liep met een goeddeels uitgebrand voorschip de haven van Bruinisse binnen. Het ongeval op de Oosterschelde speelde zich af in de zgn. Witte Ton nen Vlge, ter hoogte van Stavenisse en betrof de met vlas geladen Gro ningse motortjalk „Johanna. Het vuur greep zo snel om zich heen, dat schipper A. Haaima en zgn ca. 18- jarige dochter slechts het vege lgf konden redden. Alle bezittingen en papieren verteerden in de vlammen. Het 101 ton metende schip was met een lading vlas onderweg van Haas trecht naar Kortrijk in België, toen de schipper plotseling een grote steekvlam uit de lading zag opschie ten. Hij wilde zich nog naar de roef begeven, doch ook daar kwamen de vlammen hem reeds tegemoet. Er bleef voor de beide opvarenden niets anders over dan het schip te verlaten. Zg begaven zich in de roeiboot, en werden opgepikt door het eveneens met vlas geladen motorschip „Hen- jo", dat later op de middag in We meldinge binnenliep. Schipper Haai- Geen kinderverlamming te Renesse. Te Renesse is Zaterdag enige on rust ontstaan door een gerucht als zou er een geval van kinderverlam ming zijn geconstateerd. Voor een inwoner van Barendrecht, die na een verblijf te Renesse terugkeerde naar zijn woonplaats moest onderweg doktershulp worden ingeroepen. De behandelende arts vermoedde te doen te hebben met een geval van kinderverlamming en liet de patiënt naar een ziekenhuis vervoeren. In middels werden te Renesse de ge bruikelijke beschermingsmaatrege len genomen. Enkele sportevenemen ten werden afgelast. Van officiële zijde wordt ons thans medegedeeld, dat gelukkig van kin derverlamming geen sprake is ge weest. De bewuste patiënt werd in het ziekenhuis uitgebreid en gron dig onderzocht, waarbij werd vast gesteld, dat hg niet aan kinderver lamming leed. Alle voorzorgmaatregelen, die van overheidswege waren genomen, zgn dan ook te Renesse weer ingetrok ken. In aansluiting op het bovenstaan de kunnen wij nog mededelen, dat in de week van 27 Juli tot 2 Au gustus geen gevallen van kinder verlamming in de provincie Zeeland werden gerapporteerd. In alle andere provincies werden wel gevallen ge meld en totaal 134, waarvan de meeste in Noord Brabant (45). Vijf voertuigen bij aanrijding betrokken. Een kleine karavaan reed gisteren door Wouw, komende uit de richting Bergen op Zoom. Voorop reed de auto van de heer J. Otto uit Bergen op Zoom en deze auto sleepte een aangekoppelde woonwagen. Op de voorbank van deze woonwagen hiel den de drie gebroeders Noten en de heer G. Damen vreedzame bespiege lingen over het mooie weer. Achter de woonwagen reed de lieer J, van Rokven uit Rosmalen in zijn auto. Dit vredig verkeerstafereel werd plotseling verstoord toen in de bocht bij de school te Wouw een truck met aanhangwagen slipte. Beide wagens waren hoog beladen met nieuwe kis ten voor de veiling te Sint Maartens dijk. De slippende truck greep de auto van de heer Otto, drukte de woonwagen in diggelen en deponeer de dit vernielde voertuig op de auto van de heer Rokven. Men moest heel wat mensen met schaaf- en snijwon- den uit de ravage halen, maar ge lukkig bleek niemand ernstig ge wond te zgn. De inboedel van de woonwagen werd totaal vernield. De politie onderzoekt de schuldvraag. Klein festival te Westkapelle. Zaterdag a.s. wordt in Westkapel le de nieuwe muziektent met enige feestelijkheden in gebruik genomen. Burgemeester mr. M. Tydeman zal ter gelegenheid van dit voor West- kaplle zo heugelgk gebeuren het wbord voeren. Instrumentale mede werking verlenen de muziekvereni gingen „Luctor ct Emergo" uit Zou- telande; „Crescendo" uit Oostkapel le; „Apollo" uit Domburg; de Kon. Harmonie „Ons Genoegen" uit Vlis singen en natuurlijk ook „O.K.K." uit Westkapelle. Vocale medewerking verlenen Het Westkappelse Dameskoor en de -Chr. gemengde zangvereniging „Looft den Heere" uit Westkapelle. Benoeming directeur postkantoor Zierikzee. De referendaris der P.T.T. de heer J. M. v. d. Vlugt, thans direc teur van het P. T. kantoor te Zie rikzee is met ingang van 1 Septem ber a.s, benoemd tot directeur van het P. en T. kantoor te IJmuiden. In zijn ..plaats is benoemd tot direc teur te Zierikzee, de heer W. Kwant, bureauchef bg het hoofdbestuur van de P.T.T. te 's-Gravenhage. ma was echter in zgn roeiboot ach tergebleven bij het brandende schip. Het bergingsvaartuig „Assistent li" van Johan van der Ende's bergings- bedrijf te Dordrecht, dat op weg van Dordrecht naar Hansweert juist het brandende schip passeerde, ving het eerst aan met het blussingswerk. Enige tgd later werd bet hierbg ge assisteerd door de „Walros" van W. A. van der Talcs bergingsbedrijf welk schip van Wemeldinge was uitgeva ren. Grote massa's water werden in de vuiu'zee geworpen. Ook het rgks- poli tie vaar tuig R.P. 4 was inmiddels ter plaatse verschenen. Zodra het mogelgk was een verbinding met het brandende schip tot stand te bren gen, werd de „Johanna" op een zand bank onder Ouwerkerk aan de grond gezet en daar vol water gepompt. Bg laag water zal het mogelijk zgn het schip, dat geheel is uitgebrand, te bergen. De „Johanna" is eigendom van de heer A. Bos uit Vlagtwedae. Het schip was verzekerd, evenals de lading. De inboedel van schipper Haaima was evenwel niet verzekerd. De brand was zo hevig, dat de vlam men in Wemeldinge goed waarneem baar waren. MOTORJACHT IN BRAND, Door een lek in een fles Buta-gas ontstond brand in de slaapkajuit van het Belgische motorjacht „Benny TTT", eigendom van de heer Van der Grazen uit Antwerpen. Het jacht voer op het Hollands Diep en weldra schoten uit 't voorschip die vlammen op. Er waren 6 personen aan boc-fji De bemanning van een passei-c=3K. sleepboot verleende assistentie en slaagde er in met een motorpomp het vuur te doven. Het aanzienlgk beschadigde schip liep de haven van Bruinisse binnen. „Feest van Glas" te Groede trekt veel bezoek. De 3500ste bezoeker, die Maandag een kijkje kwam nemen op de ten toonstelling „Feest van Glas" te Groede, ontving van de glasfabriek Leerdam een fraaie kristallen vaas ten geschenke, van het gemeentebe stuur bloemen en van de plaatseigke V.V.V. een doos bonbons. De geluk kige was de heer Claijs, Belgisch officier met verlof uit de Congo. Belgen wonnen ook tweede schietwedstrijd. Zaterdag werd in Broecken (B.) de revanchewedstrijd' gehouden van de landenkamp HollandBelgië met pijl en boog. De schutters werden wel kom geheten door de secretaris, de heer De Schepper. Ook ditmaal kwa men de Belgen als overwinnaars uit de strijd, zij het met minimaal ver schil. Tot het laatste schot had Hol land de leiding, doch met dit laatste schot werd door een Belgische schut ter de hoofdvogel geveld. Dit leverde zgn ploeg 3 punten en tevens de over winning op. De wisselbeker bleef dus, tevens door de overwinning op Hollandse bo dem op Zaterdag 26 Juli j.l., in Bel gië, evenals de beschikbaar gestelde medailles. Na afloop van deze spannende en sportieve striid werd de overwinning feestelgk^ gevierd. Wrak van de ..Ariana" onder waterslaatsbcbeer. Bergingsmaatschappij aan het werk. Nadat Zondag de kapitein, de reder en de assuradeur van het Finse schip „Ariana", dat Vrydag j.l. in de Schaar van Everingen voor Ter- neuzen aan de grond liep en wrak sloeg, opdracht hadden gegeven aan de Towage Salvage Union voor ber ging, begaf zich Zondagavond de ber gingsboot „Salvor" uit Antwerpen naar het wrak om zoveel mogelgk bruikbare voorwerpen, lading enz. van en uit het schip te halen. De rykspolitie te water had zich evenwel in opdracht van de hoofd ingenieur-directeur van de rgkswa- terstaat te Middelburg, naar het wrak begeven en deelde mede, dat de berging geen voortgang kon hebben. Ingevolge de wrakkenwet is name lijk bekend gemaakt, dat opruiming van h,et wrak noodzakelgk is en dat het rijk als beheerder van de Wes- terschelde, thans ook als beheerder van het wrak optreedt. Zonder toe stemming van de beheerder is het verboden goederen van het wrak te verwgderen. De „Salvor" is daarop naar Ant werpen teruggekeerd. Maandag is een andere ber- gingsmaatschappg in opdracht van de rijkswaterstaat begonnen goede ren met behulp van een bok en lich ter van het wrak te halen. Wat de bemanning van de „Ari ana" betreft, deze verplgft nog steeds aangewend om de mannen Dinsdag te Terneuzen. Er worden pogingen naar Finland te laten vertrekken. De reis zou gedeeltelgk per autobus worden gemaakt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 2