KAPPIE en de reis met Zroeteltje Oostduitse bevolking tracht zich tegen herbewapening te verzetten Klanken uit de aether TRANSPIRERENDE VOETEN ALS HET HART SPREEKT... PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 12 AUGUSTUS 1952. VOLLEDIGE BOLSJEWISERING. Boeren, middenstand en kleine zelfstandigen in gevaar (Van onze correspondent) Berlyn, Juli, Wie de massabetoging, die tot besluit van de tweede conferentie der Oost-Duitse communistische party op het Marx-Engels plein te Berlyn werd gehouden, met eigen ogen heeft kunnen aanschouwen, moet by het huiswaarts keren ietwat meewarig met het hoofd hebben ge schud. Hy was dan namelijk getuige geweest van een schouwspel, dat hem onweerstaanbaar aan de trieste tijden van het zogenaamde duizendjarige Rijk deed terugdenken. Uren aaneen stroomden tienduizenden schreeuwen de en zingende communisten, uit alle delen der Sowjet-zone naar Oost-Ber- l(jn gedirigeerd, aan de eretribune op het Marx-Engels plein vöorby, waar op de voornaamste commuiiistische machthebbers en het puik der Sowjet- Russische controle-commissie temidden van een zee van hortensia's had den plaatsgenomen. Het waren mannen en vrouwen, die bedolven gingen onder een vloed van vanen en spandoeken, die aan hysterie grenzende leu zen meesleurden, verwensingen uitten jegens het VVesten of donderende hoera-roepen op Stalin, „de wyze leider der mensheid", uitbrachten. Onder de betogers bevonden zich steke eenheden van het politieleger, de marine en de jeugdbeweging, man nen en vrouwen, allen met karabijnen bewapend, die in de parademars van het rode leger en met verbeten ge laatstrekken van SS-ers voor de „vre de" demonstreerden. Wie niet op de hoogte was, dat het hier een partij betoging gold, zou de overtuiging heb ben gekregen, dat hier soldaten aan een défilé deelnamen, vóór ze naar het front werden gezonden. „Onze strijd krachten moeten van een diepe haat jegens het Westen zijn vervuld", had Wilhelm Pieck enkele dagen tevoren geëist. Een niet gering gedeelte van zgn volgelingen bewees hem, dat hij zich in dit opzicht geen zorgen be hoeft te maken. GROEIEND VERZET Intussen heeft de kloof, die tussen de Oost-Duitse regering en de bevol king steeds heeft bestaan, zich weer aanmerkelijk vergroot. Ouders weige ren hun zonen en dochters als recru- ten voor het nieuwe leger ter beschik king te stellen. Zij raden hun dochters af het werk van mannen over te ne men, opdat deze in het leger dienst kunnen nemen. Gehuwde vrouwen, moeders met kinderen, verzetten er zich tegen, dat zij uit hun gezinnen worden weggerukt en in massa in fa brieken en mijnen worden tewerkge steld. Ook onder de arbeiders heerst grote ongerustheid. Zij haten de vrouwelijke communistische fanatie kelingen, die hun plaats aan machi nes en werkbanken innemen, opdat zij zo spoedig mogelijk in een uniform kunnen worden gestoken. Zij verach ten hen, die met een geweer over de schouder door de straten marcheren en brengen deze verachting kernach tig in het woord „Flintenweib" tot uitdrukking. In verschillende bedrij ven en gemeenten is het reeds tot ern stige onlusten gekomen. Zij werden snel onderdrukt en de „schuldigen" WlfclRENNEN Spannend wielercriterium te wachten in Breda. Vele buitenlandse cracks komen aan de start. Op Vrijdag 15 Augustus wordt te Breda, ter gelegenheid van het 700- jarig bestaan van de stad, een groot internationaal wielercriterium ver reden voor nieuwelingen, amateurs en professionals. Een keur van renners komen bij de professionals aan de start. Om en kele namen te noemen: De Fransen: Bauvin en Marinelli, de uit de laat ste Tour de France zo bekende Span jaard Gelabert, de Zwitser Diggel man, de Luxemburger Goedert, de Noord-Afrikaan Kebaili, uitblinker in de Acht van Chaam en de Engels man Reeves. Deze laatste is kam pioen van Engeland 1952. De Belgen zijn vertegenwoordigd onder anderen door Van Dormael, Hendrickx, Bo- gaerts en Anthonis. Verder vertrekken ook een dertig tal Nederlandse coureurs, onder wie de plaatselijke favoriet Wout Wagt- mans en Gerrit Schulfce, die in Breda nog eens wil tonen, dat hy nog steeds een groot criteriumspecialist is. Voorts starten o.a. Jos. Suykerbuyk, Piet van As, Frans Vos, Steenbak kers, Wim Dielissen en Schoenma kers. Aardig is het nog om te weten, dat de bekende ex-internationaal Kees Rijvers, die momenteel als professio nal in Frankrijk (St. Etienne) ver toeft, tijdens de vacantie, die hg in Nederland doorbrengt, zijn vroegere stadgenoot Wout Wagtmans uit Bre da gaat verzorgen in bovengenoemde wedstrijd. AUTOMOBILISME Grote prijs van Frankrijk voor Italiaan Ascari. De Italiaan Ascari heeft met Fer rari de zevende van de reeks grote Prijzen van Frankrijk gewonnen voor wagens van de formule II. Tweede werd zijn landgenoot Farina met Fer rari en derde de Fransman Behra met Gordini. De Ferrari van Ascari kreeg mo torpanne in de tweede ronde, waar op Ascari het stuur overnam van de Fransman Simon die tot dezelfde ploeg behoort. De Italiaan legde de 416.348 km. in 3 uur af; een gemid delde van 138.782 km. per uur. Toen de wedstrijd een uur geduurd had en de Fransman Rosier, die op dat moment vierde was met een ron de achterstand, een andere renner wilde inhalen, reed hij met zijn Fer rari uit de baan. Hy liep snijwonden aan het gelaat en inwendige kneu zingen op. maar een jonge man uit het publiek en twee gendarmes wer den ernstig geblesseerd en moesten in een ziekenhuis worden opgeno men, waar de jonge man kort daar na is overleden. De Oost.Duitse regering, dat wil zeggen de communistische party, ziet het gevaar hiervan wel in, alleen meent zij, dat deze onrust uit het ge brek aan een juist inzicht in de kwes tie der Oost-Duitse herbewapening voortspruit. Daarom heeft zij de com munistische vrouwenbond opgeroepen alle vrouwen en huismoeders te bezoe ken om hen duidelijk te maken, waar om zij hun kinderen aan het leger moeten afstaan of in de fabrieken de plaats der mannen moeten innemen. Dat by dit soort overtuigmgswerk weinig succes wordt behaald, is niet zo belangrijk. Het is voldoende dc be. volking murw te maken en haar der mate onder druk te zetten, dat zy het neen van hart en overtuiging in een ja uitspreekt. Met de leden der communistische partij zelf hebben de Oost-Duitse machthebbers minder geduld. Het Po litbureau heeft geëist, dat alle afwij kende opvattingen over de noodzaak en het karakter van een Oost-Duits leger onbarmhartig worden uitge roeid. Voor leden met dergelijke op vattingen is in de partij geen plaats meer. VOLLEDIGE BOLSJEWISERING Nu men in Oost-Duitsland de laat ste stappen gaat zetten op de weg naar zuiver bolsjewistische verhou dingen naar Sowjet-Russisch voor beeld, dreigt het bestaan van verschil lende bevolkingsgroepen ernstig in het gedrang komen. In de eerste plaats dienen hier de boeren genoemd te worden. Zg zullen zich geleidelijk aan allen in zogenaamde productie- genootschappen moeten verenigen. Omdat dit vrijwillig niet zo gemak kelijk zal gaan, heeft men reeds ver schillende onderdrukkingsmiddelen bij de hand. Wie zijn bestaan als zelf standige boer opgeeft, komt in de al lereerste plaats in aanmerking voor de levering van zaadgoed, kunstmest, trekvee en landbouwwerktuigen. Bij de grote schaarste, die hier heerst, betekent dit in de practijk, dat vele zelfstandige boeren bij de bedeling te kort zullen schieten. Het gevolg hier van is, dat zij aan hun verplichte leve ringen aan de Staat niet kunnen vol doen, zware geldboeten moeten beta len en uiteindelijk geen andere uitweg zien dan zich ook bij een productiege nootschap aan te sluiten of met ach terlating van have en goed naar het Westen te vluchten. Hetzelfde lot bedreigt de midden stand en de kleine zelfstandigen. Hun bedrijven worden volgens de nieuw ste ontwikkeling ofwel door de Staat genaast of zy moeten zich bereid ver klaren hun zelfstandig bedryf in een productiegenootschap te brengen. Daarin werken zy dan met andere beroepsgenoten als loontrekkenden samen. Voornamelijk door deze maat regel getroffen wórden bakkers, tim merlieden, loodgieters, fitters, schoor steenvegers en dergelijke, die tot nu door de socialisatie nog niet werden getroffen. Onder de bevolking ont moeten deze maatregelen de sterkste tegenstand. Wie jaren bezeting heeft gekend, weet echter, hoe moeilyk het is op te roeien tegen een politiek, die uitsluitend op bajonetten steunt. Den Haag leent 10 millioen voor woningbouw. De gemeenteraad van Den Haag heeft besloten tot het aangaan van een 4% procent-obligatielening vaji 10.000.000. Het geld zal worden be steed voor de financiering van kapi taalsuitgaven, voornamelijk voor de woningbouw. Bloemenkoningin deed afstand. RUWE TONELEN IN HAAGSE HOUTRUSTHALLEN. De Bloemenkoningin van Den Haag, de actrice Kitty Knappert, die tijdens het bloemenfeest een week de schepter heeft gezwaaid in de resi dentie, heeft Zaterdagavond troons afstand gedaan. Wethouder ir.- L. J. M. Feber prees haar voor haar be wind in een bloemrijke speech. Mej. Knappert antwoordde, dat de Hage naars allemaal zo goed hadden mee gespeeld en dat Den Haag een vrolij ke, gezellige stad is. Aan de abdicatie in de Houtrust- hallen was echter een cabaretvoor stelling voorafgegaan, waarbij het niet zo vrolijk en gezellig toeging, al dus Het Parool. De waardering voor dit programma was bij het publiek zo gering, dat men slechts met be hulp van ordecommissarissen de orde kon handhaven. En tijdens het bal. dat op de abdicatie volgde en waarbij de charmante afgetreden Bloemenko ningin in de openingspolonaise voor op was gegaan, kon men evenmin van een opgewekte stemming spre ken. Het was kalm, behoudens gedu- WOENSDAG. HILVERSUM I. 402 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00— 24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.18 Gram. muziek. 8.00 Nieuws- en weerberichten. 8.18 Gr. muziek. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gr. muziek. (9.35—9.40 Waterstanden). VPRO: 10.00 Boekbespreking. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Gram. muziek. 12.00 Aceordeonmuziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen 12.33 Voor het platteland. 12.38 Gram. muziek. 12.55 Kalender. 13.00 Nieuws. 13.15 Gram. muziek. 13.30 Voor de jeugd. 13.45 Gram muziek. 14.00 Gesproken portret. 14.15 Haarlemse Orkest Vereniging, koor en solisten. 15.20 Pianorecital. 15.30 Voor d'e zieken. 16.00 Voor de jeugd. 17.15 Kinder koor. 17.35 Gram. muziek. 17.50 Regerings uitzending: F. Mathéron: „Langs berg en dal op Java". 18.00 Nieuws. 18.15 Discus sie. 18.30 Gram. muziek. 19.00 Causerie. 19.15 Pianospel. VPRO: 19.30 Voor de Jeugd. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek commentaar. 20.15 Dansmuziek. 20.50 „Ko lonel Chabert", hoorspel. 21.35 Residentie orkest en solist. 22.25 „Van oever tot oe ver". causerie. 22.40 Gram. muziek. 23. Nieuws. 23.15—24.00 Gram. muziek. HILVERSUM n. 298 m. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgym nastiek, 7.30 Gram. muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws- en weer berichten. 8.15 Gewijde muziek. 8.45 Gram. muziek. 10.10 Idem. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. muziek. 11.25 „De Snoek", hoorspel. 12.10 Claveeimbelrecital. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Su- rende de vechtpartijen waarbij een rinaamse volksmuziek. 1250 Klokgelui 13 aantal ruiten kapot gingen. Nieuws. 13.15 Protestants Interkerkelijk RUTRANEX HELPT AFDOENDE EN IS ONSCHADELIJK Thuisfront. 13.20 Militaire Kapel. 14.00 Gram. muziek. 14.45 Voor de meisjes. 15 Gram. muziek. 15.10 Omroeporkest. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Orgelspel. 17.50 Mili tair vraaggesprek. 18.00 Nieuws. 18.15 Harpensemble. 18.40 Vocaal kwartet. 19.00 „Spectrum van het Christelijk Organisa tie- en Verenigingsleven". 19.15 Boekbe spreking. 19.30 Gram. muziek. 19.40 Ra diokrant. 20.00 Nieuws- en weerberichten. 20.10 Vijf minuten. 20.15 „Juditha Trium- phans''. oratorium. 21.45 „De keuken van Artis", klankbeeld. 22.15 Gram. muziek. 22.30 Internationaal Evangelisch Commen taar. 22.40 Gram. muziek. 22.45 Avond overdenking. 23.00 Nieuws en herhaling S.O.S.-berichten. 23.15—24.00 Gram. muz. LEZERS SCHRIJVEN... (Opname van ingezonden stukken bete kent niet. dat de redactie met de inhoud Instemt. Plaatsing geschiedt buiten ver antwoordelijkheid der redactie. De redac tie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten, of plaatsing te weigeren. Over deze rubriek wordt geen correspondentie gevoerd. Stukken, waar van naam en adres van inzender onbe kend zijn, worden niet opgenomen. Niet geplaatste stukken worden niet terugge zonden). Een klacht uit de wachtkamer. Onze stad Middelburg is na de be vrijding niet alleen een aantal mooie grote woon- en zakenpanelen rijker geworden, zij mag zich bovendien verheugen in de tot standkoming van keurige lokalen voor gemeentelijke en andere diensten. Een schrijnende tegenstelling met die voor het publiek en het personeel zo prettige en doel matige zalen vormt het Belastingkan- - toor aan de Bogardstraat. Dit kan toor is zeer onbevredigend gehuis vest. Waarom moet de noodtoestand van de bezettingsjaren juist daar blijven voortduren, waar de Overheid haar inkomsten incasseert? Waarom moeten alle gedwongen bezoekers zich op drukke dagen maar tevreden stellen met een nauwe staanplaats? Velen beklimmen moeizaam de hoge trap; moeders met kinderen komen hijgend naar boven. Wie de Ontvan ger graag eens apart wil spreken moet vrezen, dat zijn geheim door an deren onopzettelijk wordt afgeluis terd, aangezien er geen goede kamer voor een afzonderlijk onderhoud be schikbaar is. Telefoongesprekken worden aan de openbaarheid prijsge geven. Ik zou wel willen dat het Mi nisterie van Financiën tot spoedige verbetering van die toestand besloot. Opmerker. Naschrift der Redactie. „Opmerker" heeft volkomen gelijk. Het belastingkantoor aan de Bogard straat beantwoordt in geen enkel op zicht aan de eisen, die ook het publiek aan een rijkskantoorgebouw mag stel len. Er is wel eens gemompeld over een nieuw gebouw, waarin rijksdien sten zouden worden ondergebracht. Maar tot nu toe is het by mompelen gebleven... Amsterdamse Beurs In het stadhuis te Luxemburg is Zondag het hoge gezagsorgaan van de Europese Steenkolen- en Staalgemeen schap officieel geïnstalleerd. Van rechts naar links: de heren D. P. Spierenburg (Nederland), A. Coppe (Bel gië), 2de vice-president, J. Monnet (Frankrijk), president, F. Etzel (West Duitsland), le vice-president, E. Giacchero (Italië), L. Daum, (Frankrijk) en P. C. E. Finet (België). Feuiüeiou „Niet dikwijls, hoor. Maar ééns was er een man erg verliefd op me". „Werkelijk verliefd?" „Ja, dat dacht ik toen ten minste". „Ik wist wel zeker, dat er iemand in je leven was geweest. Dat zei ik laatst nog tegen Jinks". „Tegen Jinks?" vroeg Barbara, die de woorden er nauwelijks kon uit brengen. „Ja, we spraken over jou. Dat doen we soms en 't hindert je toch zeker niet Hij mag je erg graag." „Neen, 't hindert me niet". „Wist ik maar, hoe hij in werke lijkheid over mij denkt", zei Heather, terwijl ze peinzend uit het venster keek. „Misschien zegt hg je dat wel een keer". „O, 't is vreselijk, daar niets van te weten", zuchtte Heather. „Soms, als ik bij hem ben, voel ik me bijna wan hopig en ik kan het hem niet vragen, want dat zou al te gek zgn. Mannen worden niet graag lastig gevallen. Toch heb ik hem, onder ons gezegd, eens gevraagd, of hg nooit verloofd was geweest. Achteraf wenste ik, dat iH mijn mond maar had gehóuden. Hij sloot zich als een oester." „Dus hij vertelde je niets?" „Neen, hij bleef een hele poos zwij gend zitten. En toen hij eindelijk weer sprak, was 't over een heel ander on derwerp. Soms vraag ik me af, of er nog iemand anders is buiten mij. Ten slotte is hg negen-en-twintig en heel knap. Ik geloof, dat hij vrij wat vrou wen 't hoofd op hol heeft gebracht en een massa liefdesavonturen meege maakt. Soms vraag ik me af, waar om hg me zo dikwijls komt bezoe ken. Me dunkt, het moet nogal ver velend zijn, omdat ik me zo moeilijk kan bewegen." „Ik denk, dat dit hem weinig kan schelen". „Weet je, waar ik me vooral zor gen over maak?" vroeg Heather angstig. „Waarover dan, kindlief?" „Over de vraag, of hij 't alleen uit medelijden doet." „O, Heatherlief, dat zou hg zeker niet doen!" Heather's gezicht klaarde even op. „Denk je van niet?" door Renée Shann „Natuurlijk niet', ny komt omdat hij graag bij je is." Toen Barbara Heatther verliet, had ze haar een beetje opgevrolijkt. Het was niet moeilik te raden wat er was voorgevallen. Jinks had zich anders tegenover Heather gedragen dan ge woonlijk en wel ornaat hg haar, Bar bara, gekust had. Die kussen hadden het verleden ook bij hèm doen herle ven en hij was als 't ware gedwongen, zich alles te herinneren. Had het hem pijn gedaan? O, hemel, wat zou er gebeuren; hoe zou dit toch aflopen? In de gang klonken voetstappen en even later stond Joan op de drempel van Barbara's kamer. „Ik begreep niet waar je gebleven was", zei ze scherp. „Ik had vast ge dacht, dat je thuis zou zijn als ik terugkwam". „Maar Joan, ik had je toch verteld, dat ik vanmiddag uitging". „Ik weet zeker van niet. Zeg eens, Barbara, heb jeze keek be- hoedzaa.m rond en sloot de deur, zo dat niemand haar kon horen „heb je Benny gesproken?" „Ja". „Heb je hem gezegd, dat ik ruzie met moeder had gehad en waarom ik niet kon komen? „Ja, dat heb ik hem gezegd". „Wat zei hij toen?" „Och, wat kon hij eigenlijk zég gen?" „O, genoeg! Gaf hij je geen bood schap voor me mee?" „Neen, maar ik vermoed, dat hij je zal opbellen of schrijven." „Moeder controleert alle telefoon gesprekken en ik ben er Absoluut ze ker van dat ze van plan is. brieven voor mij te onderscheppen." liep Joan de kamer op en neer. Plot seling bleef ze staan en wendde zich tot Barbara. „Hoor eens, Barbara, zou hij me niet aan jouw adres kun nen schrijven, zodat jij me de brieven kunt doorgeven?" „Dat had ik liever nite, Joan", zei Barbara snel. „Bang voor je baantje?" vroeg Joan bits. „Niet bepaald, maar je moet zelf inzien, kindlief, dat je het onmogelij ke vraagt." (Wordt vervolgd). ZON EN MAAN. 13 Augustus Zon op 5.21 onder 20.08 Maan op 22.51 onder 15.46 13 Augustus Vlissingen Terneuzen Hansweert Zierikzee Wemeldinge HOOG WATER U.+NAP U.+NAP LAAG WATER -NAP u.—NAP 7.2 7.54 8.20 8.37 8.56 19.48 20.14 20.34 20.53 21.12 1.46 1.66 u.— 1.23 1.55 2.31 1.48 2.29 2.05 2.19 1.62 13.34 14.04 14.41 1.49 1.67 1.82 1.26 1.44 Aug. 11 Aug. Bank v. Ned'. Gem. 4%% 100% 100% Bank v. Ned'. Gem. 0-5-1C - 103% Nederland 1951 (3%) 96% Nederland 1948 (3% 89% 90% Nederland 1947 (3'/2) 3 90 90% Nederland 1937 3 90 9ï% Dollarlening 1947 3 94% 93% Investeringscertificaten 3 94% 94 Nederland 1962-64 z.b. 3 93% 93% Nederland 1962-64 m.b. 3 93 y8 93% Nederland N.W.S. 2% 74% 75% Ned. Indië 1937 A 3 92 92% Grootboek 1946 3 92% 92% Nat Handelsbank 103% 103% Ned -Handelmij. 140% 141% A.K.I7. 141 141% Bergh's en Jurgens 240 240 Calvé-Delft 112 112% Centrale Suiker 147% Kon. Ned. Hoogovens 155 155% Unilever 175% 173% Ned. Kabelfabriek 193 Philips 153% 154 Wilton-Feijenoord 159% 157 Billiton 185% 189% Kon. Petroleum Mij. 324% 324% Amsterdam Rubber 80% 81%, Holland Amerika Lijn 150 149% Kon. Paketvaart 102% 102% Rotterdamse Lloyd 117 117% Ned. Scheepvaart Unie 120% 120% Stv. Mij. Nederland 133 133% K.V.A. 98% 99 Deli-Batavia Mij. 101% 101% Deli Mij. 75% 75% Baltimore-Ohio 22% 22% Missouri K.T. 7% New York Central 19% Pennsylvania 20% 20% Anaconda 46% 46% Bethlehem Steel 51% general Motors 60 60% Intern. Nickel 47% 48% Sennecott 82% 82% Republic Steel 41% 41 J.S. Steel 40% 40% North American Cy. 22% 22% 29. Zo hadden ze weer een paar da.gen gevaren. De maat zei geen woord meer en zijn gezicht stond op tien dagen stormweer. Kappie kon het niet langer aanzien en was naar zijn hut ge gaan met het plan een goede pijp tabak te smo ren. Maai' nog voordat hij zijn pijp had opge pakt, ging de deur open en trad de meester bin nen met een gezicht, waar ook alle vreugde uit verdwenen was. Z'n mondhoeken hingen naar beneden en hij keek met een bezwaarde blik naar Kappie. „Wat nou weer?" vroeg Kappie. „M'n schip lijkt zo langzamerhand op een zenuwinrichting met melancholische pa tiënten! Wat is er klont?" „De kolen zijn bijna op!" vertelde de meester somber. „Ik dacht, dat we nog genoeg hadden, toen we vertrokkenmaar ineens zijn ze byna opik begrijp er niks van „Wel-alle-haaien!" barstte Kappie woedend uit. „Dat ook nog! Aardappel, die je bent! Ik dachtik dachtjullie kunnen helemaal niet denken! Ik denk hier alleen maar! Jullie hoofden zgn met watten gevuld inplaats van hersenen! Dat betekent dus, dat we alweer een haven moeten aandoen, net alsof het maar niks is en geen geld kostgeld en tijd! Ga uit m'n ogen, klont! Je maakt me hels woedend en zo is het maar net!" Kappie keek even zuur als de maat, toen ze die zelfde avond nog weer een haven binnen voeren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 14