ER ZIJN IN OVEZANDE NOG TE WEINIG WONINGEN Zeeuwse Almanak V.V.V. ZAL NIET ONTBREKEN OP „ZEELANDS LEVEN" Cü&S&X Ceta-yam uMkwafoirnJMS fHHfHBI MR. DONKER ZETTE ZATERDAG ZIJN BESPREKINGEN VOORT 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 11 AUGUSTUS 1952 SLECHTS ÉÉN WENS. Fraaie landbouwhuishoudschool in aanbouw. gemeente heeft eigenlijk maar één wens, die ss\j in de kortst moge lijke tyd vervuld wenst te zien". Wie deze opmerking hoort uit de mond van een^ burgemeester, begrypt reeds dat hy in een welvarende gemeente terecht is gekomen. Immers de meeste gemeentebesturen hebben vaalt vele verlangens, die echter niet verwezenlijkt kunnen worden, omdat de finan ciën het niet toelaten. Burgemeester Th. J. Andriessen, die thans twee jaar het vriendelijke dorp Ovezande bestuurt en bovenstaande opmerking maak te, verkeert in de gelukkige omstandigheid dat in zyn gemeente de zaken keurig voor elkaar zijn, met uitzondering echter vande woningbouw. Oplossing van dit probleem is de wens van het gemeentebestuur. In 1947 heeft men wel een aantal Woningen mogen bouwen, doch in '48 en '49 was de toewijzing nihil, terwijl voor de daarop volgende drie jaren totaal slechts drie woningen werden toegewezen. Nog steeds staan er veertien woningzoekenden op de wachtlijst. Reeds enkele jonggehuw den moesten node uit het bevolkings register van Ovezande worden afge schreven, daar deze naar elders ver huisden, waar hun wèl een woning kon worden aangeboden. Om uit de impasse te geraken heeft het ge meentebestuur daarom thans aan Ged. Staten het voorstel gedaan om voor rekening van de gemeente vier woningen in de vrije sector te bou wen, dus zonder enige rijkssteun. Hiermee wordt dus wel de dringende noodzaak van woningbouw aange toond, doch anderzijds is het voor de ze gemeente een verblijdend, ver- schynsel dat zij hiertoe financieel ook by machte is. „Ja, onze financiële positie is vrij gunstig", zo kon burgemeester An driessen ons met een zekere trots toevertrouwen. Alle oude tekorten zijn weggewerkt, op de begroting was in de gewone dienst een reserve van 36.000, waarmee op oude schulden kon worden afgeschreven, terwijl de leningen voor wegen verbetering en woningbouw nu practisch nog de eni ge schuldenlast van deze gemeente vormen. Gereformeerde jongeren waren in Serooskerke (W.) WELVARENDE GEMEENTE Groot zyn de zorgen van Ovezande niet. De landbouw en de fruitteelt biedt voldoende werk aan de bevol king en doordat de bedrijven meestal een goede vasté kern aan personeel hebben, komt er ook practisch geen werkloosheid voor. Slechts in een paar wintermaanden komen door vorstverlet enkele mannen in de over- bruggingsregeldng. De arbeidstop- pen worden voor het merendeel door jonge mensen en vrouwen opgevan gen. Dit alles brengt met zich mede, dat de gezinnen over behoorlijke in komsten beschikken, waarvan de goed ingerichte middenstand ter plaatse op zijn beurt weer profi teert. Vorige week werd nog een win kelweek georganiseerd én al heet het dan dat de koopkracht aan het afne men is, tóch was de omzet vrijwel ge lijk aan het vorige jaar. Ongetwijfeld spreekt hierbij ook de belangstelling van de bevolking uit de omliggende gemeenten een woordje mee, daar Ovezande in verschillend opzicht, ook als „koop"gemeente. een centrum functie heeft. Dit laatste wordt even eens duidelijk geïllustreerd door de bloei waarin de daar gevestigde land bouwhuishoudschool van de L.T.B. zich mag verheugen. Deze school, thans gevestigd in de lagere school, wordt bevolkt door een 70-tal leerlin gen, welke voor een belangrijk deel uit de omgeving afkomstig zijn. Met de aanvang van de nieuwe cursus zal dit aantal nog tot 80 stijgen. Hier- Een kortere verbinding tassen Schelde en Rijn. Bestudering van de gevolgen voor ZeeJsnd Gedeputeerde Staten van Zeeland z^n voornemens een commissie in te stellen, die tot taak zal hebben om, uitgaande van de verschillende naar voren gekomen tracé's, de gevolgen voor Zeeland van een kortere Schel- de-Rijnverbinding te bestuderen. Zij beraden zich thans over de per sonen, die in aanmerking zouden ko men in deze commissie zitting te ne men. NOG VUUF MINUTEN De vreemdeling, die enkele uren in Cadzand-bad had doorgebracht, zag zich min of meer verrast door de snel vallende schemering en teneinde er toch vooral zeker van te zijn, dat hij de juiste weg naar de bushalte zou inslaan, wendde hij zich tot een voor bijganger. De voorbijganger was een man van weinig woorden en met enkele be knopte aanduidingen en een hartelijk „goeie reis" liet hij de vreemdeling achter. Deze verwerkte de spaarzame gegevens nauwkeurig en begaf zich welgemoed op weg naar de bushalte, vanwaar hij naar Oostburg zou kun nen vertrekken. Na een eindweegs gemarcheerd te hebben, rees er twijfel in zijn ziel om trent de juistheid van het pad, dat hij zo hardnekkig bewandelde. Het kwam hem voor, dat hij reeds vele kwartie ren had gewandeld en bij gebrek aan een horloge, was het hem onmogelijk zulks te controleren. Het lot was hem op zijn eenzame wandeling door de duisternis evenwel gunstig gezind, want er naderde onmiskenbaar een tegenligger „Mevrouw", svrak de man, „me vrouw, Uunt U mij ook zeggen of ik nog ver verwijderd ben van de bus halte naar Oostburg?" De man, die onze vreemdeling ge dreven door een onverklaarbare op welling met „mevrouw" had aange sproken, was door deze miskenning van zijn sexe niet in het minst bele digd en antwoordde opgewekt van toon: „Oostburg menierke? Oostburg? Nog vuuf minuten en ge kunt in Knokke de bus pakken voor moest een betere huisvesting worden gevonden, hetgeen thans is gelukt. Niet in het minst door de ac tiviteit van burgemees-ter Andriessen, hoewel de bouw geheel door de on- derwysvereniging van de L.T.B. ge schiedt. In Mei is men ongeveer ter hoogte van de weg naar Ellewouts- dyk begonnen met de bouw van het nieuwe schoolgebouw, dat door zijn exterieur en inrichting een sieraad voor de omgeving belooft te worden. Behalve drie leslokalen en een groot kooklokaal, alsmede een eetzaal voor de overblijvende leerlingen, is er by uitzondering ook toestemming ver kregen tot de bouw van een internaat voor directrice en leerkrachten. Be houdens onvoorziene omstandigheden hoopt men het gebouw in-Januari 1953 in gebruik te kunnen nemen. Van parochiële zijde bestaat er ver der het voornemen in de toekomst nog over te gaan tot de bouw van een verenigingslokaal, waarvoor de grond reeds in het uitbreidingsplan is aan gegeven. In 1948 bouwde het Wit Gele Kruis een fraai, ruim wijkgebouw, waarin in samenwerking met omliggende ge meenten een goed bezocht consulta tiebureau is gevestigd, terwijl de ge meente er vorig jaar twee douchecel len inrichtte, welke wellicht nog met een tweetal zullen worden uitgebreid. Activiteit genoeg dus op Ovezande! Alleen het woninggebrek, dat zit de Ovezandenaren dwars. Maar wie weet, wordt ook dit' probleem spoedig opgelost. Aan het gemeentebestuur zal het niet liggen! Zondag j.l. werd te Serooskerke (W.) de jaarlijkse jeugdontmoeting van de kringen en ringen der Jon gens- en Meisjesvver. op Gere formeerde Grondslag gehouden. We- fens de slechte weersomstandighe- en kon de openluchtbijeenkomst, welke te Oranjezon (Vrouwenpolder) gehouden zou worden, geen doorgang vinden. De bijeenkomst te Serooskerke, waar een 450-tal jongeren tezamen waren, werd op de gebruikelijke wij ze geopend door de heer P. de Wit, voorzitter van de ring Vlissingen, die tevens een welkomstwoord sprak. Als eerste sprak daarna ds. P. N. Kruijswijk, gereformeerd predikant te Ouderkerk aan de Amstel. Ds. Kruyswyk had als onderwerp het bidden. Nadat ds. G. Aalbertsberg, gereformeerd predikant te Nieuw- dorp, had gesproken over het on derwerp „Wat hebt gij hier voor een dienst", werd de bijeenkomst door deze predikant gesloten. Dienst met twee boten voldoet uitstekend. Nu correcte aansluiting voor treinreizigers op Zondagen. De eerste Zondag, dat de dienst op het veer VüssingenBreskens met twee boten werd uitgevoerd, Is voor de Provinciale Stoombootdiens ten een succes geworden. Weliswaar kreeg het veer tenge volge van het slechte weer niet die grote aantallen vervoermiddelen te verwerken, waarmee het op andere Zondagen al te kampen heeft gehad, maar de auto's, welke voor het ver voer werden aangeboden, konden re gelmatig worden overgezet. Van een wachttijd van enkele uren, zoals men die voorheen kende, was in het geheel geen sprake. Bovendien bleek het feit, dat de boten bijna strikt vol gens de dienstregeling konden varen een grote verbetering te zijn voor de passagiers, die met de trein ver der moesten reizen. Zij hadden in Vlissingen direct aansluiting. Nederlandse Heidemaatschappij vergadert te Middelburg. De 62e algemene vergadering van de Nederlandse Heidemaatschappij wordt op Vrijdag 12 September in dc sociëteit .,De Vergenoeging" te Middelburg gehouden. In deze vergadering spreekt mr. A. J. van der Weel over Walcheren en houdt de heer B. J. Franke een inleiding over „De op Walcheren uit gevoerde cultuurtechnische werken." Na afloop der vergadering worden de deelnemers ontvangen door het gemeentebestuur van Middelburg. Op Zaterdag 13 September maakt men per autobus een excursie over Wal cheren. Jaarvergadering Prov. Bond „Het Zeeuwsche Wit-Gele Kruis' Vrijdag 29 Augustus a.s. zal in ho tel „Pays Bas" te Terneuzen de jaar vergadering van de Prov. Bond „Het Zeeuwse Wit-Gele Kruis" gehouden worden. Op de agenda staat o.m. de ver kiezing van een voorzitter, daar de heer D. Th. Schelfhout als zodanig zal aftreden. Voorts zullen periodiek aftreden de heren dr. Colsen en F. Francken en de toegevoegde bestuursleden: dr. v. Lierop, dr. Staal en dr. Puylaert. De 5 periodiek aftredenden zijn her kiesbaar. Smokkelaars ontkwamen met achterlating van vaars. Douaniers te Clinge constateerden, dezer dagen, dat omstreeks het mid dernachtelijk uur uit een veeauto vee gelost werd. Toen zij poolshoogte gin gen nemen, zagen zij dat enkele drij vers probeerden een vaars frauduleus uit te voeren. Zodra echter de drij vers zich ontdekt zagen, lieten zij de vaars, ter waarde van ongeveer 800, achter en wisten in het duister te ontkomen. Ook wist men de hand te leggen op een partij van 50 kg. roomboter. Deze partij, ter waarde van 200, werd tijdens de achtervolging ach tergelaten. Twee andere smokkelaars wisten op Belgisch grondgebied te ontkomen. Bestrijding van spint en bladrollers. In de laatste tijd zijn weer vlin ders-van bladrollers Capua Reticula- na" waargenomen. Hoewel de eerste generatie in het algemeen gering in aantal was, blijkt de tweede genera tie veel belangrijker te zijn. De waarschuwingsdienst van de kring Zeeland der N.F.O. raadt daarom de fruittelers aan, in de loop van deze week een bespuiting uit te voe ren met Parathion of D.'. XD.T. Ook wordt op vele bedrijven op het ogenblik een belangrijke vermeer dering van het spint waargenomen. Het zal in vele gevallen nodig zijn hiertegen een behandeling zono dig tweemaal met 10 14 dagen tussenruimte - met Parathion uit te voeren. Deze behandeling kan ge combineerd worden met de bladrol- lerbestrijding. Parathion mag echter niet binnen 3 weken voor de oogst verspoten worden. Jachtje in moeilijkheden. Zaterdagmorgen- omstreeks-11 uur raakte ter hoogte van Vrouwenpql?, der een klein jacht in moeilijkheden, doordat de mast was gebroken. Het jachtje, afkomstig uit Vlissingen, was onderweg van Zierikzee naar Veere. De opvarenden vroegen as sistentie van de reddingboot uit Vee- re, die ér in slaagde het jachtje vei lig de haven van Veere binnen te brengen. T uinbouwbeurs te Middelburg. De Zeeuwse Groententelersvereni- ging organiseert in samenwerking met de Rijkstuinbouwvoorlichtings- dienst op Donderdag 28 Augustus in de veiling te Middelburg een tuin- bouwbeurs, welke aangeduid wordt een „Klein-j Er zullen demonstraties worden ge geven en uiteraard zal handel gedre ven worden. Jachthonden wedstrijd in Zeeland, De afdeling Middelburg van de Kon. Nederlandse Jagers vereniging heeft het voornemen om bij voldoende belangstelling in de tweede helft van September een jaehthondenwedstrijd te organiseren. Ditmaal kan met alle februikshonden deelgenomen wor- en. Mevrouw C. M. den Hollander- Dierx ter aarde besteld. Onder grote belangstelling is Za terdag op de algemene begraafplaats te Vlissingen het stoffelijk overschot ter aarde besteld van mevrouw C. M. den Hollander-Dierx, die, zoals gemeld, bij een verkeersongeluk in >e Steeg om het leven kvvam. Me vrouw Den Hollander is jarenlang voorzitster geweest der afdeling Mid delburg van de Coöperatieve Vrou wenbond en was daarna vice-voor- zitster van de Vlissingse afdeling, terwijl zij ook zitting had in het hoofdbestuur van deze bond. De baar werd door vele bloem stukken gedekt. Aan de groeve werd allereerst gesproken door mevrouw Van Anneveld, voorzitster van de Coöperatieve Vrouwenbond in Ne derland, die het woord voerde na mens alle leden van die bond en het plotseling verscheiden van mevrouw Den Hollander terwijl-zij fungeer de als leidster van een groep dames uit een vacantiekamp een zeer groot verhes noemde. Mevrouw Blom, mede-leidster van het vacantiekamp, wees er op, dat de mens niet alleen voor zichzelf mag leven, maar dit ook voor de gemeenschap moet doen. De overledene heeft zich steeds in dienst gesteld van die gemeenschap en men is haar daarvoor grote dank verschuldigd. Ook de heer L. P. van Oorschot sprak, namens het bestuur en de raad van commissarissen van de Handelskamer, woorden van af scheid en de heer De Bart deed dit namens de Coöperatie „De Broeder band." De heer Den Hollander dank te tenslotte voor de belangstelling. Hst geschenk van de Vlissingse burgerij. Het comité uit de Vlissingse bur gerij, dat zich ten doel stelde het gemeentebestuur van Vlissingen voor het nieuwe carillon in de St. Jacobs- toren een electrische geluidsinstal latie aan te bieden, heeft zijn werk zaamheden beëindigd. Gebleken is, dat in totaal aan giften is binnenge komen 2189,52. terwijl de kosten der installatie enz. 2300,19 hebben bedragen. Er was dus een tekort van 110,67, dat voorlopig door één der comitéleden is gedekt. In ver- baDd met dit tekort heeft het co mité een aantal ingezetenen verzocht hierin een bijdrage te willen verle nen. Een eventueel overschot wordt ter beschikking gesteld van de afde ling Vlissingen der Nederlandse vere niging tot bestrijding der tuberculose. Lastige zeelieden. Zaterdagavond werd de assisten tie van de Terheuzense politie in geroepen omdat een Fins zeeman, afkomstig van de op de Schelde ver ongelukte „Ariana", en een hotel last veroorzaakte. Een collega van hetzelfde schip werd in kennelijke staat in de Nieuwstraat aangetrof fen. Beiden werden naar het poli tiebureau overgebracht, vanwaar de eerste spoedig weer naai* zijn hotel kon terugkeren. De ander werd ter ontnuchtering ingesloten. De belangen van kt r-;!and Tholen. Gedeputeerde Staten stelden commissie in. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben besloten een commissie in te stellen, die tot taak heeft een onder zoek in te stellen naar de mogelijkhe den en voorwaarden om het eiland Tholen tot ontwikkelingsgebied aan gewezen te krygen en tot industriali satie te geraken. Tot voorzitter van die commissie hebben Gedeputeerde Staten aange wezen de heer A. L. S. Lockefeer, lid van hun college, terwijl het secreta riaat zal worden vervuld door het Economisch Technologisch Instituut voor Zeeland te Middelburg. Verder hebben in die commissie zitting de heren mr. A. J. van der Hoeven te Tholen, L. A. Verburg te Stavenisse, D. C. Bouwense te Sint Maartensdijk, W. L. Blindenbach te Sint Maartensdijk, ir. M. A. Geuze te Poortvliet, J. H. Bal te Tholen en A. P. Bil te Sint Anrialand. VLISSINGEN FEESTSTAD. Stands o.a. in samenwerking met de gemeente Vlissingen Vanzelfsprekend zal ook de jubilerende Vereniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer te Vlissingen vertegenwoordigd zijn met een stand op de expositie „Zcelands Leven", welke van 16 tot 23 Augustus a.s. te Vlissingen wordt gehouden in het kader van de V.V.V. feestweek. Op tweeërlei wijze zal de aandacht van de bezoekers worden gevraagd voor het onmisbare werk, dat door deze vereniging nu reeds meer dan zestig jaar in het belang van Vlissingen wordt verricht. kiosk aan de Coosje Buskenstraat wordt verricht. Er wordt gezorgd voor folders, reisplaten en vele ande re zaken, die bij de dagelijkse arbeid in de kiosk nodig zijn, zodat men een getrouwe copy van het V.V.V.-infor- matiebureaü zal aantreffen, ditmaal zonder de dagelijkse drukte van vreemdelingen en toeristen, die om inlichtingen komen. Daarnaast wordt in samenwerking Er zal in de eerste plaats een stand zyn, die als motto driemaal een letter S heeft: „S.S.S.". Deze lettercombi natie is een gevolg van de drukte, die er thans op het V.V.V.-bureau heerst, want zij betekent: „Stille Sprekende Stand"! Het is namelijk niet mogelijk door de vele arbeid, die het seizoen met zich meebrengt, personeel schikbaar te stellen, dat op deze stand voor toelichting enz. kan zor gen. Vandaar het wooi*d „Stil". „Niettemin zal onze stand sprekend genoeg zijn", zo verzekerde ons de heer G. H. Joosten, de administra teur van V.V.V. Men zal er namelijk volledig op de hoogte kunnen komen van het omvangrijke werk, dat in de Wethouder verloor het vertrouwen van zijn partij. Zoals Zaterdag in een gedeelte van onze oplage reeds werd gemeld, heeft het raadslid de heer L. Dourleyn in de jongste raadsvergadering te Dom burg verklaard, dat de P. v. d. A.- wethouder de heer P. Brand niet meer het vertrouwen geniet van zyn party en dus niet meer als wethouder van de P. v. d. A. kan worden be schouwd. De heer Dourleyn deelde ons des gevraagd mede, dat de P. v. d. A. te Domburg reeds geruime tijd teleurge steld is over het beleid van de heer Brand, welk beleid niet in overeen stemming zou zijn met het program ma van zyn party, zoals destijds naar aanleiding van de gemeenteraadsver kiezing was geformuleerd, terwijl de heer Brand ook onvoldoende contact met de party zou onderhouden. In een in Februari j.l. gehouden af delingsvergadering spraken de leden eensluidend hun afkeuring uit over dit beleid, waarna de heer Brand werd verzocht zich als wethouder te rug te trekken aldus de heer Dour leyn, die voorts verklaarde, dat de heer Brand schriftelijk had geant woord, dat hij zich dan ook als raads lid zou terugtrekken. Een en ander is echter niet geschied, zodat besloten werd het standpunt in te nemen, dat dan ook alle besluiten van de heer Brand voortaan voor zijn eigen ver antwoording zijn en dus niet voor die van zijn partij. Wethouder Brand verzoekt ons, er naar aanleiding van het raadsverslag van Zaterdag, de aandacht op te ves tigen, dat hy niets uitstaande heeft gehad met het niet doorgaan van de modeshow, waarvan melding werd femaakt. Als lid van het dagelijks estuur van de Domburgse Zeebadin richting had ook hij graag gezien, dat de modeshow door was gegaan. Ten overvloede wijst hy er op, dat de Domburgse raad geen P. v. d. A.~ fractie heeft, daar Duiten hem zelf alleen de heer Dourleyn P. v. d. A.- raadslid is. Vrachtauto botste tegen afsluitboom van brug. Toen de marktkoopman C. S. uit Middelburg met zijn vrachtauto te rugkeerde van de markt te Axel en de brug over het kanaal te Sluiskil zou passeren, bemerkte hij te laat, dat de brugwachter de afsluitboom van de brug naar"beneden draaide, zodat hij een botsing niet meer kon voorkomen. Met een zware slag raakte de auto de ijzeren stang, wel ke enigszins werd ontwricht. Dé auto van S. liep aanzienlijke schade op; o.m. aan radiator en aan de motor. De motorkap werd totaal ingedrukt en de voorruit werd versplinterd. De wagen moest naar Middelburg wor den opgesleept. De politie stelde een onderzoek in. met de gemeente Vlissingen voor een uitvoerige stand gezorgd, waaruit de wordingsgeschiedenis van de stad zal bliiken en tevens de ontwikkeling van V.V.V. „De stand van de gemeente wordt iets bijzonders", aldus de heer Joosten, „terwijl de V.V.V.-inzending daarbij keurig zal aansluiten". De ontwikkelingsgang van het eerste klein-begonnen foldertje tot het mo derne materiaal in diverse talen, een weg van zestig jaren, zal een uitste kende indruk geven van de vlucht, die het werk van de V.V.V. thans heeft genomen. Advertentie. fERWUOERO MEV LIKDOORNS WONDEROLIE Weg met onhandige lilcdoornringen en gevaarlijke scheermesjes. Ben nieuw vloeibaar middel, NOXACORN, neemt de pijn weg in 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen verschrompelen met wor tel en al. Bevat gezuiverde wonderolie, jodium en het pijnstillende benzo- calne. Een flesje NOXACORN Antisep tisch Likdoornmiddel van L 1.35 be spaart U veel ellende. uitgevoerd. Dat de partij-organen een zekere zeggenschap hebben, is moeilijk te vermijden en pleegt in de praetijk ook te worden aanvaard. De kwestie van al of niet deelnemen aan de regering is van zo ingrijpend be lang voor de positie van een partij in het staatkundig leven van het land, zij bepaald in zó sterke mate haar werken en streven in een bepaalde periode, dat de verantwoordelijkheid voor de beslissing in de ene of de an dere richting mede door de partij organen moet worden gedragen, maar alleen voor de beslissing in algemene zin. Dus ovér al of niet deelnemen niet voor die over de personen die voor de vervulling van een ministe riële taak zullen worden voorgedra gen. Deze keuze is voor de verant woordelijkheid van de formateur en van degenen, die door dezen worden aangezocht. De formateur kan en zal daarover in den regel overleg plegen met en adviezen vragen aan leidende figuren uit het partij-leven, maar bin dende besluiten moeten daaromtrent Nog steeds is het buitengewoon leraar heeft zich namelijk in een re- door de partij-ox-ganen niet worden moeilijk, zo niet onmogelijk, zich een cent werk tamelijk uitvoerig over de genomen. De geneigdheid om op de verantwoord beeld te vormen van de I methoden van kabinetsformaties uit- bezetting der ministeriele zetels in- uiteindelijke plannen van de forma- I gelaten. Na gewezen te hebben op j vloed uit te oefenen, is niet zelden teur, zijn moeilijkheden én zijn kan i het feit, dat discussies in een fractie aanwezig; men wenst uiteraard Ei sen op succes. Men kan slechts veroti- i in 1913 mr. Drukkers, een voortreffe- guren, die een mtgesproken politiek derstellen dat mr. Donker Zaterdag- lijke jurist, aanleiding gaven zich karakter hebben, naar voren te schul- ochtend heeft gesproken over de por niet voor de portefeuille van Jus- ven. Maar als men het systeem in tefeuilles van Ondei*wijs en van Bui titie beschikbaar te stellen, kwam verkoppelde party-verhoudingen als tenlandse Zaken alsmede over zekere professor Kranenburg tot de con de onze „workable wil houden, moet kwesties met betrekking tot laatst- clusie: „Methoden, die geëigend z^n men die neiging bedwingen enoemde portefeuilles. Voorts, dat om de toch reeds niet grote krim Men kan zieh afvragen of nuvDon- ie formateur des middags dr. Drees van mensen, die werkelyk ministry kei', die bekend staat als een jurist de toekomstige minister-presi- bel zyn, nog te verkleinen moetc met een zeer sterk gevoel voor juiste ROND DE KABINETSFORMATIE. Nog steeds is het niet duidelijk zich een beeld te vormen van de plannen van de formateur. (Van onze parlementaire redacteur) Den Haag, 11 Augustus. Zaterdagmorgen heeft de kabinetsformateur mr. L. A. Donker opnieuw gesproken met de ministers Rutten en Stikker, alsmede met het Eerste-Kamerlid prof. dr. L. J. C. Beaufort, de K.V.P.- specialist op het gebied van buitenlandse aangelegenheden, 's Middags had de formateur een onderhoud met dr. Drees ten huize van laatstgenoemde. Gedurende het week-einde is mr. Donker geen verdere bemoeiingen met de kabinetsformatie begonnen; hy is van plan heden zijn pogingen voort dent van de stand van zaken op de hoogte heeft gebracht. Wat betreft de werkwijze van de kabinetsformateur, kan het bezoek van prof. Kranenburg op Vrijdag ochtend van een zekere betekenis zijn geweest. Deze socialistische hoosr- steeds worcïen vermeden. De functi' lonstitutionele verhoudingen, zich bij in deze van party-organen, het party net opstellen van zijn formatieplannen bestuur, de Kamer-fractie, de partij wellicht he.eft laten leiden door deze raad en het party-congres, is daaron: of soortgelijke opvattingen en met een delicate en fijn-genuanceerde prof. Kranenburg enige daaruit voort werkzaamheid, die met veel politieke vloeiende bijzonderheden en moeilijk- tact en terughouding dient te worden heden heeft besproken. Rijwieldief te Goes na een half uur gepakt Hij was te brutaal I Vrijdagavond werd in Bouwplan- Oost te Goes enige opschudding ver wekt door een rijwieldiefstal. De da der ging echter zo brutaal te werk, dat hy reeds een half uur later achter slot en gi'endel zat. Voor een woning in de Leliestraat stond een rijwiel van mej. D., toen omstreeks half negen een mansper soon passeerde en het karretje mee nam. Enkele omwonenden die hier van getuige .waren, maakten de da der nog attent op het onrechtmatige van zijn daad, doch vriendelijk wui vend maakte hy zich op het rijwiel uit de voeten. Enige burgers zetten een achtervolging in, maar waren het spoor spoedig bijster. De inmiddels gealarmeerde politie stond voor de moeilijke taak om het zaakje verder uit te" zoeken. In de Leliestraat werd echter een oude fiets gevonden, die aan niemand bleek toe te behoren. Hoewel men niet zo zeer vermoedde, dat dit vehikel van de dader was, werd er toch een politiepost ge plaatst. Na enige tijd kwam er eea persoon opdagen, die voldeed aan het opgegeven signalement en die bij de politie geen goede reputatie geniet. Bovendien werd hij door enkele men sen herkend, terwyl hij na enige aar zeling ook erkende dat dit achter gebleven i'ijwiel aan hem toebehoorde. Dit was voldoende om hem mee te nemen naar het politiebureau, waar hij amper een half uur na het plegen van de diefstal aan een verhooi' werd onderworpen. Aanvankelijk was de man weinig spraakzaam, doch m de loop va.n de nacht kon het zaakje volledig worden opgehelderd. De da der bleek een zekere B. uit Goes te zijn. Hij had het gestolen rijwiel bij een kennis gebracht, waar het ook is teruggevonden. Om zich wat t.e ver mommen had hij daar tevens zijn donker jasje met een lichter exem plaar vex*wisseld en zich vap een hoed voorzien, alvorens zijn eigen rywiel te gaan ophalen. Vooi'lopig geniet e, thans gratis logies op het politie bureau. Vacantieganger getroffen door dichtslaand hek. Aan de vacantie van een zekere Van G. uit Eindhoven is een abrupt einde gekomen. Toen deze 18-jarige jongeman op de hoeve van de de B. te No. Eén onder Breskens, waar hy zijn vacantie doorbracht, een hek zou passeren op weg naar de weide, sloeg dit hek plotseling dicht, daarbij Van G. ernstig aan het hoofd treffend; de pen, welke zich aan het hek bevond raakte V an G precies in het oor met het gevolg dat medische hulp moest worden in geroepen. Toen dokter J. E. van dei Maas uit Breskens ter plaatse arri veerde, was de toestand van het slachtoffer van dien aard, dat over brenging naar het ziekenhuis te Oost- burg noodzakelijk was. Bij onder zoek bleek, dat Van G. een zware hersenschudding had opgelopen. Minder Zeeuwse mosselen naar t Was vorige week de export van Zeeuwse mosselen naar België niet onbevredigend, de afgelopen week be droeg de afzet van het Zeeuwse pro duct afgeleverd door kwekers uit Bruinisse, slechts de helft van die in de voorgaande week, dat wil zeggen 1125 tonnen. Dat thans een groot percentage van de export naar België bestaat uit Wadlenzee-mosselen, zal voör het Aan- en Verkoopkantoor wel zijn reden hebben, maar de kwekers, die in Zeeland over een goede kwaliteit leverbare mosselen beschikken, zagen liever een wat grotere plaats inge ruimd voor hun eigen product. In de komende weken, wanneer de mos selexport een nog grotere vlucht neemt, kan er echter nog heel wat gebeuren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 2