NIEUWS UIT ZEELAND Zioin Zijpe PREDIKBEURTEN Sport en wedstrijden WALCHEREN ZATERDAG 9 AUGUSTUS 1952 PROVINOlALE ZEEUWSE OOORANT 8 Jaarvergadering Onderlinge Fruittelers Hagelverzekering Mij Dezer aagen hield de Onderlinge Fruittelers Hagelverzekering Maat schappij te Goes haar derde Algeme ne Jaarvergadering. De voorzitter, de heer C. Sanderse, merkte in zijn openingsrede o.m. op, dat uit de goede opkomst voor deze vergadering valt at te leiden, dat de hagelverzekering meer en meer in het middelpunt van de belangstelling komt te staan. Zulks blijkt tevens uit het aantal nieuw toegetreden leden voor dit seizoen nl. 30. Deze kwestie, aldus spreker, leeft te meer nu er in verschillende gebie den van Nederland en vooral ook in Zeeland voor millioenen guldens schade is aangericht door hagelbuien, terwijl men daarentegen veelal nog niet verzekerd is. Men schijnt in de practijk nu een maal eerst te willen ondervinden welk een catastrofale gevolgen ha gelslag met zich brengt, alvorens de onderlinge verzekeringsgedachte een warm hart toe te dragen. Intussen zijn ook een aantal leden van de Maatschappij niet gespaard voor hagelschade, waarbij enkele grote bedrijven ernstig zijn getrof fen. Aangezien de taxaties nog in volle gang zijn kan het uit te keren schadebedrag nog niet definitief wor den vastgesteld; hoewel dit zeer hoog zal zijn. De voorzitter kon echter wel de verheugende mededeling doen, dat met een naheffing alle schade door de Maatschappij volledig vergoed kan worden. Uit het jaarverslag van de secre taris-penningmeester, de heer J. de Lange, blijkt o.m. dat over het af gelopen boekjaar weer J 4.543.04 aan de reserve kon worden toegevoegd, terwijl de schadeuitkeringen over 1951 5.406.95 .bedroegen. B\j de bestuursverkiezing werd de heer P. Rijk te Oudelande bij accla matie herkozen, terwijl op dezelfde wijze de heer C. Traas Jr. werd geko zen bij de verkiezing van taxateurs. Het stijgende aantal leden der Maatschappij deed de vergadering be sluiten nog 2 reserve-taxateurs te be noemen, waarvoor werden gekozen de heer D. Schipper te Heinkenszand en C. v. d. Vliet te Biezelinge. Tenslotte werden in de financiële commissie voor het boekjaar 1952- 1953 benoemd de heren J. Th. Pik kaart, Ellewoutsdtjk en M. Steijn te Hoedekenskerke. Na de behandeling van nog enkele huishoudelijke zaken sloot de voor zitter de vergadering, daarbij de hoop uitsprekende, dat de telers voor ver dere hagelschade gespaard mogen blijven. i.Loelburg AUTOMOBILIST REED NA AANRIJDING DOOR In de Lange Delft te Middelburg werd een gemotoriseerde bakfiets, bestuurd door L. uit Middelburg, aangereden door een personenauto. De automobilist stoorde zich niet aan deze botsing, welke lichte materiële schade opleverde, en reed door. VOETGANGER STAK PLOTSELING OVER Op het rijwielpad op de Blauwe- dijk te Middelburg reed Vrijdagmid dag de berijdster van een bromfiets een plotseling het fietspad overste kende voetganger aan. Beiden kwa men te vallen doch liepen geen ern stige verwondingen op. TEXTIELBREVET De heer L. J. L. van Hilst te Mid delburg behaalde te Rotterdam het brevet voor de textielhandel, groepen heren- en jongensbovenkleding, he renmodeartikelen en bedrijfskleding. KAPELAAN IN MILITAIRE DIENST Kapelaan De Graaf te Middelburg zal tot. October a.s. in militaire dienst als hulp-aalmoezenier werkzaam zijn. Vïissingen HET AANTAL BADEN. In de week van 1—7 Augustus werden in Vïissingen 3741 baden gé- nomen, te weten 2154 gewone baden en 1587 volksbaden. Het aantal be talende bezoekers bedroeg 5341. Koudekerke RINGRIJDEN. Vandaag wordt in Koudekerke de traditionele ringrijderij gehouden, waaraan alléén gehuwden mogen deelnemen. Er zijn 31 deelnemers. FILMS IN ZEELAND Nieuwe opmerkelijke creatie van Jane Wyman. De blauwe sluier (The olue veil), een Amerikaanse film van Curtis Bernhardt. Een speelfilm van formaat, waarin Jane Wyman uit „Johnny Belinda" opnieuw op bewonderenswaardige wijze een merkwaardige vrouwenfi guur uitbeeldt. In het begin van dit werk leren de toeschouwers haar ken nen als een jonge vrouw, die man en kind heelt verloren en een aanzoek door een oudere weduwnaar (weer zo'n karakteristieke rol van Charles Laughton) afslaat. Zij wijdt zich ge heel aan de kinderverzorging en men ziet haar geleidelijk aan een oude, eenzame vrouw worden, die al haar vrienden - heeft verloren. Wanneer echter één van haar, nu volwassen geworden pupillen haar terugvindt, breekt voor haar een gelukkige le vensavond aan. Een boeiende film, waarin echter wel eens te veel op de traanklieren van de toeschouwers wordt gespeculeerd. (Alhambra, Vïis singen en Electro, Middelburg). We gaan naar Monte Carlo (Nous irons èMonte Carlo), een Franse film van Jean Boyer. Destijds hebben de Fransen ons anderhalf uur kostelijke ontspanning- geschonken met de alleraardigste film „We gaan naar Parijs" en thans komen zij met een zonnig vervolg hierop, in het succes waarvan Ray Ventura en zijn orkest weer het leeu wenaandeel hebben. Ditmaal draait alles om een schat van een baby, die verkeerd bezorgd is, niet door de ooievaar, maar door het lieve kinder meisje Marinette en één van de or kestleden zit met de brokken. Fris en luchtig vermaak, waaraan Philippe Lemaire, Max Elloy, Henri Genens, Dalio en de Nederlander Jack Gim- berg Jr. meewerkten. De band van Ventura speelt enige vlotte chansons van Paul Misraki en treedt voorts op in een televisieshow. (Schouwburg, Middelburg) De muurbloem van het leger (When Willie comes marching home) een Amerikaanse film van John Ford. Een militaire klucht van behoorlijk calliber, waarin Dan Dailey op grap pige wijze gestalte geeft aan een Amerikaanse militair, die maar. niet tot het front kan doordringen en die, wanneer hij, overigens tegen wil en dank, tenslotte toch allerlei heldhaf tige avonturen heeft beleefd en half versufd in zijn geboortestadje Punxa- tawney terugkeert, als een deserteur wordt beschouwd. Eind goed is echter al goed in deze geestige comedie, die op een heel wat hoger niveau staat dan vele andere recente rats-kuch-en- bonen-kluchten. (Luxor, Vïissingen) RAAD DOMBURG Wethouder Brand verloor vertrouwen van zijn fractie. Worden V.V.V. en „Badplaats- belangen" tégengewerkt In een openbare raadsvergadering onder voorzitterschap van burge meester W. J. E. Crommelin werd besloten een verzoek van de plaatse lijke V.V.V. om een gedeelte van de vermakelijkheidsbelasting, geheven van door deze vereniging georgani seerde concerten, als subsidie te mo gen terugontvangen, bij het behan delen van de begroting te bespreken. Hierna werden z.h.s. vijf kavels aan herbouwplichtigen toegewezen, Daar de heer L. Dourleyn bezwaren uitte ten opzichte van de zesde kavel bij de Geref. kerk, omdat hier een poort naar de gemeentewoningen be staat welke volgens de heer Dourleyn ook ten dienste van die woningen moet worden gebruikt werd de toe- wijziging van het betrokken perceel aangehouden. Conform de wijziging in de Rijks regeling zal de verordening voor de geneeskundige verzorging van het gemeentepersoneel worden veranderd. Bij de rondvraag informeerde de heer Dourleyn of de gemeente wonin gen kan bouwen uit de Nationale Woningbouwlening nu het- bouwen van panden beneden de f 100.000 is vrijgesteld. Hij achtte dit vraagstuk tamelijk urgent, nu door de aanleg van de golflinks bewoonde bunkers moeten worden ontruimd. Vérder drong spreker aan op de verbetering van de gevaarlijke kruising Noord straat-Heerenstraat en Wijngaard straat. De heer Joh. de Visser vroeg nog eens pogingen in het werk te willen stellen om de busdienst Mid- delburg-Aagtekerke door te laten lopen tot St, Jan Ten Heere. Ook zou hij graag zien, dat alle winkels op Zondag werden geslóten. Wat de busdienst betreft, zegde de voorzitter toe hierop alsnog aan te zullen drin gen. Voor de winkelsluiting zal wor den gewacht op het van kracht wor den van de nieuwe wet, hetgeen spoe dig is te verwachten. De heer W. Bos vroeg of het niet mogelijk is, nu de oude Christelijke school volgens geruchten zal worden gerestaureerd, deze in te richten als gymnastieklo kaal. Voorts wees spreker èr op, dat de Stichting „Badplaatsbelangen" en de V.V.V. al het mogelijke doen om Domburg als badplaats tot grote bloei te brengen. Er schijnen in de gemeente echter enkele personen te zijn, die dit opbouwende werk willen remmen, getuige het feit, dat de voorgestelde mode-show in Domburg niet. kon doorgaan. In de discussie, welke op deze opmerking volgde, kwam duidelijk tot uiting, hoezeer alle leden het niet doorgaan van de ze show betreuren. De heer Dourleyn greep deze gele genheid aan om namens de P.v.d.A. een verklaring af te leggen waarin werd te kennen gegeven, dat de wet. houder van deze partij, de heer P. Brand, niet meer het vertrouwen van de P. v. d A.-raadsleden heeft en dus niet meer als wethouder van de P. v.'d. A. kan worden beschouwd. In de vergadering werd verder nog besloten met de N.V. Bank voor Ne derlandse gemeenten een geldlening aan te gaan tot een bedrag van 75000 met een looptijd van 25 jaar, Marktberichten VEILING WALCHEREN. 8 Aug.: Aardappelen: Bintjes, bonken 810, grote 8—10, drielingen 47, kriel 45. Koopmans blauwe grote 10—11, ld. drielingen 5. BI. Eigenheimers bonken 912, drielingen 6. Furore grote 8, Alles per 100 kg. Aanvoer 30 ton. Fruit: Appelen: Early Victoria 6—12. Zigeunerin 811, Perzikrode zomerappel 322, Yellow Transparant 1516. Codlin Keswick 11—12. Melba 11—12. Peren: Précose de Trevoux 326. N.H. Holl. Suikerpeer 39. Clapp's Favourite 1226. Jutten 27. Pruimen: Heine Claude d'Ouillins 3— 15. Czarpruimen 3—18. Ontario 6—24. Washington 318. Suikermeloenen 1750. Netmeloenen 1049. Ananasmeloenen 15 —65. Frankenthaler 1.091.18. Tomaten 10—43. Perziken 429. Bramen p. doos 8—18, ld'. kg 35—41. Groenten: Sla 28. Spinazie 5—22. Au gurken 10—75. Komkommers A 8—14, id. B 8—10, id. C 8. Prei 29—30. Rode kool 13—19. Spitskool 11—15. Sav. kool 13—31. Witte kool 11. Postelein 227. Kroten kg 10—16. Bloemkool A 44—67, ld. B 31—51, id. C 27—32. Boskroten 611. Bospeen 23 —40. Andijvie 942. Pronkbonen 23—25. Snijbonen 2048. Dubb. bonen 51—06. Spekbonen 14. Bosuien 1417. Snij biet 2—7. Rabarber 4—5, ZUID-BEVELAND Wemeldinge LEDENVERGADERING V.V. „WEMELDINGE". In de Donderdag gehouden leden vergadering der v.v. „Wemeldinge" werd besloten om ih de a.s. Zater dagcompetitie uit te komen met 2 elftallen. Getracht wordt, om ook met een junioren-elftal uit te komen. Hiervoor zou het echter nodig zijn, dat jongens van 1214 jaar ae ge lederen komen versterken. Zeeuwsch-Vlaanderen Oostburg FRANSE PADVINDSTERS. Donderdagavond 28 Augustus komt een groep Franse padvindsters naar Oostburg om op het Sint Eligius- plein een bont programma (zang, spel en dans) ten beste te geven. Voor dit optreden in Oostburg heeft zich een ere-comité gevormd, waar in o.a. zitting hebben de deken A. Lievengoed, de burgemeester van Oostburg, mr. K. Hoekzema, de wet houders van Oostburg, de heren Van Kampen en Modde, de beide dokto ren van het ziekenhuis, de heren De Jong en Schulte en de heer J. Zon- nevijlle, assistent districts-commis- saris van de Nederlandse Padvin dersvereniging. Met de organisatie van deze avond hebben zich belast de Katholieke Verkenners van Sint Eloy uit Oostburg, lerneuzen NOG EEN BANK OP DE SCKELDEKADE Nadat enkele weken geleden reeds een tweede bank op de Scheldekade te Terneuzen was geplaatst, werd thans opnieuw door de dienst van Gemeentewerken een bank aange bracht, hetgeen vooral door de ouden van dagen, die vaak van de banken op de kade gebruik maken, zal wor den toegejuicht. SCHOUWEN- EN DUIVELAND Noordgouwe LANDGOEDEREN OPENGESTELD VOOR PUBLIEK Het Staatsbosbeheer heeft besloten de landgoederen „Mon Plaisir" en „Weelzicht" te Schuddebeurs bij Noordgouwe vrij te geven voor pu bliek. Voor wandeltochten moet ver- gunning worden aangevraagd bij de heer C. N. Botting te Schuddebeurs. Stranding van de „Radmar" schuld van kapitein. OOR NAViGATIEFOUTEN OP DE „MARJORY" In zijn visie op de ramp met de „Radmar", het 3677 brt. metende En gelse stoomschip, dat in de avond van ae 12e Januari op de Maasvlakte bfj Hoek van Holland aan de grond liep, geeft de inspecteur-generaal voor de scheepvaart voor de Raad voor de Scheepvaart te kennen, dat de stran ding moet worden geweten aan een fout van de kapitein, die de loods te vroeg van boord liet gaan. De stranding had voorkomen kunnen worden, aldus de inspecteur-generaal, indien de loods mee naar buiten was gegaan.Zij was vrijwel uitsluitend te wijten aan de zeer slechte navigatie van de kapitein. Over het aan de grond lopen van het 2323 brt. ton me tende Panamese s.s. „Marjory" ver klaarde d einspecteur-generaal, dat ook dit had kunnen worden voorko men als de kapitein van dit schip niet te lang had gewacht met het pei len van de juiste positie van het schip. Zoals bekend moest de „Mar jory" in de nacht van 10 Februari eveneens op de Maasvlakte bij de Hoek door de bemanning worden ver laten. In beide gevallen zal de Raad voor de Scheepvaart later uitspraak doen. Vliegtuigen van Ilsy stoorden kerkdiensten. EERSTE-KAMERLÏD RIP STELDE VRAGEN AAN MINISTER In verband met de klachten, die zijn geuit over het storen van kerk diensten in Rijswijk en omliggende gemeenten op 3 Augustus door vlieg tuigen welke deelnamen aan de lueht- vaartshow „Ilsy" op Ypenburg, heeft het Eerste-Kamerlid mr. W. Rip (A. R.) aan de minister van Verkeer en Waterstaat schriftelijk vragen ge steld, Gevraagd wordt o.m. of aan de deelnemers een verplichting was opgelegd bij het demonstratievliegen een zodanige richting te kiezen dat van een storing door het laag over de huizen strijken geen .sprake kon zijn en verder of het de minister be kend is. dat ondanks toezeggingen door de organisatoren dat geen sto ring zou worden veroorzaakt dit toch in ernstige mate het geval is geweest. De heer Rip besluit met te vragen of de minister bereid is een onderzoek in te stellen en welke maatregelen deze denkt te nemen wanneer hier inderdaad sprake zou zijn van schuld van de organisatoren en voorts of de minister er aaii wil medewerken te bevorderen, dat der gelijke demonstraties in het vervolg op werkdagen en niet. meer op Zon dagen zullen worden gehouden. ALCHEREN ZONDAG 10 AUGUSTUS. Ned. Herv. kerk. Aagtekerke: 10 cand. Bos, 7 ds. v. Winterswijk; Ar- nemuiden: 10 en 2.30 dhr. Oskam; Biggekerke10 ds. Korevaar, 2 ds. Witteveen; Domburg: 10 ds. de Groot, 7 d/. Richard; Gapinge: 2 ds. Dol; Grijpskerke: 10 ds. v. Winterswijk, 2.30 cand. Bos; Kleverskerke: 10 ds. Snijders; Koudekerke: 10 ds. Hart jes. 2.30 ds. Durkstra, 10 Jeugdkerk; Vli'ssingse straat: 7 ds. Durkstra; 't Zandt: 10 ds. Durkstra, 7 ds. Hart jes, 10.15 Jeugdkerk; Meiiskerke: 10 ds. Kloosterman, 2.30 ds. de Boer; Oostkerk: 10 ds. Sneller, 7 ds. Wage- ner; Concertz.: 10 ds Glashouwer; Nieuw- en St. Joosland: 10 (H.D.) en 2.30 ds. Pijnacker Hordijk; Oost en West-Souburg: 9.30 en 11 ds. de Stoppelaar, 7 ds. Smits, 9.30 Reho- both, Jeugdkerk; Oostkapelle: 10 en 2.30 ds. Richard; Rltthem: 10 ds. v. Kooten, 2.30 ds. Kloosterman; Veere: 2 ds. Snijders; Vïissingen, St. Jacobs- kerk: 10 ds. Maas, 7 dhr. Barnard; Engelse kerk: geen kerk voor jonge ren; Noorderkapel: 9 en 10.30 ds. Witteveen; Havendorp: 10 ds. de Boer; Vrouwenpolder: 10 dhr; Bar nard; Westkapelle: 9,30 ds. Wagener, 2.30 ds. v. Winterswijk, 7 ds. Sneller (jeugtid.); Zoutelande: 9.30 ds. Stout- jesdijk, 2.30 ds. Wagener. Gereformeerde kerk, Arnemuiden 10 en 2.30 ds. Bakker; Domburg: 10 en 2 dienst; Gapinge: 9.30 en 2 ds: Bokma; Grijpskerke: 10 en 2.30 ds. Dorst; Koudekerke: 9.30 en 2.30 ds. Nawijn; Meiiskerke: 9.30 en 2.30 ds. Booy; Middelburg (Hofplein): 9.30 dr. Hommes, 2.30 ds. Colenbrander, (Noorderkerk) 9.30 ds. Colenbrander, 5 dr. Hommes, (Lutherse kerk) 7.15 dr. Hommes; Oost- en West-Souburg: 9.30 en 2.30 ds. Pontier; Oostkapelle: 10 en 2.30 ds. Zwanenburg; Seroos kerke: 10 en 2.30 ds. Dercksen; St. Laurens: 10 en 2.30 ds. Boon; Veere: 10 (Openl, bel.) en 2.30 ds. Streef kerk; Vïissingen: 9.30 en 5 ds. Ver schoor; Vrouwenpolder (Ned. Herv. kerk): 2 en 7 ds. Koppe; Westkapel le: 9.30 ds. Pontier, 2.30 leesdienst; Zoutelande (Ned. Herv. kerk) 4.30 ds. Booy. Gereformeerde kerk (Art. 31). Sou burg: 9.45 en 2.30 ds. Arnold; Vïis singen: 8 en 4.45 ds. Arnold. Gereformeerde gemeente. Aagteker ke: 9.30, 2 en 6 leesdienst; Arnemui- VISMIJN VEERE. 8 Aug.: Export garnalen 723 kg 1.14— 2.26. Handels garnalen 22 kg 86. Bot 21 kg 17—18. Middel tong 71 kg 96—2.25. Rog 10 kg 16—18. Alles per kg. VEILING KRABBENDIJKE. 8 Aug.: Export veiling: clapps Favou rite A 25.05—26.10, B 21, BC 18—18.20, C 16, I gr. 17.10—20,40, I fijn 17.10. Préeoce de Trèvoux BC 16.30, I fijn 16.40—18.80, n 10.80. Zigeunerin A 29, BC 26.10, I 13.70, I fijn 11.30, II 8.30. Zomerappel A 21.80, B 28, BC 17.80, C 15.20, I gr. 17.80, I fijn 17.30 II 17.10. Gewone veiling: Précose 1118, id,'. I verpakt 26. Zigeunerin verp. 20—41, los 918. Zomerappel verp. 27—29, los 612. Ontario pruim 4—12. Washington 415. Czar pruim 514 Belle de Louvain 5—21. Bramen 30—41. Bonen 22—30. Franken thaler (druiven) 1.02. GRAANBEURS LEEUWARDEN. 8 Aug. Witte tarwe 2225,20; Rode tarwe 2225,20; Wintergerst 30—31,25; Zomergerst 3033,50; Koolzaad 55—59, Stemming prijshoudend. den: 9.30, 2 en 6 leesdienst; Meiisker ke: 9.30, 2.30 en 7 leesdienst; Middel- burg:"9.30, 2 en 6:30 ds. Rijksen; Oostkapelle: 10 en 2.30 leesdienst; Vïissingen: 9.30, 2.30 en 6.30 leesd.; Westkapelle: 9.30, 2 en 6 leesdienst. Chr. Gereformeerde kerk. Arnemui den: 6.15 ds. Slagboom; Middelburg: 10 en 3 ds. Slagboom; Vïissingen: 9.30 en 5 ds. de Vuijst. Ver. van Vrijz. Hervormden. Mid delburg; geen dienst; Vïissingen: geen dienst. Evangelisch Lutherse gemeente. Middelburg: 9 ds: Johannes; Vïissin gen: 10.30 ds. Johannes. Doopsgezinde gemeente. Middel burg: 10.15 dhr. Geers; Vïissingen: 10 ds. de Boer. Herst. Apost. Zendingsgemeente. Vïissingen (Bakkersgang)10 en 4.30 dienst. Leger des Heils. Vïissingen: 10 Hei), dienst, 4 Openl. samenk., 7.30 Verloss. samenk. o.l.v. kapt. Gerstel. ZONDAGSDIENST DOKTOREN. Bij spoedgevallen is te Vïissingen te bereiken, de heer A. J. van Koo ten, arts, Koudekerkse weg 78, tel. 2525. Te Middelburg en St. Laurens is te bereiken, de heer A. W. Boer winkel, arts te St. Laurens, Noord- weg 20, tel. 2460. Te Koudekerke, Westkapelle en Zoutelande is te be reiken, de heer L. Sloos, arts te Kou dekerke, Middelb.straat A 61, tel. K 1185-231. Te Veer.e, Serooskerke en Oostkapelle is te bei-eiken de heer Reijnders Schilt, arts te Serooskerke, Dorpsstraat 45, tel. K 1189—212. APOTHEKEN. Vïissingen: Apotheek Engering, Singel 60, tel. 2025; Middelburg: Apo theek van Pienbroek, Markt 69, tel. 2134. Zatopek met zijn vrouw naar Amerika De Amerikaanse minister van han del Charles Sawyer, die zich zeer voor de sport interesseert, heeft het idee geopperd om de „ijzeren man" van de spelen te Helsinki, Emile Za topek, en diens vrouw uit te nodigen een bezoek te brengen aan de Ver. Staten als een middel om het IJzeren Gordijn op te halen. In een brief aan Avery Brundage, president van het Amerikaanse Olym pisch comité en van 't LO.C., schrijft Sawyer o.m. „als U er in mocht sla gen het IJzeren Gordijn zover om hoog te krijgen dat deze man en zijn echtgenote hier konden komen, zou dit misschien het begin van een nieuw en gelukkig hoofdstuk voor de mensheid kunnen worden". Syngman Rhee weer president van Z.-Korea. MET GROTE MEERDERHEID HERKOZEN De 77-jarige Zuid-Koreaanse pre sident Syngman Rhee is met een zeer grote meerderheid van stemmen herkozen, waardoor zijn president schap met vier jaar is verlengd. Op Syngman Rhee zijn 5.247.000 stemmen uitgebracht en zijn naaste concurrent Lee Shi-Joeng verkreeg 799.000 stemmen. De in Moskou „op- fevoede" gewezen communist Tsjo ong-Ahm, waarvan men aanvanke lijk meende dat hij een ernstige can- didaat voor het Zuid-Koreaanse pre sidentschap zóu zijn, kwam eerst op de derde plaats. De Presbyteriaanse predikant Ham Tai-Joeng werd tot vice-president ge kozen. Dr. Syngman Rhee verklaarde na het bekend wórden van de uitslag: „Ik gevoelde er aanvankelijk weinig voor als president aan te blijven. Nu het echter duidelijk is gebleken, dat de meerderheid van het volk wenst, dat ik nog vier jaar president blijf, heb ik gemeend mijn persoonlijke wensen ondergeschikt te moeten ma ken aan die van de natie". Nederlander uit Siberië teruggekeerd. In ons land is uit een Russich ge vangenkamp te Varkuta (Siberië) aangekomen de heer B, Slier uit Rotterdam, vroeger correspondent in Berlijn, die volgens Reuter in 1948 ln Oost-Duitsland werd gearresteerd en tot drie jaar gevangenisstraf werd veroordeeld. Het Nederlandse consu laat-generaal in West-Beriyn heeft tien maanden geleden medegedeeld, dat de Oost-Duitse autoriteiten acht Nederlanders, onder wie vier op be schuldiging van spionnage, gevan gen hielden. De Nederlandse functio narissen te Berlijn kunnen hun land genoten niet helpen, omdat ons land de Qostduitse regeling niet erkent. EX-S.S.-ERS TERUG In Oldenzaal arriveerden de Neder landers C. uit Breda en W. uit Eind hoven, die destijds dienst namen bij de S.S. en die nu uit Russische krijgs gevangenschap waren ontslagen. Na voorgeleid te zijn voor de officier van justitie in Den Bosch, zijn zij op vrije voeten gesteld. Volgens het Ro de Kruis bevinden zich in Stalino nog 40 Nederlandse ex-SS-ers, die voorlo pig echter nog niet in ons land zijn te verwachten. Handel in valse dollars. Begin Juli kocht een Rotterdam mer van de Hagenaar T. R. 1200 dol lar m coupures van 100 dollar. Kort daarna bemerkte de koper, dat de dollars vals waren. Hij haastte zich naar de politie, die op 3 Juli reeds er in slaagde R. te arresteren. Vijf dagen later arresteerde de Rotterdamse politie in een café J. K., een vriend van R., die er van ver dacht wordt valse dollarbiljetten uit Parijs naar België, Nederland en Duitsland, te hebben gesmokkeld. Verband werd gelegd tussen de trans actie van R. met de Rotterdammer en de internationale contacten, die K. met valse munters in het buiten land zou hebben. Rode Kruis dringt aan op verbod van atoomwapens. De Rode-Kruisconferentie te Toron to heeft met 52 tegen 16 stemmen besloten, er bij haar nationale vereni gingen op aan te dringen haar rege ringen te verzoeken een verbod van atoomwapens te steunen. De rege ringdelegaties van Amerika, Enge land en Canada stemden tegen. VAN TOT De heer F. van Geyt te Hulst behaal de te Terneuzen het middenstandsdiplo ma algemene handelskennis. Aan de gemeente-secretarie te Kapel- Ie is tot klerk le klasse benoemd de heer W. Kakebeeke uit Dirksland. Te Breda slaagden voor lingerie-naat- ster de dames Chr. Schrijver, J. Lous, en M. Clement, allen te Krabbendijke. Door het afbranden van een raamko zijn onstond bij de heer De L. te St. Jansteen een binnenbrandje. Aan het meubilair werd brandschade aangericht. Te Lokeren werd een wielerwedstrijd voor nieuwelingen verreden. Wilfried Vermeulen uit Clinge werd vijfde De te Tholen gehouden collecte voor de stichting Zorg voor Gerepatrieerden heeft f 37.88 opgebracht. De ouden van dagen te Tholen zullen eind Augustus in de middaguren een reisje naar Tilburg en Breda maken. De collecte ten bate van het A.V.O.- werk heeft te Tholen f 104.57 opgebracht, te St. Annaland f 84.50, te Poortvliet f 36.54, te Oud-Vossemeer, f 35, te St. Maartensdijk f 44.60, te Scherpenisse f 16,24, en te Stavenisse f 23.02 in totaal dus f 344.47. Tijdens het te Breda gehouden exa men voor coupeuse slaagden M. v. Liere, C. de Wijze, M. v. d. Schraaf, St. Evers- dijk te Kapelle, M. van Liere en K. Leijs te Schore, C. Janse te Kattendijke. Voor het examen costumière slaagden M. van Waarde en R. Wezepoel te Kattendijke en mevr. Schouwenaar—Wijnmaale te We meldinge. Voor het examen lingerie cou peuse slaagde mej. A. Karelse te Goes. De collecte voor de A.V.O. te 's-Heer Arendskerke bracht f 15,38 op. Te Sint Annaland zijn twee gevallen van varkenspest geconstateerd. Gedurende de maand Juli werden ln het badhuis te Yerseke 1776 baden ge nomen. De Yersekse reisvereniging maakte met twee autobussen een tocht naar Di- nant en omstreken. Te Rotterdam slaagde de heer Jac. Noordhoek uit Kamperland voor het examen brood- en banketbakker. De te Tholen gehouden collecte voor de Stichting „Het Hoogeland" heeft f 124,09 opgebracht. Bij het te Sittard gehouden 5-daagse examen slaagde de heer J. Noom uit Scherpenisse voor gezel-schilder. Mej. N. van Gorsel uit Scherpenisse behaalde te 's-Gravenhage het praktijk diploma handwerken. Het Strandvogels-twaalftal speelde te Renesse een korfbalwedstrijd tegen een badgastentwaalftal, welke door de bad gasten met 7—4 werd gewonnen. De harmonie Terneuzen gaf in de ver plaatsbare kiosk een concert in de Nar cisstraat, waarvoor veel belangstelling bestond. VOETBAL K.N.V.B. schorst vele Groninger voetballers. Verscheidene voetbalclubs in de stad en in de provincie Groningen zijn ernstig gedupeerd, daar tal van spelers door de K.N.V.B. tot Januari a.s. zijn geschorst. Zo heeft Be Quick z(jn doelman Prummel verloren, aldus de Tel.. omdat deze een zgn. „wild- voetbal -wedstrijd had geleid. Ook clubs als GVAV, Velocitas en Ooster- parkers zien verschillende spelers ge schorst, omdat zij hebben deelgeno men aan het wilde voetbal. Deze schorsingen zijn uitgesproken niet dan na herhaalde waarschuwingen. De bedrijfsvoetballers hebben de maatregel van de KNVB vrijheidsbe roving genoemd. De Groninger voet balwereld ziet met belangstelling naar de verdere ontwikkeling van de ze onplezierige zaak uit. ZWEMMEN ZEEUWEN IN DE „OVERSTEEK". Zaterdagmiddag zal voor de derde maal de „Oversteek", een zwemwed strijd over het Hollands Diep van Nu- mansdorp naar Willemstad, worden gehouden. Voor het eerst zal ook Zee land in deze wedstrijd vertegenwoor digd zijn en wel door AH de Bie, me vrouw Castel de Jong en Chris Ver beek, allen lid van „De Zeehond" uit Vïissingen. ZWEMKAMPIOENSCHAPPEN. Op de Zeeuwse zwemkampioen- schappen, welke op Zaterdag 16 Au gustus te Terneuzen zullen worden gehouden, worden de volgende num mers verwerkt: 100 meter rugslag dames en heren; 100 nieter vrije slag dames en heren; 200 meter school slag, dames en heren; S x 100 meter wisselslag estafette dames en heren; 5 x 50 meter vrije slag estafette da mes en heren. LUCTOR LEIDT IN ZEEUWSE ZWEMCOMPETITIE. Na de competitiewedstrijd van vori ge week in Sluis heeft Luctor toch nog de leiding kunnen nemen, door dat Bruinvis nog al wat strafpunten opliep door afschrijvingen. De voor sprong bedraagt echter nog geen 8 punten en daar in de laatste compe titiewedstrijd, op 30 Aug., Raymonde Vergauwen voor De Bruinvis zal uit komen op verschillende nummers, is het vrijwel zeker, dat de Sassenaren toch nog met de titel zullen gaan strijken. De stand is nu: 1. Luctor 7351.3; 2. Bruinvis 7359,2; 3. Schelde 7538.6; 4. Zeehond 7743.4; 5. S.Z.V. 7895.2; 6. Scheldestroom 8433.6; 7. 't Vrije S982.7. WIELRENNEN DE RONDE VAN DUITSLAND In de derde etappe van de Ronde van Duitsland over een afstand van 255 km van Hannover naar Essen is onze landgenoot Huub Vinken op de vierde plaats geëindigd met een tijd van 8.14.40. De overige Nederlanders werden aequo als tiende geklasseerd. Sombere toestand in de theecultuur. „ln de precaire situatie van onze onderneming is nog steeds geen wij ziging gekomen. De cultures in In donesië staan er in liet algemeen niet al te best voor, in het bijzonder de theecultuur. Indien hierin niet spoe dig verandering komt, zullen er nog wel meer theefabrieken moeten slui ten", aldus werd medegedeeld in de heden gehouden vergadering van aan deelhouders der cultuur-maatschap pij „Goenoeng-Malang" N.V. De onderneming is indertyd verla ten wegens de onveiligheid. M.T.S.-ers kunnen volgende maand naar T.H.-Delft. Het ligt in de bedoeling reeds met ingang van de in September aanvan gende nieuwe cursus voor afgestu deerden aan een van rijkswege ge subsidieerde Middelbaar Technische School de mogelijkheid open te stel len aan de Technische Hogeschool te gaan studeren. Zij die toelating wen sen, dienen zich voor een uit en door de senaat samengestelde commissie, welke zo nodig kan worden versterkt met andere docenten aan de T.H., te verschijnen en blijk geven van voor de studie in de technische weten schappen voldoende algemene ontwik keling en voldoende kennis van de Engelse, de Franse en Duitse taal. De mogelijkheid van toelating tot de examens aan de T.H. wordt open gesteld voor alle afdelingen. 10 Augustus Zon op 5.16 Maan op 21.38 11 Augustus Zon op 5.17 Maan op 21.56 ZON EN MAAN. onder 20.12 ond'er 13.08 Nagekomen advertentie Heden overleed zacht en kalm onze geliefde Man, Vader, Behuwd-, Groot- en Overgroot vader WILLEM BASSE in de ouderdom van 79 jaar cn 7 maanden. Veere: C. KASSE— WONDERGEM. Vrouwenpolder D. KASSE. J. KASSE— SIMONSE Domburg: W. DE BUCK— KASSE. W. DE BUCK. Klein- en Achter kleinkinderen. De teraardebestelling zal plaats hebben 12 Augustus om 12 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 3