ZEEUWSE FRUITBOMEN GEVEN EEN RIJKE OOGST Zeeuwse Almanak DDB FINS SCHIP OP DE SCHELDE VASTGELOPEN EN GEBROKEN STRIJD OM DE GROTE PRIJS VAN WALCHEREN KINDERSTAD VRAAGT WEER DE AANDACHT 9 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 9 AUGUSTUS 1952 DE BUITENLANDSE INVOERBEPERKINGEN Maar de prijzen vallen veelal niet mee. De rlJko fruitoogst, waarmee de Zeeuwse fruitkweker dit jaar weer wordt gezegend, vormt voor een aantal producten wel een schril contrast met de financiële uitkomsten. Vooral voor het zachte fruit zag de teler zijn moei ten on zorgen, behoudens dan enkele uitzonderingen, niet of vrijwel niet beloond. De Invoerbeperkingen van de ons omringende landen doen zich zeer sterk gevoelen. De afzet van kruisbessen en zwarte bessen werd een mislukking, de eerste aanvoeren van ue bramen scheppen ook al gcon hoge verwachtingen, terwijl de prulmenoogst, welke dit jaar buitengewoon groot is, financieel eveneens op een mislukking uitdraait. Ad»cr teutte. De peren hadden een goede start, doch de eerste velling van de Clapps Favorite is door het uitblijven van En gelse vraag Donderdag op een teleur stelling uitgelopen. Vorig jaar begon men met ongeveer 45 cent per leg. Er was wel op een dubbeltje minder gerekend, doch dat de Clapps nog la ger zouden komen, had men niet ver wacht. De appèls liggen tot dusver behoorlijk in de markt, doch hieruit kan nog geenszins een conclusie ge trokken worden voor hst prijsver loop in de komende maanden, wan neer de grote aanvoer van herfst- en wlnterfruit op de markt komt. Al zijn er dan ook enkele lichtpuntjes, de situatie is wel zeer onzeker ge worden. Het weer is de laatste twee maan den niet ideaal geweest voor de fruitteelt. Eerst deed de droogte de vruchten op de droge gronden wat klein blijven, terwijl verschillende ras sen zonnebrand opliepen. Daarna teisterde de hagel diverse Zeeuwse fruitteeltgebieden, vooral het jonge Oostelijk Zuid-Bevelandse gebied. Be halve voor de betrokken telers, zal dit ook een grote strop voor de veiling Krabbondyke worden. Voor de totale oogst in Nederland zal deze hagel- schade van weinig invloed zijn. Vorig jaar had Zeeland een oogst van 39 millioen kg. pit- en steenvruchten, doch thans zal dit wel 45 millioen kg, zijn, waarmee men boven de top jaren 194? en 1949 komt, MISèRE IN HET KLEIN FRUIT De Engelse invoerbeperkingen heb ben de financiële uitkomsten voor de telers van frambozen bessen en bra men zeer ongunstig beïnvloed. Met name voor de kleine bedrijven is dit een tegenvaller. Aangenomen mag worden, dat daarom onder invloed van het ongunstige prijsverloop op de middelgrote bedrijven veel onder teelt zal verdwijnen. Met de aardbei en viel het nog mee. De kilo-op brengst werd wel enigszins gedrukt door de droogte, doch er bleef een ta melijk goede oogst over, die tegen zeer redelijke prijzen werd afgezet. De kruisbessenteelt werd, zoals be kend, een mislukking. Er was een grote oogst, doch alweer door de Engelse importbeperkingen zakte de toch al lage prijs tot 6 7 cent, waarmee het plukloon niet meer werd vergoed. Een groot gedeelte bleef han gen om rjjp te worden, doch de groe ne rassen brachten ook toen het plukloon vrijwel niet op. Alleen de ro de kruisbessen kwamen aan een re delijke prys. De zwarte bessen die een goede kilo-opbrengst hadden, werden voor rond 60 cent verkocht, doch een groot gedeelte kon zelfs de mini mumprijs niet halen en moest uit de markt genomen worden. Het gevolg zal dan ook hier zijn, dat tot rooien wordt overgegaan. Met de rode bessen is het merk waardig verlopen. In voorgaande ja ren werden deze siecht betaald, doch in de warme periode kwam cr veel vraag voor directe consumptie, waar door de prijs voor goede kwaliteit op liep tot 60 a 70 cent. De Duitse ziue, voor de fabrieken bestemd, profi teerde hiervan mee en bracht even eens een goede prijs op. De frambozen gaven een matig tot goede opbrengst. De droogte speelde hierbij een rol, terwijl bjj bepaalde rassen stengelziekten een ongunstige invloed hadden. D_e prijzen voor het BEDROGEN Het gebeurt in dit bruisende leven wel eens een enkele maal, dat men ontstellend bedrogen uitkomtMen gaat dan des morgit.s bij voorbeeld in een rooskleurige stemming van kuis; de zon schijnt, de vogels twïnke- leren er lustig op los en in het ver schiet hebt gè een onderhoud met een meneer, die dermate belangwekkende dingen zal vertellen, dat ge het „arti kel van de week" om zo te zeggen al tn de blocnote hebt, nog voor er een woord gesproken is De wereld lacht U toe en verge noegd lacht ge terug. De bussen voe ren U in non-stop tempo door het Zeeuwse land en de veerboten varen met de regelmaat van Grootvaders klok over de vrolijk glinsterende Zeeuwse stromen Dank zij dit alles arriveert ge dan stipt op de afgesproken tyd te bestem der plaatse en welgemoed laat ge U door een opgewekte, gladgeschoren en kennelijk goed-gesalarieerde en dus uitermate tevreden kantoorbedien de in de vwchtkamer voeren. „Meneer' zal U onmiddellijk te woord staan; en kele seconden geduld slechts Wel, dat ziet er dan allemaal voor treffelijk uit en ge kimt U dan ook met een zucht van welbehagen in een comfortabele stoel laten glijden. Uw blikken glijden intussen langs de wan den van het vertrek en blijven rusten op een typische kantoor-wandtekst waarin gezegd wordt: „Vijf minuten is een lange tijd!". „Aha", denkt ge, „dat belooft nog vlotter te gaan, dan wij óns hadden durven voorstellen". En inderdaad kan het dan gebeuren, zoals ons overkwam, dat uw stoutste verwachtingen worden overtroffen. Want nadat wij gedurende drie kwartier elke vijf minuten op het punt hadden gestaan de gladgeschoren kan toorbediende te alarmeren, kwam deze opgewekte jongeman eigener bewe ging binnen. De directeur was ons vergeten en heengegaan vat bleven laag meestal slechts 50 cent doch de goede consumptie- frambozen kwamen tot rond f 1. waarmee de teler wel voor zyn werk beloond werd. De bramen die een grote oogst geven zullen geen „goud mijntje" worden, De eerste aanvoeren worden goed betaald, doch daarna daalde de prijs snel. Door vorming van een pool te Kapelle liep de prys op tot ca. 50 cent, doch de grote aan voer moet nog komen. Het Centraal Bureau heeft reeds een ophoudprys van 30 cent vastgesteld. OVERVLOED AAN PRUIMEN. Da kersen gaven een goede oogst en leverden ditmaal goede prijzen op, doch met de pruimen loopt het mis. Niet wat de oogst betreft, want die ia kolossaal groot. België weet ook goen weg met zijn grote pruimenaan- voer, zodat men daar niet op Neder land zit te wachten, terwijl boven dien oo kin ons land grote kwanta Italiaanse pruimen op de markt wor den gebracht tegen afbraakprijzen. Het begon reeds met de vroege kro zen, die tussen de 5 en 25 cent ople verden. De Early Laxton, de vroegste goede dessertpruim, deed het beter met prijzen van 60-90 cent, evenals de Ontario, doch bij de komst van de Reine Claude d'Oullins waarvan een massale aanvoer is te wachten, daalde de pijrs tot 5 11 cent voor de beste kwaliteit. Het heeft geen zin om de aanvoer iets op te houden, want straks volgt de Reine Victoria, welke eveneens een zeer grote oogst zal geven. De Nederlandse consument "ïl_ *_J.i Zuiver en ontsmet Ulll VilQv uw hu,d met de hel- JT UftlJvlUlJ der vloeibare D.D.D. MRU«jWüDtJeu|( bedp-art.de ziektekiemen worden gedood en de huid geneest. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN zal dus zeer goedkoop pruimen kun nen eten, doch voor de teler wordt 't een drama. Door de regen is veel scheur opgetreden, hetgeen dé strop nog vergroot. Met de peren zyn de telers dit jaar goed bedeeld. Er waren wel enkele rassen die sterk hebben geruid, doeh gemiddeld zal de oogst belangrijk ho ger zyn dan de twee vóórgaande ja ren. De Triumph de Vienne en Doyen- né du Cornice maken dit jaar een goede Deurt Het prijspeil was aanvan kelijk beter dan werd verwacht, waar bij de Oomskinderen zelfs zeer goed betaald werd. Met de eerste prijzen voor de Clapps is echter een domper op de goede stemming gezet. De appels doen het tot dusver goed. De Yellow^ Transparante kreeg rede lijke pryzen van 30-40 cept, welke ook tijdens de topaanvoer werden ge handhaafd. De perzikrode zomerap- pel, hoewel iets lager, doet het even eens vrij goed, terwijl zich nog geen moeilijkheden met de afzet -hebben voorgedaan. De herfst- en wïnterras- sen staan er goed voor, met uitzon dering van de Cox's en de Jonathan, die vrij sterk geruid hebben. Door de regen zullen de wat kiene vruchten nog wel groeien. Wat uiteindelijk de financiële opbrengsten van 't winter- fruit zullen zijn Het is een open vraag. Dit zal volkomen afhangen i van de exportmogelijkheden. Men hoopt de „Ariana" echter te kunnen behouden Op de Westersehelde bij de z.g. Schaar van Everingen, d.w.z. ter hoogte van Baarland, Is Vrijdagmiddag het Finse stoomschip „Ariana" aan de grond gelopen. De eerste pogingen van drie sleepboten om de „Ariana" by hoog water vlot te trekken, mislukten en wat insiders toen reeds begonnen te vrezen, werd in de loop van de avond ook werkelijkheid: het schip brak. Het kreeg een flinke scheur aan weerzijden in de scheepswand en maakte water in het ketelruim. Onmiddellijk werd om assistentie van bergingsvaartuigen gevraagd om dat men goede hoop had het schip toch nog te kunnen behouden. Ook een boot van de Rijkspolitie te water was in de omgeving om in geval van nood de bemanning te kunnen overnemen. De „Ariana" is een 4372 brt. me tend stoomschip van de rederij Lai- van Rebe Red uit Helsinki, dat met massagoed onderweg was van Oxelo- sund naar Antwerpen. Het schip liep Vrijdagmiddag omstreeks vier uur aan de grond en kreeg terstond assis tentie van de sleepboten „Adrien Letzer" uit Vlissingen en „President John P. Best" en „Wahri' uit Ter- neuzen. Later in de avond begaven zich ook nog enige sleepboten uit Antwerpen naar de plaats van het ongeval met de bedoeling tegen de morgen, wanneer het weer hoog wa ter zou zyn. een nieuwe poging te doen om de „Ariana" vlot te krijgen. Aangezien de stroming ter plaatse zeer sterk is en dientengevolge altijd veel zand van de rivierbodem wordt weggeschuurd, kwam het schip ech- PRAKTIJKDIPL. BOEKHOUDEN Wilt GIJ in 1953 slagen Sluit U dan zo spoedig mogelijk aan bij 'HILVERSUM (Bekende schriftelijke cursus Vraagt ons prospectus Keuze uit tal van opleidingen o.a. Handelsc., FR., O., ENG.«en NED. Cursusadres: Soesfdijkersiraatweg 83 Telefoon 5432 OPDONDERDAG 21 AUGUSTUS: Jaarlyks ringrydersfestijn op het Molenwater te Middelburg. Onder het zwaar geboomte van het Molenwater te Middelburg' zöllen op Donderdag 21 Augustus de ringryders van Walcheren in schone hoeren dracht, de lans gericht op de kleine ring en fier gezeten op de kloeke, ver sierde Zeeuwse paarden, over de baan stuiven en zullen weer duizenden mensen genieten van het fascinerend schouwspel, dat de beroemde Middel burgse ringryderlj om de grote prys van Walcheren telkenjare biedt. Reeds van vóór de eerste wereldoorlog af is zij een jaarlijks terugkerend evene ment, dat tot ver over onze grenzen een grote naam bezit als een folklo ristisch festijn, maar wei degelyk ook als een sportgebeurtenis van bete kenis, want er pleegt daar op het Molenwater men herinnere zich de harde strijd van vorig jaar! om de veie prachtige pryzen, met name om de wisselbekers, fel gekampt te worden. een of vyfmaal in totaal te zijn ge wonnen. zal nu in twee keer worden verreden. Riemens kan er echter geen gooi meer naar doen, want hij is met zijn gezin naar de Noord-Oostpolder verhuisd. Ook de beker van wijlen de heer Frank wordt eigendom na twee maal achtereen gewonnen te zyn. Er wordt ook weer om de klassieke pol lepel gereden, doch om tyd te bespa- De beste Walcherse ringrijders zul len aan de start verschijnen, zodat dus ook de crème de la crème, de mensen, die byna niet mis künnen steken, weer te bewonderen valt. Het aantal deelnemers 109 inschrijvin gen kwamen binnen is echter ge ringer dan vorig jaar, toen 136 ry- dera van de party waren. Niettemin is het opnieuw noodzakelijk de strijd over vier banen te verdelen. Om 8 uur 's morgens beginnen de voorronden, die in het begin van de middag nog worden voortgezet; er is slechts een korte onderbreking om streeks het middaguur. Alle rijders krijgen ongeveer 25 beurten en zul len natuurlijk hun uiterste best doen om daarbij in het bezit van de oranje sjerp te komen. Want deze oranje sjerp betekent voor hen een niet geringe onderschei ding: zij siert de dertig beste ring- stekers, die tegen elkaar in het krijt treden bij de wedstrijd om de bekers, het hoogtepunt van de dag. Deze be kerwedstrijd vangt aan om 3 uur. De grote prijs van Walcheren, de beker, welke H.M. de Koningin in 1950 be schikbaar .stelde, werd de eerste maal gewonnen door Jac. de Klerk uit Nieuw- en St. Joosland, die het kostbare pronkstuk vorig jaar echter moest afstaan aan P. Peper, een rij der uit Aagtekerke, die de rlngrijde- rij-1951 op verrassende wijze won. Hy slaagde er in bij alle acht beurten de ring aan zijn lans te rijgen, een pres tatie, welke in de afgelopen dertig ja ren slechts éénmaal eerder is gele verd. HEIMWEE NAAR DE ABDIJ.... De beker van H.K.H. Prinses Wil- helmina ging vorig jaar naar A. Brasser uit Kleverskerke, de beker van de gemeente naar P. Brouwer uit Domburg, de beker van wylen de heer Jacq. Frank was voor L. P. Brasser uit vrouwenpolder en de beker van de voorzitter der V.V.V.-ringrijderij- commissie, mr, P. C. Adriaanse, voor J. Riemens uit Melislterke. Mr. Adri aanse heeft al 29 jaar zitting in deze commissie die ook ditmaal het ring- rijdersfeest organiseert en waaraan .vier adviserende bestuursleden van de Zeeuwse Ringrijdersvereniglng zijn toegevoegd. De Middelburgse ringry- dery is haast ondenkbaar zonder de energieke en enthousiaste leiding van mr. P. C.! Zijn medebestuurslid de heer C- Franse heeft sinds 1917 zit ting in de commissie. De grootste wens van beide heren is, dat de Mid delburgse ringrijdery weldra weer in de Abdij kan worden gehouden, zo als ook vóór de oorlog geschiedde. Het was er intiem, gezellig het unie ke monument leverde een prachtige entourage op en... dat plekje maak te deel uit van de ringrijderij-tradi- tie. Het zal echter nog wel de nodi ge jaren duren voordat men er terug kan keren. De beker van mr. Adriaanse, die eigendom werd na driemaal achter ren is bepaald, dat niet meer op de vier banen, doch op één baan om het bezit daarvan $en natuurlijk van het bijbehorende kistje sigaren) wordt gekampt. De laatste twee ritten' tel len mee voor de pollepel. Aan de win naars van de bekers zal weer een her inneringsmedaille worden uitgereikt, er is ook weer een prys voor degene, die de meeste volgringen steekt en vooi*ts is er dit jaar voor het eerst een prijs voor de oudste deelnemer, In totaal zijn ruim 50 prijzen beschik baar, met de uitreiking waarvan men omstreeks 5 uur hoopt te beginnen. Om liet folkloristisch karakter van de rihgryöcry tè onderstrepen, wordt van alle deelnemers geëist, dat zij in hoerendracht verschijnen en om de feestelijkheid te verhogen is hun ver zocht de paarden weer met strikken en linten'te versieren. Voor de beryders van de mooist getooide paarden zyn geldpryzen beschikbaar, terwijl mevrouw M. J. Sandberg tot Essenburg-Hie- bendaal andermaal een extra prys in het vooruitzicht heeft gesteld. PERSONEELSMUTATIES PZEM In Juli hadden bij de N.V. Provin ciale Zeeuwsche Electriciteitsmaat- schappij te Middelburg de volgende personeelmutaties plaats: aangesteld in vaste dienst als klerk 3e klas de heer P. M. Heijeos te Westdorpe; be vorderd tot technisch ambtenaar le klas de heer P. Leenhouts te Oud- Vossemeer en tot electriciën de heer A E. A. Velleman te Hoek. VLISSINGEN FEESTSTAD. Medewerking van de Bond van Buurtverenigingen aan het V.V.V.-feest, Toen enkele jaren geleden in Vlissingen een „Kinderstad" werd georga niseerd, werd dat een doorslaand succes. Van heinde en ver kwam men naar het „stadje" onder aan de Boulevard getogen om te zien hoe de kin- deren in hun eigen stad het heft in handen hadden. Een hoogtepunt was ongetwijfeld liet koninklijk bezoek, waarby zowel koningin Juliana als prins Bernhard hun waardering voor dit initiatief uitspraken. Thans zal er opnieuw een „Kinderstad" verrijzen in Vlissingen ter gelegenheid van de feestweek, die hier wordt gehouden ter ere van de zestigjarige Vereni ging voor Vreemdelingen-verkeer. Ook dit keer heeft de Bond van Buurtverenigingen „Vlissingen en Oranje" zich met de organisatie van dit jeugd-evenement beiast en daarbij de medewerking gekregen van onder scheiden buurtverenigingen. Wan neer men byvoorbeeld het program ma, dat voor „Kinderstad" is opge steld, eens doorkykt treft men daar de namen van de verenigingen „Dis- hoeckstraat", „Badhuisstraat", „Paul Krugerstraat", „Coosje Buskenstraat en „De Posthoorn". Zy zorgen voor toneelstukjes enz., terwijl ook de „trouwpartyen" niet worden verge ten. OPENING. Zaterdag 16 Augustus worden de Kinderstad-feesten begonnen met een optocht van alle medewerkenden van de Paul Krugerstraat af naar Oud- Vlissingen. Deze optocht start om kwart voor drie, waarna om drie uur de eigenlijke opening wordt gehouden in Oud-Vlissingen. De ere-voorzitter van de Bond van Buurtverenigingen mr. B. Kolff. de burgemeester van Vlissingen, zal hier zyn „collega" van kinderstad installeren, waarna de wethouders L. P. van Oorschot, A. van Popering en W. Poppe voor de installatie van hun jeugdige ambtge noten zullen zorgdragen. Tenslotte zal de Commissaris van Politie, de heer C. v. d. Mark de kinderstad- commissaris installeren, waarna de kinderstad-burgemeester een toe spraak houdt. Politie, brandweer, rode kruis, E. H.B.O. en overige diensten zullen acte de presence geven, er wordt een toneelstukje opgevoerd, een huwelijk gepleegd, waarna de eerste kinder- stad-dag wordt besloten met een to neelstukje. Maandag 18 Augustus zyn er kin derspelen, o.a. sprietlopen en krui- wagenryden. Dinsdag vermeldt het programma opnieuw een huweiyks- plechtigheid. Voorts worden oefenin gen van de diverse stadsdiensten ge houden, evenals kinderspelen (ba lanslopen, ringsteken en kruiwagen rijden). Besloten wordt met Cowboy songs. Woensdag wordt begonnen met kinderspelen (blokjesrapen, autoped rijden over plankjes), waarna een openluchtspel wordt opgevoerd. De laatste dag van Kinderstad is Donderdag 21 Augustus. Voor deze slotdag is een uitvoerig programma vastgesteld, dat kinderspelen, ge- costumeerd hardlopen, oefeningen stadsdiensten, reidansen, cowboy songs, trouwery en een parasoidans bevat. Om zes uur zal de officiële sluiting worden verricht. Dan zal Kinderstad n weer tot het verleden behoren. ter reeds vry spoedig in een moeilijke positie, hetgeen ten slotte omstreeks half tien in de avond oorzaak werd van het breken. Naar wij omstreeks middernacht vernamen, werden de kansen om de „Ariana"' te bergen als vry gunstig beschouwd. Men wilde Zaterdagmid dag beginnen met het lossen van de lading door deze in lichters over te brengen, waarna~het gebroken schip dan over enkele dagen naar Antwer pen zou kunnen worden gesleept. De bemanning van de „Ariana' be staat uit 34 man. Omstreeks 1 uur in de nacht heeft de „President John P. Best" 19 leden van de bemanning van boord gehaald en naar Terneuzen fabracht. Zij werden in hotels on- ergebracht. De officieren in to taal 15 man zijn aan boord van de „Ariana" gebleven. Naar wy nog vernamen zyn er lek ken ontstaan in de ruimen I, 2 en 3. Het bergingsvaartuig de „Salvator" is onmïddellyk met pompen begon nen. De sleepboot „De Schelde" en de „President John-P. Best" bevinden zich in de nabyheid van de „Ariana". De goederen van de bemanning zijn in de douaneloods te Terneuzen ondergebracht. De bemanning heeft de scheepshond meegenomen. Het schip heeft 7500 ton erts aan boord. Werkloosheid daalde in Zeeland in Juli 1952. LANDELIJK GROTE STIJGING. Het aantal bij de arbeidsbureaux geregistreerde mannelyke werklozen steeg in de afgelopen maand van 106.569 tot 110.560. Hierby bevinden zich 31.183 D.U.W.-arbeiders. Deze stijging moet voornamelijk toege schreven worden aan de inschrijving van leerlingen van ambachtsscholen en van lagere middelbare scholen, die in Juli het cursusjaar beëindigden. De werkloosheid daalde onder de landarbeiders van 14.512 tot 12.200; onder de bouwvakarbeiders steeg de werkloosheid van 17.221 tot 18.480. In Zeeland waren er eind Juli j.l, 1455 werklozen, eind Juni j.l. 1888 en eind Juli 1951 754. De relatieve werk loosheid was het hoogst in Drente en het laagst in Zeeland. KRANIGE REDDING De 7-jarige J. Kik, die buiten de spuikom op zyn eentje bezig was zwemmen te leren, kreeg op een ge geven ogenblik moeilykheden met de ebstroom, waardoor hy in diep water Hij zou waarschyniy'k verdronken zijn, indien van de wal af, een en ander niet was bemerkt door de 15- jarige Tonia Muller, die ln de Spui kom aan het zwemmen was. Zij slaagde er in de drenkeling na te dui ken en te grijpen. KERKNIEUWS STEUN AAN THEOLOGISCH CENTRUM IN ANTWERPEN. Te Antwerpen zal in de loop van deze maand een Theologisch Cen trum worden geopend, uitgaande van het interkerkelijk contact comité, 'n instantie, die samenwerkt met de World Evangelical Fellowship (W.E. F.). Voorzitter van dit comité is ds. B. W. Ganzevoort te Antwerpen. Be doeling van 't Theologisch Centrum is de opleiding tot evangelist voor 't zendingswerk in eigen land. De leer lingen zullen er hun gehele theolo gische vorming kunnen ontvangen, maar ook zy, die elders werden op geleid, bijvoorbeeld aan de Bybel- school te Brussel, die uitgaat van de zogenaamde Norton-zending, zullen aan het Antwerpse Instituut nog eni ge jaren na-scholing kunnen krij gen. Een eigen gebouw staat nog niet ter beschikking. Aan theologi sche boeken is ook grote behoefte. Zuid-Afrika zegde hiervoor reeds steun. toe. De afdeling Nederland van de W.E.F. heeft zich, op verzoek van het Belgische comité, bereid ver klaard in Nederland steun voor de jonge instelling te werven. KERKELIJK NIEUWS Ned. Herv. kerk. Beroepen te Den Hoorn (op Texel): C. H. van Rhyn, candidaat te 's-Gravenhage. Aangenomen naar Vierhuizen Zoutkamp: W. Hoekstra, vicaris te Noordwijk aan Zee. Gereformeerde kerken. Beroepen te Pingjum en Zurich: H. Hortensius, candidaat te Naaldwijk. Geref. kerken onderh. art. 31 K.O.: Bedankt voor Ulrum: J. Verkade te Zuidwolde (Dr.). Chr. Geref. kerken: Beroepen te Hilversum-Oost: P. op den Velde te Murmerwoude. Aangenomen naar Bunschoten: Joh. de Waal te Papendrecht. Giften en legaten. Voor de restau ratie van de Malaltka-kapel ontving ds A. J. Flink, Ned. Hervormd predi kant te 's-Gravenhage, een gift van 500 en een van 250. DS J. J. v. (1. VUURST DE VRIES OVERLEDEN T.e Delft is in de ouderdom van 75 jaar overleden ds J. J. v. d. Vuurst de Vries, emeritus predikant der Ned. Herv. kerk. De overledene werd in 1876 geboren, werd in 1903 candidaat te Groningen en aanvaardde 28 Febr. 1904 te Beek het predikambt en stond vervolgens te St Michielsgestel, Buren en tot aan zijn emeritaat in 1943 te Schipluiden. Daarna is ds v. d. Vuurst de Vries nog hulppredi- j ker te Delft geweest. NED. HERV. KERK Beroepen te Hansweert: A de Haan, candidaat te Zeist. Drieduizendste bezoeker van „Feest in glas". De bijzonder mooie tentoonstelling „Feest in glas" te Groede is wel in trek! Werd Donderdag de 2500ste bezoeker genoteerd, Vrijdag meldde zich reeds de drieduizendste. De ge lukkige was de heer J. Mutsers Uit Breda, die van do directie dor glas fabriek te Leerdam een fraaie kristallen kandelaar, van V.V.V. een doos chocolade en van het gemeente bestuur bloemen ten geschenke mocht ontvangen. Ook de 3500ste be zoeker krijgt een verrassing aange boden. De expositie mag zich'in een inter nationale belangstelling verheugen: er zijn reeds Amerikanen, Engelsen, Denen, Oostenrijkers, Zweden, Fran sen en vele Belgen geweest. N.V. Houthandel v.h. G. Alberts Lzn. en Co. te Middelburg. EEN DIVIDEND VAN 9% In de Vrijdag ten kantore van de vennootschap gehouden algemene vergadering van aandeelhouders der N.V. Houthandel v.h. G. Alberts Lzn. en Co. te Middelburg werden de jaar stukken goedgekeurd. Het dividend over 1951 werd bepaald op 9% voor de gewone aandelen, 4%% voor de gewone aandelen, uitgegeven in '51 en 5% voor de prioriteitsaandelen. Minimum-verkoopprijs appels, peren en pruimen. Het Centraal Bureau voor Tuin bouwveilingen heeft met ingang van Maandag a.s. oen minimum-ver koopsprijs van 3 cent per kilo voor appels, peren en pruimen vastge steld, Beneden deze prys mag op de veiling niet verkocht worden, ook niet aan de fruitverwerkende in dustrie, De tonneboer, een fabrïeks- pruim, kan de ophoudprija reeds niet meer halen, zodat vele telers besloten hebben deze pruimen maar te laten -hangen. Volgende jaarvergadering Geref. drankbestrijders in Zeeland De Geref. vereniging voor drank bestrijding heeft in Zwolle haar jaar vergadering gehouden onder leiding van ds. C. M. v. d. Loo, Geref. predi kant te Dordrecht, die in zijn ope ningswoord wees op het toenemen van het alcoholisme en het dalen van de ledentallen. Tijdens de vergadering was er een discussie naar aanleiding van een vraag van de afdeling St, Laurens, op welke wijze het best ge werkt kan worden voor het winnen van donateurs. Besloten werd de vol gende jaarvergadering te houden in Friesland of in Zeeland. Zeeuwse auto- es motorbedrijven. (Vervolg van vag. I) Er wordt nog wel eens geklaagd over de hoge reparatiekosten, doch hier bij mag zeker gedacht worden aan de kostbare outillage waarmee de ga rage zijn cliënt ten dienste staat en de sterk gestegen sociale lasten wel ke op dit bedrijf zijn komen te rusten. Voorts is met name na de oorlog de opleiding van vakkundig personeel door de B.O.V.A.G. sterk gestimuleerd. Dezè opleiding ge schiedt weliswaar op de ambachts scholen, doch in samenwerking met deze bond van auto- en garagebedrij ven, in de V.A.M. (vakopleiding auto- en mot or bedrijf). Uiteindelijk is het dus de cliënt die profiteert van deze moderne outillage en de vakkennis van het personeel. Overigens is er bij de ca. 100 Meine en grote garagebe drijven welke Zeeland telt, nog steeds een gebrek aan meer geschoold per soneel. ZEEUWS WAGENPARK BREIDDE ZICH UIT De naoorlogse jaren hebben ook in Zeeland een aanzienlijke uitbreiding van het wagenpark te zien gegeven. Tegen een totaal van ruim 6000 in 1938, liepen er per 1 Augustus 1951 10.273 auto's en motorrijwielen (3000 motoren, 4624 personenauto's, 215 autobussen en 2434 vrachtwagens). Van de personenwagens waren er slechts 1000 ouder dan 10 jaar, zodat zeker van een modern wagenpark ge sproken mag worden. Bij de vracht wagens is de verhouding minder gunstig. Van de 2434 wagens in Aug. 'ol, waren ér ,920 ouder dan 10 jaar dumpwagens 'inbegrepen)Opmerke lijk is ook de toename van het aantal bussen en de hypermoderne uitvoe ring van de meeste wagens. De cijfers leren dus wel dat Zeeland steeds meer motor- en auto„minded" wordt. Ongetwijfeld zouden nog veel meer nieuwe wagens en motoren wor den aangeschaft, wanneer de ecoomi- sche toestand dit zou toelaten. De 43 o/o belasting welke op de prijs van een personenauto drukt, betekent een zware last. Daar de huidige belasting- politiek meer drukt op de hogere in komens, is het zeker verklaarbaar, dat de toename van het aantal brom fietsen in verhouding veel groter is dan van auto's en motoren. Zeeland neemt hierbij wel een zeer vooraan staande positie in, want bij de telling van het C.B.S. op 1 Augustus 1951, ging deze provincie procentsgewijs met 5471 .bromfietsen aan de kop. Ook de speciale „service", welke door de handelaars in bromfietsen wordt geboden, zal zeker er toe hebben bij gedragen, dat dit vervoermiddel in korte tijd zo'n grote populariteit heeft weten te verwerven. Een ont wikkeling welke overigens door de motor- en autobedrijven met belang stelling- wordt gevolgd. De bromfiets maakt immers de grote massa meer motor-,.minded", hetgeen op de duur ook voor de handelaren van zwaar dere motoren en auto's wellicht vruchten zal afwerpen. Naast de belasting-politiek e.d. zijn er nog verschillende andere factoren die de verdere groei van het auto- en motorverkeer belemmeren, zoals het uitblijven van een samenwerking in de Europese autoindustrie welke kostprijsverlagend zou kunnen wer ken. Het oplossen van deze vraag stukken ligt buiten het vermogen van de Zeeuwse garagebedryven, Het ter rein dat hün echter is toegewezen, het bieden van „service" aan het snel verkeer, beheersen zy volkomen. En zij' zullen dit ook blijven doen! De ont wikkeling in de afgelopen halve eeuw heeft dit reeds bewezen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 2