Vier eeuwen zilversmeedkunst in Haags gemeentemuseum Bijeenkomst defensieraad Stille Oceaan gesioten Jacht naar goudladingen in scheepswrakken AFGETREDEN PRESIDENTEN RAKEN OP DE ACHTERGROND BOEK VRIJDAG 8 AUGUSTUS 1952 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZELDZAME COLLECTIE Meesterstukken uit alle delen van de wereld (Van onze Haagse redactie) 's-GRAVENHAGE, Juli Eén van de belangrijkste stukken van zilver- smeedkunst, welke op de juist geopende tentoonstelling ,,Vier Eeuwen Zilver" in het Haagse gemeentemuseum voorkomt, is stellig de gedekselde schaal op voet, die de stad Enkhuizen na de slag op de Zuiderzee op 11 October 1573 aan Willem de Zwijger geschonken heeft. Het is een schaal van gedreven zilver, die jammer genoeg door latere bezitters in een goud blad werd gestopt. Thans is dit historische kleinood eigendom van de En. gelse Earl of Yarborough, die het voor deze expositie welwillend afstond, afstond. De ronde voet en de onderzijde van de schaal vertonen een fries van tritonen en zeemonsters. De vaasvor- mige schacht draagt vier ramskop- pen met een ring door de neus, waaraan vruchten hangen. In de binnenzijde van de schaal is de slag op de Zuiderzee afgebeeld en boven dien twee steden en het wapen "van Willem de Zwijger binnen een La tijns rondschrift. Het bolvormige gedeelte van de dek sel laat weer de Zuiderzee zien met schepen en steden aan de kust, waar onder Enkhuizen. Daarboven volgt een verhoogd cylindervormig gedeel te, versierd met een fries van zee monsters, waaromheen weer 'n La tijns randschrift gegraveerd is. Een vrouwenfiguur op vaasvormig voetstulp bekroont het geheel. De binnenzijde van de deksel heeft in het midden een medaillon met de zinnebeeldige voorstelling van het de vies van Willem de Zwijger, dat ove rigens ook weer in het Latijn er om heen gegraveerd is. VELE MEESTERSTUKKEN Deze gedekselde schaal is slechts één van de zeshonderdvijftig meesterstukken van oude zilver smeedkunst, die hier in het Haags gemeentemuseum bijeen gebracht zijn. Van elk van die kostelijke kunst, en ambachtsstukken zou een verhaal te vertellen zyn. En wel ook omdat de zilversmeedkunst zich van de vr^je kunsten onderscheidt door dat hierbij altijd een bepaald doel gediend moest worden. Er moet een kerksieraad gemaakt worden een miskelk, een avondmaalsbeker een kaarsenstandaard of een ge- 314. Een paddenstoel is voor ons gevoel een hoedvormig maaksel, zoals we dat uit onze sprookjesjaren herinneren. Niemand, die deze sprookjessfeer in zijn nuchtere tuin in herinnering wil houden, zal er aan denken in zijn grasperkje een kogel- of lobvormig geval neer te zetten, noch een op ko ralen gelijkend boompje, of een vorm loze sponsachtige massa, of een soort gezwel zoals somtijds uit het hout der bomen te voorschijn komt. Neen, als de tuin moet worden opgesierd met een houten paddenstoel, dan krijgt dat ding een hoed; anders is het geen pad denstoel. Daarmee uit! Toch, als we in het bos om ons heen zien, bemerken, we weldra dat de eigenlijke hoedvorm bij de padden stoelen volstrekt niet overheerst. Ve lerlei vormen zoals wij er boven reeds enkele noemden komen door de ganse natuur verspreid voor, en wat we zeer onnauwkeurig „schim mel" plegen te noemen, is tevens een grote verzameling kleine paddenstoe. len. Het zijn wonderlijke organismen, want één deel parasiteert op ander le ven, een tweede groep houdt zich be zig met het verteren en ontleden van dode organismen en maakt dit daar door weer dienstbaar aan de aarde, en wéér een andere groep bestaat uit lou ter rovers en moordenaars, die niet kunnen wachten tot zij een lijk vin den, maar zélf jplanten en dieren om brengen teneinde zich met hun eiwit ten te voeden. Hun wapens bestaan in den regel uit vergif, waartegen de aangetaste planten en dieren zich wel iswaar trachten te verdedigen, doch waaraan zij vaak ten offer vallen. Het doet daarom weldadig aan ook schimmels aan te treffen die op spor tieve wijze trachten hun prooi te van gen. Zij gedragen zich dan ook meer als jagers dan als sluipmoordenaars (hoewel naar mijn smaak het verschil vaak niet erg groot is!). Een vijftal soorten waarvan ik U de namen be spaar hebben draden gevormd die aan het einde van een lus zijn voor zien, gelijk de lasso van een cowboy. Zodra kleine diertjes wormpjes b.v. door dit lusje kruipenzwellen en kele cellen in de lus plotseling sterk op, waardoor de opening zodanig ver nauwd wordt, dat het diertje komt klem te zitten. In andere gevallen, waarin dergelijke opzwellende cellen ontbreken, bevat de binnenzijde van de lus een kleverige substantie, waar door de prooi belet wordt te ont snappen. Van dit tafereel over te stappen naar de sterrenkunde, is 'n wel zeer plotse linge overgang, waartoe ik echter wel genoopt ben doordat zich uit de lezers kring naar aanleiding van No. 310 de vraag aan de orde heeft gesteld of de zon om de aarde draait, dan wel of de aarde om de zon. Denkt U niet dat dit, vier eeuwen na Copernicus en na de onverkwikkelijke dogmatische strijd die zich daarover in latere jaren heeft ontwikkeld, een overwonnen probleem is en dat het nu wel vaststaat dat de aarde om de zon draait. Want voor de stelling dat de zon zich om de aarde beweegt is even veel te zeggen. H. Pétillon. bruiksvoorwerp voor particulier ge bruik. Het gevolg hiervan wqs dat de kunstenaar sterk gebonden was aan een grondvorm, en zijn vrijheid slechts kon vinden in de versiering of een lichte variatie op die grond vorm. Nochtans is Nederland op het punt der zilversmeedkunst sinds het midden van de zestiende eeuw een zeer voorname plaats in de wereld gaan innemen. Bijna alle Nederland se steden hebben hun grootmeesters in deze kunst opgeleverd, die allen een eigen ornamentstijl vertegen woordigen. Van al deze steden on derscheidt men echter drie hoofdrich_ tingen, namelijk do Amsterdamse, de Haagse en de Friese. De Amster damse stijl is krachtig en zelfbewust de Haagse duidelijk internationaal, de Friese regionaal, maar in zijn be perktheid van een hoogte, als slechts zelden in ons land is geëvenaard. Op de Haagse expositie is het zil ver gerangscliikt naar plaats en tüd, voorzover deze beide richtingen elk aar niet doorkruisen. Na een aan- dachtige rondgang op zijn uitgangs. punt terugkomend, zal men ver- vuld zijn met ongelooflijke eerbied voor wat deze oude meesters wisten te maken. Zy tot slot vermeld, dat vier eeuwen werk geëxposeerd wordt van vóór 1813, het jaar, dat het stedelijke zilverkeur kwam te vervallen en het Nederlandse keur werd ingesteld. (Nadruk verboden) BIJZONDERE AANTREKKINGSKRACHT Hertog van Argyll heelt nog steeds geen succes (Van onze Londense correspondent) LONDEN, Augustus. Schepen, welke met lading en al op de bodem der zee rusten, hebben voor bergingsmaatschappijen altyd een bijzondere aantrekkingskracht. Voor de .kust van Schotland is de hertog van Argyll al sinds twee jaar bezig het vlaggeschip van de Spaanse Armada te lich ten, dat, naar in historische documenten vermeld wordt, een lading goud ter waarde van tien millioen gulden aan boord moet hebben gehad. Tot nu toe is de hertog evenwel van alle succes verstoken gebleven. Meer en meer wordt duidelijk, dat hjj z'n geldverslindende pogingen zal moeten opgeven en de schat zal moeten laten voor wat hij is. Bij de Zuidwestelijke punt van En geland is men ook al met zo'n legen darische goudlading bezig. In 1917 is daar de 14.000-ton-metende hulpkrui ser „Laurentic" ten onder gegaan, die muntmetaal ter waarde van vijf tig millioen gulden aan boord had. Tussen de jaren 1918 en 1924 eeft de Britse marine voor 45 millioen gul den aan goudstaven naar boven ge haald. Stroom en getij drukten de „Laurentic" echter steeds dieper in het zand, zodat de bergingspogingej moesten worden opgegeven. Een paar maanden geleden evenwel is het karweitje opnieuw ter hand ge nomen. Het schip is weliswaar geheel onder het zand verdwenen, maar met een soort „Asdic"-apparaat een toestel, dat geluidsgolven naar de bo dem der zee zendt en daarna weer opvangt hoopt men op het nog resterende edele metaal te stuiten. Eén van de grote problemen is, hóe de duikers zich op de bodem van de zee staande kunnen houden, teneinde zich door de dikke laag zand en de wirwar van ijzer en staal heen te werken. Het wrak ligt namelijk meer dan veertig meter diep, op een plek, waar de meest verraderlijke onder stromingen van de Atlantische Oce aan voorkomen.. Inmiddels heeft de bergingsmaat schappij haar eerste, zij het dan be scheiden succes, geboekt. Ze is er in geslaagd de twee gigantische schroe ven van de gekantelde „Laurentic" naar boven te brengen. De acht-ton- zwa,re voorwerpen zijn geheel van brons vervaardigd en brengen, bij het huidige prijzenpeil, 15.000 gulden per stuk op GEWOON AMERIKAANS BURGER. De „voorrechten" die een ex-president geniet. WASHINGTON, Augustus. Als de presidenten van de Verenigde Sta ten liun ambt hebben neergelegd dan gaan zy weer het leven van een ge woon burger leiden. Zy worden in feite onofficiële oud-staatslieden, die, ver van de politieke arena, gerespecteerd worden en soms nog populairder zijn dan toen zy nog in functie waren. Dit is de algemene regel, waar natuurlyk ook uitzonderingen op zyn. Als we een eind teruggaan in de geschiedenis dan zien we dat in 1888 Grover Cleveland als president moest aftreden omdat zyn ambtsperiode om was, doch dat hy in 1892 weer in de politiek terugkeerde als de can- didaat voor het presidentschap van de Democratische Party; hij werd toen weer voor een periode van vier jaar tot president benoemd. kiezing van Woodrew Wilson, een Democraat, te verzekeren. Warren G. Harding, de volgende President en een Republikein, stierf tijdens zyn ambtsperiode. President Calvin Coolidge, die hem opvolgde, trok zich in 1928 uit het openbare le ven terug. Herbert Hoover, die als opvolger van Coolidge vier jaar aan de rege ring was en die nu de enige nog in le- Theodore Roosevelt, die in 1908 president-af was en toen William He- ward Taft als zyn opvolger steunde, nam in 1912 weer actief aan de poli tiek deel als candidaat voor het pre sidentschap van de Progressieve Par tij. Door zijn persoonlijke invloed in het gehele land nam hij genoeg stem men van Taft weg, die zich herkies baar gesteld had als candidaat van de Republikeinse Partij, om de ver- De verguld-zilveren gedeks-lde schaal, welke Enkhuizen in 1573 Willem de Zwijger ten geschenke gaf „UITSLUITEND VERDEDIGING". Geen enkel besluit inzake Korea. De ministers van buitenlandse zaken van de Verenigde Staten, Austra lië en Nieuw- Zeeland hebben aan het einde van de eerste bijeenkomst van de defensieraad voor het gebied van de Stille Oceaan, welke bijeenkomst in Honoloeloe werd gehouden, een communiqué uitgegeven. Hierin wordt o.m. gezegd: „Wy verklaren met nadruk, dat het Anzus- verdrag („Anzus": Australië, Nieuw-Zeeland en de V.S.) zich uitsluitend de verdediging harer leden tegen aanval ten doel stelt". Verder wordt o.m. verklaard, dat de regeringen van de drie landen het versterken en bevorderen van vriend schappelijke betrekkingen tussen de landen in het gebied van de Stille Oceaan nastreven. Op de bijeenkomst is geen enkel besluit genomen in ver- De eerste zeven maanden van dit jaar laten in vergelyklng met vorige jaren een verrassend sterke toename van de gemelde gevallen van kinder, verlamming in ons land zien. Toch kan men waarschynlyk nog niet van een bijzonder verontrustend verschijnsel spreken; dergelyke sterke verschil len zijn in de loop der jaren telkens opnieuw waarneembaar, zonder dat van een epidemisch verschijnsel sprake kan zyn. Men mag niet vergeten, dat de cyfers tegen de achtergrond van onze tien millioen tellende bevol- king moeten worden gezien. De sterke toename in 1952 wordt overigens I verandering gekomen, ook uit andere landen gemeld. I (Nadruk verboden) ven zijnde ex-president is, heeft zo nu en dan eens over openbare aange legenheden gesproken. Sinds hij door wijlen Franklin Roosevelt verslagen werd, is hij niet meer als de leider van de Republikeinse Party be schouwd. De enige bydrage die Hoover nog aan het openbare leven, waaruit hij zich in 1933 terugtrok, schonk was dat hij de functie vervulde van voor zitter van de z.g. Hoover Commissie voor de reorganisatie van de natio nale regering. Deze bestond uit een neutrale groep algemeen bekende burgers. De rapporten en aanbevelin gen van deze commissie hebben de president en het Congres de afgelo pen jaren er toe geleid belangrijke veranderingen aan te brengen in de uitvoerende macht van de regering. Van tijd tot tijd is in het Congres i kwestie behandeld van het toe kennen van pensioen aan ex-presi denten. Hiertoe is het evenwel nooit gekomen. Er wordt van hen ver wacht dat zij als zij zich uit het open bare leven terugtrekken van inkom sten uit eigen middelen kunnen leven. Aan- weduwen van vroegere presi denten is m bijzondere gevallen door het Amerikaanse Congres pensioen toegekend. Ongeveer de enige voorrechten, die een ex-president geniet als hij zijn ambt neergelegd heeft, is het recht om boeken uit de Congres bibliotheek te lenen als hij in de hoofdstad woont, het gratis ontvangen van de Congresverslagen en het recht om als bezoeker de vergaderingen van de Amerikaanse Senaat bij te wonen. Het is ook traditie dat oud-presi denten als zij hun ambt neergelegd hebben zelden beschouwd worden als nationale leiders of woordvoerders voor hun politieke partijen. In de eerste tijd van de Republiek putte Thomas Jefferson, nadat hij het ambt van president had neergelegd, zijn aanzienlijke particuliere inkom stenbronnen zo uit, dat hij als een arm man stierf. John Quiney Adams, eveneens een van de eerste* presidenten, werd, na dat hij president-af was, tot lid van het Huis van Afgevaardigden be noemd en stierf toen hij die functie nog bekleedde. Men speculeert er op dat president Truman misschien wel naar de Ame rikaanse Senaat waar hij vroeger lid van was zal willen terugkeren zyn aftreden als president. Hij heeft evenwel gezegd dat hij het le ven van een particulier burger wenst te leiden en in zijn besluit is nog geen band met het optreden van de Ver enigde Naties in Korea of ten opzich te van het helpen van de vrije landen in Azië in het verzet tegen het com munistisch imperialisme. Evenmin, zo wordt in het communiqué gezegd, .verplichten wij ons tot iets in zaken van direct belang voor onze vrienden in het gebied van de Stilie Oceaan of elders". Omtrent deze zaken werden wel de meningen uitgewisseld. De raad verzekerde opnieuw, dat het gebied van de Stille Oceaan ge zamenlijk verdedigd moet worden en onderzocht de mogelijkheid van maat regelen tot het inschakelen van ande re regeringen bij dit werk. Tenslotte werd besloten, dat van elk der drie regeringen een militaire vertegen woordiger aan de raad zal worden toegevoegd om de raad van advies te dienen inzake kwesties van militaire samenwerking en voorts o.m. om te letten op de verbetering der verdedi ging van Australië en Nieuw-Zeeland, in verband met de algemene strate gische verdediging van het gebied van de Stille Oceaan. De militaire vertegenwoordigers van de raad zul len periodiek bijeenkomen, beurte lings te Pearl Harbour, Melbourne en Wellington. Indonesische regering laakt ontvoeringen. Verwondering over vrijheid van Westerling. De Indonesische regering keurt de onlangs gepleegde laaghartige ontvoe ringen van Nederlanders in het ge bied van Cheribon, ten sterkste af, al dus verklaarde de Indonesische mi nister van voorlichting, Mononoetoe. Hij noemde ontvoeringen in strijd met de grondwet en zeide o.m.: „Wij behoren te beseffen, dat het leven en de goederen van buitenlanders (Ne derlanders), die met goede bedoelin gen in Indonesië werken, overeenkom stig de hier te lande gangbare gebrui ken verzekerd moeten zijn". De re gering zal niet schromen maatregelen te treffen om herhalingen te voorko men, maar zij kan anderzijds niet in stemmen met inwilliging van de eisen om losgeld te betalen, aldus minister Mononoetoe. De minister betoogde tenslotte, dat de ontvoering van Ne derlanders zeker niet door verant woordelijke elementen moet worden aangegrepen om 't Indonesische valk tegen de Nederlanders op te hitsen. In het belang van de veiligheid en het welzijn van de natie verlangt het Indonesische volk juist een goede sa menwerking met de andere naties, dus ook met Nederland. Over Westerling zei minister Mono noetoe nog, dat het in Indonesië ver wondering wekt, dat Westerling zich in Nederland vrijelijk kan bewegen en uitlatingen kan doen, welke de goede verhoudingen tussen het Indo nesische en het Nederlandse volk psychologisch afbreuk doen. Het wereldgebeuren Wijzigt Parijs zijn koers op Tunis? De Bey van Tunis speelt op het ogenblik, zo denkt men tenmin ste in politieke kringen, een han dig spelletje van ontwijken en op de lange baan schuiven van de Franse hervormingsplannen. Eind vorige v/eek heeft hij deze plannen met veel misbaar en veel protocol voorgelegd aan een indrukwekkend gezelschap van 48 hoge figuren uit Tunis: hij wil de immers niet over één nacht ijs en wenste zich raad te verschaffen van zéér wijze mannen. Zijn goed recht, nietwaar? En na diepgaande beraad slagingen heeft men het geval maar overgedragen aan een commissie, die de plannen uitvoerig zal bestuderen en hierover een uitgebreid rapport zal uitbrengen. Intussen zullen er wel enige maan den verlopen voor zo'n rapport ter tafel komt. Dan moet het nog eens goed doorgelezen, toegelicht, bestu deerd, desnoods gewijzigd worden en wellicht zelfs verwezen naar een spe ciale commissie. In elk geval is men dan diep in het najaar beland. Daar is het wellicht om te doen. Voordat de Bey wil beslissen ziet hij liever de algemene vergadering van de Ver. Naties op volle toeren met het vraag- stuk-Tunis bezig. En de Fransen is daarmede 'n lelijke spaak in't wiel ge stoken: deze willen de affaire vóór 14 October aan de kant hebben, juist om te voorkomen dat de Ver. Naties er zich mede zouden bemoeien, al is die kans wel zeer gering. Tenzij,... Tenzij de zaken een onverwachte keer nemen, hetgeen in de poli tiek nu eenmaal altijd kan. De bekendmaking van de hervormings plannen door de Franse resident-gene raal van Tunis, de Haute Cloque, wel ke eergisteren is geschied, vormt reeds een aanwijzing, dat de Fransen thans proberen de zaak te forceren. Want de zaken staan zó, dat vooral de Arabische landen zich druk maken voor deze kwestie en op alle mogelij ke wijzen proberen de affaire bij de Ver. Naties aanhangig te maken. Nu hebben deze landen (nog)' wel niet voldoende steun, maar Amerika b.v. heeft zich tot nog tce van steun ont houden omdat het meent dat er an dere manieren zyn om alles in het reine te brengen. Eén van die manie ren zou dan zijn wat onlangs is ge schied: Frankrijk heeft verregaande concessies gedaan t.a.v. de hervormin gen in Tunis. Toch is de kwestie van „procedure" niet zo eenvoudig als zij lijkt. Men kan wel zeggen dat de Bey uitstel wil tot de algemene vergadering van de Ver. Naties bijeen zal zijn, maar het is tenslotte óók mogelijk, dat hij slechts draalt om de Fransen tot nog meer concessies te dwingen, met als stok achter de deur: wij stellen uit tot het najaar, totdat de Ver. Naties bijeen zijn gekomen. Als hij dan be reikt dat de Fransen nog verder gaan met hun toegeven aan de Tunesische nationalistische eisen, heeft hij waar schijnlijk meer gewonnen dan hij zou kunnen krijgen wanneer de Ver. Na ties zich met de zaak zouden gaan bemoeien. Maar nóg is de achtergrond niet compleet. De gebeurtenissen in Egypte en Perzië hebben de na tionalisten in Tunis genoeg moed ge geven om de volksbewegingen tot het uiterste uit te buiten; men kan thans verwijzen naar wat er zich daar in het Nabije Oosten afspeelt om de Fransen de schrik op het lijf te ja gen. Als een volk eenmaal in bewe ging komt De Fransen zijn hiermede intussen in een wel zeer moeilijke positie gfe- bracht. Zij hebben mei twee dingen rekening te houden en moeten probe ren hiervoor een compromis te vin den. Enerzijds willen de Fransen Tu nis absoluut niet verlaten, er zijn daar vele Franse kolonisten, die er hun brood verdienen en bovendien is het strategisch heel wat waard om in Tu nis nederzettingen te hebben. Ander zijds zien de Fransen echter in dat zij aan de gerechtvaardigde eisen van een nationalistische beweging maar moeilijk weerstand kunnen bieden. Zoals reeds gezegd, ziet het er naar uit, dat de Fransen er nu een einde aan willen maken. Zij zijn met hun concessies reeds tamelijk ver gegaan en bovendien moeten zij óók rekening houden met de gevoelens en belan gen van de Franse kolonisten in Tu nis. De bekendmaking van de plan nen door de Haute Cloque schijnt er volgens ingewijden in elk geval wel op te wijzen, dat een koerswijziging in de Franse politiek ten opzichte van Tunis op handen is. EEN OVER Het staat wel vast, dat er voor Span je de laatste jaren een levendige be langstelling bestaat Politiek is deze belangstelling reeds gewekt in de der tiger jaren, toen eerst de monarchie werd verdreven en daarna een gru welijke burgeroorlog het land teister de. En ook de periode waarin Franco nu reeds vele jaren de teugels in han den heeft, en ondanks alle druk van buiten af tot dusver ook in handen hield, was er wel geschikt voor om 't Iberische schiereiland in de belang stellingssfeer te doen handhaven. Dre A. H. H. van Lier heeft thans een boek over Spanje het licht doen zien, waarin hij de problemen van dit „land van tegenstellingen" uitvoerig en met een lofwaardige objectiviteit behan delt. Niet alleen voor hen. die zich politiek voor Spanje interesseren, maar ook voor de steeds groter wor dende groep van toeristen, die Spanje op het programma hebben geplaatst, is dit werk, dat bij J. A Boom en Zn. te Meppel in de bekende „Terra-bibli otheek" verscheen, een goede aan winst

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 5