„Eerste steen" van Oud-VIissïngen werd gelegd Zeeuwse Almanak SCHIPPER VAN BELZEN WERD fE VLISSINGEN GEHULDIGD VIJF VAN DE ZES ZEEUWSE RAMPENDEPOTS ZIJN GEREED ZEEUWSE MOSSELEN WEER OP DE BELGISCHE TAFELS 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 7 AUGUSTUS 1952 VLISSINGEN-FEESTSTAD. Belgisch Loodswezen komt met fraaie inzending op „Zeelands Leven" De eerste steen van Oud-VIissïngen Is gelegd..... of liever gezegd de „eer. ste jute" is gespannen. Want by de bouw van dit toekomstige vermaaks centrum wordt er géén steen gebruikt en zelfs behoeft er géén ogenblik re kening te worden gehouden met de wensen en verlangens van Monumen tenzorg. Twee forse Brabanders hanteren een grote hamer en werken met jute en kopspijkertjes. Zó en niet anders repareren zy de gevels, die thans gedeponeerd zyn op het schoolplein van de Prins Willem-school aan de Grote Markt, waar „Oud-Viissingen" zal worden opgetrokken. Een bete. re plaats voor dit nieuwe ,,oude stadsdeel" was moeilyk denkbaar, want hier immers heeft vroeger het glorieuze stadhuis van de Scheldestad ge staan, het centrum van het échte Oud-Vlissingeu, dat echter in de loop der tyden is verdwenenAlleen zullen de gevels toendertyd wel wat ste viger geweest zyn dan de bouwsels, die er nu verrijzen Elk gat en elke scheur, die de Brabanders aantreffen in het toe komstige vermaakscentrum, worden vakkundig geheeld met naald en draad en zo nodig wordt een nieuw stuk jute opgespannen„Nou nog een likje verf en je ziet er niks meer van". Geïnteresseerd volgen enkele knapen de reparatie-werkzaamheden, waarbyzy vanzelfsprekend in de weg lopen. De bouwers kunnen hen even wel niet wegjagen, omdat ze de mond vol kopspykertjes hebben en slechts onverstaanbare klanken uiten. Zo is dus deze „eerste steen" zonder veel plechtigheind en zonder veel be langstelling gelegd. Die belangstel ling komt vanzelfsprekend pas als de feestweek maar eenmaal op volle toeren draait. Dan zal zich zonder twijfel een brede stroom van feest gangers in de richting van het oude stadsdeel bewegen. Trouwens niet alleen naar dit gedeelte van het feestterrein, maar ook naar de ten toonstelling „Zeelands Leven". Over de inzending van het Nederlands Loodswezen schreven v/ij reeds. Ook het Belgische Loodswezen zal niet achterblijven zo bleek ons bij een bezoek aan net gebouw van deze dienst. De inspecteur, de heer A. J. de Mulder toonde ons enkele inte ressante zaken, die op de expositie Advertentie. te zien zullen zijn. Evenals de Ne derlanders komen ook zij met oen maquette, die echter begrijpelijker wijs meer de aandacht op de Belgi sche kust richt. Deze maquette, waar aan loods Vereecken en matroos Rol- fuus reeds menig uurtje hun beste krachten hebben gegeven, toont de kust van Duinkerken tot Vlissingen, waarbij het water wordt voorgesteld door gegolfd glas, dal ten opzichte van de zee een natuurgetrouwe in druk maakt. FOTOREPORTAGE Voorts wordt gezorgd voor een prachtige fotoreportage van het werk der loodsen, waarby aan elk onderdeel van hun arbeid aandacht wordt besteed. De inzending zal ver der een beeld geven van de bebake- ning. waarbij eveneens fraaie foto's worden geëxposeerd. Zo ziet men op namen van de vuurtoren te Ostende, van het vuurschip West-Hinder enz. Het. nieuwe boeiensysteem, dat kor- telings internationaal werd vastge steld, zal eveneens een plaatsje vin den. Tenslotte is gezorgd voor een col lectie uiterst fraaie scheepsmodellen, ter beschikking gesteld door het Scheepvaartkundig Museum te Ant werpen. Deze modellen tonen op uit muntende wyze de ontwikkeling van de looilsvaartuigen in de loop der tyden. Men vindt modellen van de oudste zeilvaartuigen naast die van de moderne schepen, die het Belgisch Loodswezen thans gebruikt buiten gaats en in de afiuiuldienst. Slechts één stuk ontbreekt nog: een maquette van de liaven van Gent en het ka naal Terneuzen-Gent, die zoals be kend tentoongesteld was in Middel burg tijdens de expositie „Oostvlaan. deren vlagt". Deze maquette zal nu binnen enkele dagen in Vlissingen arriveren. „Het materiaal is nu bijna alle maal binnen", zo zeide dhr De Mul der. „nu gaat het er maar om alles goed op te stellen......" Daaraan zal wel niet ontbreken BEIAARDCONCERT Aan de vooravond van de feest week, namelijk op 14 Augustus zal om half negen de beiaard van de St. Jacobstoren worden bespeeld dooi de stadsbeiaardier van Rotterdam, de heer F. Timmermans. Reeds thans is het programma in de V.V.V.- kiosk te verkrijgen. Deze bespeling maakt deel uit een reeks van drie zomeravondconcerten, waarvan het eerste gisteravond werd gegeven door Piet Broerse. eHt derde concert van deze serie wordt gegeven door de beiaardier van Bergen op Zoom, de heer A. J. de Groot op Zaterdag 27 Augustus a.s. Lekkere hapjes van onnozele restjes Er is in deze tijd van alles, u/at U zo prettig houd ver werken kunt. er zijn volop tomaten en komkommers U hebt koude vlees-, vis-, en groente-resten maafe er eens iets èrg lekkers van met De Gruyter's Mayon naise! Mayonnaise is im mers geen luxe meer voor 'n huisvrouw. De Gruyter heeft polten van slechts 83 cent met cassabonU moet u/erkelijk eens zo'n pol nemen en zélf eens on dervinden, hoe U daarmee van onnozele restjes de lekkerste hapjes en slaatjes maken kunt! MET DE PSYCHE Dank zij een overtocht met de veer boot van Perkpolder naar Kruiningen weten wij nu, dat er meer met de psyche gewerkt moet worden Een ouwelijke jongeman met een te lange neus, een te lang colbertjasje en letterlijk te lange vingers deelde dit mede aan een wat afwezig luisterende oude heer, gekleed in een te sportief jasje, waar een volgroeid embonpoint niet onder schuil ging, en voorts uitgerust met een te jeug dig snorretje. Het waren, om kort te gaan, twee „te-mannen"Wij had den er niet van te-rug. „In ons vak" betoogde de langneu- zige, „in ons vak ts het niet gezellig meer. M'n vader fikst het nog wel, die kun je niet rekenen. H\j werkt met de psyche, kijkt de klanten boven op hun zielOp het moreel mot je werke, zegt m'n vader altijd en niet om op te scheppe maar h\) heeft'me een knots van een opleiding gegeven. Ik doe het nou ook. Met de psyche; gewoon de zakelijkheid overboord! Met een half uur babbele heb ik de klant meters in de put; het tweede half uur haal ik hem er uit. Maar om te zeggen: „gezellig", nee, dat niet De oudere knikte wat, met iets sta- rends in zJn blik. Hij kon het klaar blijkelijk niet helemaal volgen. En, eerlijk gezegd, wij ook niet Maar de jongeman wist van wan ten. Hij trilde van opwinding en nabij Kruiningen stonden de tratien iti z'n ogen. Hij zat met psyche en al méters in de put. Of hij er na een half uur zelf ook weer uit heeft kunnen komen, is ons niet bekend MOEDIGE REDDING. Visser van 68 jaar sprong jeugdige drenkeling achterna. Vorige maand probeerde de negenjarige Louis de Kayser uit Vlissingen met een stok kwallen dood te maken, die in de Vissersliaven ronddreven. Hij boog zich voorover.... en viel plotseling in het water. Zwemmen kon hy niet, zodat hy hulpeloos rondploeterde en spoedig kopje onder ging. Gelukkig voor Louis zag schipper K. van Belzen van de Arn. 25, die op zijn boot bezig was, het ongeluk gebeuren. De schipper bedacht zich geen ogen blik, maar ging onmlddeliyk tot de daad over. Hy roetste over het dek van zijn schuit, wipte over twee andere vaartuigen, klom de wal op, liep yiings naar de plaats, waar de jongen verdwenen was, schopte zyn klompen uit en sprong ondanks zyn 68 jaren in het water. Al spoedig had Van Belzen de knaap te pakken, die hy met behulp van matroos-kwartiermees ter J. Marijs van het Nederlands Loodswezen op het droge wist te brengen. De jongen was zo beduusd, dat hy onmiddeliyk de benen nam..... Woensdagavond werd schipper van Belzen voor deze kranige redding ge huldigd tydens een intieme bijeen komst in de wethouderskamer van 't gemeentehuis, waarby o.m. de gered de knaap en zijn ouders aanwezig wa ren. Na een kort begroetingswoord van de loco-burgemeester wethouder L. P. van Oorschot, werd het woord gevoerd door de heer P. J. Gillissen namens het bestuur van de Vlissing- se Reddingsbrigade. Schipper van Belzen is een zeer eenvoudig man, die geen ophef maakt over deze redding, zo zeide spreker. Hij voelt, dat hij de jongen uit het water kon halen om dat God hem kracht gaf en wist het bovendien als zftn plicht. Gij hebt daarmede gehoorzaamd aan het grote gebod „Hebt U naaste lief als Uzelf", aldus de heer Gillissen. Spreker dank te schipper van Belzen voor deze redding en bracht tevens de grote be wondering over van dokter A. Sta- verman, de voorzitter van de Brigade. Hij overhandigde de schipper het in- gelyste diploma van de brigade, als mede een sigarenpijpje met inscrip tie. Tenslotte wees de heer Gillissen met grote nadruk op de noodzakelijkheid van hot zwemmend redden. „Wy kun. nen dat de mensen niet genoeg op 't hart drukken", zo zeide hjj, daarb" herinnerend aan het ernstige verdrin kingsongeval in de Zuid-Willems vaart. „Als één van deze mensen be grip had gehad van zwemmend red den", aldus spreker, „waren er geen slachtoffers gevallen". De heer Gillissen eindigde zijn toe spraak met de woorden „Zolang niet iedere Nederlander zwemmen» kan, moet iedere zwemmer kunnen red den." Wethouder van Oorschot richtte zich namens het gemeentebestuur in welgekozen woorden tot schipper van Belzen, waarby hij een vergelijking maakte met Frans Naerebout. Ook deze vissersman deed in alle eenvoud zijn plicht en ook hij wilde iets voor de naaste betekenen. Gelukkig zijn er in deze tijd nog mensen, die bereid zjjn om hun eigen leven in te zetten. Tenslotte dankte de heer van Oorschot schipper van Belzen voor zyn menslievende daad. De Commissaris van Politie, de heer C. v. d. Mark zeide getrofen te zijn door de grote eenvoud van schip per van Belzen. „We zien tegenwoor dig zoveel mensen, die hoog van de toren blazen" aldus de heer v. d. Mark. De vader van Louis de Kaijser, de heer de Kayser dankte de schipper, waarna deze tenslotte op eenvoudige wijze enkele dankwoorden sprak. Tot de kleine Louis zeide de schipper „Ik hoop, dat ik je niet meer in myn handen krijg. Eén keer is genoeg!" Advertentie. Zierikzee kreeg eervolle vermelding. BURGEMEESTERS HIELDEN SPEECIlWEDSTRIJD Breda-Oranjestad organiseerde ter gelegenheid van haar 700-jarig be staan Woensdag een samenkomst van burgemeesters van die bteden, welke reeds hun 700-jarig bestaan hebben gevierd. De gasten werden des morgens ontvangen in het Bre dase stadhuis en na een receptie volgde een Brabantse koffiemaaltijd. Des middags werd een speech-wed- strijd gehouden op het terras van Het Turfschip in het Bredase Oranje stadje. Daar verschenen beurt om beurt 14 burgemeesters of hun afgezanten om in een speech van een minuut de lof van eigen gemeenten te zingen en het jarige Breda geluk te wensen. De wedstrijd werd gewonnen door burgemeester Visser van de stad Naanden. Wethouder Ankone uit Oldenzaal kreeg een medaille en Den Bosch en Zierikzee kregen een eer volle vermelding. Iedere burgemeester van een deel nemende gemeente kreeg een legpen ning als aandenken aangeboden. Heilig Bloedspel te Brugge Brugge staat thans weer in het te ken van het Heilig Bloedspel, dat één maal in de vyf jaar op het oude Marktplein wordt opgevoerd en tel kenmale tienduizenden toeschouwers uit geheel België, maar tevens van over de grenzen trekt. Ook vele Zeeu wen plegen dan naar Brugge te rei zen om dit grandioze schouwspel ga de te slaan. Dezer dagen zyn de eer ste opvoeringen gegeven. Het rijzige Belfort speelt mee in dit mystieke schouwspel van soms waaiiyk visionnaire pracht, dat be staat uit een proloog en drie delen (het lyden van Jezus, de jubel van Brugge, die Scone, en de redding van de overmeesterde stad door het Hei lig Bloed) en werd geschreven door pater J^zef Boon en op voortreffeiy- ke wijze geregisseerd aoor Anton van der Velde. Het spel, waarin een geraf fineerd gebruik wordt gemaakt van licht, koorzang en klokgelui, wordt gespeeld door 2500 inwoners van Brugge. Kringwedstrijden Rode Kruis op 13 September. Naar wij vernemen worden de Ro de Kruis-kringwedstrhden voor alle Zeeuwse afdelingen dit jaar op 13 September in Goes gehouden. De winnende afdeling zal uitkomen in de landelijke wedstrijd, welke op 27 September in Gouda wordt georga niseerd. Examens steno en typen te Middelburg. Dezer dagen werden door de Nationale Vereniging van Leraren en Stenografie „Groote" te Middelburg examens afge nomen met het volgende resultaat: Ty pen 120 aanslagen/minuut: Geslaagd: de dames H. vifc Roon, W M. van Dijk, M. Karman, M. P. J. van Helleman, A. C. Verburg, M. du Bois, D Drioel, A. Leijs, M. Johannes, (met lof), J. A. Zeventer (met lof), G. C. Kwel- dam, F. P. van Sluys, M. Th. Verstelle, J E. Paarsmarkt (met lof), L. V, Goed hart en de heren M. G. Verheijke (met lof), F. van Hercules en J. H. Jongste te Middelburg: de dames E. Moens, N.- en St. Joosland; C. C. C. Lijnse en M. C HollesteUe, Souburg; G. M. de Mol, A. C. Tange en J. W. A. Noordhoek, Kam perland; C. Jobse, Blggekerke; G. Wie- ringa, Oostkapelle; C. M, L. de Winde, Breskens; E. M. Sanderse, Veere; Z. Westerbeke (met lof), Westkapelle; N. E. Priester (bewijs), M. Verheul, J. Bom, C. J. Luijk, S. C. Theune, A. E. Beckker C .Groesbeek en de heren J. de Nooyer. E. F. Geysels en A. M. Dagelinckx, Vlis singen. Typen 175 aansl./min. mej. F. J. Hugen- se, Vlissingen. Typen Frans 120 aansl./min. de dames C. A. Wondergem, (met lof) Middelburg; E. L. Vader, (met lof), M. H. Leich en I. N. C. Sanderse, Vlissingen. Typen Duits 120 aansl./min. de dames E. L. Vader, M. H. Leich en I. N. C. Sanderse, Vlissingen. Typen- Engels 120 aansl./min. de da mes M. H. Leich (met lof) E L. Vader, I. N. C. Sanderse, M. A. van Boven en F. W. van Beers, Vlissingen. Steno-typen Nederlands 120 aansl./min. M. C. Stieltjes (steno met lof), Vlisisngen J. Beukelman (steno met lof), Melis- kerke. Steno-typen Frans 120 aansl./min. mej. W. F. Boerop (steno met lof). Goes. Steno-typen Duits 120 aansl./min. mej C. Jobse (steno met lof), Blggekerke. Steno-typen Engels 120 aansl./min. de dames J. Beukelman, Meliskerke en C. Jobse, Biggekerke. Kantoorstenograaf Nederlands 130 lgr./ i. de dames D. M. van Hijfte en I. N. C Sanderse, Vlissingen; D. van Vlaanderen, A. M. Fiegen, J. C. Vermeulen, J. C. de Bree (met lof), T. M. Casteleijn en F. W. van Beers, Middelburg; M. N. Zacharias- se, Biggekerke en M. E. van der Ster (met lof), St. Laurens Kantoorstenograaf Frans 100 Igr./m. de dames M. C. Prince, Middelburg en E. C. Berttng (met lof), Vlissingen. Kantoorstenograaf Engels 100 lgr./m. de ames E C. Berting (met lof) en C. J. G. van den- Berge, Vlissingen en J. G. Val- MIDDELBURG OOK WELDRA AAN DE BEURT Rode Kruis richtte dépendances in te Geersdijk en te St. Philipsland. Naar wij vernemen is het Nederlandse Rode Kruis er toe overgegaan op enkele afgelegen of moeilijk bereikbare plaatsen in ons land bescheiden dé pendances van kringmagazijnen in te richten. Voor Zeeland is dat het geval in Geersdyk op Noord-Beveland en in het dorp St. Philipsland. Deze inrich ting geschiedde met materiaal, dat uit andere depots is vrijgekomen. In de dépendance te Geersdyk zyn 25 kribben met matrassen, kussens, dekens, lakens, enz. en een aantal brancards opgeslagen, in St. Philipsland beschikt men over 20 kribben met toebehoren en eveneens over een aantal brancards. Met de installatie van de zogenaam de rampendepóts is men in Zeeland verder dan in de meeste andere pro vincies. In het gehele land komen 86 van deze depóts, doch in verband met de hoge kosten van inrichting ieder depot kost f 25.000zijn er tot nu toe nog maar vijftig tot stand geko men. Van de zes depóts, welke in Zee land werdén geprojecteerd, zijn ech ter reeds vijf ingericht! Deze vijf be vinden zich in Axel, Oostburg, Vlis singen, Zierikzee en St. Maartensdijk. Deze depóts, welke de paraatheid in geval van calamiteiten, zoals ten tijde van oorlog, aanzienlijk verhogen, zijn uitgerust met splinternieuw en uitste kend materiaal. Dit omvat 90 prima ijzeren bedden met volledige uitrus ting .brancards, een uitgebreide very zameling geneesmiddelen, die telken- jare wordt vernieuwd en alle overige artikelen, die nodig zijn voor de in richting van een bescheiden noodzie kenhuis. De meeste bedden zijn zoda nig geconstrueerd, dat men er geen matras voor nodig heeft, doch met een speciaal ingeschoven zeil kan vol staan. Het is de bedoeling, dat in geval van oorlogshandelingen ongeveer twee derde van de beddenvoorraad gere serveerd wordt voor vluchtelingen en circa één-derde voor gewonden, die Scheepvaart door Westsluis te Hansweert gestremd. WEGENS VERNIEUWING VAN SLUISDEUREN Dit jaar zijn voor de sluizen te Hansweert en Wemeldinge tien nieu we deuren' vervaardigd. Volgende week Dinsdag zal begonnen worden met het plaatsen van het laatste stel, namelijk de buitenvloeddeuren van de Westsluis te Hansweert. In verband hiermee zal de scheepvaart door deze sluis enige dagen gestremd zijn. Slachtoffer van ongeval overleden. In het ziekenhuis te Sluiskil over leed de 39-jarige R. D. A. Colpaert uit Kalke (België), die Zaterdag avond op de Rjjksweg te Sluiskil met zijn motorrijwiel kwam te vallen en met een schedelbasis-factuur werd opgenomen. Arbeider kreeg bout op het hoold Tijdens reparatiewerkzaamheden in een kraan kreeg de 57-jarige kaaibaas van de C.N.A., de heer G. de M. te Sluiskil, een van vrij grote hoogte vallende bout op het hoofd. Op doktersadvies werd de man naar huis vervoerd, waar by onderzoek bleek, dat hij een lichte hersenschud ding had opgelopen. kier (met lof), O.- en ^.-Souburg. Kantoorstenograaf Duits 100 lgr./m. de dames E. C. BerUng (met lof), en M. C. den Boer, Vlissingen. Dictaat-stenograaf vrije stof 130 lgr./m. mej. C. A. Wondergem en de heer A. Te- vel (met lof), Middelburg. Particulier-secretaresse; mej. W. F. Boerop. Goes. WIJ HEBBEN DE VRIJHEID NODIG. Export naar Frankrijk biedt nog weinig perspectief Terwijl half Nederland zyn vacantie heerlyk luierend aan stranden en in bossen doorbrengt, is er in Yerseke weer een gezellige bedrijvigheid in de mosselloodsen en op de percelen. De kittige vaartuigen tuffen over de Oos- terschelde om op de verwaterplaatsen de mosselen op te vissen, in de lood sen waar de zilte lucht van het zeewater de bezoeker tegemoet komt, draai en onophoudeiyk de sorteerbanden, waaraan rappe handen de lege schel- pen en ander afval verwijderen, terwyl langs de transportband de zware trucks worden volgeladen om enkele uren later de Belgische consument zyn veelgevraagde zeebanket thuis te bezorgen. uit België reeds begint af te nemen en meestal rond het nieuwe jaar prac- tisch nihil wordt. Frankrijk moet dan volop kunnen afnemen, wil het niet mis gaan. De consumptie van verse mosselen in Nederland is van vrywel geen betekenis. „Hier eten ze liever zoetekoek", merkte een Yersekenaar laconiek op. Hoe of het er dit jaar met de voorraad beschikbare consumptie mosselen voorstaat? De meningen hierover lopen uiteen. De een zegt, dat er zeker evenveel mosselen als vorig jaar zullen zyn dus ongeveer 500.000 tonnen (van 100 kg) en een ander meent dat er slechts 400.000 tonnen zullen zyn. In ieder geval is het wel zo, dat er op de Waddenzee waar ook de Zeeuwse vissers grote hoeveelheden mosselen hebben ult- fezaaid voldoende mosselen van goe- e kwaliteit en met een behoorlijk visgewicht zyn. Op de Zeeuwse per celen waar ook vrij veel zaad is ge bracht, blijven de consumptiemosse len nog wat achter. Over de beruchte parasiet hoort mea weinig meer kla gen. Naar omstandigheden gaat het thans goed. Ook de pryzen van rond 10 per 100 kg. voor de kwekers zijn zeker niet slecht, zodat de vooruitzichten voor de mosselmannen niet ongunstig zyn, wanneerFrankryk nen al thans niet in de steek laat. Eén maand is de mosselverzending thans weer op gang. Per week gaan er 800 a 1000 tonnen by de Zeeuwse handelaren de deur uit. Men is tot dus ver niet ontevreden, maar het kan beter. Vorig jaar om deze tijd waren de Fransen reeds druk aan de markt, doch doordat Marianne slecht bij kas zit en daarom met contingenten is gaan werken, valt er voor de Zeeuw se mosselkwekers op het ogenblik weinig te leveren. „Wy hebben de vry. heid nodig" zeggen ze op Yerseke. Wanneer de Franse importeurs vry kunnen invoeren dan zyn de Zeeuw se handelaren met bevreesd dat zy hun mosselen niet kwyt zullen raken, al is er dan de concurrentie van het buitenland, dat f 3.per 100 kg., minder offreert, terwijl de Cevemos de prys voor de Nederlandse mosse len dit jaar nog met f 0.50 heeft ver hoogd. Dit prijsverschil zal wellicht de concurrentie in de hand werken, doch dan is er nog voor te vechten. De vraag welke nu de gemoederen bezig houdt is, wat Frankryk na het nieuwe kwartaal zal doen. Wanneer de handel niet vrygegeven wordt of althans het Invoercontingent niet zeer aanzienlijk wordt verhoogd, dan blijven we met een grote voorraad mosselen zitten, zo is het oordeel van handelaren In Yerseke. Temeer om dat in October de belangstelling van- uiteraard niet op een zeil, doch op een matras zullen liggen. Het zesde geprojecteerde rampen, depót In Zeeland komt in Middelburg. Aanvankelijk bestond daar gebrek aan opslagruimte, doch deze is thans beschikbaar op de verdieping van het Rode Kruisgebouwtje aan de Kinder dijk, waarin ook regelmatig oefenin gen worden gehouden. Binnen afzien bare tUd hoopt men ook dit laatste Zeeuwse rampendepót te kunnen in richten. Zodra alle 86 depóts in Nederland tot stand zijn gekomen, zullen de reeds bestaande provinciale depóts ver nieuwd worden. Het provinciaal de pót voor Zeeland bevindt zich te Goes, reden waarom in deze stad geen ram pendepót is ingericht en het zal na de vernieuwing viermaal de materiaal- voorraad hebben van de rampende póts. Het Rode Kruis-korps en de E.H. B.O. in Zeeland zijn, zoals bekend, toegevoegd aan de dienst voor de be scherming der burgerbevolking. Op papier is de gehele organisatie ge reed. Op het Rode Kruisbureau te Middelburg vernamen wij, dat men reeds thans al het mogelijke doet om de colönne's zo paraat mogelijk te doen zijn, door het regelmatig oefenen sterit te stimuleren. Er is nu een oefenfonds in het leven geroepen, waaraan iedere afdeling 15 cent per lid afdraagt. Wan neer afdelingen een oefening willen houden, geven zy dit op aan het kringbestuur en kunnen zy uit dit fonds een bijdrage ontvangen ter be strijding van de onkosten. Het gevolg van deze actie is, dat er méér ge oefend wordt dan vroeger. Ook dit kan men in verband brengen met het werk voor de bescherming van de burgerbevolking, evenals de oprich ting van nieuwe Rode Kruiscursussen in Oostburg, Zaamslag en andere plaatsen. Proefleiding in de Zuidwatering. (Slot van pag. 1) DE EGALISATIE. Wat de wegen betreft werden in 1950 21 bestekken gegund tot een gezamenlijk bedrag van 2.714.945 voor een totale lengte van 144 km. Aan het einde van het verslagjaar kwamen gereed 45 km. klinkerweg, 93 km. wegen met gesloten wegdek en 114 km. aarden baan met funde ring. Voorts werd aanbesteed het vergraven van 68.000 m3 grond voor waterlopen en sprinken in de Noordwatering en werd 31.000 m3 grond uit de Middelburgse vesten ge baggerd. Bij verruiming van de Me- liskerkse watergang werd ca. 67.000 m3 verzet. Voor een complex gronden in de Zuidwatering (175 ha.) werd tot onderbemaling besloten. Tevens werd de bouw van zeven bruggen en vijf duikers aanbesteed. Ook in het verslagjaar werd getracht een zo groot mogelijke hoeveelheid delfspe- cie te verwerken. Waar wegen en waterlopen worden aangelegd en de delfspecie nog niet is opgeruimd, is het werk nog maar voor de helft ge reed. De verwerking van deze grond in aangrenzende percelen, vaak sa mengaande met egalisatie, wordt door de landbouwers met gemengde gevoelens waargenomen. Vooral de egalisatie van percelen ontmoette nogal critiek. In Schellach, in de om geving van Domburg, bij Zoutelande en in de Zuidwatering zyn de resul taten van goede egalisaties echter reeds voor ieder zichtbaar geworden. Voor geheel Walcheren is voorts op een winst aan culltuurgrond te reke nen. De kosten van net verwerken van delfgrond, het ondergraven van stroomgrond, afgraving van hoogge legen terrelngedeelten en verwerken grond uit vergraven kavelsloten (in totaal 1.046.358 m3) werden begroot op 4.765.565. Het aantal DUW-ar- beiders varieerde van 139 tot 2089, het aantal vrije arbeiders van 30 tot 232. INDRUKWEKKENDE GETALLEN. i 1950 werd aan schadevergoe dingen een bedrag van 386.838 uit gekeerd. Dat jaar werden 3.134.000 klinkers, 43.250 ton puin, 65.100 ton slakken, 21.000 ton silex, 8900 beton- buizen en 1.238.000 drainbuh.en ver werkt, terwyl 598.400 bomen en 410.900 struiken werden geplant. In het voorjaar verhuisden 45 ge zinnen naar de N.O. Polder. Op ver zoek van de Herverkavelingscommis sie verklaarde de Stichting tot behe ren van landbouwgoederen zich be reid zes boerderyen voor gemengde bedrijven van 1214 ha. in de Zuid watering te bouwen. Deze stichting kreeg in totaal 210 ha. in eigendom. Van de by de begrotingen toege stane gelden werd in 1950 in totaal 9.907.000 uitgegeven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 2