PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Mr. Donker voert oriënterende besorekingen D£ BILT Proefleiding in de Zuidwatering nadert voltooiing K Kantlijn FRANSE POLITIE SPEURT NAAR TWEE ITALIANEN Vandaag NEDERLANDSE TROEPEN ZIJN IN DUITSLAND GEWENST 195e Jaargang-No. 184 Dagblad uitgave van ae Ilrma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred. G. Balllntijn. PL verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 ct. per week. t 5.45 p. kw., £r. p. p. f 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 7 Aug. 1932 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct. per mm. Minimum p. advertenUe l 3.- Ing. mededelingen driemaal tarlel. Kleine advertenties (max. 8 regels i van 1-5 regels f L—tedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C. Middelburg. Bur. Vlissingen Walstr. 58—60, telef 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160). i.iiddelburg. Markt 51. telef. 3841; Goes. Lange Vorststraat 63. telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg: Finlandstraat 2. telef. 16; Terneuzen: Brouwerijstr. 2; Zierikzee^i_JJogerdst^^ IS ER NOG EEN MOGELIJKHEID Geen mededelingen „Laat mij eerst eens rustig scharrelen (Van onze parlementaire redacteur). Den Haag, 6 Augustus. De nieuwe kabinetsformateur, rar. L. A. Don ker, is Woensdag, zoals gebruikelijk, zijn pogingen tot het vormen van een kabinet begonnen met het voeren van oriënterende besprekingen. Uiter aard bezocht hij allereerst de twee vorige formatenrs: 's ochtends dr. Drees in diens kabinet aan het Plein 1813 en vroeg in de middag professor Beel in het ministerie van Binnenlandse Zaken. Later op de dag begaf de formateur zich naar het ministerie van financiën, waar hij zyn tijdelijk „hoofdkwartier" heeft gevestigd. Hier ontving hij achtereenvolgens de ministers Rutten, Stikker en Staf. 's Avonds sprak mr. Donker nog met prof. dr. W. J. A. Kernkamp en de ministers van den Brink en Mansholt. Tijdens een bijeenkomst met een aantal journalisten deelde de forma teur ons Woensdagochtend mede, dat hij over de hem wachtende taak wel iswaar bepaalde positieve denkbeel den heeft, maar dat hij op het ogen blik niet bereid is enige aanwijzing, hoe gering ook, te geven, welke rich ting hij met zijn pogingen een kabi net te formeren van plan is in te slaan. Mr. Donker motiveerde deze volstrekte zwijgzaamheid met er op te wijzen, dat de ervaring van de afgelopen weken hem had geleerd, dat zelfs binnenskamers gehouden besprekingen reeds een ernstige be lasting voor het welslagen van een formatie-poging kunnen vormen. Be- vendien heeft de grote publiciteit, welke tot dusver aan deze formatie werd gegeven, er toe geleid, dat tal ijk, zei bijna iedereen toen in Nederland de verkiezingen ach ter de rug waren, nu kan er ten minste eindelijk eens zonder veel moeite een kabinet worden gevormd! En sedertdien zijn wij druk aan het formeren, zonder ophouden, weken en weken lang. Niets leek eenvoudiger, dan dat de winnende Partij van de Arbeid en de nog altijd zeer sterke K.V.P. de kop pen bij elkaar zouden steken en de aetels verdelen. Zij zouden over een ruime meerderheid in de Tweede Ka mer hebben beschikt. De Partij van de Arbeid wilde dat ook wel. Maar de K.V.P. wilde dat niet. De katholieken verlangden, dat ten minste de A.R. en de C.H. in moei lijke tijden als deze bij het regerings beleid betrokken zouden Worden. Er zat voor de zegevierende Partij van de Arbeid niets anders op, dan daarin toestemmen. Toen waren het de A.R., die eisen stelden. Een verloren verkiezings strijd? zo redeneerden zij; alles goed en wel, maar als men wil hebben, dat wij mééregeren, dan op onze voor waarden. En zij begonnen te peuteren aan de spectaculaire portefeuille van Sociale zaken, welke de P.v.d.A. niet laat glippen. Drees gaf de opdracht terug. Beel probeerde op dezelfde manier, als waarop Drees het geprobeerd had, een kabinet voor elkaar te dokteren. Hij faalde eveneens. En daar zitten we nu. Er zal een extra-parlementair ka binet moeten komen, zo rede neren thans velen. Ogenschijn lijk zijn daarmede de moeilijkheden voor een goed deel opgelost Men vor- me een extra-parlementair kabinet! zou men zo zeggen. Zodra het woord extra-parlementair evenwel gebruikt wordt, ontstaat er een soort van Babylonische spraakver warring, want iedereen bedoelt daar wat anders mee! Niemand weet pre cies wat het is. Men weet alleen dat zulk een kabinet niet gebonden mag zijn aan een groep van fracties in de Kamer. Mag het evenwel wel gebon den zijn aan door de fractievoorzitters gemaakte afspraken? Er zijn er, die dat beweren. Maar o.i. krijgt zulk een extra-parlementair kabinet dan toch al weer een aardig parlementair ka rakter! Mr. Donker, de voorzitter van de P.v.d.A.-fractie, is nu bezig zijn krach ten te beproeven op de kabinetsforma tie. Onze parlementaire redacteur wijst er reeds op, dat hy er de man niet naar is om aanstonds naar een extra-parlementair kabinet te stre ven. Maar wat dan Het schijnt, dat mr. Donker nog enige mogelijkheden ziet en voorlopig dienen we dus af te wachten of hij er wel in zal slagen die te effectueren. Intussen gaat het er op lijken, dat de uitbreiding van de Tweede Ka mer van 100 tot 150 leden voor ge ruime tijd van de baan is. Zoals men zich herinneren zal, werd het uitbrei- dingsvoorstel verworpen door de Eer ste Kamer, omdat een aantal leden niets voelde voor de mogelijkheid van overdracht van het recht tot stem men. Het resultaat is, dat het vermoede lijk vier jaar zal duren, eer er van uit breiding weer sprake is. Van de grondwetsherziening, waarover zoveel te doen is geweest, is practisch niets over gebleven. Als er ooit gesproken kon worden van veel leven om niets, dan wel in dit geval. En intussen hebben onze parlemen tariërs, die zelf van oordeel waren, dat hun taak te omvangrijk was, het zich zelf nodeloos moeilijk gemaakt... van door de partijen ingenomen posi ties thans zo goed als „bevroren" zijn. Op dit ogenblik zouden uitvoerige mededelingen, door of namens de for mateur gedaan, de zo moeilijke si tuatie dan ook alleen maar ingewik kelder kunnen maken. „Men moet aldus mr. Donker een broedende kip niet storen. Laat mij nu eens een paar dagen rustig scharrelen!" De formateur gaf tenslotte te ver staan, dat hij een zo snel mogelijke voortgang met zijn formatie-pogin gen wenst te maken aangezien de tot standkoming van een kabinet thans dringend is geboden. SPECULATIES De gevolgen van deze zwijgzaam heid van de formateur over zijn plan nen zyn in politieke kringen duidelijk te bespeuren. Men is namelijk zijn voornaamste houvast by het beoorde len van de situatie kwyt. Vele specu laties werden ons dan ook als dé waarheid aangeprezen en het verve lende voor de politieke waarnemer is dat deze „waarheden" elkander dikwijls op de belangrijkste punten volstrekt tegenspreken en veelal slechts waarde hebben als gedachten van welke een bepaalde hoop of vage vrees de vader is. Over enkele kwesties bestaat ech ter een vrij grote eenstemmigheid; ten eerste dat de nieuwe formateur als vooraanstaand lid van de P.v.tLA. er allerminst de man naar is om van meet af naar een extra-parlementair, laat staan naar een zuiver zakenka binet te streven. Ten tweede, dat uit het in beraad houden van de forma tie-opdracht door mr. Donker mag worden afgeleid, dat hy niettegen staande de bijzonder ingewikkeldheid van de huidige politieke situatie al thans een kleine mogelijkheid op suc ces aanwezig; moet achten. (Vervolg op pagina 6.) Honden bewaken Nederlandse vliegvelden. Bij het luchtmachtbewakingskorps worden op het ogenblik honden ge bruikt voor de bewaking van vliegvel den. Zeven honden zijn reeds inge schakeld bij de bewaking van de vlieg basis Soesterberg, 15 zijn thans in op leiding. Dit aantal zal nog belangrijk worden uitgebreid. Dat van de drie onderdelen der strijdmacht juist de luchtmacht be gonnen is met het gebruik van sur veillance-honden. vindt zijn oorzaak in het feit, dat vliegvelden door hun uitgestrektheid moeilijk te bewaken zijn. De ervaring heeft uitgewezen, dat een patrouille van één man 'on één hond doelmatiger werkt dan twee patrouilles van twee man. Het ge bruik van honden drukt dus de kosten van de bewaking. De dieren, die gemiddeld 75 gulden kosten moeten speurzin hebben en moed. goed kunnen bijten en geen angst kennen door een schot of laag langs de grond gierende straalvliegtui gen. DE MOORD OP DE FAMILIE DRUMMOND. Boeren en kampeerders zijn bang geworden. De Franse politie heeft Woensdagavond haar uasporingen In verband met de moord op de Britse familie Drummond geconcentreerd op het zoe ken naar twee Italianen. Een der gezochten is gedeserteerd uit het Fran- se vreemdelingenlegioen, de andere had zich voor dienstneming opgegeven, doch werd afgekeurd, waarna hij uit Marseille is vertrokken. De politie vond op ongeveer 40 km. van de plaats van het misdrijf een met bloed be vlekte uniform van de deserteur; zy wil hem ondervragen. Eerder was gemeld dat de deserteur Zaterdag j.l. de Frans-Italiaanse grens was overgestoken, doch volgens latere berichten zou hy weer in het heuvelachtige gebied, waar de drievoudige moord is gepleegd, zyn waar genomen. Er zijn in de Franse pers in ver band met deze moordzaak niet-malse commentaren geleverd, hetgeen me de een aansporing voor de politie is de zaak met zeer veel kracht aan te pakken. Als onderdeel van het onderzoek wordt thans gezocht naar de dief van een zwarte Citroen, die op ongeveer 100 k.m. van Forcalquier, de plaats in welker omgeving de drievoudige moord werd gepleegd, is gestolen. De eigenaar-bestuurder is met een knup pel neergeslagen, men vond hem langs de kaïft van de weg. Ook acht men het mogelijk, dat verband be staat tussen de poging om een Brit se zakenman met bedreiging van wapens te beroven en de misdaad bij Forcalquier. De berovingspoging ge schiedde Dinsdag nabij Aix-en-Pro- vence, dat ongeveer 90 km. ten Zui den van Forcalquier is gelegen. Drummond heeft Maandag in een hotel in de naburige stad Digne ver klaard van plan te zijn de komende nacht buiten te kamperen. De politie acht het met uitgesloten dat deze op merking is. opgevangen en dat de moordenaar(s) moet(en) worden ge zocht onder hen, die haar hebben ge hoord. IEDEREEN IS VOORZICHTIG GEWORDEN. De drievoudige moord heeft een atmosfeèr van angst doen ontstaan in de dorpjes en op de afgelegen boerderijen in deze dun bevolkte Z. Franse heuvelstreek. De boeren ver sperren 's nachts de deuren en zy houden hun geweren onder het be reik. Kampeerders, die vroeger aar dige, doch afgelegen kampeerplaat sen uitzochten, slaan thans hun ten ten op minder eenzame plekjes op. De drie verslagenen zullen van daag op iet kleine kerkhof van For calquier ter aarde worden besteld. NIETS GESTOLEN. De politie heeft thans vastgesteld dat niets van de bezittingen der Drum monds is gestolen. Professor Marian een vriend van de Drummonds, die de stoffelijke resten heeft geïdentificeerd Vissersvaartuig sloeg om. Doordat het net vastraakte, is Woensdag op de Waddenzee boven de provincie Groningen het vissersvaar tuig Tm. 32 (uit Termunten) omge slagen. De schipper en zyn knecht f eraakten te water, maar konden oor een passerend passagiersvaar tuig van Borkum worden gered. zeide dat Sir Jack geen vijanden had. Hij verklaarde er van overtuigd te zijn dat een vagebond de drievou dige moord heeft gepleegd. De Fran se politie verklaarde Woensdagavond het uitgesloten te achten dat de po litiek aan het misdrijf ten grondslag ligt. ...is het 125 jaar geleden, dat ingevolge een rapport van ge nees- en scheikundigen, door koning Willem I het begraven binnen de steden werd verbo den, terwijl aan de gemeente besturen de verplichting werd opgelegd voor de aanleg van begraafplaatsen buiten de be bouwde kom der gemeenten te zorgen; ...is het zeven jaar geleden, dat boven Hirosjima de eerste atoombom werd uitgeworpen. y Tragisch ongeval in Rotterdam. Woensdagmiddag is de vierjarige J. F. van A. te Rotterdam op ue Overschieseweg onder een tankauto geraakt en op slag gedood. Het on geluk gebeurde toen de hoge brug, na afgesloten te zyn geweest, juisi weer was opengesteld en de veie wachtende voertuigen zich een weg zochten. De moeder van het slacht offer, die haar zoontje achter op de fiets had, geraakte bekneld en viel met het gevolg, dat het ventje onder de auto kwam. GEZAMENLIJKE TRAINING NODIG. Legering aldaar uit militair oogpunt raadzaam, aldus generaal Harding „Uit militair gezichtspunt gezien zou het raadzaam zyn ook Nederlandse troepen In Duitsland te stationneren", aldus verklaarde Woensdag gene raal sir John Harding, bevelhebber van het Britse Kynleger en verant woordelijk voor de Noordelyke groep der N.A.T.O.-strijdkrachten in de cen trale sector. Hy legde er de nadruk op, dat de Britse, Nederlandse, Belgi. sche en Canadese N.A.T.O.-troepen onder zyn verantwoordelijkheid veel gezamenlijke training nodig hebben om de problemen van hun samenwer king ten voile te overwinnen. De legering van Nederlandse troepen in Duitsland houdt volgens de generaal financiële complicaties in, die bulten zyn competentie vallen. „Er is overigens reeds -en hechte vorm van samenwerking bereikt", zo zeide generaal Harding; het hoofd kwartier van het Blitse Rijnleger heeft in teite opgehouden een Engels hoofdkwartier te zyn. De generaal die deze week het Rijnleger verlaat om chef van de staf der imperiale strijdkrachten te worden, was geest driftig over „het zeer grote enthou siasme by de onder zijn bevel gehou- Breda-Oranjestad organiseerde ter gelegenheid van haar 700-jarig be staan Woensdag een samenkomst van burgemeesters van die steden, wel ke reeds hun 700-jarig bestaan hebben gevierd. Aanwezig waren de burge meesters of hun vertegenwoordigers van: Aardenburg, Arnhem, Cuyk, Delft, Deventer, Doesburg, Dordrecht, Elburg, Geertruidenberg, Grave, Den Bosch, Lochem, Middelburg, Naarden, Nymegen, Oldenzaal, Ommen, Rijssen, Roermond, Sittard, Tiel, Thorn, Utrecht, VVyk by Duurstede, Zait- bommel, Zierikzec cn Zutphcn. Het gezelschap voor het versierde raadhuis. WATER VOOR WALCHERENS WEIDEN. Hoe kunnen exploitatietekorten worden gedekt Een belangryk facet van de herverkavelingswerkzaamheden op Walche ren, welke, naar Woensdag is bekend gemaakt, in 1950 bijna tien millioen gulden hebben gekost, is de drinkwatervoorziening ten plattelande, waar. aan ondermeer de veehoudeiy zo dringend behoefte heeft. Na vele bespre kingen begint er thans enige tekening in deze zaak te komen. In de Zuid watering is men momenteel druk bezig met de aanleg van een circa zeven kilometer lange proefleiding, waarvan de hoofdleiding nagenoeg gereed is, terwijl weldra begonnen wordt met de „dienstleidingen" naar de boerderij en en weilanden. By het aanbrengen van ca. 90 km. aanvoerleïding zal het mogelijk zyn hierop een groot aantal boerderijen en de belangrijkste weidecomplexen aan te sluiten. Het vormt echter nog een grote puzzle, op welke wijze de te verwachten exploitatietekorten (een groot net met be trekkelijk weinig aansluitingen) gedekt kunnen worden. Het is voor de Herverkavelingscommissie niet mogelijk een gekapitaliseerd bedrag aan de Waterleidingmy. „Midden-Zeeland" beschikbaar te stellen. Daar de me ningen over het nut van fondsvorming meer verdeeld raken, is zelfs al ge dacht aan een oplossing, waarbij de kosten van een toekomstige vernieu wing van het net aan een volgend geslacht worden overgelaten. Een be slissing te dien aanzien is echter nog niet genomen, zo vernemen wjj. In het Woensdag verschenen jaar verslag over 1950 staat vermeld, dat de Tuinbouwcommissie, die een gede gen raport uitbracht, op Walcheren vijf typen van bedrijven onderscheidt, waarop tuinbouw wordt uitgeoefend. De beste tuinbouwgronden liggen bij Oostkapelle, waar men 16 beroeps tuinders aantreft. De commissie con stateert, dat ca .50 van de tuin bouwgronden door de gebruikers worden gepacht. Een belangrijke op pervlakte, voor tuinbouw gebruikt, moet hiervoor minder of totaal onge schikt worden geacht. Vele bedrijven komen voor vergroting in aanmer king; zij zullen hierdoor meer renda bel worden. Ongeveer 40 ha. voor tuinbouw geschikte grond zal nodig zijn om de door de tuinbouwers ge wenste en door de commissie verant woord geachte sanering tot stand te brengen. De Wegencommissie heeft zich voornamely'k bezig gehouden met het vraagstuk hoe het onderhoud van het nieuwe wegennet geregeld dient te worden. Zoals bekend is inmiddels besloten tot oprichting van een weg schap. Wel is overwogen, of de Pol der Walcheren het onderhoud op zich zou nemen, doch een bezwaar daarte gen bleek te zijn het weinig uitge breide belastinggebied van de Polder, waarin alleen eigenaren van onroe rend goed worden aangeslagen. On derhoud door elke gemeente afzon derlijk werd niet wenselijk geacht omdat de nieuwe asfalt- of teerwegen voor het onderhoud een outillage vragen, waarover de kleine gemeen ten niet beschikken. Onderhoud door één lichaam werd ook hierom het meest gewenst geacht. De verkrij ging van de nodige financiën en de verdeling van de lasten over hen, die tot nu toe het wegenonderhoud finan cierden, speelt natuurlijk een rel. De oude verdeling van bijdragen *n de kosten kan niet als basis voor een nieuwe regeling worden genomen, omdat het aantal km. verharding in elke gemeente vóór de herverkave ling sterk afwijkt van dat nadien en omdat sommige gemeenten goede wegen aanlegden en hierdoor meer kosten maakten dan andere, dip voor de wegenverbetering nog niets deden. (Vervolg op pag. 2.) Vliegende schotels boven Spijkenisse In Spijkenisse hebben enkele perso nen Dinsdagavond van omstreeks vijf over half elf af gedurende circa vier minuten, naar zij beweren, een wit afgeplat voorwerp in Oostelijke rich ting in de lucht gezien. Een van hen mevrouw A. C. van DodegomJansen, vertelde, dat het voorwerp aanvanke lijk een wit wolkje scheen, dat echter later van vorm veranderde en zich als een rups snel ging bewegen. Het ver dween in Oostelijke richting. den oefeningen en de belangstelling van alle troepenleiders in de ontwik keling van een werkelijk saamhorig heidsgevoel" De midden September te houden manoeuvres van de Noordelijke groep die de betekenisvolle naam ..Hold fast" zullen dragen, zullen van veel grotere omvang zijn dan de beide voorgaande. Hieraan zullen drie Brit se en enkele Belgische divisies deel nemen, daarnaast de Canadese troe pen in Duitsland en „aanzienlijke Ne derlandse strijdkrachten". Er zyn echter nog grote taalproblemen te overwinnen. De generaal zeide, dat ook in de standaardisering van wapens nog niet veel vooruitgang is gemaakt, het geen bleek uit het feit, dat de Neder landse en Belgische troepen, in tegen stelling tot de Britse, van Ameri kaanse wapens waren voorzien. Ge neraal Harding was van mening, dat de Duitsers een belangrijke bijdrage zouden kunnen leveren aan de kracht van de N.A.T.O., voornamelijk door hun grote ervaringen in de strijd te gen het rode leger. Samenwerking met de Duitse troepen zou echter niet mogen worden overhaast. De houding van de N.A.T.O.-troepen tegenover het Duitse volk moet volgens Har ding „fair en vriendschappelijk" zijn. Drie „Westerling-arres tanten in vrnlieiJ nesteld. Zij zaien sinds 1950 gevangen. Drie van de zgn. „Westerling-ar restanten" zijn door de Indonesische autoriteiten op vrije voeten gesteld, al dus verneemt Aneia. Het zijn A. W. Burger jr.. R. Haasjes en E. Hooper. Zij bevonden zich sinds begin 1950 in gevangenschap. R. Haasjes is 30 jaar en employé van de K.L.M. te Djakarta, A. W. Burger jr. is 26 jaar oud en inspecteur van po litie 2e klasse te Djakarta, E. J. Hoo per is 22 jaar en is motor-ordonnans te Djakarta. Dader van roofoverval bleek politiek delinquent. Reeds sedert 1945 ondergedoken De aanhouding van de daders, die op 1 Augustus jl. een roofoverval op een bestelauto van de Rotter- damsche Bank pleegden zoals men weet met bitter weinig succes heeft tot gevolg gehad dat te vens een politiek delinquent, die zich sedert het eind van de oorlog had schuil gehouden, in handen van de politie is gevallen. Een van de arrestanten had ge zegd Jan Groen te heten en in Kleef geboren te zijn. De recherche kreeg echter argwaan, niet alleen omdat hij geen papieren kon tonen, maar ook omdat hij zonder enig accent sprak. Ofschoon de arrestant volhield Groen te heten, is men er tenslotte in geslaagd zyn ware identiteit vast te stellen. Hij bleek een oudere broer van de andere dader te zijn en zich zelf van boekbinder tot kunstschil der te hebben gebombardeerd. Aan gezien hij als politiek delinquent ge signaleerd stond, leefde hij sinds Y45 ondergedoken, meestal op kosten van derden. Dit begon hem te vervelen en daarom had hij getracht door deze overval aan geld te komen. Drama te Someren was geen ongeval. AUTOBESTUURDER GEARRESTEERD Naar aanleiding van het onderzoek dat de justitie heeft ingesteld naar het ongeluk te Someren, waarby een auto te water reed en de echtgenote en drie dochtertjes van de bestuur der om het leven kwamen, is laatst genoemde, S. uit Hamont (België) thans gearresteerd en onder veraen- king van moord of doodslag in So meren in verzekerde bewaring ge steld. S. was na het ongeval in het zie kenhuis van Helmond- aanvankelijk ter opbservatie opgenomen, doch na het eerste onderzoek waren er reeds voldoende aanwijzingen dat ^ier met meer van een ongeval sprake kon zyn. Het parket te 's-Hertogenbosch neemt dan ook aan, dat S. met op zet in het water is gereden. VERWACHTt VEEL BEUULHJLNG. Geldig tot Donderdagavond Half tot zwaar bewolkt met af en toe regen en kans op onweer. Onge veer dezelfde temperaturen. Zwakke tot matige veranderlijke wind.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 1