PftOVIHCIAlE ZEEUWSE COURANT Ook prof. Beel heeft zijn opdracht moeten teruggeven Grootse feestweek in Vlissingen vraagt de aandacht DÊBILT BELGISCHE C.V.P. KEURT DE STAKINGSACTIES AF VROUW EN DRIE KINDEREN BIJ HELMOND VERDRONKEN 195e Jaargang-No. 182 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred. G. BallinUJa. PI. verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 ct. per week, f 5.45 p. kw.. fr. p. p. t 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 5 Aug. 1952 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct per mm. Minimum p. advertentie 1 3.— Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—6 regels f L—Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dJt Blad' 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z-C Middelburg. Bur. Vllss' igen Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160). Middelburg, Markt 51. telef. 3841; Goes. Lange Vorststraat 63. tel el. 2475 (b.g.g Oostburg; Finlandstraat 2 telef. 16; Terneuzeo Brouwerljstr 2; Zlerikzee logerdstr itiO «iet. 26. SITUATIE STEEDS MOEILIJKER P.v.d.A. wees ook extra-parlementair Kabinet van de hand (Van onze parlementaire redacteur). 's-Gravenhage, 4 Augustus. Het kabinet der koningin deelde Maandag middag rond half vyf mede: „Prof. dr. L. J. M. Beel heeft H.M. de Koningin verzocht hem te willen ontheffen van zyn opdracht tot het vormen van een kabinet. De koningin heeft dit verzoek ingewilligd". Tevoren had de kabinetsformateur om half twaalf een bespreking met dr. Drees, terwyl hy van drie tot vier uur mr. Donker van de P.v.d.A., prof. Romnie van de K.V.P., dr. Schouten van de A.R. Party en de heer Tilanus van de C.H.U. op zyn departement had ontvangen. Tydens deze samen komst bleek de formateur overduidelijk, dat met het oog op de houding van de P.v.d.A. voor hem ook de mogelijkheid van het vórmen van een ex tra-parlementair kabinet niet aanwezig was. Gelijk uit het bovenstaande blijkt heeft dus thans ook prof. Beel zich genoopt gezien zijn opdracht terug te geven. Maar niet dan nadat hij voor zichzelf en in overleg met an deren zeer serieus had nagegaan of er voor hem wellicht nog mogelijk heden aanwezig waren om op basis van het door dr. Drees opgestelde programma, overleg met de vier be kende fracties hetzy tot een parle mentair, hetzij tot een extra-parle mentair kabinet te geraken. Wat de eerste mogelijkheid (die van een kabinetsformatie in overleg met de vier fracties) betreft, deze was verleden week Woensdag met het weigerend antwoord van de Par tij van de Arbeid al zo goed als van de baan. Wij moeten ons namelyk al zeer sterk vergissen als het bekende schema van zetelverdeling niet het laatste woord van de formateur in deze materie betekende. Elke verde re verschuiving in het schema zou of voor de formateur, öf voor een der by het overleg betrokken partyen on aanvaardbaar zijn geweest. Wij heb ben dan ook de stellige indruk, dat de bijeenkomst van Maandagmiddag met de vier fractievoorzitters ener zijds beoogde in een gezamenlijk gesprek de eerste poging van prof. Beel af te ronden, en anderzijds door de formateur aangewend, nu hij alle fractievoorzitters hier toch bij elkaar had, om zich te oriënteren over zijn Mr. Donker bij de Koningin Het kabinet der koningin deelde Maandagavond het volgende mede. De voorzitter van de P.v.d.A.-fractie in de Tweede Kamer, mr. L. A. Don ker, is hedenavond om half negen door H.M. de Koningin op paleis Soestdrjk in audiëntie ontvangen. Prins en prinsesjes uit Helsinki teruggekeerd. Prins Bernhard en de prinsessen Beatrix en Irene zijn Maandagavond om half zeven met 'n regeringsdakota uit Helsinki op Soesterberg terugge keerd. De prins en zijn dochters ge bruikten de lunch in Kopenhagen. Ook het koninklijk jacht, de „Piet Hein", heeft de terugreis naar ons land aanvaard. „Vliegende schotels zijn niet van ons". VERKLARING VAN AMERI KAANS GENERAAL De Amerikaanse generaal Roger Ramey heeft verklaard, dat uit de 1.500 rapporten over „vliegende schotels", opgesteld sinds 1947 niet gebleken is, dat men hier met voor werpen van vaste stof te maken heeft. Niets wees op een dreiging voor Amerika. Hij achtte het onmo gelijk, dat de Sowjet-Unie deze voorwerpen naar Amerika stuurt. „Ik kan eMiter definitief verklaren dat zij (de schotels), niet aan ons toebehoren," zo voegde Ramey hier aan toe. Ali Maher wil kosten van levensonderhoud verminderen. Commissie stelt onderzoek in naar eigendommen van Faroek. De Egyptische minister-president Ali Maher heeft Maandagavond me degedeeld dat maatregelen zullen worden genomen om de kosten van levensonderhoud in Egypte, die thans 350 procent hoger zijn door voor de oorlog te doen dalen. Ali Maher deelde voorts mede dat de regering zich bezig houdt met de reusachtige eigendommen, die ex-ko ning Faroek in Egypte bezit Hfl bezit ruim honderd duizend hectare land bouwgrond verscheidene paleizen verzamelingen kunstvoorwerpen van fabelachtige waarde en een persoon lijk fortuin van tenminste 212.000.000 grilden. Een regeringscommissie is opgedragen na te gaan hoe Faroek zyn bezittingen heeft verworven. De regering overweegt voorts het bedrag, waarop de leden der Egyp tische koninklijke familie van staats wege recht hebben, met een derde te verminderen. kansen inzake de formatie van een extra-parlementair kabinet. Een der gelijk kabinet komt immers wèl tot stand zonder formeel overleg met de fracties, maar dit betekent geens zins, dat de voor een portefeuille aan te zoeken personen zich niet in vele gevallen zouden verstaan met de po litieke leiders van de partij, tot welke zij behoren. En het advies van deze politieke leider pleegt meestal zwaar le wegen. Tegen deze achtergrond is het volkomen begrijpelijk, dat prof. Beel de fractie-voorzitters heeft ge vraagd hoe hun advies in deze even tueel zou luiden. Op deze vraag heeft, zo heeft men ons verzekerd, mr. Donker geant woord, dat de P.v.d.A., die zoals men weet een vurig voorstandster is van een parlementair kabinet, de forma tie van een extra-parlementair ka binet als een nog verder gaande ver slechtering van haar positie zou be schouwen, zodat op een gunstig ad vies aan voor het ministerambt aan te zoeken leden van deze partij niet zou kunnen worden gerekend, In dit verband wyzen wij er met nadruk op, dat er geen enkele reden is om aan te nemen, dat prof. Beel bij de eventuele samenstelling van een extra-parlementair kabinet op enig belangrijk punt van plan was af wij ken van zijn verleden week opgesteld schema. De andere drie fractievoorzitters hadden geen bezwaren. Nu kan men zich afvragen waarom de formateur na de mededeling van mr. Donker niet nog andere mogelijk heden heeft geprobeerd, zoals over leg met de V.V.D., of de formatie van een met deze party en de drie Chris telijke partijen meer of minder ver want extra-parlementair kabinet. (Vervolg op pagina 6.) 28 doden bij botsing tussen twee autobussen in Texas. Tengevolge van het op elkander rij den van twee autobussen te Waco in de Amerikaanse staat Texas zijn ten minste 28 personen om het leven ge komen. Onder de doden bevinden zich de bestuurders van de beide bussen. De lijken van 28 inzittenden zijn ge borgen; vijf passagiers worden nog vermist. 24 gewonden zijn in zieken huizen opgenomen; de toestand van velen van hen is ernstig. DE STRIJD OM DE DIENSTTIJD. Maar de incidenten duren toch voort. Het nationale comité van de C.V.P. (de Katholieke party in België) heeft na afloop van een Maandag gehouden vergadering een motie bekend ge maakt, waarin de stakingen, die zich de afgelopen dagen hebben voorge daan als protest tegen de 24 maanden diensttyd, scherp worden veroor deeld. In de motie wordt evenwel gezegd, dat een gelijkschakeling van de diensttijd in de lauden van de Europese Verdedigingsgemeenschap zonder verwijl verwezenlijkt dient te worden en de Belgische regering hierop al haar streven moet richten. De incidenten in de kazernes on der de dienstplichtigen, die verwacht hadden na 18 maanden diensttijd te kunnen afzwaaien duren intussen nog voort. Van de zijde van het departe ment van landsverdediging wordt in dit verband vernomen, dat een 60-tal dienstplichtigen in de nacht van Zon dag op Maandag hun kamp te Casteau hebben verlaten. Zij begaven zich naar het derde linie-bataljon te Sabbe, waar zij trachtten de daar ge legerde recruten te bewegen zich by hen aan te sluiten. Op weg naar Charleroi werden zij door de Rijks wacht aangehouden. Intussen is een onderzoek inge steld naar de gebeurtenissen in de Leopold-kazerne te Namen, waar de dienstplichtigen, na het meubilair en de ruiten te hebben vernield, een betoging organiseerden in de straten van de stad en waar het tot heftige botsingen kwam met leden van de Rijkswacht en de militaire politie. NOG STEEDS STAKINGEN De stakingsbeweging in het gebied van Luik duurt voort. Verwacht wordt dat na de algemene staking van 24 uur, die door het Belgische Hefschroefviiegtuigen naar Nederland Voor K.L.M.-diensten in eigen land Dr. Plcsman heeft medegedeeld, uat de K.L.M. op het ogenblik de moge lijkheden van het gebruik van hef schroefviiegtuigen bestudeert. „Eind 1953 hopen wij twee helicopters S-55, maar met andere motoren dan de Amerikaanse, in gebruik te nemen" zo zei de president-directeur van de K.L. M„ naar wiens mening het hefschroef- vliegtuig in 1960 economisch bruik baar zal zijn. Desgevraagd vertelde dr. Plesman, dat de helicopters bestemd zullen zijn voor het burgerluchtverkeer in Neder land. Dr. Plesman deelde dit mede, nadat hij de twee Sikorsky S-55 hefschroef viiegtuigen van de Amerikaanse mili taire luchtvervoersdienst, die als eer ste helicopters in de luchtvaartge schiedenis de Atlantische Oceaan zijn overgestoken, had bezichtigd. De Sikorsky S-55 heeft, in zijn hui dige vorm, een Pratt en Whitney R- 1340 motor van 600 pk., die voor in de neus van het hefschroefvliegtuig is aangebracht. De machine heeft een niet-intrekbaar vier-wielig landings gestel. Het kan een maximumsnelheid bereiken van ongeveer tweehonderd kilometer per uur; de kruissnelheid bedraagt circa honderd vijftig kilome ter per uur. De S-55 heeft een vliegbereik van meer dan driehonderd vijftig kilome ter. Met dit toestel kunnen tien passa giers en een bemanning van twee per sonen worden vervoerd. vakverbond voor Zaterdag is uitge roepen, de arbeiders Maandag a.s. het werk zullen hervatten. Ook de arbei ders en het andere personeel van de maatschappij Westinghouse en nog een andere maatschappij te Brussel hebben ^durende 24 uur het werk neergelegd. Exprestrein Wenen-Parijs ontspoord. Dg exprestrein van Wenen naar Parijs is Maandagmiddag bij het sta tion van Boeheinïkirchen, ongeveer 45 km. van de Oostenrijkse hoofdstad ontspoord. Bij het passeren van een wissel liep de locomotief uit de rails, gevolgd door de eerste zes rijtuigen. Een spoorwegarbeider, die zich op het emplacement bevond, werd door de locomotief verpletterd. Negen passa giers liepen lichte verwondingen op. De stoker werd met verbrijzelde be nen onder de omgeslagen locomotief gehaald. Het ongeluk is waarschijn- lijk veroorzaakt door het te snel pas seren van de wissel. De machinist Auto reed in de Zuid-Willemsvaart De ongeveer 40-jarige heer S. uit het Belgische plaatsje Ham mond is Maandagavond zyn echtgenote en drie kinderen verloren, toen hy naby Helmond met zyn auto In de Zuid-WUlemsvaart reed. De heer S.t een oud- Helmonder, slaagde erin de wal te bereiken, doch zyn vrouw en drie kinde ren van respectievelijk ongeveer vijf, acht en twaalf jaar konden niet meer worden gered. De heer S. slaagde erin de auto te verlaten. Hij bereikte zwemmend de wal en op zijn hulpgeroep stopten en kele passerende auto's. Onmiddellijk begaven enkele personen zich ge kleed te water, maar de pogingen om mevrouw S. en de kinderen uit de au to te bevrijden, bleven evenwel vruch teloos. Toen men later de jongen en de twee meisjes uit de auto haalden, bleken de levensgeesten te zijn gewe ken. De echtgenote van de heer S. moet ook nog kans hebben gezien de auto te verlaten. Zij bevond zich namelyk niet meer in de auto. Bij haar po ging om de wal te bereiken is zy verdronken. De heer S., is in over spannen toestand ter behandeling in het ziekenhuis te Helmond opgeno men. De auto, een nieuwe D.K.W., ge haakte omstreeks kwart voor tien door tot nog toe onbekende oorzaak in de Zuid-Willemsvaart tussen Hel mond en Someren. Enige gelaatstudies van gouverneur Adlai Stevenson, de democratische candidaat voor het presidentschap van de Verenigde Staten, tijdens een persconferentie in Springfield. links boven: „Wat myn plannen zyn rechts boven: „Ik zie dat zo links onder: „Daar ben ik het niet mee eens!" rechts onder: dat is niet zo eenvoudig!" VLISSINGEN-FEESTSTAD Ter ere van de zestigjarige V.V.V. Zeeuwse ringrijders Brabantse gilden Feestmarkt Kinderstad Etalagewedstrijd „Zeelands leven" Midden in het toeristen- en badseizoen zal de stad Vlissingen de aandaclii vragen voor een grootse feestweek ter ere van de plaatselijke Vereniging voor Vreemdelingenverkeer, die dit jaar haar zestig-jarig bestaan viert. In deze zestig jaren is Vlissingen uitgegroeid tot een stad, die meetelt op het gebied van toerisme en die als badplaats van grote betekenis is. Van 15 tot 23 Augustus zal een reeks feestelijkheden worden georganiseerd, waarby middenstand en V.V.V. nauw samenwerken en waarbij gestreefd wordt naar een zo breed mogelijke opzet, zodat Vlissingen in deze week één grote feeststad zal zyn. in straten en in zalen, op de sportvelden en op speciale feestterreinen zal worden gezorgd voor vele attracties, zodat men mag verwachten, dat 'n grote vreemdelingenstroom naar „Vlissingen. feeststad" zal stromen om aan dit waarlylt grootse festival deel te ne men. Vlissingen kent vele plaatsen, waar oudtijds markt werd gehouden, maar het bezit geen weekmarkt meer. De middenstand heeft nu de handen in eengeslagen om voor korte tijd die oud „marktglorie" van Vlissingen te laten herleven, maar dat zal gebeu ren in een moderne vorm. Op de Oude Markt naast de Ja- cobskerk zal een feestmarkt verry- zen. Ir. een hoefyzervorm zullen ver koopgelegenheden worden geplaatst, die door een stevige bedekking met dakzink en een eenvoudige, maar aantrekkelijke betimmering aan de voorzijde, wat meer indruk zullen maken dan de eenvoudige markt- kraampjes plegen te doen. Er zal een snoer van electrische lampen over de Oude Markt gespan nen worden. Er zullen vaantjes en vlaggen wapperen en in een nis by de Grote Kerk zal een orkestje vro lijke muziek ten gehore brengen. Op deze markt zal men niet al leen kunnen kopen, er zullen ook de monstraties gegeven worden, zoals men dat op tentoonstellingen gewoon is en als er gebakken en gebraden wordt, dan zal men ook mogen proe ven. Doordat er boven deze „luxe-kra men" zinken daken van 3% meter breedte komen, zal men niet voor een licht regenbuitje op de vlucht behoe ven te gaan hoewel uiteraard niet op regen wordt gehoopt, want voor het welslagen van zo'n feestmarkt is over dag zonneschijn en des avonds een heldere sterrenhemel het beste „me teorologische" décor. WEDSTRIJD. De middenstand doet echter meer! Er komt een grote étalagewedstryd, waaraan door ruim honderd winke liers wordt deelgenomen. Deze deel nemers zullen hun étalages zo goed en zo smaakvol mogelijk inrichten, terwijl het publiek uiteraard is hier in>de eerste plaats gedacht aan volwassenen deze werkstukken zal beoordelen. Naast het publiek zal evenwel ook een deskundige jury de étalages keuren, namelyk de heren P. Castenmiller en L. Heijmans uit Mid delburg en de heer J. van Brussel uit Tilburg. Deze jury beoordeelt de éta lages op verkoopwaarde, artisticiteit, attractiviteit, uitvoering en idee, ter wyl het publiek uitsluitend de „mooi ste étalage" moet kiezen. Inzendin gen kunnen gedeponeerd worden in een bus bij de V.V.V.-kiosk, tot Don derdag 21 Augustus. Reeds op Vrij- dag daarop zal de jury-uitslag be kend gemaakt worden, zodat het pu bliek gelegenheid heeft zijn eigen keuze te toetsen aan het oordeel van deze deskundigen Voor diegenen, die tot een zelfde resultaat komen als de jury of die eventueel de uitspraak het uiclitst benaderen, worden geldprij- zen beschikbaar gesteld, die in waar debonnen uitgekeerd worden. De deel name is vrij, met dien verstande, dat per persoon slechts éénmaal deelge nomen kan worden. Men zal er daar bij goed aan doen de étalages zowel bij dag als by avond te bekijken, om dat het vanzelfsprekend niet uitge sloten is, dat de winkeliers met licht effecten werken. KINDERSTAD De Bond van Buurtverenigingen „Oranje en Vlissingen", die bij deze festiviteiten niet achter wilde blijven, heeft zoals bekend, weer een „Kin derstad" georganiseerd. De jeugd van Vlissingen zal in deze stad op eigen wijze feestvieren. Er komt een gemeentehuis, een postkantoor, een rodekruis-post, een politiepost, een brandweer enz. terwijl hier boven dien kinderspelen worden gehouden en toneelstukjes worden opgevoerd. EXPOSITIE. In enige zalen van dc kazerne, die aan het feestterrein grenst, wordt voorts een bijzondere expositie ge houden. Hieraan werken mede de Koninklijke Maatschappij „De Schel de", de Stoomvaartmaatschappij „Zeeland", het Belgische Loodswezen, het Nederlandse Loodswezen, de Zeehondenwerf, de gemeente Vlissin gen, V.V.V. Vlissingen, de gemeenten Yerseke en Westkapelle en de kunst kring „Het Zuiden". Men zal hier van allerlei aantreffen: maquettes en klederdrachten, schilderstukken en beeldhouwwerk, kantklossen en scheepsbouw, kortom als geheel een bijzondere tentoonstelling, die haar naam „Zeelands leven" eer zal aan doen. (Zie slot pag. 2) Munitie voor Amerikaanse leger wordt gerantsoeneerd Productie door staalslaking met 37 pet. verminderd. Het Amerikaanse leger heeft Maan dag bekend gemaakt, dat het moet overgaan tot rantsoenering van mu nitie behalve voor de troepen in Ko rea. Volgens de onderminister van oorlog, Karl Bendetsen. heeft de staal- stéking de munitieproductie met 37% verminderd. Het leger moet het ge bruik van munitie voor oefeningen dan ook drastisch beperken. Zware geallieerde aanval op Noord-Koreaans hoofd kwartier. Volgens een bekendmakng van de geallieerde luchtmacht, hebben vlieg, tuigen der Ver. Naties na twee zwa re aanvallen een belangrijk Noord- Koreaans militair hoofdkwartier by Pjongjan Maandag in vlammen ach ter gelaten. By de eerste aanvals golf werden duizenden liters napalm en bijna 200 ton springstoffen neer geworpen. Daarna werd het doelwit gemitrailleerd. Enkele uren later volgde de tweede golf. Prof. Lieftinck kreeg een rode fez. Drie uur lang heeft prof. mr. P. Lieftinck zich Maandagmiddag afge zonderd in de „koninklijke wachtka mer" van Schiphol, alvorens hij in het K.L.M. toestel stapte, dat met vrij grote vertraging naar Teheran vertrok. Prof. Lieftinck reist naar Ankara, waar hij zoals bekend als vertegenwoordiger van de We reldbank zal optreden. Bij de ingang van het vliegtuig bood een K.L.M.-stewardess de oud-minis ter van financiën op een wit kussen een rode fez aan. Voordat prof. Lief tinck in het toestel stapte zette hij de fez nog even op. SLECHTS EEN JAAR IN TURKIJE? Prof. mr. P. Lieftinck zal, naar „De Telegraaf' verneemt, slechts voor de tijd van één jaar als verte genwoordiger der Wereldbank te An kara optreden De oud-minister van financiën hoopt nadien weer zijn intrede in het politieke leven van Nederland te doen in die zin, dat hy althans zal weer keren in de Eerste Kamer. By de jongste verkiezingen voor de Senaat is hy op de lijst van de P v.dA tot lid van de Eerste Kamer gekozen, maar hij bedankte wegens zijn be noeming in Turkije. Als zijn opvolger deed de Rotterdamse wethouder, J. van Tilburg, wederom zyn intrede in de Kamer. Doch prof. Lieftinck heeft van de door de wet geboden gelegen heid gebruik gemaakt om op de lijst der P.v.d.A. te blyven staan, zodat hij na terugkeer in ons land zyn ze tel weer zal kunnen innemen nadat een van zijn partijgenoten voor hem zal hebben bedankt, aldus genoemd blad. Tilburgse politie trad op tegen vogelpiek. Op de Tilburgse kermis, die Zon dag is begonnen, heeft de politie in gegrepen bij het zg. vogelpiekspel, dat ook elders in het land reeds stof deed opwaaien. Tegen de exploitant B. werd proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding van de loterywet, terwyl de tent met inhoud in beslag werd genomen. Maandagmorgen werd het beslag opgeheven, nadat de politie maatre gelen had genomen, die het mogelyk maakten, dat onder gewijzigde om standigheden de exploitatie doorgang kon vinden. VERWACHTt TOENEMENDE BEWOLKING Geldig tot Dinsdagavond. Toenemende bewolking en hier en daar enige regen. Matige Zuidweste lijke tot Zuidelijke wind. Weinig ver andering in temperatuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 1