BELGEN KOCHTEN G0EDK0Pr NEDERLANDSE KACHELS Zeeuwse Almanak rolt beter STEDELIJKE HARMONIE HULST IN OUDE GLORIE HERLEEFD \lNNVo\qende sigaret OORLOGSINVALIDEN MAAKTEN UITSTAPJE NAAR WALCHEREN 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 4 AUGUSTUS 1952. ONTSTEMMING IN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Maar Belgische fabrikanten staken er een stokje voor Zoals reette gemeld werd Dinsdag j.l. te Terneuzen een bijeenkomst van handelaren in kachels uit Zeeland en Noord-Brabant gehouden ter be spreking van de moeilijkheden, ontstaan door het met ingang van 19 Juli ji. Van kracht geworden verbod tot uitvoer van kolen- en gaskachels enz. naar België en Luxemburg. Er werd een comité van actie aangewezen, dat tegen 't thans geldende verbod zal ageren. Bjj de besprekingen werd er o.m. op gewezen, dat de genomen maatregel mogelijk met medeweten en misschien wel met mede werking van Nederlandse kachel, en haardenfabrikanten, doch zeker on der Belgische druk werd getroffen. Nu men In deze branche sinds en kele jaren profiteert van de gewij zigde economische omstandigheden, wordt daarover in België veei ophef gemaakt, waarbij echter vergeten wordt, dat de Belgische middenstand in de jaren tussen de beide wereld-' oorlogen aan de Nederlandse mid denstand in de grensgebieden het le ven schier onmogelijk maakte. In het orgaan van de Belgische federatie van ondernemingen der metaalver werkende nijverheid „Fabrimetal" van 14 Juli j.l. verscheen 'n artikel, waaruit o.m. bleek, dat in verband met de sterke daling van de bedrij vigheid in de sector haarden en kachels, welke daling voor het eer ste kwartaal 1952 voor de Belgische fabricage een teruggang met 26 pet ten opzichte van eind 1949 beteken de, de Belgische constructeurs, die verenigd zijn in het Syndicat Beige de l'industrie de Ia poëlerie, eind 1951 wilden trachten verbetering ln deze toestand te brengen. TERUGGANG De teruggang van de bedrijvig heid moet, aldus „Fabrimetal", in de eerste plaats geweten worden aan de sterke stijging van de invoer, welke op haar beurt door de volgen de factoren werd veroorzaakt: le. de verzadiging van de binnenlandse markt van de voornaamste Belgi sche concurrenten (Nederland en Duitsland), waardoor een deel van hun productie voor uitvoer beschik baar kwam en 2e. het zeer hoge peil van de productiekosten in België, vergeleken met die in het buiten land. De invoer uit Nederland, die sedert eind 1949 verdriedubbeld is, verdient daarbij zeer bijzondere aan dacht. In samenwerking met de Ne derlandse fabrikanten' hebben de Belgische constructeurs getracht een eind te maken aan de indirecte uit voer uit Nederland, dat wil zeggen de verkoop in België van haarden, die door Nederlandse handelaren voor de Nederlandse markt besteld waren en waarvan de prjjzen bene den de Nederlandse exportprijzen liggen, Er is uitvoerig overleg ge pleegd met de Nederlandse organi satie van constructeurs, er zijn geza menlijke stappen gedaan bij het mi nisterie van Economische Zaken in Den Haag, de Belgische overheidsin stanties werden ingelicht, dit alles met het doel de nodige eenheid van zienswijze tot stand te brengen op de vergaderingen van de permanente commissie voor coördinatie van de Nederlands-Belgisch-Luxemburgse handelspolitiek. MAATREGELEN Deze samenwerking heeft uitein delijk geleid tot de volgende maatre gelen. voor wat betreft de invoer van Nederlandse kook- en verwar mingstoestellen in België: le, in Ne derland zullen uitvoervergunningen voor bedoelde artikelen allen nog maar aan de fabrikanten worden af geleverd; 2e. is het verboden de douane te passeren met een kook- en verwarmingstoestel, dat gedekt is Advertentie Motorrijder uit St. Annaland botste te Tilburg tegen auto. De motorrijder M. v. D. uit St. An naland, die met de heer Chr. K. uit St. Annaland als duopassagier, een vacantietocht per motor maakte, is bij Tilburg in botsing gekomen met een uit tegenovergestelde richting ko mende auto. Hij kwam zodanig te vallen, dat hy een heupbeen en een dybeen op twee plaatsen brak en naar het ziekenhuis in Tilburg moest worden overgebracht. De heer K. kwam met de schrik vrij. De motor werd zwaar beschadigd. MOTORRIJDER MAAKTE ERNSTIGE VAL. Zondagavond is lang het kanaal te Sluiskil de 39-jarige G. D. A. C. uit Kalke (België) van zijn motoi gevallen en in ernstige toestand in het ziekenhuis te Sluiskil opgenomen. Waarschijnlijk heeft het slachtoffer een schedelbaslsfractuur. KLORIS EN ROOSJE In de straten van Oostburg heerste Zaterdagmiddag de gebruikelijke, ge zellige drukte. Vele dames bewogen zich, uitgerust met boodschappentas sen, van winkel tot winkel en niets dreigde de prettige sfeer te verstoren. Totdat zich letterlijk donkere wol ken gingen samenpakken. Vele be zorgde blikken werden omhoog gezon den en toen de eerste dikke druppe len zich deden voelen, waren er twee dames, die haar huisvrouwelijke aard niet verloochenden. Terwijl zij met bekwame spoed een schuilplaats zochten, richtte de een zich in waarlijk treffende bewoordin gen tot de ander. Met een zorgelijke frons tussen de ogen sprak zij dwin gend: „As mien kloris noe maar zurgt, dat 'et wasgoed in uus komt Voor Kloris hopen wij vurig, dat hij aan de wens van zijn Roosje voldaan heeft door een uitvoeraangifte, waarop goederen tot een waarde van 400 geëxporteerd mogen •uit Nederland worden. Deze maatregelen kunnen echter alleen hun vol effect sorteren, aldus Fabrimetal als nadere afspraken met de Nederlandse fabrikanten worden gemaakt. In deze richting wordt de actie dan ook voortgezet. Tot zover de Belgische toelichting. De vereniging van Durgemeesters en secretarissen in O.Z. Vlaanderen heeft de kwestie in haar jongste ver- gadering> besproken en besloten in lichtingen in te winnen. Ook van de ze zijde acht men de zaak dus be langrijk; omdat tal van middenstan ders in Zeeuwsch-Vlaanderen een uitgebreide Belgische clientèle heb ben. Oude man te Goes verdronken. De gemeentepolitie te Goes heeft Zondag uit een leiding in de z.g. Poel het stoffelijk overschot opgehaald van de 76-jarige K. L., wonende in het Oude Mannenhuis in de Zuster straat. Het vermoeden bestaat, dat de man tijdens een wandeling in het water terecht is gekomen. AANBESTEDING In het bericht over de aanbeste ding van de bouw van de school voor Chr. Volksonderwijs te Serooskerke is een fout geslopen. De laagste in schrijver 47.440) was niet P. de Kok, maar I. P. de Kok te Vlissin- gen. De naam van de daarop volgen de inschrijver moet zijn C. van Gorp, Wemeldinge 47.485) in plaats van Van Gorcum. Voor 49.346 schreef in J. Jobse Mzn. te OostkapeUe en niet J. Jobse Gzn te Serooskerke. Feestweek in Koudekerke. Harmonie „Voorwaarts" jubileert. Ter gelegenheid van het 55-jarig bestaan der muziekvereniging „Voor waarts" op 6 September a.s. wordt van 1 tot en met 6 September in Kou dekerke een feestweek gehouden. Op deze wijze wil de burgerij haai' waar dering tonen voor de prestaties en de activiteit van de harmonie, waar van de heer J. W. Christiaansen voor zitter en de heer J. J. Laroes direc teur is. In verband met dit jubileum wordt een muziekfestival georganiseerd. Talrijke verenigingen hebben haar medewerking hieraan reeds toege zegd. De jubilerende harmonie en de andere muziekgezelschappen zullen op Zaterdagmorgen 6 September 'n mars maken door de versierde stra ten van het dorp, nadat zij eerst door het gemeentebestuur zijn verwel komd. De gehele dag zal er volop mu ziek zjjn, zo mogelijk op diverse plaatsen in Koudekerke. Er is reeds een commissie gevormd, die de plannen nader zal uitwerken. De Oranjevereniging heeft het Ini tiatief genomen tot het organiseren van een feestweek en heeft daarbij de volle medewerking ontvangen van de Vereniging voor culturele belangen „Lammerenburg" de gymnastiekver eniging „Swift", de voetbalvereni ging V.C.K., zangverenigingen, clubs en schoolbesturen. Van Zaterdag 30 Augustus af zal het Dorpsplein versierd en zullen de toren, het gemeentehuis en een aantal particuliere panden verlicht zijn. De festiviteiten beginnen op Maandag 1 September, 's avonds om 8 uur. Het ligt in het voornemen die eerste avond aan de volkszang te wijden, dit verenigingen. Dinsdagavond worden met medewerking van de beide zang- gymnastiekdemonstraties gegeven, op Woensdagavond kan de jeugd zich vermaken, de Donderdagavond wordt doorgebracht op de speelweide van de V.C.B.L. en op Vrijdagavond wordt een voetbalwedstrijd gespeeld, eventueel gecostumeerd. OOK EEN VOLLEDIGE DRUMBAND. Nieuwe instrumenten uitgereikt Het is byna 2 jaar geleden, dat in Huist tussen de Nieuwe Harmonie „Vlijt en Volharding" en het muziekgezelschap „Koninklijke Harmonie" een fusie tot stand kwam. Had men gedacht, dat na de fusie, toen het ge zelschap de naam kreeg van Koninklijke Stedelijke Harmonie, alles van een leien dakje zou gaan, dan vergiste men zich deerlijk, want er kwamen meer moeilijkheden dan men vermoed had, zodat het bestuur alle zeilen moest bijzetten om de eenheid te bewaren. Er ontstond grote inwendige strijd, die leidde tot het verlies van verschillende leden, maar het bestuur bleef standvastig en ging vastberaden de door haar uitgestippelde weg, waarbij het rekende op de medewerking van de overgebleven leden. Er kwamen nieuwe statuten en een nieuw huishoudelijk reglement, waar in de onderlinge verhoudingen gere geld werden, men had de handen vol aan de voorbereiding van de festivitei ten voor het 150-jarig bestaan, dat m 1951 herdacht werd en bovendien moest men aandacht besteden aan de moeilijke financiële positie, omdat een harmonie nu eenmaal veel geld kost en het moeilijk was de benodigde gel- De belangen van Zeeland in de den bij elkaar te krijgen, daar de Tweede Kamer. Tijdens de K.V.P.-kaderdagen te Hulst deelde mr. dr. A. J. J. M. Mes Zondag mede, dat het Tweede Kamer lid mr. N. H. L. van den Heuvel op zich heeft genomen voor de K.V.P. fractie de belangen van Zeeland in de Kamer tc behartigen. Hij zal in Zee land zitdagen houden. Dit besluit is genomen omdat nu de uitbreiding van de Tweede Ka mer van de baan is geen Zeeuws K.V.P.-lid in de Kamer zitting zal nemen. meentelijke subsidie, hoewel groot, toch ontoereikend bleek te zijn om de eindjes aan elkaar te knopen. Actie op actie werd op touw gezet, men wierf donateurs etc. aan en bovendien begon men aan de vorming van 'n in strumentenfonds omdat vernieuwing van 't hele instrumentarium een drin gende eis was om weer populair te worden. De aanschaffingskosten wa ren niet gering, duizenden guldens moesten beschikbaar zijn, maar on danks de haast onoverkomelijke moeilijkheden, hield men vol en be reikte men zelfs, dat de raad een le- swaaVrtbeter verfrissende WRtGtBt BURGEMEESTER BOLKESTEIN HIELD REDE Officiële ontvangst in Stadhuis te Middelburg. Een groot aantal oorlogsgewonden uit Noord-Brabant en Limburg heeft Zaterdag op uitnodiging van de stichting „Moveo" („Meer ontspanning voor ernstige oorlogsgewonden") in 25 particuliere auto's een uitstapje naar Walcheren gemaakt. Van het gemeentebestuur van Middelburg was het een sympathieke geste om deze gasten, aan wie wij allen blijvende dankbaarheid verschuldigd zyn, ten stadhui ze officieel te ontvangen. De karavaan van auto's arriveerde omstreeks half een op de Markt. De ontvangst geschiedde in de Burger zaal waar de burgemeester, mr. dr. N. Bolkestein, de wethouders L. J. Geers en J. W. Kögeler, de gemeen tesecretaris, de heer J. Ph. Koene en drie raadsleden, de heren A. Flipse, mr. P. van Empel en J. M. Wonder- gem, het gezelschap begroetten. De secretaris van de Invalidenbond, af deling Zeeland, de heer M. de Dreu, vertegenwoordigde de Zeeuwse oor logsgewonden. In zijn welkomstwoord herinnerde burgemeester Bolkestein aan de ont vangsten ter gelegenheid van de Oostvlaamse weken en de sportont- moeting met Folkestone en aan de daarbij beleden Internationale vriend schap „Ik weet, dat u enigszins scep tisch zult staan tegenover mooie woorden over goede Internationale verhoudingen, omdat u uit ondervin ding weet, hoe heel anders deze ver houdingen ook kunnen zijn", zo ver volgde de spreker, die toch geloofde, dat er, meer dan men denkt, één lijn valt te ontdekken. Men mag niet ver geten, dat het doel van de laatste oorlog is geweest, het recht te doen zegevieren over het onrecht en dat de onafhankelijkheid van ons land herwonnen is, zodat het offer van de gewonden toch zeker niet vergeefs i geweest. „Wij-willen streven naar inderdaad goede verhoudingen tussen de volke ren, vooral tussen de gewone men sen. Het is ons natuurlijk de laatste weken wel gemakkelijk gemaakt om daarvan te getuigen, maar toch meen ik, dat de ontmoetingen met Oost- Vlaanderen en Folkestone een steen tje hebben bijgedragen tot het ver beteren van die verhoudingen", al dus spreker. Advertentie. Auto te koop gevraagd. Gevr. voor part. een na-oorlogse Am. wagen, liefst Ford of Chevrolet, moet in goede staat zijn. Opgave van het aantal km., kleur, jaartal, prijs, enz. onder lett. S 45, Bur. P.Z.C., Vlissingen. Ook voor de oorlogsinvaliden zag de burgemeester reden tot blijdschap: er wordt voor de getroffenen meer gedaan dan vroeger, er is meer mee gevoel en er is nog zoveel overgeble ven dat mooi ls. Zo kunnen wij lang zaam groeien naar een maatschappy, die méér de naam van gemeenschap verdient. De burgemeester sprak er tenslotte zijn vreugde over uit, dat het gezelschap naar Middelburg was gekomen en wenste het een prettige dag toe. De voorzitster der afdeling Zeeland van de „Moveo", mevrouw A. A. L. Moolenburgh, dankte het gemeente bestuur voor deze ontvangst. Zy wees er op, dat ook het Middelburgs Stadhuis dank zij noeste arbeid, initiatief en doorzeittingsvermogen herrezen steeds herinneren zal aan het offer van de oorlogsgewonden, want zonder hen was dit herstel niet mogelyk geweest. Tenslotte sprak de heer J. Goderie uit Roosendaal na mens de afdeling Noord-Brabant nog enige vriendelyke woorden waarna de ere-wyn werd rondgediend. Het gezelschap reed vervolgens naar Vlissingen, waar de lunch werd gebruikt en maakte de overtocht Vlissingen-Breskens vice versa met de provinciale boot. De Rotaryclub van Middelburg bood aan boord kof fie met gebak aan. Na een fraaie autotocht door Zuid-Beveland in Roosendaal gedineerd. werd Smokkel van kalveren ging niet door. Ambtenaren der invoerrechten en Accynzen te Aardenburg, ontdekten dat te Eede op ongeveer 150 meter van de grens uit een vrachtauto en kele kalveren gelost werden. Enige ogenblikken later kwam van uit Bel gië een personen auto aangereden, welke kenneiyk de kalveren kwam ophalen. Zodra de ambtenaren echter hun observatiepost verlieten en de smok kelaars een halt toe riepen spron gen deze in hun auto's en reden hard weg met achterlating van twee kal veren. De kalveren ter waarde van 250 werden inbeslag genomen. KERKNIEUWS De Classis Zierikzee van de Geref. kerken zaJ vergaderen op 3 Septem ber a.s. des morgens te 10 u. 15 in de consistoriekamer van de Geref. kerk te Zierikzee. Ds. F. DE GIDTS 75 JAAR Dinsdag 5 Augustus a.s. hoopt ds. F. de Gidts, emeritus-predikant van de Ned. Herv. Gemeente te Asperen en thans wonende te Utrecht, zijn 75ste verjaardag te vieren. Ds. De Gidts werd 5 Augustus 1877 te Gouda, waar zijn vader toen no taris was, geboren, bezocht het gymnasium te Delft en studeerde vervolgens aan de Rijks Universiteit te Leiden. Nadat cand. de Gidts 27 Augustus 1902 door het Provinciaal Kerkbestuur van Zuid-Holland was toegelaten tot de Evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk, verbond hij zich 15 Februari van het daarop vol gend jaar (1903), na vooraf te zijn bevestigd door zyn voorganger wylen d9. J. Lammers, toen predikant te Dirksland, aan zyn eerste gemeente Goedereede. 27 Juni 1926 verwissel de de jubilaris deze gemeente met die van Otid-Vossemeer. 13 November 1932 verbond ds. De Gidts zich aan zyn derde en laatste gemeente Aspe ren (classis Gorinchem), welke hij heeft gediend tot 1 October 1942, toen hem op ruim 65 jarige leeftyd na 39 volbrachte dienstjaren emeritaat werd verleend. Tijdens zyn verblijf ln Oud-Vosse- meer was ds. de Gidts praetor van de ring Tholen en lid van het classi caal bestuur van Zierikzee. Ds. J. F .HOMAN OVERLEDEN. Te Zuidhorn is in de ouderdom van 74 Jaar overleden ds. J. F. Ho- man, emeritus predikant der Ned. Herv. Kerk. Ds. Homan werd in 1878 te Zuidhorn geboren en in 1904 can- didaat in Zeeland om 18 Juni 1905 te Metslawier het predikambt te aan vaarden. Hy diende de gemeenten van Termunten, Nieuw Beerta, Rol de, Spanbroek, Midwolde en Leek en ging 1 April 1943 met emeritaat. DE SCHEURING EN DE CHR. GEREF. KERK Met betrekking tot de scheuring in de Christelhk Gereformeerde Kerk door de afscheiding van ds J. G. van Minnen te Huizen, vernemen wy na der, dat in Eindhoven in totaal 15 leden uit de kerk getreden zyn, van wie twee reeds drie maanden geleden. Inmiddels zijn drie leden uitdrukke lijk op hun besluit teruggekomen, terwyl verwacht wordt, dat nog en kele anderen dit zullen doen. Drie le den hebben zich intussen schrifteiyk in verbinding gesteld met ds Van Minnen. Sanapirin oaa opwekkend-pij overdrijvend ning wilde verstrekken, die later door G. S. werd goedgekeurd. Met deze lening en wat men hier en daar door acties bij elkaar gekregen had, was de aankoopsom gegaran deerd, zodat tot bestelling en afleve ring kon worden overgegaan. Een de zer dagen werd een bijeenkomst ge houden van de spelende leden en het bestuur in „de Ster" waar de voorzit ter L. Verstraeten aan de leden de verheugende mededeling deed, dat zij hun instrumenten in ontvangst kon den nemen, zodat binnenkort weer „eigen muziek" door de Hulsterse stra ten zal weerklinken. Hij vestigde de aandacht op de moeilUkheden, die men had moeten overwinnen, maar hoopte dat ieder lid thans, in het bezit van een eerste klas instrument zal tonen dit instrument waard te zyn. Er is nu gegronde hoop, dat vele muzikanten, die wegbleven zich opnieuw zullen melden om na een grondige opleiding de gelederen te versterken. Het bestuur kocht inmiddels ook een volledige drumband aan, zodat na niet al te lange tijd een statige tam- bour-maitre, gevolgd door deze band de muzikanten zal vooropgaan. De heer Verstraeten sprak de hoop uit, dat de jeugd zal willen meewerken om het gezelschap uit te breiden en te versterken. Directeur Aimé v. d. Broeck prees de kwaliteit der instru menten en vroeg de medewerking om de instrumenten goed te onderhouden, de repetities te bezoeken en regelma tig te oefenen. De Harmonie te Hulst moet ernaar streven het beste gezel schap uit de streek te worden. Namens het oestuur en de leden dankte de heer Th. Vlassenrood de heer Ver straeten voor alle moeite die hij zich getroost had om dit resultaat te be reiken. Op 17 Augustus zal het ge zelschap bij de internationale match in Hulst de eerste marsen al spelen, terwijl getracht zal worden nog naar het festival in St. Jansteen te gaan. Kaderdagen K.V.P. in Zeeland. In Hulst werden onder grote belang stelling de kaderdagen van de afd. Zeeland der K.V.P. gehouden, welke Zaterdég geopend werden door mr. dr. A. J. J. M. Mes. Deze verklaarde, dat men zal moeten nagaan, hoe de by de laatste verkiezingen geleden verliezen goedgemaakt kunnen wor den. Oud-minister prof. dr. J. Gielen hield een toespraak over het onder werp „Nieuwe Koers", waarby hy met tal van voorbeelden aantoonde, dat in het verleden fouten zhn ge maakt en suggesties gaf om betere resultaten te bereiken. Met nadruk pleitte hij voor eenheid van de Katho lieken en hy bracht naar voren, dat ook de sociale organisaties daaraan zeer ernstig aandacht dienen te be steden. Zy zullen zich er op moeten bezinnen of het niet gewenst is, dat indirect door deze organisaties aan de politieke eenheid wordt meegewerkt. Prof. Gielen ging ook nader in op de doorbraakpogingen, welke door de P.v.d.A. worden ondernomen en drong aan op voorzichtigheid, omdat, zoals hy betoogde, uiteindelijk wordt gestreefd naar „ataatssocialisatie", waarin een groot gevaar schuilt voor de confessionele instellingen en orga nisaties. Spreker merkte ook nog op, dat de Katholieke emancipatie nog lang niet voltooid is. Mr. dr. Mes besprak Zondag enige practische zaken, waarby hij wees op de achteruitgang; van het aantal K. V.P.-leden in Zeeland en de afdelingen aanspoorde werkgroepen te vormen. Ook de propaganda dient op een andere wyze te geschieden. Nutsspaarbank Vlissingen gedurende Juli. Gedurende de maand Juli is het te goed van de spaarders bij de Vlis- singse Nutsspaarbank gestegen van van f 7.879.181 tot f 7.927.591. Inge legd werd een som van f 303.538, te rugbetaald een totaal bedrag van f 255.128, terwijl het aantal rekenin gen daalde van 17.135 tot 17.122. De inleg bij het schoolsparen bedroeg f 1990, de inleg spaarbusjes f 2406. De voornaamste byzonderhoden met betrekking tot het hoofdkantoor en de bijkantoren zUn: Hoofdkantoor stijging tegoed van f 5.821.161 tot f 5.861.265 (inleg f 206.428), afhaaldienst daling tegoed van f 14.165 tot f13.538 (inleg f 3690); Souburg: stijging tegoed van f 481.671 tot f 486.920 (inleg f 17.017); Goes: stijging tegoed van f 1.116.471 tot f 1.119.427 (inleg f 58.856); Wol- phaartsdyk: stijging tegoed van f 282.477 tot f 283.500 (inleg f 3650); Terneuzen: daling tegoed van f 71.406 tot 68.314 (inleg f 485); afhaaldienst: tegoed eind Juli f 4637 (inleg f 1702); Zaamslag: daling tegoed van f 42.203 tot f 40.677 (inleg f 2370); Axel: stij ging tegoed van f 41.481 tot f 49.309 (inleg f 9336). Gasten uit Folkestone verlieten Middelburg. Een hartelijk afscheid I De Middelburgse gastheren en -vrouwen en hun gasten uit Folke stone hebben Zaterdagmorgen op het Plein 1940 zeer hartelijk afscheid van elkaar genomen en lieten er daarbij geen twy'fel over bestaan, dat zij dit niet als een afscheid voor eeuwig wil den beschouwen. Want de niet ge ringe wederzijdse vriendschap, die de voornaamste winst is van de zo prima geslaagde stedenontmoeting, wil men beslist laten voortduren en nu reeds wordt reikhalzend uitgezien naar de eerstvolgende ontmoetmg in de zomer van 1953. Op aanwijzingen van de voorzitter der Folkestone-sportcommissie, de heer A. G. S. Clark, die zich daarby bediende van de geluidsinstallatie in de politie-auto, namen de Engelse sportlieden plaats in een aantal Bel gische autobussen, daarbii uitgeleide fedaan door zeer vele Middelburgers, ommige Britten wilden slechts zeer ongaarne afscheid nemen van de stad, waar zij zich in één week tljds reeds ingeburgerd voelden en hier en daar werden zelfs kussen gewisseld. Om half 10 zette de bussen-karavaan zich eindeiyk in beweging en vertrok ken de gRsten, terwyl druk gewuifd werd en de afscheidsgroeten over het plein klonken, naar Breskens, tot de grens van de gemeente vergezeld door burgemeester Bolkestein, die in de zijspan van de politiemotor had plaats genomen. De Middelburgse sportcommissle had nog voor een aardige attentie gezorgd door alle deelnemers aan de wedstrijden een keurige boekenlegger met een opschrift, dat aan deze ste- denontmoeting herinnert, ten ge schenke te geven. Jaarverslag Stedelijk Museum te Vlissingen. Museumbezoek verminderde. Verschenen is het jaarverslag 1951 van het Stedelijk Museum te Vlissin gen. Het aantal bezoekers bedroeg van 26 Maart 1951 tot 8 December 1951 (gedurende welke tyd het mu seum was geopend) 1438 tegen 1568 in 1950. Als oorzaak van de achter uitgang wordt aangenomen het min dere bezoek van schoolkinderen. Door het overlijden van het lid, de heer J. L. de Wit, ontstond een vaca ture in de commissie van beheer, wel ke nu als volgt is samengesteld: mr. B. Kolff, voorzitter; mej. T. M. v. Heulen, W. J Andriessen, F. v. Sab- ben, L. W. de Brce, H. G. J. de Mey en A. Staverman, leden. De voorwerpen in het museum be vinden zich in goede staat van onder houd. De verwarming vereist echter nog steeds verbetering. Het aanbren gen van een warme luchtinstallatie in het gebouw zou een afdoende ver betering zyn. Van 17 Februari tot en met 26 Maart 1951 is een tentoonstelling van schilderijen uit het tydperk Koning Willem I, en van 8 December 1951 tot en met 27 Januari 1952 een ex positie van schilderyen Kunst der Romantiek in het museum gehouden. In totaal zijn deze tentoonstellingen door 537 personen bezocht. De Kunstkring „Het Zuiden" heeft in haar werklokaal ln het museum een expositie van eigen werken gehouden van 28 Juli tot en met 31 Augustus 1951; het aantal bezoekers bedroeg 240. Ook in het achterligende Jaar ont ving het museum weer een aantal schenkingen en werden enkele be scheiden aankopen gedaan. „Feest van glas" trekt veel bezoek. De fraaie tentoonstelling „Feesi van glas" in Groede trekt steeds meer belangstelling. Het is te ver wachten, dat reeds dezer dagen de tweeduizendste bezoeker of bezoek ster zich zal melden. Voor deze geluk kige stelt de directie van de glasfa briek ln Leerdam een kristallen vaas als aandenken beschikbaar. Onder de vele Nederlandse en Bel gische autoriteiten, die de tentoon stelling gedurende het afgelopen weekeinde bezochten, bevonden zich de Griffier der Zeeuwse Staten, mr. J. M. Pilaar en de hoofdbesturder van de Vlaamse Toeristenbond te Antwerpen, de heer A. I. Mannaert, die in een korte toespraak het ge meentebestuur en het bestuur van V. V.V. te Groede gelukwenste met deze expositie. Burgemeester J. C. Eve- raers uitte ln zyn dankwoord de wens, dat deze tentoonstelling tot ver steviging van de vriendschapsban den met Vlaanderen zal bijdragen. De burgemeester stelde voor het vol gent. jaar een tentoonstelling in het uitzicht, welke een uitgesproken Vlaams karakter zal dragen. Vouwblad van Cadzand De V.V.V. te Cadzand liet een wel verzorgd vouwblad verschynen, dat aandacht vraagt voor de meest Zui delijke badplaats van Nederland. En kele fraaie foto's geven een goed beeld van het brede rustige strand en de vriendelyke aulntjes in dit rustige vacantieoord. In de sober ge houden tekst wordt verteld van de mooie natuur in Cadzand en Retran- chement (het Zwin) en van de trips, die men uit Cadzand kan maken, wanneer men de strandgenoegens eens wil afwisselen met een tochtje naar andere plaatsen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 2