PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Ambonezen gaven geen antwoord op voorstel tot werkverruiming Suikerbieten in Zeeland staan er goed voor DEBILT M0SSADEQ KREEG EINDELIJK TOCH ZIJN VOLMACHTEN Vandaag LANDBOUWER VERGIFTIGDE GEZIN TE VARSSEVELD 195e Jaargang-No. 181 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred. G. Ballintyn. PL verv.: W. Leertouwer en H. A Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 ct. per week. t 5.45 p. kw., £r. p. p. t 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 4 Aug. 1952 ADVERTENTIEPRIJS 22 CL per mm. Minimum p. advertentie f 3.— Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties imax. 8 regels) van 1—5 regels f I.—. Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C Middelburg. Bur Vllss1 gen Walstr 58—60. telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160) Middelburg, Markt 51. telef. 3841; Goes. Lange Vorststraat 63. telef. 2475 (b.g.g 2228): Oostburg: Flnlandstraat 2. telef. 16; Terneuzen Brouwerljstr. 2: Zienkzee_N_^ HUN VRIJHEIDSSTRIJD GAAT VOOR. Regering zal zich vermoedelijk thans nader beraden Op 18 Juni jl. werd aan de drie organisaties der Ambonezen hier te lan. de voorgesteld om voor vierduizend man de gelegenheid open te stellen om toe te trden tot een bijzonder (burger)-bewakingscorps, teneinde op uitgebreider schaal deel te nemen aan vakopleiding en het inrichten van kampwerkplaatsen, of om toe te treden tot de interne kampdiensten voor keukendiensten, corvee-werk, enzovoorts. Naar thans van doorgaans welingelichte zijde wordt vernomen, bestaat by de Ambonezen voor deze voorstellen weinig belangstelling. De termijn van antwoord, 31 Juli, hebben zy laten verstryken en niet meer dan ruim honderd van de vierduizend mannen boven de achttien jaar, die werken kunnen, hebben zich voor de verschillende diensten gemeld. opleiding tot metaalbewerker bestaat veel animo. De jeugd gaat zo gere geld mogelijk naar school. Op het ogenblik wordt van scholen en op leidingen nogal eens gespijbeld, om dat bij het oogsten op boerderijen een aardige stuiver te verdienen is. Nu de voorstellen tot algemene be zigheid, behoorlyke verdiensten en sociale zorg op arbeidscontract door het verstryken van de termyn als verworpen moeten worden beschouwd vraagt men zich in Den Haag af, wat nu zal moeten gebeuren. Ver wacht wordt, dat de regering en wel licht ook het parlement zich nader zullen beraden. Voorlopig zal de si tuatie in en om de Ambonese woon oorden echter niet veranderen. De besturen der organisaties heb ben aan de voorstellen nieuwe voor waarden willen verbinden, die voor hen passend zijn ten opzichte van hun verlangens naar een vrije Mo lukse staat. Aan deze voorwaarden konden noch de regering, noch het hoofd der Ambonese woonoorden in ons land, generaal P. Scholten, vol doen. Hoewel de maatschappelijke positie der Ambonezen door het aan nemen der voorstellen aanzienlijk zou worden verbeterd, bleven hun or ganisaties aandringen op erkenning van hun nationale eisen, ondanks de voortdurende aandrang van Ambone se kant om meer opleiding en arbeid te krijgen. Ook bleven zij aandrin gen op een militaire status en op een voorbereiding voor een Vrijheids strijd. WAT NU? Het aantal mannen, vrouwen en kinderen in de woonoorden is intus sen gegroeid tot 13.700. Ongeveer 400 man volgen vakopleiding in de kampen en 100 in rijkswerkplaatsen. Daarnaast werkt een betrekkelijk klein aantal in schoen- of kleermake rijen in Woerden, Echt en Schatten berg. In Slikkerveer op een werf en te Barneveld in een fietsenfabriek werkt een aantal Ambonezen tot vol le tevredenheid. Vooral voor de vak- Was AVRO-vergaderins wel rechtsgeldig Amsterdamse rechtbank om oordeel gevraagd. Met toestemming van de president van de Amsterdamse rechtbank zal op korte termyn door de vacantieka- mer dezer rechtbank worden beoor deeld of de algemene vergadering van de AVRO, die op 5 Juli j.l. te Maastricht is gehouden, rechtsgeldig is. In opdracht van een lid van de AVRO, aan wie ondanks vertoon van zijn lidmaatschapskaart de toegang tot deze vergadering geweigerd werd, heeft mr. Ph. Reyinga te Hilversum op korte termijn een uitspraak van de rechtbank gevraagd. Eiser acht deze vergadering in strijd met statu ten en huishoudelijk reglement ge houden en derhalve ongeldig, waar door tevens de op die vergadering genomen besluiten ondermeer de herbenoeming van voorzitter G. de Clercq rechtskracht missen en nietig dienen te worden verklaard. Als gronden, waarop de rechtsgel digheid wordt betwist, zullen o.m. worden aangevoerd het feit dat de ze vergadering te laat is uitgeschre ven en het feit dat aan leden ten on rechte de toegang is ontzegd. Deze zaak zal in eerste instantie op Donderdag 7 Augustus as. dienen, waarna vermoedelijk een week later de pleidooien zullen worden gehou den. „Kota Inten" als dierenpark „Myn dierenpark", zo sprak kapi tein B. Blok uit Den Haag, gezag voerder van het m.s. „Kota Inten" van de Koninkiyke Rotterdamse Lloyd, dat Zondag uit Indonesië in ons land arriveerde. Het was niet te verwonderen, dat de kapitein van die renpark sprak, want zyn schip ver voerde niet minder dan ruim 17.000 dieren! Bij de lading bevonden zich 13.500 rijstvogeltjes, 3400 Javaspreeuwen, 50 lonchuara's 20 buffelpikkers, 18 par kieten, 18 Doomeenden, 10 kakatoes, 8 Indonesische hoenders, 6 lampongs- apen, 6 goudbuik-buul-buuls, 4 geel- buikbuul-buuls, 4 driekleurspreeu wen, 80 papegaaien en 2 geelkuifka- katoes. Deze dieren zyn bestemd voor de Brusselse dierentuin en voor han delaren in Krimpen aan de Lek, Til burg en Helmond. De Haagse dieren- vanger Henk van Gcun3 ving voor diergaarde Blydorp een tijger, 56 Su- matra-apen, 4 gibbons, 3 pythons, 5 argus fazanten en 2 orang oetans, die eveneens met de „Kota Inten" mee kwamen. Bootsman A. A. Gebuys uit Delft en timmerman P. C. Ligtenberg uit Rotterdam hebben de dieren geduren de de reis verzorgd. Een der kaka toes sloot een hechte vriendschap met de bootsman en het dier was niet eerder tevreden, dan wanneer d« „boots" bij hem was. Dan kakelde de kakatoe van ple zier. Dat kakelen had het dier geleerd van de kippen, waarmee het in Indo nesië in één hok had gezeten. De familie Sumatra-apen heeft ge durende de reis de ooievaar op be zoek gehad, want na Port Said waren er twee babies bijgekomen..... 2.9 millioen dollar voor vluchtelingen in Europa. Prachtige gift van Amerikaanse Ford-Foundation. De Amerikaanse Ford-Foundation heeft een schenking gedaan van 2.900.000 dollar ten behoeve van 11 12 millioen vluchtelingen in Europa. Het fonds zal beheerd worden door de hoge commissaris voor vluchtelingen zaken der Ver. Naties, dr. G. J. van Heuven Goedhart. De Ford Foundation zegt in een ver klaring, dat zij het vluchtelingen vraagstuk van acute en ernstige aard en een bedreiging van de vrede acht. „De van huis en haard verdrevenen behoren tot de stoerste en meest cre atieve inwoners van Europa". De schenking is bedoeld als bijdrage tot het herstel van de „intellectuele en morele schade bij zovele millioenen vredelievende mensen". Het geld is niet bestemd voor rechtstreekse steun doch voor permanente projecten op sociaal economisch gebied. De klem toon hierbij dient zoveel mogelijk op de vraagstukken van de jeugd gelegd te worden. SJAH TOCH NIET ONDER CONTROLE Bezittingen van Ghavam ten behoeve van de slachtoffers van 21 Juli in beslag genomen. De Perzische premier Mossadeq heeft Zondag van de volksvertegenwoor diging de volmachten gekregen, waarom hij heeft gevraagd. Deze vol machten hebben betrekking op militaire aangelegenheden en op de exploi tatie van de oliebronnen. Zaterdag had de Senaat reeds zyn vertrouwen in Mossadeq uitgesproken met 34 stemmen vóór en slechts één onthouding. Het hervormingsprogramma van Mossadeq werd door de Tweede Kamer goedgekeurd. Verwacht wordt, dat de senaat vandaag zyn fiat zal geven. De regering heeft in een radiouitzending het bericht van het regerings gezinde blad „Bachter Emroez" aangaande het contact van de Sjah met di. plomaten en Perzische leiders tegengesproken. De verantwoordeiyke jour nalist is uit de staf van het blad verwijderd, na een klacht van de rege ring. Volgens het blad waren de Sjah en de premier overeengekomen, dat alle besprekingen tussen de Sjah en buitenlandse diplomaten in de toe komst slechts met de goedkeuring van de regering gehouden mochten wor den. Intussen heeft de Tweede Kamer de inbeslagneming goedgekeurd van de bezittingen van ex-premier Gha vam es Soeltaneh Deze bezittingen zullen ten goede worden gebracht aan de nagelaten betrekkingen van hen, die by de onlusten van 21 Juli om het leven zijn gekomen. Een bedrag van ongeveer 300.000 wordt gereser veerd voor Ghavams echtgenote en kind. De bezittingen bestaan voorna melijk uit theeplantages in Noord- Perzië. Ook de Senaat moet de inbe slagneming nog goedkeuren Zoals men zich zal herinneren, werd Ghavam op 21 Juli door demon straties en ongeregeldheden in Tehe ran tot aftreden gedwongen. Mossa deq heeft nu een speciale commissie benoemd die een onderzoek naar de gebeurtenissen van 21 Juli zal instel len. Generaal Gazan Panah is Zondag afgetreden als ohef van de generale staf. Hy heeft zyn ontslag om ge- wordt koningin-moeder Elizabeth van Engeland 52 jaar. is het 60 jaar geleden, dat het Merwedekanaal van Am sterdam naar Vreeswyk door koningin Wilhelmina en konin gin-regentes Emma werd ge opend. Communistische demonstraties in West-Berlijn Tegenstanders droegen zwarte hemden. In Berlijn zijn Zondag communisti sche demonstraties gehouden. Oor spronkelijk hadden de communisten het plan 10.000 werkloze jongeren in een park in de Britse sector te verza melen. Er kwamen echter veel minder en naar Reuter meldt waren er meer anti-communisten dan communisten. Velen van hen droegen zwarte hem den. De politie liet slechts personen toe met West-Berlijnse papieren. Zij had zich op omvangrijke ongeregeldheden voorbereid. Een honderdtal jonge communisten, die een optocht wilden houden, werd met gummiknuppels uit eengedreven. Op een andere plaats werden strijdliederen aangeheven. In het geheel zijn 46 jongeren gearres teerd. zondheidsredenen" verzocht. Zijn op volger is generaal Roehellah Ageve- li, een gewezen prefect van de poli tie. Hij Dehoort tot dezelfde militaire groep als zyn voorganger. Gemeld wordt voorts, dat Prinses Asjraf, zuster van de Sjah, met haar drie kinderen naar Parijs vertrokken is. Haar echtgenoot volgt Dinsdag. De Olympische Spelen. Vijf zilveren medailles De vijftiende Olympische Spelen te Helsinki zijn weer ten einde. Nederland heeft in totaal vijf zilveren medailles gewonnen, een pover resultaat vergeleken bij de oogst, welke de Spelen van Londen oplever den. De vele tegenslagen in aanmerking genomen, is het echter voor een klein land als het onze toch nog een zeer draaglyk resultaat. Zaterdag is ons land nog net een bronzen plak ontgaan, doordat onze wielrenner Mae- nen onbewust zondigde tegen de ravitailleringsbepalingen tijdens de wegwedstrijd. Andere landgenoten dan on ze wielrenners waren Zaterdag niet meer in de Olympische strijd, welke gisteren met een indrukwekkende plechtigheid in het stadion werd besloten. MOTIEF VOOR GRUWELDAAD WAS ROOF. Drievoudige moordenaar luidde de klok tijdens begrafenis der slachtoffers. De rijkspolitie uit Terborg heeft Zaterdag in Varsseveld de 53-jarige landbouwer D. J. L. gearresteerd. Na een langdurig verhoor heeft de man bekend verantwoordelijk te zijn voor de voedselvergiftiging, waardoor zoals bekend vorige week Woensdag drie personen uit Varsseveld zijn overleden. L. is een buurman van de gebroeders B. en H. te Lindert en hun zuster, die na het eten van aardappelen, andijvie en spek zijn overleden. Het motief van L. voor deze opzettelijke voedselvergiftiging Is roof. Het was heni namelijk bekend, dat in de woning van de te Lindert's een be langrijk bedrag aan geld aanwezig was. Door de familie te Lindert te ver giftigen hoopte L. zich meester te kunnen maken van het geld. De landbouwer L. heeft gebruik Bijna is een broer van L.. waarmee gemaakt van een zeer sterk land- hy samen woont, ook het slachtoffer bouw vergif. Toen het gezin te Lin- geworden van de voedselvergiftiging, dert buiten aan het werk was, sloop Deze had verleden week Woensdag L. de keuken van de woning binnen by de familie te Lindert namelijk en mengde een hoeveelheid van dit enig werk verricht en als tegenpres- vergif door het eten, dat op het vuur 1 :-"w+ stond. Zondagmiddag arriveerde een groep Nederlandse deelnemers aan de 15e Olympische Spelen te Helsinki, terug in ons land. Het was een aantal zwemmers, zwemsters en de voltallige waterpoloploeg, die we hier het vliegtuig zien verlaten. Onder meer zien wfl op de voorgrond de zwemsters Irma Heyting-Schuhmacher; Wies Linssen-Vaessen; Ria van der Horst en Nel Garritse. Man door gasverstikking om het leven gekomen. In een perceel in de Zeestraat te 's-Gravenhage is de 71-jarige J. C. A. dood in de keuken aangetroffen. De man heeft vermoedelyk een hartaan val gekregen en is toen tegen een gascomfoor gevallen. De slang van dit toestel is losgeschoten en C. is door uitstromend gas om het leven gekomen. De Zwitsers willen toch naar de Mount Everest-top. NIEUWE POGING IN OCTOBER. De Zwitserse stichting voor Alpen- onderzoek heeft medegedeeld, dat in October en November een tweede po ging zal worden gedaan om de top van de Mount Everest te bereiken. De vo rige Zwitserse expeditie gaf in Juli j.l. haar poging op. toen zij zich op 275 meter van de top bevond. GRONDMONSTER-ONDERZOEK Vergelingsziekte komt weer opzetten Met de suikerbietenteelt, welke ook in Zeeland zo'n belangryke plaats inneemt, gaat het tot dusver uitstekend. Er is een sterke styging van het wortelgewicht geweest, hoewei daarentegen tengevolge van de hagelseha- de op 3 en 6 Juli de ontwikkeling van suikergehalte en suikergewicht in de bieten op getroffen velden, voorlopig ongeveer veertien dagen achterop is geraakt. Het Instituut voor Rationele Sui kerproductie dat een tweetal series monsters over het gehele land nam, constateerde biykens zijn mededelin gengen in „De Suikerbiet", dat het gewicht van 1 biet toenam van 0.08 gram op 5 Mei tot 396 gram op 14 Ju li. Het suikergehalte steeg van 0.6 tot 12.4 Trots de hagelschade bleek de wortelgroei zonder storing te verlopen, vermoedelijk mede gevolg van de sterke wateropname na de re gens aan het einde van de hittegolf periode. Het gehalte vertoonde echter op 7 Juli dus na de hagelschade een daling van 1,6 in vergelyking tot 30 Juni. Deze suiker is tendele gebruikt om nieuw blad te vormen, doch uit de stijging op 14 Juli (van 11.2 tot 12.4 bleek, dat het nieuwe blad alweer begint te produce ren. Een deel van de daling moet ech ter ook worden toegeschreven aan de wateropname van de wortel en komt ook bij onbeschadigd blad na sterke regenval in de zomer voor. De luisbezetting van de meeste vel den is in de laatste weken sterk af genomen, dank zij vijanden, schim melparasieten en de directe werking van stortregens. Intussen beginnen de symptonen van de vergelingsziekte nu sterker door te komen. Hoe hoog het totaal percentage zal worden is nog niet te beoordelen. Evenmin is te schatten wat dit jaar de totale schade zal zijn. Toch zijn er echter hier en daar velden, waar nu al met een ver lies van 20Ó0 3000 kg. bieten per hectare gerekend moet worden. In vele gevallen werd gespoten te gen luis. De resultaten lopen sterk uiteen. In sommige gevallen werkt de bespuiting uitstekend, in andere ge vallen was er vrywel geen resultaat. Zelfs waren er gevallen, waar na be spuiting de luis zich nog sneller uit breidde omdat wèl de parasieten gron dig waren vernietigd, maar niet de luizen, die dus vrij spel kregen! Het droge hete weer in eind Juni liet ook aaltjesplekken goed uitko men, al waren niet alle „slapers" een gevolg van bietenmoeheid. Meer grondonderzoek op bietencystenaal- tjes blijkt echter ook nu w'eer drin gend nodig. HET BIETENCYSTEN AALTJE Intussen biykt uit hetzelfde num mer van „de Suikerbiet", dat het grondmonsteronderzoek op bietency- stenaaltjes in 1951 weer belangrijk is toegenomen, n.l. van 3436 tot 4312, terwijl na 1 Januari 1952 tot onge veer 1 April nog ruim 1800 monsters zyn onderzocht. Uit de onderzochte Zeeuwse mon sters blykt, dat by een landelijk per centage van 62 niet of licht zie ke percelen, dit percentage voor Schouwen-Duiveland 58,9 was. Voorts Tholen en St. Philipsland 54.3 Zuid-Beveland 66,7, N. Beveland 59,6 Walcheren 90.4 en Zeeuwsch Vlaan deren 67.3. Matig ziek waren in deze districten resp. 24.3, 27.5, 19.5, 21.3, 3.2, 16.2, tegen landelyk 19.4 Ern stig ziek waren resp. 16.7, 18.2, 13.9, 19.1, 6.4 en 16.5 (landelijk 18.5 Een grote verschuiving is ook dit jaar niet waar te nemen wat de aaltjesbesmetting betreft. Voor Schouwen is het percentage „niet of licht zieke" percelen vry sterk terug gelopen tegenover 1950, n.l. van 70.9 tot 58.9 Er dient aandacht ge schonken te worden aan een zo ruim mogelyke vruchtwisseling, vooral op percelen met hoge cystenaantallen en waarvan slechts enkele zyn gevuld met eieren en larven. Een afdoende bestryding tegen het bietencystenaaltje voor de practyk is nog niet bekend. Daarom zal het zaak zyn zo ruim mogelyk grondmonster- onderzoek te doen plaats hebben. Men weet dan welke percelen, gezien hun aaltjesbesmetting, het meest geschikt zyn voor bietenuitzaai en bovendien krygt men een overzicht van de mate van besmetting van die percelen, wel ke een langere wachttyd voor bieten nodig hebben. Directeur Sociale Zaken verdacht van verduistering. Verdacht van het plegen van ver duistering, is door de recherche aan gehouden en in verzekerde bewaring gesteld, de heer H. O., directeur van de gemeentelijke dienst voor sociale zaken te Winschoten. De heer O., is inmiddels in zijn functie geschorst Er wordt door de politie een nader onderzoek ingesteld. De grootte van het verduisterde bedrag is nog niet bekend. tatie had de familie te Lindert de broer van L. uitgenodigd om mee te eten. Maar deze sloeg het aanbod af, niet vermoedende, dat hy daarmede aan de vergiftigingsdood ontkwam. AAN HET KLOKKETOUW De drievoudige moordenaar werd Zaterdag gearresteerd tijdens de be grafenis van de drie te Lindert's Hij had juist deelgenomen aan het „klokkeluiden", dat aan de begrafe nis vooraf ging. Het is namelijk een traditie van de bewoners in de buurt schap Heelweg, waar de overledenen woonden, de doden uit hun buurt schap uit te luiden. Alle bewoners trekken dan tezamen aan het klok- ketouw. Toen L. klaar met het klok keluiden". de kerk verliet, werd hy door de rijkspolitie gearresteerd. Zal Parijs de verdragen van Bonn niet ratificeren? Kansen gedaald, nu Amerikaanse hulp onder de verwachting blijft. Volgens Reuters correspondent in Parijs zijn de kansen op het aanvan gen van de herbewapening van Duits land in dit jaar sterk gedaald, nu Ame rika geweigerd heeft meer dan een derde der wapenorders, waarom Frankrijk verzocht had, aldaar te plaatsen. Ruim de helft der 75 radi cale afgevaardigden in de Franse na tionale vergadering heeft zich thans aangesloten bij degenen, die gekant zijn tegen ratificatie van het verdrag der Europese Verdedigingsgemeen schap, waarvan het deelnemen van Duitsland aan de Westelijke defensie afhangt. Dat de kans op ratificatie van het verdrag der E.V.G. door het Franse parlement voorbij is, betoogde ook de oud-staatssecretaris van oorlog Ma- noury in een dagbladartikel, dat naar de mening van parlementaire waarne mers in overleg met het kabinet is geschreven. H.M. de Koningin ontving professor Beel. Het kabinet der koningin deelt me de, dat Hare Majesteit Zaterdag ten paleize Soestdrjk prof. dr. A. J. M. Beel in audiëntie heeft ontvangen. Eerste vraag van koningin gold waterpoloploeg „Hoe heeft de waterpoloploeg het er afgebracht?" Dit waren de eerste woorden welke koningin Juliana sprak bij haar terugkeer uit Frank- ryk en het gelaat van Hare Maje steit betrok kennelijk, toen haar de 21 nederlaag werd medegedeeld. Op het Centraal Station, waar de Parys-express met het koninklijk ry- tuig Zaterdagmorgen precies op tyd om 10.05 arriveerde, werden koningin Juliana en de prinsessen Marijke en Margriet begroet door de secretaris van de koningin, W. J ba ron van Heeckeren van Molecaten en door de president-directeur van de Ned Spoorwegen, ir. F. Q. den Hol lander. Russisch protest tegen handelsbeperkingen. Generaal Tsjoeikof, hoofd van de Sowjet-Russische bestuurscommissie in Duitsland, heeft de drie Westelyke hoge commissarissen in gelijkluiden de brieven verzocht om onmiddellijke opheffing van alle handelsbeperkin gen tussen Oost- en West-Duitsland. Tsjoeikof beschuldigde de Westelyk- geallieerde en West-Duitse autoritei ten er van „stelselmatig het totstand komen van een interzonale handels overeenkomst te verhinderen". Oost- en West-Duitsland zyn het eens geworden -over een goederenuit- wiseling ter waarde van 400.000.000 mark. Deze nieuwe overeenstemming komt op een tijdstip, dat de handel vrywel stilstaat met uitzondering van leveringen volgens de overeenstem ming van Mei. Voor Mei lag de han del geheel stil. VERWACHTi VRIJ ZONNIG Vry veel zonneschijn met slechts en kele verspreid optredende buien. Matige tot vry krachtige Zuid-Weste lyke wind. Weinig verandering in temperatuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 1