NIEUWS UIT ZEELAND WISSEL SCHOUWEN SCHOUWEN EN DU1VELAND PEDICURE BECHT DRIE EN HALF UUR DAVERDE DE LUCHT BOVEN YPENBURG ONTSNAPPINGSPOGING VAN 20 EGYPTENAREN MISLUKT MAANDAG 4 AUGUSTUS 1952. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT V erkennersb ed e vaart naar Vrouwenpolder. Zaterdag en Zondag hebben de R. K. verkenners de jaarlykse verken nersbedevaart naar Vrouwenpolder gemaakt. Het aantal jongens, dat hieraan deelnam, was geringer dan andere jaren, hetgeen ondermeer een gevolg was van het feit, dat de Lim burgers in verband met de kinder verlamming verstek hadden laten gaan. Daarentegen was wel een groepje Belgen present. De bedevaartgangers arriveerden Zaterdagmiddag om 3 uur op het kampeerterrein „De Vlieger" te Vrou wenpolder, waar om 5 uur de inleiden de vlaggenparade werd gehouden. Na de warme maaltijd te hebben ge kookt en genuttigd, schaarden de ver kenners zich om een kampvuur. H. Wouterloo, had de leiding by dit pad- vindersceremonieel. Tenslotte werd 's avonds nog in het grillige schijn sel van fakkellicht een ommegang met de beeltenis van O.L. Vrouwe van de Polder gemaakt. Zondagmorgen was het reeds vroeg réveille. Om half acht werd een H. Mis opgedragen, waarna de jongens zich vermaakten met zwemmen en spelen. Na de maaltijd ging 't op de fiets naar Middelburg, waar de aal moezenier, kapelaan De Graaff, een Lof celebreerde. Het weekend werd besloten met het strijken van de vlag op het plein tje voor de kerk. De leider van deze bedevaart, districtscommissaris A. van Heerewaarden uit Goes, sprak een kort afscheidswoord en overhan digde de St. Lievenspatrouille uit Zie- rikzee een totem, de wisselprijs voor de patrouille, die zich het meest had onderscheiden. Zierikzee „MOZART" UIT YERSEKE BEZOCHT ZIERIKZEE Het muziekgezelschap „Mozart" uit Yerseke bracht Zaterdag een be zoek aan Zierikzee. Allereerst werd een concert gegeven in de tent in het Havenpark, waarna het corps deel nam aan de huldiging, die de dirigent van de Zierikzeese muziekvereniging te beurt viel, de heer Jac. Kikke in verband met diens 35-jarig huwelijks feest. Om kwart voor acht stelden beide corpsen zich op het Havenplein op, waarna met het bestuur van „Kunst en Eer" voorop een muzikale rondwandeling door de stad werd ge maakt. Bij het huis van de heer Kik ke werd een serenade gebracht, waar na de voorzitter van „Kunst en Eer", de heer R. Gerritsen de heer en me vrouw Kikke gelukwenste met hun huwelijksfeest en daarbij aan beiden een geschenk aanbood. De muziek vereniging zelf verraste het echtpaar met 'n mooi Delfts wandbord. Ook de dirigent van „Mozart" voerde het woord, waarbij hij er op wees, dat uitwisseling van muziekverenigingen de onderlinge band tussen diverse plaatsen en corpsen verstevigt. Bruinisse SLEUTELBEEN GEBROKEN De bakkersknecht K. IJ. te Bruinis se kwam tengevolge van het breken van de voorvork van zijn fiets te val len. waarbij hij een sleutelbeenbrak. Nadat dokter Quaak voorlopige heel kundige hulp had verleend, werd hij naar het ziekenhuis te Noordgouwe vervoerd. Marktberichten VEILING MOLEN. 1 Aug.: Aardappelen: Eerstelingen, bon ken 8, gewone 8.75, poters 5-54. Doré, bonken 8, gewone 88.17. Witte Eigenhei mer®, gewone 8.809.72. Blauwe Eigen heimers, gewone 9.119.60. Alles per 100 kg. Aanvoer 23 ton. Stambonen zonder draad 0.35 peirkg. Geveild 950 kg. VEILING KAPELLE. 2 Aug. Export veiling: Yellow Transp. BC 27, I 30.05, II 15.10, K 15. Perzikappel A 32, BC 20.40, I gr. 20.60, I 20.60—20.70, n 6.50—6.60, K 11.20. Zigeunerin BC 35. n 25, K 14.90. Early Victoria I gr. 7.20, I 5.90—6.50, n 3.40—3.50, K 3.90. Keswick I gr. 6.90, I 6.20, K 3.60. Precose de Tre- VOUX A 39.10, BC 27.30—28, I 26.30, II 15.50 —17.10, K 15.20. N.H. Suikerpeer I 15, II 6.106.50. Zure Morellen 38. Princessen I 48.70—51, id. II 45, id. afw. 25. Kleine veiling: Bramen 30—64. Toma ten 49. Ontario 640. Washington 7—26. Saarpruim 442. Golden Japan 11—46. D Boere witte 1021. Perziken 13 y2 p. st. VEILING MIDDELBURG. 1 Aug. Aardappelen: Bonken 12.80— 13. Grote 1011. Drielingen 39. Kriel 45. Doré grote 10—11. Bintjes bonken 11—13. Bintjes grote 8—10.40. Blauwe Ei genheimers bonken 7, id. grote 9—10. Al les per 100 kg. Aanvoer 22 ton. Fruit: Appelen: Early Victoria 4—14. Perzikrode zomerappel 635. Zigeunerin 3—16. Yellow Transparant 7—28. Melba 8. Appelen kroet 312. Peren: Précose de Trevoux 1435. N.H. Suikerpeer 6—13. Bruine Herenpeer 6—7. Peren kroet 318. Meloenen: Suikermeloenen 5277. Net- meloenen 3658. Orange Ananasmeloenen 55—79. Groene Ananasmeloenen 1517. Pruimen: Early Laxton 1535. Reine Claude d'Ouillins 4048. Czarpruimen 23 —61. Ontario 20—90. Washington 2446. Occulanen 5—8. Citroenpruimen 34. Princepruimen 7—10. Perziken 4—28. Druiven: Frankenthalers 1611.63. Diversen: Bramen per kg 28—1.05. Bra men per doos 12—17. Witte bessen 2537. Rode bessen 25—29. Tomaten 2058. Groenten: Sla 2—6. Bloemkool A 25— 58, id. B 10—32, id. C 16-27, id. D 12. Komkommers A 8—14, id. B 8—10, id. C 8, id. kg. krom 8—9. Dubb. Princessebo- nen 36—59. Snijbonen 2069. Spekbonen 27—40. Kroten kg 2—8. Postelein 4—26. Rabarber 3—7. Andijvie 5—15. Prei 27— 31. Spinazie 11—37. Rode kool 10—19. Sav. kool 20—27. Witte kool 12. Augurken 5— 71. Zilveruien 35. Bosrammenas 1—2. Bos- peen 16—27. Boskroten 2—6. Bosstraat 7, Telefoon 651 BERGEN OP ZOOM Spreekuur: ST. PHILIPSLAND Hotel „De Druiventros", Dinsdag 5 Aug. 6.30 7.30 uur n.m. Voetverzorging, Electr. Ont haren. Aanmeten van steun zolen, elastieken kousen. HERVERKAVELINGS COMMISSIE De herverkavelingscommissie te Bruinisse heeft in de maand Juli en kele malen per week vergaderd, waarbij alle personen, in het bezit van een herbouwpüeht, werden ge hoord over al of niet aanwezige her bouwplannen. Aan de hand van deze besprekingen zal worden nagegaan waar en welke percelen bouwgrond in de kom der gemeente beschikbaar komen voor uitgifte van bouwterrein. De eerste fase van de werkzaamhe den dezer commissie is daarmede thans beëindigd. AFSCHEID KLEUTERSCHOOL De laatste dag te Bruinisse voor de grote vacantie was voor de hoog ste klasse van de kleuterschool te Bruinisse, als vanouds een feestdag waarby afscheid werd genomen van de 29 leerlingen, die de school voor goed verlieten. Nadat het hoofd der school, me vrouw van Dyke de talrijke ouders had welkom geheten, werd door de leerlingen der hoogste klasse een zangspelletje opgevoerd. Mevrouw van Dijke die alles zelf had ontwor pen en vervaardigd, oogstte hiermede een welverdiend succes. Dokter Quaak, als voorzitter van het bestuur, sprak namens de ouders tot mevrouw van Dijke en mejuf frouw van Popering woordenvan dank voor het gebodene en voor het ook dit jaar weer gepresteerde. De leerlingen, die de school verlieten kregen een boek en de gemaakte werkstukjes mee. THOLEN Oud-Vossemeer GESLAAGD De heer I. B. Leenhouts te Oud- Vossemeer slaagde te 's-Gravenhage voor het examen Middelbaar Tech nisch Onderwijs. BENOEMING De heer A. A. Willemsen, hoofd der R. K. Parochieschool te Oud- Vossemeer, is benoemd tot hoofdon derwijzer aan een "bijzondere school te Edam. St. Annaland NIEUWE WEGER BIJ „DE CONCURRENT" De heer Corns, van Dussen te St. Annaland, weger van de weegbrug vereniging „De Concurrent" te St. Annaland, heeft in verband met zijn gevorderde leeftijd als zodanig be dankt. Het ligt in de bedoeling om in dp vergadering van de vereniging die Dinsdag wordt gehouden, een nieuwe weger te benoemen. Menigeen in St. Annaland zal het zich moeilijk kunnen voorstellen dat „Kees" van Dussen niet meer als weger optreedt. ZUID-BEVELAND Zwemwedstrijden te Yerseke. Voor de jaarlijkse zwemwedstrij den te Yerseke, welke dit jaar op 9 Augustus worden gehouden zijn reeas een aantal medailles beschik baar gesteld. Voor de winnaar en de winnares van de 600 meter is een wisselbeker beschikbaar. Verder zal een diploma worden uitgereikt aan allen die voldoen aan ae volgende door het organiserende comité vast gestelde eisen: 50 m. meisjes 1 min. 10 sec.; 100 m. meisjes, 2 min. 25 sec.; 50 m. jon gens, 1 min. 5 sec.; 100 m. jongens, 2 min. 15 sec 100 m. dames, 2 min 10 sec.; 200 m. dames, 5 min.; 600 m. dames, 16 min.; 100 m. heren, 1 min. 55 sec.; 200 m. heren, 4 min. 30 sec.; 600 m. heren, 15 min. Deze eisen zyn vastgesteld naar aanleiding van de prestaties der zwemmers in voorgaande jaren. Van alle zijden ondervindt het comité gro te medewerking en het laat zich aan zien. dat een aanzienlijk aantal zwemliefhebbers aan de wedstrijden zal deelnemen. RAAD OVEZANDE Winkels blijven langer open De raad van Ovezande kwam onder voorzitterschap van burgemeester Th. J. Andriessen in vergadering bij een. Aan de heer K. L. de Jonge werd eer vol ontslag verleend als gemeente ontvanger en ambtenaar van de bur gerlijke stand, in verband met zijn be noeming te Alkmaar. Met algemene stemmen werd de heer M. Steijn te Hoedekenskerke als gemeente-ont vanger benoemd. Als gzoldigd ambte naar van de burgerlijke stand werd burgemeester Andriessen benoemd. Besloten werd de geldlening van de Ver. van Ziekenhuisverpleging te Goes af te lossen. De raad keurde twee verordenin gen op de winkelsluitingswet goed, waarbij werd bepaald dat de winkels open mogen blijven op werkdagen tot zeven uur, op Zaterdagen tot acht uur en op Zondagen van 8 tot 12 uur. Voorts werd conform het advies van de vleeskeuringscommissie be slotten een bestelwagen aan te schaf fen voor de hulpkeurmeester. Kapelle GEMEENTERAAD. Dinsdagavond om half 8 zal de ge meenteraad van Kapelle in openbare vergadering bijeenkomen. De agenda luidt o m. als volgt: Benoeming 2 onderwijzeressen o 1. school te Kapelle; vaststelling ver ordeningen ingevolge winkelslui tingswet 1951; verzoek tot terug koop van een perceel bouwterrein; voorstel tot aankoop van grond ter voorziening in bouwterrein. VOETBALWEDSTRIJD. Zaterdagmiddag werd op het meentelijk sportterrein te Kapelle een vriendschappelijke voetbalwed strijd gespeeld tussen Kapelle II en Wemeldinge n. De wedstrijd eindig de in een 22 gelijk spel. OPBRENGST COLLECTEN. De collecten voor de diaconie en Kerkvoogdij in de Ned. Herv. Kerk te Kapelle hebben in de maand Juli opgebracht 160.22 en 144 36. Voor de zending werd in de maand Juli bijeengecollecteerd 23 33. Volledige nationalisatie in Oost-Duitsland Volgens vluchtelingen uit Oost- Duitsland bereidt de socialistische eenheidsparty een algehele nationali satie voor van handel, industrie, landbouw, kerkelijke bezittingen en gezondheidsdiensten, een en ander volgens de beginselen van de „volks democratie". Op de boeren zou men bijvoorbeeld druk gaan uitoefenen door te verklaren dat hun land niet goed bewerkt wordt zodat ontei ning gerechtvaardigd zou zijn en lana overgedragen zou kunnen wor den aan collectieve groepen. Dit zelf de stelsel zou ook ten aanzien van kerkelijke Ianderyen worden toege past. Deze berichten zijn nog niet van officiële zijde bevestigd, doch in Westelijke kringen verwacht men in derdaad steeds verder gaande maat regelen tegen het particuliere bezit. Muiterij in een Canadese gevangenis. In de Bordeauxgevangenis te Mon treal zijn 700 gevangenen, die klagen over slechte voeding, Vrijdag aan het muiten geslagen. Vrijdagavond ont stond een gevecht tussen de muiters en politie, waarby een gevangene door een verdwaalde kogel in de nek werd getroffen en gedood. Een aan tal gevangenen werd gewond. De muiters hebben zich in een vleugel van het gebouw teruggetrok ken, waar zij zich hebben ingesloten. Een aantal leiders werd door de po litie gearresteerd. Complot ontdekt op Cuba. Op Cuba is volgens mededelingen van de politie een samenzwering ont dekt. die tot doel had de regering om ver te werpen en president Batista te vermoorden. Ex-president Prio, die in Maart j.l. na de staatsgreep van ge neraal Batista, naar het buitenland vluchtte, zou de samenzweerders met geld hebben gesteund. Twaalf perso nen zijn gearresteerd. INTERNATIONALE LUCHTVAARTSHOW. Record aantal bezoekers op eerste dag. Gedurende drie en een half uur heeft de lucht boven het vliegveld Ypen- burg,nabij 's-Gravenhage, Zaterdag, de eerste dag van de vierde inter nationale luchtvaartshow Ypenburg (Hsy) gedaverd van de overschietende vliegtuigen. Een record-aantal bezoekers, naar schatting veel meer dan vyftigduizend personen, heeft de verrichtingen van de straaibommenwer- pers, helicopters, vrachtvliegtuigen, „Thunderjets" en „Sabres" gadege slagen en duizenden volgden met open mond de elf Nederlandse pa rachutespringers, die boven het vliegveld uit een „Dakota" sprongen. Bo vendien gaf een der parachutisten vla de radio een verslag van zyn bevin gen gedurende het. dalen! Deze eerste showdag werd bUgewoond door o.a. minister-president Drees en generaal Lauris Norstad, opperbevelhebber der Nato-lucbtstrlJdkrachten in Europa. De minister van verkeer en wa terstaat, de heer H.H. Wemmers, verrichtte de openingsplechtigheid. Een belangrijk onderdeel van de show was de aankomst van de twee Sikorsky S-55 hefschroefvüegtuigen; zoals bekend de eerste helicopters in de geschiedenis, die de overtocht over de oceaan volbracht hebben. Om vijf minuten voor drie zetten de bestuurders hun toestellen aan de grond en men zag het de vliegers niet aan, dat ze zo juist het laatste stuk van do tocht van Amerika naar hot vaste land van Europa achter zich hadden. Met het hijsen der vlaggen van de negen deelnemende landen begon de ze middag, waarna het fanfarecoprs van het regiment „Limburgse Ja- fers" het Wilhelmus ten gehore racht. De voorzitter van de Kon. Ned. Vereniging voor Luchtvaart, de heer C. Kolff, sprak een welkomst woord, waarna minister Wemmers zijn openingstoespraak hield. De mi nister zeide o.m., dat het goed was, dat zowel de aspecten van de mili- Tholen ZILVEREN JUBILEUM Onder grote belangstelling herdacht dhr J. Bal te Tholen het dat hij 25 jaar geleden in dienst trad by de N.V. Oestercultuurmy. „Bona Fides" te Tholen. Naast vele gelukwensen mocht hij ook stoffelijke blijken van waardering en belangstelling ont vangen. Vrijdagavond werd hem door de Harmonie Concordia, van welke vereniging hij bestuurslid is, gen se renade gebracht. De collecte voor de stichting Erefonds voor oud-verpleegsters bracht te Seroos- kerke (W.) f 457.— op. De collecte ten bate van de reis voor ouden van dagen te Ovezande heeft f 130.65 opgebracht. De gebroeders H. Tichem, J Tichern en M. Tichem te Tholen slaagden te Ber gen op Zoom voor het middenstandsexa men en behaalden het diploma algemene handelskennis. De heer N. v. d. Velde te Borssele slaagde voor het examen voor de hoofd akte van het lager onderwijs. De heer A. v. d. Velde te Borssele heraacht op 1 Augustus de dag, waarop hij 30 jaar geleden benoemd werd tot gemeente-ontvanger. De heer D. van Sluijs te Borssele slaagde voor het examen voor het ver krijgen van het brevet voor de textiel handel. Voor het mondelinge examen was hij vrijgesteld. Voor het textielbrevet slaagde de heer Th. Giele, die zijn opleiding op de tex- tielschoot te Hulst genoot. Voor moderne bedrijfsadministratie slaagde te Middelburg, mej. .Riet van Duysse te Graauw. Mej. E. Hermans te Hontenisse slaag de te Amsterdam voor het eindexamen de Academie voor Lichamelijke Op voeding, terwijl ze te Utrecht gymnas tiek M.O. behaalde. Haar zuster slaagde voor het notarieel examen le gedeelte. De collecte voor „Herwonnen Levens kracht" heeft in de dorpskom van Sint Jansteen en in de buurtschap Heikant 100 opgebracht. Te St. Annaland heeft een collecte ten bate van de Evangelisatie te Tilburg f 372.80 opgebracht. Ter gelegenheid van de jaard"ag van prinses Irene zal het muziekgezelschap „Accelerando" een muzikale rondgang door de gemeente St. Annaland maken. De Chr. Jongensclub „Eltheto" uit Kloctinge maakte Donderdag een uitstap je naar 's-Hertogenbosch en Tilburg. Er werd o.a. een bezoek gebracht aan „De ijzeren man" te Vught en aan de dieren tuin te Tilburg. Te Bruinisse werden in de maand Juli 5 slachtvergunningen voor koeien afge geven en 7 slachtvergunningen voor var kens. De kleuters van de kleuterschoolte Drelschor hebben een uitstapje gemaakt over het eiland De leerlingen van de laagste klassen van ó'e openbare school gingen naar de duinstreek van Schouwen en de leerlingen van de drie hoogste klas sen brachten een bezoek aan Oudenbosch, Breda, Tilburg, Oisterwijk en Teteringen. Ten behoeve van de aanleg van een nieuwe verkeersweg van St. Annaland naar Stavenisse zyn te St. Annaland de eerste opmetingen verricht. Voor het examen-akte R (handenar beid) slaagde in Den Haag de heer A. v. d. Rovaert, onderwijzer aan de C.V.O.- school te Zaamslag. Amoene van Haersolte. overleden. Te Dalfsen is op 62-jarige leeftijd overleden baronesse Ernestine Amoe ne Sophia van Haersolte, geboren jonkvrouwe van Holthe tot Echten die als schrijfster onder de naam Amoene van Haersolte, bekendheid heeft verworven. Voor haar novellenbundel „S.ophia in de Koestraat" is Amoene van Haersolte in 1947 bekroond met de P. C. Hooftprys. Schietpartij in Soesa. OP SCHOONHEIDSKONINGIN GEMUNT In Soesa (Tunis) heeft een man met een stengun uit een boom het vuur geopend op een menigte in een hotel zaal. Twee personen zijn omgekomen en vier zijn ernstig gewond. Ook is er nog een aantal licht gewonden. De schutter is ontkomen. De menigte was bijeengekomen, om het kiezen van de schoonheidskonin gin van Soesa bij te wonen. VOORLOPIGE REGENTSCHAPSRAAD. Generaal Naguib deed beroep op Middellandse Zee-mogendheden. In Egypte is het tijdens het weekeinde rustig geweest. De regering van Aly Maher en generaal Naguib hebben hun overleg voortgezet en er is een voorlopige regentschapsraad samengesteld, welke tot de meerderjarigheid van kroonprins Ahmed Foead het bewind in handen zal hebben. Intussen heeft een twintigtal vooraanstaande Egyptenaren weer ge tracht het land te verlaten. Kort voor het vertrek van een Grieks schip uit de haven van Alexandrië werden zy door de politie van boord gehaald. On der de vluchtelingen bevond zich een iyfarts van ex-koning Faroek. Generaal Naguib heeft Zondag tij dens een toespraak tot een Italiaanse deputatie, die hem kwam gelukwen sen met het succes van zijn actie, een beroep gedaan op alle Middel landse Zee-mogendheden om een „nieuw tijdperk van wederzijds begrip en samenwerking" in te gaan. Het jacht „Mahroessa", waarmee ex-koning Faroek het land heeft ver laten, is Zaterdagavond in Egypte teruggekeerd. DE REGENTSCHAPSRAAD. Volgens mededeling van de Egyp tische premier Aly Maher zal de voor lopige regentschapsraad als volgt zijn samengesteld: Prins Mohamed Mo- hamed Abdel Moneim, neef van ex- koning Faroek, Bahieddin Barakat, Een nieuwgeboren eiland In de Chinese Zee ten Noordoosten van de Philippijnen is een nieuw eiland uit de zee gerezen en de Britse autoriteiten zijn van plan het eiland tot Brits gebied te verklaren, aldus meldden Vrijdag twee Britse bladen in Hongkong. Zaterdag zijn echter Philipprjnse fotografen en journalis ten naar het eiland gevlogen om de positie ervan te bepalen en na te gaan, of het onder Phuippijns rechts gebied valt. Nieuws in een Noiedop 9 Onder de gemeente Heerhugowaard is Zaterdagmiddag de 18-jarige R. D. uit Brussel, die met vacantie in ons land was, verdronken. 9 In Noord-Holland zyn Za terdag twee kapitale boerd'erijen uitge brand. Onder Uitgeest ging de boerderij de landbouwer Appeldoorn ten ge volge van hooibroei in vlammen1 op. In Ouddorp ontstond door blikseminslag brand in de boerderij van de heer Laan. Ook deze hoeve, die als een der mooiste van de provincie werd beschouwd, ging geheeL verloren. 9 Vanwege de verhoog de activiteit bij het smokkelen en het toenemend aantal personen, dat Indonesië clandestien verlaat en binnenkomt, is bij presidentieel besluit in de Indonesische territoriale wateren de staat van oorlog afgekondigd. 9 De kolencommissie van de Organisatie voor Europese Samenwerking heeft de directeur van de Duitse mijnbouwdirectie, Hermann Dehenen, tot haar voorzitter 1952—53 gekozen. 9 Te Fakar (Se negal) is het derde congres van het We- reld-jeugdverbond begonnen. Ongeveer 150 gedelegeerden uit 22 landen zijn bij eengekomen. 9 De West-Duitse invoer- commissie heeft een bedrag van 600.000 D.M. beschikbaar gesteld voor de invoer rijst in transito uit Nederland. 9 De Egyptische regering heeft bekend ge maakt, dat kansspelen bij de wet ver boden zijn. 9 Voor het eerst heeft de Ja panse pers melding gemaakt van de waarneming van. vliegende schotels bo ven Tokio. 9 Voor de 17de maal hebben de Belgische oud-strijders en de bevol king van Nieuwpoort hulde gebracht aan koning Albert en de helden van de IJzer. Bij het monument voor koning Albert te Nieuwpoort werden bloemen en kransen gelegd. 9 Uit Djember wordt bericht, dat een onbekende een aanslag heeft ge pleegd op een Nederlandse employé van de sisalonderneming „Kota Blatar" van de Borsumij. De d'ader maakte zich na de aanslag uit de voeten. De toestand van het slachtoffer is redelijk. voormalig voorzitter van de Kamer van Afgevaardigden, voormalig mi nister van justitie en voormalig voor zitter van de rekenkamer en Kolonel Mohamed Rasjad Mahanna, minister van verbindingen. Het parlement moet nog zyn goedkeuring geven. Welingelichte kringen in Cairo wa ren Zondag de menig toegedaan, dat de benoeming van de regentschaps raad niet inhoudt, dat de buitenland se diplomaten nieuwe geloofsbrieven moeten aanbieden. Het Egyptisch kabinet heeft inmid dels een wetsontwerp goedgekeurd, dat regelingen treft voor het in staat van beschuldiging stellen van minis ters, en een ander ontwerp, dat voor ziet in de vorming van een raad, die zich met aanklachten zal bezig hou den. Het eerste ontwerp zal geen te rugwerkende kracht hebben. Het ka binet besloot voorts beleefdheidstitels als „Zijne Excellentie" af te schaffen. Moeten de kerken zich aansluiten bij een bedrijfsvereniging VRAGEN VAN DE HEER STAPELKAMP Het Tweede Kaïnerlid, de heer Sta pelkamp (AJFL), heeft vragen gesteld aan de minister van sociale zaken in verband met de bezwaren van enkele kerkelijke gemeenschappen tegen de verplichte aansluiting bij de bedrijfs vereniging op het gebied van de ge zondheid, geestelijke en maatschap pelijke belangen, zulks ter uitvoering van de Wachtgeld- en werkloosheids wet De heer Stapelkamp vraagt de minister in hoeverre naar diens oor deel het kerkelijk personeel onder de ze wet valt en welke invloed dit heeft op de eventuele verplichte aanslui ting van de kerken by genoemde be drijfsvereniging. Ook vraagt het ka merlid of de minister verplichte aan sluiting wel in overeenstemming acht met de geheel eigen positie der ker ken. Tenslotte vroeg de heer Stapel kamp of reeds overleg is gepleegd met de kerken en voorts of de mi nister, indien dit niet het geval zou zijn, bereid is dit overleg alsnog te openen. Dr. J. C. Hoekendijk hoogleraar te Utrecht. Naar wy vernemen heeft dr. J. C. Hoekendijk te Genève, secretaris voor de evangelisatie van de Wereld raad der Kerken, de benoeming tot hoogleraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht in de vacature van prof. dr. S. F. H. J. Berkelbach van den Sprenkel aanvaard. Deswege heeft hy bedankt voor de benoemingen tot hoogleraar aan de Andover Newton Theological School en aan de Boston University. Prof. Hoekendyk zal niet vóór Januari 1953 kunnen inaugure ren, aangezien eerst in zijn vacature door de Wereldraad moet worden voorzien. Dr. Hoekendyk zal in Utrecht gaan doceren apostolaat bij belse en practische theologie. Weer rust In Macao Uit gewoonlijk betrouwbare bron wordt bericht, dat aan de grens tus sen China en Macao nieuwe bespre kingen zijn begonnen over een sta ken van het vuren. Er heerst thans rust en een vreedzame oplossing van het conflict wordt spoedig verwacht. taire, als van de burgerluchtvaart naar voren werden gebracht, omdat daardoor het Nederlandse publiek dieper doordrongen zou kunnen gera ken van het nut van de burgerlucht vaart en van de noodzaak van de militaire luchtvaart MEERDERE PRIMEURS Behalve de Europese primeur van de Sikorski-helicopters, was er nog een andere Europese „eersteling": een vrachtvliegtuig van de Engelse „Silver City Airways" leverde name lijk voor het eerst twee splinternieu we Engelse personenauto's recht streeks uit het vliegtuig aan klanten af en ook enige nieuwe rijwielen kwamen door middel van dit vracht vliegtuig by hun eigenaren! Voorts waren primeurs voor Nederland het overvliegen van een der „Canberra" tweemotorige straalbommenwerpers van de Engelse luchtmacht; het stunt-escadrille „Thunderjets"-vlie- gers; het trio militaire zweefvliegers dat vanaf het ontkoppelen in de lucht tot en met de landing in for matie zweefde en het défilé van 36 „Thunderjet" en 57 „Meteor" straaljagers van de Nederlandse luchtstrijdkrachten. De snelste straaljagers waren de ,,Sabre"-jagers der Canadese lucht macht en veel respect verwierf ook majoor Gerben Sonderman (chef- invlieger van de Fokkerfabrieken en piloot van Z.K.H. prins Bernhard) voor zyn demonstraties met de Fok ker-S 14 en de Fokker S-ll. Majoor Sonderman was speciaal voor de Hsy uit Helsinki overgekomen. Op de tweede dag van de internatio nale luchtvaartshow werd het pro gramma in grote trekken herhaald. Een machtige verkeersstroom van wandelaars, fietsers, bromfietsers, motoren en auto's werd tijdens deze Ilsy-dagen door ongeveer 100 politie mannen over Neerfands drukste weg geleid. Rukwinden veroorzaakten paniek op kermis. Toen Zaterdagavond een hevige on weersbui losbarstte boven de kermis, opgeslagen aan de buitenkant van Bus- sum, rukten de hevige windstoten het dakzeil los van een zogenaamd steil- wand, juist op het moment, dat de 27-jarige eigenaar van deze vermake lijkheid. W. C. G., op zijn motor toeren verrichtte langs de steile, ronde wand. Met het zeil sloegen enige dakspanten naar binnen. Een houten lat trof de motorrijder in het gelaat, tengevolge waarvan hij met motor en al naar om laag stortte. De motorrijder heeft een halsbeentje gebroken. Door de paniek, die onder de ongeveer tweehonderd toeschouwers van de „steilwand" ont stond, liepen enige personen lichte verwondingen op. Even daarvoor had reeds een grote consumptietent, waar een driehonderd tal bezoekers een droog onderkomen voor de regen meende te hebben ge vonden, het moeten ontgelden. Het omhulsel van zeildoek van de tent werd geheel weggescheurd. Met dit alles vond de kermis een vroegtijdig einde. Truman tekende de over eenkomsten van Bonn. AMERIKA DE EERSTE! President Truman heeft Zaterdag de contractuele overeenkomsten van Bonn getekend. Amerika is aldus het eerste land, dat de conventies heeft bekrachtigd. De Senaat bekrachtigde de over eenkomsten de vorige maand, maar de bekrachtiging was nog niet defi nitief voor ondertekening der docu menten door president Tnunan. Deze verrichtte de handeling te Kansas, waar hy zyn vacantie doorbrengt. Acht millioen verdreven Duitsers hielden „Dag van het vaderland". Meer dan acht millioen Duitsers uit de vroegere Duitse gebieden in het Oosten, hebben Zondag hun „dag van het vaderland" gehouden. In geheel West-Duitsland werden bijeenkomsten gehouden. In toespraken werd het ver langen geuit, om eenmaal op vreed zame wijze naar „het land van de va deren" terug te keren. De verdreve nen uit het Memelgebied herdachten tevens de stichting van hun vaderstad, 700 jaar geleden. Weer een incident aan de zonegrens. Volgens Radio-Berlijn heeft een de tachement van de Oost-Duitse volks- politie Zaterdag, onder bevel van een Russische kolonel, bij Rathehurg (Mecklenburg) een strook van de Westelijke 2one bezet Een Britse of ficier heeft bij de Russische kolonel hiertegen geprotesteerd. A. Koolhaas naar Djakarta. Tot vertegenwoordiger te Djakarta van de Stichting voor de culturele samenwerking te Amsterdam is be noemd de heer A. Koolhaas, tot voor kort cultureel redacteur van „De Groene Amsterdammer". Over enige maanden zal de heer Koolhaas naar Indonesië vertrekken voor het aan vaarden van zyn nieuwe functie, waarin hij de plaats inneemt van zijn onlangs overleden voorganger Oscar Mohr.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 13