Kerko Gable shirts Een blijuönde herinnering^ KAPPIE en de reis met BOEK SPLITSING SOCIALE ZAKEN BEZWAAR VOOR P.v.d.A. D.D.D. Oranjeboom aan de Olympische spelen! ALS HET HART SPREEKT.... Wei*$g»uy PR0V1NC1 ALE ZEEUW8B COURANT VRIJDAG 1 AUGUSTUS 1952 ROND DE KABINETSFORMATIE Naar een extra-parlementair kabinet (Van onze parlementaire redacteur) 's-GRAVENHAGE. Van parlementaire socialistische zijde gaf men ons nog een toelichting op de weigering van de P.v.d.A. om de kabinets formateur steun te verlenen by het formeren van een vier-partijenkabinet. Sinds het begin van de huidige kabinetsformatie heeft de P.v.d.A. zich op het standpunt gesteld, dat hoewel de uitslag der verkiezingen voor deze party als uitermate gunstig moet worden beschouwd zij niet meer wil verlangen aan ministeriële invloed, dat de party iu het thans demis- sionnaire kabinet reeds bezit. blik wel uitgesloten is te achten. Wij hebben namelijk de stellige indruk, dat een eventuele combinatie van de drie Christelijke partijen met de V.V. D. eveneens tot de politieke onmo gelijkheden behoort. Dit zou tot ge volg hebben, dat voor het ogenblik moet worden gestreefd naar het vor men van een extra-parlementair ka binet; d.w.z. een kabinet, dat wordt gevormd zonder de officiële mede werking van twee of meer fracties. In politieke kringen vraagt men zich af of prof. Beel niettegenstaan de zijn ruime opdracht wel de aan gewezen persoon is de formatie van een extraparlementair kabinet te be proeven. Vrij algemeen houdt men dan ook rekening met de mogelijk heid, dat hij zodra H.M. de Ko ningin in ons land zal zijn terugge keerd zijn opdracht terug zal ge ven. Als laatste middel ter oplossing van de huidige, bijzonder onover zichtelijke situatie, beschouwen en kelen een eventuele opdracht aan dr. Drees en prof. Beel tezamen. Het standpunt van de P.v.d.A. houdt echter tevens in, dat de P.v.d. A. er beslist ook niet op wil achter uit gaan en bepaald vast wenst te houaen aan de zetels, welke zij reeds heeft. Kort gezegd: „niets meer, maar ook niets minder". Nu beteken de het voorstel van de kabinetsfor mateur, prof. Beel, op verschillende punten 'n belangrijke achteruitgang. In de eerste plaats het verlies van de post van minister-president, wel ke gezien de uitslag der verkiezingen in belangrijke mate aangewezen mocht worden geacht voor dr. Drees. Uiteraard was voor dit ernstige verlies, waarin men eventueel nog wilde berusten, een behoorlyke en re delijk te achten compensatie vereist, maar in plaats van een dergelijke compensatie stelde de formateur bo vendien nog voor, de portefeuille van sociale zaken te halveren door het in het leven roepen van eeji nieuwe so ciale portefeuille. Hier voelden de fracties van de P.v.d.A. in het geheel niets voor. Gegeven de .op dit ogenblik be staande strijd rond sociale zaken, was dit voornemen van de formateur voor de P.v.dA.. ten enen male on- aanvaardbaar. Het aanbieden van justitie kon in deze geen compensa tie worden geacht. WAT NU? Wij merken naar aanleiding van deze van socialistische zQde .tomende toelichting op, dat hoe men ook over de houding van de P.v.d.A. in deze kan denken, het in ieder geval thans wel duidelijk is, dat de houding en plotselinge koerswijziging van een dei- tot dusverre bij het overleg be trokken partijen, het vormen van een parlementair kabinet op dit ogen- Scheepsbouw voor Russische rekening MET BEPERKTE SNELHEID? By de handelsbesprekingen, die tussen Nederland en Rusland gaande zyn is van Russische zijde de wens geuit een bestelling op twee vracht schepen in Nederland te plaatsen, waartegenover Rusland partijen hout en graan zou willen leveren. Inmiddels is van officiële Ameri kaanse zijde bezwaar geopperd tegen het leveren van snelle vrachtschepen aan Rusland. De Amerikanen willen de snelheid van de Russische vracht schepen beperkt zien tot 12 mijl, terwijl de Russen voor deze 9000 tons vrachtschepen een snelheid verlangen van 14% mijl. Mochten de Russen vasthouden aan deze snelheid van 14% mijl, dan zal de Nederlandse regering uitein delijk moeten beslissen of de Neder landse scheepsbouwers al dan niet deze schepen mogen leveren. Thans wordt nagegaan in hoever de Rus sen bereid zouden zijn in een snel heidsvermindering te berusten, maar veel hoop daarop heeft men ^iet- De tweede phase zal dan zijn een beschouwen van de vraag of de Ame rikaanse verlangens redelijk zijn. Advertentie. ¥YI"¥T¥T Nlet krabben. De helder 11 I I vloeibare D. D. D. kal- JJ JLV meert de jeuk ln enkele seconden, doodt de ziektekiemen en ge neest tot diep in de buldporiën. GB-JEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN Advertentie. dat Vorstelijk glas ttierj Faroek had kiespijn Woensdagavond ontstond even een paniek in ex-koning Faroeks hotel in Napels. Terwijl de ex-koning in de gezelschapszaal zat, gingen plotseling alle lichten uit. Twee le den van Faroeks lijfwacht snelden naar de deuren en gingen daar op post staan, doch enige seconden la ter gingen de lichten weer aan. Later op de avond kreeg Faroek kiespijn. Enkele adjudanten snelden het hotel uit op zoek naar een tand arts. Anderen zochten telefonisch tandheelkundige hulp, doch geen der artsen wilde naar hét hotel komen, zodat Faroek genoodzaakt was zijn hotel te verlaten om zich te laten behandelen. Na vyf minuten was hij reeds terug. De arts, die hij bezocht, verklaar de: „Het was maar een kleinigheid maar U weet hoe koningen zijn Ernstig verzet in België tegen langere diensttijd Het verlengen van de diensttijd voor liet Belgische leger tot 24 maan den, heeft tot talrijke ongeregeldhe den aanleiding gegeven. Zowel te Etterbeek bij Brussel als te Luik kwam het tot daden van rebellie en onder de bezettingstroepen in Keu len werd de toestand zo ernstig, dat men van traangas gebruik moest ma ken om de orde te herstellen. Het bureau van de socialistische vakbond heeft zich solidair verklaard met „de zonen van de arbeidsklasse, die zich op het ogenblik onder de wapenen bevinden en het slachtoffer zijn van een partijdige wetgeving". De vak bond waarschuwt echter tegen com munistische agitatie. Volgens het Brusselse blad ,,La Ci- té" heeft een ernstige en klaarblijke lijk voorbereide sabotage als gevolg gehad, dat 30 vrachtauto's niet meer konden rijden. Men had suiker in de benzinereservoirs geworpen waar door meer dan 5000 liter 'benzine werd vernield. Sitdown-staking bij tapijtfabriek Driehonderd man personeel van de Trio tapijtfabriek te Huizen (N.H.) is een sit-down staking begonnen, naar aanleiding van eeij conflict tussen twee directeuren. De directeur H. R. die bij het perso neel algemeen geacht is werd tijdens een aandeelhoudersvergadering onge veer een maand geleden ontslagen uit zijn functie, vooral door toedoen van de tweede firmant de heer H. W. R, Jr., die daarna alleen de scepter zwaaide in het bedrijf. De wijze waarop dit geschiedde kon de goedkeuring van het personeel niet wegdragen en om een einde te maken aan de leiding van de huidige direc teur en pressie uit te oefenen op de huidige leiding, om de uit zijn functie tslagen directeur terug te krijgen, :de men het werk neer. „Parade" roken is nu een dubbel genoegen. Al rokend spaart U de 91 foto's van Nederlandse Olympische deelnemers bij elkaar Let op de binnenzijde van Uw doosje Parade-Mild of King's Parade. Rook nu zéker King's Parade of Parade-Mild puur Virginia „van de betere de beste" Hel Olympisch „Helsinki 1952" 4'1.65 geschreven door Kick1 is verschenen en v« bij Uw sigaretten-* „Grove spionnage" komt Enbom op levenslange dwangarbeid De Zweedse journalist Fritjof En- bom is te Stockholm veroordeeld tot levenslange dwangarbeid wegens grove spionnage" voor de Sowjet- Unie. Enbom, die communist 'is, werd schuldig bevonden aan het ver strekken van inlichtingen aan Rus land in de periode van 1941 tot 1951. Hugo Gjerswold, een voormalig fourier bij de verdedigingswerken te Boden aan de Zweedse Noordgrens, werd wegens dezelfde feiten tot een gelijke straf veroordeeld. Jullie een kanon, wij een burgemeester Zoals wij reeds berichtten, is in de nacht van Maandag op Dinsdag jl. te Grave een kanon gestolen. Politie en burgerlijke autoriteiten wisten echter direct hun onderzoekingen in de goede richting te sturen en ver dachten Cuyk, dat met Grave wed ijverde om traditie en historie, van deze brutale diefstal. Later bleek, dat niet zozeer Cuyk, als wel het al daar gelegen Brabants studentengil- de het stuk had ontvreemd. Grave zon op wraak en voerde de burge meester van Cuyk en de praeses van het gilde naar het vestingstadje. Na lang onderhandelen werd tot een ruil besloten, maar intussen hadden de Cuykers het kanon ergens langs de oevers van de Maas verborgen. Na lang zoeken werd het daar gevonden en op uitbundige wijze werd het ka non weer in Grave in gehaald. Thans is de rust weer in Grave en Cuyk te ruggekeerd. Buurman was te behulpzaam De politie heeft de -26-jai'ige be hanger P. M. de K. uit Den Haag ge arresteerd wegens het verkopen van andermans eigendom. De bovenbuur man van K. was naar Zuid-Afrika geëmigreerd en diens vrouw zou spoedig volgen. Deze laatste had daartoe een advertentie geplaatst, waarin zij de huur ter overname en haar meubelen ten verkoop aanbood. Zij verzocht daarom haar beneden buurman de K. zodra er iemand kwam om het huis te bezichtigen, deze rond te leiden, indien zij zelf niet aanwezig zou zijn. Er kwam in derdaad iemand. De K. liet hem de woning zien, maar verkocht boven dien het' ameublement voor 500 aan de nieuwe bezoeker. Deze zou de appartementen huren en de K. zou behulpzaam zyn bij verhuizing. Maar ook hierby ging hij te ver. Bij de aanstaande bewoner haalde hij een aantal koffers en een radio weg en verkocht deze te Amsterdam voor 400. Hier werd hij echter gearre steerd. 20. De professoren Knikker- bok voerden* Troeteltje met zich mee naar het strand, een eindje buiten de haven stad. Zij brachten hem naar de plek, waar hun zeiljacht lag bij een schuur, die uit losse, in elkaar geschoven planken bestond. „Wij zul len zo gauw mogelijk ver trekken met dit pracht exemplaar!" zei Zebeideus Knikkerbok tevreden. „Wij zullen opzien baren bij onze collega's!" zei Za- charias trots. „Het is inder daad een zeldzaam exem plaar! Ik weet nog niet of hy tot de slangachtigen of wel tot de krokodilachtigen behoort!" „Daar zullen wij onze boeken op na moeten slaan!" vond Zebedeus. Troeteltje luisterde met een droevige uitdrukking in zijn ogen naar dit gesprek en hij keek nog droeviger, toen de beide pro fessoren hem in de houten schuur persten, want daar paste hij maar net in. De maat voerde intussen nog een hevig ge vecht om zijn Troeteltje terug te krijgen. De inspecteur van politie was er zelfs bij te pas gekomen. De maat legde jammerend aan hem uit wie, wat en hoe Troeteltje was en de in specteur luisterde aandachtig. „Als ik het goed begrijp, is dit een geval van diefstal, want dezeehTroeteltje was dus uw igendom?" vroeg de hoge beambte. „Ja! Ja!" riep de maat. „Hij was van mij Mijn Troeteltjemijn lieve beestje! Het is diefstal!" „In dat geval zullen wij maatregelen moeten nemen om de dieven te grijpen!" zei de in specteur. Feuilleton 71 Ze wilde eens zien, hoe Joan zich ge droeg en zdu haar echtgenoot wel op het juiste ogenblik inlichten. Mo menteel maakte elk plan, dat geld zou kosten, hem korzelig. Al dat ge zeur over meer uitgeven dan hun in komen bedroeg was erg vervelend. Intussen zou Joan's reis naar Ameri ka nu niet zo héél duur zyn. Zeker, ze moest wat nieuwe kleren hebben en natuurlijk haar reisbiljet, maar als ze eenmaal aan de overkant was, zou ze de gast van Mildred wezen en die gelukkige Mildred rolde letterlyk in het geld. Mevrouw Melrose keek de tafel rond, zag, daj iedereen klaar was en dat Bryan zich eindelijk eens met Estelle bezig hield en schoof haar stoel achteruit. „Zullen we de koffie gebruiken in de bibliotheek? Misschien wilt u wel even Jenkins waarschuwen, juffrouw Newcombe". HOOFDSTUK X Er gebeurde de volgende dagen heel wat. Mevrouw Melrose ging de flat in Londen bezichtigen, vond ze naar haar zin en huurde ze dadelijk. Een ryke Amerikaan, speciaal bij de kolonel geïntroduceerd, noemde Law- side ideaal en bood een fantastische prijs voor het recht om daar de zo mer door te brengen! Alles kon naar hy zei, heel eenvoudig worden gere geld. Hij, zijn vrouw en dochter, zou den er in trekken, zodra he;, echtpaar Melrose en hun gezin het verlieten. Juist zoals de kolonel had gehoopt, konden enkele kamers onaangeroerd blijven. Mevrouw Melrose had het voorstel slechts schoorvoetend aanvaard en ,,het gezicht gered" door aan vrienden en zelfs familie te vertellen, dat ze alleen ter wille van Heather's gezond heid naar Londen gingen. Toen ze door Renée Shann van haar tocht daanami Wooi uims was gekomen, had de kolonel haar na 't diner gevraagd, of ze een ogenblik voor hem had. In de studeerkamer had hij daarop de financiële toestand uiteengezet. Eerst had ze geweigerd te geloven dat de situatie zich zo slecht liet aanzien, maar de overge legde bewijzen en brieven van de zaakwaarnemers, die de noodzakelijk heid van spaarzaamheid aantoonden lieten geen twijfel meer over. „Zie je, kindlief, als we nu een tyd- lang het landgoed verhuren kunnen we misschien tegen de herfst onder betere omstandigheden terugkeren. Maar als we zo voortgaan Het geluk had gewild, dat hij juist de volgende dag tegen die rijke Ame rikaan was aangelopen. Een week la ter zat de kolonel in de nachttrein naar Schotland, was zyn gezin te Londen gevestigd en keek mevrouw Melrose, buiten zyn weten, uit. naar advertenties, waarin een buitentje aan de Theems of mogelijk aan de kust te huur werd aangeboden. Daar zouden ze dan voor de weekeinden heen kunnen! Weldra ging het leven zyn gere gelde gang. Driemaal per week be gaf Heather zich naar Harley Street de straat te Londen, waar vele specialisten zetelen om zich te la ten behandelen. Byna onmiddellijk begon haar toestand te verbeteren. Ze kon gemakkelijker lopen, had minder pyn, voelde zich over alle li nies beter en vrolijker. Of dit nu en kel en alleen aan de behandeling was te danken? Haar moeder schreef een belangrijk deel van de goede resul taten toe aan de geregelde bezoeken van Jinks Charrington. En Barbara was van de dezelfde mening. (Wordt vervolgd). ïjc Maandag 4 Augustus a.s. hopen mijn beste X Oom en Tante JACOB JANSE 4c NEELTJE POUWELSE sj. hun 30-jarige Echtver- eniging te herdenken. Dat zij nog lang ge- spaard mogen blijven, is de wens van hun dank- 4 bare Neef. JACOB BRASSER Westkapelle, Juli 1952. Koestraat 16. Hiermede betuigen wij onze hartelijke dank, ook namens wederzijdse Ouders, voor de vele blijken van belangstel ling voor en bij ons huwe lijk ontvangen. C. P. ZUIDIJK A. J. ZUIDIJK— BARENTSSN Wolphaartsdijk, Juli 1952 Voor de vele blijken van belangstelling vóór en by ons huwelijk pp 10 Juli j.l. ondervonden, betuigen wij onze hartelijke dank. J. LANDMAN E. C. LANDMAN- DEKKER Middelburg, 30 Juli 1952. Evang. Luth. Kerk. Zondag 3 Augustus Vlissingen 9 mir en Middelburg 10.30 uar. ds. J. G. BAHNMÜLLEK van Hilversurv, Ver. van Vr(jz. Herv. Mid delburg. Zondag 3 Augustus v.m. 10.15 uur, in de Doops-' gezinde Kerk, ds. E. P DORGMAN, van War ga. Extra collecte Bouwfonds. Verhuisd van Badhuisstraat 108 naar Van Dishoeekstr. 199, Vlissingen A. H. STOLK Verloskundige Zaterdagmorgen 9 uur vers RUNDVLEES Abattoir, Seisweg, Middelburg WEEGBRUG „DE HOOP" Loskaide, Middelburg Daar hun WEEGBRUG is goedgekeurd bevelen onder getekenden zich aan voor het wegen van suikerbieten, pulp, aardappelen en andere producten. L. A. v. d. BROEK en C. WISSE B— Heel Zeeland leest de P.Z.C Waardoor onderscheiden zich de met vaste boord DOOR: hun geklede, dubbele manchetten recte pasvorm. hun moderne boord-coupe, waardoor omkrullen der punten vermeden wordt 9 hun geheel dubbel frontstuk, waardoor minder slijtage 9 hun duurzaamheid, omdat ze vervaar digd zijn van de beste katoenen ga rens hun geklede dubbele manchetten Verkrijgbaar in 1 alle effen kleuren HERENMODEHUIS Lange Delft 11, Telefoon 3891, Middelburg Het wereldgebeuren Nog altijd: de Saar De Duitse regering zal waarschijn lijk bij de vandaag in Parijs te hervatten besprekingen over de toekomst van het Saargebied de voorwaarde stellen, dat de October- verltiezingen in dit gebied zullen wonden uitgesteld. Men acht het in Bonn niet wenselijk, dat de verkie zingsstrijd in de Saar parallel zou lopen met de Parijse onderhandelin gen, die toch al moeilijk genoeg zou den zijn. Voorts meent men dat ook de vertraging in de toelating der Duitsgezinde partijen in het Saarge bied een verschuiving van de ver kiezingen voor de Saarlandse Land dag nodig zou maken. Het Duitse standpunt is immers dat deze land dag te zijner tyd geroepen zal zijn om de mening der Saarbevolking over een Europese status voor het gebied te vertolken. De vooruitzichten voor een Euro pese oplossing, zoals deze door mi-, nister Schuman is voorgesteld, wor den in regeringskringen in Bonn nog altijd als zeer twijfelachtig be schouwd. Wanneer Bonn bereid is opnieuw over een Europese status voor het omstreden gebied te spre ken, gaat het er van uit, dat de Fransen bereid zijn een aantal con cessies te doen. Het zou volgens be voegde woordvoerders in Bonn naïef zijn aan te nemen, dat Duitsland zou kunnen ingaan op voorstellen, die zouden neerkomen op een consolida tie van de bestaande toestand onder een Europees vernis. De concessies zouden niet alleen de politieke vrij heid van het gebied moeten betreffen doch evenzeer de economische sta tus. De conventies, die Frankrijk se dert 1945 het recht van exploitatie der mijnen geven en die de gehele economie van het Saargebied Dij de Franse Unie hebben betrokken, moe ten naar opvatting van Bonn gêwy- zigd worden. Men bestrijdt niet, dat Frankrijk ook in de toekomst econo mische voordelen zal moeten behou den, doch men wil de Saar toch ook economisch een grotere zelfstandig heid geven. Vooral wenst men, dat de economische betrekkingen van het land niet langer eenzijdig gericht zouden zijn en dat ook in dit opzicht de betrekkingen tot de Bondsrepu bliek zullen worden hersteld. Deze nog vage Duitse voorstelling sluit aan bij die, welke sedert lang ook ten grondslag heeft gelegen aan de politieke ontevredenheid in de Saar. Ook de oorspronkelijk Fransge zinde politici daar spreken thans gaarne over de uitbuiting onder het huidige systeem. Een naar beide zij den „open" Saargebied zou de Saar bevolking vooral uit economische overwegingen zeer welkom zijn. De Duitsers zijn minister Schu man gevolgd in zijn tactiek om een stok achter de deur der Paryse onderhandelingsvertrekken te leggen. Heeft Schuman verklaard, dat het Franse aanbod wellicht jiiet meer zal worden hei'haald, wanneer het thans tot niets zou leiden, de Duitse onderhandelaars hebben de Straatsburgse stok in hun valies ge stoken. Zou deze poging mislukken, dan blijft voor de Bondsregering geen andere weg open dan door een openbare behandeling van het vraag stuk in Straatsburg- de Saarbevolking haar politieke vrijheden te hergeven, aldus heet het officieel in Bonn. Men zegt zich daartoe verplicht te voelen ondanks het besef, dat een klacht in Straatsburg niet tot een verdere ontspanning der Frans-Duit se verhoudingen kan voeren. De Duitse klacht is, zoals bekend, reeds in Maart geformuleerd in een memorandum over de politieke ver houding-en aan de Saar. Dr. Adenauer heeft echter nog geweigerd deze klacht voor de Europese ministers te ontvouwen. Maar ook de Bondsdag heeft thans op een Saar-debat in Straatsburg aangedrongen. Wanneer men in Bonn nog zeer gereserveerd tegenover de kansen van het overleg staat, dan is dat vooral door het besef, dat het Saar front in de politieke partijen reeds zeer hard geworden is. De sociaüsti- sche parij heeft bij voorbaat haar wantrouwen in de „pseudo-Europe- se oplossing" uitgesproken. Volgens haar beogen de Fransen ook deze keer niets anders dan een gecamou fleerde afscheiding van het gebied van Duitsland. Adenauer zal echter zijn houding niet van deze socialistische visie la ten afhangen. Wel is hy gebonden door de sterke reserves, waarmee zijn regeringsparty en tegenover het plan staan. De liberale partij heeft bijv. al bij voorbaat aangekondigd, dat zy niet accoord zal gaan met een definitieve oplossing, die de kwes tie uit handen van een toekomstige vredesconferentie zou nemen. Men acht het mogellijk een formulering te vinden, die de status van het ge bied thans regelt, doch die de forme le bevestiging aan een vredesverdrag overlaat. t De Rode Kruis-conferentie in Toronto neeft met 45 tegen 8 stemmen een reso lutie aangenomen, waarin alle regeringen wordt verzocht zo spoedig mogelijk ci'e conventie van Genève van 1925, die bac teriologische oorlogvoering verbiedt, te ratificeren. De Sowjet-groep stemde vóór. EEN VAN: BERTUS AAFJES Het was wel een heel charmant idee om de derde druk van Aafjes' gedicht „Maria Sibylla Merian" een viertal fraai uitgevoerde kleurrepro- ducties naar werken van de bezon gen schilderes mee te geven. Maria Sibylla Merian, die van 16471717 leefde, was een Duitse van afkomst, die echter de belangrijkste tijd van haar leven in Nederland doorbracht en de voor een vrouw in die dagen vrijwel ondoenlijke reis naar West- Indië maakte, waar zij in de oerwou den doordrong om de bonte vlinders, insecten en bloemen te schilderen. Deze wel zeer tot de vei-beelding sprekende figuur inspireerde Aafjes tot een lang, te gemakkelijk ge schreven gedicht, waarin echter en kele prachtige fragmenten als bonte vlindervleugels oplichten met flon kerende kleur. J. M. Meulenhoff te Amsterdam gaf dit keurig verzorgde boekje uit in de „Ceder"-reeks.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 6