De Olympische Spelen te Helsinki Geertje Wielema kwam onderdeel van seconde tekort voor goud C GEEN GOUD UIT HET WATER r~— NEDERLAND KLOPTE RUSSISCH ZEVENTAL MET 4-2 J VRIJDAG 1 AUGUSTUS 1952 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DRAMATISCHE RACE OP DE 100 METER RUG SLAG Joke de Korte maakte zelfde tijd als winnares bronzen medaille In een welhaast dramatische race tijdens de finale 100 meter rugslag; is het goud aan Geertje Wielema ontgaan. Vrijwel gelijktijdig met de Zuid- Afrikaanse Joan Harrison tikte zij aan en het duurde dan ook geruime tijd voordat de jury had uitgezocht wie voor de gouden medaille in aanmerking kwam. Eindelyk werd voor Joan Harrison een tijd opgegeven van 1 min. 14.3 sec. en voor Geertje 1 min. 14.5, hetgeen voor allen die van deze „close finish" getuige waren, volkomen onbegrijpelijk was. Immers een verschil van 0.2 sec. was er tussen beide zwemsters beslist niet geweest. Om de teleurstelling nog groter te maken werd uitgemaakt, dat Joke de Korte, die eveneens een zeer goede wedstrijd had gezwommen op de vierde plaats was geëindigd, terwijl zij dezelfde tijd had gemaakt als de Nieuw- Zeelandse Joan Stewart, namelyk 1 min. 15.8 sec. Zo ging het goud, zo wel als het brons voor ons land verloren en hoewel de tweede plaats van Geertje Wielema natuurlijk een prestatie is om trots op te zijn, toch was de stemming in de Nederlandse kolonie gedrukt. Joke was erg verdrietig om haar vierde plaats, temeer daar een Fins meisje haar al was komen halen voor de ceremonie. Geertje zei: „Bij de start dacht ik ineens, dat het me vast niet zou gelukken, niet dat ik geen zelfvertrouwen had, maar ik weet niet dat is nu eenmaal zo'n gevoel dat je hebt". De start van onze meisjes was goed en Joke en Geertje lagen bij het keerpunt gelijk, maar toen kwam Joan Harrison geweldig opzetten, streefde de Rotterdamse voorbij en zette de aanval in op Geertje, die bij elke slag van haar linkerarm de kurklijn raakt. De laatste tien meter werden volkomen nek-aan-nek door Geertje en Joan afgelegd en toen zij aantikten was het haast niet zicht baar, wie gewonnen had. Onder grote spanning verstreken minuten, maar nog groter was de teleurstelling, toen bekend werd gemaakt, dat niet alleen Geertje de zo begeerde titel niet had veroverd, maar dat ook Joke de Kor te zich niet bij de medaille-winnares sen had weten te plaatsen. Joke ein digde dus als vierde. Vijfde werd Bar bara Ustark van de V.S. met 1.16.2 en zesde Gertrud Herrbruck (Dtl.) met 1.18.0 sec. De zevende plaats was voor Margaret McDowall (Gr. Br.) met 1.18.4, terwijl Ria van der Horst, onze derde finaliste als laatste ge klasseerd stond met de toevoeging gediskwalificeerd. Volgens de jury had zijn het keerpunt gemist, maar Ria zei, dat ze wel diep had aange tikt, maar het keerpunt toch heus wel gevoeld had. Het zit Nederland in elk geval bij de Olympische Spelen niet mee. BUYZE IN DE FINALE. In de zesde en laatste serie van de 200 meter schoolslag heren startte als enige Nederlander Daan Buyze. Hij moest het opnemen tegen de we reldrecordhouder, de Duitser Her- bert Klein. Buyze, die een prachtige vlinderslag zwom, bleef uitstekend bij en ging zelfs op Klein af. Maar de Duitser had de vinnige Nederlandse kampioen zien aankomen en hij ver hoogde het tempo om deze serie on bedreigd te winnen. Buyze werd met ruim verschil op nummer drie twee de in 2.41.9. Klein noteerde 2.37.0, maar de Amerikaan Holan verbeter de in zijn serie het Olympisch re cord met een tijd van 2.36.8. In de tweede halve finale voor de 100 meter rugslag heren stai'tte in de tweede serie Jitse van der Veen. Hij kon alleen op de eerste 50 meter strijd leveren, want hoewel de Fries zijn tanden op elkaar zette en er nog een goede eindspurt uitperste, kon hij niet voorkomen dat hij als laatste zijn hand tegen de bassinwand sloeg. 's Morgens werden de series 400 meter vrije slag dames verzwommen, waarin Geertje Wielema, Hannie Ter- meulen en Irma Heyting-Schuhma- cher uitkwamen. Geen der meisjes plaatste zich in de halve eindstrij den. Zij deden er ook geen moeite voor, want Geertje Wielema spaarde zich'kennelijk voor de finale 100 me ter rugslag. Ook Hannie Termeulen V.S. nog steeds het meeste goud De verdeling van de gouden, zilve ren en bronzen medailles ziet er na 12 dagen als volgt uit: goud zilver brons Ver. Staten Rusland Zweden Hongarije Italië Tsjecho Slowakije Frankrijk Finland Australië Noorwegen Zwitserland Japan Zuid Afrika Denemarken Turkije Jamaica Canada India Argentinië Oostenrijk Brazilië Nieuw Zeeland Zuid Slavië Luxemburg Duitsland Nederland Gr. Brittannië Iran Polen Libanon België Spanje Trinidad Venezuela Uruguay Korea Egypte Roemenië Portugal 31 16 12 22 27 16 10 12 9 10 8 15 7 7 2 6 3 3 5 5 4 5 3 11 5 2 3 3 3 2 6 6 2 5 4 2 3 1 2 1 2 2 1 1 3 1 2 'i 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 2 1 6 10 n 2 8 2 4 1 1 1 1 1 1 2 1 1 1 1 1 1 deed het kalmpjes aan om zich vol ledig op de estafette te kunnen con centreren en zo was het ook met Ir ma Heijting. Bij de 16 zwemsters, die zich voor de halve eindstrijden plaat sten, waren Joan Harrison, die la ter op de dag Olympisch kampioene 100 meter rugslag werd, de beken de Deense Ragnhild Andersen— Hveger en Deliana Meidenkamp, het meisje, dat enige tijd geleden van Nederlandse Amerikaanse werd. Zij maakte bovendien een - tijd (5.21.4 sec.) Tijdens de series 1500 meter he ren verbeterde de Japanner Hashi- zume het Olympisch record, dat se dert de Spelen van Los Angeles op naam stond van Katamura (Jap.) met 19.12.4 sec. Hashizume deed er 18.34.0 over. De Fransman Jean Boi- teux werd uitgeschakeld voor de fi nale. Sacchi sprintkampioen Hijzelendoorn achtste in tijdrit over 1000 meter De Italiaan Sacchi heeft het Olym pisch sprintkampioenschap gewon nen. In de rit tegen de Australiër Cox en de Duitser Potzernheïm, die respectievelijk tweede en derde wer den, noteerde hij over de laatste 200 meter een tijd van 12 sec. De tijdrit over 1000 meter werd een overwinning voor de snelle Aus traliër Mockridge. Hij liet een tijd van 1 min. 11,1 sec. voor zich af drukken, waarmede hij het uit 1936 stammende Olympische record van Arie van Vliet niet 0,9 sec. verbe terde. Jan Hijzelendoorn moest zich met de achtste plaats tevreden stel len. Hij startte wel zeer snel, maar bleek na 600 meter teveel van zijn krachten gevergd te hebben. Onze landgenoot deed er 1.14.5 sec. over. Het tandemnummer werd een Aus- «,0iU tralische overwinning. Het duo Cox uitstekende en Mockridge wist de ploegen van uus Zuid-Afrika en Italië achter zich te laten. De Donderdagmiddag in het Olympisch zivemstadion te Helsinki tussen Nederland en Rusland gespeelde waterpolowcdstryd is in een 42 over winning voor onze landgenoten geëindigd. Hot moment, waarop de Ne derlanders hun \ierde doelpunt maken. Hij kon er met mee ophouden Toen Jimmy Mc Lane, de Olympisch kampioen 1948, als eerste in zijn serie op de 1500 meter had aangetikt, moest de Pakistaan Ramzan nog onge veer 4 banen afleggen. Rustig zwom hij deze laatste 200 me ter, maar al werd hem op de laatste baan door de keerpunt commissaris een bordje met het cijfer 1 (nog één baan te zwemmen) voor de neus ge houden, Ramzan verhoogde zijn tempo niet en in dezelfde trage regelmaat waarmee hrj de vo rige 29 banen had gezwommen ging hij op de finish af. De tijdwaarnemers bogen zich over het startblok om zijn tijd te noteren, maar Ramzan zag niets. Hg keerde opnieuw en begon toen pas zijn met zorg en moeite bewaarde re serves in een eindspurt om te zetten. Juryleden aan de kant gebaarden hem, dat hij er al was, maar Ramzan zwom door tot de man bij het keerpunt hem tot zijn stomme verba zing en verontwaardiging aan 1e haren vastgreep VJ Ook Linneman en Jansen werden uitgeschakeld Moos Linneman en Leen Jansen hebben het in het bokstournooi niet verder gebracht dan de derde ronde en daarmede zijn al onze boksers uitgeschakeld. Linneman kwam in de welterklasse uit tegen de Duit ser Heidemann, die onze landgenoot in dé eerste ronde reeds drie maal naar het canvas zond. In de tweede ronde gaf hij beter partij, maar zijn punten achterstand werd toch nog Eroter. De derde ronde was voor mneman, maar deze kon op geen stukken na de grote achterstand goed maken, zodat de overwinning aan de Duitser kwam. Middengewicht Jansen moest na een kort, doch dramatisch gevecht in de Amerikaan Patterson zijn meerdere erkennen. Het was een fu rieus gevecht, waarbij aanvankelijk geen van de beide boksers in de meer derheid kwam. Het einde kwam vol komen onverwacht, toen Jansen weer bliksemsnel op de neger toe vloog en opgevangen werd door een geweldige rechtse, die hem pal op de kin trof. Hij ging als een blok neer en bleef liggen. Met een klas sieke k.o. had de neger aan alle il lusies van de Rotterdammer een einde gemaakt. WEER IETS DICHTER BIJ DE EINDSTRIJD Overwinning was geen moment in gevaar Ons waterpolozevental heeft Donderdag weer een uitstekende beurt ge maakt door de wedstrijd tegen Rusland met 42 te winnen. Onze spelers hebben vooral in de eerste helft goed gespeeld, maar het missen van de talrijke kansen na rust was een teleurstelling en zette ongetwijfeld een domper op de vreugde. De overwinning is niet in gevaar geweest, hoewel men zich met angst afvroeg, waar de schotvaardigheid van de anders zo productieve midvoor was. Wil Nederland een kans maken op nieuwe over winningen, dan zal Van Feggelen vandaag tegen Zuid-SIavië zeker zijn oude vorm moeten heiwinden. Onmiddellijk na hei uilzwemmen namen onze jongens het initiatief en nog voor een Russische speler de bal had kunnen aanraken, had Van Feg gelen al een schot afgevuurd, dat de paal helaas aan de verkeerde kattt schampte. Even later ging het be ter. Braasem speelde zich vrij. kreeg de bal voor zijn neus en opende met een lage drukbal de score voor Ne derland (10). De prinsesjes en hun vader sprongen op en juichten even h$ïd .als de andere Nederlanders. Nu kwam de ene aanval na de andere op het Russische doel en vijf minuten la ter was het 20. De Russen lieten Van Feggelen even alleen en toen Braasem een slecht geplaatste bal op midvoor Mshveniradze onderschepte, ging het leer met een lange worp naar onze midvoor, die met enkele schijnbewe gingen de Russische doelman het na kijken gaf. Nadat Van Feggelen een opgelegde kans had gemist, ging de rust in, waar- OLYMPISCH LOGBOEK (Telefonisch uit Helsinki) Na 12 van de 15 Olym pische wedstrijddagen zit Nederland, dat uit Ber lijn met 6 en uit Londen met 5 Olympische kam pioenschappen huis waarts keerde, nog steeds zonder het zozeer ge hoopte Olympische goud. Want ook de aanval van onze rugslagfavoriete Geertje Wielema kwam net een halve meter te kort om aan haar Olym pische recordtijd uit de series van Dinsdag (1.13.8 sec.) een zege in de fina le toe te voegen, hoewel de winnares Joan Harri son 1.14.3 nodig had. Dat Geertje een zilveren me daille mee zal brengen is slechts een schrale troost. Heel groot is de kans niet meer op een Olym pisch kampioenschap. Misschien krijgen we er een volkomen onver wacht toebedeeld zoals in 1947 geschiedde bij de wereldkampioenschap pen wielrennen, waar eerst' al onze kansheb bers zoals Van Vliet, Derksen, Schulte en Pe ters op de Parijse wie lerbaan geklopt waren, voordat ze voor het ogen schijnlijk kansloze slot nummer naar Reims to gen om daar tot ieders verrassing de outsider Theo Middelkamp de wegwedstrijd te zien winnen tegen alle Fran- e, Italiaanse, Belgische en andere reuzen van de weg. Maar eerlijk gezegd, heel groot lijkt ons de kans, dat we de gouden standaard bereiken niet meer. Het eventuele goud zal toch wel uit 't zwem- stadion moeten komen, waar onze waterpolospe- lers steeds dapper door vechten en Vrijdagmor gen om acht uur Neder landse tijd de wedstrijd van doorslaggevende be tekenis tegen Joego-Sla- vië spelen. Alle lotings- pech en alle onsportieve protesten ten spijt heeft onze waterpoloploeg zich in voortdurend dezelfde opstelling voortreffelijk geweerd en als de Joego slavische hindernis ge nomen wordt zit er in derdaad goud of zilver in. Onze zwemsters beslo ten Donderdagmorgen al les op de 4x100 meter estafette te zetten, die nog komen moet, zodat niet alleen Geertje Wie lema in verband met haar finale van dezelfde avond de 400 meter voor trainingsbaantje gebruik te maar ook Hannie Ter- m uien en Irma Heating- Schumacher hetzelfde de den om zich niet te ver moeien. Over het al dan niet wenselijke en spor tieve van deze langzaam- aan-staking waren de opinies zeer verdeeld. Iet wat pijnlijk was het dat Joan Harrison 's morgens wel op volle kracht de 400 meter zwom en toch 's avonds de rugslag won tegen de juist in Helsin ki 18 jaar geworden Geertje Wielema. Het moeilijke bij vrou welijke sportcracks is, dat ze, als ze in het huwe lijk treden van naam veranderen, zonder dat Neerland's laatsie hoop thans gevestigd op waterpolo-spelers die onder haar eigen meisjesnaam al lang be kend was. Zo liep Daph ne Hasenjager op de Olympische Sjoelen in '48 onder haar meisjesnaam Daphne Robb rond. Niet ieder biedt de service om beide namen te blijven voeren, zoals Fanny Blankers-Koen dat doet. Nu ze haar athletiekloop- baan beëindigt zal haar echtgenoot Jan Blankers in het buitenland niet meer als meneer Koen worden aangesproken. Dat Ragnhild Hveger te genwoordig Ragnhild An dersen heet en onder die naam Donderdagmorgen haar serie 400 meter vrije slag won, zij het dan ook in minder goede tijd dan op de Olympische Spelen van 1936 is algemeen be kend en de derde prijs- winnares schoonspringen Zoe Ann Jensen toerd door haar merkwaardige voornamen ook gauw ge noeg geïdentificeerd als de tweede prijs-winnares Zoe Ann Olsen uit 1938. Wie kon echter denken, DOOR M. J. ADRIANI ENGELS de Europese sportpers die niet precies op de hoogte kan zijn van alle burgerlijke standen in Nw.-Zeeland en Austra lië, dat direct in de gaten heeft. Vandaar dat zo nu en dan het bericht door komt dat in Zuid-Afrika of elders een volkomen onbekende athlete of zwemster bijzondere prestaties verricht heeft. Pas later blijkt dan, dat dat de Oostenrijkse athle te Schenk, die Zondag j.l. bij 't hoogspringen zesde werd dezelfde was als de Duitse athlete Solms, die zich in 1938 bij de Euro pese kampioenschappen had onderscheiden. Ook de winnares van dit num mer Esther Brand was 10 jaar geleden bekend als de wereldrecordhoudster Esther Van der Herden, een Zuid-Afrikaanse van Nederlandse afstamming. De dames maken het de sportstatistici wel heel moeilijk. In dat opzicht zijn de heren der schep ping veel gemakkelijker. Over twee van deze he ren dienen we nog iets te vertellen. Allereerst over de Franse bokser Vantaja, die een offici eus Olympisch record in 't schrijven van ansicht kaarten gevestigd heeft, i Hij besteedde in Helsin ki tot dusverre 180 gul den aan kaarten en post zegels, zodat hij wel een uitgebreide kennissen kring moet hebben. En dan is er de Olympische kampioen schijfschieten, de eenarmige Hongaar Takacs, die aan zijn gou den medaille van Londen er nog een in Helsinki toevoegde. Men moet eerbied hebben voor de enorme wilskracht waar mede iemand als Takacs zich ofschoon lichamelijk gehandicapt toch opwerpt als de beste schutter Ier wereld. Maar nog meer eerbied hebben we voor een vrouw en wel voor de Deense tweede prijs- winnares bij de dressuur- proeven van de ruiter sport Lis Hartel. Toen ze voor de prijsuitreikings ceremonie afstappen moest ondersteunden de le en de 3e prijswin naar, beiden kolonels, haar pp haar weg naar 't erepodium. Want Lis Hartel kan niet meer lo pen, sinds zij acht jaar geleden kinderverlam ming heeft gehad. Met behulp van krukken be weegt ze zich voort in 't dagelijks leven, ivaarin ze toch de ruitersport trouw heeft willen blij ven. na Nederland de voorsprong spoedig tot 30 vergrootte toen Van Feggelen, Smol en Cabout naar voren trokken. Bijlsma wilde ook niet achterblijven en toen hij het leer zuiver kreeg toe gespeeld, trof zijn scherp boogschot doel (4—0). Bij een van de Russische aanvallen beging Cabout een overtre ding en moest het water verlaten. Ego- rov benutte de strafworp (41). Daar na kwamen er benauwde momenten voor het Nederlandse doel. De Russi sche voorhoede maakte gebruik van een zware fout van dë opgezwommen achterspelers, die verzuimden mee te gaan, toen Teplov er met de bal van door ging. Twee Russen kwamen vrij te liggen en zo kwam de stand gemak kelijk op 42. Hoewel het overwicht van Nederland daarna niet meer zo groot was als in de eerste helft, bleef Nederland toch in de meerderheid. Van Feggelen scoorde nog eenmaal. Juist op dat moment was het tijd en bleef het dus 42. ANDERE UITSLAGEN. De wedstrijd HongarijeZuid-SIavië eindigde in een 22 gelijkspel. Italië won in de andere halve finale groep met 51 van België. Voor poule A van de halve finale won de Ver. Sta ten met 64 van Spanje. In de finale-poule van het tour- nooi hebben zich Hongarije, Italië en de Ver. Staten reeds geplaatst. Wanneer Nederland tegen Zuid- SIavië gelijk speelt of wint, komt het Nederlands zevental als vierde ploeg in de eindstrijd. Mocht Zuid- SIavië winnen, dan komen de Zuid- Slaviërs in de eind-ronde. De stand in groep A luidt: Hongarije 3 1 2 0 4 119 Nederland 2 1 1 0 3 8—6 Zuid-SIavië 2 0 2 0 2 5—5 Rusland 3 0 12 1 812 Rusland is in deze groep defini tief uitgeschakeld. De eindstand van groep B is: Italië 3 3 0 0 6 12— 6 Ver. Staten 3 2 0 1 4 1411 België 3 1 0 2 2 8—13 Spanje 3 0 0 3 0 9—13 Remigino evenaarde wereldrecord 100 meter De Olympische kampioen 100 me ter heren, de Amerikaan Remigino heeft tijdens wedstrijden te Oslo de 100 meter in 10.2 sec. afgelegd, het geen een evenaring is van het we reldrecord van Jesse Owens. Het re cord staat sedert 20 Juni 1936 op naam van Owens en werd te Chica go gemaakt. Daarna werd het record 4 maal geëvenaard achtereenvolgens door Harold Davis (V.S.), Lloyd Labeach (Panama), McDonald Bai ley (G.B.) en Barney Ewell (V.S.). Remigino is dus de 6e athleet, die 10.2 sec. voor zich heeft laten note ren. Hendrickx niet op dreef De tweede dag van de samengestel de wedstrijd, waarop nog 25 ruiters de dressuurproef moesten afleggen, was niet erg gelukkig voor Nederland. Onze landgenoot Hendrickx, die als laatste Nederlander voor de jury moest aantreden met „Patrick" had helaas zijn dag niet. Hoewel vrij veel fouten gemaakt werden, bleef de com binatie toch ver boven het minimum (200). In de stand van het onderdeel dressuur nemen Max en Ernest van Loon respectievelijk de 20e en 21e en Hendrickx de 37e plaats in. In het lan- denklassement staat Nederland op de 10e plaats. Prins Bernhard en Prinses Beatrix hebben Woensdagmiddag in het Olym pisch Zwemstadion de waterpolo-wed- strijd Nederland-Hongarüe bijge woond. Met hoeveel belangstelling H. K. H. Prinses Beatrix deze wedstrijd volg de blijkt uit deze vier tijdens de wed strijd opgenomen foto's: Van boven naar beneden: 1. Prinses Beatrix zit naast haar vader heel belangstellend te kij ken. 2. Het gaat beter: Prinses Beatrix kijkt vrolijker dan bij de 30 achter stand. 3. Prinses Beatrix: Toe nou, jongens, het kan 4. Hoera! Van Feggelen brengt de stand op 44, de gelijkmaker! BASKETBALLLTTSLAGEN. In de finalepoule van het basket- balltournooi wonnen de V. Staten met 8576 van Argentinië. Rusland won met 61—57 van Uruguay. Brazilië ver sloeg Frankrijk met 5944 en Chili klopte Bulgarije met 60—53. De Ver. Staten en Rusland spelen Zaterdag om de eerste en tweede plaats in het Olympisch basketball- tornooi. Argentinië en Uruguay spelen vandaag om de derde plaats. Chili en Brazilië zullen Zaterdag om de vijf de en zesde plaats spelen en Bulga rije en Frankrijk komen vandaag te gen elkaar uit om de zevende en acht ste plaats. AUTOMOBILISME NIEUWE NEDERLANDSE RECORDS Op het circuit van Zandvoort zijn onder controle van de K.N.A.C. eni ge recordpogingen ondernomen, die met gunstig resultaat zijn bekroond. In de categorie F (van 1100 tot 1500 cc) verbeterde A. J. M, v. d. Lof mei-'M G het Nederlandse uur record door een afstand af te leggen van 105,2601 km. Het oude record stond met 101.9349 km op naam van M. Gatsonides met Gatso. V. d. Lof maakte oen snelste ron de in 2 min. 18.6 sec., gem. snelheid 108.908 km/u. De 100 km legde hrj af in de nieuwe recordtijd van 57 min. 4.3 sec. (oud record eveneens ten na me van Gatsonides 58 min. 53.1 sec.). De Fransman J. Delettrez vestigde met zijn Washmobile Delettrez Diesel een Nederlands record in de catego rie voor auto's met een diesel motor. Hij legde in één uur 93.9043 km af. De snelste ronde reed hij in 2 min. 36.1 sec., gem. snelheid 96.699 km/u. PAARDENSPORT GEEN RENNEN MEER OP KIJK £N DE POT DIT JAAR. In Hotel de Gouden Leeuw te Ber gen op Zoom werd Woensdagavond een algemene vergadering gehouden van de Stichting Renbaan Kijk in de Pot Aangezien de laatste draverijen en rennen een grote teleurstelling zijn geworden en een grote schadepost be tekenden is in deze vergadering be sloten dit jaar geen rennen meer te houden. Wel ligt in de bedoeling het Volgend jaar weer rennen te houden

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 5