PROVIHCIALE ZEEUWSE COURAHT Uitbreiding van Tweede Kamer door Eerste Kamer verworpen D£ BILT Overlast van stookolie op stranden in Noord Europa Kantlijn GROTFRE VRIJHEDEN VOOR DE BOUWNIJVERHEID Vandaag 195e Jaargang-No. 179 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred. G. Balllnfijn. PL verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 ct per week, f 5.45 p. kw., £r. p. p. t 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 1 Aug. 1952 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct. per mm. Minimum p. advertentie f 3. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels f LIedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau van dit Blad" 23 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur Vlissi igen Walstr. 5860, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160). Middelburg, Markt 51. telef. 3841; Goes. Lange Vorststraat 63. telef. 2475 (b.g.g 2228): Oostburg: Finlanristraat 2. telef. 16; Terneuzen Brouwerijstr. 2; Zlerikzee: N. riogerdstr C 160. iele! 26. VERDEDIGING MOCHT NIET BATEN Minister Beel leed nederlaag (Van onze parlementaire redacteur) 's-GRAVENHAGE. De kabinetsformateur prof. Beel leed Donderdag avond opnieuw een nederlaag. Ditmaal in zijn hoedanigheid van minister van binnenlandse zaken. Het wetsontwerp tot uitbreiding van het aantal leden van de Tweede Kamer behaalde in de Eerste Kamer namelijk niet de voor een grondwetswijziging vereiste meerderheid van twee-derde der uitgebrachte stemmen. De uitslag der stemming was 28 tegen 17. Tegen stemden alle zes C.H.-leden; de drie aanwezige V.V.D.-leden( de heer Wendelaar was afwezig)de A.R.-leden Algra, Diepenhorst, Hellema en Rip, alsmede de heren Kropman, Van Lieshout en Verhey van de K.V.P. en de heer Cammelbeek van de P.v.d.A. Mejuffrouw Tjeenk Willink van de P.v.d.A., die eerst van plan was ge weest tegen te stemmen, liet zich alsnog door minister Beel overtuigen. Zij onderstreepte hiermede, gelijk zij zelf betoogde, wel zeer duidelijk de waardeloosheid van een eventuele stemoverdraoht. Deze stemover- draoht, waartoe het ontwerp in prin cipe de mogelijkheid opende, vormde tezamen met de verlaging van het quotum der beide Kamers, de onkos ten van een eventuele uitbreiding en het vooral voor de V.V.D. zwaarwe gende argument van de dreigende verstoring van het evenwicht tussen de Eerste en de Tweede Kamer, de voornaamste argumenten van de te genstanders van het ontweip. Zo noemde de heer Kropman de stern- overdracht een „vlek in de grond wet". TWEE GROEPEN IN P.v.tLA. Mejuffrouw Tjeenk Willink deelde mede, dat in de P.v.d.A.-fractie twee groepen bestonden: „De bedroefden" en de „ernstig bezwaarden". Uit naam van laatstgenoemden sprekend verzette zij zich tegen de gehele gang van zaken rond deze grondwetsher ziening; „een onwaardig gemorrel aan het fundament van ons staats recht, waaraan met meer doordacht heid en deskundigheid had moeten worden gewerkt. Verblijdend is de belangstelling- geweest, die de Provinciale Sta ten aan de dag hebben gelegd voor het behoud van de Zeeuwse molens Die molens zijn een sieraad voor hét landschap. Verdwijnt ex- een, dan is het landschap verarmd, er is schoonheid verdwenen. Daar om namen Gedeputeerden van Zee land naar Zuid Hollands voorbeeld het initiatief tot het instellen van een vei-ox-dening betreffende het slo pen of veranderen van molens. Dat was al veel. Maar de leden der Provinciale Sta ten echter liepen in het geweer en gaven duidelijk te kennen, dat deze verordening nog lang niet ver ge noeg gaat. Niet alleen wensten ver scheidene sprekers, onder meer de heren Stemerding, Kodde en Ver meulen, nadere precisering van de toepassing der verordening, maar zij verlangden zelfs positieve daden der provincie om het de moleneige naars mogelijk te maken hun molens in stand te houden en te blijven ex ploiteren. Dit was een geluid, dat ieder die hart heeft voor de schoonheid van het Zeeuwse landschap, goed doet. De geschonden molen van Sint Lau rens vloekt in het landschapsbeeld. De molen van Biggekerke, een dei- voor Walcheren belangrijkste molens, moet het sedert enige tijd met twee wieken doen. Hij is geen sieraad meer. Hij is een schandvlek gewor den. Zoals het daar is, is het ook el ders en niet alleen in Zeeland. De molens gaan langzaam maar ze ker ten ondei-. Gedeputeerde Mes moest helaas wijzen op de moeilijke financiële positie, waarin de provincie verkeert. Hij j'uichte echter de liefde der Statenleden voor de molens toe, terwijl het hem evenzeer verheugde, dat terwijl de nieuwe verordening nog niet aangenomen was, reeds over de toepassing ervan werd ge debatteerd. Het ligt, zo verklaarde de Gedeputeerde, zeker in de bedoe ling, dat de provincie steun verleent aan het instandhouden van molens en het behoud mogelijk maakt, Dit is een belangrijke toezegging, die helaas gebonden moest wor den aan de opmerking, dat dit alleen zou kunnen geschieden als de financiën het toelaten. Het is daarom te hopen, dat de provincie wat ruimer in haar geld middelen zal komen te zitten. Want er staan nog al wat geschonden mo lens in Zeeland. Schandvlekken in het Zeeuwse stads- en dorpsbeeld. Zij moeten verdwijnen. Eigenlijk zou het noodzakelijk zijn om al die ge schonden molens in oude luister te herstellen. Dat kan helaas niet. Er zouden te grote bedragen mede gemoeid zijn. Moge de thans aangenomen ver ordening er toe leiden, dat althans de molens die thans nog in goede staat verkeren, behouden zullen blij ven! De schoonheid van Zeeland zal dan onaangetast blijven, althans wat de molens aangaat. De belangen, die Zeeland heeft bij een levendig toe risme, zullen er slechts door worden gediend. Maar bovendien: welke ge neratie zal gaarne het verwijt op zich laden, dat zij geschonden land aan het nageslacht heeft overgele verd? Minister Beel onderschreef vele der gemaakte opmerkingen over de waar de der grondwet en over de gevolgde werkwijze bij de herziening. Hy wees er echter op, dat hij er als het ware middenin was gevallen („Dit was stellig geen plezierige taak voor mij, maar ik achtte mjj hiertoe ver plicht"). Hij zette nogmaals de voordelen van en motieven voor een uitbreiding van de Tweede Kamer uiteen, name lijk: de middelgrote en kleine frac-' ties zullen hun taak beter aan kun nen. De bevolking is sinds 1887 zeer aanzienlijk toegenomen, waarbij nog komt, dat sindsdien ook de vi-ouwen kiesrecht kregen. Het internationale werk der volksvertegenwoordigers is zeer toegenomen. Het is dringend ge boden, dat de volksvertegenwoordi- Acteur vie! tijdens repetitie uit het want Maar de première gaat door Bg de repetitie voor het toneel stuk „Billy Budd", dat zich afspeelt op een fregat van omstreeks 1790, is de 44-jarige acteur Hans Tie- meyer bij het klimmen in een want in het repetitielokaal van de Am sterdamse Stadsschouwburg ge vallen. De heer Tiemeyer heeft zijn sleutelbeen gebroken, doch zal zijn rol, zij, het met zijn arm in verband, blijven vervullen. Het Amsterdams Toneelgezelschap geeft Zaterdag avond 9 Augustus de première in de Stadsschouwburg. Welterusten Om publiciteit te winnen, verblijft miss Laverne Lam op een platvormpje boven op een paal tien meter boven het kantoor van een openlucht theater in San José (Califor- nië). Haar benarde positie schijnt geen invloed te hebben op haar slaap, want toen de politie Woensdagochtend naar boven schreeuwde, dat in het kantoor was ingebroken en dieven 2572 dollar hadden meegenoxhen, schreeuwde zij terug: „Ik heb niets gehoord, ik heb mijn slaap hard nodig, weet je". gei's worden ontlast, opdat zij beter in het volksleven kimnen staan en al dus nauwer contact hebben met wat er onder het volk leeft. In dit ver band achtte hij de aan een uitbrei ding verbonden kosten ten volle ver antwoord. Zijn verdediging, welke evenals de rest van het debat ten volle het aanhoren waard was, mocht echter niet baten. Op de tribunes was een talrijk pu bliek aanwezig. Wij merkten onder de toehoorders ook enkele bij een uit breiding van de Tweede Kamer kans makende candidaat-Kamerleden op. -J Faroek „eindelijk" met vacantie „Wij gaan een kleine vacantie houden en het is myn eerste sinds de dag, dat ik koning werd, niette genstaande de dingen, die soms van mij gezegd worden", zo verklaarde ex-koning Faroek aan de pers. Zelfs op zijn huwelijksreis had hij zich voortdurend met staatszaken bezig gehouden. Faroek deelde voorts o.m. mede, dat de verbanning alleen hem geldt; zijn vrouw en kinderen kunnen vrij naar Egypte terugkeren als zij dat wensen. Faroek weet nog niet waar hij zich zal vestigen: „alleen niet achter het ijzeren gordijn." Het gr zeischap zal vermoedelijk enkele maanden op Capri blijven. De ex-koning vei'klaarde voorts nog, niet rijk te zijn en geen fortuin uit Egypte te hebben meegenomen. „Wij zullen zeer eenvoudig leven", aldus Faroek. De Unie van Asjraf het genoot schap van afstammelingen van de profeet Mohammed heeft beslo ten ex-koning Faroek de hem in Mei j.l. verleende titel van „El Sayed" te ontnemen. Deze titel was hem gegeven, omdat na een lange studie was komen vast te staan, dat Faroek van de profeet afstam de. Lagerhuisdebat over garantie-verdragen met Duitsland Het Engelse Lagerhuis is Donder dag het debat begonnen over de ga- i-antie-verdragen met Oost-Duitsland. Het Britse Hogerhuis heeft de ver dragen Donderdag reeds goedge keurd. Eden deed een beroep op de afgevaardigden om de verdragen goed te keuren. Uitstel zou de zaak van de vrede ernstig benadelen, al dus de Britse minister van buiten landse zaken. Hij geloofde niet, dat in Engeland, Frankrijk of de V. S. de wil bestaat de bezetting van Duitsland voor onbepaalde tijd te laten voortduren. Dit zou extremis tische elementen in Duitsland aan moedigen en de enige kans om het land te herenigen verloren doen gaan. De voormalige Labour-minis ter van defensie, Shinwell, verklaar de dat het onverstandig zou zijn twaalf Duitse divisies te -willen op bouwen, voordat de Fransen er tien hebben. Het debat zal ook vandaag nog duren. PROF. BEEL „middenin gevallen" Nederlandse Bank verlaagt disconto De Nederlandse Bank heeft be kend gemaakt dat zij met ingang van 1 Augustus 1952 haar rentebrieven als volgt heeft vastgesteld: Wisseldisconto 3 procent (tot dusver 3% procent); promessendisconto 3% procent (tot dusver 4 procent); rente voor voorschotten in rekening-cou rant en beleningen voor particulie ren 4% procent (totdusver 5 procent) idem voor anderen 3% procent (tot dusver 4 procent.) Op 22 Januari jl. bedroeg de ver laging eveneens een half procent. Zij hield verband met de verbetering van onze deviezenpositie. Nadien is ons deviezenbezit blijven aangroeien en deze week heeft het gezamenlijke bezit aan goud en deviezen een hoog tepunt verkregen van bijna drie mil liard gulden. Nederlandse vrouwen en kinderen op Java ontvoerd Drie Nederlandse vrouwen en twee kinderen zyn Dinsdag In het ge bied van Cheribon op Java door een onbekende bende ontvoerd, toen zy met een schoolbus, die enkele suiker ondernemingen exploiteren, van Che ribon naar de onderneming Sindang Laoet terugkeerden. Het zijn de dames Jordans met kind, Neyndorf met kind en juffrouw Windzant. Volgens latere onbevestig de berichten zouden één dame en beide kinderen Dinsdagavond op de onderneming zijn teruggekeerd. De bus werd aangehouden door geünifor meerde lieden die de inzittenden be vel gaven de wagen te verlaten; de chauffeur mocht zijn weg vervolgen. Van officiële zijde werd medege deeld, dat „de Nederlandse regering met ontsteltenis kennis heeft geno men van het bericht, dat Nederland se vrouwen en kinderen in het Cheri- bonse werden ontvoerd. Aan de Hoge Commissaris te Dja karta werd opgedragen terstond de aandacht van de Indonesische rege ring op dit betreurenswaardige voor val te vestigen en aan te dringen op alle geëigende maatregelen ter be vrijding van de ontvoerden". Inwisseling van bankbiljetten De Nederlandsche Bank N.V. heeft de houders van bankbiljetten van ƒ25 (model 1945), opgeroepen om deze biljetten vóór 1 Februari 1953 ter verwisseling aan te bieden. Bovenbedoelde bankbiljetten zijn alle gedateerd 7 Mei 1945 en dragen de handtekeningen van president Trip en directeur Westerman Hol- stijn. Op de in bruin-paarse kleur gedrukte voorzijde is rechts, in eer cirkel, in dezelfde kleur een meis jesportret geplaatst. MINISTER BESLUIT: Geen rijksgoedkeuring meer nodig voor werken beneden f 100.000 De gunstige economische ontwikkeling van de laatste tijd en in het bijzonder de verbetering van de betalingsbalans, hebben de minister van wederopbouw en volkshuisvesting doen besluiten grotere vrijheden aan de bouwnijverheid toe te staan. De minister heeft een drietal besluiten uit gevaardigd, die dezer dagen in de Staatscourant zullen worden opgenomen. Hierbij worden met ingang van 1 Augustus 1952 een aantal reglemen teringen opgeheven. De belangrijke maatregel is. dat geen rijksgoedkeuring meer vereist is voor werken (nieuwbouw, herbouw, ver bouw, onderhoud en uitbreiding), waarvan de bouwsom een bedrag van f 100.000 niet overschrijdt. Bovendien is geen rijksgoedkeuring meer vereist voor woningbouw en gebouwen voor Jeanne Landré overleden Donderdagmorgen is na een korte ongesteldheid te Nijmegen overleden Jeanne Landré. muziekpaedagoge, componiste.soliste en dirigente, die 6 October 85 jaar zou worden. Zij is geboren uit een Amsterdams geslacht van culturele en muzikale inslag. Meer dan 55 jaar heeft zij in Nij megen het artistieke en vooral mu zikale leven gediend als lerares in de vocale en instrumentale vakken aan de school van toonkunst. Tal van so listen heeft zij gevormd. GEEN PLAAG, MAAR WEL ONAANGENAAM Ook Zeeuwse stranden worden er door getroffen Er wordt overlast ondervonden van stookolie op de Nederlandse stran den. Het is nog niet zo erg, dat van een plaag gesproken kan worden, maar vervelend is die stookolie wel en dat mag niet voorkomen Vorig jaar hebben we in Zeeland de misère beleefd, dat op de Zuid-Westkust van Walcheren heel wat stookolie terecht kwam. Dit jaar is dat gelukkig niet in zo grote mate het geval, maar van tijd tot tijd constateert men toch op sommige Zeeuwse stranden stook-olieaanspoelsel. Donderdag klaagden de badgasten te Zoutelande, dat men bij het baden last bad van stookolievlekken. Van de andere Zeeuwse stranden waren de berichten gunstiger, maar het stookoliegevaar is steeds aanwezig als de wind op de kust staat en van ver uit zee de stookolie naar de stranden wordt gedreven. Tussen Soheveningen en Wassenaar heeft men van de vorige week vrij veel last van olie gehad en ook tus sen Egmond en Petten was het baden geen onverdeelde vreugd. Dat zijn onprettige berichten. Voeg daar nog aan toe de noodkreten van de vogelliefhebbers, die telkens stook olieslachtoffers op het strand vinden, dan is het wel duidelijk, dat deze ver vuiling van het zee-oppervlak be perkt moet worden. IN ENGELAND. Op de Engelse stranden heeft men reeds enige jaren last van de stook olie De kwestie is in het Lagerhuis besproken. Zowel daar als in ons land bestaan wetten, die het storten van afgewerkte stookolie in de binnenwa- teren verbieden. Buiten de territo riale wateren is echter elk schip vry de olie te lozen, waar het wil. Ook in de Chamber of Shipping, dat is de Engelse redersvereniging, is het vraagstuk aan de orde geweest. Zij heeft een commissie in het leven feroepen om in groter verband in rukken hierover uit te wisselen. Bo vendien zullen de leden dier commis sie voorlopig hun mening zeggen, hoe zij zich de oplossing van dit hoe lan ger hoe nijpender probleem denken. Behalve dit theoretische onderzoek is ook een voorlopig practisch initia tief ontwikkeld en wel door de tank- redergen van de daartoe samenwer kende drie grootè oliemaatschappijen de Anglo Iranian Oil Company, de Royal Dutch en de Esso. Zij hebben een kleine commissie gevormd, die een onderzoek zal instellen naar de loop van de stromingen, die optreden in de Atlantische Oceaan, de Noord zee en verder in die stukken zee, waarvan men veronderstelt, dat stro mingen de kusten bereiken. Op punten, die 50 kilometer van de kust verwijderd zijn, zal men afge werkte en onafgewerkte olie in zee deponeren, teneinde te kunnen na gaan, aan welke stromingen deze olie onderhevig is. Om de zoveel mijl worden monsters zeewater opgehaald om te onderzoeken of en zo ja, in hoeverre het water besmet is. Afgezien hiexvan zullen binnenkort onder auspiciën van de Verenigde Na ties pogingen in het werk gesteld worden om een bijdrage tot de oplos sing van het vraagstuk te leveren. Daartoe zal een kleme commissie al- lerlei experimenten uitvoeren rond om Denemarken. AJs de resultaten van alle onder zoekingen bekend zijn uiteraard zal hiermede een vrg lange tijd ge moeid zijn wil men zich beramen omtrent het uitvaardigen van bepa lingen waar wel en waar geen olie gestort mag worden. De hinder, die men aan de kusten van de stookolie ondervindt, dateert niet van vandaag of gisteren. Sinds 1922 is het in Engeland al verboden stookolie te lossen binnen de territo riale wateren. In 1926 werd 'n con ventie in Washington gesloten, die 't kwaad bedoelde te beteugelen. Het gevaar was toen evenwel nog niet zo groot en maatregelen achtte men toen blijkbaar nog niet zo urgent, want deze conventie is nooit geratifi ceerd. Thans blijkt men actief naar een oplossing te willen zoeken. Langs on ze kust kan men daarvoor dankbaar de nijverheid (behalve bouwwerken voor openbare nutsbedrijven en ge meentelijke industriegebouwen), waar. van de bouwsom hoger is dan f 100.000. Voor alle overige bouwwerken met een bouwsom van f 100.000 of meer blijft rijksgoedkeuring vereist. Deze moet worden aangevraagd bij de direc ties van de wederopbouw en de volks huisvesting in de onderscheidene pro vincies. Een uitzondering op bovenstaande regeling vormt de scholenbouw. In de ze sector zullen in de naaste toekomst grote overheidsinvesteringen plaats hebben. In verband hiermede is het noodzakelijk deze investeringen in het oog te kunnen houden. Daarom geldt voor dit soort werken, dat zonder ryksgoedkeuring mogen worden ver richt alle werkzaamheden, voorzover zy f 10.000 niet overschrijden. Boven dit bedrag, doch beneden f 100.000, blijft een ryksgoedkeuring vereist, die door B. en W. kan wor den afgegeven, indien het ministerie van onderwijs, kunsten en wetenschap pen, c.q. het ministerie van landbouw, visserij en voedselvoorziening schrif telijk heeft verklaard, dat met de bouw en de opgegeven bouwsom wordt ingestemd. is het 100 jaar geleden, dat de beroemde Franse dich ter Victor Hugo, die in Decem ber 1851 verkleed &l3 arbeider uit Parijs naar Brussel was gevlucht, te Antwerpen scheep ging naar Londen; wordt generaal mr. H. J. Kruis, oud-chef van de gene rale staf, 50 jaar. v Prof. mr. B. C. Slotemaker na auto-ongeval overleden Arbeiders verloren een groot voorvechter Professor mr. B. C. Slotemaker, hoogleraar in het arbeidsrecht aan de Economische Hogeschool te Rot terdam en mede-oprichter van de Stichting van deArbeid, is het slacht offer geworden van een auto-ongeluk. Zijn auto slipte op de weg tussen Den Haag en Wassenaar, vermoede lijk door de gladheid van de weg, en botste tegen een boom. Prof. Slote maker werd uit de auto geslingerd en moest met zware verwondingen worden opgenomen in het Acade misch Ziekenhuis te Den Haag, waar hij ha enkele uren is overleden. Professor Slotemaker promoveerde in 1921 te Leiden. Elf jaar later, in 1932, werd hij algemeen secretaris van het verbond van Nederlandse werkgevers, welke positie hij tot '41 bekleedde. Prof. Slotemaker was voorts gedelegeerde van de Stichting van de Arbeid en verrichtte daar naast werkzaamheden voor verschil lende instellingen van sociaal en cul tureel belang. DE OLYMPISCHE SPELEN Bijna goud voor Nederland Het is Geertje Wielema net niet gelukt de gouden medaille weg te slepen uit de finale van de 100 meter rugslag. Het werd zil ver, hetgeen een teleurstelling was, evenals de vierde plaats van Joke de Korte, die dezelfde tijd noteerde als de winnares van de bronzen medaille. Onze waterpolospelers deden het weer goed. Met 42 werd Rusland geklopt, waardoor zij weer iets dichter bij de eind strijden zijn gekomen. Van de vijf Nederlandse bok sers. diè naar Helsinki togen, is er geen een, die het verder gebracht heeft dan de derde ronde. Linneman en Jansen werden gisteren beiden uitge schakeld. Amerikaanse helicopters vandaag in ons land Naar wij vernemen zullen de twee Sikorsky S 55 hefschroefvliegtuigen van de militaire Amerikaanse lucht vaartdienst, die als eerste helicopters in de geschiedenis der luchtvaart de oversteek over de oceaan ..ïaken, op hun tocht naar de eindbestemming Wiesbaden zeer waarschijnlijk ook Nederland aandoen. De mogelijkheid bestaat, dat de toestellen vandaag, Vrijdag 1 Augustus in ons land zul len komen. De hefschroefvliegtuigen zijn Don- derdag van IJsland vertrokken op weg naar Schotland. Indien de toe stellen ons land niet zullen over slaan. zal een aantal Nederlandse burgerlijke en militaire luchtvaart autoriteiten de aankomst, vermoede lijk op de Amsterdamse luchthaven Schiphol, bijwonen. De twee „vliegende windmolens" hebben, zo wordt nader gemeld, de eerste transatlantische vlucht voor hefschroefvliegtuigen volbracht. Zij zijn Donderdagmiddag t€ Prestivick (Schotland) geland. Mossadeq vraagt grote bevoegdheden Moeder en zuster van de Sjah naar Amerika In een by de Kamer ingediend wetsontwerp vraagt de Perzische premier, dr. Mossadeq. de „uitge breidste bevoegdheden." Als liet wetsontwerp wordt aangenomen, krÜot de Perzische regering geduren de zes maanden wetgevende be voegdheid, zodat zij in dringende gevallen niet op de goedkeuring van de Kamer behoeft te wachten. Mossadeq vraagt deze bevoegdhe den voor de uitvoering van zijn pro gram, dat door de Kamer reeds met grote meerderheid van stemmen is goedgekeurd. Uit Teheran wordt gemeld, dat de zusier van üe Sjah van Perzië, prin ses Asjraf; haar echtgenoot; de moe der van de Sjah en de nieuwe chef van de generale staf, generaal Yaz- danpanan, Zondag naar Amerika zul len vertrekken. Het vertrek van deze hoge pei'soonlrjkheden moet be schouwd worden, aldus de correspon dent van „Times" te Teheran, als een gevolg van Mossadeqs klacht, dat de koningin-moeder en de prinses aanhangsters waren van Soeltaneh en van andere politieke tegenstan ders van Mossadeq. Het vertrek van de generaal, die voor een „genees kundige behandeling" naar Amerika zou gaan, wordt gezien in verband met Mossadeqs verlangen zijn eigen invloed in het leger uit te breiden. Ten aanzien van het oliegeschil heeft een woordvoerder van het Brit. se ministerie van buitenlandse za ken verklaard, dat de Perzische premier zijn vorige week gedaan aanbod om het geschil met Engeland aan arbitrage te onderwerpen, zon der nadere uitleg weer heeft inge trokken. T Vervaardigde Duitser vliegende schotel Volgens het Braziliaanse blad „Ul tima Hora" heeft Niels Christiansen, alias Josef Starzcsny, een Duitser van Slavische origine, verklaard in 1940, de vliegende schotel geconstru eerd te hebben. Christiansen, die in 1942 in Brazilië werd gearresteerd op beschuldiging van het verstrek ken van inlichtingen over Brazilië en thans een vonnis uitzit van 30 jaar, zeide de vliegende schotel te hebben willen gebruiken voor de luchtver dediging van Duitsland. Het appa raat kon in 22 uur om de aarde vlie gen. Zijn toestel had bij een proefne ming een hoogte van 20 kilometer bereikt met een gemiddelde snelheid van 1700 kilometer per uur. Christiansen zeide, dat zijn werk onderbroken was door zijn arresta tie en dat mogelijk een vreemde mo gendheid zich bij de val van Duits land van de uitvinding meester ge maakt had. VERWACHTr VRIJ WARM. Veranderlijke bewolking met plaat selijk enkele buien en kans op on weer. Zwakke tot matige wind uit Zuidelijke richtingen. Vrg warm.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 1