WEGSCHAP „HULST-DE PAAL" 'S THANS OPGERICHT MATROZENSHAG Helsinki mm7< PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 31 JULI 1952. DE ZEEUWSE STATEN BIJEEN. Betrokken lichamen zijn het nog niet eens over de kostenverdeling. Woensdagmorgen heropende de voorzitter, jhr mr A. F. C. de Casem- broot, de geschorste tweede vergadering van de zomerzitting der Zeeuwse Staten. In de ochtendvergadering werd ondermeer gesproken over de ver deling der bijdragen van de betrokken lichamen in de kosten van het wegschap „Hulst-De Paal", tot de oprichting waarvan werd besloten, over het behoud van Zeelands schone molens en over een oude kwestie, de vertegenwoordiging van de agrariërs in de „vaste commissie" van de P.PJD. Mevrouw J. van den BroecheDe Man (Arb.) slaagde er In, de provinciale bijdrage in de kosten van huisvesting van zwakzinnige kin deren verhoogd te krijgen van 100 tot 200 per kind en per jaar. van een - gaf de heer P. V. M. Vercauteren (K.VJ?.) aanleiding om te verklaren, dat het overleg over de kostenverdeling tus sen de betrokken polders/waterschap pen en gemeenten niet tot resultaten heeft geleid, zodat naar zijn mening de Staten moeten overgaan tot het opleggen van een overeenkomst. Na mens Ged. Staten antwoordde de heer C. Hamelink, dat de oprichting van het wegschap onderhandelingen tussen de participanten niet in de weg staat. Wanneer een behoorlijk bestuurslichaam is gecreëerd, zal het gemakkelijker zijn de belemmeringen, welke een overeenkomst nog in de weg staan, te overwinnen. De heer D. Kodde (S.G.) was het daar niet mee eens. Hij zou er meer voor voelen, wanneer G.S. de hun inziens juiste kostenverdeling aan de Staten zouden voorleggen. De heer Hamelink merkte op, dat er grote kans bestaat op overeenstemming tussen de betrokken partijen, zg het dan op wat andere wijze, dan aan vankelijk was gedacht. Het zou principiëel onjuist zijn om deze par tyen nu in een bepaalde richting te dwingen. Per antwoord daarop zeide de heer Kodde, dat de Staten verant woordelijk zijn voor het vaststellen van het oprichtingsbesluit en dat naar zijn oordeel dus met deze vast stelling moet worden gewacht, tot dat een overeenkomst is bereikt. De heer Hamelink wekte de Statenleden tenslotte op, het ontwerp-besluit goed te keuren, zoals in de winterzitting was besloten. Dan kan verder wor den onderhandeld en rijzen er proble men laten de betrokkenen zich dan tot G.S. wenden. De heer Vercauteren stelde voor om het voorstel aan te nemen onder het voorbehoud, dat hier diepgaand over leg plaats vindt en dat G.S. in een volgende vergadering zo nodig komen met een, wat de kostenverdeling be treft, gewyzigd voorstel. De heer Ha melink was hiertegen. Het voorstel van G.S. werd hierna z.h.s. aangeno men. BEHOUD VAN MOLENS. De verordening betreffende de slo ping of veranderingvan windmolens bracht de heer A. H. S. Stemerding (C.H.) tot de vraag, of de eigenaar van een molen, waarvan de wieken bij brand verwoest worden, gedwon gen kan worden, het beschadigde in oude toestand te herstellen. Hij meende, dat dit niet het geval is, met het gevolg, dat aan het landschaps- schoon afbreuk wordt gedaan. Een zeer pessimistische heer Kodde was van oordeel, dat de molens ondanks deze verordening zullen verdwijnen. Zij is negatief en zou positief moeten zijn. Het instandhouden van een mo len eist grote sommen en is alleen mogelijk bg bedrijfsvaardigheid. Er kunnen zich omstandigheden voor doen, dat G.S. gedwongen zijn, toch toestemming te geven tot sloping van molens. Spreker wilde gaarne van het college de toezegging ont vangen, dat het met nadere, meer po sitieve voorstellen voor het behoud van de molens komt. Is er voorts geen mogelijkheid, dat er van de zij- de der provincie iets wordt gedaan ten aanzien van de P.Z.E.M.-tarie- ven? Wanneer de molenaar tot me chanisatie overgaat, betekent dit on herroepelijk, dat hg_geen grote kos ten meer zal maken voor het onder houd van zgn wieken. G.S. zullen wer kelijk met bankbiljetten op tafel moe ten komen. De heer A. H. Vermeulen (Arb.) wilde de monumenten veror dening met een verlengstuk uitge breid zien, opdat het behoud van de molens, ook die, welke niet meer in bedrgf zijn, verzekerd is. Gedeputeerde mr. dr. A. J. J. M. Mes antwoordde de heer Stemerding dat de verordening een molen geen toestemming geeft om af te branden, maar ook na gedeeltelijke verwoes ting is sprake van een molen en net hangt af van de omvang der bescha diging of herstel kan worden vereist. De heer Mes wees er op, dat de pro vincie in het verleden reeds molen herstel financieel heeft gesteund en dat zou in de toekomst ook wel moge lijk zgn, al wil dit natuurlijk niet zeg gen, dat de provincie alle Zeeuwse windmolens kan behouden. Volgens spreker vloeit uit de verordening wel voort, dat de provincie bgdragen in de restauratiekosten kan verstrekken Misschien kan ook ten opzichte van de tarieven kwestie, welke de mole naar wellicht dwingt, om zoveel mo- felgk van de mechanische kracht ge- ruik te maken, omdat hg de kilo watturen toch moet betalen, iets wor den gedaan voor het molenbehoud. Vast staat in ieder geval, dat in ver schillende gevallen steun zal moeten worden verleend. De verordening werd hierna vastgesteld en de stek- bietenverordening werd gewijzigd. HET ZWAKZINNIGE KIND Na enige discussie werd het voor stel tot wijziging van de Drinkwa terleiding verordening, verband hou dende met de watervoorziening in de Sloepolder, aangenomen. Naar aan leiding van het voorstel tot subsidie in de kosten van huisvesting van zwakzinnige kinderen - merkte me vrouw E. J. van den Broecke-de Man deren op f 200 zou worden gesteld, terwijl voor de gestichtskinderen nog niets geschiedt. Het staat echter vast, dat G.S. zeer spoedig met een voorstel kunnen komen om alle kin deren onder deze subsidieregeling te laten vallen en dan is een verhoging wellicht mogelgk. Mevrouw Van den Broecke was van mening, dat verhoging van de bij drage tot f 200 niet behoeft te wach ten tot het tgdstip, dat men de gehe le materie, dus ook het onderdeel van de gestichtskinderen, kan overzien. De heer J. S. Visscher (Arb.) onder steunde haar betoog. Tenslotte wilde mevrouw Van den Broecke met de bij'drage van f 100 genoegen nemen, mits G.S. de toezegging wilden doen, dat, wanneer het subsidie tot f 200 wordt verhoogd, dit geschiedt met te rugwerkende kracht. Na een kort overleg met de andere leden van het college kon de heer Schout dit na mens G.S. beloven, waarna het voor stel werd goedgekeurd. GEDEPUTEERDE ZWEEG. Het voorstel betreffende de samen stelling der vaste commissie en de agrarische commissie van de Prov. Planologische Dienst deed de heer C. de Putter (A.R.) verrgzen. Hij con stateerde, dat uitbreiding aan de vas te commissie is gegeven met 'n agra riër, zoals was verlangd, zij het bui ten de Stichting voor de Landbouw om. Spreker wilde echter een verdere versterking van het agrarische ele ment door uitbreiding van de com missie met twee leden, in overleg met de Stichting voor de Landbouw te be noemen. Gedeputeerde Hamelink verklaarde De „Maasdam" in gebruik Aan boord van het 15024 brt. me tende s.s. „Maasdam", hees de mi nister van oorlog en marine, Ir. C. Staf, Woensdag de vlaj HoUand-Amerika lijn. vlag van de Tegeiykertijd e N.V. Dok- en werd de vlag van de Werf Maatschappij Wilton-Feijen- oord bouwster van dit schip gestreken en door deze ceremonie was de „Maasdam", het zuster-toe- ristenklasse schip van de „Rijndam", aan de reeds 32 schepen tellende vloot van de Holland-Amerika lijn toegevoegd. De viagwisseling, geschiedde tij dens de officiële proeftocht van de „Maasdam", die heden op de Nieu we Waterweg en de Noordzee werd gemaakt. De eerste reis van dit nieuwe schip •via Le Havre en Southampton naar Montreal (Canada) zal op 11 Augustus a,s. aanvangen onder com mando van gezagvoerder J. B. van Gaart. De toeristenklasse biedt plaats aan 842 passagiers en verder is de eerste klas op het vervoer van 39 passagiers ingericht. niets meer te hebben toe te voegen aan hetgeen hij in de vorige verga dering over deze kwestie had ver klaard. De heer Hommes zeide hier over zeer teleurgesteld te zijn en de heer Kodde was over dit „antwoord" evenmin tevreden. De heer Stemer ding achtte het juist, gezien de toe stand bg de P.P.D.'s in andere pro vincies, dat aan het verlangen van de heer De Putter niet wordt voldaan, maar ook deze spreker was weinig te spreken over de houding van het lid der Ged. Staten. De heer Hamelink verduidelijkte, dat wat hij had ge daan de vrucht was van een samen- spreking in het college. Deze zaak is uit en te na besproken. Wat de agra rische vertegenwoordiging in de com missie betreft, slaat Zeeland het bes te figuur in het land. De heer De Putter herhaalde met nadruk een eerder gestelde vraag, waarom men de Stichting voor de Landbouw heeft gepasseerd. Wanneer G.S. daarop feen antwoord willen geven, welnu, an blijft de zaak maar zo. Toen de heer Hamelink hieraan niets meer had toe te voegen, werd het voorstel aangenomen. In de ochtendvergadering verleen den de Staten voorts bijdragen in de kosten van herstel der „monumen ten van geschiedenis en kunst" en keurden een aantal subsidievoorstel- len goed. Tijdens de receptie in het stadhuis van Orange luistert H.M. de Koningin naar de welkomstrede van burgemeester Ballester. Vandaag beslist Eerste Kamer over grondwetsherziening Het ligt in de bedoeling van de voor zitter der Eerste Kamer om de Ka merleden tegen vanmiddag bijeen te roepen ter afdoening van het wets ontwerp tot wijziging der Grondwet betreffende de uitbreiding van het aantal leden der Tweede Kamer. In de memorie van antwoord op het voorlopig verslag van de commissie van rapporteurs uit de Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot veran dering in de grondwet, strekkende tot uitbreiding van het aantal leden van de Tweede Kamer, merkt de minister van binnenlandse zaken mede na mens de minister-president o.m. op, dat hij instemt met de leden, die me nen, dat de Eerste Kamer volkomen haar gewicht en betekenis kan behou den bij een relatief gering aantal le den. De minister kan niet beamen, dat de voorgestelde verlaging van het quorum tot een-derde bij een leden tal van 50 de waardering van de wet geving zal schaden. Aan de leden, die vroegen wat de regering verstaat on der stemoverdracht, antwoordde de minister, dat het voorgestelde artikel lila het zó uitdrukt, dat een afwezig lid zijn stem kan doen uitbrengen door een zijner medeleden. Aan het voorlopig verslag van de commissie van rapporteurs uit de Eer ste Kamer was een nota toegevoegd van het lid de heer Gerretson over een in de Tweede Kamer gevoerde ge- dachtenwisseling nopens een staats rechterlijke kwestie, die verband houdt met de procedure van de grond wetsherziening. Nederlandse leerling vlieger in Ver. Staten verongelukt. De 20-jarige reserve-korporaal Andries J. Koster uit Leeuwarden is bij een oefenvlucht met een Harvard- lesvliegtuig in de Ver. Staten om het leven gekomen. Waar het ongeluk is gebeurd, is nog niet bekend. Het toestel is vermoedelijk in een vrille geraakt en ter aarde gestort. Reserve-korporaal Koster werd on geveer een jaar geleden naar de Ver. Staten uitgezonden om daar op geleid te worden als piloot van de Thunderjet-str aaljagers. VAN ROSSEM S C°UDGl lES^ Van Klaveren en Pastor kunnen hun koffers pakken Linneman over naar de derde ronde Twee van de drie Nederlandse bok sers, die Dinsdag zulke goede resul taten wisten te boeken, zgn gisteren uitgeschakeld. Van Klaveren verloor op punten van de Ier Terence Mil- ligan en Pastor kon het tegen de Duitser Kisfner ook niet bolwerken. Aüeen Moos Linneman slaagde er in zijn partij tegen de Iranees Issabeg te winnen en zich daardoor in de derde ronde te plaatsen. Linneman werd in zijn partij bijna 't slachtoffer van zgn vurige strijdlust en ook onderschatte hg zijn onbeken de tegenstander, de Iranees Geor ge Issabeg. Onze landgenoot ging in de eerste ronde tweemaal tegen het canvas. Toen Issabeg echter in de tweede ronde de strijd wilde force ren, werd hij onzuiver in zijn Btoten en Linneman nam de aanval over. In de derde ronde bleek de Iranees vol komen uitgebokst. De beslissing ten gunste van Linneman werd met twee tegen een stem genomen. De lichtweltergewicht Piet van Klaveren trof in Milligan een enorm sterke tegenstander, die vooral in gevechten op korte afstand de meer dere was. Dat was ook de reden dat de Rotterdammer in de tweede ron de voor acht tellen neerging. In de laatste ronde ging de strijd vrijwel gelijk op doch de beslissing van de kamprechter kwam ten gunste van de Ier. Bij de haifzwaargewichten kwam Pastor uit tegen de Duitser Kistner. De eerste ronde was voor onze land genoot. In de tweede en derde ron de werd van technisch standpunt gezien, weinig fraai gebokst en de zeer vermoeide boksers bestookten elkaar met blindelings afgezonden slagen, waarvan er soms enkele raak waren. Naar het oordeel van de jury had Kistner de meeste punten ver zameld, zodat Pastor nu is uitgescha keld. (Arb.) op. dat een bijdrage van f 100 per leerling en per jaar te weinig is, vooral ornaat hier veelal te rekenen valt met behoeftige ouders. Zij vroeg een verhoging van het subsidie tot f 200. Gedeputeerde A. Schout ant woordde. dat de gestichtskinderen nog niet onder dit voorstel vallen. Er moet recht aan allen worden ge daan en het zou niet billijk zgn, wanneer de bgdrage voor de onderha vige categorie van zwakzinnige kin. KLEIN NIEUWS uit Pat Mc Cormick Olympisch kampioene sehoonspringen De Amerikaanse Pat Mc Cormick is er in geslaagd met ruime voor sprong op haar rivalen het Olym pisch kampioenschap sehoonspringen op haar naam te brengen. Tweede werd de Francaise Mady Moreau en derde Zoe Ann Jensen-Olgen. Zoe Ann had een slechte dag. Een pro test van Russische zgde tegen het tweemaal herhalen van dezelfde sprong, waarvoor ze een slecht cij fer had gekregen, werd ingewilligd, waardoor de oorspronkelgk gegeven, slechte cijfers gehandhaafd werden. Zg zakte hierdoor negen punten en kon zich nog maar juist bg de acht finalistes plaatsen. Tot overmaat van ramp bleek, dat haar in de kleedka mer een portefeuille met 300 dollars en een met diamanten bezet pols horloge waren ontstolen. De „Military" begonnen Te Ruskeasuo werd begonnen met het eerste onderdeel van de samen gestelde wedstrijd, de dressuurproef. Tijdens deze proef wordt door de jury gelet op de verschillende gan gen van het paard, op het juist uit voeren van figuren en op de harmo nie tussen paard en ruiter. Als eerste ruiter verscheen onze landgenoot E. van Loon, die met „Ampere" zeer behoorlijke prestaties liet zien. waarmede ook de chef d'equipe, prins Bernhard zeer tevre den was. Ook de prestaties van de tweede Nederlander Max van Loon met „Nerantsoula" waren voldoende. Onregelmatigheden hij strijd in Finn jollen De strijd in de Finnjollen heeft voor onze landgenoot Koos de Jong min of meer een bittere nasmaak ge kregen door een incident, dat De Jong waarschgnlijk de derde en mis schien zelfs de tweede plaats heeft gekost. Koos de Jong had namelijk Maandag j.l. opgemerkt, dat de En gelsman Currey en de Canadees McLaughen een verandering aan de zeilen hadden aangebracht, hetgeen volgens de reglementen niet toege staan is. Alle boten in de Finnjollen-klasse hadden hetzelfde euvel, maar nadat de Engelsman en de Canadees hun zeilen met toestemming van een Finse official hadden veranderd, voe ren zij veel beter. Het protest van De Jong vond in stemming bij vrijwel alle deelnemers en de Canadees stelde zelfs voor alle races over te varen. De jury besliste echter anders en wees het protest af, hetgeen de chef d'equipe van het Ne derlandse zeilersteam kenschetste als Begrafenis van Eva Peron De datum voor de begrafenis van het gebalsemde stoffelijk overschot van Eva Peron is nog steeds niet vastgesteld. Volgens mededelingen van het bureau van de president zal het stoffelijk overschot in het mi nisterie van arbeid opgebaard blg- ven, totdat iedereen de gelegenheid heeft gehad een bezoek te brengen, en dit zou, zo nodig, nog een of twee maanden duren. Nieuws in een JVefledfDgs VAN DE 4600 ATHLETEN en ande re sportslieden, die met hun officials onderdak hebben gekregen »n het Olympisch dorp Kapyla zijn er thans 700 naar hun vaderland teruggekeerd. Van de 510 vrouwelijke deelneem- sters en officials hebben er reeds 160 het meisjestehuis verlaten. DE FINALE VAN HET Olympisch voetbaltournooi tussen Hongarije en Zuid-Slavië op 2 Augustus a.s. zal ge leid worden door de Britse scheids rechter Ellis. De Italiaan Orlandini zal op die dag de wedstrijd om de derde plaats tussen Duitsland en Zwe den leiden. De uitslagen van de Woensdag ge speelde wedstrijden in de halve fi nales van het basketballtournooi lui den: groep A: Bulgarije—Frankrijk 67—58, Uruguay—Argentinië 6665. Uit deze groep plaatsten Uruguay en Argentinië zich in de finale. Groep B: Rusland—Chili 78—60, Ver. Staten— Brazilië 5753. De Ver. Staten en Rusland plaatsten zich in de finale. In Italië zijn Dinsdag twee millioen landarbeiders voor 24 uur in staking ge gaan, nadat de minister van arbeid te vergeefs had gepoogd met de vakorgani saties tot een compromis te komen. Canada is volgens berichten uit Ottawa van plan een deel van zijn defensiepro gram van 5 milliard dollar te gebruiken om Engeland te helpen de dreigende eco nomische crisis te boven te komen. Cana da zou zoveel mogelijk bewapeningsor ders plaatsen bij Britse fabrieken. Dinsdagmiddag is de 22-jarige ongehuw de handlanger Waskiewicz uit Heerlerhel- de iir een transportgoot in de wasserij van de staatsmijn Emma gevallen, tenge volge waarvan hij onmiddellijk overleed. Vicc-admiraal Cassady, bevelhebber van de Amerikaanse zesde vloot heeft verklaard, dat in Parijs en Napels be sprekingen worden gevoerd! over een „beter marinecommando in het Middel- landse-zeegebied om alle betrokken lan den tevreden te stellen". U Sedert de openstelling van de 60 op nieuw ingerichte zalen, is het bezoek aan het Rijksmuseum te Amsterdam sterk toegenomen. Het daggemiddelde is van 1200 tot 3000 bezoekers gestegen. De organisaties van Algemeen Ziekenfondsen en de Kon. Ned. Maatschappij ter Be vordering der Pharmacie hebben een overeenkomst gesloten inzake de hono rering van fondsapothekers. De fondsen zullen aan de apothekers een bedrag van f 2.50 per verplicht en per vrijwillig ver zekerde per jaar betalen; een vergoeding van f 0.212 voor elke aflevering van ge neesmiddelen en d'e kostprijs van de door de apotheker afgeleverde genees- en ver bandmiddelen. Per jaar brengt dit een verhoging van uitgaven ten bedrage van 1.2 millioen gulden voor de verplichte en van 0.6 millioen gulden voor de vrijwil lige verzekering mee. O Volgens de Beierse grenspolitie heeft d'e Oostduitse politie Dinsdag bij Willmar even binnen de Amerikaanse zöne een Westduitse officier van politie doodge schoten. Het stoffelijk overschot werd over de zönegrens gesleept. Hof van Bonn wees socialistisch verzoe!; if Het West-Duitse constitutionele ge rechtshof heeft Woensdag te Karls ruhe het verzoek van 144 parlements leden (van wie de meeste sociaal-de mocraten) om de tussen de Westelij ke geallieerden en West-Duitsland ge sloten conventies van Bonn en het verdrag inzake het Europese leger ongrondwettig te verklaren, van de hand gewezen. Het hof besliste, dat het verzoek „voor het ogenblik" niet ontvankelijk is en het gaf hiermee te kennen, dat het niet in staat is een uitspraak te doen over toekomstige wetgeving. Het West-Duitse parlement heeft de be trokken verdragen namelijk nog niet goedgekeurd. De oppositie had betoogd, dat, in- Amerika kan voor Frankrijk niet te veel meer doen Niet in staat tot grote verhoging van aankopen De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Acheson, heeft op een persconferentie gezegd niet te kunnen beloven, dat de V.S. de aan kopen van Franse militaire uitrus ting aanzienlijk zullen verhogen. De V.S. zouden graag meer wil len doen om verhoging der Franse productie van militaire uitrusting te bevorderen, doch waren hiertoe niet in staat, tengevolge van de door het congres aangebrachte verminde ring der gelden voor de hulp aan het buitenland, waarom Truman had verzocht, aldus Acheson. Acheson voegde hieraan toe, dat de V. S. hopen nog enkele aanvul lende orders voor Franse militaire uitrusting te kunnen plaatsen, doch hg geloofde niet, dat. deze orders die omvang zullen krijgen, die de Fransen zich voorstellen. Acheson noemde de berichten, dat het verminderen van de Amerikaan se hulp tot bankroet van Frankrijk zou leiden, overdreven en belache lijk. Advertentie. VITAGIST Kans op bestand in Korea geringer dan ooit. De bevelhebber van het Ameri kaanse achtste leger, generaal Van Fleet, heeft te Seoel verklaard dat de jongste ontwikkelingen in Korea duidelijk hebben gemaakt, dat „de kans op een wapenstilstand geringer is dan ooit". Volgens hem wensten de Noordelijken in November een bestand, omdat zij vreesden de win ter niet te kunnen doorkomen. „Zij zijn echter de winter doorgekomen en zijn tamelijk driest geworden", aldus de generaal. De troepen van de Ver. Naties zijn, volgens Van Fleet, echter sterk ge noeg om iedere aanval af te slaan. Naar hij meedeelde hebben de Noor delijken de laatste tijd de bezetting van him linies verminderd. dien het parlement de verdragen zou hebben goedgekeurd, het hof de daar door geschapen toestand niet meer zou kunnen veranderen. Het hof legde er de nadruk op. dat zijn uitspraak in het geheel geen be trekking heeft op de inhoud van het verzoek der oppositie, namelijk dat Duitsers niet in een leger mogen wor den opgenomen, alvorens de grondwet gewijzigd is. De sociaal-democratische partij heeft een verklaring uitgegeven, waar in wordt gezegd, dat het constitutio nele hof er „niet in is geslaagd, een minderheid in de bondsdag de be scherming te geven, waarop zij vol gens de wet i-echt heeft'. Het wereldgebeuren Een parallel Enkele dagen geleden hebben wij in deze rubriek reeds gewezen op de merkwaardige overeenkomst, welke ontegenzeggelijk aanwijsbaar is tussen de gebeurtenissen van de laatste weken in Egypte en die in Perzië. In alle twee deze landen is er een strijd tussen een „hofkliek" en een min of meer nationalistisch getinte beweging, welke in beide gevallen heeft geleid tot een be knotting van de macht van het hof en tot ruimere bevoegdheden voor de nationalistische beweging, zij het dan dat de consequenties in Perzië (nog) niet zo rigoureus zijn geweest als in Egypte, waar men de koning eenvoudig de laan heeft uitgestuurd. Maar voor het overige kan men de parallel tussen Perzië en Egypte zelfs nog verder doortrekken, in de eerste plaats door de vraag te stel len in hoeverre het verzet tegen de wel wat al te veel op eigen voordeel bedachte hofkliek werkelijk gedra gen wordt door het volk zelf. Zeker, zowel de brede massa van het Egyp tische volk, als die van Perzië, leeft in het algemeen in bittere armoede en er is weinig verbeeldingskracht voor nodig om zich helder voor ogen te stellen, dat elke verandering hier wórdt gezien als een kans op verbe tering slechter kan het immers niet maar het volk weet in Per zië en Egypte ook heel goed, dat het geenszins zeker is, dat de nieuwe machthebbers als het er op aankomt niet meer om hun eigen belangen zullen denken dan om die van net volk. Dit geldt wellicht voor Mossa- deq in Perzië, maar zeker óók voor de leidende legerkringen van Egyp te, welker verleden op dit punt even min brandschoon is als dat van de nu verjaagde koning en zijn vrien den. Een ander punt van overeenstem ming tussen de situatie in Perzië en die m Egypte ligt in de omstandig heid, dat de nationale aspiraties, wel ke aan de oppositiebewegingen het nodige elan moeten geven, in hoofd zaken gebaseerd zgn op anti-Engel se sentimenten. In Perzië is het de olie, welke aan de Britten ontnomen moest worden omdat Perzië toch recht had zelf de voordelen van zijn bodemschatten te genieten. In Egyp te gaat het om het Suezkanaal en de Soedan. Maar in beide gevallen blijft het „volk" er toch koud van en ziet het er voorlopig nog in geen en kel opzicht naar uit, dat nieuw ver worven voordelen zullen worden aangewend om ook maar een klein beetje van de ellende, waarin dui zenden Egyptenaren en Perzen le ven, uit de wereld te helpen. Wat Perzië betreft is het natuur lijk nog volkomen onzeker waartoe het optreden van Mossadeq op de duur zal leiden. Mossadeq heeft met zÜn niets en niemand ontziende actie voor de Perzische olie sentimenten wakker ringsklasse i zg zich om de Sjah heeft, geschaard, omver te werpen, juist als in Egyp te nu reeds is geschied. Mossadeq, die ondanks zijn zwakke gezondheid toch over een grote geestkracht eA niet minder enorme oratorische g ven blijkt te beschikken, is er ten slotte in geslaagd zgn macht ook over het Perzische leger te gaan uit strekken. De Sjah heeft veertien da gen geleden wel getracht de Perzi sche dictator op dit punt een halt toe te roepen, maar deze is tenslotte toch de sterkste gebleken en de vorst heeft moeten toegeven. En wat zal Mossadeq nu hij de beschik king krijgt over 'c militaire machts apparaat, thans gaan doen? Zal hij roberen met geweld de loop der ingen naar zijn hand te zetten? Ons lgkt dit. laatste voorlopig nog onwaarschijnlijk. Mossadeq is, al zijn dictatoriale neigingen ten spijt, toch een te voorzichtig en vooral een te slim politicus om het op het ge weld te laten aankomen, vooral ook omdat hij heel goed weet, dat hij daarmede regelrecht in de kaart zou spelen van de Rus, die voorlopig nog met haast stoïcgnse kalmte zit af te wachten of de vette (olie) kluif Perzië hem niet in handen wil val len. Met name de communistische Toedeh-partij is er op uit in troebel water te vissen en de dictator Mos sadeq zal er in de komende maan den steeds op bedacht moeten blij ven dat hg zich niet door haar laat drijven naar een punt, waarop hij niet graag zou belanden en waarop het voor Moskou wellicht maar een klein kunstje zou zijn onder het een of ander voorwendsel in te grijpen om zijn invloed in Perzië op beslis sende wijze te kunnen vestigen. Het arme Perzische volk, dat nu enige jaren wordt heen en weer ge slingerd tussen uiterst-rechts en uiterst-links, mist zelf ten enen male het oordeel des onderscheids en wanneer straks zou blijken, dat Mos sadeq zich net zo min als al zijn voorgangers iets gelegen laat liggen aan de opheffing van de massa uit zijn allerdiepste ellende, zou er maar weinig voor nodig zijn om het natio nalisme te doen omslaan in een al lergevaarlijkst communisme. En dan is de ellende ongetwgfeld helemaal niet meer te overzien. EEN BOEKJE OVER, SPORTVISSEN IN FRIESLAND De Friezen hebben voor een aardi ge noviteit gezorgd! In welke gids voor vreemdelingen werd tot dusver vermeld, waar men kan vissen en welke bepalingen daarbij in acht ge nomen moeten worden? Het gebeur de nergens: niemand vond het blijk baar de moeite waard om de hengel sport wat minder stiefmoederlijk te bedelen. De Provinciale Friese V.V.V. heeft nu echter het spit afgebeten en is de hengelsport als een speciale tak van toerisme gaan beschouwen. Een bescheiden, maar goed verzorgd boekje met de titel „Sportvissen in Friesland" geeft iedereen, die in het hoge Noorden de hengel uit wil slaan alle gewenste inlichtingen! Het is te krijgen Bij de Prov. Friese V.V.V alle hengelsportzaken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 6