Afschaffing vrij vervoer heeft rampspoedige gevolgen Uit Zeelands Staten H VOGELWEELDEIN HETZUIDSLOE VASTE OEVERVERBINDING NOC OP ZEER LOSSE SCHROEVEN Zeeuwse Almanak 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 31 JULI 1952. DE VEERTARIEVEN OP DE WESTER-SCHELDE Uitvoerig geargumenteerde motie door Prov. Staten aangenomen Naar aanleiding van het voornemen van de minister van Verkeer en Waterstaat om over te gaan tot volledige afschaffing van het kosteloos vervoer op de veren over de Wester-Schel de, hebben de Provinciale Staten van Zeeland, na hierover zowel Dinsdag-, als Woensdagmiddag langdurig in besloten zitting te hebben vergaderd, besloten een motie ter kennis te brengen van H. M. de Koningin, de ministers en de Kamers der Staten- Generaal, waarin zjj verklaren met diepe verontwaardiging kennis te heb ben genomen van dit voornemen, zich nadrukkelijk op het standpunt stel len, dat de exploitatie der veren door de provincie behoort te geschieden en Gedeputeerde Staten nodigen uit in deze geest werkzaam te ZiÜn- De heren J. L. Verhagen (VVD) en A. J. Cambier (VVD) wilden geacht wor den tegen deze motie te hebben gestemd. Zij stelden zich op het standpunt, dat in de huidige financiële omstandigheden geen bezwaar kan bestaan tegen de heffing van een gering tarief. De volledige tekst van de uitvoe rig geargumenteerde motie, welke werd ingediend door de heer L. P. van Oorschot (Arb.), luidt als volgt: „De Staten der provincie Zeeland, kennis genomen hebbende van het door de minister van Verkeer en Waterstaaj geuite voornemen om over te gaan tot verhoging van het bestaande en tot invoering van een volledig tarief op de veren over de Wester-Schelde overwegende, dat in October 1945 de toenmalige regering besloot de veren over de Wester-Schelde kos teloos te doen gebruiken in verband met de noodzakelijkheid de bevolking van Zeeuwsch-Vlaanderen gemakke lijker in contact te brengen met het overig gedeelte van Nederland, vor mende de Wester-Schelde een belem mering voor de binding van Zeeuwsch-Vlaanderen aan overig Nederland en omgekeerd; dat dit besluit aan het gestelde doel heeft beantwoord, wijl meer dan voordien de band in economisch-, so ciaal- en cultureel opzicht tussen Zeeuwsch-Vlaanderen en overig Ne derland is versterkt; dat, nadat in 1950, niet zonder te genkanting van de Staten-Generaal door de minister van Verkeer en Waterstaat werd overgegaan tot ge deeltelijk e invoering van tarieven, thans bg het huidige hoofd van <*?l ministerie het voornemen bestaat over te gaan tot volledige afschaf fing van kosteloos vervoer op de ve ren over de Wester-Schelde; Gedurende vier en een half uur hebben de Provinciale Staten van Zeeland Dinsdagmiddag en gedurende viif en zeventig minuten Woensdagmiddag beraadslaagd over de plannen van minister Wemmers om over te gaan tot verhoging van het bestaande en invoering van een volledig tarief over de Wester-Schel de. Dit geschiedde in besloten zitting. En uit de duur daarvan valt af te leiden, dat het moeite heeft gekost om tot een standpunt te komen, waarmede alle Statenleden zich kon den verenigen. Twee leden, de heren Cambier en Verhagen stemden uiteindelijk toch nog tegen deze motie, maar de over- rte meerderheid der Staten schaar- zich daar achter. De heer Verhagen achtte een ma tig tarief niet ongemotiveerd, de heer Cambier wees er op, dat de hoge kos ten der veerdiensten grotendeels voortspruiten uit de noodzaak van vervoer der Belgische toeristen. De motie houdt in, dat de Staten met verontwaardiging het voorne men der regering afwijzen om verder terug te komen op de vrije veren over de Wester-Schelde en dat zij een provinciale bijdrage in de tekorten wel willen aanvaarden, mits de pro vincie daardoor niet tot noodlijdend- heid zou vervallen, of haar bemoei ingen op economisch, sociaal-hygië nisch en cultureel terrein al te zeer zouden moeten blijven beneden het peil dier bemoeiingen in andere pro vincies. Met de morele steun, welke de provincie Zeeland inmiddels van de Eerste Kamer heeft gekregen, is deze motie ten volle gerechtvaardigd. Of zij er toe zal leiden, dat Zee land aan een volledig tarief zal ont snappen? Wij wagen het dit te be twijfelen. Wel echter kan zij er toe bijdra gen, dat Zeeland met meer clementie behandeld wordt, dan andei's het ge val zou zijn geweest. De tarieven zul len, als zij komen, lager zijn dan in des ministers bedoeling lag, vooral nu ook de Eerste en Tweede Kamer hun woordje nog mee zullen spreken! Dat is in ieder geval een zeer be langrijke winst. Met hun door de Staten ge vraagd rapport over de kos ten van het Drie-Eilanden- ftlan en een brug voor Noord-Beve- and, hebben Gedeputeerde Staten geen goede beurt gemaakt. Zij kre gen van de zeer vele sprekers una niem te horen, dat hun rapport be neden de verwachting was gebleven, ja, dat aan het verlangen der Sta ten zelfs in het geheel geen gevolg was gegeven. Mager, oppervlakkig, totaal onvoldoende, dat waren de kwalificaties, die algemeen gehoord werden. Het was niet anders te verwach ten, want het raport was inderdaad mager, Gedeputeerden mochten dan al beweren, dat een diepgaander on derzoek te veel geld zou hebben ge kost, ir. Dikötter merkte daar te genover op, dat het met deze aan gelegenheid gaat als met alle be langrijke dingen: Wij hebben geen g;la èn daarom gebeurt er niets ij protesteerde daartegen en drong er evenals de andere 'sprekers op aan, dat een grondig onderzoek naar kos ten en mogelijkheden ten spoedigste zal worden ingesteld. Dat de vertegenwoordigers van met name Noord-Beveland en Schouwen en Duiveland voor de belangen van hun gebieden opkwamen, behoeft nauwelijks gezegd. Eenheid omtrent de vraag, of er nu een dam, een brug of een uitvoering van het Drie-Eilan. den-plan moet komen bestond er ech ter niet. Gedeputeerde Philipse verweerde zich slechts zwak. Zijn argument dat een grondig rapport op zo korte ter mijn onmogelijk was, was weinig steekhoudend, omdat het rapport rustig wat langer had kunnen wach ten. Zijn mededeling, dat Gedeputeer- - den broeden op grote plannen had beter geconcretiseerd in het rapport Uitvoering van welk plan dan ook achtte hij in het licht van de finan ciële positie van ons land niet ver antwoord. Maar hameren op de nood zaak van deze plannen doen Gedepu teerden wel degelijk. Daarvoor heb ben zij, zo zeide de Gedeputeerde, de stimulans van de Staten niet nodig... Met het langdurige vaste-verbin- ding-debat is men dus niet veel op geschoten. Alleen bevestigde de heer Philipse, dat Gedeputeerden 't meest voelen voor het Drie-Eilanden-plan. ït Economisch Technologisch In stituut voor Zeeland is in deze Statenzitting toch weer over de Bij het tong gegaan. By het aan de orde ko men van het verslag over de gebeur lijkheden van het vorige jaar spraken woordvoerders van alle fracties er *un verontwaardiging over uit, dat RECHTEN TE NIET GE DAAN. dat de destijds verkregen rechten hierdoor volledig zouden worden te niet gedaan, zonder dat aannemelijk is gemaakt, dat de motieven op grond waarvan de vrijdom voorheen verleend werd, thans niet meer zou den gelden; dat het gevolg geven aan het door de minister geuite voornemen voor de prille ontwikkeling op het gebied van de economische-, sociale- en culturele binding van Zeeuwsch- Vlaanderen aan overig Nederland, welke in de afgelopen jaren plaats vond, wel niet anders dan desastreu ze gevolgen kan hebben; dat de minister van Verkeer en Waterstaat daarnaast een vroeger geuit voornemen om de exploitatie van de veren over de Wester-Schel de in handen van het rijk te leggen, vooi'alsnog bereid is te laten varen, indien de provincie in redelijke mate zal bijdragen in het exploitatie-te kort, als noedanig zijne excellentie een deelname beschouwt gelijk aan twintig procent van dit tekort; dat niet alleen voor nu maar ook voor de toekomst de exploitatie in handen van de provincie dient te blijven, zijnde de provincie het daar voor meest aangewezen lichaam; dat immers het doel van de veren is in de eerste plaats de delen van Zeeland in economisch-, sociaal- en cultureel opzicht aan overig Neder land te binden, terwijl na ae eerste wereldoorlog duidelijk is gebleken, welke gevaren hier dreigen, zodat het van een onjuist bestuursbeleid zou getuigen de veren te doen ex ploiteren door een rijksdienst; dat nog daargelaten het adagium: wat plaatselijk verzorgd kan worden verzorge men niet centraal, het be lang van Nederland en ook van Zee land vordert, dat de zorg voor de veren blijft in handen van het pro vinciaal bestuur, dat, voortgekomen uit en het vertrouwen genietende van de streek uit een oogmerk van efficiënte bewindvoering en mede ge let op de praktijk van meer dan een eeuw, het beste belast kan blijven met de zorg voor dit netelige en veel omvattende vraagstuk; HET AANDEEL DER PRO VINCIE. dat, alhoewel een eventueel direct financieel belang der provincie bg de uitkomsten der explotatie in be ginsel niet verwerpelijk achtende, een dergelijk aandeel nimmer zoda nig zal mogen zijn, dat de ontwik keling van Zeeland in gevaar wordt gebracht, wat zou plaats vinden, wanneer de provincie daardoor tot een staat van noodlijdendheid zou vervallen, of wel hare bemoeiingen op economisch-, sociaal-, hygiënisch- en cultureel terrein zouden moeten blijven beneden het peil dier bemoei ingen in andere provinciën; dat dit laatste bij een deelname van twintig procent in het bedoelde tekort onweersprekelijk het geval zou zijn; I. geven te kennen: a. dat zy niet dan met diepe ver ontwaardiging hebben kennis geno men van het voornemen om thans nog weer verder terug te komen op het besluit om de veren over de Wester-Schelde kosteloos te doen zyn; b. dat zij niet slechts uitgaande van het voornemen van de minister Advertentie. ENAVO AUTO -VEI tl HG Riedere VRIJDAGSS VEEMARKTHALLEN 11 ROTTERDAM H a;i H.H.Nflf.rvïHntinil Jaarlijkse verkennersbedevaart naar Vrouwenpolder. Op Zaterdag 2 en Zondag 3 Augus tus wordt voor de achtste keer na de bevrijding de traditionele verkenners bedevaart naar Onze Lieve Vrouw van den Polder gehouden. Deze be devaart mag zich verheugen in een grote belangstelling zowel in binnen- als buitenland. Dit laatste blijkt o.a. weer uit de deelname van een groot aantal Vlaamse scouts. De bedevaart wordt voor het groot ste gedeelte gehouden in Vrouwen polder, waar ook de deelnemers kam peren. De officiële opening met vlag- genparade is op Zaterdagmiddag om kwart voor vijf. Het programma ver meldt o.a. een kampvuur (om half negen) en een ommegang met fak kels om 10 uur. Op Zondagmorgen is er om half acht een plechtige open luchtmis. Na inspecties en vlaggen- parade wordt Zondagmorgen nog een groot verkennersspel gehouden. Naast deze punten is natuurlijk ook aan het geestelijk doel der bedevaart ruime aandacht geschonken. Na af loop van het „Vrouwenpolderse" ge deelte van de bedevaart wordt een gezamenlijke fietstocht gemaakt naar de R.K. kerk in Middelburg, waar om half vier een Lof wordt gehou den. Om ongeveer 4 uur is de slotvlaggenparade en sluiting van de bedevaart op het kerkplein. van Verkeer en Waterstaat de ex ploitatie van de veren vooralsnog bij de provincie te laten, doch zich nadrukkelijk op het standpunt stel lende, dat deze exploitatie door de provincie behoort te geschieden, een eventueel direct financieel belang der provincie bij de uitkomsten der exploitatie van de veren over de Wester-Schelde in beginsel niet ver werpelijk achten, mits daardoor de ontwikkeling van Zeeland niet in gevaar wordt gebracht, wat het ge val zou zijn, indien de provincie daardoor tot een staat van noodlij- dendheid zou vervallen, dan wel hare bemoeiingen, in het bijzonder op economisch-, sociaal-, hygiënisch- en cultureel terrenn, moeten blijven be neden het peil dier bemoeiingen in andere provinciën; n. nodigen Gedeputeerde Staten uit in de geest van het onder I ge stelde werkzaam te zijn en tevens de Staten der provincie Zeeland daaromtrent regelmatig in te lich ten; in. besluiten het vorenstaande ter kennis te brengen van H. M. de Kdlingin, de ministers der Kroon, de Kamers der Staten-Generaal en JAARVERSLAG „HET ZEEUWSE LANDSCHAP" Het Zwin heeft met goed gevolg een verjongingskuur ondergaan Het Zwin heeft met goed gevolg een verjongingskuur ondergaan, zo wordt geconstateerd in het Woensdag verschenen jaarverslag over 1951 van de stichting „Het Zeeuwse Landschap". De laatste phase van z(jn be staan scheen aangebroken, maar liet rijk sprong by en stelde met gulle hand middelen beschikbaar om hierin verandering te brengen. In het na- jaar en de winter van 1951-1953 bleek de middengeul voldoende vermogen te hebben gekregen om het zeewater tot in het gehele Zwinbekken te la ten doordringen. In opdracht van de Internationale Zwincommissie werd een plantenso- ciologisch onderzoek ingesteld, waar van de resultaten te zijner tijd ook aan de stichting zullen worden me degedeeld. Dat de eigenaar van het Belgisch Zwin voor de zomer van 1952 ten aanzien van het beheer van zijn reservaat een voorzichtiger koers aanhoudt met betrekking tot de toe lating van het publiek, zal de natuur wetenschappelijke waarde van dit reservaat ten goede komen. Het buitendijkse vogelreservaat Noordsloe-Veerse Gat-Zandkreek gaf minder stof tot opmerkingen. De kokmeeuwen breiden zich hier nogal uit, doch helaas nemen de visdiefjes aan deze toeneming geen deel. Het wordt betreurd, dat de schorren in het Oranjeplaatje (voormalige Ca- land- en Seb. de Langepolder) in het ït ge geerde, de meerderheid van het E.T.I.-be- stuur geweigerd heeft met de com missie uit de Staten over het beurde te spreken en ook de directeur van het E.T.I. gelegen heid te geven deze commissie inlich tingen te verstrekken. Men noemde dit strijdig met de goede democrati sche opvattingen, men sprak van te kortschieten in eerbied jegens het hoogste provinciale bestuurscollege, men meende, dat het ontslag aan twee personeelsleden voortsproot uit hun vaste aanstelling zonder dat een gezonde financiële basis aanwezig was. Er werd opgemerkt, dat als al les in orde was geweest men de open baarheid niet had behoeven te schu wen en men dreigde zelfs het pro vinciale subsidie niet tot wederop- zeggens toe te verlenen, maar te be palen, dat het ieder jaar moet wor den aangevraagd. Overigens was men bereid om het E.T.I. een periode van rust te gunnen. Gedeputeerde Lockefeer, die tevens voorzitter is van het E.T.I. had het na dit alles niet gemakkelijk bij het verdedigen van het voorstel van Ged. Staten. Maar nadat ook hij zijn mis noegen had uitgesproken over de wei gering om de Staten-commissie te ontvangen en verklaard had, dat het gehele college van Ged. Staten ach ter de Staten stond in deze, haalde hij er het voorstel met vlag en wim pel door. Zelfs werd de provinciale bijdrage z.h.s. van f 10.000 op f 15.000 gebracht. Daarmede keerde eindelijk de rust om het E.T.L weer, welke en dit moet toch wel gezegd, het E.T.I.-be- stuur overigens geheel door eigen schuld verstoord had. De 50.000 viel te Middelburg Woensdag is in de Staatsloterij een prijs van f 50.000.gevallen op het door de debitant F. Dingemanse te Middelburg verkochte lot nummer 12916. Het geld moet worden ver deeld tussen de leden van drie loterij- clubs, voornamelijk minder goed ge situeerden, die dan ook bijzonder ver heugd waren met dit buitenkansje. Ontsmetten van jonge oesters aangeraden. Hoewel de watertemperatuur voort durend schommelt van 19 tot 21 gra den, waardoor dus de eigenlijke frens, waarbij de schelpziekte (poly- ora) actief gaat worden, nauwelgk3 werd bereiktheeft dr. Korringa, de bioloog van het Instituut voor Visse rij-onderzoek, toch vorderingen van deze schelpziekte op sommige oester percelen waargenomen. Hij raadt daarom de oesterkwekers aan met het ontsmetten van de jonge oesters te beginnen. Regenrecord Te Burgh heeft het de laatste da gen behoorlijk geregend. Zo regis treerde de regenmeter, geplaatst bij de Vuurtoren, in het etmaal van 28 29 Juli 'n hoeveelheid van 35,3 mm. welke hoeveelheid slechts zelden in 24 uur afgetapt wordt. Noordsloe tengevolge van té inten sieve beweiding door een kudde van 600 schapen vooral voor tureluur, wilde eend en slobeend als broedge bied sterk in betekenis zijn achter uitgegaan. De staat had als ver pachter van een groot deel van het Noordsloe wellicht een waarborg kunnen eisen tegen deze „overbewei- ding". Als waterwildreservaat heefj het gehele gebied in herfst en winter zg'n nuttige functie weer gehad. De stichting verzocht aan de Geo logische Stichting te Haarlem om advies over de vraag, hoe de natuur lijke wetenschappelijke betekenis van de tertiaire rag, waarop het dorp Nieuw-Namen is gelegen, het beste tot haar recht zou komen. Twee he ren uit Haarlem ontdekten een mooie steilwand van ca. 3 m. hoogte in een verlaten zandafgraving, die thans met vuil wordt volgestort. Zij advi seerden deze steilwand tot elke pry's in tact te laten, aangezien hij voor de wetenschap niet zonder betekenis is. Bescherming van dit unieke, jong- tertiaire „eilandje" werd dringend aanbevolen. De kreek, die na de inpoldering van het Noordelijk deel van het Zuidsloe als binnendijkse kreek is blijven be staan, overtreft de verwachtingen. De oevers bieden kluten, strandplevieren en scholeksters broedgelegenh'eid, terwijl er het gehele jaar door grote aantallen watervogels, vooral een den en steltlopers, vallen waar te ne men. Van algehele beplanting der kreekoevers is afgezien. De stichting zal stappen doen om te bevorderen, dat deze kreek met de oeverstroken alsnog op de lijst van natuurgebieden wordt geplaatst. Deze lijst nadert voor Zeeland het stadium van een „definitief ontwerp". „Het Zeeuwse Landschap" telt thans 163 leden. Het bestuur werd uitgebreid met de heren mr. M. Ty- deman, F. G. Sprenger, J. A. Heyse, B. E. A. Heyse. W. L. Blindenbach, jhr. I. F. den Beer Poortugael, ir. J. v. d. Kerk en ir. H. N. Coolman. Regenschade in de landbouw. Hel mooie zomerweer, dat ons af en toe zelfs tropische temperaturen bracht, hield de beste beloften in voor een vroege oogst in Zeeuwsch- Vlaanderen. Men sprak zelfs alge meen de verwachting uit, dat alle te velde staande zomergewassen vóór 15 Augustus („halfoogst") binnen zou den zijn. Het mocht echter niet zo zijn. De regen van de laatste dagen, met het gure, aan het najaar herin nerende weer, stak een spaak in het wiel. Inplaats van records te verbete ren, moest de landman extra in de portemonnaie tasten. De oogst die nog te velde staat, is nat en door weekt en moet nu een extra droogbe- handeling ondergaan, alvorens in de schuren opgeslagen te kunnen wor den. De vlaspluk ligt in Zeeuwsch- Vlaanderen door de hevige regens van gister tijdelijk stil. Een strop voor landbouwers en arbeiders. HET ISOLEMENT VAN N.-BEVELAND Drie-eilandenplan kwam weer ter sprake in Statenzitting Nieuwe boot tussen de Bevelanden voorlopig niet in de vaart Het door G.S. verstrekte summiere overizcht van d© kosten, verbonden aan de uitvoering van het drie-eilandenplan, het damplan en het brugplan voor een vaste oeververbinding tussen de Bevelanden, heeft Woensdag in de Statenvergadering te Middelburg heel wat tongen losgemaakt. De Ge deputeerden hadden verzocht hun mededelingen maar voor kennisgeving aan te nemen, aangezien de enorme kosten deze altvoering vooralsnog toch illusoir maken. Talrijke Statenleden drongen daarentegen aan op een diep gaand onderzoek, dat zo spoedig mogelgk zou moeten worden ingesteld en op contact met het ryk. De heer J. L. Verhagen (WD) had zelfs een motie in petto, maar diende deze niet in, toen hij hoorde, hoe dilligent Ged, Sta ten ten aanzien van het probleem der vaste oeververbinding zyn. De voor zitter, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, deed de teleurstellende mededeling, dat de nieuwe, grotere boot, welke tussen de beide Bevelanden zal gaan varen, weliswaar over circa twee weken afgeleverd wordt, maar voorlopig niet in de vaart kan worden gebracht, omdat eerst werkzaamheden aan de steigers moeten worden uitgevoerd. Er zal echter alles op alles worden gezet om deze arbeid zo spoedig mogelgk te voltooien. De heer Verhagen vond het over zicht, dat G.S. hadden verstrekt, wel erg vaag en hij vroeg het college om er werk van te maken, dat zo spoe dig mogelgk een diepgaand onderzoek wordt ingesteld en om de steun van het rijk te vragen in de kosten daar van, die toch zeker op 85.000 mo gen worden gesteld. In overleg met de regering zou een speciale Staten commissie kunnen worden benoemd en ook zou het mogelgk zijn, dat een rijkscommissie zich met dit onder zoek belast en dat de provincie een deel van de kosten voor haar reke ning neemt. Spreker vond inpolde ring of afdamming wel typisch een rijkszaak, waarbij men zich van de provincie zo weinig mogelijk aan trekt, getuige het feit, dat G.S. geen uitnodiging kregen ter bijwoning van de dichting der dijk en in het Zuid- Sloe en de Braakman Mr. H. U. Boaman (Arb.) meende, dat G.S., toen zij de Staten destijds beloofden inlichtingen te zullen ver schaffen, de draagwijdte van deze zaak niet geheel hebben overzien: de berg heeft nu een muis gebaard. Spreker had graag gezien, dat wat meer gegevens waren verstrekt over de kosten van het brugplan en hij wilde weten, of de totstandkoming van de vaste oeververbinding uitslui tend afhangt van het drie-eilanden plan. Ook vroeg hij, of het college alsnog het toegezegde rapport over het brugplan zou willen verstrekken. Ook de heer C. A. Kaan (CH) wil de nu wel eens weten, waar men aan toe is. De heer J. Hommes (AR) vond, dat alles, wat de verwezenlij king van het drie-eilandenplan kan bevorderen, dient te worden aange grepen. De heer J. L. J. Brajjnzeel (CH) brak een lans voor het brug plan, ir. G. P. M. Dikötter (KVP) toonde zich nogal optimistisch over medewerking van het rijk aan onder zoekingen en de heer J. de Krutfter (CH) drong aan op spoed, omdat hij bevreesd was, dat het Noorden der provincie van overig Zeeland ver vreemdt. Laten wij geen geld weg smijten aan dure onderzoekingen, doch direct plannen ontwerpen voor een brugverbinding, zo meende de heer A, Vermaire (Midd). De heer J. S. Visscher (Arb.) wees er op, dat helaas ook in Zeeland op een grotere werkloosheid moet worden gerekend. Wil men deze grondig aanpakken door uitvoering van een groot object als het drie-eilandenplan, dan dient dit plan tijdig klaar te zyn. Ook de heer L. P. van Oorschot (Arb.) wens te meer concrete toezeggingen en hij toonde zich eveneens het meest ge porteerd voor het drie-eilandenplan. Waar dit inderdaad ten tijde van laag-conjuctuur een uitmuntend werkobject zou zijn, waar er in alle opzichten grote economische voorde len aan kleven moeten G.S. het rijk zien te bewegen het onderzoek fi nancieel te steunen. De heer D. Kod de (SG) tenslotte verklaarde, dat men niet aan het plannenmaken kan blijven. Laat het college de toezeg ging doen, dat in samenwerking met het rijk gestreefd zal worden naar een goede en degelijke oplossing. ER WORDT AAN GEWERKT! De heer C. Philipse, die namens Ged. Staten de sprekers van ant woord diende, verklaarde, dat het college reeds jarenlang werkt aan de totstandkoming van een vaste oeververbinding. De mogelijkheid om één der plannen binnen korte tijd tot uitvoering te brengen, is echter niet aanwezig. G.S. konden onmogelijk op korte termijn met uitgewerkte plan nen en volledige kostenberekeningen komen. Het streven blijft gericht op de verwerkelijking van het drie-eilan denplan, waardoor jaarlijks 60.000 aan onderhoudskosten van de zeewe ringen en een ton aan uitgaven van de bootdiensten worden bespaard, waaraan niet alleen economische, maar ook grote sociale en verkeers technische voordelen zyn verbonden. Dit plan komt echter nog niet voor op de urgentielijst, welke op verzoek van het bureau voor de werkgelegen heid is opgesteld (hierop prijkt reeds voor 40 millioen aan plannen, waarvan straks de meest urgente worden uitgekozen), maar men zal ook de laatste forten bestormen om het bureau er voor te interesseren. Waar momenteel reeds plannen in voorbereiding zijn tot inpoldering van het Noord-Sloe, waarvan de kosten circa 6 milloen zouden bedragen, vraagt het college zich, gezien dit bedrag af, of nu ook niet ernstig kan worden gestreefd naar de uitvoering van het drie-eilandenplan. Het komt G.S. juister voor om, wanneer dit Zilveren jubileum bij I. en A. De heer G. J. de Vries, verificateur der Invoerrechten en Accijnzen te Vlissingen, viert a.s. Vrijdag zijn zil veren dienstjubileum. HERBENOEMING BURGEMEESTER Met ingang van 1 Augustus 1952 is herbenoemd tot burgemeester van Kortgene de heer A. A, Schuit. plan „panklaar" wordt gemaakt, geen kostenete maken voor onder zoekingen naar de uitvoerbaarheid van éen der beide andere plannen. De Gedeputeerde vroeg tenslotte de steun en het vertrouwen van de Sta tenleden. Diverse jaarstukken, de provincie rekening over 1950 en enige begro tingswijzingen werden vastgesteld. Naar aanleiding van een brief van Z.L.M.- en C.B.T.B.-afdelingen over de inwerkingtreding van het Zeeuws Stierenreglement verzocht de heer Kodde G.S. nog eens te onderzoeken of het niet mogelijk is de belangen van mesters en veehouders beide te dienen, b.v. door ontheffingen van de bepalingen mogelgk te maken. G. wilden ait a S. ging nemen. t verzoek wel in overwe- Advertentie. OP BEIS 'n flacon CARBOVIT (Mijnhardt) tegen spij.veii erings-st oornissen. KUNST Orgelconcert te Vlissingen Piet Broerse, orgel. Pauline Pilaar, sopraan. Voor het eerste orgelconcert van dit zomerseizoen te Vlissingen, dat Woensdagavond in de St. Jacobskerk werd gegeven door de organist Piet Broerse, bestond een vrij grote be langstelling, zodat blijkbaar ook in de Scheldestad orgelconcerten meer en meer door het publiek worden ge waardeerd. Voor Piet Broerse zou dit een aansporing kunnen zyn om verder te gaan met het geven van dergelijke orgelavonden, want zij worden ken nelijk op prijs gesteld. Medewerking werd Woensdagavond verleend door de sopraan Pauline Pi laar uit Den Haag, die reeds vele ma len in Zeeland optrad. Zij zong werken van Handel, Purcell, Bach, Respighi en Andriessen, waarmede zij bewees in de laatste tijd artistiek sterk voor uitgegaan te zijn, zodat er werkelijk sprake was van „vertolkingen". Toch kon men bij het luisteren naar deze sopraan een kleine teleurstelling niet onderdrukken. Het scheen namelijk alsof zij haar stem enigszins had ge forceerd, waardoor er met name in het middenregister af en toe een bijgeluid hoorbaar was. Het mooie, egale geluid, dat vroeger bij Pauline Pilaar zeer was te waarderen, is wat scherp ge worden. Een te geforceerde studie? Piet Broerse opende het concert met het preludium en fuga in c klein van Bach en speelde voorts o.m. een psalm bewerking van J. P. Sweelinck. Tech nisch klonk hier alles volmaakt, maai de registratie van sommige delen van dit Sweelinck-werk had misschien wat doorzichtiger gekund. Dat Broerse zich thuis voelt in de klankenwereld van de Franse orgelmuziek, bleek ook nu weer, nl. in Franck's Cantabile en in de finale uit Vierne's eerste orgel- symphonie uit Vierne's eerste orgel- cert besloot. Vooral dit laatste kreeg een virtuoze uitvoering. de K. NOG IETS.... Met dezelfde regelmaat waarmede de trein stopte, stond de soldaat, die tegenover ons had plaats genomen op, om dan voorzien van een actetas weer te gaan zittenTelkenmale wan neer hij voorzien van de actetas weer was gezeten, begon het weer Het eten. In Roosendaal nuttigde hij een se rie boterhammen van respect afdwin gende afmetingen, na welke bezigheid de actetas in het net ging. Halverwege Bergen op Zoom begon de knaap te kenen van onrust te vertonen en toen de trein stopte, stond onze landsver dediger met bekwame spoed op. Hij kocht drie ijsco's.... Nabij Rilland- Bath werd de actetas weer te hulp geroepen, waaruit ditmaal een zak met gevulde koeken en iets taartach tigs te voorschijn kwam, welke pro ducten nog voor Krabbendijke tot t verleden behoorden. Tussen Kruinin- genYerseke en Goes was er een ruslpoze, waarin gedronken werd. Vier flesjes limonade. In Goes kreeg onze landsverdediger bepaald iets hongerigs over zich en tot onze grote opluchting bleek de actetas nog ruim voorzien van brood en appelen Tot Arnemuidcn kregen de kaakspie ren rust en dat vormde bepaald een gemis; het schiep een zekere leegte in de coupé, alsof er iets essentieels ont brak Gelukkig bleek de man nog over twee rollen zuurtjes te beschik ken, om tussen Arnemuiden en Mid delburg dreigende vacuum op te vul lenHetgeen geschiedde. In Middelburg stapte hij uit. Met een bezorgde trek op het gelaat sprak hij tegenover een collega de hoop uit, dat er in de kazerne.... nog iets te eten zou zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 2