Strijd tussen Eisenhower en Stevenson zal spannend worden C 1 Vakbondsbestuurders in het kabinet mogelijk of wenselijk? DEVIEZENFRAUDE TEN BATE VAN DE COMMUNISTEN DINSDAG 29 JULI 1952 PROVINCIALE ZEEUWBB COURANT 7 ROND DE KABINETSFORMATIE. Men moet een open oog hebben voor maatschappelijke veranderingen (Van onze parlementaire redacteur). Indien er over een kwestie bij deze kabinetsformatie om het gema tigd uit te drukken misverstanden bestaan, dan is het wel met be. trekking tot de vraag of er al dan niet plaats moet zijn voor werknemers in een kabinet. Op zichzelf genomen zijn velen geneigd deze vraag in beginsel beves tigend te beantwoorden. Met een beroep op de principiële gelykbercch- tigdheld van alle Nederlanders en onder de begrypelyke voorwaarden, dat de voor een minister-portefeuille aan te zoeken werknemers ook werkelijk de bekwaamheden en andere eigenschappen, vereist voor het bekleden van een ministerambt, bez itten. Is de discussie tot. dit punt gevorderd, dan beginnen de misverstanden. Want, zo redeneert men in vele kringen verder, in beginsel aceoord met werknemers, maar dan mogen zij niet voortkomen uit de georganiseerde arbeidersbeweging. Zij, die dit standpunt huldigen, wyzen dan op het feit, dat weliswaar op het ogenblik vele tot werkgeverskringen beho rende personen In het kabinet zitting hebben, maar dat de meesten van hen geen enkele relatie met. werkgeversorganisaties onderhouden en dus niet als vertegenwoordigers van deze organisaties, maar louter om him persoonlijke hoedanigheden zyn aangezocht. Wanneer men op deze grond wil concluderen tot het uitsluiten van vakbondsbestuurders van het minis, terschap, dan mist men op zijn minst toch wel elke kijk op de realiteit. Terwyl immers voor personen uit meer gegoede kringen tal van mo gelijkheden bestaan om zich de voor het beheren van een ministeriële portefeuille vereiste hoedanigheden te verwerven, is dit voor werkne mers, hoogst enkele uitzonderingen daar gelaten, slechts mogelijk, in en door de grote arbeidersorganisaties. Alleen daar kunnen zij zich de nood zakelijke kennis en bestuurs-ervaring eigen maken! Men kan dit ernstig betreuren, maar de feiten zijn, al thans op dit ogenblik nog, niet an ders. Dit houdt in, dat als men werke lijk werknemers tot het minister ambt wil toelaten, men ook en te gelijkertijd moet instemmen met de benoeming van vakbondbestuurders. Of hiermede niet de klassenstrijd op regeringsniveau wordt geïntro duceerd Afgezien van het feit, dat de marxistische idee van de klassenstrijd in zeer brede arbei derkringen geleidelijk aan is terug geweken voor de gedachte der samen werking, zoals deze na de oorlog on der meer in de Stichting van de Arbeid werd gerealiseerd en thans nader zal moeten worden uitge werkt in de opbouw van de publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie, stelt men de vraat* aldus wel zeer eenzij dig. -n-lsof de vroegere klassenstrijd Er zijn mensen die zich onder alle omstandigheden weten te redden. Dat zijn van die handige knutselaars, die in oorlogstijd zeep weten te maken uit kaarsvet, en jenever uit tarwe; die op een Majo koken reeds lang vóór de uitvinding op de markt is gebracht, en electrisch licht kunnen opwekken door een fietsdynamo met een wind molentje te verbinden. Of het zijn van die halve natuurmensen, die U tonen hoe van grassen sterke touwen zijn te vlechten, hoe voortreffelijk de baars kan worden toebereid boven een paar gloeiende stenen, kortom, hoe de van alle gerief verstoken mens zich vele gemakken kan ver schaffen mits hij de mogelijkheden der natuur slechts weet te benutten. Bewonderenswaardige mensen zijn dat! Maar hoezeer zij zich ook in hun element gevoelen wanneer hun tot taak wordt gesteld zich met beperkte middelen te redden, ontneem hun niet de lucifers, want zonder deze hulp middelen (waarbij inbegrepen de aan steker en het brandglas) zijn ook zij radeloos, redeloos en reddeloos. Ja, hoe maken we vuur, wanneer alle hulpmiddelen der beschaving ons ontbreken? We weten dat het moae- lijk moet zijn vonken op te wekken door het gebruik van vuurstenen of door het wrijven van vermolmd hout. Maar we hebben nog nooit iemand ontmoet die op deze wijze een vuur tje wist aan te leggen. Zelfs de harts- tochtelijkste kampeerder liet in dit opzicht verstek gaan, zodat we ver onderstellen dat deze techniek gemak kelijker verteld dan beoefend wordt Onze eigen veelvuldige mislukkingen laten we hierbij buiten beschouwing, maar de legende van Prometheus die een stuk van de zon moest stelen op dat de mens de beschikking over het eeuwige vuur zou krijgen, sterkt ons in de overtuiging dat het sinds de oudste tijden toch niet zo gemakkelijk moet zijn geweest vuurverschijnselen te voorschijn te roepen door het wrij ven van hout of het slaan met stenen Er is één methode om vuur te ma ken, die beslist succes belooft, doch het nadeel heeft dat zij slechts onder bijzondere omstandigheden kan wor den toegepast. Men dient n.l. de be schikking te hebben over een stukje helder ijs. Wanneer dit lensvormig wordt afgeslepen hetgeen door de warmte der handen kan geschieden kan het als brandglas worden ge bruikt, want de zonnestralen worden niet, zoals we zouden veronderstellen, door het ijs gekoeld, maar worden op dezelfde wijze als bij een vergroot glas, naar het brandpunt toe gekromd en zetten het stro of de droge hout splinters na korte tijd in lichterlaaie. Een lens van ijs gedraagt zich in dit opzicht dus precies eender als een glazen lens. Laten we op die zonnestralen nog even doorgaan, want daarmee is iets bijzonders gaande. Wanneer U de eer ste zonnestraal boven de horizon ziet gluren, staat de zon n.l. al ver boven de horizon. H. Petition. alleen van de kant der werknemers werd gevoeru. En bekijken ook thans nog niet sommige werkgevers de gepropageerde samenwerwking tus sen arbeid en kapitaal op zijn minst met een argwanend oog? REGERING EN RAAD VAN VAKCENTRALEN. Een ander bezwaar tegen vakbond bestuurders richt zich tegen de in dat geval veronderstelde dominering van de regering door de in de Raad van Vakcer; aaien samenwerkende arbeidersorganisaties. En men be roept zich dan gaarne op een uit lating van oud-minister vos op het verleuen jaar gehouden congres van de Partij van de Arbeid. Nu moge het waar zijn, dat het in door ir. Vos ter sprake gebrach. te geval inderdaad van sterke invloed van de Raad van Vakcentralen spra ke was. Maar daar staan tal van gevallen tegenover, waarbij de re gering een van het voorstel van deze Raad afwijkende beslissing heeft genomen. Grondige kennisne. ming van het tussen de regering en de vakcentrales gevoerd overleg leert dan ook, dat de regering als behartigster van het algemeen be lang zeer wel haar centrale en on afhankelijke positie heeft weten te handhaven. Men moet echter open oog hebben voor de na 1945 wel zeer duidelijk aan de dag getreden maatschappe lijke structuurveranderingen, zoals .deze zich onder meer openbaren in de gans andere positie van alle maatschappelijke organisaties op so ciaal-economisch terrein! Verande ringen overigens, die zich al in de twintiger en dertiger jaren begon nen af te tekenen. SAMENWERKING, OOK OP REGERINGSNIVEAU. Genoemde maatschappelijke struc. tuurveranderingen hebben met zich mee gebracht een toenemende wens naar een hechte en harmonische sa menwerking tussen alle bij het econo mische en culturele leven van ons land om ons hiertoe te beperken betrokken groepen. Een samen werking die niet alleen bijvoorbeeld in de Stichting van de Arbeid, maar ook op politiek terrein in diverse Kamer-fracties reeds tot uitdruk king kwam. Is het nu zo ongewenst een af spiegeling van deze samenwerking ook op regeringsniveau tot stand te brengen? Wij menen, dat het tegen deel waar is! Waarbij wij hei volle vertrouwen hebben, dat de eventueel als ministers aan te zoeken arbei dersleiders zich bewust zullen zijn vóór alles ministers van de Kroon te worden en in deze positie geroe pen te zijn het algemeen belang te dienen. (Nadruk verboden). .inning Faroek van Egypte heeft Zaterdag afstand gedaan van de troon ten behoeve van zijn zes maanden oud^ zoon. Troepen en politie bezetten de voornaamste steden in Egypte om ongeregeldheden te voor komen. Het paleis te Cairo, omsingeld door troepen, uitgerust met tanks en stukken geschut. OOK BIJ NEDERLANDSE BANKEN Levendige handel in niet bestaande goederen „In de gehele vrye wereld is een eenboudige deviezen-zwendel de bron, waaruit communistische agenten en inkopers en sluikhandelaren op Oost- Europa iedere gewenste valuta voor hun acties putten." Dit. onthult „De Volksltrant" in een opzienbarend artikel, waarin uiteen wordt gezet hoe speciaal voor dit doel opgerichte firma's langs officiële weg grote hoeveelheden deviezen bemachtigen voor de aankoop van goe deren, welke niet bestaan! Ook enkele Nederlandse bankinstellingen zouden, hetzij onder eigen naam, hetzy via gefingeerde firma's, aan deze millloenen-zwendel meedoen. De voornaamste belanghebbenden zouden communistische idealisten zijn. Volgens genoemd blad bestaat er i verstrekt de Nederlandse Bank een in welingelichte kringen geen twijfel deviezen-vergunning, omdat ook de aan, dat uit de normale Nederlandse verkoop tegen dollars geschiedt, handel op het buitenland tientallen) Toezicht op Westduitse staalproductie opgeheven De drie Westelijke geallieerden hebben Maandag het toezicht op de staalproductie van West-Duitsland opgeheven. De geallieerde maatregel vloeit voort uit het feit, dat verleden week de overeenkomsten betreffende het plan Schuman van kracht zijn ge worden. millioenen worden gelicht, welke be trekking hebben op deze „luchtza ken", zoals ze in de betrokken krin gen worden genoemd. Een groot deel van de frauduleuze deviezenomzet zou in communistische handen val len. Er zou officieel zijn vastgesteld, dat het begin van deze zaken in een gefingeerde aanbieding van een party goederen ligt, welke gedaan wordt aan een medes pelende zakenman met buitenlandse relaties. In werkelijk heid bestaat de party dan helemaal niet zodat de offerte uiterst voorde lig kan zijn. De koper kan een flinke winst maken bij verkoop naar het buitenland. De partij wordt inderdaad verkocht en wel aan een andere bui tenlandse relatie van de zakenman, die eveneens weet, dat de party niet bestaat. De transactie is dan gereed voor de volgende stap. DOLLARS. De partij moet namelijk met dol lars worden betaald en deze komen in het bezit van de zakenman, die er mee handelt in een internationale pool van banken en van zakenlieden. In dien de koper een Nederlander is, Vooral buitenlandse munt-eenhe- den bieden grote winstkansen en de techniek in de financiële wereld (nauw verbonden met de politieke) biedt mogelijkneden te over om te voren de winstkansen in een bepaalde valuta vast te stellen. Het communistisrhe aandeel in dit deviezen-spel is groot, aldus de „Volkskrant". De laatste jaren zijn vele ogenschijnlijk onschuldige fir ma's opgericht, welke in werkelijk heid onder communistiche leiding staan en louter „luchtzaken" doen. Het met deze zaken door communis ten en niet-communisten verdiende geld, geheel deze illegaal gevormde deviezen-voorraad, kan in verband met fiscale moeilijkheden niet naar het land van de eigenaar worden overgebracht. De winsten blijven bij de banken in het buitenland en be schikbaar om weer gebruikt te worden. Deze „zwarte" winst wordt meren deels gebruikt voor zaken, welke het daglicht niet kunnen velen, aldus ge noemd dagblad, dat tot de conclusie komt, dat een deel van de West-Eu- ropese economische wereld mee werkt aan het verschaffen van geld voor communistische acties. NA DE CONVENTIES. Amerika krijg in elk geval een „liberale" president NEW YORK, -Juli. Het is een alleszins merkwaardige conventie ge weest, waarin de Democraten aanva nkelyk dreigden uiteen te vallen, op het laatste nippertje de harmonie In de partij wisten te herstellen en ten slotte de enige candidaat kozen, di e capabel .is een behoorlijk figuur te slaan in de komende strijd tegen Elsenhower: gouverneur Adlai Ste venson van de staat Illinois. Amerika's Democratische partij is. essentieel, allerminst een homogeen geheel van gelijkdenkenden of van lieden verbonden door een overwe gend gemeenschappelijk belang. Het is een coalitie van politiek-actieve minderheidsgroepen: vakverenigin gen zakenbelangen negers katholieken joden Noordelijke Amerikanen Zuidelijke Amerika nen. De Republikeinse partij zou van de weeromstuit een soortgelijk ver brokkeld beeld moeten geven. Zij doet dat echter niet, omdat het be grip „oppositie" de sterkste binding is, door ROBERT KIEK die alle niet-democraten, ongeacht fodsdienst, ras of groepsbelang indt. Het kernconflict, dat zich op de Democratische conventie manifes- aerde was de scheuring tussen Noord en Zuid. Men zal zich herinne ren, dat de Zuidelijke staten in 1948 een revolutie ensceneerden en een „derde partij", die der Dixiecraten in het leven riepen. Deze Dixiecraten gebruikten echter de symbolen van de Democratische partij voor hun campagne tegen de moederpartij. Dit was in mindere mate „niet netjes" dan men geneigd zou zyn te verkla ren. Want de Dixiecraten voelden dat zij het waren, die het zuiverst de. Democratische principes vertegen woordigden. Het conflict van 1948 was te boeiender omdat in tegen stelling tot de rest van het land, waar Democraten zich steeds tegen over Republikeinen gesteld vinden de Republikeinse partij in het Zuiden nooit iets heeft betekend. De „solid South" stemde altyd en bloc Demo cratisch. De scheuring van 1948 is daarbij 't eerste symptoom gewor den van afbrokkeling. In 1952 zal Elsenhower pogen enige der Zuidelij ke staten voor de Republikeinse par tij te winnen. Lukt dit, dan is het on wrikbaar Democratische bloc in het Zuiden voor het eerst doorbroken. Op de conventie, die zojuist te Chi cago is beëindigd heeft de Democra tische party allereerst beoogd alle stappen te nemen, die een herhaling van de scheuring van 1948 zouden voorkomen. Er waren daartoe twee methoden: men kan de zwakkere broeder (numeriek zwakker dan) of wel de pen op de neus zetten en hem naar adem laten snakken, ofwel men kan hem trachten te „lijmen". De eerste methode dreigde ditmaal de revolutie te verhaasten. Merkwaardig was het, dat gene raal Eisenhower -r- de grote tegen stander van November a,s. door een ontijdige politieke verklaring het cement leverde, waarmee Noord en Zuid weer aaneen werden gemetseld. Elsenhower verklaarde namelijk dat hy voor het eerst in heet, de ge schiedenis der Verenigde Staten als een Republikeinse candidaat een actieve campagne zou voeren In alle „solide-Democratische" Zuidelijke staten. Op dat ogenblik voelden de Zuiderlingen, daf een flankaanval werd gedaan op hun eigen baant jes en posities. Een Amerikaans partij-politicus ontleent zijn bevoegdheden, zijn baantje en dus zijn brood aan zijn re laties met de regering in Washing ton. De Zuidelijke partijbonzen besef ten, dat een geslaagde aanval van Eisenhower op. de Zuidelijke staten niet alleen de Democratische partij de overwinning zou ontnemen maar tegelijkertijd in die staten andere gunstelingen de politieke kluiven zou toewerpen. Het was dus zaak om een gesloten front met de moederpartij te tonen. Het monsterverbond tussen Noord en Zuid werd daarmee weer voor vier jaar verlengd tenzij het geen wij nog steeds geloven Eisen hower er inderdaad in slaagt een Re publikeinse regering aan de macht te brengen. WIE ZAL WINNEN? Stevenson heeft, oprecht, even als Eisenhower de benoeming niet gewild noch gezocht. Beiden zijn voor de aandrang, op hen uitgeoefend, ge zwicht. Wie van deze beiden in de komende felle race, die op 4 Novem ber beslecht zal zijn, ook de overwin ning moge behalen: vast staat reeds, dat Amerika's nieuwe president een man van de gulden middenweg zal zyn, een „liberaal". Veel zal uiteraard afhangen van de resultaten der Congres-verkiezingen, die tegelijkertijd plaatsvinden. Maar men mag onder alle omstandigheden een regering verwachten, waarin hetzij de beste krachten in de Demo cratische partij, hetzij de beste gees ten in de Republikeinse party het heft in handen zullen hebben. Het geen voor het buitenland wel dege lijk een geruststelling moet zrjn. Een periode met een minimum aan inter ne excessen kan worden tegemoetge- zien. De betrekkingen met binnen- en buitenland zullen gebaseerd zrjn op gezond verstand en redelijkheid. Mutaties bij de Koninklijke Marine Het ligt in het voornemen kapi tein ter zee G. Koudijs, thans com mandant van Hl'. Ms. Vliegdek- schip „Karei Doorman" met ingang van 1 September a.s. te belasten met het bevel over het oefensmal deel 5. De tegenwoordige comman. dant van dit smaldeel, commandeur F. T. Bui-ghard, zal op diezelfde da tum worden bevorderd tot schout by nacht en begin September schout brj nacht C. W. Slot opvolgen als com mandant der zeemacht in Neder land. Schout bij nacht Slot zal, naar men verwacht, omstreeks 1 Novem ber a.s. worden belast met de func tie van vlagofficier personeel. Bende brak rails op acht doden. Zaterdagavond is de trein tussen Malangbong en Warungbandrek ont spoord. nadat een bende van onge veer 30 a 40 man de rails had op gebroken. Acht personen werden ge dood en tientallen gewond. De loco motief (een van de pas in Indonesië aangekomen locomotieven van Krupp) en drie wagens kantelden en werden vernield. De bende be hoorde waarschijnlijk tot de Daroe Islam. Groots vliegfeest op Ypenburg Nederland mei 100 straaljagers in de luchl (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG, Juli Voor de vierde keer zal een Internationale lucht vaartshow op 2 en 8 Augustus tien duizenden naar het vliegveld Ypen burg tussen Den Haag en Delft lok ken. De techniek staat niet stil en zo ergens, dan worden in de luchtvaart snelle vorderingen gemaakt. Dat is mede een van de oorzaken, dat er climax zit in de reeks van vliegfees. ten, die reeds op Ypenburg gehou den is. Want do laatste snufjes wor den er door zeer bekwame en zelfs door wereldvermaarde vliegers men denke aan hef Amerikaanse stunfesoadriUe „The Skyblazers" getoond. Ook is het gelukt telkens weer een aantrekkelijk program sa. men te stellen. Dat voor 2 en 3 Augustus getuigt er opnieuw van. Straaljagers van verscheidene landen zullen weer in tomeloze vaart door de lucht suizen en gevaarlijke stunts laten zien. Amerika komt met zijn superforten en met „Sabre"- straaljagers, waarvan men verwacht, dat zij in een duikvluchtdemonstratie de snelheid van het geluid zullen overtreffen. Engeland toont zijn mi litaire en civiele vliegtuigen; Canada Frankrijk, Zwitserland, Roemenië (met solo-acrobatiek door prins Con_ stantin Cantacuzene), Zweden en België zetten allen hun beste beentje voor met zeer uiteenlopende num mers, waarin het parachutespringen en de luchtacrobatiek rrjk vertegen woordigd zijn. En natuurlijk Nederland, dat zelfs een défilé van een honderdtal straal jagers zal laten zien en voor ver scheidene andere, aantrekkelijke nummers op het program zorgde. Deze luchtvaartschow van militai re, burger- en sportmachines wordt één van de grootste, die in Europa gehouden zijn. Er komen niet minder dan 14.000 zitplaatsen op Ypenburg. Het aantal staanplaatsen is ontel baar. Uitgebreide verkeersmaatrege len moeten getroffen worden. Het wereldgebeuren Faroek exit Wat zich tfjdens het weekend in Egypte heeft afgespeeld, is eigenlijk dc afsluiting van een ontwikkeling, welke zich in betrek kelijk korte tijd achter dc schennen heeft voltrokken en waarvan men achter af toch moet zeggen, dat het eigenlijk al lang „in de lucht zat", zonder dat iemand er overigens erg in heeft gehad, dat de consequenties zo radicaal zouden zijn. De elkander in snel tempo opvolgende kabinets wisselingen van de laatste maanden waren in wezen niets anders dan laatste pogingen van een machtige regeringskliek om zich tot elke prys te handhaven en te voorkomen, dat de machtige oppositiepartij, de Waftl, het heft weer in handen zou nemen. De verkiezingen moesten worden uit gesteld, omdat men heel goed wist, dat het volk In zijn brede massa be slist niet achter de machthebbers stond en ongetwijfeld vla de stembus de Wafdisten weer in het zadel zou helpen. In de kring van machthebbers was koning Faroek een centrale figuur. Daaraan kan niet getwijfeld worden. Het ls natuuriyk de vraag in hoever re hij werkelijk de leider was. maar vast staat toch wel, dat heel wat on gerechtigheden min of meer in zijn naam gepleegd werden en dat al wat corrupt was en naar eigen bevoorde ling streefde, zich vastklampte aan het hof om toch vooral maar geen voordeeltje uit de vette pot te mis sen. In het algemeen geldt in de in ternationale pers toch wel de stelre gel. dat men zich met zijn critiek op regerende hoofden van staat wat ma tigt en nu Faroek eenmaal „Ex" is, zou men een felle aanval op zrjn per soon wellicht ook als een unfaire „trap achterna" kunnen opvatten. Het feit echter, dat juist deze koning reeds tijdens zijn bewind aan ernsti ge, om niet te zeggen felle critiek heeft bloot gestaan en dat heus niet alleen in sensatiebladen van de boulevards moet echter toch wel een aanwijzing Aftb dat hij het in me nig opzicht toch wel wat erg bont heeft gemaakt. Dit vast te stellen betekent geens zins. dat men het koningschap als zo danig verantwoordelijk zou stellen voor allerlei wantoestanden en on juiste verhoudingen in het land aan de Nijl. Dat heeft ook de leider van deze opstand, generaal Naguib, heel goed aangevoeld toen hij zijn eisen tegenover de koning dusdanig formu leerde, dat deze in staat werd gesteld afstand te doen ten behoeve van zijn nog geen zeven maanden oude zoon en vooral toen hij na de voltooi ing van de dramatische laatste fase van de omwenteling deed vaststellen, dat het op geen enkele wijze de be doeling was te raken aan de rechten van de dynastie, welke door Faroeks overgrootvader, Mohammed Ali de Grote, ongeveer honderd jaar geleden werd gesticht. Koi - Koning Haakon VII van Noorwegen, die op 3 Augustus a.s. zijn 80e ver jaardag hoopt te vieren. oning Faroek heeft vrijwel ter stond aan de eisen van de leger leiding voldaan en Is, na ten be hoeve van zijn zo fel begeerde stam houder afstand te hebben gedaan, scheep gegaan, waarschijnlijk met als uiteindelijke bestemming Amerika, waar men hem wel gastvrijheid zal willen verlenen en waar zyn reusach tig privé-vermogen hem wel ln staat zal stellen aan de zijde van de schone Narriman die van haar koningin zijn maar betrekkelijk kort plezier heeft mogen beleven zijn oude le ven ln een nieuwe omgeving voort te zetten. Het is in elk geval niet waar schijnlijk, dat de massa van het Egyptische volk zyn vertrek be treurt, al blijft het voorlopig natuur lijk evenzeer de vraag of het van de mannen, die nu het heft in handen genomen hebben en dit voorlopig stevig in de hand kunnen houden ook omdat nog vele jaren een regent- schapsraad de feitelijke maent in Egypte zal kunnen uitoefenen het volk al die dingen zullen kunnen (en willen) geven, welke het inderdaad feodale regiem het reeds al te lang heeft onthouden. De leider van de Wafdisten, Nahas Pasja, die in ballingschap in het bui tenland vertoefde, is terstond na het bekend worden van hetgeen zich Za terdag in Alexandrië en Cairo heeft afgespeeld, naar zijn land terugge keerd en heeft daar reeds contact op genomen met generaal Naguib. die hij de „redder der natie" noemde. Nahas Pasja, heeft nog geen jaar geleden het veld moeten ruimen toen het hof er, tezamen met enkele weinig-onbaat zuchtige figuren uit 't leger, tijdens de roerige Januari-dagen van dit jaar in slaagde de Wafdregering ten val te brengen en alle macht voorlopig aan zich te trekken. Men behoeft er thans niet aan te twijfelen of de Wafd zal onder leiding van deze oud-premier spoedig weer een belangrijke rol gaan spelen in het politieke leven van Egypte. Hopelijk zal zij daarbij niet meer vervallen in de fouten van het verleden, toen met name in de politiek van de Wafd ten opzichte van Enge land nog al eens enige tweeslachtig heid viel op te merken. Ook andere groeperingen hebben overigens inmid dels hun steun reeds aan generaal Na guib toegezegd, zoals de machtige Mo hammedaanse broederschap van Has san Hodeby en ook de liberaal-consti tutionele partij van Hoessein Hekal Pasja. Het ziet er naar uit. dat de reeds enige malen uitgestelde verkiezingen, nu wel binnen enige maanden zullen worden gehouden en het lijdt geen twijfel of deze zullen Nahas Pasja en zijn partij weer aan de macht brengen. Dat de nieuwe machthebbers er in zullen slagen in Egypte dan einde lijk weer eens orde op zaken te stellen is ongetwijfeld een wens, die niet al leen leeft onder het Egyptische volk, dat al veel te lang door de heersende kliek in zijn belangen is geschaad. Om geen ergere woorden te gebruiken! Ook de grote buitenlandse mogend heden volgen de gebeurtenissen in dit strategisch zo uitermate belangrijke gebied vanzelfsprekend met de groot ste oplettendheid en zij treffen zelfs maatregelen om bij elke niet-gewenste verdere ontwikkeling terstond hun be langen te kunnen verdedigen. Voor lopig ziet het er echter gelukkig niet naar uit, dat de gebeurtenissen in Egypte tot internationale verwikkelin gen aanleiding behoeven te geven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 7