Zuid-Slavië werd met 3-2 door Nederland geklopt TOESTAND IN EGYPTE RUSTIG NA VERTREK VAN FAROEK Olympische kampioenen 6 PROVINCIALB ZEEUWSE COURANT DINSDAG 29 JULI 1952 HET WATERPOLOTOURNOOI In de laatste 25 seconden Zuid-Slaven speelden hard Het Nederlands waterpolozevental is na een moeilijke en zware wed strijd tegen Zuid-Slavië welke met 82 werd gewonnen als eerste geëindigd in groep C van de eerste ronde van het hoofdtonrnooi. Het is geen beste wedstrijd van het Nederlands zevental geworden, maar ook hier gold weer de stelregel: men speelt zoals de tegenstander het toelaat, en veel lieten de Zuid-Slaviërs nn niet bepaald toe. Van de eerste tot de laatste minuut hebben zy op de Nederlanders gehangen en probeerden zjj elke beweging, elke slag, die hnn tegenspelers wilden maken, door vasthouden te verijde len. Zo werd het geen tweekamp tussen twee ploegen, maar een strijd van man tegen man zodra de bal maar in de bnurt was. De Belgische scheidsrechter Dela- haye kreeg het zodoende heel moei lijk en helaas is de leiding hem hief en daar ontglipt, met voor beide par tijen verkeerde beslissingen als ge volg. Gelukkig is de wedstrijd niet ontaard in te grof spel en de spelers konden tenslotte als vrienden schei den, maar door het zwakke fluiten vat) de Belg was de sfeer rond het bassin toch allesbehalve prettig. Nederland begon met een reeks aan vallen, waarbij Van Feggelen het doel nogal eens te hoog zocht en hij trof onder de Zuid-Slavische lat bovendien in Kovaeic een zeer goede doelman. Door het toepassen van een geraffi neerde verdedigingstactiek konden de Zuid-Slaviërs zich lange tijd handha ven en zelfs moest Van Gelder een keer snel ingrijpen om een doelpunt tegen Nederland te voorkomen. Van Braasem ging de bal toen naar Van Feggelen, die moederziel alleen op de helft van de tegenpartij lag en in het volgende ogenblik had Nederland de leiding met 10. HEVIGE DUELS. Na de hervatting bleef het spelbeeld hetzelfde. Er werd geen enkel risico genomen en de verrassende snelle rus hes van Braasem en Bijlsma, bleven nu uit De duels werden intussen heviger en harder en de gelijkmaker zat in de lucht. Toen Braasem een misrekening maakte en de bal aan een tegenstander moest laten was het 11 nog voor Van Gelder wist wat er gebeurde. De spanning steeg en even hard als de strijd in het water was de kamp op de tribunes tussen de supportersploe- gen, die elkaar trachtten te overstem men. Gejuich van de Nederlandse en gefluit van de Zuid-Slavische aanhang vervulde de lucht toen Brainovic na Van Feggelen in het heetst van de strijd in het gezicht te hebben geraakt, uit het water werd gezonden en Van Feggelen de strafworp benutte. VREEMDE BESLISSING. Een minuut later maakte de arbiter de grootste fout van de wedstrijd en ditmaal in Nederlands nadeel. Tijdens een doelworsteling floot hij, volkomen terecht, voor een vrije worp in het voordeel van Zuid-Slavië. Doelman Van Gelder had op dat moment de bal in zijn bezit, doch liet hem weer vallen om Kurtini gelegenheid te geven de worp te nemen. De Zuid-Slavische midvoor had ech ter niets gehoord en wierp de bal in het doel. Tot stomme verbazing van de Nederlandse spelers keurde scheids rechter Delahaye het doelpunt goed. Het was 2—2 $n de strijd om de be slissende goal werd tenslotte in het voordeel van Nederland beslist, toen in de laatste 25 seconden Van Fegge len zijn ploeg de overwinning bezorg de uit een strafworp. (32). Nederland kwam hierdoor in de hal ve finale ronde, waarvoor twee groe pen van vier teams zullen worden ge vormd. ZUID-SLAVIPROTESTEERDE Na afloop van de wedstrijd hebben de leiders van het Zuid-Slavische ze vental een protest ingediend, dat gaat tegen de leiding van de Belgische scheidsrechter Delahaye, die naar de mening van de protesterende partij op zettelijk beslissingen in het voordeel van de Nederlanders zou hebben geno men. Het protest wordt vanochtend be handeld. ANDERE UITSLAGEN In dezelfde groep won Zweden met 72 van Argentinië. In groep A werd de Ver. Staten met 54 geklopt door Italië en Oostenrijk en Groot-Brittan- nië speelden gelijk (33). In groep B won Rusland met 32 van Egypte en Hongarije met 91 van Duitsland. In groep D tenslotte won Spanje met 6 4 van Brazilië en Zuid-Afrika verloor van België met 64. Rimet weer F.I.F.A.- president. Op het congres van de internati onale voetbalfederatie (FJ.F.A.) werd Jules Rimet (Frankrijk) bij acclamatie voor twee jaar tot pre sident gekozen. Het was oorspron kelijk de bedoeling, dat de bijna 80- jarige Fransman op dit congres zou aftreden, maar na zijn ziekte is hij volledig hersteld, waarin hij aanlei ding heeft gevonden om zich op nieuw herkiesbaar te stellen. Een voorstel van Nederland om een commissie te benoemen, die een definitie zal ontwerpen voor het be grip amateur en voor het begrip professional werd aanvaard. Franse voorstellen inzake bestuur van Tunesië Graaf de Hauteclocque, de Franse resident-generaal heeft aan de Bey van Tunesië de definitieve tekst overhandigd van de door Frank rijk voorgestelde hervormingen in het bestuur van Tunesië. De tekst bevat door het Tunesische kabinet voorge stelde amendementen. De Bey heeft de aanvankelijk door Frankrijk voorge stelde hervormingen in principe goed gekeurd. Thans stelt Frankrijk voor: 1. Verkiezing van een geheel Tune sische consultatieve vergadering. 2. Oprichting van een Frans-Tune- sische raad voor de begroting. 3. Verkiezing van gemeenteraden ln geheel Tunesië en niet uitsluitend in Tunis. 4. Voorrang voor Tunesiërs bij de civiele dienst. Architecten tegen gestandaardiseerde scholenbouw Het bestuur van de Maatschappij tot Bevordering der Bouwkunst „Bona van Nederlandse Architecten" (B.N.A heeft een telegram gezonden aan de ministerraad, waarin het zegt kennis genomen te hebben van de plotselinge invoering van een systeem van ge standaardiseerde scholenbouw. Hierbij zouden bpaalde firma's vrijheid krij gen plannen aan gemeente- en school besturen op te dringen, buiten het nor male urgentieprogramma en met opzij zetting van reeds in alle instanties goedgekeurde, gerede bouwplannen. Het bestuur van de B.N.A. verzoekt nu in het algemeen belang op korte termijn de voortgang van deze onge motiveerde en onrechtvaardige be voorrechting van enkele ondernemers te staken. Europese kolenpositie bevredigend Onder voorzitterschap van minis ter mr. D. U. Stikker hebben hoogge plaatste regeringsfunctionarissen van Frankrijk, West-Duitsland, Neder land en Groot-Brittannië Maandag de Londen de Europese kolenpositie be sproken. Naar verluidt kwam men tot de slotsom, dat de situatie bevredigend is. Men meent te weten, dat in de bij eenkomst, die niet openbaar was, een rapport over de kolenpositie in de verschillende landen der O.E.E.S. is besproken. In dit rapport zou worden medegedeeld, dat de Westeuropese kolenproductie sedert Januari j.L is gestegen. 9 Waarschijnlijk tengevolge van kort sluiting brak brand uit in de kapitale boerderij van de heer A. Omta te Bierum bij Appingedam. Slechts het woonhuis kon worden behouden Het huisraad werd gedeeltelijk gered. Een groot aantal landbouwwerktuigen en de reeds binnen gehaalde oogst gingen verloren. De boer derij was verzekerd. VOETBAL VERSTERKT AARDENBURG TEGEN FOLKESTONE. Het Aardenburgs voetbalelftal, dat Woensdagavond tegen het elftal van Folkestone speelt, is versterkt met enkele spelers uit Middelburg. Dit zijn Ravenschot en Huwae (Mid delburg) en de Ruijter en Mynheer (Zeelandia). V.S. reeds 29 gouden plakken De verdeling van de gouden, zilve ren en bronzen medailles ziet er na 9 dagen als volgt uit: Ver. Staten Rusland Zweden Hongarije Tsjecho-Slowakije Italië Finland Frankrijk Australië Zwitserland Japan Denemarken Turkije Jamaica Noorwegen Canada India Argentinië Zuid-Afrika Brazilië Nieuw Zeeland Zuid-Slavië Luxemburg Duitsland Nederland Gr. Brittannië Iran Polen Libanon Oostenrijk België Spanje Trinidad Venezuela Uruguay Korea Egypte Roemenië Portugal goud zilver brons 29 15 10 22 26 15 8 11 8 8 7 15 6 3 3 5 5 1 5 2 10 4 4 1 3 1 3 2 5 6 2 4 4 2 2 2 1 1 3 1 3 1 2 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 6 8 2 6 2 4 1 1 1 1 1 1 1 1 2 1 1 1 1 1 SCHAKEN Euwe en ChristoHel tweede en derde achter Lundin te Zurich. Onze landgenoot dr. Max Euwe heeft de tweede en derde plaats in het internationaal schaaktournooi te Zurich moeten delen met de Zwit ser Christoffe! De Zweed Lundin plaatste zich als eerste. In zyn laat ste partij tegen de Zwitser Staehe- lin forceerde dr. Euwe de stelling op de koningsvleugel, won de party en bereikte daardoor nog juist de gedeelde tweede en derde plaats met Christoffel. De eindstand luidt: 1. Lundin (Zweden) 10% pt.; 2. en 3. Euwe (Nederland) en Christoffel (Zwitsrel.) 9% pt.; 4. Blau (Zwit- seland) 9 pt.; 5. Canal (Peru) 8% pt.; 6. Udovic (Zuid-Slavië) 8 pt.; 7. Toran (Spanje) 7% pt.; 8. Grob (Zwitserland) 7 pt. Amsterdamse schaakvierkamp voor de Hagenaar Donner. Door twee remisen in de laatste ronde is de schaakvierkamp te Am sterdam geëindigd in een overwin ning voor Donner. De 25-jarige Ha genaar reikte na 29 zetten zijn te genstandster mevr. Heemskerk de hand. Pilnik en Kramer speelden een moeilyke positiepartij, die eveneens in remise eindigde. Daardoor ver. speelden beide schaakmeesters het punt, dat een hunner nog met Don ner op gelijke voet had kunnen bren gen. De eindstand luidt: 1. Donner, 4 pt.; 2. en 3. Pilnik en Kramer, I 3% pt; 4. Mevr. F. Heemskerk 1 pt. Twee vierde plaatsen voor Nederlandse kanonloeg Finland won zes medailles in het kanotournooi Tot teleurstelling van de Nederland se kanovaarders zullen zij zonder me dailles van de Olympische Spelen te rugkeren. Verder dan twee vierde plaatsen, twee achtste en een negende hebben zij het niet weten te brengen. Op zich zelf was dit resultaat niet on eervol, maar hoe weinig had het ge scheeld of zowel Lyda van den An kerDoedens, alsook Wim van der Kroft hadden een bronzen medaille gewonnen. Mevr. Van den AnkerDoedens won de derde heat in de K I klasse 500 me ter voor dames in de tijd van 2 min 24.4 sec., waardoor Zij zich in de finale plaatste. Hierin bleef onze kampioene echter iets onder haar vorm van de beste race in Nederland; zij liet 2 min. 22.3 sec. voor haar afdrukken, waar mee zij de vierde plaats bereikte. Onze landgenoot Van der Kroft werd in de finale 100 meter in de K I klasse eveneens vierde. Hij moest de bronzen medaille aan de Fransman Gantois laten, die door Van der Krofi 's morgens in zijn heat was geklopt De Zaanse kanovaarders Koch en Klingers wonnen in de K 2 klasse 1000 meter de derde heat in 3.54,3, maar in de finale kwamen zij niet verder dan de achtste plaats met 3.55,8. Finland toonde zich met vier gou den, een zilveren en een bronzen me daille de sterkste van het kanotour nooi. Morgen keert de Nederlandse kano- ploeg naar ons land terug. WAF DIST EN LEIDER TERUG IN CAIRO Gehele Soedan betuigde instemming met gebeurde Na het vertrek van eS-koning Faroek als banneling, is de toestand in Egypte rustig gebleven. De regering is verhuisd van Alexandrië naar Cai ro en de leider van de Wafdpartij, Nahas Pasja, is, met de secretaris-ge neraal van deze partij, Serag el Din, uit Genève in Cairo aangekomen. Na has Pasja noemde generaal Naguib „de redder der natie" en verklaarde te zjjn teruggekeerd, nadat de tirannie was vernietigd en nadat het prestige van het land door „ons grote leger en zyn grote leider generaal Naguib was hersteld". Hij noemde de laatste periode van Faroeks regering „een afschuwelijk tydperk". Uit de Soedan zijn honderden gelukwenstelegrammen naar generaal Na^ guib gezonden. Alle partyen, zowel de Oemma-partjj als de Asjigga-groep, die aansluiting bij Egypte wenst, en de partijen welke onafhankelijkheid voor de Soedan wensen, hebben haar instemming met het gebeurde betuigd. Generaal Naguib heeft medege- i vallen de omstandigheden waaronder deeld. dat het onderzoek inzake het I zy' hun vergrijp hebben begaan, cle- zogenaamde „wapenschandaal" zal 1 mentie rechtvaardigen Naar verluidt worden heropend en dat hij de kwes tie zelf zal onderzoeken. Naar gemeld wordt, zal er spoedig een algemene amnestie voor politieke gevangenen worden afgekondigd Hierbij zal de straf van de personen, die zich wegens majesteitsschennis in de gevangenis bevinden, volledig worden kwijtgescholden. Ook zullen wellicht communistische gevangenen worden vrijgelaten, omdat in vele ge- Prins Bernhard en de Prinsessen Beatrix en Irene hebben Zondagmiddag ln het Olympisch zwemstadion te Helsinki een gedeelte van do zwemwed strijden bijgewoond. Hun grootste belangstelling ging uit naar de water, polo-wedstryd, welke het Nederlands zevental die middag speelde. TENNIS NEDERLAND—BELGIË 22—12. De in Noordwijk gespeelde landen- wedstryd tennis tussen Nederland en België is in een 2212 overwin ning voor onze landgenoten geëin. digd. VERENIGDE STATEN SLOEG JAPAN VOOR DE DAVIS CUP De ontmoeting tussen de Verenigde Staten en Japan voor de eerste ronde van de competitie om de Davis Cup (Noordamerikaanse zóne), welke te Cincinnati gespeeld werd, is in een 5—0 overwinning voor de Verenigde Staten geëindigd. Athletiek: 100 m. dames: Marjorie Jackson (Australië) 115 sec. 200 meter dames: Marjorie Jack son (Austr.) 23,7 sec. 100 m.: Remigino (Ver. Staten) 10.4 sec. 200 m.: Stanfield (V. S.) 20.7 sec. 400 m.: Rhoden (Jamaica) 45.9 sec. 800 m.: Whitfield (V.S.) 1 min. 49.2 sec. 1500 meter: Bartbel (Lux.) 3 m. 45.2 sec. 5000 m.: Zatopek (Tsj. SI.) 14 m. 6.6 sec. 10.000 m.: Zatopek (Ts. Slow.) 29 min. 17 sec. Marathon: Zatopek (Tsj. Slw 2 uur 23 min. 3 sec. 3000 m. hindernis: Ashenfelter (V. S.) 8.45,4. 10 km. snelwandelen: Mikaels- son (Zweden) 45 min. 8.2 sec. 50 km. snelwandelen: Dordoni (Italië) 4 u, 28 m. 7.8 sec. 80 m. horden (dames): Shirley Strickland 10.9 sec. 110 m. horden: Dillard (V. S.) 13.7 sec. 400 m. horden: Moore (Ver. Sta ten) 50.8 sec. 4 x 100 meter dames: Ver. Sta ten 45.9 sec. 4 x 100 meter heren: Ver. Sta ten 40.9 sec. 4 x 400 meter heren: Jamaica 3 min. 3.9 sec. Hoogspringen dames: Esther Brand (Z. Afr.) 1.67 meter. Hoogspringen beren: Davis (V. S.) 2 m. 04. Verspringen dames: Yvette Wil liams (Nieuw Zeeland) 6.24 m. Verspringen: Biffle (Ver. Staten) 7.57 m. Hink-stap-sprong: Da Silva (Bra zilië) 16.22 m. Polsstokhoogspringen: Richard (V. S.) 455 m. Discuswerpen dames: Nina Ro- maschkova (Rus.) 51.42 m. Discuswerpen: Iness (V.S.) 55.03 Speerwerpen dames: Dana Za- topkova (Tsj- SI.) 50.47 m. (V. S.) Speerwerpen: Young 73.78 m. Kogelstoten dames: Zyblna (Rus land) 15.28 meter. Kogelstoten: O'Brien (Ver. Sta ten) 17.41 m. Kogelslingeren: Csermak (Hon garije) 60.34 m. Schermen: Floret heren: Frankrijk. Floret individueel: dOriola (Frankrijk). Floret dames (individueel) Irene Camber, Italië. Degen heren: Ita lië. Degen heren: Mangiarotti (It). Gymnastiek; Heren équipe: Rusland. Indivi dueel alle onderdelen: Tchoukari- ne (Rusland). Paardspringen Tchoukarine (Rusland). Vrije oefeningen: Thoresson (Zweden). Ringen: Chaguinlau (Rusland). Rek: Gunthard (Zwitserland). Paardvoltige: Tchoukarine (Rus land). Brug: Eugster (Zwitserland) Dames équipe: Rusland. Gymnastiek (dames): Ploegenklassement voor laatste nummer negenkamp (gereed schapsoefening): Zweden. Individueel. Brug met ongelijke leggers: Gorondi (Hongarije); paardspringen: Kalentsjoek (Rus land); evenwichtsbalk: Botsjaro- wa (Rusland); vrije oefening: Ke- leti (Hongarije); totaal persoonlijk klassement voor eerste acht num mers van negenkamp: Goro- chowskaja (Rusland). Moderne vijfkamp: Individueel: Hall (Zweden). Ploegen: Hongarije. Tienkamp: Individueel: Mathlas (Ver. St.) Vrij worstelen: Vheggewicht Gemia (Turkijije): bantamgewicht Shi HQ (Japan), vedergewicht Bayrum Slt (Tur kije) lichtgewicht Anderberg (Zweden); weltergewicht Smith (V. S.); middengewicht Cimakurid- ge (Rusland), halfzwaargewicht Palm (Zweden); zwaargewicht Mekokishvili (Rusland). Grieks-Romeins worstelen: Vlieggewicht Gourewith (Rusl.): bantamgewicht Hodas (Hong); ve dergewicht Pounkine (Rusland); lichtgewicht Saline (Rusland); wel tergewicht Silvas (Hong.); mid dengewicht Groenbërg (Zweden); halfzwaargewicht Groendahl (Fin land) zwaargewicht Kotkas (Rus land). Gewichtheffen: Vedergewicht: Chimishkyan (Rus land). Bantam: Ud'odov (Rusland); Middengewicht: George (Ver. St.); Lichtzwaargewicht Schemansky (Ver. St.)). Zwaargewicht: Davis V. S.) Roeien: Acht: Ver. Staten; twee zonder stuurman: Ver. Staten; skiff; Tjoe- kalow (Rusland); double sculls: Argentinië; twee met stuurman: Frankrijk;'vier zonder stuurman: Zuldslavië; vier met stuurman: Tsjechoslowakije. Schieten: Vrij pistool: Benner (Ver. St.) Vrij wapen: Bogdanov (Rus land). Silhouet schieten: Takacs (Hong.) Kleiduiven: Genereux (Canada) Zwemmen: 100 meter vrije slag: Scholes, 57.4 sec. 100 m. vrije slag dames: SzÖke (Hong.). Zeilen: 5,5 m. klasse: V. S.: 6 m. klasse: Whiton (V. S.); drakenklasse Thorvaldsen (Noorw.); Starklasse. Straulino (It): Finnjollen-klasse Elostrom (Den.). Kanovaren: Dames 500 meter: Saimo (Finl.); K 1 klasse 1000 m.: Fred'erikson (Zweden); 10.000 m. Strömberg (FinL); K 3 klasse 1000 en 10.000 m. Wieres en Hietonen (FinL); Eénpersoonskano's 1000 m. Hele- cek (Ts. SI.); 10.000 m. Havens (V. S.); Tweepersoons kano's 1000 m. Denemarken; 10.000 m. Frankrijk Denationalisatie Engelse ijzer- en staalindustrie Witboek van de regering De Engelse regering heeft een wit boek over haar plannen om de natio nalisatie van de ijzer- en staalindustrie ongedaan te maken, gepubliceerd- In dit witboek wordt meegedeeld, dat het staatsbedrijf der ijzer- en staal industrie de Irond and Steel Corpora tion.. zal worden ontbonden, en dat de aandelen der genationaliseerde onder nemingen zullen worden overgedragen aan een regeringsbureau, dat de terug gave van de industrie aan het particu liere bedrijfsleven zal voorbereiden en regelen. Tevens zal er een „bureau voor ijzer en staal" worden opgericht, dat bepaalde toeziende bevoegdheden op de gehele ijzer- en staalindustrie zal hebben, dus zowel op de thans nog in het bezit van de staat zijnde onder nemingen. als op de bedrijven, die niet genationaliseerd zijn. De wet tot opheffing van de natio nalisatie zal in het najaar in het parle ment worden ingediend en er zal spoe dig na de goedkeuring van de wet een aanvang worden gemaakt met de ver koop van de aandelen. Justitioneel optreden tegen de „vogelpiek" De justitie zal overgaan tot een gecoördineerd optreden tegen de ex ploitanten van kermisondernemingen als het „rad van avontuur" en de vo gelpiek", zo heeft de minister van Binnenlandse Zaken, mede namens de minister van Justitie aan de gemeen tebesturen medegedeeld. Daarby zal worden overwogen of ook tegen ex ploitanten, die ln het bezit, zijn van een door het gemeentebestuur ver leende loterijver gunning zal worden opgetreden. Het is namelyk geenszins uitgesloten, dat deze kermisspelen voor de rechter niet als hazardspelen zullen gelden. Nadat de justitie tegen een aantal exploitanten van deze inrichtingen strafrechtelijk was opgetreden zijn sommige gemeentebesturen er toe overgegaan ten behoeve van deze in de loterijwet te verstrekken. Deze vergunning wordt dan dik- richtingen een vergunning ingevolge wijls gegeven aan een vereniging of instelling op liefdadig gebied, aan welke dan ook een deel van de baten moet worden afgedragen. Deze praktijk wordt bedenkelijk genoemd. De minister zegt de indruk te heb ben dat de liefdadige verenigingen meestal alleen dienen om de schijn van een wettelijk toelaatbare opzet te redden. Voorts wordt de omzet van deze spelen zo hoog genoemd, dat van een sociaal euvel moet worden gesproken. In de toekomst zal ernstig moeten worden overwogen de besluiten van gemeentebesturen, waarbij vergun ning voor deze ondernemingen wordt verleend, ter vernietiging aan de kroon voor te dragen. zullen twee paleizen van Faroek te Caïro en Alexandrië worden gebruikt om er onderwijsinstellingen en zie kenhuizen in onder te brengen. Het Ras el Tinpalels te Alexan drië en het Abdinpaleis te Caïro zul len de officiële residenties blijven van de thans zes maanden oude koning Ahmed Foead de Tweede. FAROEK NAAR NAPELS? Het jacht „Mahroessa", aan boord waarvan de ex-koning Faroek is ver trokken, werd Maandagavond gesig naleerd in de Straat van Messina en men acht het niet uitgesloten, dat de ex-koning in Napels aan land zal gaan. Het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken heeft bekend ge maakt, dat Faroek niet om toestem ming tot vestiging in de V.S. heeft verzocht. Intussen is het nieuwste jacht van ex-koning Faroek, de „Feid el Bichar" bij Capri in de Golf van Napels aangekomen. Aanvanke lijk geloofde men, dat Faroek op dit jacht was overgegaan. De bemanning van de „Feid el Bichar" deelde mede, dat het jacht vier dagen voor de staatsgreep al uit Alexandrië was vertrokken om deel te nemen aan zeilwedstrijden bij Napels. Tevoren hadden deze twintig Egyptische zee lieden evenwel verklaard, dat zij in structie hadden gekregen om op Ca pri op de „Mahroessa,r te wachten. ONDERBROKEN V ACANTHUS Zowel de Britse als de Franse am bassadeur in Egypte hebben hun va cant! es onderbroken. Sir Ralph Ste venson is Maandag na dringende be sprekingen met minister Eden over de toestand in Egypte naar Caïro vertrokken. In politieke kringen ln Perzië ziet men over het algemeen de gedwongen troonsafstand van Faroek als een be wijs, dat het geen zin heeft zich te gen een volksbeweging te verzetten!. Tegen de aardappelmoeheid De minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening heeft besloten als plant, welke gevaar kan opleveren voor de vermeerdering van het aard- appelcystenaaltje, aan te wijzen de tomaat. Als planten, welke gevaar kunnen opleveren voor de verspreiding van het aardappelcystenaaltje. zijn aange wezen bloembollen en -knollen, boom kwekerijproducten, koolraapplanten, koolplanten, stekbieten en dergelijk voor voortplanting bestemd materiaal, dat met aanhangende grond wordt ge distribueerd. Nieuws Nofedop In 0 De Hearst-pers heeft besloten de ver kiezingscampagne van generaal Elsenho wer te steunen. 0 Amerikaanse vliegtui gen hebben tevergeefs getracht „voor werpen van onbekende herkomst", die boven Washington vlogen, te onderschep pen. De „voorwerpen" waren met behulp van radar van de grond af waargenomen. Een van de vliegers van do achtervolgen de straaljagers verklaarde, dat hij onge veer 15 km. voor zich uit vier lichten had waargenomen, die echter waren ver dwenen vóór hij ze had kunnen inhalen. 0 De Amerikaanse regering heeft krach tig bij de Sowj et-Unie geprotesteerd te gen het feit, dat ter gelegenheid van een groot vllegfeest bij Moskou biljetten zijn aangeplakt, waarop Russische jagers staan afgebeeld, die vliegtuigen met Amerikaanse kentekenen achtervolgen. 0 Tengevolge van hooibroel ontstond brand in de boerderij van d elandbou wer K. B. te Groningen. Een grote voor raadschuur en een bijschuur gingen ln vlammen op en de schade, welke door d'e verzekering wordt gedekt, wordt geschat op 70.000. 0 Koningin Sirikit van Thai land heeft het leven geschonken aan een zoon, die troonopvolger is. 0 Stevenson, de democratische candldaat voor het pre sidentschap in de V. S. en zijn republi keinse tegenstander, Eisenhower, zijn uit genodigd hun eerste verkiezingsredevoe ringen op hetzelfde podium te houden. Beiden stemden toe en zullen de volgende maand te Los Angeles een openbare bij eenkomst toespreken. 0 Zware overstro mingen rondom Sydney in Australië heb ben honderden personen uit hun huizen verdreven. Door zware regens gezwollen rivieren zijn buiten haar oevers getreden en aan eigendommen en gewassen is gro te schade toegebracht. In een vallei ten Zuidwesten van Sydney zijn 700 inwoners door het water ingesloten. 0 Met ingang van 1 September a.s. zal de wet bevol kingsonderzoek op tuberculose in werking treden. Deze wet is van toepassing op het onderzoek van de gehele bevolking of be volkingsgroepen. Van 1 September af mag bevolkingsonderzoek niet geschieden, dan met toestemming van het centrale college voor de bevordering van dit onderzoek te Den Haag. 0 Blijkens een publicatie in de Neder landse Staatscourant wordt bij beschik king van de minister van e nomische za ken, met" ingang van 27 Augustus 1952 opgeheven de vakgroep groothandel in thee.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 6