PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Koning Faroek van de troon gestoten en het land uitgejaagd Culturele uitwisseling tussen O. Vlaanderen en Zeeland D£ BILT EVA PERON ZATERDAGAVOND OVERLEDEN 195e Jaargang-No. 175 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W de Pagter. Hoofdred. G. Balllntijn. PL verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 ct. per week, t 5.45 p. kw.. fr. p. p. f 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 26 Juli ADVERTENTIEPRIJS 22 ct per mm. Minimum p. advertentie 13.— Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max 8 regels) van 1—5 regels 1 L—Iedere regel meer 20 cent „Brieven of adres Bureau van dit Blad' 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.G Middelburg. Bur. Vlissi ïgen Walstr. 58—60. telef. 2355 4 Hjnen (b. ».g. 2861 of 2160). Middelburg, Markt 51. telef. 3841; Goes. Lange Vorststraat 63, telef. 2475 (b.g.g 2228): Oostburg Finlandstraat 2 telef. 16; Terneuzen Brouwerjjstr 2; Zienkzee: N Bogerdstr C 160. ^eiet26. SCHOKKENDE TAFERELEN AAN DE KADE Nederlands echtpaar in Frankrijk verongelukt Een ernstig verkeersongeval nabij Antibes in de Franse Riviera, heeft het Nederlandse echtpaar Schudde- boom—Sparringa uit Alkmaar het le ven gekost. Het echtpaar maakte per motor een tocht door Zuid-Frank rijk. Nabij Antibes wilde de heer Schuddcboom een Franse auto pas seren juist op het moment, dat deze zwenkte om een andere weg in te slaar Bij de toegangswegen naar de Brit se en de Amerikaanse ambassade zijn versterkingen met tanks opgesteld. ZES MAANDEN OUDE KONING Inmiddels is de zes maanden oude kroonprins Ahmed Foead tot „koning van Egypte en de Soedan" uitgeroe pen. De ministerraad zal voorlopig voor de koning optreden, totdat de re- gentschapsraad zal zijn geïnstalleerd. De nieuwe koning zal naar Egypte terugkeren, als hij zeven jaar oud is. Volgens de Mohammedaanse wet mag een moeder haar zoon bij zich houden tot zijn zevende jaar. Na het aftreden van koning Fa- roek heeft de Britse regering voor zorgsmaatregelen genomen. Eenhe den van de Britse vloot zün Zondag ochtend met onbekende bestemming Egypte heeft thans een koning van zes maanden! De putsch in Egypte is gevolgd door een sensationele gebeurtenis: ko ning Faroek heeft onder dwang van de nieuwe legerleiding afstand moeten doen van de troon en is het land uitgejaagd. Hy bevindt zich op liet ogen blik aan boord van het koninklijk jacht Mahroessa", dat op weg is naar Marseille. Met de vorst zyn meegegaan koningin Narriman, de zes maan- den oude kroonprins Ahmed Foead, ten behoeve van wie Faroek afstand heeft gedaan, en de oudste twee dochters uit het eerste huwelijk van de ex-koning. Zaterdagmiddag om zes uur dat was de uiterste tyd die veldmaar schalk Naguib de koning gesteld had om het land te verlaten vertrok de „Mahroessa", geëscorteerd door twee torpedobootjagers, uit de haven van Alexandrië. De weg van Faroeks zomerpaleis, Ras el Tin, naar de haven was afgezet door troepen met Sherman-tanks en pantserwagens. Alle verkeer in liet havengebied lag stil, totdat het jacht was vertrokken. Vliegtuigen van de Egyptische luchtmacht kruisten boven de zee en de haven. De afgetreden vorst werd aan de haven uitgeleide gedaan door premier Malier Pasja, leden van het kabinet en hoofdofficieren. Zij waren hun ontroering niet meester en allen ook de premier stonden met tra nen in de ogen. Faroek, die er bleek en veel ouder dan zijn 32 jaren uitzag, schudde een ieder de hand. Stuk voor stuk kniel den de aanwezigen op de kade en kusten de hand van de scheidende vorst Deze was zeer ontroerd. Toen hy nog van drie personen afscheid moest nemen, haastte hij zich aan boord van de „Mahroessa" en ver borg achter een zakdoek zyn gezicht. Toen het jacht wegvoer, lieten alle schepen in de haven de vlag voor een kort ogenblik tot halfstok zakken. Straaljagers vlogen voortdurend bo ven het wegvarende jacht. Verwacht wordt dat Faroek en zijn gezelschap vanuit Marseille per vliegtuig naar de V.S. zullen doorreizen. STRAM IN DE HOUDING Voordat Faroek aan boord van zijn jacht ging, haalde een lid van de lijf wacht de koninklyke standaard in. vouwde deze op en overhandigde de Vlag aan de ex-koning. Tijdens deze plechtigheid speelde een militair or kest het Egyptisch volkslied. Faroek, gekleed in de uniform van admiraal, stond stram in de houding Op hetzelfde ogenblik dat Faroek voet aan boord van zyn jacht zette, rukte een kolonel in het algemeen hoofdkwartier van het leger te Cairo het portret van Faroek van de muur. In regeringskantoren, kazernes en openbare gebouwen deed men het zelfde. De Amerikaanse ambassadeur in Egypte, Jefferson Caffery, was de enige buitenlandse diplomaat, die door Faroek voor diens vertrek uit Alexandrië werd ontvangen. Naar ge meld wordt, overhandigde Caffery hierbij een boodschap van zijn rege ring. De bevolking van Caïro gaf luid ruchtig uiting aan haar vreugde, na dat zij bekomen was van de verras sing toen zij door middel van de radio de troonsafstand vernam. Ook poli tieauto's met luidsprekers verkondig den het nieuws in de stad. Straal vliegtuigen cirkelden boven de daken. De dagbladen verschenen met speci ale nummers. Toen veldmaarschalk Naguib zijn troepen zond naar het zomerpaleis van Faroek, waarschuwde hij deze niet te trachten vóór zijn troonsaf stand het land per vliegtuig of schip te verlaten. De waarschuwing ging vergezeld met de bedreiging, dat er in dat geval geschoten zou worden. PALEIS OMSINGELD. Het paleis te Alexandrië werd ge heel door troepen omsingeld. Na een onderhoud, dat Maher Pasja met Fa roek had, deed de koning Zaterdag middag omstreeks 12 uur afstand van de troon. Officieel is verklaard dat de militaire actie in geen enkel opzicht gericht was tegen de 100 jaar oude dynastie, die gesticht is door Fa roeks overgrootvader, Mohamed Ali de Grote. IN HET GEHEIM VOORBEREID. Na het vertrek van Faroek deelde Naguib op een perscoonferentie mee: „Wy hebben een moeilyli stadium achter de rug. wy hebben vele risi co's genomen. De atmosfeer was zeer gespannen en wij besloten geen woord over onze plannen te zeggen, alvorens zy waren uitgevoerd, teneinde Enge land en de Verenigde Staten of enig ander land geen kans te geven om tussenbeide te komen. Wy danken Allah, dat alles goed is afgelopen". In een radiorede deed de veldmaar schalk op alle Egyptenaren en bui tenlanders een beroep om kalm te blijven. uit Istanboel vertrokken. De Britse kruiser „Birmingham", twee torpedo bootjagers en drie fregatten hebben Malta verlaten. Men wil deze schepen beschikbaar houden om Britse burgers te be schermen, indien dit nodig zou bly- ken. NIEUWE ARRESTATIES. Ook Zondag zijn in Egypte weer tal van arrestaties uitgevoerd. De gear resteerden zyn allen leden van de zo genaamde „paleis-clique". Een aantal leden werd aangehouden toen zij per vliegtuig trachtten uit te wyken. LEIDERS VAN WAFD NAAR CAIRO. Premier Maher Pasja heeft Zondag ex-premier Nahas Pasja en de voor malige minister van binnenlandse za ken Foead Serag el Din Pasja, de lei ders van de Wafd-partij, die met va- cantie in het buitenland vertoefden, naar Caïro ontboden. Dit is een van de maatregelen, die hij neemt tot herstel van de constitu tionele regeringsvorm na de troonsaf stand van ex-koning Faroek. Maher Pasja, partyleiders en staatslieden bestuderen thans een constitutionele toestand zonder prece dent in Egypte. De grondwet, die in 1923 is opgesteld, bevat geen bepa ling aangaande troonsafstand. In geheel Egypte was de toestand na de gebeurtenissen rustig. (Voor een levensbeschrijving van de ex-koning verwijzen wij naar el ders In dit blad). Muiterij in Belgische kazerne Militairen braken poort open en bevrijdden gevangene. In de Leopoldskazerne te Namen, waar een bataljon genietroepen is ge kazerneerd. brak in de nacht van Vrijdag op Zaterdag muitery uit. De muitey begon nadat de recruten van een compagnie van een nachtoe fening in de kazerne waren terugge keerd. Zij trommelden de andere mi litairen uit bed en begonnen met de ze al schreeuwend en tierend o,p de gesloten kazernepoort te beuken. De militaire politie greep in. maar deze kon niet verhinderen, dat een a-root aantal soldaten door overklimming van een omheining op de binnenplaats op de straat geraakte. De opgeroepen rijkswacht omsingelde de soldaten, die op weg waren naar de Marie-An toinette Kazerne, de zetel van het op- leidingscentrum Dertig militairen slaagden er evenwel in uit de omsin geling te breken en de poort van de Marie-Antoinette Kazerne te force ren. Zy bevrydden een gearesteerde soldaat en trachtten de manschappen in de Kazerne by de opstand te be trekken. De rijkswacht slaagde er tenslotte in de rust te herstellen. De krijgsau diteur heeft nog dez onderzoek ingesteld. Moord in Ambonezenkamp te Geesbrug Zaterdagmorgen om ongeveer 7 uur heeft de 36-jarige Ambonees L. S. in een kamp te Geesbrug, gemeen te Ooster-Hesselen, zijn kampgenoot, de 18-jarige J M. met vyf schoten uit een cylinderrevolver doodgescho ten. De aanleiding tot deze daad schijnt te zijn het contact, dat M. eni ge malen heeft gehad met de 14-jari- ge dochter van de dader. S. heeft nog tot half negen met zijn revolver het kamp rondgelopen. ARGENTINIË IN ROUW Wenende menigte bewoog zich door Buenos Aires Na een ziekte van enige maanden is Zaterdagavond overleden, de vrouw, die de laatste jaren meer invloed heeft gehad, dan wie ook in de gang van zaken in een van de grootste Zuid-Amerikaanse landen: mevrouw Eva Peron, echtgenote van het staatshoofd van Argentinië. De president, die.de laatste dagen vrijwel niet van de zijde van de stervende was ge weken, bevond zich op het ogenblik van het overlyden met haar moeder, drie zusters en een broër aan het sterfbed. Het overlyden van mevrouw Peron heeft in Argentinië diepe indruk gemaakt. Reuter meldde, dat men gedurende de nacht van Zaterdag op Zondag voor het presidentele paleis te Buenos Aires, waarin de echtge note van het staatshoofd is overleden, wenende menigten kon aantreffen. Alle theaters in het land werden terstond gesloten en het verkeer in de straten van de hoofdstad werd gestremd doordat grote mensenmassa's zich voor de bureaux der dagbladen en ook voor het ministerie van arbeid verdrongen. By de begrafenis zullen de Argen- tynse strydkrachten de overledene de laatste eer bewijzen. In het gehele land zal dan vyf minuten stilte in acht fenomen worden. Voorts zullen alle ureaux en openbare gebouwen twee dagen gesloten zyn en zullen de vlag gen in Argentinië tien dagen halfstok hangen. De regeling zal dertig dagen rouw in acht nemen. Het Argentijns vakverbond heeft mevrouw Peron posthuum de titel „Martelares van de arbeid" toegekend en heeft voorts besloten, dat een ar beidersdeputatie elke. dag bjj zons ondergang verse bloemen op haar graf zal leggen. De laatste rustplaats zal een mo nument in Buenos Aires zijn, dat vol gens een onlangs aangenomen wet wordt opgericht. Daar dit binnen twee jaar nog niet gereed zal zijn, zal het stoffelijk overschot voorlopig op het hoofdkwartier van het Algemeen Vakverbond blyven. Voor een biografie verwijzen wy naar pag. 7. Hoewel van officiële zyde nooit iets is medegedeeld over de aard van de ziekte van de overledene, wordt al gemeen aangenomen, dat zy aan de een of andere vorm van kanker leed. Het publiek was de laatste weken door diverse bulletins reeds voorbe reid op het naderende en Zaterdag avond voelde men, dat het overlijden elk ogenblik kon worden verwacht, toen kort na elkaar drie bulletins werden uitgegeven, waarin tenslotte moest worden medegedeeld, dat de patiënte het bewustzijn had verlo ren. Een vierde bulletin meldde tenslotte, dat Eva Peron om vyf minuten voor half negen (Arg. tyd) was overleden, 33 jaar oud. Zaterdagmiddag had zij uit handen van de geestelijke raad gever van de stichting „Eva Peron", pater Hernan Benitez, de sacramen ten der stervenden ontvangen. Zondag werd het stoffelijk over schot overgebracht naar het minis terie van arbeid, waar het werd op gebaard. De arbeiders van Argenti nië zijn per radio opgewekt ten teken van rouw het werk gedurende twee dageh neer te leggen en bovendien nog dertig dagen rouw in acht te ne men. EEN BLIJVENDE ORGANISATIE NODIG Oost.Vlaamse dagen te Middelburg werden plechtig gesloten Hoge onderscheidingen aan Zeeuwen toegekend Vele genodigden hadden zich Zaterdagmiddag verzameld in de Concert en Gehoorzaal te Middelburg, waar de Gouverneur van Oost Vlaanderen, de heer M. van den Boogaerde de slotzitting presideerde van de Oost. Vlaamse dagen t,e Middelburg. Deze zitting kreeg een byzondere betekenis door de plannen, die aange kondigd werden om het cultureel cont act tussen Oost Vlaanderen en Zee land op een biyvende basis te stellen. In alle toespraken klonk een toon van grote dankbaarheid door over de zo byzonder geslaagde Oost Vlaamse manifestaties. Op het podium hadden plaatsgeno men de dagelijkse besturen van de f>rovincies Oost-Vlaanderen en Zee and en de voornaamste organisato ren van deze interprovinciale cultu rele ontmoeting. REDE Mr. d'HANENS Gouverneur van den Boogaerde opende de zitting en gaf het woord aan mr. G. d'Hanens, lid van de Be stendige Deputatie van Oost Vlaan deren. Spreker constateerde, dat thans de vlaggen van Oost Vlaande ren te Middelburg gestreken worden en dat we nu kunnen overzien wat de veertiendaagse ons gebracht heeft. Wanneer, zo zei de heer d' Hanens alles zo vlug verlopen is, dan komt dat alleen omdat alles zo naar wens is gegaan. De twee weken zyn fees- telyk geweest, de toenadering was geen zinloos woord. Aan beide kan. ten van de gelukkig reeds zo ver vaagde grens is er belangstelling voor die toenadering. De concert- en toneelavonden trok ken volle zalen, de contactdagen heb ben de vruchten afgeworpen, die er van werden verwacht en het bezoek aan de tentoonstelling was groot. Een deskundige verklaarde in dit verband, dat het zeer zeldzaam is wanneer in de eerste week van een kunsttentoonstelling te Brussel de 10.000 bezoekers worden gehaald, welnu dat aantal heeft men gehaald in Middelburg. Spreker hoopte, dat de Oostvlaam- se veertiendaagse ook een stimulans zou zijn om de provincie Oost Vlaan deren te bezoeken. Dat is een factor van groot belang voor onze uitwis- selingspolitiek. Nadat de heer d' Hanens woorden van dank had gericht tot het orga nisatiecomité en allen, die him tijd en toewijding voor de veertiendaagse hadden gegeven, besloot hy met een „Leve Zeeland, leve Oost Vlaande ren". Het Gentse Kamerkoor Crescendo onder leiding van de heer Omer van Puyvelde, bracht daarna vyf liederen van Nederlandse polyphomsten ten gehore. Deze koorzang van een kwa liteit zoals wij in Zeeland niet ken nen werd byzonder gewaardeerd. BLIJVEND CONTACT Voor het provinciaal bestuur van Zeeland sprak de heer A. Schout, die constateerde, dat de Oostvlaamse manifestaties geslaagd waren naar de kwantiteit en dat ze de verwach. tingen hadden overtroffen naar de kwaliteit. Een gedicht van Karei Ledeganck citerend, wees de heer Schout er op, dat Gent ook thans nog groot is. al is die grootheid anders dan in het verleden. Spreker eindigde met de verwachting uit te spreken, dat het contact met Oost Vlaanderen er toe zal meewer ken om Zeeland op cultureel gebied omhoog te brengen. De heer C. Lijnzaad, directeur van de Stichting Zeeland, hield daarna een korte beschouwing over „Ver antwoording en perspectieven". Spreker wees op het enthousiasme en het uithoudingsvermogen, dat Oost Vlaanderen heeft gedemon streerd en zwaaide in het bijzonder lof toe aan de heren dr. A. Vervaec- ke, dr. M. Grijpdonck, E. Famelaer, dr. P. de Ryck, A. Beguin en mej. d' Hanens. Spreker dankte ook de pers en met name de heer G. Ballintijn. Op de vraag, waarom dit alles nu gedaan is, antwoordde de heer Lijn zaad met te verwyzen naar de groeiende eenheid van de volkeren, wy moeten van onder op en met al Vuurgevechten aan grens van Macao. Portugese koloniale troepen slaags met Chinese communisten Aan de grens van China en Macao, een Portugese kolonie op het Chine, se vasteland. 65 km. van Hongkong gelegen, is het Zaterdag tot vuurge vechten gekomen tussen Chinese communisten en Portugese koloniale troepen. Het grensincident, dat aan leiding tot deze gevechten gaf, deed zich voor by een oude poort op de weg, die Macao met het continentale China verbindt. De Portugezen weigerden een ver zoek van de communisten om een prikkeldraadversperring bij de poort een eind achteruit te zetten. De ge moederen raakten verhit en er ont stond een gevecht. De Portugezen stelden onmiddelyk een censuur in. Als gevolg van de vijandelijkheden zyn twee Portugese soldaten gedood. De comunisten zouden zwaardere verliezen geleden hebben Een uit Chinese inwoners van Ma- cao bestaande delegatie is onderhan delingen begonnen over het afkondi gen van een staakt het vuren. Zondag is de versperde grensweg, waarop de moeilijkheden begonnen, weer voor het verkeer opengesteld De dag verliep zonder dat er een schot gelost werd. onze krachten meewerken aan een verenigd Europa. Het plan bestaat thans het denkbeeld werd geopperd door jhr. mr. T. A. J. W. Schorer om 'n ver eniging te stichten voor blijvende be hartiging van de contacten tussen Oost Vlaanderen en eeland. De heer Lijnzaad eindigde met de woorden: „De afgelopen manifestatie was een mijlpaal, wy gaan door!" ONDERSCHEIDINGEN UITGEREIKT Gouverneur M. v. d. Boogaerde richtte woorden van dank tot alle medewerkers. Zeeland telt vele vrien den in België, zo zei hy. Spreker wenste de commissaris der koningin jhr. mr. A. F. C. de Casembroot ge luk met zyn benoeming tot grootof- (Zie slot pag. 2) De Olympische Spelen. Zilver voor Nederland Puck Brouwer heeft Neder land Zaterdag een aangename verrassing bezorgd door op by zonder fraaie wijze in de 200 meter-finale als tweede te ein. digen. Wij hoopten allemaal een beetje op brons, maar Puck maakte er zowaar zil ver van. Ook de Nederlandse dames.estafetteploeg boekte enig succes. Zij plaatste zich op fraaie wijze in de finale, maar daar konden onze meisjes het toch niet bolwerken. Ze wer den zesde. Een afzonderlijke vermelding verdient overigens in dit erelystje onze Marathon loper Janus van der Zande, die op keurige wijze deze monster- wedstryd uitliep en te midden van zeer sterke lopers als vijf tiende eindigde. En dan onze zwemsters: Ir ma Heijting-Schuhmacher en Hannie Termeulen in de finale 100 meter vrije slag. Nel Gar- ritsen in de finale 200 meter schoolslag. De kansen op ere. metaal zyn er weerRika Bruins, Lies Bonnier en Koos- ie van Voorn zyn na aanvan kelijk eervol]e resultaten te hebben geboekt, toch gestrand, evenals onze schoolslagzwem mer Tjebbes, de oud-Vlissln- ger. Voor het overige zijn de Ne derlandse resultaten niet bijster bemoedigendCharité trok zich terug en de prestaties van Smeekens vielen tegen. Onze zeilers kwamen opnieuw zeer matig voor den dag en by de kanovaarders was het niet veel beter gesteld. De waterpolospelers hebben wy voor het slot bewaard om toch weer met iets goeds te kunnen eindigen. Grote over winningen op Argentinië en Zweden geven ons de moed te hopen, dat er ook op dit onder deel misschien een kans op een ereplaats in zit. Mossadeq heeft nieuwe regering gevormd Ghavam naar Irak uitgeweken De herbenoemde Perzische minis ter-president, dr. Mohammed Mossa deq, heeft een nieuwe regering ge vormd. Zaterdag heeft hij zijn nieu we ministers aan de Sjah voorgesteld en Zondag aan de volksvertegenwoor diging. De premier heeft de porte feuille van landsverdediging op zich genomen. Minister van "buitenlandse zaken in het nieuwe kabinet is Hoes sein Navab, gezant van Perzië in Den Haag. De heer Navab heeft verklaard dat zyn voornaamste taak zal zyn het oliegeschil tussen Engeland en Per zië tot een oplossing te brengen. „Ik heb het volste vertrouwen dat 'ik daarin zal slagen als de Britten slechts een beetje goede wil tonen", aldus de nieuwe Perzische minister. De 49-jarige heer Navab is twee jaar in Nederland als gezant werkzaam geweest. Mossadeq heeft inmiddels hei-vormingen aangekondigd in het Perzische kiesstelsel. Hy zal streven naar verhoging van het levenspeil van zijn volk. Het extra-geld, dat zijn regering voor het invoeren van deze hervormingen nodig zal hebben, stelt Mossadeq zich voor te verkrygen door het verlagen der staatsuitgaven en het verhogen der belastingen. NIET GEARRESTEERD. Ghavam es Soeltaneh, de vorige Perzische premier, is niet gearres teerd, zoals aanvankelijk werd ge meld. Te Teheran is van officiële zyde medegedeeld dat Ghavam er Woens dag j.l. in is geslaagd naar Irak uit te wyken. Met behulp van aanhangers is hij er in geslaagd uit Perzië te ont snappen. Op alle eigendommen van Ghavam zal beslag worden gelegd. Deze zullen onder de gezinnen van de slachtoffers van de incidenten van Maandag j.l. worden verdeeld. Prof. Bee! bij de Koningin Uiteenzetting over de stand der Kabinets-formatie (Van onze parlementaire redacteur) Nadat de kabinetsformateur, prof. Beel, Vrijdag met elk van de voorzit ters van de Tweede Kamerfracties van de P v.d.A., K.V.P., A.R.P. en C. H.U. gedurende ongeveer anderhalf uur had gesproken, heeft hij het weekeinde in Nijmegen doorgebracht, teneinde zich eens rustig op de situ atie te bezinnen Hy was niet van plan thuis mensen by zich te ontvangen. Over de gevoerde gesprekken, wel ke een zuiver oriënterend karakter droegen, valt uiteraard op dit ogen blik nog niets te zeggen. Tijdens het weekeinde heeft prof. Beel ten paleize Soestdijk aan H. M. do koningin een uiteenzetting gege ven betreffende de stond der kabi netsformatie. VERWACHT, VRIJ KOUD Veranderlyke bewolking met nu en dan buien. Sommige met onweer. Overwegend matige wind. hoofdzake lijk tussen West en Noord. Vrij koud

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 1