De Olympische Spelen te Helsinki c Nederlands waterpolo-team versloeg Russisch zevental met 3-2 Puck Brouwer plaatste zich in de finale 200 meter FRANSE POSTBODE OP DE FIETS NAAR HELSINKI Helsinki ZATERDAG 26 JULI 1952 PROVINCIALE ZEEUW8E COURANT TOCH NOG EEN KANS OP BRONS Neger Rhodes uit Jamaica Olympisch kampioen 400 meter Het is voor de Nederlandse athletiek in Helsinki Vrijdag toch weer een vreugdevolle dag geworden. Puck Brouwer is er in geslaagd zich in de fi nale van de 200 meter voor dames te plaatsen en de tyd, welke zij in de hal ve finale maakte was zo goed, dat er voor haar zeker kansen op brons in zitten. In haar serie werd Puck eerste in 24.6 seconden zonder dat zij vol ledig behoefde uit te lopen. Dat zij de eerste halve finale, waarin zij was in gedeeld, niet zou winnen, stond natuurljjk vast zodra bekend was, dat zij hierin tegen de Australische Marjory Jackson moest lopen. Maar in de prachtige tijd van 24.3 sec. werd Puck Brouwer toch een uitstekende twee de en daarmede had zy een plaats in de eindstrijd veroverd. Onze athlete liep in de vierde se rie tegen de Frangaise Marcelle Ga- barrus, de Engelse Ann Johnson, de Chileense Adriana Millard en Gra_ viola Ewing uit puatemala, die in de genoemde volgorde achter Puck aankwamen. Daarvoor was Gré de Jongh in de tweede serie reeds uit geschakeld doordat zij vijfde werd in 25.2 sec., achter o.a. de Russische Nadezhda Khnykina, die met 24.3 sec. reeds een nieuw Olympisch re cord vestigde. In de eerste serie van de halve finale startte Puck Brouwer tegen zeer sterke loopsters: Marjory Jackson (Austr.), Daphne Hasenja- ger (Z. Afr.), Sylvia Cheeseman (Gr. Br.) en Evgenija Sechenova (Rusland). Bijna had ze dezelfde fout gemaakt als in de halve eind strijd van de 100 meter, toen zij bij de start te vroeg weg wilde gaan, maar ditmaal kon ze zich juist op tijd herstellen en toen het startschot klonk ging zij fraai weg. De eerste 100 meter liep de Haagse athlete zeer snel, zodat zij bij het uitkom-n van de bocht achter Marjory Jack son lag, maar gelyk met het Zuid- Afrikaanse en Britse meisje. Puck Brouwer liep Daphne voorbij en zorgde er voor, dat ze op de tweede plaats bleef. Onze landgenote liep niet eens uit, hetgeen verdisconteerd werd in haar tijd van 24.3 sec. Op de tribune juichten Theo Saat en Fanny Blankers Puck Brouwer hartelyk toe. Marjory Jackson, die in haar serie reeds met 23.6 sec. het Olympisch record van Fanny Blankers-Koen (24.4) had verbe terd en het wereldrecord van Stelle Walasiewicz (Polen), gemaakt in Warschau in 1935, had geëvenaard, liep de halve finale in 23.4 sec. Deze tijd zal echter waarschijnlijk niet erkend worden, want op de laatste 100 meter hadden de loop sters een sterke wind in de rug De tweede halve finale won de snelle Russische loopster Khnykina gemakkelijk in 24.1 sec. voor Win some Cripps (Gr. Br.) en Helga Klein (Duitsl. In de finale van Zaterdag start Puck Brouwer op baan 2. De Amerikaanse athlete Dolores Wyer werd in de vijfde serie de du- Ee van het trekken van de buiten- aan. Zij hoorde niet, dat de start ongeldig was en liep 100 meter op topsnelheid. Eerst toen begreep zij, dat zij moest stoppen. Direct werd opnieuw gestart, doch 300 meter bleek te veel te zijn. 50 meter voor de finish moest Dolores uitgeput de baan verlaten. Maria Sander (Duitsland) en Shir ley Strickland (Australië) trokken zich uit dit nummer terug, daar zij zich sparen wilden voor de 4 x 10Ö meter estafette. Met de indeling der series zijn fouten gemaakt. Zo kan het gebeu ren dat Mae Faggs (V.S.) uitkwam in dezelfde serie als Winsome Cripps en Daphne Hasenjager. Zij eindigde als derde met de fraaie tijd van 24 4 sec., maar was toch uitgeschakeld. 400 METER HEREN. Hoewel in de twee halve finales van de 400 meter op plaatsing in de finale werd gelopen, ging het hard en noteerden slechts drie van Een terneergeslagen Fanny Blan kersKoen verlaat de baan in het Olympisch Stadion te Helsinki, nadat zy in de finale van de 80 meter hor den voor dames de tweede horde had omgeworpen. de elf lopers een tijd boven de 47 sec. Het snelst was Arthur Wint (Jamaica) met 46.3 sec. Vijf negers, drie uit Jamaica en twee uit de Ver. Staten, terwijl de Duitser Kaaro Haas als enige blan ke het zestal vol maakte, bonden de strijd om de eretitel aan. Na een valse start, van Whitfield, ont brandde een felle strijd, waarin Ge orge Rhoden (Jamaica) zegevierde met zyn landgenoot Herbert Mc Kenley op de tweede plaats, terwijl Ollie Matson (Ver. Staten) als der de eindigde. De Olympische kampi oen en Mc Kenley noteerden de zelfde tijd n.l. 45.9 sec., waarmede zij het Olympisch record van 46.2 sec. op naam van Carr (V.S.), ge maakt te Los Angeles in 1932, en van Wint uit 1948, verbeterden. Toch was het onjuist om op dezelfde mid dag de halve finale en de finale van dit toch zware nummer te verwer ken: Wint, Haas en Whitfield kwa men in de eindstrijd niet meer on der de 47 sec. 3000 METER HINDERNIS De 29-jarige Horace Ashenfelter won op fraaie wijze de 3000 meter hindernis. Voor de eerste maal in de geschiedenis van dit Olympische nummer ging de titel naar een Ame rikaan. Drie en een halve ronde voor het einde nam Ashenfelter de leiding, op de voet gevolgd door Kazantsev (Rusland). De Rus liep de laatste ronden zeer ontactisch, want voortdurend bleef hij pal naast de Amerikaan lopen, hetgeen hem in nadelige positie bracht in de boch ten en bij het nemen der hindernis sen. Bij het ingaan van de laatste, bocht nam Kazantsev de leiding, doch na het nemen van een sloot, struikelde hij en was de strijd voor hem verloren. De Amerikaan spurt te weg en won in 8 min. 45.4 6ec., waarmede hij zijn Olympisch record, met 8 min. 51 sec. in de serie ge maakt, aanzienlijk verbeterde. As. henfelter heeft zo goed mogelijk voor deze wedstrijd getraind, maar bar veel tijd had hij niet gehad. Hij werkt n.l. op het federale recherche bureau, alle lezers van detectiveboeken wel bekend. Hij legde zich pas twee jaar geleden op de 3000 meter hindernis toe, omdat op dat nummer geen Amerikaanse uitblinker was en hij wellicht een kans zou hebben daar voor naar de Olympische Spelen te worden uitgezonden. Ashenfelter is vast van plan met zijn training door te gaan, zolang zijn gezinsleven er niet onder behoeft te lijden. De nieu we kampioen heeft twee kinderen, die graag met hun vader in zijn toch al weinig vrije tijd optrekken. (Vervolg op pag. 6) Fanny blijft nog in Helsinki. Op verzoek van Jan Blankers en Fanny BlankersKoen heeft onze chef de mission, de heer K. J. J. Lotsy, in overleg met het bestuur van het N.O.C. en de chef d'equipe van de athletiekploeg, de heer J. H. Moerman, besloten, dat Fanny Blan kersKoen tot 4 Augustus te Hel sinki zal blijven. Oorspronkelijk was het de bedoeling geweest dat Fanny met de andere leden van de athletiek ploeg op 29 Juli zou terugkeren naar Nederland. Maar de omstandigheden hebben er toe geleid, dat het beter werd geacht, indien onze landgenote nog enige tijd in de Finse hoofdstad zou blijven alvorens naar huis te gaan. Zij, die van de Spelen nog niets had gezien, kan dan ook eens van de tribune af de prestaties van haar te genstanders bewonderen. Basketball-uitslagen. In het basketball-tournooi werden de volgende uitslagen bereikt: Ar gentiniëPhilippijnen 8559, Ver. StatenHongarije 5648, Uruguay Tsjecho-Slowakije 5351, Rusland Bulgarije 7744, MexicoFinland 6648, FrankrijkEgypte 9264, BraziliëCanada 5755 en Chili Cuba 5352. Ver. Staten nog aan de kop De verdeling van de gouden, zilve ren en' bronzen medailles ziet er na 6 dagen als volgt uit: goud zilver brons Ver. Staten 16 9 8 Rusland 14 21 6 Zweden 5 3 1 Hongarqe 4 2 12 Tsjecho-Slowakije 4 11 Frankrijk 3 3 Zwitserland 2 3 4 Australië 2 12 Turkije 2 1 Japan 13 3 Italië 13 1 Jamaica 13 India 1 11 Brazilië 1 1 Nieuw-Zeeland 1 l Zuid-Slavië 1 Argentinië 1 Duitsland 3 3 Iran 2 4 Polen 11 Nederland 1 België 1 Zuid-Afrika 1 Spanje l Finland 5 Groot-Brittannië 5 Denemarken l Venezuela 1 Uruguay 1 De medailles die aan de eerste drie best geklasseerden voor het vederge wicht gewichtheffen werden uitge reikt zijn niet in deze verdeling op genomen. De ceremonie protocolaire van het Olympisch hoekeytournooi. De aan voerders luisteren met hun elftallen naar de volksliederen. Links de Ne derlandse ploeg met aanvoerder Loggere. Zweed Hal! won moderne vijfkamp. Hongarije eerste in landenklassement. De moderne vyfkamp, waarvan Vrijdag het laatste onderdeel (veld loop over 4000 m) werd verwerkt, is gewonnen door de Zweed Hall met 32 pnt. Tweede werd de Hongaar Be- neoek (39 p.), derde diens landge noot Szondi (41 p.). In het landenklassement werd ech ter Hongarije eerste (166), gevolgd door Zweden (182) en Finland (213). De veldloop werd gewonnen door de Amerikaan MacAilhur in 14 min. 20,4 sec. Tweede was de Hongaar Benedek (14.40,9) en derde de En gelsman Percy (14.41,9). Amerikaan Benner kampioen op vrij pistool. In de ochtenduren werd Vrijdag het nummer vrij pistoolschieten ver werkt. Er moesten 60 schoten wor. den afgevuurd op een afstand van 50 meter. De eindstand werd: Benner (V.S.) 553 p.; 2 Leon (Spanje) 550 pnt; 3 Balogh (Hong.) 549 p.; 4 en 5 Mar- tazov en Vajnschtejn (Rusland) 546 p.;6 UUman (Zweden) 543 p. RUSSISCHE KEEPER STOPTE STRAFSCHOT. (Telefonisch uit Helsinki.) Na een sombere Don derdag, is het voor Ne derland in Helsinki een zonnige Vrijdag gewor den. In de eerste plaats is ons waterpolo-zevental er in geslaagd de ge vreesde Russen met 32 te verslaan, wat op zich zelf reeds een uitsteken de prestatie genoemd mag worden. Maar bo vendien heeft Nederland kunnen juichen over Puck Brouwer. Deze kra nige athlete heeft het im mers klaar gespeeld niet alleen haar serie op bij zonder fraaie wijze te winnen, maar bovendien heeft ze zich in de finale geplaatst door achter de wind-snelle Marjory Jackson, die maar weer eens eventjes een wereld record kwam verbeteren, als een goede tweede te eindigen in de uitsteken de t\jd van 24,3 sec. En wie weet slaagt ze er straks in de finale in er nog een bronzen medaille uit te halen. Groot is de kans natuurlijk niet, daarvoor is de concur rentie tè sterk, maar wanneer we in de series en de halve finale ge maakte tijden nagaan, zien we toch, dat Puck tot de vier snelst en be hoorde: Marjory Jackson in de fantastische tijd van 23,4, de Russin Na dezhda Khnykina in 24,1 en dan Puck Brouwer en de Australische Winsome Cripps beiden in 24,3. Het kan dus Er vielen deze dag nog meer grote dingen te no teren, waarvan de strijd op de 400 meter heren wellicht het meest sensa tioneel was. Vijf neger- athleien uit de Ver. Sta ten en Jamaica liepen hier met de blonde Duit ser Haas en het werd een volkomen „zwarte" over winning. Prachtig liepen die jongejis uit Amerika en het was ten slotte Ge orge Rhoden van Jamai ca, die de titel en een nieuw Olympisch record veroverde. Herbert Mc Kenley haa nogmaals peen: weer tweede in dezelfde tijd als nummer één. Dat hij nu het nieuwe record Marathon. Natuiirlijk vroegen de journalisten op de perstribune Zato- pek waarom hij na twee zware wedstrijden op de sintelbaan nu ook nog aan deze monsterrace over keien en asfalt wil deelnemen. En Zatopek's antwoora was verbluffend van een voud: Waarom zou ik op een tribune gaan zitten kijken als ik 42 kilometer kan lopen?" Lopen, lopen en nog DOOR M. J. ADRIANI ENGELS Na een slecht begin, ging het steeds beter Ons Nederlands watcrpoloteam is er in geslaagd een weliswaar kleine, maar verdiende overwinning op het sterke Russische zevental te behalen en zich daardoor te plaatsen in een der groepen van het hoofdtournooi. Het is geen gemakkelijke wedstrijd geweest en onze jongens hebben zelfs met 10 achter gestaan, maar de einduitslag 32 in het voordeel van Neder land leverde toch het bewijs, dat ons team zich niet gemakkelijk laat ont moedigen. De Russen bleken een behoorlijk en stevig team in het water te brengen, flinke knapen allemaal, die als het moet ook een behoorlijke snel heid kunnen ontwikkelen. eerste periode onder zware druk te staan en het was dan ook geen ver rassing, toen Rusland de leiding nam. Door verkeerd overnemen van Bïjls- ma kwam de linksachter Prokopov vrij en met een hard schot opende hij de score. Van Feggelen maakte hier op tweemaal achtereen een doelpunt, maar de eerste maal werd de goal af gekeurd wegens „twee meter" en de tweede keer floot de Zweed voor af zetten van de Nederlandse midvoor. Opvallend was de rust, waarmede de Russen combineerden, terwijl onze spelers nog steeds onbeheerst en slor dig plaatsten en domme dingen de'den bij het overnemen van de vrijliggende spelers. Het was maar goed, dat Van Gelder onder de lat in zo'n uitsteken de vorm stak, anders had het er lelijk uitgezien voor het Nederlandse zeven tal. Langzaam maar zeker kwam er verbetering in de Nederlandse speel wijze. Braasem en Bijlsma kregen nu om beurten gelegenheid uit de verde diging weg te lopen en Van Feggelen had niet meer te klagen over het plaatsen van zijn -ploeggenoten. Treu zelen van de Russische linksvoor Ko- korin stelde Bijlsma in staat hem de bal te ontnemen en er met een snelle rush vandoor te gaan. Met een fraaie drukbal bracht dc Haarlemmer de partijen op gelijke voet (11). Onder grote spanning en luide aanmoedi gingen van de Nederlanders op de tribune verliep de eerste helft. NA DE RUST Na de hervatting begonnen de Russen met hetzelfde spel. De gehe le achterhoede trok, zodra een land genoot zich van de bal had meester gemaakt, mee naai- voren, Van Feg gelen op de twee meter aan zijn lot overlatend. Maar in de Nederlandse verdediging klopte het nu beter en in het bijzonder midachter Nys Kore- vaar speelde een prachtige wedstrijd. Nederland zag dat het kon en ge sterkt in deze overtuiging, geraakten de jongens geheel in hun eigen spel. Ook Bijlsma behoorde, onaanks de schuld, die hij aan het Russische doelpunt had, tot de uitblinkers en met een snelle solo trok hij er op een gegeven moment weer tussenuit. Op zijn nek gezeten door Teplov kwam hij binnen de vier meter-lijn. De Rus viel hem op het moment, dat hij de gehe- natuür- lyk weer tegenwoordig, terwijl een paar treden hoger op de tribune de Russische aanhang een plaatsje had gezocht, begon de wedstrijd, die on der leiding stond van de Zweed Zue- kermann. En het was een slecht be gin. De Nederlandse ploeg was ner veus en vooral in de verdediging wer den in de eerste minuten vreemde en onbeheerste dingen gedaan. De typi sche Russische spelopvatting, die zich ook bij de voetbalwedstrijden openbaart, om voortdurend met alle veldspelers naar de plaats van de bal te trekken, bracht veel verwarring in de Nederlandse gelederen en van het feit, dat Van Feggelen zodoende steeds alleen kwam te liggen, wisten onze jongens niet te profiteren. Het doel van Van Gelder kwam in deze OLYMPISCH LOGBOEK Zatopek: wat doe ik op de tribune als ik ook 42 km kan lopen? met zijn landgenoot Rho den mag delen, kan hem wellicht tot troost strek ken. Maar het is geen goud geworden. George Rhoden zorgde overigens nog voor een komisch intermezzo door direct na zijn overwin ning zich heerlijk lui in het gras voor de tribune uit te strekken en zo in liggende houding te vol doen aan de stormloop van handtekeningjagers. Op de perstribune kwam Donderdag de fa meuze Tsjech Zatopek nog even „buurten". In Londen winnaar van een gouden en een zilveren medaille, maar nu reeds de gelukkige eigenaar van twee gouden plakken anno 1952. En misschien komt daar nog wel wat bij, want Zatopek loopt Zondag ook mee in de eens lopen. Dit is het re cept van zijn training en waarschijnlijk ook wel het geheim van zijn suc ces. Is het eigenlijk niet net als bij onze zeilers, die Donderdag en Vrij dag een vrije dag hadden en toen voor hun ple zier een zeiltochtje gingen maken? Over vrije dagen ge sproken, kent U het ver haal al van die Franse postbode, die 2200 kilo meter is komen fietsen om de wedstrijden in Helsinki te kunnen mee maken? Wij hebben hem gevraagd hoe hij kans had gezien zoveel vrije dagen bij elkaar te krij gen voor dit uitstapje, maar dat bleek heel een voudig. Een heel jaar lang heeft hij elke vrije dag dienst gedaan. Dat leverde hem 52 dagen extra-verlof op en toen is hij drie weken geleden op de fiets gestapt om met een „moyenne" van 170 kilomeier per dag naar Stockholm te komen, waar hij een boot voor Helsinki heeft gevonden. Om zijn kostje te verdie nen en bovendien nog het geld voor de dure entree bewijzen voor de wed strijden een kaartje voor de goedkoopste rang kost hier toch altijd nog, in Hollands geld omgere kend, een gulden of drie- vier werkt hij 's mor gens in de keuken van het uitstekende Franse touristenkamp, waarin in Helsinki honderden be zoekers uit het land van Marianne zijn onderge bracht. En straks zal onze brave facteur weer op zijn fietsje stappen om de thuisreis te ondernemen. Om tot slot nog even op onze Nederlandse ath- leten terug te komen: hoe graag we het ook anders zouden willen, goud zal er ivel niet meer in zit- ten.Zeker niet in de da- mes-estafette, die, nu Fanny is uitgevallen, hier algemeen als vrijwel kansloos wordt be schouwd. Daarvoor is de ze ploeg niet scherp ge noeg in het wisselen. Maar misschien zullen Puck Brouwer en ook Ja nus van der Zande, onze Marathonloper, er toch nog voor kunnen zorgen dat de Nederlandse vlag nog eens voor onze athle tiek in top gaat. Al is het dan maar voor brons. Jubileumwedstriid voor Braasem en Van Feggelen. Cor Braasem, rechtsachter en aan voerder van het Nederlands water- polozevental, en Ruud van Feggelen, de midvoor, vierden Vrijdag een ju bileum. Bedden hebben alle wedstrij den van het Nederlands zevental na de oorlog meegespeeld, hetgeen bete kende, dat zij met deze eerste ont moeting van het Olympisch tournooi, hun 50e interlandwedstrijd speelden. Bloemen namens de K.N.Z.B. en hartelijke woorden, gesproken door ploegleider Planjer, vielen him voor de wedstrijd onder veel bijval van him ploeggenoten en de aanwezige officials oen deel. Equipewedstrijden degen voor heren. Het Olympische schermtournooi werd Vrijdag voortgezet met equipe wedstrijden degen voor heren. Na twee ronden hebben zich in de hal ve finale geplaatst Hongarije, Luxemburg, Italië, Zwitserland, Zwe_ den en Denemarken. wilde schieten, te zwaar aan en Bijls ma kreeg een straf schot toegewezen. De langarmige Russische doelman Gojkhman stopte het schot'echter schitterend en met een numerieke meerderheid voor Nederland speelde het oranjeteam verder. Aanvoerder Braasem was het, die uiteindelijk het overwicht in een doelpunt tot uit drukking bracht. Na snel opzwem- men kreeg hij de bal vrij en met een scherp schot werd Gojkhman versla gen (21). In de volgende minuut vergrootte Nederland de voorsprong, toen Smol en Van Feggelen samen door de Sow- jet-defensie braken en Smol de bal met een listig boogje over de uitge- zwommen doelman in de goal depo neerde. Het was 31 en er waren nog maar enkele minuten te spelen. Ten slotte leidde een van de vele duels voor het doel van Van Gelder tot het uit het water zenden van Korevaar. Mshveniradze voltrok het vonnis van de strafworp op meedo genloze wijze. Het was 32 en met Nederland in het offensief kwam even later het einde van deze ener verende en aantrekkelijke wedstrijd. OVERIGE UITSLAGEN. De uitslagen van de overige op de eerste dag gespeelde waterpolowed- strijden warenHongarijeMexico 13—4, EgyptePortugal 100, DuitslandRoemenië 84, België Zuid-Afrika 65, Zuid-SlaviëAus tralië 10—2, Italië—India 16—1, SpanjeBrazilië 32, Engeland Oostenrijk 43 en ZwedenVer. Staten 5—1. NU TEGEN ARGENTINIË. Onmiddellijk na het einde van de wedstrijd NederlandRusland, die de laatste wedstrijd van deze kwalifica tieronde was. werd geloot voor de herkansingsronde, waarin de verlie zers van Vrijdag uitkomen, en de vier groepen van het hoofdtournooi. Ne derland lootte in de derde groep, welke algemeen als zeer sterk wordt beschouwd. Hierin werden namelijk geplaatst Nederland, Zuid-Slavië, Zweden en Argentinië, dat vrijgeloot had voor de kwalificatieronde. Ons zevental speelt vanavond om half ze ven (Finse tijd) tegen Argentinië. De wedstrijd wordt geleid door de Fran se scheidsrechter Rigal. Het Nederlands zevental komt in dezelfde opstelling uit als tegen Rus land. KLEIN NIEUWS uit De Finse regering heeft aan drie Nederlandse sportofficials onderschei dingen toegekend. De voorzitter van het Ned. Olympisch-Comité, mr. J. Linthorst Homan, kreeg het Olym pisch Kruis van Verdienste le klasse, evenals jhr. L. J. Quarles van Ufford, president van de Int. Hockey-federa- tie. De secretaris van het N.O.C.dr. J. N. van Houten, kreeg het Olym pisch Kruis van Verdienste 2e klasse. De Nederlandse dames-estafetteploeg zal in deze volgorde starten: Gré de Jongh, Puck Brouwer, Nel Buch, Wil ly Lust. Wanneer deze ploeg er in slaagt de wissel goed te nemen, is het mogelijk dat zij zich voor de eindstrijd plaatst. Op 10 Augustus speelt hei Egyp tisch voetbalelftal in Amsterdam in het kader ran de Olympische revan chewedstrijden een wedstrijd tegen een officieus Nederlands elftal. De Nederlandse hockeyploeg ver trekt vanmorgen per vliegtuig uit Hel sinki en komt vanavond op Schiphol aan. Na de eerste dag van het Olympisch tournooi kleiduivenschieten de helft van de 200 schoten was toen verwerkt was de stand: 1. en 2. Liljedahl (Zweden en Aashaes LNoor- wegen) elk 963. 4. en 5. Genereux (Canada), Capek Tsjecho-Slowakije en Holmqvist (Zweden) elk 95 vnt; 6. en 7. Cole (Canada) en Rossini Utalië) elk 94 pnt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 5