Zatopek won na dramatische strijd ook de 5000 meter Helsinki NEDERLANDSE DAMES OP DE LAATSTE DAG ZEVENDE MScuns in een M©le®l©§» 6 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 25 JULI 1952 ECHTPAAR IN HET GOUD Gaston Reiff moest opgeven Wie de Olympische kampioen 10.000 meter, dc Tsjech Zatopek, <r,\jn tweede gouden medaille heeft zien veroveren, zal dat nooit meer ver. geten. ijl tien lopers luidden zich geklasseerd en met uitzondering van Slijkhuis was het sterkste veld van de wereld present. Chattaway, do moedige Engelsma n, nam de leidlug met Reiff op de derde plaats en Zatopek op de 14«. Het werd een langgerekt lint. Als de Tsjocli de tribune passeerde, waar zijn landgenoteu zaten, klonk fel en gescandeerd ,,Za-to-pek, Za-to-pek" door het stadion en als de Duit. ser Schade, die velen als favoriet beschouwden, langs de tribune, waar de Duitse supporters hadden plaats genomen, kwam, klonk het „Scha de, Scha-de." De 1000 meter werden in 2 minuten 47 sec. en op ogenblik nam Zatopek de vijfde plaats in. Schade had de leiding overgenomen van Chattaway, ge volgd door Reiff, Mimoun en Zatopek. Schade versnelde inmiddels het tempo en het was toen reeds dui. dclijk, dat de titel van Olympisch kampioen 5000 meter, aan een van dit vyftal zou komen. Nog twee ronden waren er af te leggen en Schade had toen weer de kop met Chattaway op de hielen, gevolgd door de kleine Mimoun, de kameeldrijver uit de Afrikaanse woestijn, die iedereen als een scha duw bleef Volgen en die bovendien elk tempo gemakkelijk kon draaien. Toen volgde de eerste sensatie. Anderhalve ronde voor het einde liep Gaston Reiff, die geen enkele maal initiatief had getoond, de baan uit en mistroostig liep hij het groe. ne grastapijt op. Op dat ogenblik hatkïen Schade c.s. het tempo ver sneld. hetgeen hem te machtig bleek. De Olympische kampioen van "Londen 1948 op dit nummer schakelde zich zelf uit en van een tweekamp op de laatste meters tussen hem en Zato. pek, kon niets meer komen. De bel voor de laatste ronde klonk, het stadion was één juichende en enthousiaste menigte, die hier een schouwspel kreeg voorgetoverd dat met gemakkelijk meer zal wórden vergeten. Bij het ingaan van die laatste ronde versnelde Zatopek scherp het tempo, hij nam de leiding Nederland-India (Vervolg van pagina 5) De thee had de oranjehemden ken nelijk goed gedaan en evenals in het beg .n van de wedstrijd, wisten zij het spel nu naar de helft van India te verplaatsen. Er was een duidelijke veroetering te constateren in het aanvalsspel. De combinaties in het binnentno werden sneller en gevaar lijker, maar lang duurde dit over wicht niet. Toen de gehele Neder landse defensie bleef staan voor een vermeend geval van shoot, maar de Britse scheidsrechter Allen rustig liet doorspelen, kreeg Dosanjh een open goal voor zich en in het volgende mo ment was het 50. TEGENPUNT Van de middenbully af gingen Kruize en Esser er toen- vandoor. Kruize week naar de rechtervleugel uit, gaf de bal scherp voor het doel en zonder zich te bedenken maakte Esser van de hem geboden kans ge bruik (5—1). Nederland had hiermede alle kruit verschoten. Weer trok het gehele team zich in de verdediging terug en India kreeg vrij spel tot aan de cir kel. Er was nog maar één man, die stand hield en aie voorkwam dat de nederlaag tot in de dubbele cijfers liep. Maar ook Loggere kon niet voorkomen dat Dosanjh nog een keer in de roos schoot. Bij een strafcorner werd de bal tweemaal vergeefs inge slagen, de derde keer was het raak. Nog enkele minuten bleef de achter hoede van het oranje-team tegen de overmacht worstelen. Toen klonk het eindsignaal als een verlossing voor het Nederlands elftal. Voor India was 't echter een sein tot een uitbarsting van grote vreugde. Voor de vijfde achtereenvolgende maal, van 1928 af, was India als Olympisch kampioen uit de strijd gekomen. klein Nieuws uit De Australische hordenloopster Shirley Strickland zal op 10 Augustus in Amsterdam starten, evenals Gaston Reiff en de Amerikaanse loper Arthur Wint. Men hoopt ook de Olympische kampioene 100 meter, Marjory Jack son nog naar Amsterdam te krijgen, maar dit is nog lang niet zeker. Het vierde onderdeel van de moder ne vijf kamp (zwemmen) is Donder dag door de Zweed Hall gewonnen. Tweede werd de Braziliaan Leal Me- deiros, derde de Amerikaan Mc Ar thur. Na vier onderdelen leidt nu Hall (Zweden) met de Hongaren Szondi en Benedek op de tweede en derde plaats. In het landenklassement staat Hongarije bovenaan, gevolgd door Zweden en de Ver. Staten. Woensdag zijn de series gelopen van de eerste en tweede ronde 400 meter heren. Na de tweede ronde zijn nog' acht lopers overgebleven, n.l. Wint (Jamaica, Lavery [Can.), Rhoden (Jam..), Matson [V. S.), Whitfield (V. S.), Geister [Duitsl.), Mc Kenley (Jam.) en Cole tV. S.). De beste tijd werd gemaakt door Wint, die 46,9 sec. noteerde. Behalve Shirley Strickland, Gaston Reiff en diens landgenoot Theys, zul len aan de revanchewedstrijden, wel ke 10 Augustus in het Olympisch Stadion te Amsterdam worden gehou den, o.a. de volgende Amerikaanse athleten deelnemen: Don Laz (pols stok), Stanfield (sprint), Davis [hor den), Whitfield (800 en 400 meter). Cole (400 meter). Ook zal de Ameri kaanse damesestafetteploeg naar Am sterdam komen. over, maar hij kon zich niet van zijn drie concurrenten losnhaken. Schade zette de tegenaanval in bij het uitkomen van de voorlaatste bocht en op 300 meter voor de fi nish had Chattaway de leiding, ge volgd door Schade, Zatopek en Mi moun. Tezamen gingen zij de laat ste bocht in, de strijd was volkomen open. Maar in de bocht zette de Tsjech, nog steeds zwaaiende met hoofd en armen, maar met een prach tige beweging in de benen, de slot- aanval in. Het was of zijn tegen standers stil stonden. Hij stormde naar voren en bij het uitkomen van de laatste bocht had hij de leiding overgenomen. On dat ogenblik stoot te Chattaway, de man, die de moe. digste race van zijn leven had ge lopen, tegen het randje, dat de af scheiding vormt tussen baan en gras tapijt. Hij kwam te vallen en hij was verloren. Zatopek stormde naar de finish, met Mimoun, de eeuwige tweede op de hielen. Schade kon dit machtsvertoon niet meer verwerken en zou waarschijnlijk als vierde zijn geëindigd, indien Chattaway niet zou zijn gevallen. Met enkele me ters verschil ging Zatopels als Olym pisch kampioen 1952 door de finish. Zijn revanche van Londen 1948 was volkomen en bovendien had hij te Helsinki zijn tweede gouden medail le veroverd. Toen de tijd bekend werd, 14 minuten 6.6 sec., bleek, dat het Olympisch record aanzienlijk was verbeterd, maar niettemin is Zatopek nog vele seconden boven het beroemde wereldrecord van Gun- der Haegg, dat beneden de 14 mi nuten grens ligt en tien jaar oud is, gebleven. DE UITSLAG. De uitslag luidt: 1. Zatopek (Tsj. SI.) 14 min. 6 6 sec.; 2. Mimoen (Fr.) 14 min. 7.4 sec.; 3. Schade (Duitsl.) 14 min. 8.6 sec.; 4. Pirie (Gr. Br.) 14 min. 18 sec.; 5. Chattaway (Gr. Br.) 14min. 10.0 sec.; 6. Perry (Austr.) 14 min. 23.6 sec, EN MEVROUW Enkele uren later slaagde zijn echtgenote, Dana Zatopkova, erin de gouden medaille op het nummer speerwerpen te winnen. Het is wel uniek, dat een echtpaar tijdens de zelfde Olympische Spelen en dan nog op dezelfde dag Olympisch kampioen wordt. In de kwalificatie-ronde had Aleksandra Chudina (Rusland) het Olympisch record verbeterd tot 46.11 m. In de eerste worp van de finale wierp mevrouw Zatopek de speer 50.47 m. ver, zodat net record We- Csermak slingerde de kogel over de zestig meter. Wereldrecord verbeterd. De Hongaarse kogetslingeraar, Jozsef Csermak, leerling van de we reldrecordhouder Imi'e Nemeth, had de laatste maanden zuike goede re sultaten geboekt, dat Hongarije gro te verwachtingen van hem koester de. Csermak heeft zijn aanhang niet beschaamd. In de kwalificatieronde begon de Hongaar reeds het Olym pisch record, dat met 56.49 op naam van Hein (Duitsl.) stond, te verbe teren tot 57.20 m. In de finale slin gerde hij met zijn eerste beurt de kogel 58.45 m. ver en drie beurten later overschreed hij als eerste ath- leet ter wereld de 60 meter en ver beterde met 60.34 meter het wereld record van zijn leermeester, dat sinds 1950 op 59.88 meter stond. Nemeth, die in Londen 1948 de ouden medaille won, kon nu de ronzen in ontvangst nemen met een worp van 57.74. Het zilver was voor de Duitser Storch, die de kogel 58.86 meter weg slingerde. DILLARD. Harrison Dillard heeft na vier jaar genoegdoening gekregen. Immers zijn vorm was in 1948 zo uitstekend, dat hij in dertig horden.wedstrijden geen nederlaag had geleden, doch bij de selectie wedstrijden voor Londen, werd hij slechts vierde en werd toen dus voor dat nummer niet uitge- zoqden. Hij wist echter op de 100 meter een zeer fraaie tjjd te note ren, zodat hij op de sprint te Lon den uitkwam en zelfs op de gouden medaille beslag legde. Maar zyn nummer was de 110 m. hordenloop. Bij de selectiewedstrijden, welke eind Juni te Los Angelos werden gehou den. werd hij eerste en te Helsinki heeft hij de hoogste titel behaald, door in de finale als eerste door de finish te gaan in de nieuwe Olym pische recordtijd van 13.7 sec. Twee de werd de Amerikaan Davis (zelfde tijd) en derde weer een Amerikaan, Barnard, voor wie 14.1 sec. afge drukt werd. GEEN AMERIKAAN. Zestien athletieknummers zijn bfj de heren reeds beslist. Elf daar van zjjn gewonnen door Amerikaanse athleten. Het is wel vermeldenswaard, dat op één nummer, waarvan gis teren de series zijn gehouden, geen Amerikaan zich in de eindstrijd had geplaatst. Bij de 10 km. snelwande len werd n.l. een Amerikaan gedis kwalificeerd en in de tweede serie eindigde de andere Amerikaan se deelnemer als laatste met twee ronden achterstand op de winnaar. De Rus Junk wist in zijn serie een tijd te noteren van 45 min. 05.8 sec., een verbetering van het Olympisch record van 45 min. 13.2 sec. van de Zweed Mikaelsson. derom werd verbeterd. In de volgen de worpen kon zij die afstand niet meer bereiken, maar het was ge. noeg voor het Olympisch kampioen schap, Aleksandra Chudina won haar tweede Zilveren medaille (Woensdag werd zij tweede bij verspringen) met haar laatste worp, 50.01 m,, terwijl haar landgenote Elena Gorchakova derde werd met 49.76 m. Dans en tambourijn bij India.Holland Aanvoerder Loggere „Hel was verdiend". Toen kort voor het begin van de hockey-wedstryd NederlandIndia de Nederlandse zwemploeg op de tri bune de yell „Holland spreekt een woordje mee" aanhief, kwam hier prompt een antwoord van Indiase supporters op. Met handgeklap en tambourijngerinkel hieven zij een monotoon en gescandeerd lied aan en tegen die muzikale begeleiding kon den de Hollandse meisjes niet op. Maar toen verscheen op mysterieuze wijze in de Hollandse kolonie ook een tambourijn en tienvoudig werden de donkere en getulbande lieden toen overstemd. Dit was het enthousiaste begin van de strijd, doch naarmate de tijd verstreek werd het stiller in de Nederlandse hoek en rinkelde de tambourijn steeds wilder aan de an dere zijde. En aan het slot stormde een uitgelaten schare Brits-Indiërs het veld op, mannen met kleurige tulbanden en vrouwen in statige lan ge gewaden. In hun rondedans wer den de Brits-Indische spelers fneege- noraen, nauwelijks bekomen van de felle strijd. De warmste omarmingen golden de fenomenale aanvoerder „babu" Sing, die ternauwernood zijn ongeschoeide voeten veilig kon stel len voor de wild trappelende benen van zijn bewonderaars. „Verdiend gewonnen" was het com mentaar van aanvoerder Dick Log gere. De eerste twee doelpunten wa ren voor ons vrij ongelukkig, vooral het tweede, waai* ik zelf een handje aan mee heb gewerkt Maar de Brits- Indiërs spelen nu eenmaal beter dan wij." Uiteraard was de stemming in de Nederlandse kleedkamer niet uitbun dig na de wedstrijd, maai- langzaam aan haalde ieder toch in een hoekje de zilveren plak te voorschijn en rea liseerde zich toen waarschijnlijk eerst, dat een tweede plaats in dit zwaar bezette hoekey-tournooi toch wel een uitermate fraai resultaat is. En toen voor de eerste keer by deze Spelen de Nederlandse vlag aan een Olympische mast gehesen werd en de oranjehemden met de Brits-Indiërs, en de Engelsen in de houding voor de tribune stonden, was er weer een roemrijke blaxlzijde geschreven in de geschiedenis van de Nederlandse hockeysport. HongarijeTurkije 71. In de kwarteindstrijd heeft het Hongaarse voetbalelftal met 71 gewonnen van Turkije. De overwin ning van de Hongaren was geheel volgens de verwachtingen. De supe. rioriteit van de overwinnaars stond bij voorbaat vast en is gedurende de gehele wedstrijd gedemonstreerd. De 20 ruststand was geflatteerd voor de Turken. Dat kwam na de hervatting uit, want toen scoorden de Hongaren vijf maal, waartegen over Turkije slechts één doelpunt kon stellen. Ook de Hongaren heb ben zich door deze overwinning in de halve eindstrijd geplaatst. HOCKEY India tegen Europees elftal. OP 2 AUGUSTUS IN AMSTERDAM In het Olympisch Stadion te Am. sterdam zal Zaterdag 2 Augustus een hockeywedstrijd worden gespeeld tussen de Olympische kampioen In dia en het Europees elftal. Onmiddellijk na afloop van de fi nale te Helsinki tussen Nederland en India werd het elftal, dat Euro pa zal vertegenwoordigen, door de voorzitter van de F.I.H., onze land genoot jhr. L. J. Quarles van Ufford. bekend gemaakt. De samenstelling is als volgt: Doel: Van Leer (België); achter: Dubois (Belg.) en Drijver (Nederl.); midden: Cockett (Gr. Br.), Loggere (Ned.) en Robinson (Gr. Br.); voor: Nunn (Gr. Br.), Esser (Ned.), Krui- 2e (Ned.), Conroy (Gr. Br.) en KIimik (Polen). Het meespelen van Klimik is nog niet geheel zeker. Wanneer hij niet zal kunnen uitkomen, zal de links buitenplaats worden bezet door de Duitser Rosenbaum. 4 rtvertp.nt.ip AMERICA'S BÉST TOBACCOS HET GYMNASTIEKTOURNOOI Rusland behaalde de Olympische kampioenstitel. Zoals werd verwacht, heeft onze danies-gymnastiekploeg het er by de ge reedschapsoefening veel beter afgebracht dan op de andere acht nummers van de negenkamp. Indien Toetie Selbach niet tydens de oefening een knots had laten vallen, zouden onze dames misschien zelfs de derde prys hebben behaald, die nu met 71,60 pnt." voor Hongarije was. Nu werd Nederland zevende met 70,0 punten. Daar staat echter tegenover, dat Toetie lang niet de enige was, die zo'n tegenslag had. Finland, dat vijfde werd, zou eveneens hoger geklasseerd zyn, indien niet een van de Finse meisjes een knots had laten vallen, en Duitsland, dat een sublieme oefening met springtouwen vertoonde, rhyth- miseh af, bleef slechts vierde, deels omdat twee der rondzwaaiende touwen elkaar even raakten. Opze ploeg kwam als 16e en laatste aan de beurt. De meisjes maakten een uitstekende indruk. Men zag hier de Nederlandse dames voor 't eerst rus tig en beheerst, vol zelfvertrouwen en zonder zenuwen, werken. Het enige dat misschien op de oefening zou kunnen worden aangemerkt was, dat ze vrij eenvoudig was. Daardoor bleef zij, voor zover het de moeilijkheids factor betrof, bij sommige oefeningen der andere ploegen iets ten achter De meisjes marcheerden op achter vlaggedrager en reserve van de ploeg Truida Heil-Bonnet. terwijl Dies Jan sen op de piano „Wij willen Holland houden" speelde. De oefening wero uitgevoerd op de door Dies Jansen gespeelde „Valses sentimentales" van Schubert. Nadat Toetie Selbach een harer knotsen had laten vallen, werk te zij ongeveer 45 seconden met één knots door. Toen ze bij een rondedans weer langs de op de grond liggende knots kwam, raapte ze die zo snel en handig op, dat het nauwelijks opviel waarvoor 't opgeluchte publiek haar met een applausje beloonde. De oefening was ontworpen en in gestudeerd door de chef d' equipe mej. N. Verhoeff. Deze toonde zich wel enigszins te leurgesteld over het feit. dat onze da mes er niet in geslaagd zijn zich in de „middenmoot" te plaatsen. Bepaald ontevreden was zij overigens over de lage waardering van de jury voor de knotsoefeningen. JURY NIET EERLIJK? ,,De politieke strijd tussen West en Oost was voelbaar", zo zei ze. „Ik ben niet de enige, die over de sportieve sfeer allerminst tevre- 9 Een 36-jarlge mijnwerker uit Vaals is in een Belgische mijn bij Luik door val lend gesteente getroffen en gedood. 9 Door een botsing tussen twee Brazili aanse vliegtuigen zijn 18 personen om gekomen. Het ongeluk deed zich voor in de omgeving van Recife, 9 Op Texel >s ongeveer 2 H.A. duin verbrand. Perso neel van de Rijkswaterstaat wist het vuur spoedig te stuiten. De „Drome daris', het model op een derde van de ware grootte van h-t schip, waarmede Van Riebeeck in 1652 landde en dat ge bruikt werd tijdens de feestelijkheden te Kaapstad, zal niet worden gesloopt Het schip wordt gestationneerd op het vlootstation te Gordonsbaai en zal wor den gebruikt voor opleidingsdoeleinden 9 De gemeenteraad van Amsterdam heeft het midden-Damterrein kosteloos Floret-titel voor Frankrijk De Fransman d'Oriola heeft het Olympisch kampioenschap floret- schermen behaald. De Italiaan Man- giarotti werd winnaar van de zilveren medaille en zjjn landgenoot Di Rosa kreeg de bronzen. beschikbaar gesteld voor de oprichting van het nationale monument. 9 Er is een instituut opgericht voor de financiering van aanleg en verbetering van de hoofd verkeerswegen in Europa. Deze wegen zullen met een gezamenlijke lengte van 54.000 km. ongeveer 20 landen doorkrui sen. 9 Een Amerikaanse piloot is er in geslaagd zijn hefschroefvliegtuig vlak Dij een MIG-straalvliegtuig van de Noorde lijken in Korea op de grond te zetten, de MIG met behulp van handgranaten in stukken te doen springen en deze stuk ken in zijn hélicoptère mee terug te ne men naar de linies der geallieerden, Meer dan vijftig jagers vergezelden het hef schroefvliegtuig op deze expeditie. 9 Op l September a.s. zal het C.N.V een buitengewone algemene vergadering houden ter behandeling en vaststelling van een nieuw sociaal politiek program, waarvan een concept aan de aangesloten organisaties is toegezonden. 9 Door een ontploffing in een springstoffenfabriek In Brazilië zijn 9 arbeiders omgekomen 9 Te Tehachapl, het stadje in Californië, dat in het begin van deze week door een aardbeving geteisterd werd, zijn Donder dag opnieuw krachtige aardschokken waargenomen. den is. Van Duitsland, van Zuid. Slavië en van Frankrijk heb ik de zelfde klachten gehoord. De jury was niet objoectief. Iedereen heeft kunnen zien hoe de juryleden van de landen achter het „IJzeren Gor dijn" veel te hoge waarderingen ga ven aan de eigen landen. Dit heeft automatisch tot hef drukken der re sultaten van de West-Europese lan den geleid. Andere juryleden konden zich tegen deze psychologische druk niet handhaven. Door de talrijke supporters der Oostelijke landen werd door hun hin derlijk gejuich bij ieder turnstertje uit hun landen druk op de jury uit. geoefend. Om nu nog maar niet te praten van de fluitconcerten, die telkens door de zaal schalden als de supporters meenden, dat er een te lage waardering uit de bus kwam voor een hunner turnsters." Over de Nederlandse meisjes zelf was mej. Verhoeff overigens tevre den. Zij hebben vrij constant ge werkt. sommigen iets beneden haar kunnen, Ze hebben pech gehad met de brug en pech met de gereed schapsoefening. Maandenlang had geen der meisjes een knots laten vallen; nu gebeurde dat juist op het moment, dat hetniet mocht. EINDKLASSEMENT In het eindklassement werd Rus land natuurlijk eerste en dus Olym pisch kampioen met 527,03 punten, ge volgd door Hongarije (520.26 punten op de tweede plaats en Tsjecho-Slo wakije (503,32 punten) als derde. De Nederlandse damesploeg steeg door het goede resultaat van deze laatste dag nog één plaats in het al gemeen klassement. Nederland werd 14e (473.02 pnnten) met de Ver. Sta- ten en Engeland achter zich als 15e en 16e. In het ploegenklassement van het laatste nummer (gereedschapsoefe ning) bezette Zweden met 74,20 pun ten de eerste plaats, gevolgd door Rusland (73 punten) en Hongarije (71,60 punten). Theoretisch was het voor een Olym pische turnster mogelijk bij het da- mestournooi 7 medailles te winnen: de eerste als lid van de bekroonde ploeg, de tweede als lid van het acht- tal. dat de gereedschapsoefening uit voert en daarvoor een prijs wint, de derde, vierde, vijfde en zesde indivi dueel voor de beste prestaties resp, aan brug, op de evenwichtsbalk, bij de vrije oefeningen en het paardsprin- gen en de zevende en laatste voor de beste totale prestaties op deze vier onderdelen. Het Russische meisje Gorokhovska- ja, de beste niet alleen van de Rus sische ploeg, doch van alle 135 deel neemsters uit de 18 landen, die aan het tournooi deelnamen, heeft bewe zen, dat het winnen van 7 medailles ook in de practijk mogelijk is. Zij kreeg twee gouden en vijf zilveren medailles. Haar landgenote Botcha- rova kreeg 2 gouden en 2 zilveren medailles. De Hongaarse Agnes Ke- teli één gouden, één zilveren en drie bronzen. j Het wereldgeoeuren Egyptische revolte Het js nu wel duidelijk, dat de ach tergrond van de militaire revol te, welke zich deze week in het land van koning Faroek heeft vol trokken, in hoofdzaken gezocht moet worden in een ernstige ontevreden heid in legerkringen over de gang van zaken in de opperste legerleiding. Met name schijnt het de controverse tussen de massa der officieren ener zijds en het opperbevel en de hoge ambtenaren van het ministerie van landsverdediging anderzijds te zijn geweest, die reeds wekenlang bin- neskamers aanleiding heeft gegeven tot tamelijk hoog-lopende twisten. Ruim een week geleden bereikten de ze twisten een hoogtepunt ujdens een bijeenkomst van de Egyptische offi ciersclub in Cairo, toen men daar een nieuw bestuur moest kiezen. De onte vreden leden stemden op generaal Na- guib, de man, die nu in militair op zicht de touwtjes in handen genomen heeft, maar veldmaarschalk Haidar Pasja, de opperbevelhebber der Egyp tische strijdkrachten en als zodanig ook ere-president van de officiers club, wist de verkiezing van generaal •Naguib, welke reeds een feit gewor den was, weer ongedaan te maken. Vanzelfsprekend tot grote woede van diens aanhangers. Uit dit vereni gingsconflict schijnt de groepering te zijn ontstaan, welke nu verantwoor delijk moet worden gesteld "oor de greep naar de macht van Naguib. Merkwaardigerwijs valt in de jong ste gebeurtenissen een opval lende overeenkomst aan te wy- zen met hetgeen zich eveneens in de laatste dagen in Perzië heeft af- gesepeld. Ook daar kwam het in een tamelijk „vlot" tempo tot regerings wisselingen, waarbij het conflict tus sen Mossadeq en de Sjah in wezen ging om de militaire macht. Aanvan kelijk wilde de Sjah Mossadeq deze onthouden, maar onder de dwang van de omstandigheden d.w.z. de door Mossadeq's aanhang veroorzaakte rel letjes en protestacties heeft hij ten slotte toch moeten zwichten. Mossa deq is wéér premier geworden en „al le meningsverschillen tussen hem de Sjah zijn nu uit den weg geruimd" luidt het in de officiële berichtgeving. En men behoeft er natuur 1 ijlt niet aan te twijfelen wie ten slotte zyn zin heeft gekregen. Ook in Egypte wordt nu een rege ring gevormd, welke meer zeggen schap over het leger heeft dan in de afgelopen periode het geval is ge weest. Of om het nauwkeuriger te zggen: het leger vormt een regering welke het in staat moet stellen zich min of meer los te maken van het hof en die hoge ambtelijke kringen, welke de eigen particuliere belangen wel eens boven het landsbelang stelden. De belangrijkste eisen van het le ger, welke door de nieuwe premier na. tuur lijk prompt worden ingewilligd, betreffen een wijziging van het Egyp tische opperbevel, waaronder ontslag aan de opperbevelhebber, veldmaar schalk Haidar Pasja, en diens staf chef, verder een algehele verandering van de samenstelling van de militai re aankoopcommissie, tegen welker handelingen in de Palestijnse oorlog ernstige bezwaren bestaan, en de ze kerheid, dat de militaire begrotingen niet zullen worden verlaagd. Reeds van de voor-vorige premier, Sirry Pasja, was bekend, dat hij wist, dat zich in officierskringen een ernstige toestand ontwikkelde. Toen het hem niet gelukte de man zij ner keuze door koning Faroek tot mi nister van oorlog te doen benoemen, gaf hij er de voorkeur aan af te tre den. Op hem volgde Hilaly Pasja en na deze komt thans dus Maher Pasja die zelf ook de voorganger van Sir ry Pasha was aan de beurt. Deze thans 68-jarige premier trad in 1945 uit de Wafdistische partij en stichtte toen het Egyptisch front. Na het af treden van 'de Waf disten in Januari van dit jaar, vormde hij zijn onafhan kelijke regering en ook thans mag men aannemen, dat zijn kabinet zal bestaan uit politiek onafhankelijke fi guren, die geacht kunnen worden het vertrouwen van het volk en het leger te bezitten. Maher Pasja's vorige regering is gevallen toen bleek, dat zij toch niet krachtig genoeg was om in Egypte met enig succes de bezem tegen de corruptie en andere wantoestanden te hanteren. Zal hem dit nu wèl geluk ken. Dit blyft natuurlijk een open vraag, maar de premier zelf schijnt er nóg al moed op te hebben, getuige zijn uitlating, dat hij „zeer goede hoop heeft dat het legervraagstuk op dusdanige wijze kan worden opgelost, dat hierdoor het welzijn van het land verzekerd zal zijn". Wij wachten intussen af ATHLETIEK Staf Dobbelaere naar Brussel. De bekende Marathon-athleet, Staf Dobbelaere uit Schoondrke, zal Zon dag 27 Juli in Brussel deelnemen aan atletiekwedstrijden van de Ko ninklijke Belgische Athletiekbond. Hij zal in de tweede categorie uitko men tegen de 1500 ....terloper Huyle- broeck uit Vlierzele, op het ogenblik een van België's sterkste troeven op deze afstand van wie hij bij de wed strijden van Marathon in Schoondijke op Zondag 20 Juli, na een uiterste krachtsinspanning met een kleine voorsprong wist te winnen. VOETBAL Oost-Duitsland en Indonesië werden lid van de F.I.F A. Op het congres van de F.I.F.A., dat Donderdag in Helsinki begon, is be sloten Oost-Duitsland tot de interna tionale voetbal-organisatie toe te la ten. Ook Indonesië, Ceylon, Singa pore, Vietnam, Ethiopië en Zuid-Afri- ka werden tot het lidmaatschap toe gelaten. Toen over Oost-Duitsland moest worden gestemd, stemde West- Duitsland blanco. Wanneer de eenheid van Duitsland weer tot stand zou ko men, kan natuurlijk maar één Duitse voetbalbond lid van de F.I.F.A. zyn. GEWICHTHFFFEN Oost-Duitsland geen lid van gewichtsheffers-organisatie. Op het in Helsinki begonnen con gres van de F.I.H.C., de internatio nale organisatie der gewichtsheffers werd na een uitvoerige discussie met 15 tegen 12 stemmen besloten Oost- Duitsland niet toe te laten. De aan vragen van Indonesië, Ecuador en Spanje werden ingewilligd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 6