MIMES EEN VRIJE MIDDAG PER WEEK IN HET WINKELBEDRIJF INTER SCALDES" ORGANISEERT DE „18 UUR VAN ZEELAND" Oost- Vlaamse Almanak NIEUW AARDAPPELKOELHUIS TE SINT ANNALAND GEREED COMMISSARISSEN DER KONINGIN VERGADERDEN IN MIDDELBURG 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 25 JULI 1952 EEN PROBLEEM TE VLISSINGEN. De meningen zijn verdeeld tussen Dinsdag- en Maandagmiddag. De VUldngse middenstand worstelt voorzover ze althans winkelbe drijven exploiteert met een moeilijk probleem. Men wil zoveel mogelijk een vrije middag per week hebben, zowel voor de winkelier als voor zijn personeel. Daarby dienen uiteraard de belangen van het kopend publick en ook de eigen belangen ontzien te worden en daarin zit de moeilijkheid. De eigen belangen van de winkeliers liggen niet gelijk. Ook is thans opnieuw gebleken uit een enquête, die de Vlissingse mid denstandscentrale hield en waarbij elke winkelier op een formulier z'n wensen kenbaar kon maken. Van de meeste winkelbranches is thans bekend hoe men zich de vrije halve dag denkt. De enquête-commissie, onder lei ding van de heer P. Labruyère, ver werkte de binnengekomen antwoor den in een statistiek je. Daaruit blijkt, dat in de textiel branche 68 der winkeliers wil slui ten op Maandagmiddag, 26 op Maandagmorgen en 6 geen halve- dagslultmg wil. In de schoenhandel sprak 50 zich uit voor de Maandagmiddag, 37 voor de Maandagmorgen en 13 te gen elke sluiting. De sigarenwinkeliers wensten voor 75 een Dinsdagmiddagsluiting en voor 25 geen sluiting. Overigens wilden allen indien er een halve dagsluiting zou komen daarvan ontheffing van half Mei tot half Sep tember. De bloemisten waren het onder elk aar eens, dat de Dinsdagmiddag voor hun bedrijf de aangewezen sluitings middag was. Het horlogeriebedrijf was 100 voor de Maandagmiddag. De kruide niers waren in grote meerderheid (98%) voor de Dinsdagmiddag. De kappers en de slagers wilden alge meen de bestaande Maandagmiddag sluiting handhaven. Van de drogisten sprak 80 zich uit voor de Maandag middag en 20 voor de Dinsdagmid dag. Met daarbij echter ontheffing van de sluiting voor de maanden Juni, Juli en Augustus. Van de boekhandel was 70 voor de Dinsdagmiddag, 30 wilde geen sluiting en allen wil den bij een verplichte sluiting toch ontheffing voor de maanden Juni, Ju li en Augustus. GEEN SLUITING. Er waren tenslotte nog een aantal branches, waarin men niet tot een uitspraak kon komen, omdat de slui tingskwestie daar wel bijzonder moei lijk lag. Van de bakkers is in meerderheid geen voorstel tot invoeren van een halve-dagsluiting te verwachten. Ook de fotografen staan er afwijzend te genover en datzelfde geldt voor nog enige groepen winkeliers. De enquête heeft tenslotte uitgewe zen, dat er geen eenstemmigheid be staat over de keuze van de sluitings middag. Voor sommige branches is de Maandagmiddag de beste en voor an dere groepen de Dinsdagmiddag Zo dra de gegevens van de enquête volle dig verwerkt en bestudeerd zjin zal het bestuur van de Middenstandscen trale overleg plegen met B. en W. PER 1 OCTOBER A.S. Het is namelijk zó, dat ingevolge de nieuwe Winkelsluitingswet die 1 Oc tober a.s. in werking treedt en waar bij alle thans bestaande regelingen vervallen, door de gemeenteraden een regeling voor de verplichte winkel sluiting kan worden getroffen. Van deze bepaling zou de Vlissingse ge meenteraad gebruik kunnen maken om een verplichte halve-dag-sluiting voor te schrijven. Wanneer de gemeenteraad bij de vaststelling van deze verplichting re kening zou houden met de verlangens van de middenstand dan zou er bran- che-gewyze verschil gemaakt dienen te worden tussen bedrijven die op 'Maandagmiddag en andere die op Dinsdagmiddag willen sluiten en ten slotte zou nog een aantal branches geen verplichte sluiting krijgen. Enorme drukte op Vlissingen- Breskens Onafzienbare rijen auto's in Vlissingen en Breskens. De drukte op het veer Vlissingen— Breskens is Donderdag opnieuw bij zonder groot geweest. Reeds om 9 uur 's morgens vormde zich te Bres kens een giote file, die steeds groter werd en die omstreeks half 11 tot ver buiten Breskens reikte. Hoewel met drie boten werd gevaren slaagde men er pas 's avonds om zes uur in van Breskens te vertrekken zonder dat er wagens op de kade achterbleven. Men kon echter niet verhinderen, dat er in de loop van de dag ettelijke automo bilisten in Breskens besloten terug te keren. Van de zijde der stoomboot diensten werd gedaan wat maar enigszins mogelyk was. In Vlissingen begon de drukte 's middags om ongeveer vier uur. Ook hier ontstond een lange file, die zich omstreeks zeven uur uitstrekte tot aan de kolenlosbrug bij de P.Z. E.M.-centrale aan de Koningsweg. By het kruispunt KeersluisPaul Krugerstraat had de politie met na me bij het uitgaan van de „Schelde" handen vol werk om het verkeer in goede banen te leiden. Ook moest er bijzondere aandacht worden besteed aan het vrijhouden van de Keersluis brug en het geleidelijk doen aanslui ten van de dubbele rn auto's op de Koningsweg aan de file op de Prins Hendrikweg. Bovendien moest het verkeer voor de boot, dat uit de rich ting Middelburg kwam gedurende enige tijd via Paul Krugerstraat en Singel worden omgeleid, teneinde op de Koningsweg geen opstopping te te verkrijgen. De commissaris van politie te Vlissingen, de heer C. v. d. Mark, leidde persoonlijk de groep van de verkeerspolitie, die zich met een en ander belastte. De algemene indruk was, dat het ditmaal de drukste dag in de historie van de provinciale veren is geweest. NIEUW SPORTEVENEMENT. Betrouwbaarheidsrit van 500 km. door Zuid-Beveland en Walcheren. Zaterdag en Zondag, 2 en 3 Augustus a.s. zullen motorrijders en automo bilisten achttien uur lang door Walcheren en Zuid-Beveland toeren om in een betrouwbaarheidsrit over ca. 500 km. hun prestaties te meten. Zoals bekend is het de jonge Motor- en Autoclub „Inter Scaldes" v. elke dit voor ons land nieuwe evenement organiseert. - PAP- EN SOEPETERS Op deze ten einde spoedende hoog tijdagen van Belgisch-Zeeuwse ver broedering is steeds weer opnieuw ge bleken, hoeveel wij Zeeuwen gemeen hebben met de gelukkigen, die in Oost-Vlaanderens fiere steden en schone landouwen hun huis en haard mogen bezitten, hoeveel deugden, on deugden en eigenaardigheden ons ge meenschappelijk erfgoed zijn. Zo zal ieder, die het m genoegen heeft met Oost Vlamingen de voeten onder één tafel te steken, ontdekken, dat zij van culinaire geneugten net zo min afke rig zijn als wij. Deugd of ondeugd? Gezelle kan nu wel zeggen: „Die wei nig eet en weinig drinkt, die is het die zijn lusten dwingt", maar ge moet er eens op letten: flinke smikkelaars zijn altijd heel gezellige Heden, mét wie het goed kersen en al het ovrige eten is. Trouwens, wij maken ons sterk, dat Gezelle zelf ook niet afkerig is geweest van zijn natje en zijn droogje. Zeeuwen en Oostvlamingen hebben ook de typische plaatselijke bijnamen gemeen, waarvan de oorsprong veel al door de sluit r van de geschiedenis verborgen wordt gehouden. En uit de Oostvlaamse bijnamen spreekt weer die voorliefde voor wat geurt in de part en tintelt in de fles. Prof. de Key- ser doet dat in bet jongste nummer van het Zeeuws T jdschrift uit de doe ken en hij onthult daarbij, dat de be woners van de Noordelijke Schelde- oever bekend staan als papeters en hun buren aan de andere zijde van het water honen als soepeters. De op somming, die prof. Keyser geeft, lijkt wel op de index van een kookboek. Er zijn daar in Oost-Vlaanderen kie- kenfretters en rapenbraders, schinkel eters en hespeneters, taatjespapeters, bon enk lakkers en mosseleters, schee- weieters en appeltrotters, smeerkoek- eters, sirooplekkers en jeneverdrin- kers. Namen, waarin niet alleen de voorkeur van een plaatselijke gemeen schap is te ontdekken, maar waaraan ook een snufje Vlaamse humor niet ontbreekt. Als ge in Oost-Vlaanderen mocht komenwijdt dan uw aandacht aan keuken en kelder, want ook de liefde voor dit gewest gaat, ten dele althans, door de maag. Én trekt u dan voor één keer eens niets aan van wat Ge zelle beweerde. Terwille van die jon ge kiekens, die smeuïge taatjespap en die tong-strelende smeerkoek, terwil le van die liefde... De organisatoren zijn op dit idee gekomen, naar aanleiding van het ge reed komen van het landelijk regle ment van de K.N.M.V. voor dergelijke ritten. Tot dusver had iedere club zijn eigen wedstrijd-reglement, hetgeen uiteraard voor deelnemers uit andere delen van het land vaak moeilykhe- den opleverde. Nu een en ander is ge regeld, had „inter Scaldes" *anvan- kelijk het plan een 24-uursrit van het Zuiden te organiseren, welke geba seerd zou zijn op het nieuwe regle ment. In verband met de hoge kosten welke hieraan verbonden zijn, heeft men dit plan voorlopig terzijde gelegd en voor dit jaar de organisatie van een 18 uursrit ter hand genomen. Daar het een vrij zware rit zal wor den. waaraan slechts goede wedstrijd rijders zullen deelnemen, verwacht men geen honderden inschrijvingen. Wanneer een 50-tal rijders zich aan meldt, zal men tevreden zijn. Zaterdagsavonds om 7.01 uur zal de eerste rijder te Goes starten voor het eerste traject, een kaartleesrit van ca. 75 km. met Kapelle als finish. Des avonds om 10.01 u. vertrekt daar weer de eerste deelnemer voor een oriënteringstraject bij nacht van ca. 150 km. Evenals het eerste traject zal ook deze nachtrit vrij eenvoudig worden gehouden. Tussen 2 en 4 uur 's nachts worden de deelnemers aan de finish op het Molenwater te Mid delburg verwacht. Vandaar wordt om 4.01 uur gestart voor het zwaarste traject van deze wedstrijd, een oriën- teringsrit bij dag over 175 km. door Walcheren en Zuid-Beveland. Op dit traject waarin verschillende moeilijk heden worden verwerkt, zal de groot ste aandacht van de deelnemers wor den gevergd. Deze rit eindigt te Le- wedorp, waar tenslotte om 10.01 uur voor de eerste deelnemer het start sein wordt gegeven voor het ,aatste traject, een kaartleesrit van ca. 100 km. Rond twaalf uur Zondagmiddag kan dan de eerste deelnemer aan de finish te Goes worden verwacht. Alle deelnemers starten voor de Advertentie. WEK DE GAL IN UW LEVER OP O cnlt 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal ln uw ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet. het bederft, raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spij'svertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onover troffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes. Eerste graan aangevoerd. Woensdag werden op 't dorsterrein aan de Dorpsweg te Sint Annalanc de eerste wagens met gerst aange voerd. Binnenkort hoopt men met het dorsen te beginnen. GESLAAGD De heer A. J. de Bruine, vroeger te Haamstede, thans te Amsterdam, slaagde aldaar voor het diploma 2e bediende banketbakker. HJj genoot zijn opleiding aan de Katholieke vak school, welke cursus hg 3 maanden volgde, zodat hg in recordtijd het di ploma behaalde. verschillende trajecten met een tus senpoos van een minuut. De motoren tot 200 c.c. zullen met een gemiddelde snelheid van resp. 36 en 32 km. over dag en 's nachts moeten rijden en de overige motoren en auto's resp. 40 en 36 km. Na ieder traject wordt een alge mene rangschikking opgemaakt voor elk de. drie klassen. Er is voor een rijdende „rekenkamer" gezorgd, die dus onderweg zijn becijferingen maakt, zodat na aankomst te Goes nog slechts de prestaties iri de laatste rit moeten worden uitgerekend. Wie na de vier trajecten het laag ste aantal punten heeft, wordt win naar van de wisselbeker in zijn klas se. Voorts zgn er o.a. een clubwissel- beker en vele andere prijzen alsmede voor elke geklasseerde rijder een her inneringsplaquette. De prijsuitreiking zal 's middags om 3 uur in Goes plaats vinden Van de diverse gemeen tebesturen en politieinstanties is alle medewerking toegezegd, zodat het, alles bij elkaar, een interessante wed strijd belooft te worden. Oost-Vlaanderen vlagt DE LAATSTE DAG. Morgen is het de laatste dag van de Oostvlaamse Veertien daagse. Om 11 uur recipieert het gemeentebestuur van Mid delburg ter gelegenheid van de sluiting der tentoonstelling, de ingebruikneming van het nieu we stadhuis en het begin der sportweek. Om half drie begint in de Concert- en Gehoorzaal de slotzitting, welke opgeluisterd wordt door het Gentse Kamer koor „Crescendo". Voor Middelburg is het mor- fen weer een feestdag met een allonwedstrrjd, concerten en een fakkeloptocht door het Roosendaalse orkest „Vlijt en Volharding", de ontvangst van de deelnemers aan de Benelux- ronde, een openluchtoptreden door de Engelse volksdansers en als hoogtepunt een groot vuurwerk. Vierde Commando eerde Vlissingen's burgemeester. Het algemeen comité van „The Commando Association" heeft in een vergadering unaniem besloten de burgemeester van Vlissingen, mr. B. Kolff, tot erelid te benoemen als blijk van waardering voor de door de burgemeester en de bevolking be toonde vriendschap tijdens het be zoek van de leden van het Vierde Commando op 31 Mei j.l. Jubileum J. H. Bal. De heer J. H. Bal, directeur van de N.V. Oestercultuur Mij. „Bona Fides'' te Tholen, herdenkt Vrijdag 1 Aug as. het feit, dat hij 25 jaar geleden bij deze maatschappij in dienst trad. EEN AGRARISCH CENTRUM. Niet officieel in gebruik genomen Achter de St. Annalandse zeedijk in de Joanna Maria polder staat het nieuwe aardappelkoelhuis, het tweede op het eiland Tholen. Dit omvang rijke gebouw, dat 68 meter lang, 15.60 meter breed en 4 meter hoog Is, werd deze week zonder officieel vertoon in gebruik genomen. In deze hoek van Sint Annaland staan nu by elkaar drie grote gebouwen, die typerend zyn voor de gehele streek: een veilingsgebouw, dat er wezen mag, de opslag plaats van de Iandbouwvereniging Eiland Tholen" en als derde het aard appelkoelhuis. Gaan de plannen van het bestuur der veilingvereniging door om ook nog een bergruimte en een tweede sorteerruimte te bouwen, dan zal hier een betekenisvol agrarisch centrum zyn ontstaan. Woningbouw te Middelburg Etagewoningen op de Punt een aan Rotterdamse kaai. De minister van Wederopbouw en volkshuisvesting heeft het aanne mersbedrijf R. J. Jansen en Broek te Groningen een rijkspremie toege kend ten behoeve van de bouw van twintig woningen aan de Rotterdam se kaai en achttien woningen aan de Punf te Middelburg. De bouw van de ze étagewoningen zal geschieden voor rekening van het Algemeen Mymverkersfonds te Heerlen, dat het gemeentebestuur van Middelburg heeft verzocht de voor die bouw be stemde grond te mogen kopen. Het college van B. en W. stelt de gemeenteraad voor aldus te beslui ten, aangezien door deze woningbouw in de eerste plaats wederom een open ruimte in de gevelwand van de Rotterdamse kaai zal worden ge dicht en in de tweede plaats met de ze bouw de volkshuisvesting zal zijn gediend. Wat de bouw aan de Punt betreft, wordt voorgesteld een oppervlakte van 1477 m2 over te dragen voor de prijs van 14.50 per m2 en voor wat de Rotterdamse kaai betreft, een oppervlakte van 1335 m2 voor een totaal van 14.831,25. De ge meente behoudt het recht van door gang van een nieuw te bouwen poort en maakt voor rekening van koop ster op beide bouwterreinen een grondkering. B. en W. stellen de raad tevens voor om te >osluiten het gedeelte van de Puntpooz tstraat tussen de Dwars straat en de Kleine Werfstraat als. mede de bestrate dgk lopend even wijdig aan de Kleine Werfstraat tot de Havendijk aan het openbaar ver keer te onttrekken. Woensdag is het aardappelkoelhuis te Sint Annaland opgeleverd en de eerste partijen aardappelen zgn er thans in opgeslagen. Betreedt men het gebouw, dan is de eerste indruk die van een reusach tige schuilkelder. In het midden loopt een pad en weerszijden bevinden zich 34 boxen, waarin per box 340 mud aardappelen kan worden geborgen. Op de bodem van de box zijn lucht- kanalen, waarin lucht wordt geperst door totaal 17 motoren, die in het ge bouw zijn opgesteld. Elke box kan af zonderlijk gekoeld worden. In deze tijd van het jaar kan men practisch nog niet koelen, omdat daarvoor de temperatuur van de bui tenlucht te hoog is, maar in de winter kan men een temperatuur tussen de 2 en 4 graden Celsius handhaven. Wanneer het vriest gaan de luiken voor de buitenluchtkoeling dicht en laat men de lucht alleen binnen het gebouw circuleren. WEINIG KLEIN- LANDBOUWERS. De ruimte in de beide koelhuizen op Tholen is volledig uitgegeven aan deelnemers. Dit neemt met weg, dat nieuwe gegadigden voor het huren van een box of een deel van een box altgd wel kans op succes hebben, want er is nog al wat variatie. Een ding valt evenwel op: er zgn onder Kattendijke ging m massa op de foto. Veere's record gebroken. De bevolking van Kattendgke en Wilhelminadorp kwam, zoals wij reeds meldden, vorige week aan de beurt voor het massaal bevolkings onderzoek op t.b.c. In twee dagen passeerden in enkele uren tgds 874 mensen het toestel, waarmee de longfoto's worden gemaakt. Slechts tien inwoners van boven de 60 jaar wensten niet aan het on derzoek deel te nemen. De gemeen te Kattendijke heeft hiermee het trotse record van Veere, dat met een opkomst van 98,6 in Zeeland aan de kop ging, gebroken door dit op 98,85 te brengen. Voor een goed slagen van het onderzoek op de gevleesde t.b.c. is in deze gemeente dus vrijwel het ideaal bereikt. En dat terwijl er practisch geen huisbezoeken aan vooraf dienden te gaan! Vanwege het gemeentebestuur waren de ge meentenaren vooraf bewerkt met een circulaire om zich vrijwillig op te geven. Door de activiteit van de gemeentebode, Piet van Kleunen, meldde zich toen reeds 90 aan. Een tweede circulaire aan de ach terblijvers en enkele huisbezoeken van burgemeester wnd. gemeentese cretaris en de wijkverpleegster zorg den voor de rest. Twee mensen, hoe wel zij reeds hadden betaald, ver schenen niet, terwijl slechts acht in woners bleven weigeren. Kattendijke en Wilhelminadorp hebben hier wel een uitstekend voorbeeld gegeven, dat zeker navolging verdient door overig Zeeland, wanneer in de a.s. herfst met de tweede ronde wordt begonnen. -bed is ook voor U ideaal! Lekker warm en volkomen geruisloze vering Bescherming Burger bevolking op Walcheren. WIEG STAAT KLAAR, MAAR BEVALLING VERLOOPT MOEILIJK, In een Donderdagmiddag in de raadzaal van het Middelburgse Stad huis gehouden vergadering van de kringraad Bescherming Bevolking Walcheren Z 1, deelde de kringcom mandant, de heer J. L. R. Kapitz, me de, dat de organisatie op papier ge reed is en dat men thans doende is alle mogelijke détailzaken te regelen, zoals de aanschaffing van materialen voor de onderscheidene diensten en het plaatsen van orders bij firma's, die daarmee bij hun voorraadvorming rekening dienen te houden. Voor het overige is het wachten op het perso neel. De instructeurs zijn alle m op leiding en de ploegen van de mobiele medische dienst zijn practisch alle be mand door het Rode Kruis. In het na jaar begint de wervingsactie, waarna aangevangen kan worden met de in structie en het oefenen, van het perso neel. Voor de functie van blokhoofd bestaat nog niet veel animo; afge wacht dient te worden, hoe dit zal zgn na een intensieve voorlichting. In Den Haag wordt overwogen om de blok- ploegen te rangschikken onder de nooawacht, waarvoor een salarië ringsregeling bestaat. De heer Kapitz vatte tenslotte de situatie van het ogenblik als volgt samen: „De wieg staat klaar, het kind kan komen, maar de bevalling verloopt moeilijk". De kringraad, die gepresideerd werd door burgemeester mr. dr. N. Bolkestein, stelde de begroting voor 1952 vast. De nierop voorkomende be dragen voor- de gemeenten vallen te gen, doch zgn iets gunstiger op de be groting voor 1953. MINISTER TEULINGS WAS GAST. Gouverneur van Oost-Vlaanderen gaf blijk van zijn belangstelling. De periodieke vergadering van de Commissarissen der Koningin in de Nederlandse provincie's werd ter gelegenheid van de \Oostvlaamse dagen ditmaal in Middelburg gehouden en droeg ih verband met het programma, dat voor deze ontmoeting was opgesteld en de aahwezigheid van de dames een bijzonder karakter. Minister mr. F. G. C. J. M. Teulings en de secreta ris-generaal van Binnenlandse Zaken, dr. M. J. Prinsen, woonden de ver gadering en de verdere byeenkomsten bij; minister Beel, die eveneens had toegezegd te zullen komen, kon zgn belofte niet gestand doen in verband met het feit, dat hem opdracht is verleend een nieuw kabinet te formeren. De vergadering van de Commissa rissen der Koningin werd 's morgens in Middelburg gehouden. Te zelfder tijd werden de echtgenoten van de hoogste ambtsdragers in de provin cie's alleen Friesland was niet ver tegenwoordigd door mevrouw S. C. de Casembroot baronesse Van der Feltz, echtgenote van de Com missaris der Koningin in de provincie Zeeland, ontvangen. 's Middags werd de lunch gebruikt in de Campveerse Toren te Veere. Ook de burgemeester van Veere, jhr. I. F. den Beer Pooitugael en zijn echtgenote zaten aan. Deze lunch werd het gezelschap aangeboden dooi jhr. mr. A. F C. -ie Casembroot. 's Middags i. mimstei i'eu- ling der Ronim de C« degenen, die aandelen namen en daar mee recht kregen op koelruimte, vrij wel uitsluitend groot-landbouwers. De klein-landbouwer toonde nog weinig interesse. Toch zullfen zij ook tot opslag in een koelhuis moeten ge raken. Wanneer we byvoorbeeld naar Amerika zien, waar thans zo goed als geen aardappel meer op het veld wordt bewaard dan laat zich datzelf de ook voor Nederland verwachten. Deze week staan de eerst* poot- aardappelen opgeslagen in het koel huis van Sint Annaland. Volgende week komen de eerste consumptie aardappelen. Daarmee wordt dan be reikt, dat de kwaliteit en het gewicht zo goed mogelijk bewaard blijven en dat men op het juiste ogenblik de aardappelen aan de consument kan leveren. Advertentie MANHATTAN Het nieuwste Amerikaanse motcassln model m diverse modetlnten. Jiaitt Filialen in VLISSINGEN, MIDDEL BURG, GOES, ZIERIKZEE en TERNEUZEN. Stadhuis te Middelburg werden zij be groet door de gouverneur van Oost- Vlaanderen, de heer M. van den Boo- gaerde, de Oostvlaamse Bestendige Gedeputeerden de heren ir. J. Wille, ing. E. de Wilde, G. d'Hanens en R. de Mey en door de burgemeester van Middelburg en mevrouw Bolkestein. Mej. dr. E. d'Hanens, provinciaal in- spectrice voor culturele en sociale aangelegenheden in Oost-Vlaanderen, leidde het gezelschap rond. Unaniem waren de hoge bezoekers vol lof over bet tentoongestelde. Nadien vertrok men naar Vlissin gen, waar de hoge bezoekers aan boord gingen van de provinciale boot „Prins Willem I", waarmede een kor te vaartocht werd gemaakt, 's Avonds was er in de Statenzaal een diner. Enorme drukte m Middelburg Tentoonstelling trok 1500 bezoekers. Middelburg neext gisteren de tot nu toe drukste Donuerdag van het jaar beleefd. Vele duizenaen vreem delingen hun aantal is met geen mogelijkheid te schatten krioel den 's middags in het centrum van de stad en brachten daar fleur en vertier. De Markt was één mensen zee en men kon op sommige plaat sen en op sommige ogenblikken slechts voetje voor voetje vooruit komen. Natuurlijk bestond de stroom van toeristen, die naar Middelburg was gevloeid, voornamelijk uit Bel gen, maar er waren ook zeer veel i/ransen en Engelsen en voorts Duitsers, Zwitsers, Denen en talrij ke Nederlanders uit andere provin cies. Vooral de café-restaurantbe drijven en de souvenir- en tabaks winkels in de binnenstad maakten uitstekende zaken; op de terrassen en in de restaurants was geen plaats je meer te bemachtigen. Alsof zij er een voorgevoel van hadden gehad, was het aantal standwerkers op de weekmarkt groter dan anders. Zij hadden steeds een dichte kring van mensen om zich heen en ook „koperen Ko" mocht zich in veel belangstelling verheugen. Hjj ver oorzaakte zelfs een keer een ver keersopstopping. Een sterke politie macht gemeente- en Rijkspolitie zorgde overigens voor een vlotte re geling van het verkeer. De tentoonstelling „Oost-Vlaande ren vlagt" werd Donderdag door cir ca 1500 mensen bezocht. In totaal zgn er thans bjjna 14.000 bezoekers geweest. Donderdagavond zorgde het voor treffelijke muziekcorps „Ons Genoe gen" uit Vlissingen, onder leiding van P. de Rooy voor een feestelijke stemming in de stad Op uitnodiging van de vereniging „Marktbelangen" maakte het een korte muzikale rondwandeling en concerteerde het vervolgens op het verlichte podium op de Markt. De belangstelling van de Middelburgers hiervoor was zeer groot. Het Nieuwe Vaarwater onbruikbaar. De grilligheid van het vaarwater in de Zeeuwse Stromen is groot. Werd enige jaren geleden het vaar water om de Krammerplaat heen ge legd, zoals dit vroeger jaren ook het geval was, vorig jaar Juli werd het vaarwater weer veranderd, omdat het Nieuwe Vaarwater weer beter bevaarbaar werd. De toestand was toen weer dezelfde als in de jaren 1935-1950. Thans, Juli 1952, heeft men beslo ten opnieuw de lichtboeien van het Nieuwe Vaarwater en Slaak, om te leggen door het Krammer en de Bocht van Sint Jacob. Dit betekent dat men deze vaarweg weer tot of ficieel vaarwater heeft verklaard, zo dat men na een jaar weer is terug gevallen op de toestand 1950-1951, omdat het Nieuwe Vaarwater teveel is verondiept. (29 dm.) Ook het kustlicht Anna Jacobapol- der (Stelberg), dat begin van dit jaar werd gedoofd, omdat men het niet meer nodig achtte, is in verband daarmede weer ontstoken, met het zelfde sectoren als voorheen. Voor de zelfde sectory als voorheen. Voor de scheepvaart betekent dit, dat de of ficiële vaarweg weer 5 km. langer is geworden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 2