PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Stichting Veere werkt voor behoud van oude schoonheid Staalstaking in Amerika na 53 dagen geëindigd Kantlijn STREEFT PROF. BEEL EVENEENS NAAR VIER-PARTUEN-KABINET? M BILT 195e Jaargang-No. 174 Dagblad uitgave van de ünna Provinciale Zeeuwse Courant. Directie P van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W de Pagter. Hoofdred. G. Ballintljn PL verv.: W. Leertouwer en H A Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 ct per week. f 5.45 p. kw., £r. p. p. t 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 25 Juli 1952 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct per mm. Minimum p advertentie t 3.— Ing. mededelingen dnemaaJ tarief. Kleine advertenties imax 8 regels) van 1—5 regels t L— Iedere regel meer 20 cent ..Brieven ol adres Bureau van dit Blad' 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C Middelburg. Bur. Vllssi igen Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160) Middelburg. Markt 51. telef. 3841; Goes, Lange Vorststraat 63. telef. 2475 (b.g.g. 2228): Oostburg: Finlandstraat 2 telef. 16: Temeuzen Brouwerijstr 2: Zierikzee N dogerdstr c 160 eiet 26. TRUMAN STELDE „ULTIMATUM". Voorraden van strijdkrachten dreigden in gevaar te komen Door de persoonlijke bemiddeling van president Truman is er Donder dag een einde gekomen aan de staking in de Amerikaanse staalindustrie. De staking is opgeheven na een bijeenkomst van president Truman met- Benjamin Fairless, president-direeteu r van de „United States Steel Corpo ration" en Philip Murray, leider van het vakverbond der Amerikaanse me taalarbeiders. Op de bijeenkomst, die op het Witte Huis werd gehouden, nodigde de president zijn beide gasten in krachtige bewoordingen uit te zamen te overleggen en een einde te maken aan de staking. Truman had zyn vertrek naar Chicago, ter bijwoning van de Nationale Conventie der democratische party, een dag uitgesteld voor deze bemiddeling in het staal- conflict. De gevolgen van de staking in de staalindustrie begonnen voor de V.S. steeds zorgwekkender te wor. den. De voorraden van de strijd krachten dreigden ernstig in gevaar te komen. De Amerikaanse minister van landsverdediging, Lovett, verklaarde Donderdag op een te Washington gehouden persconferentie, dat naar zijn persoonlijke schatting, in het lopende kalenderjaar twintig tot der tig procent der voorgenomen vervaar diging van militaire goederen niet meer zou kunnen geschieden. Alleen reeds op het gebied der munitiever- vaardiging was de uitwerking bui tengewoon ernstig, wat betreft de productie van in Korea benodigde munitie. Bij volledige hervatting der werk zaamheden in de staalindustrie zal het nog drie tot zes maanden duren alvorens de voor de landsverdediging werkende bedrijven weer hun norma le productiepeil zullen hebben be reikt. Volgens minister Lovett zal de uitwerking der staking zich echter nog gedurende een jaar doen gevoe len. De zes voornaamste Amerikaanse staalbedrijven zijn thans met de vak bond der metaalarbeiders tot over eenstemming gekomen. Het is nog niet bekend op welke voorwaarden dit is geschied, de overeenkomst zal vandaag door de organisaties van werkgevers en werknemers worden bekrachtigd. Toen president Truman in een kor te verklaring het opheffen der sta king bekend maakte, zat Murray aan zijn rechter- en Fairless aan zijn linkerhand. Beiden glimlachten, toen de president zijn mededeling deed Het zal vier of vijf dagen duren voor de Amerikaanse staalindustrie weer geheel op gang is. De burgemeester van Middelburg, mr. dr. N. Bolkestein, heeft ty- dens de Zeeuws-Oost-Vlaamse Persdag een toespraak gehouden, waarvan wij de inhoud eigenlijk niet alleen voor Middelburg, maar voor ge heel Zeeland van waarde achten. De heer Bolkestein herinnerde eraan hoe vóór de oorlog Middelburg zoal niet een dode stad, dan toch een stad was geworden met weinig perspectief. De Zeeuwse hoofdstad bleef verre achter bij andere, vaak kleinere plaatsen, die zich met fantastische snelheid ontwikkelden. Nauwelijks evenwel was Middelburg verwoest, of de gehele bevolking de monstreerde een eigenlijk verbluffen de energie. Zij begon met de weder opbouw in een tempo, dat verbazing wekkend was, en hadden de oorlogs omstandigheden het niet onmogelijk femaakt. wie weet hoe snel Middel- urg herbouwd zou zijn geweest. In zekere zin geldt hetzelfde voor het gehele eiland Walcheren na de in undatie, voor West Zeeuwsch-Vlaan- deren, voor de andere inundatiegebie- den Tholen en Schouwen. Maar die oorlogs- en naoorlogspe- riode zijn achter de rug. En het gaat om nieuwe dingen. De eerste vraag, die men zich stel len mocht luidde, of het mogelijk zou blijken om de zo verrassend tot uiting gekomen energie op andere doeleinden te richten. Dat is in verschillende opzichten reeds gelukt. Wij hebben er reeds eerder op ge wezen, dat in Zeeland na de oorlog een activiteit is ontplooid op cultureel gebied, om welke menige grotere pro vincie ons benijdt. Ook het prachtige culturele samengaan met Oost-Vlaan- deren is daar een uitvloeisel van. Maar daarmede is men er nog altijd niet. Het gaat er om, resultaten, die men thans bereikte, te consolideren. Op de een of andere manier moet dit Zeeuws -Oost Vlaamse contact geconsolideerd worden. Er moet iets blijvends uit groeien. En dat kan, want iedereen in Oost-Vlaanderen weet nu wel wat Middelburg is en waar Zeeland ligt. Dat schept ook bij de partners de bereidheid tot permanente samenwer king. En daarom gódt het. Want alleen permanente samen werking kan toekomstmoge lijkheden bieden. Burgemeester Bolkestein wees er zeer terecht op, dat een manifestatie van het formaat van de Oost-Vlaamse, een sportuit- wisseling als met Folkestone en me nig ander evenement de Middelbur gers en de Zeeuwen het gevoel moeten geven, dat hun stad en hun pro vincie meetellen en ook anderen dit besef moeten geven. Dit was voor Middelburgs burge meester reeds een reden tot voldoe ning. En zeker terecht. Wij zouden echter de lijn willen doortrekken naar het economi sche leven. Het is zo gemakkelijk om te con stateren, dat industrievestiging in Zeeland niet slagen wil, omdat Zee land geen bevolkingsoverschot van betekenis heeft en dus geen reservoir van werkkrachten. Maar de culturele manifestaties in Zeeland zijn de laatste jaren ook niet uit de lucht komen rollen. Er is hard voor gewerkt. En als men nu eens nóg energieker de industrievestiging bevorderde en door speciale faciliteiten het naar hier komen aanlokkelijk maakte Als men woningen bouwde voor de arbeiders? Zouden de arbeiders dan niet ko men, geïjjk met middelgrote bedrij ven. waaraan zoveel behoefte bestaat. Het lijkt ons allerminst uitgesloten. Vanzelf zal het echter niet gaan. Daarom bedenke men, dat het kli maat thans gunstig is, omdat Zeeland in Noord en Zuid de aandacht trekt. Lók bedrijven. Op den duur moet dat succes hebben Truman steunt Stevenson President Truman heeft zyn ge machtigde bij de nationale democra tische partijconventie opdracht gege ven om namens hem op Stevenson te stemmen. De conventie keurde een compro mis-oplossing goed. welke de tegen stelling tussen de Noordelijke en de Zuidelijke democraten wil overbrug gen. In het compromis wordt gezegd, dat de afgevaardigden zich verplich ten om de door de Conventie aange wezen candidaten op te nemen op de verkiezingslijsten in hun staten „als de rechtmatige vertegenwoordigers der democratische partij, tenzij de wetten van de staat of regels der par tij in de betreffende staat een belem mering hiervoor vormen. De delega ties van Zuid-Carolina en Virgina, die geweigerd hebben het compromis te aanvaarden, zullen op de Conventie geen stemrecht krijgen. Saarbrücken waarschijnlijk staalstad. Het hoofdkwartier van de kolen- en staalgemeenschap zal waarschijnlijk in Saarbrücken gevestigd worden, indien Duitsland en Frankrijk het voor 15 September eens worden over de Saar- kwestie. Dit is Donderdag besloten op de mi nistersconferentie te Parijs. Mochten beide landen er niet in slagen een overeenstemming te bereiken, dan zouden de ministers wederom bijeen komen, om de kwestie van het hoofd kwartier te bespreken. Straatsburg zou voorlopig het hoofd kwartier blijven, zolang de accomoda- tiemogelijkheden van Saarbrücken nog onvoldoende zouden zijn. Bij oefening in vliegtuig propeller geraakt. Donderdagmiddag is de 24-jarige gehuwde parachutepakker W. A. B. uit Rotterdam tijdens oefeningen met twee „Sea-otters" van de marine luchtvaartdienst verongelukt. Met de beide vliegtuigen werd ge oefend in het oppikken van drenke lingen van een rubberboot toen B. in de propeller van een der toestellen te rechtkwam. Hij werd op slag gedood. Het stoffelijk overschot, dat op het zwemvest bleef drijven, werd door vissers opgepikt. Het ongeval is gebeurd op het Hol- landsoh Diep ter hoogte van Moerdijk. Beperking van emigratie naar Australië. Australië zal het aantal immigran ten, dat het volgende jaar het land zal mogen binnenkomen, halveren. Dit wordt gedaan om het aantal sedert de oorlog toegelaten immigranten ge makkelijker te doen assimileren, al dus heeft de Australische minister voor immigratie, Holt, Donderdag meegedeeld. In 1953 zullen nu 80.000 immigranten worden toegelaten. De beperking zal van kracht blyven totdat duidelijker zou zijn, hoe de Aus tralische economie zich zou ontwik kelen na het huidige „moeilijke sta dium". Hondenwacht. Ongeveer een maand lang heeft een hond standvastig de wacht gehouden bij een verla ten en ónder water staande mijnschacht bij Springcitv in Missouri. De standvastigheid van de hond deed de veronder stelling rijzen, dat mogelijk zijn baas in de schacht was gevallen en verdronken. Een aantal vrij willigers begon daarop de schacht leeg te pompen. De trouwe hond en de red dingspogingen waren aldra alom bekend en duizenden kwa men naar Springcity om van de ontknoping getuige te zijn. Woensdag bereikten de vrij willigers eindelijk de bodem van de schacht. Zij vonden daar een beentje Koningin toch naar Orange. Het kabinet van de koningin deelt mede, dat de voorgenomen reis van de koningin naar Orange doorgang zal vinden. H.M. vertrekt Zondagavond per trein uit Amsterdam. De konin- fin reist in haar eigen rijtuig, dat aan e trein zal worden gekoppeld. Zoals bekend, zal H.M. in Orange in het „Theatre Antique" de opvoe ring van Vondels „Joseph in Dothan" bijwonen. Leger neemt deel aan N.A.T.O. herfstmanoenvres Alle strijdkrachten onder het N. A. T. O.-opperbevel in Europa zul len in de herfst aan manoeuvres deelnemen, niettegenstaande het be sluit om eerder ontworpen plannen voor oefeningen van grotere omvang niet te lateil doorgaan. De Nederlandse marine zal deel nemen in de Scandinavische wate ren, o.l.v. de bevelhebber in Noord- Europa, vice-admiraal sir Patrick Bi'ind. Nederlandse strijdkrachten zullen deelnemen aan een grote oefe ning met Britse en Belgische troe pen en afdelingen van de Nederland se luchtmacht nemen deel aan een serie kleine manoeuvres. Dertig personen werden gedood en vele honderden gewond tijdens de bloedige ongeregeldheden in Teheran, waarbij politie en militairen slaags raakten met de menigte ROND DE KABINETSFORMATIE. Oriënterende bespreking met dr. Drees. (Van onze parlementaire redacteur) De nieuwe kabinetsformateur, prof. Beel, is zijn formatiepoging Donder dagmiddag begonnen met het brengen van een bezoek aan het kabinet van de minister-president, teneinde met dr. Drees van gedachten <c wisselen. Men mag dit bezoek ongetwijfeld verklaren uit de noodzaak, welke voor de formateur bestaat om zich zo spoedig mogelijk te oriënteren met betrek king tot de politieke situatie, zoals die thans bestaat. Het ligt voor de hand, dat prof. Beel allereerst het ontwerpprogram van zyn voorganger, dr. Drees, alsmede de rapporten en andere schriftelijke stukken inzake het de laatste weken gevoerde overleg zal bestuderen teneinde na te gaan of hier nog mogelijkheden in schuilen. Vrijwel algemeen verwacht men in politieke kringen dan ook, dat de formateur zal beginnen met te onderzoeken of hij alsnog een vier-partyen- kabinet, steunend op de P. v. d. A., de K.V.P., de A.R.P. en de C.H.U., kan vormen. Dit zou betekenen, dat hij op korte termijn met de fractie-voorzitters van deze partijen, die ook bij het vorige overleg waren betrokken, zal willen spreken. Bovendien zou een dergelijke gang van zaken met zich brengen, dat in ieder geval voor het ogenblik geen overleg met de V.V.D. zou plaats vinden, aangezien, gelijk wij al eens eerder betoogden, deze partij niet zou passen in bedoelde vier-partrjen-con- structie. Een dergelijke constructie zou, zo schreven wij enkele weken feleden, de politieke weerspiegeling eogen te zijn van de goede samen werking, welke op sociaal-economisch terrein bestaat tussen socialistische, rooms-katholieke en protestants- christelijke organisaties, onder ande ren in de Raad van Vakcentralen. De gebeurtenissen sindsdien hebben ons inziens deze opvatting ten volle be vestigd. Indien deze veronderstelling van de te verwachten gang van zaken juist mocht blijken te zijn en zij wint BATTERIJ OP HET „RONDEEL" Steeds verminderende inkomsten beletten echter om tot meer daden te komen Het ,,veerisme" is een merkwaardige ziekte, waar geen kruid tegen ge wassen is en die zich steeds meer verspreidt. Het „veerisme", dat is het verslaafd zijn aan Veere en dus een ongeneeslijke kwaal, waarvan ieder, die er mee besmet is, ook niet wil genezen. Men zou verwachten, dat alle lijders zich ten zeerste zouden interesseren voor het werk van de „Stichting Veere", die hun steun niet kan missen, opdat van de cultuurgoederen, waar. mee het verleden Veere zo rjjk gezegend heeft, gered worde, wat gered kan worden, maar helaas is deze belangstelling en dus ook de financiële hulp gering. en de trappen ontbraken geheel. De restauratie, waarbij noodgedwongen de begroting nog werd overschreden, kon gelukkig met inspanning van alle krachten worden volbracht. De ge meente gaf de leges gratis, „Hendrik de Keyser" nam een deel der kosten op zich. de architect nam geen hoi norarium en de stichting verschafte het leeuwenaandeel en zo kon worden bereikt, dat deze unieke Vlaamse re- naissancegevel weer een gaaf geheel werd en fraai aansluit bij de gevelrij tegenover het stadhuis op het intieme marktpleintje. De stichting wees de Rijksgebou wendienst er op, dat de Oude Wacht, het pretentieloze, maar opvallend ge legen gebouwtje aan de voet der Gro te Kerk, in zeer bouwvallige toestand verkeerde en mocht bericht ontvan gen, dat dit gebouwtje en de aangren zende muren zouden worden hersteld. Men verleende weer een bijdrage Zo komt het, dat het stichtingsbe stuur in zijn jaarverslag moet consta teren, dat diverse waardevolle objec ten de intense aandacht genieten, doch dat de steeds verminderende inkom sten de stichting beletten tot meer daden te komen. Gelukkig wil dat niet zeggen, dat het afgelopen jaar niets kon worden gedaan. Zo liet het gemeentebestuur, mede op advies van de stichting, het houten hek, dat sinds mensenheugenis de Cisterne uit 1551 ontsierde en af sloot, wegnemen. Dit merkwaardige gebouwtje, dat de put overkoepelt, welke door vele eeuwen heen het drinkwaterreservoir van de Veerena- ren is geweest, is nu vrij voor iedereen toegankelijk en heeft veel in aanzien gewonnen. Het woonhuis „De Kolve" aan de Markt, eigendom van „Hendrick de Keyser" had dringend herstel nodig. Vooral de topgevel was in slechte staat 'voor het onschatbare carillon, dat mede door het streven van de stich ting kon worden hersteld en finan ciële hulp aan herstel en verbetering van oude muurtjes, die uit Veere niet weg zijn te denken. HET „RONDEEL". Op het vooruitstekende havenhoofd, het z.g. „Rondeel", heeft volgens de „Cronyck van Zeeland" een batterij van enige vuurmonden gestaan. De stichting wil gaarne deze oude toe stand herstellen. Bij de werkzaamhe den aan de sluizen werden enige ka nonlopen, die als meerpalen dienst hadden gedaan, uitgegraven, men kreeg er één in bezit, doch deze bleek onvoldoende historische waarde te hebben. Derhalve wordt nog gezocht naar één of twee kanonlopen, die, op een vaste affuit geplaatst, een pitto reske attractie en silhouet op dit Ron deel kunnen zijn en tevens een oude traditie in ere herstellen. Voor de herbouw van een woning bij de Campveersche Toren verleende de stichting een bijdrage in de meerdere kosten, ontstaan door de toepassing van handvormgevelsteen in plaats van de niet fraaie, machinale Waalsteen. Door „Hendrick de Keyser" worden pogingen ondernomen om de gevel anno 1624 van het naast „De Kolve" gelegen pand te herstellen. Men zal trachten om door giften het benodigde bedrag bijeen te brengen, waarbij de Stichting Veere reeds een subsidie in uitzicht heeft gesteld. De heer D. van Gelder zag zich we gens drukke werkzaamheden genood zaakt als voorzitter te bedanken. Hij heeft veel voor Veere en voor de stich ting gedaan. Daar de voorzitter vol gens de statuten zijn domicilie in Veere moet hebben, was een plaats vervanger moeilijk te vinden. Voor dit probleem werd een oplossing ge vonden door het bestuurslid de heer M. J. J. van Beveren, architect te Mid delburg, tot vice-voorzitter te benoe men. onder meer aan waarschijnlijkheid door de beschouwingen in de (r.k.) Volkskrant van Donderdagmorgen dan mag men aannemen, dat prof. Beel zal trachten daar te beginnen, waar dr. Drees zich genoodzaakt zag zyn poging op te geven. Dit zal ech ter geduld vergen en vooral tijd, veel tijd, kosten. In dit verband trekt nog de aan dacht het bericht, dat H. M. de Ko ningin Zondagavond voor enkele da gen naar Orange hoopt te vertrekken. De gevolgtrekking lykt gewettigd, dat een spoedig aanbreken van een critiek stadium in de formatie-poging van prof. Beel niet in de lijn der ver wachtingen ligt! Beroep van Amerika op Sowjet-Unie. Inzake kwestie van de krijgsgevangenen op Korea. Donderdag is te Washington be kend gemaakt dat Amerika de Sow jet-Unie heeft verzocht haar invloed aan te wenden by de communisten in Korea, opdat zij zich zullen hou den aan de voorschriften van de overeenkomst te Genève voor de behandeling van krijgsgevangenen. Het beroep op de Sowjet-Unie werd gedaan in een nota, die de Amerikaanse ambassadeur te Moskou Kennan Woensdag op het Kremlin heeft overhandigd. Deserteur 5 jaar ondergedoken geweest. UIT ANGST VOOR UITZENDING NAAR INDONESIË. In de gemeente Snelrewaard is een jongeman gearresteerd, die om zich te onttrekken aan dienstplicht in In donesië, vyf jaar in ons land onder gedoken is geweest. Het is de in 1927 geboren J. A. D., alias Coller, van be roep machinebankwerker. De militai re politie heeft hem ontdekt bij de veehouder C. van D. te Snelrewaard, waar hij sinds twee jaar verblijf hield. Hij was daar werkzaam als boeren knecht. Uit de verklaring die hij te genover de politie heeft afgelegd, is gebleken, dat D. deserteerde uit angst voor uitzending naar Indonesië. D. heeft in 1947 gediend by het re giment „Prinses Irene". Zijn ouders waren van zijn adres op de hoogte. D. zal moeten terechtstaan voor de krijgsraad. Leden van het Hoge Gezagsorgaan benoemd. De ministers van buitenlandse zaken van Frankrijk, West-Duitsland, Italië, België, Nederland en Luxemburg heb ben te Parijs de leden van het Hoge Gezagsorgaan van het plan-Schuman benoemd. Volgens welingelichte krin gen zijn benoemd: Jean Monnet en Leon Daum (Frankrijk), Franz Etzel en Hans Pothoff (Duitsland). Enzo Giacchoro (Italië), Gaston Eyskens (België), Albert Wehrer (Luxem burg) en onze landgenoot D. J. Spie renburg. Deze acht leden zullen het negende lid coöpteren. Men verwacht, dat dit de Belg Paul Finet zal zijn, die de vakbeweging in het Hoge Ge zagsorgaan zal vertegenwoordigen. De Olympische Spelen. Zwarte dag voor Nederland Dat het gisteren voor Neder land een zwarte dag in eHlsin- ki was, is zonder meer duide- lHk: Fanny, Slijkhuis en Hans Hartlng uitgevallen tijdens hun races en bovendien ons hockey team vrijwel ingemaakt door India. Het kon niet erger De Nederlandse dames-gym nasten werden veertiende, ook al niet byzonder fraai. Er is dus alle reden om meer aandacht te vestigen op enkele opmerkelijke prestaties van anderen: op Zatopek, die na de 10.000 meter nu ook de 5000 meter won, op diens vrouw, die eerste werd bij het speerwer pen voor dames. Op Dillards nieuwe record (en overwinning natuurlijk) op de 110 meter horden en op het succes van de Hongaar Csermak, die het we reldrecord kogelslingeren ver beterde en boven de 60 meter bracht. Op het fraaie succes voor Frankrijk, dat de titel flo ret-schermen won en op de prachtige prestatie van het Duitse voetbalelftal, dat zich door een 42 zege op Brazilië in de demi-finale plaatste, evenals Hongarije, dat geheel volgens de verwachtingen de Turken versloeg. Dit zijn de hoogtepunten van deze vijfde Olympische wed- strijddag, waarvan men elders in dit nummer uitvoerige ver slagen kan aantreffen. Toestand van mevrouw Peron nog steeds precair. In het jongste bulletin over de ziekte van mevrouw Peron wordt gezegd, dat haar toestand nog pre. cair is. President Peron is Donderdag we derom niet op zijn bureau versche nen. Geraffineerde overval op Indonesische politiepost. Een rubberonderneming, halverwe ge tussen Bandoeng en Tjiandjoer, is het doel geweest van een uiterst ge raffineerde overval door een bende. Alvorens ue onderneming aan te val len. zagen de terroristen kans een aan de grote weg gelegen politiepost te overrompelen en te ontwapenen. De bendeleden waren in militaire unifor men gestoken en vroegen in de poli tiepost gebruik te mogen maken van de telefoon. De- echte politiemannen hadden niet de minste argwaan. Op een gegeven ogenblik richtten de pseudo-militairen echter hun wapens op de politiemannen en gelastten hen karabijnen en verdere wapens af te geven. Buiten de post had zich inmid dels een complete troepenmacht van 300 bendeleden verzameld. Vervolgens trok de bende naar de onderneming en en drong de administrateurswoning binnen. Behalve de safe werd alles wat maar enigszins waarde had uit het huis gesleept. Boerderijbrand door vuur yan kampeerders In een grotendeels nieuwe boerderij te Weesperkarspel heeft Donderdag morgen een felle brand gewoed. Het benedenhuis en een groot deel van het dak en de zolder ging verloren. De eigenaar van de boerderij was met zijn gezin op excursie. Vijf kampeer ders hadden des nachts in de schuur gelogeerd en waren Donderdagmor gen vertrokken. De boer had zijn gas ten op het hart gedrukt geen vuur in de schuur te gebruiken. Of dit toch is gebeurd, wordt door de politie onder zocht VERWACHTi VRIJ VEEL ZON. Droog weer met flinke perioden van zonneschijn. Zwakke tot matige overwegend Noordelijke wind. Iets hogere middagtemperaturen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 1