Wetenschap en techniek kunnen ook de bliksem temmen Ook Koningin Elizabeth heeft financiële zorgen DE HOOGOVENS HEBBEN EEN ONVERZADIGBARE HONGER EEN AARDIG STRANDPAKJE Editie Zeeuws-Vlaanderen PROVINCIALE^ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 25 JULI 1952 HET NATUURVERSCHIJNSEL ONWEER. Per jaar worden circa 110 boerderijen door blikseminslag verwoest. (Van een bijzondere medewerker). Geen zomer gaat voorby, of we beleven een paar van die broeiwarme da. gen, die mens en dier naar verfrissing doen snakken. Van die loom makende dagen, die eindigen met een onweersbui en plensregen uit een loodgrijze lucht. Een imponerend gebeuren, zo'n onweer. De kinderen in huis, zo goed als de ouderen worden er even stil van. Vol aandacht wachten ze op de elk aar snel opvolgende bliksemschichten, die links en rechts, voor en ach ter het huis uit de donkere wolken te voorschyn schieten. Gespannen tellen ze de seconden, die verlopen tussen flits en donderslag om huiselijk te be palen, hoeveel maal driehonderd en dertig meter het onweer nog van hun woning verwyderd is. Ook de mens uit dit atoomtijdperk heeft nog altijd ontzag voor dit na tuurverschijnsel. En terecht. Er wordt in ons land jaarlijks gemiddeld nog voor meer dan een half millioen gulden schade aan gebouwen aange richt door blikseminslag, twaalf men sen en 165 dieren dodelijk getroffen, honderd-en-tien boerderijen nagenoeg geheel in as gelegd. Voorwaar feiten, die respect inboezemen. Hoewel er nog steeds mensen zijn, Een bliksemstraal is gemid deld één tot drie kilometer en maximaal 49 kilometer lang. Gemiddeld vindt de ontlading plaats op 600 meter, maar ook wel op een hoogte van 2300— 8000 meter. De dikte is ge woonlijk 1,2 centimeter, al thans minder dan 40 centime ter, maar in een enkel geval wel eens tien meter. De stroom- sterkte bedraagt 6000 tot 345.000 Ampère en de spanning van 3.500.000 tot 61 milliard Volt. Ondanks deze geweldige ge tallen is de ontwikkelde ener gie betrekkelijk gering: 1/3 tot 68 KWH. De temperatuur van een bliksemschicht varieert van 4000 tot 8500 graden C. die geloven, dat het gevaar van blik seminslag gekeerd kan worden met huislook op het dak, of brandnetels, die op Witte Donderdag geplukt wor den (Gelderland), of met kruiden- wisch (Limburg), weten de meesten van ons al dat afdoende bescherming van huis en haard mogelijk is door middel van een eenvoudige installatie. Wetenschap en techniek hebben er voor gezorgd, dat schade of brand door blikseminslag niet meer gerang schikt worden onder het bedwelmen de hoofdstuk „Overmacht". Er zyn tegenwoordig deugdelijke bliksemafleiders, dan anders dan nau welijks veertig jaar geleden, bestaan uit een bijna onzichtbare acht mm. tlikke draad op de vorst en een aan tal afgaande draden naar de aarde. De hoge opvamgstangen met dikke kabels op het gebouw, woonhuis of Eens iets anders bij de boterham „Wat zullen we nu weer op het brood nemen" is een veel gehoorde op merking in ons landje, waar mis schien wel het meeste belegde brood gegeten wordt van de gehele wéreld. Vaak klinkt dat als een verzuchting. Toch hoeven de broodbeleggingen ons niet zoveel hoofdbrekens en geld te kosten; gunnen we ons even de moeite om in de keuken hiervoor iets klaar te maken, dan zijn de mo gelijkheden haast onuitputtelijk! En het is niet alleen smakelijk maar ook gezond om iedere dag iets op het brood te eten mits dat „iets'f dan ook voedingswaarde heeft. In de eerste plaats kunnen we bij het bereiden van de warme maaltijd alvast met de broodbelegging reke ning houden. Misschien kan er iets meer worden gekookt, zodat er een restje voor de broodmaaltijd over blijft. Of we kunnen een gedeelte van groente of vruchten al vóór het ko ken achterhouden om er een slaatje bij de boterham van te maken. Wel licht ook nemen we iets aparts voor de broodmaaltijd en geven dan vlees, vis, kaas of ei inplaats van bij de aardappelen en groenten. Laten we de restverwerking eens als voorbeeld nemen. Staat er vis op het menu, dan een extra wijtinkje of scholletje meegestoofd of een stukje schelvis of kabeljauw achtergehou den voor de eerstvolgende brood maaltijd, en ook een laagje saus in de pan gelaten. Vóór de afwas be gint, kimt U daarmee al een smake lijk belegsel bereid hebben óf U maakt een paar gekookte aardappe len fijn, mengt de vissaus er door en voegt een scheutje azijn, wat gesnip perde ui en peterselie en de fijnge maakte, goed ontgrate vis toe. Voor een slaatje maken we dit mengsel stevig, voor een pasta om op de bo terham uit te striken wat dunner. Wat koude kaassaus, overgebleven van bijv. de bloemkool, is al heel ge makkelijk als broodbelegging te ge bruiken. Is de saus stijl geworden, dan roeren we hem even glad met wat melk en mengen er extra kaas, groene kruiden of iets nootmuskaat door. Van een beetje achtergehouden vlees, gehakt of worst is veel te ma ken. Met gekookte aardappelen, augurk en biet, appel of sla alles heel fijn gesneden en vermengd met azijn of slasaus wordt het een huzarenslaatje. Met een sausje van boter of marga rine, bloem en bouillon of water wordt het boterhampasta, warm of koud. In de behoefte aan „zoete" beleg gingen kan o m. voorzien worden door een restje rabarbermoes of ge bakken appelschijven met suiker en kaneel. Voor de gezinsleden die hun twaalfuurtje buitenshuis opeten, kunnen we met een dergelijke beleg ging een jampotje of perkamenten bekertje vullen, dan trekt dit niet in het brood. boerderij zjjn tegenwoordig niet meer nodig. Het gebouw wordt nu als het ware in een kabalkooi gevat met een tra lie-afstand van ongeveer 20 meter. Sinds 1939 bestaan voor een dergelij ke installatie nauwkeurige voor schriften in ons land. Van iedere in stallateur mag men rustig eisen, dat hij deze voorschriften in acht neemt. Het feit, dat de bliksembeveiliging een internationale wetenschap is ge worden, leidde er dezer dagen weer toe, dat experts op dit gebied bijeen kwamen in het middeleeuwse stadje Rothenburg ob der Tauber, achter Frankfurt am Main in Duitsland om hun ervaringen met elkaar uit te wisselen. Voor Nederland was hierbij aanwezig jhr. ir. R. A. Quintus uit Rijswijk. WAT TE DOEN BIJ ONWEER? De studie van het natuurverschyn- sel, dat onweer heet, 1 -eft ertoe ge leid, dat er een collectie algemene leefregels is opgesteld, die waard zijn door iedereen gekend te worden. De eerste is: Ga niet naar buiten, tenzü het zeer noodzakelyk Is, tydens on weer! En dan verder: Blyf in een niet vochtig gebouw en by voorkeur niet by open schoorstenen, kachels, ovens en andere metalen voorwerpen en buisleidingen. Ga ook niet op de tocht staan en sluit de ramen. Indien men buiten moet blijven, is het raadzaam te mijden: a. kleine metalen afdaken, indien de ze trefkans bieden of open liggen; b. vrijstaande bomen en vooral popu lieren, linden, eiken, wilgen, iepen of dennen; c. metalen hekken; d. heuveltoppen of open plekken. Men kan buiten bescherming zoe ken in een grot, tunnel of kuil in de grond, een diepe vallei, de voet van een steengroeve of klip, in dichte bossen of een groep bomen, die bij voorkeur beuken* of kastanjes moeten zijn. Fietsen legge men in het open veld vlak op de grond en op enige afstand van de eigen schuilplaats. Auto's met metalen kap zijn veilig, als men zelf binnen blijft. Daar de banden isoleren en zich electrische ladingen op de metaaldelen van het koetswerk kimnen bevinden, moet men tijdens en na het onweer voorzichtig zijn bij het uitstappen. Getroffenen door bliksem moet men onmiddelyk met kunstmatige adem haling proberen bij te brengen. Ook hartmassage kan een gunstige uit werking hebben. Men late zich niet ontmoedigen bij een langdurige be handeling. Overigens waarschuwe men een arts, omdat ook door opera tieve behandeling al eens mensen ge red werden, die door electrische stroom waren getroffen. (Nadruk verboden). Fabrieksschoorsteen explodeerde. Zeldzaam geval van blikseminslag. Bij een goede beveiliging, was dit niet nodig geweest. De> enorme blokwals van het Nederlandse Hoogovenbedrijf walst zware blokken metaal tot lange stalen balken uit. LOEIENDE OVENS Gigantische machines kneden het harde staal. (Van onze speciale verslaggever). VELSEN, Juli. Toen de deur van een oven van de Hoogovenfabrie- ken in Velsen geopend werd om een bak met schroot in de hitte te gooien en een laaiende, verzengende, witgloeiende vuurzee zichtbaar werd we konden er alleen met behulp van een donker gkleurd glas naar kijken zijn we verschrikt teruggedeinsd. Het was uiteraard niet de bedoeling van de directie van de Hoogovens ons door haar uitnodiging een kykje in haar fabrieken te nemen, de schrik op het lijf te jagen. Zij wilde ons laten zien, wat er met het schroot het verzamelde oude metaal gedaan wordt. Men heeft ons gedemon streerd, dat schroot een onmisbare grondstof is voor dit gigantische be drijf. Ongeveer de helft van de ijzerproductie vindt haar begin by het schroot. Het oude metaal wordt aange voerd per schip en per trein en door middel van zware electrische magne ten in lange bakken geworpen. Een ingenieuze, naar alle kanten gemak kelijk wendbare, reusachtige laad. machine pikt bak voor bak op aan een soort lange slurf, draait daarme de behendig naar de oven toe en schuift de bak erin, waarna hij omge. keer.d wordt en het schroot dus aan de woedende vlammen wordt prijsge geven. Duizenden tonnen schroot worden zo weer omgesmolten De gloeiende stroom vangt men op 'en daaruit ont staan de enorme blokken staal, die men elders in het uitgebreide fa- briekencomplex weer verder ver werkt. Dat alles is gauw verteld, doch het spreekt vanzelf, dat het ge hele proces tal van détails bevat, waarin de leek zich maar niet ver diepen moet Spectaculair is dat alles wel. In drukwekkend is ook de reusachtige blokwals, die sinds enige maanden m gebruik is en waarin een blok gloeiend metaal van zeker een halve meter dik en breed in korte tijd wordt uitgewalst tot een lange sta len balk van ongeveer 15 cm dik en breed. Het vonkenspattende metaal wordt geschoven, geperst, gekanteld en gewalst bnna zonder dat men ar beiders ziet. Veilig achter gekleurd glas zitten enkele mannen in een ca- oine en beidienen handles, waarop het gevaarte gedwee reageert. VERTIND BLIK Op een andere plaats walst men het staal tot grote platen. Wanneer het nieuwe complex van de N.y. Breedband in bedrijf gesteld zal znn, zal men er uiterst dunne platen kun nen vervaardigen. Er zal dan ook vertind blik geproduceerd worden. Thans is de Nederlandse blikverwer- kende industrie vooral aangewezen op de import uit Amerika en uit En geland. Ook Duitsland begint weer aan de markt te komen. Een grote vooruitgang zal het betekenen, als men het blik kan betrekken van de eigen Nederlandse industrie. De warmwalserrj zal gereed zijn op 1 October van dit jaar, de koudwal. serij op 1 April 1953 en de blikfa- briek omstreeks 1 September 1953. Dat zal een verhoging van de staal- proddetie mogelijk maken van 500 000 tot 800.000 ton per jaar. De in het buitenland bestelde installaties zijn reeds bijna alle ontvangen. Het aandeel, dat ons land zelf zal leve ren in de inrichting van de fabriek, komt regelmatig binnen. MEER, NOG MEER! In de toekomst zal er dus werk ge noeg aan de winkel zijn. Dat wil zeg gen: als de aanvoer van grondstof fen verzekerd is. In de eerste plaats is dat erts. Daarnaast neemt schroot de voornaamste plaats in. Onverza digbaar zijn de ovens. Gretig slokken zij het „oud-roest" in grote hoeveel heden op. Er moet voorraad zijn. Méér, nog méér vragen de ovens! Ne derland zal het schroot voornamelijk zelf moeten leveren. De aanvoer van elke ton schroot betekent de aan koop van een ton ruw ijzer minder", zei de heer Bentz van den Berg, di recteur der Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken N.V en voorzitter van de Commissie Natio nale Schrootcampagne. ons. „Aanvoer van schroot is een nationaal belang, want zij verlaagt de staalprijs!" Een lagere staalprijs verbetert onze ex portpositie en dat levert weer devie zen op. Vandaar, dat de laatste tijd zoveel aandacht besteed wordt aan het waardeloos lijkende oud ijzer. Uitbreiding van de Duitse kolenindustrie. Nieuwe methoden voor de finan. ciering van een grote uitbreiding der Duitse kolenproductie zijn aan de hand gedaan door dr. Kost, de leider van het Duitse kolenmijnen beheer. Dr. Kost heeft voorgesteld, dat alle mijnen drie mark per ton zullen ter zijde leggen om de uitbreiding van hun installaties en de bouw van nieuwe mijnschachten te financieren. De kolen- en staalunie zal West- Duitsland volgens dr. Kost in staat moeten stellen zijn kolenproductie tot 150 millioen ton per jaar uit te brei den; teneinde daardoor de import van Amerikaanse kolen in Europa overbodig te maken. Voorts deelde dr. Kost mede, dat plannen worden uitgewerkt om de Duitse mijnwer kers in staat te stellen door een spaarsysteem aandelen in de mijnon dernemingen te verwerven, Zulke aandelen zouden de arbeiders in staat moeten stellen deel te hebben in de bedrijfswinsten, doch zij zouden niet met de normale risico's van aandelenbezit mogen worden belast. ONS MODEHOEKJE Zo kunnen ze heerlijk van zon en buitenlucht genieten. in hun nieuwe strandpakjes! Zo'n pofbroekje staat allerliefst en het zit lekker ruim. De dames krijgen coquette ruches langs het „décolle té" en leuke ingerimpelde zakjes. Voor de „mannen" vanzelfsprekend geen dergelijke vrouwelijke opschik, wat niet zeggen wil, dat ze een grappig borduurmotiefje op een ef fen pakje zullen afwijzen. De rimpelzakjes worden volgens het patroontje geknipt en van een zoompje voorzien. Dan rimpelt u ze met lastex of een stukje elastiek tot een breedte van 8 cm. in en stikt ze op de voorpandjes. Zij-, been- en middennaden sluiten en de randen van het bovenstuk met schuine re pen stof afwerken, waartussen u dan tegelijk de ruches (een tot 56 cm. ingerimpelde of geplooide strook van ca 90 x 2% cm.) meenaait. De rug. TEKORT OP HUISHOUDBOEKJE Een retourtje naar Schotland kost haar 7.000 (Van onze correspondent). LONDEN, Juli De „Civil List", de lijst, waarop de inkomens van alle leden der Engelse koninklijke familie voorkomen, heeft de laatste tyd nogal in het middelpunt van de belangstelling staan. De regering heeft namelyk voorgesteld koningin Elisabeth een staatsinkomen van vyf mil lioen gulden per jaar toe te kennen, een zelfde bedrag, dat ook haar va der, wijlen koning George VI, genoot. Sommige Lagerhuisleden ook in Engeland moet het inkomen der kroon door het parlement worden goed gekeurd vinden dit bedrag echter veel te hoog. Ze zyn van mening, dat de koninklijke familie ,,'t best wel wat minder kan doen". Twee leden heb ben zelfs een voorstel ingediend de nieuwe koningin slechts de helft te geven In de ogen van een burger een be-1 overleden vorst kwam in 1946 twee- lastmgvry inkomen van vyf millioen duizend giüden te kort, in 1947 der gulden per jaar natuurlijk een fabu- tigduizend gulden en in 1948, 1949, leuze som. Maar het vreemde is, dat 1950 en 1951 respectievelijk 450.000, koning George VI er na de oorlog 300.000, 500.000 en 430.000 gulden. Al nooit van heeft kunnen komen. De nu deze tekorten heeft de koning uit ei gen zak moeten bijpassen, hetgeen wil zeggen: uit z'n particuliere inko men (inkomsten uit familie-beleggin gen in binnen- en buitenland, alsook uit de privé-landgoederen Sand ring- ham, Balmoral en Lancaster). Toch gooide koning George VI zijn geld niet over de balk. Integendeel, hij leefde uiterst zuinig. Zoals een ie der van ons worstelde hij echter met één van de naarste gevolgen van in flatie: de algemene stijging van het kostenpeil. De salarissen van het huishoudelijk personeel, dc kosten van onderhoud en reparatie, alles ging gestadig naar boven. En aange zien het inkomen van de vorst op z'n vooroorlogse uitgaven was gebaseerd, konden tekorten niet uitblijven. Ook voor koningin Elisabeth zal het daarom niet gemakkelijk zijn op een staatsinkomen van vijf millioen gulden te leven. Haar huishoudboekje is een indrukwekkend document met getallen, waarvan men duizelt. Zo geeft de koningin bijna twee milioen gulden per jaar aan salarissen uit en haar huishoudelijke uitgaven bedra gen meer dan 1,25 millioen gulden. Alleen voor gas, electriciteit en kolen is een bedrag van 230.000 gulden uit getrokken, terwijl de leveranciersre keningen voor levensmiddelen op rond 300.000 gulden worden geschat. De was komt haar jaarlijks op 50.000 gulden te staan, het wagenpark op 45.000 gulden en de telefoon zelfs op 90.000 gulden. GESCHENKEN ZIJN TABOE. En denk nu niet, dat de koningin byzondere faciliteiten geniet. Buiten het kader van de normale hoffelijk heid is het haar verboden geschenken aan te nemen of onbetaalde diensten te accepteren. Een reis met de ko ninklijke trein kost haar vier gulden per kilometer plus de prijs van een eerste-klas-kaartje voor elke passa gier, die zich in een van de wagons bevindt. Voor een retourtje naar het Schotse buiten Balmoral berekenen de Britse spoorwegen haar om en na bij dc zevenduizend gulden. De enige dingen, waarvoor de ko ninklijke familie niet behoeft te be talen, zijn een vlucht met een mili tair vliegtuig en een tocht met een oorlogsbodem. Ook postzegels worden gratis verstrekt, maar dat komt om dat de Engelse koningin moeilijk voor het gebruik van haar eigen beelde naar kan betalen. Niemand kan zeggen, dat de Engel se koningin op kosten van de staat leeft. De vroegere bezittingen van het Engelse koninklijke huis, de zoge naamde kroondomeinen, zijn, in ruil voor een door het parlement te be palen staatsinkomen, door koning George IH (1760) aan de toenmalige regering overgedragen. Nog steeds trekt de fircus hier jaarlijks een be- taille van de broek en de onderkant van de pijpjes krijgen een schuif- zoompje met niet te strak elastiek of u stikt ze enkele malen met las tex door. De 3 cm. brede schouder banden worden van voren vastge naaid en over de rug kruisend aan een knoop op het broekje bevestigd. Als materiaal neemt u natuurlijk een goed wasbare en kleurechte stof, zo als byvoorbeeld katoen. En laat het grut dan maar heerlijk van buiten lucht en zon genieten. Ella Bezemer. drag van tien millioen gulden uit twee keer zoveel dus als de koningin als inkomen geniet. Tot de door de staat beheerde ko ninklijke bezittingen behoren o.m.: omvangrijke landerijen in Wiltshire en Somerset, gebieden langs de kust van Cornwall en Devon, beide zijden van Londen's chique Regent Street, de Zuidelijke kant van Piccadilly twee Londense theaters, drie restau rants en een hotel Van haar particulier inkonwn zal koningin Elisabeth waarschijnlijk, in navolging van haar vader, belasting gaan betalen (19s. 6d. in het pond!;, ook al behoeft ze dit officieel niet te doen. Het is de fiscus dus, die er over het algemeen genomen, wel by vaart, en de populaire opvatting, dat een koninklijk huis alleen maar geld kost-, gaat, wat Engeland betreft, ze ker niet op.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 15