PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Dr. W. Drees gaf opdracht terug De Zeeuwse kreeftenvisserij dit jaar bevredigend was DE BILT PERZISCHE PARLEMENT WENST MOSSADEQ ALS PREMIER A.V.R.0.-ACTIEC0MITE STELT EISEN AAN HET BESTUUR Vandaag 195e Jaargang-No. 172 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. HoofdrecL G. Balllntijn. PL verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 ct per week. f 5.45 p. kw.. fr. p. p. f 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 23 Juli 1952 ADVERTENTIEPRIJS 23 Ct. per mm. Minimum p. advertentie t 8.— Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels f L—Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissi.igen Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.^. 2861 of 2160). Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststraat 63. telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg: Flnlandstraat 2. telef. 16; Terneuzen: Brouwerijstr. 2; Zierikzee: N, Bogerdstr. C 160, telef. 26. POGING TOT KABINETSVORMING MISLUKT. C.N.V.-Voorzitter: A.R. niet in vaarwater van V.V.D. Dr. W. Drees heeft zijn opdracht tot het vormen van een kabinet terug gegeven. Nadat de formateur Dinsdagmorgen had gesproken met de fractieleiders van de P. v. d. A., de K.V.P. en de C.II.U., begaf hy zich des middags om vier uur naar palcis Soestdyk, waar hy door H.M. do Koningin werd ont vangen. Enige tyd later deelde het kabinet der Koningin het volgende me- de: Dr. W. Drees heeft aan H. M. de Koningin verzocht hem te ontheffen van de opdracht tot het vormen van een kabinet, dat geacht mag worden het vertrouwen van het parlement te genieten. De Koningin heeft het ver zoek ingewilligd. Dr. Drees kreeg de opdracht op 27 Juni, twee dagen na de verkie zingsoverwinning van de Partij van de Arbeid. Nadat aanvankelijk alles vrij vlot leek te verlopen en in elk ge val op het punt van het regeringspro gramma overeenstemming werd be reikt tussen de P. v. d. A., de K.V.P., de A.R. party en de C.H.U., kwam omstreeks het afgelopen weekeinde een. kink in de kabel toen bleek, dat de A.R. partij zich ten aanzien van de portefeuillebezetting niet met de op vattingen van de formateur kon ver enigen. MENING VAN RÜPPERT. De voorzitter van het Christelijk Nationaal Vakverbond, de heer Rup pert, heeft Dinsdag als lid van de A. R.-partij zyn mening gegeven over de door de A.R. geuite bezwaren. Wat de bezetting van Sociale Zaken aangaat, wees de heer Ruppert er op, dat van A.R.-zijde nadrukkelijk is uit gesproken, dat men geenszins onder alle omstandigheden bezwaar heeft tegen de opname van een man uit een van de drie richtingen der vakbewe-* ging in de ministerraad. Er is dan ook, naar het oordeel van de heer Ruppert, geen sprake van, dat de Frankrijk en Engeland zullen toch wapens aan Spanje leveren. In gezaghebbende kringen in Parijs is vernomen dat Frankrijk en Enge. land hebben besloten het embargo op wapenleveranties aan Spanje op te heffen. Deze opheffing zou echter beperkt zijn en geen betrekking heb ben op wapens, die onontbeerlijk worden geacht voor de nationale ver dediging. Geheimzinnige opdrachtgever gearresteerd Politie kreeg zijn handschrift te pakken. In de Noordelijke provinciën hèeft de laatste maanden, zoals men weet, een geheimzinnig persoon geopereerd, die telefonisch aan tal van zakenmen sen allerlei gefingeerde opdrachten verstrekte. In het bijzonder hadden hotel- en caféhouders zijn belangstel ling en zo heeft hij onder meer een groot aantal diners besteld voor gezel schappen, die nooit kwamen opdagen en grote hoeveelheden banketbakkers artikelen, waar-van de besteller verder niets van zich liet horen. Gedurende de laatste dagen had de man de gewoonte bestellingen per briefkaart op te geven en dat heeft geleid tot zijn ontdekking. In Midlaren vertoefde n.l. een per soon, die nogal zonderling deed, het geen de politie argwaan deed krijgen. Het mocht de politie gelukken zijn handschrift te pakken te krijgen en toen dat met het schrift van de brief kaarten werd vergeleken, werd zeer veel overeenkomst ontdekt. Direct werd de persoon te Midlaren aan de tand gevoeld, doch hij was helemaal niet geheimzinnig met deze aangele genheid. Hij bekende vlot, doch kon geen reden opgeven, waarom hij de verschillende bestellingen had gedaan. De zonderling bleek te zijn de ge huwde J. F. te Assen. Rotterdamse telefoniste vermoord. Een getrouwde zuster deed de afschuwelijke ontdekking. Een 22-jarige Rotterdamse telefo niste is Maandagmiddag vermoord in haar woning aan de Willebrordus- straaf gevonden. Het slachtoffer, A. G. B., was met een hard voorwerp, vermoedelijk een ijzeren buis, de sche del ingeslagen. Ze had ook eiüge mes steken in de borst. Het omvergewor. pen huisraad wees er op, dat aan de moord een worsteling is voorafge gaan. Een getrouwde zuster deed de afschuwelijke ontdekking. Aanstonds stelde de recherche een uitgebreid onderzoek in, met mede werking van de technische opspo ringsdienst, maar tot dusver is er niet veel spoor van de dader. De moord moet gepleegd zijn op Zondagmiddag tussen 13 en 18 uur. Voorzover men heeft kunnen nagaan kampeerde het slachtoffer Zondag jl. op Duinrell bij Wassenaar. Zij is daar al vroeg vertrokken, zodat ze om één uur al thuis geweest moet zijn, ken nelijk om bezoek te ontvangen. Uit ide situatie in de woning bleek, dat er limonade is gedronken en bonbons gegeten. Het onderzoek wordt met kracht voortgezet. A.R. in het vaarwater van de V.V.D. terecht is gekomen. De A.R. fractie heeft er alleen bezwaar tegen, dat on der de gegeven omstandigheden een vooraanstaand man van het N.V.V. met de leiding van Sociale Zaken zou worden belast, zorfder dat reke ning werd gehouden met het bestaan van drie richtingen in de vakbewe ging- NIET AANVAARDBAAR. Voor het in de K.V.P. georganiseer de deel van de leden der K.A.B. werd een oplossing gevonden, maar voor de leden van de christelyke vakbewe ging, die deel uitmaken van de pro testants-christelijke politieke partijen vond men deze niet. Gelet op de situ atie op verenigingsgebied in Neder land en met name in verband met de vele problemen, welke thans op dit terrein aan de orde zijn (lonen, werkgelegenheid, huren, ouderdoms voorziening) is deze figuur ook naar het oordeel van de heer Ruppert niet aanvaardbaar. Nu de overheid zich zo intensief met onder meer de loonvorming be moeit, zal zij oog moeten hebben voor de opbouw der maatschappelijke or ganisaties in het algemeen en voor die der werknemersvakbeweging in het bijzonder. Dat betekent uiteraard geenszins, dat onder alle omstandigheden steeds drie mensen uit de vakbeweging zou den moeten worden opgenomen in het kabinet, maar onder de huidige om standigheden heeft het opnemen van een man uit één der drie richtingen consequenties voor de beide andere richtingen, aldus de heer Ruppert. Churchill zal strenge maatregelen aankondigen. Om Engeland financieel en economisch te redden Churchill zal Woensdag en de bei de volgende dagen met het Engelse kabinet de buitengewoon strenge maatregelen bespreken, welke het evenwicht in de betalingsbalans en de gezonde economische toestand van het land moeten herstellen. Naar men in politieke kringen verwacht, zullen deze maatregelen, die de vol. gende week het onderwerp zullen zijn van een debat in het Lagerhuis, het volgende inhouden: 1 Herziening van het vierjaren pro gramma van 4,7 milliard pond ster ling. Engeland zou een deel van de wapens en jachtvliegtuigen, die be stemd waren voor het Engelse leger, faan uitvoeren; Nieuwe invoerverminderingen, welke in het bijzonder betrekking zullen hebben op hout voor het bouw bedrijf; 3 Reorganisatie van de industrie, in het bijzonder van de machine- en auto-industrie, waardoor de nadruk komt te vallen op producten, welke femakkelijk verkoopbaar zijn; Een nieuwe vermindering van de investeringen, welke uitvoer van uitrustingen en machines en vermin dering van een deel van de invoer mogelijk zou maken. Bovendien verwacht men een aan zienlijke vertraging van de uitvoe ring van het woningbouwprogram ma der conservatieve regering. Gouverneur Stevenson en mrs. Roosevelt. Enige tijd geleden heeft een bewon deraar van gouverneur Stevenson van Illinois geopperd, dat de gou\ neur mevrouw Roosevelt zou huwen. De gouverneur zou dan candidaat moeten staan voor het president schap en mevrouw Roosevelt voor het vice-presidentschap. Mevrouw Roosevelt verklaarde des gevraagd, dat zij zich zeer vereerd voelde, maar dat het idee haar niet wel liitvoerbaar leek. TEHERAN FEEST EN ROUWT. Sjah moet beslissen De Perzische Tweede Kamer heeft zich Dinsdag met de stemmen van 61 van de 63 afgevaardigden uitgesproken voor de herbenoeming van dr. Mos- sadeq als premier. De Sjah zal thans moeten beslissen, of hy Mossadeq als premier zal benoemen. Zoals bekend gaf Mossadeq zijn opdracht minder dan een week geleden terug, nadat hy er niet in geslaagd was de rechtstreekse controle over het leger van de Sjah te verkrijgen. Toen men Mossadeq van de uitslag op de hoogte stelde, stemde hy erin toe een kabinet te vormen. Mossadeq weer premier Nadat het nieuws zich door Tehe ran had verbreid, werden overal de vlaggen uitgestoken, weliswaar van een rouwwimpel voorzien ter nage dachtenis van de demonstranten, die Maandag om het leven zijn gekomen. De stoffelijke overschotten van 48 by de onlusten van Maandag om het leven gekomen personen zyn Dins dagmorgen naar het parlementsge bouw gebracht. Het Nationale Front de partij van Mossadeq zal voor- deze doden een speciaal erekerlchof vragen. IN BAGDAD? De Perzische autoriteiten hebben inmiddels besloten, dat ex-premier Soeltaneh het land niet zonder speci ale vergunning zal mogen verlaten, maar volgens berichten uit Bagdad bevindt Soeltaneh zich in deze stad. Oosterpolder krijgt grootste gemaal. Binnenkort zal met het bouwen be gonnen worden van het eerste ge maal en van een schutsluis vqor de Oosterpolder. Het gemaal zal het grootste zijn dat tot nu toe in ons land en op een enkele uitzondering na ook in Europa is gebouwd. De schutsluis krijgt een breedte van 8,5 meter en een schutlengte van 65 me ter. Het gemaal zal vier door diesel motoren, elk van 1000 p.k., aange. dreven centrifugaalpompen bevatten. Felle brand bij Goudse zakkenhandel. EEN HALF MILLIOEN GULDEN SCHADE. Dinsdagmiddag is door onbekende oorzaak een felle brand uitgebroken op de opslagzolder van de firma J. G. de Jong Zonen aan de Verlorenkost te Gouda. In het gebouw lagen op geslagen zevenhonderdduizend diverse soorten jute zakken. Geweldige steek vlammen schoten over de straat, waar net pand staat en schroeiden de verf van de huizen aan de overzijde. In het pand stonden 45 machines voor het naaien en stoppen van zakken, die ernstig werden beschadigd. De totale schade wordt geraamd op een half millioen gulden. De firma is verzekerd tegen brandschade. De Sjah van Perzië heeft dr. Mo hammed Mossadeq weer tot minis ter-president benoemd. Radio-Tehe. ran heeft omgeroepen dat de afge treden premier Ghavam Es Soel. taneh het land niet mag verlaten. De Olympische Spelen. Nederland in Helsinki De Nederlandse prestaties op de derde Olympische dag in Helsinki zyn helaas niet van dien aard geweest, dat het kopje „Nederlandse erelijst" boven dit beknopte overzicht gerechtvaar digd zou zijn. Daar was immers de grote teleurstelling, dat Fanny op de 100 meter haar titel niet kon verdedigen. Ge lukkig kwam laat in de avond het bericht, dat de kansen, dat ze vandaag wèl voor de 80 me ter horden start, toch niet zo slecht zijn. Theo Saat en Puck Brouwer werden ^uitgeschakeld. Op eer- volle wtfze weliswaar, maar zy brachten het toch niet tot de finale. Ook de laatst aangebleven Nederlandse roeiers, onze skif- feur Rob van Mesdag en de Triton-twee zonder stuurman, konden het in de tweede her kansing niet tot een overwin ning brengen. Ook de resultaten van onze zeilers waren Dinsdag niet zo goed als zij op de vorige dagen zijn geweest. Weliswaar werd Van Duyl vierde in de Draken- klasse en Koos de Jong vijfde bij de Finnjollen, maar het had toch beter gekund. En om nu niet helemaal in mineur te blijvende Neder landse turnsters deden het niet slecht. Weliswaar waren zij in genen dele opgewassen tegen het prachtige werk van de Rus sische en de Hongaarse dames, maar wat bijv. Dini Krul, Lenie Gerrietsen en Nannie Simon presteerden, was toch zeer goed. Reuzen op Middelburgs Markt Eén der attracties van de folkloristische dag, welke ter gelegenheid van de tentoonstelling ,,Oost-VIaanderen vlagt" te Middelburg werd gehouden, was de aanwezigheid van twee der beroemde Vlaamse reuzen, afgevaardigd door de gemeente Wetteren. Kansen van Stevenson stijgen Barkley trekt zich terug. De kansen van Stevenson, de gou verneur van Illinois, op het candi- daatschap van de Amerikaanse de mocratische partij bij de komende presidentsverkiezingen zijn aanzien lijk gestegen, nu vice-president Alben Barkley heeft medegedeeld, dat hij zich niet verkiesbaar wenst te stel len als democratisch candidaat. Ondanks de krachtige tegenstand van de zuidelijke democraten werd Dinsdag te Chicago een resolutie van senator Blair Moody (Michigan) aan genomen. volgens "welke de gedele geerden slechts hun stem mogen uit brengen op pretendenten naar het candidaatschap, die door de partij- conventie zijn aangewezen. Verschillende zuidelijke sprekers zeiden, dat zij hun delegaties niet zouden verplichten zich te binden nog voor dat pretendenten aangewezen zouden zijn. Gouverneur Schricker van Indiana verklaarde Dinsdag dat gouverneur Stevenson tegen hem had gezegd: „Indien de democratische partycon ventie mij als haar candidaat voor de presidentschapsverkiezingen zou aan wijzen, zou ik niet kunnen weigeren deze te aanvaarden". FELLE STRIJD In- de commissie voor de geloofs brieven woedt nog steeds een felle strijd tussen de pro- en anti-Truman- delegatie van Texas. De strijd liep zo hoog, dat de voorzitter herhaaldelijk de verbitterd twistende afgevaardig den tot de orde moest roepen. Meer dan eens werden ook de beslissingen van de voorzitter door de strijdende afgevaardigden aangevochten. VERGADERING TE MAASTRICHT ONGELDIG Volgende week weer een bespreking. In de Avro-studio te Hilversum is een langdurige bespreking gevoerd tus- sen het comité van actie voor de belangen der Avroleden en de voorzitter en secretaris van het Avrobestuur, de heren G. de Clerq en J. Corver. Des gevraagd vertelde de voorzitter van de AVRO, dat deze besprekingen geen aanleiding geven tot mededelingen en dat zy volgende week worden voort gezet. Van de zyde van het comité werden in een communiqué wel mede delingen gedaan. Allereerst wordt bekend gemaakt, dat als voorzitter van 't comité thans optreedt ir. A. Ruis te Bilthoven, die in 1950 nauw betrokken is geweest by de indiening der voorstellen tot sta tutenwijziging, waarover nimmer meer iets werd gehoord. Volgens de voorzitter van de AVRO was deze zaak destijds niet verder gekomen dan de instelling van een commissie en een interimrapport. Het comité heeft duidelijk laten blijken, dat het deze behandeling van zaken zeer af- keuringswaardig acht. Het communiqué vervolgt: „hieruit blijkt tevens, dat het Avro-bestuur zich zeer weinig gelegen laat liggen aan de wensen, die uit de boezem der leden voortkomen. Tevens acht het comité de op 5 Juli in Maastricht gehouden vergadering van de AVRO niet geldig. Door ant woorden op desbetreffende vragen is het comité versterkt in zijn mening, dat er door het bestuur van de AVRO op onverantwoordelijke wijze wordt beschikt over de gelden van luiste raars. Bovendien weigerde de voorzit ter een antwoord op de vraag, wat men nu over de heer Vogt verzwijgt en waarom men niet ingaat op diens uitdaging alle feiten te noemen. De voorzitter wilde eerst het dagelijks bestuur hierover raadplegen. LEDENVERGADERING GEVRAAGD. Op grond van de beantwoording van vele vragen door het comité gesteld ER WERD 9600 kg. GEVANGEN Aantal kreeften neemt toe De Zeeuwse kreeftenvisserij is enkele dagen geleden voor dit jaar gesloten. In de schuurtjes aan de Yersekse dijk, zijn de kreeftenvissers nu bezig hun materialen op te ruimen. De lange lijnen worden gedroogd en de gazen kreeftenkorven worden aan een grondige inspectie onderworpen voordat zy worden opgeborgen. De kreeftcnvisscrij mag slechts drie en halve maand worden uitge oefend en wordt daarom maar als een bijverdienste beschouwd. Voor de 15 a 20 kreeftenvissers welke Yerseke telt, was het dit jaar toch over het algemeen weer een aardige bijverdienste, die bruto zo rond de 72.000 in het laadje bracht. Het is eigenlijk by toeval dat Zee land deze tak van visserij heeft ge kregen. Enkele tientallen jaren ge leden kwam de Texelse visser Dog gers naar de Zeeuwse stromen om hier op roggen te vissen. Herhaalde lijk raakten echter kreeften in de netten verzeild, zodat het idee werd geboren om zich op de vangst van deze dieren toe te leggen, die vooral bij onze Zuiderburen zo zeer in trek zijn. Een grote vlucht heeft deze vis serij nooit genomen en zo zijn er thans een 15 a 20 vissers die onder de Thoolse en Bevelandse wal aan de voet van de dijken de kreeften in de gazen korven trachten te lokken met verse vis. Deze visserij heeft ook haar „ups and downs" gekend. „Het is en blyft visserij", merkte een der oude kreef tenvissers op. Gelukkig voor de vis sers van thans, zijn de vangsten in de laatste jaren niet slecht. Vorig jaar ving men 7800 kg. en dit jaar zelfs 9600 kg. Men schrijft de voor uitgang van de laatste jaren toe aan de aanwezigheid van de twee kreef tenparken in Yerseke. De hierin ver blijvende Noorse kreeften zetten hun zaad af, dat zich in de bassins ont wikkelt, waarna de larven met het verversen van het water, in de Oos- terschelde terecht komen. Natuurlijk gaan er vele larven verloren, doch desondanks valt er een toename van het aantal kreeften te bespeuren. Tydens het verschalen van de kreeften, in welke periode zij vrijwel machteloos zijn, vielen dit voorjaar velen ten offer aan de zogenaamde zeekatten. In de aanvang en ook de laatste weken konden echter behoor lijke hoeveelheden kreeft worden aangevoerd. Gemiddeld werd een prijs van 7 per kg. door de vissers ont vangen. De hoge weeldebelasting van 30 zal er niet vreemd aan zijn, dat de binnenlandse consumptie gering is. België is de voornaamste afnemer. Zo heeft dan de Zeeuwse kreeften visserij dit jaar over het algemeen geen onbevredigend verloop gehad, hoewel de verkregen besommingen niet allemaal winst voor de vissers zyn. De materialen zyn. zoals alles tegenwoordig, in prys gestegen. Bo vendien zyn de uitgaven voor de* ver se lokvis als schol en schar vaak niet gering. Zo moest vorig jaar een vis ser voor niet minder dan 600 aan vis kopen. Maar tevreden is men wel en met oelangstelling ziet men uit naar het volgende kreeftenseizoen. Deze ty pisch Zeeuwse visserij draagt er het hare toe bij om deze provincie tot een oord te maken, waar gaarne toeristen komen, die een „goede tafel" met spe ciale gerechten weten te waarderen. en de vele ongevraagde inlichtingen, die het bereiken, heeft het comité de eis gesteld, dat de AVRO op korte termijn een buitengewone algemene ledenvergadering in het centrum van het land zal houden, waarin alle leden recht van toegang, spreken en stem men krijgen, opdat de leden gelegen heid hebben zich uit te spreken over het beleid van het algemeen bestuur. Tevens heeft het comité de eis ge steld zyn standpunt voor de AVRO- microfoon te mogen uiteenzetten. Omtrent de twee laatste eisen deel de de voorzitter van de AVRO mede, dat hy eerst overleg moest plegen met de andere leden van het dage lijks bestuur. Hij bood een tweede be spreking aan, thans met het volledige dagelijks bestuur van de AVRO. Het comité heeft die aanbieding aan vaard. Deze zal op Dinsdag 29 Juli in Hilversum worden gehouden. ...wordt keizer Haile van Ethiopië 61 jaar. Piloot Groenendijk opnieuw aan de dood ontsnapt. Straaljager moest noodlanding maken. Reserve-sergeant vlieger C. Groe- nendijk uit Den Haag, die nog geen twee weken geleden ternauwernood het leven er af bracht by een vlieg tuigbotsing boven Baarn door per uit- schietbare stoel zijn Gloster Meteor te verlaten, is Dinsdagmiddag weer aan de dood ontsnapt. Toen Groenendyk Dinsdagmiddag tegen half vyf wilde landen met zijn „Meteor" op de vliegbasis Soester- berg, bleek het landingsgestel van het toestel niet goed te functionneren. Met grote tegenwoordigheid van geest wierp Groenendyk midden op het vliegveld een der reservetanks af om brand te voorkomen. Na een grote boog beschreven te hebben met de „Meteor" voerde Groenendyk met het toestel een perfecte buiklanding uit. Ademloos hebben honderden toe schouwers langs de weg en het perso neel op het vliegveld toegezien. De „Meteor" bleek in een enorme stof en rook-wolk te liggen. De mannen van de vliegveldbrand weer waren onmiddellyk ter plaatse. Tegen hen zei Groenendyk, terwijl hij uit zijn gehavend toestel klom: „Ver roest, dat is de tweede keer". De „Meteor" is door midden gebroken. VBRWACHTt IETS MINDER W ARM. Droog weer met wisseiende bewol king. Overwegend matige Noordwes- telyke tot Noordelyke wind. Iets min der i

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 1