NIEUWS UIT ZEELAND Zivin Zijpe ZUm.RFVELAND VAKORGANISATIES ALS NIEUW ELEMENT IN DE FORMATIE MARKTBERICHTEN WISSEL BEVELANDEN DINSDAG 22 JULI 1952 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT K.V.P. houdt kaderdagen in Hulst. Evenals de vooratgaande jaren zul len door het kringbestuur van de K. V. Pin Zeeland wederom kaderdagen georganiseerd worden, welke gehou den worden op Zaterdag 2 en Zondag 3 Augustus bij de paters Maristen in Hulst. Als algemeen onderwerp staat „De nieuwe koers" op het pro gramma. Het ligt in de bedoeling hiervoor een bekend spreker uit te nodigen, terwijl daarna mr. dr. A. Mes, voor zitter van de kring en een spreker uit eigen kring een aanvullende causerie zullen houden. Voor 5 October moeten in de afde lingen de nieuwe partijfunctionarissen gekozen worden. De Statenkringen kunnen candidaten stellen voor de z.g. vrije plaatsen in het bestuur, ter wijl iedere Statenkring een lid van het Kringbestuur kan aanwijzen. Dit geldt ook voor de Jongerenkring. De Kring Middelburg kiest 2 leden voor de partijraad, waarvan de kringvoor zitter ambtshalve reeds lid is. Ook de afgevaardigden in de Statenkring zullen door de afdelingen moeten ge kozen worden. Buitenlandse kunsthistorici bezochten Middelburg. Een gezelschap van 45 buitenland se kunsthistorici en architecten van restauratiewerkzaamheden, dat mo menteel een reis door Nederland maakt, bracht Maandagmorgen een bezoek aan Middelburg. Onder deze groep bevonden zich Belgen, Fran sen, Duitsers, Italianen, Zwitsers, Engelsen en Denen. Onder leiding van de architect der Abdijrestauratie, ir H. de Lussanet de la Sablonière, bezichtigde men het Abdijcomplex en daarbij werd zowel voor de restauratiewerkzaamheden als voor de historie van dit voor Ne derland unieke monument een leven dige belangstelling aan de dag ge legd. Voorts bezocht men de Nieuwe- en de Koorkerk en het Stadhuis, waai de burgemeester van Middelburg, mr dr N. Bolkestein, het gezelschap ont ving. Het heeft Maandag ook een be zoek aan Veere gebracht.. EXAMEN. De heer P. Kuypers uit Klooster- zande slaagde te Utrecht voor het doctoraal examen rechten. RAAD YERSEKE Pand onbewoonbaar verklaard De gemeenteraad van Yerseke vergaderde onder voorzitterschap van burgemeester A. C. Willemsen. De voorzitter deelde mede, dat met het herstel van de steenglooiing aan de havendam een aanvang* is ge maakt. Verder is van Ged. Staten goedkeuring ontvangen voor de geld- lening 100.000 bij het Bouwbe drijfspensioenfonds. Voor deze ge meente is voor een bedrag van 24.475 ingeschreven. De heer J. de Blae heeft zijn benoeming als lid van de raad in de vacature P. J. Domini- cus niet aangenomen. De huurover eenkomst voor een stukje grond op de haven met de heren A. Nieuwen- huize, P. C. Christiaanse en E. Meij- aard werd verlengd. De verordening besmettelijke ziektegelden werd ge wijzigd. Besloten werd tot het onbewoon. baar verklaren van het pand Lange- ville 10. De heer D. van Boven vroeg of het de bedoeling was van B. en W. om dit pand direct te slopen. Hierop antwoordde de voorzitter dat het misschien nog wel gebruikt kan worden als pakhuis of iets dergelijks, doch deze zaak dient eerst nog nader bezien te worden. Op een vraag van dhr A. J. Koppe werd medegedeeld, dat er practisch nog wel meer wo ningen in aanmerking komen om on bewoonbaar verklaard te worden, doch gezien de heersende woning nood moet dat nog wachten. Zonder hoofdelijke stemming werd vastgesteld de voorbereiding herzie ning uitbreidingsplan. De heren A. J. Koppe, J. Grootjans en J. Koster werden aangewezen voor het nazien der rekening van het Burgerlijk Armbestuur over 1951. Door de heren A. J. Koppe en J. Prins werden de geloofsbrieven nagezien van het nieuw benoemde raadslid J Herum waarna tot toelating werd besloten! Tot lid van de woonruimtecommis sie werd gekozen de heer J. Groot jans en tot lid van de gascommissie de heer J. Prins, beiden in de vaca ture P. J. Dominicus. Bij de rondvraag vestigde de heer J. Grootjans de aandacht van B. en W. op het ontbreken van een aula op de algemene begraafplaats. De voor zitter hoopte dat er nog eens een zou verrijzen. De heer J. Koster vroeg of door B. en W. een onderzoek is in gesteld naar de oorzaak van de slech te afwatering bg grote regenval zo als enkele weken geleden voorkwam De voorzitter meende dat er bij der' gelijke buitengewone gevallen wei nig aan te doen is. Bath POLS GEBROKEN. Zondagmiddag omstreeks drie uur fietsten enkele jongens die van Ant werpen vandaan kwamen, in de om geving van Bath. De pedaal van de fiets van een der jongens brak plot seling, waardoor de knaap kwam te vallen en zijn pols brak. Dokter Nan- ninga verleende de eerste hulp, waar na deze de wielrijder liet overbren gen naar een der ziekenhuizen te Antwerpen. Wolfaartsdijk GYMNASTIEKUITVOERING. Zaterdagavond gaf de gymnastiek vereniging U.D.I. te Wolfaartsdijk met medewerking van de muziek vereniging „Advendo" onder grote be langstelling een uitvoering op het ge meentelijk sportterrein. De leiding had de heer v. d. Krul uit Goes. FILMS /Af ZEELAND Superieure oorlogsfilm Opmars zonder genade (A Walk in the Sun), een Amerikaanse film van Lewis Milestone. Wanneer wij na zeven jaar de ba lans van de Amerikaanse oorlogs films opmaken, dan blijken er slechts drie werken te zijn, die het praedi- caat „groots" verdienen dank zij de sobere gegevens, het realistische spel, de eerlijkheid en de filmische kwaliteiten. Die drie werken zijn „The story of G.I. Joe", „Battle ground" en „A Walk in the Sun", welke laatste superieure film reeds eerder door ons werd besproken en thans in het Grand theater Goes wordt vertodnd. Milestone, die in 1930 „lm Westen nichts neues" maakte, is er voortreffelijk in ge slaagd, de waanzin van de oorlog in beeld te brengen en heeft de Ameri kaanse soldaat niet als 'n heorieke fi guur getekend maar als de doodgewo ne jongen, die in Italië zijn „walk in the sun" onderneemt en doodt uit angst anders zelf gedood te worden. Dana Andrews, Richard Conté, Geor- fje Tyne, John Ireland, Sterling Hol- oway en vele anderen spelen de mannen die dit alles beleefden. Goes LYCEISTEN OP HEDENESSE. Gedurende de afgelopen week heeft 'n aantal leerlingen van 't Openbaar Lyceum te Goes onder leiding van ds. S. P. de Roos een bezoek gebracht aan Hedenesse te Cadzand. Van daar uit werden trips gemaakt naar het strand, het natuurreservaat, „Het Zwin", en Brugge. AVOXDMUZIEK GROTE KERK. In de serie Avondmuzieken in de Grote Kerk te Goes zullen Dinsdag a.s. des avonds half acht optreden de heer Jan Rijn uit Middelburg, so praan-blokfluit en de heer Adr. Kou semaker, orgel. Het programma is als volgt: 1. „Es ist das Heil uns kommen her". Jan Pieterszn. Sweelinck, 2 va riaties voor orgel: 2. Suite voor blok fluit, William Byrd (volta-corranto- giga)3. Adagio voor orgel, Carl Ph. Em. Bach; 4. Suite voor blokfluit, G. Ph. Telemann, (Siciliano-allegro-affe- tuoso-allegro)5. Ciaconna voor or gel, J. Pachelbel. DE HEER H. HOLLESTELLE OVERLEDEN, Zondag is in de ouderdom van 73 jaar te Goes overleden de heer H. Hollestelle, manufacturier aldaar. Voor de oorlog maakte hij enkele ja ren voor de C.H.U. deel uit van de ge meenteraad. Van 19401950 was hij voorzitter van de plaatselijke afdeling van het Groene Kruis. Hij leefde nog steeds met dit werk mee en kon vorige week Maandag op de jubileumvergadering nog persoonlijk bij monde van de voorzitter dank worden gebracht voor de wijze waarop hij de afdeling door de moeilijke bezettingsjaren loodste. RAAD BORSSELE Haveningang wordt nog niet verbeterd. De gemeenteraad van Borssele kwam bijeen. Afwezig was de heer J. de Smit. In bespreking kwam de ver betering van de haveningang, waar voor een aanbesteding was gehouden, welke ten opzichte van de raming 45.000.nog al tegenviel. De vol gende inschrijvingen waren binnenge komen: L. J. Zoetemijn, Breda, 48.900: M. v. d. Velde, Bruinisse, 49.200; L. Dekker, Vlissingen, 51.800; L. van Boven, Ellewoutsaijk, 52.300; L. v. d. Klippe, Vlissingen, 53.600 en J. A. van Housselt, Bergen op Zoom, 57.500. Mede in verband met het tijdstip, waarop het werk gereed zou kunnen zijn (de bietenoogst), werd besloten het werk dit jaar niet meer te doen uitvoeren. In het voorjaar van 1953 kan opnieuw begonnen worden. Vaste plannen op het gebied van de woningbouw zijn er nog niet, doch de raad besloot er naar te streven, dat zes nieuwe woningen zullen worden gebouwd. Hansweert OPVOERING OPENLUCHTSPEL „IN HET WITTE PAARD" Zaterdagavond werd in de muziek, tuin te Hansweert de eerste opvoe ring gegeven van het openluchtspel „ln het witte paard", door de har monie Scheldegalm. De muziektuin baadde in een zee van licht en het front van c' muziektent, dat een Beierse her" rg voorstelde, was hel der verlicht met schijnwerpers. Scheldegalm opende met de grote fantasie ,,In het witte paard", waar na het toneelspel in drie bedrijven werd opgevoerd, dat dezelfde titel heeft. De medewerkenden gaven zich ten volle. Verschillende taferelen wer den vertolk' door twaalf Tyroolse meisjes, w van er zes als meisje en zes al; jongen waren gekleed. Deze droeg met haar prachtige costumes veel tot het welslagen bij. Negen leden van Scheldegalm vorm den de Tyroolse Boerenkapel. On geveer 300 bezoekers genoten van het spel, dat tot in de puntjes was geregisseerd. Een woord van lof komt zeker toe aan de heer en me vrouw Oele-Polderman, die maan denlang aan de voorbereiding van de ze uitvoering hebben gewerkt. NOORD-BEVELAND Kortgene 'GEMEENTERAAD De raad van Kortgene komt Woensdag 23 Juli a.s. in openbare vergadering bijeen. Op de agenda staat o.a.: herziening wedden amb tenaren van de burgerlijke stand, wij ziging vleeskeuringsverordening, vaststelling regeling geneeskundige verzorging gemeentepersoneel. ver. hoging suDsidie veerdienst Kats-Kat- se Veer, benoeming A. J. C. van der Lgcke uit Vlissingen tot onderwijzer aan de o.l. school te Kortgene, toe treding tot de Stichting Borgstel lingsfonds voor de Zeeuwse Eilan den. Weduwe overvallen door oud-kostganger. Zondagavond vervoegde zich bij de Wed. P. te Zaamslag-Veer een zekere D. R., die vroeger bij haar had inge woond, doch die kortgeleden is ver trokken naar Terneuzen. De Wed. P. die D. reeds eerder de toegang tot haar woning had ontzegd, deed dit nu ook Na een korte woordenwisseling kwam het tot een handgemeen, waar op de wed. P. naar buiten liep. R. heeft daarop de huisraad grotendeels met een bijl vernield, en is daarop vertrokken met medeneming van een rijwiel. De politie stelt een onderzoek in. Jantje van Sluis over de B.B.C. Hoe algemeen bekend de houten klokkenist Jantje van Sluis is, die destijds op het belford te Sluis stond, moge blijken uit het feit, dat de BBC aan het gemeentebestuur van Sluis inlichtingen gevraagd heeft over de kleine man. Men wü namelijk in het kinderuurtje van deze omroep iets orver Jantje vertellen. Het gemeente bestuur heeft gaarne aan dit verzoek voldaan omdat het van mening is, dat de Engelse kinderen zo goed mo gelijk over Sluis voorgelicht dienen te worden. Varkenspest geconstateerd in Walcherse gemeenten. In verschillende gemeenten op Walcheren wordt melding gemaakt van gevallen van de gevreesde var kenspest, o.a. in Souburg, Ritthem en Koudekerke. In deze laatste gemeen te waren de veestapels van de heren P. S. K., P. W., J. G. en J. S. besmet. De heer S. moest een aanzienlijk aantal dieren ter slachting naar het abattoir laten overbrengen, waar bleek, dat in vele gevallen het vlees niet meer voor consumptie kon wor den goedgekeurd. Een en ander be tekent dus voor de betrokken eige naars een aanzienlijke schadepost. Men is echter intensief begonnen met inenting van de varkens in het be dreigde gebied en men hoopt deze na drie weken, wanneer het serum zijn werking zal hebben gedaan, de var kenspest goeddeels ingeperkt te heb ben. Dat hierbij de medewerking van de varkenshouders onontbeerlg"k is, spreekt vanzelf. Rechtbank Middelburg. Als bestuurder van een auto had de verzekeringsinspecteur M. B. uit Goes niet rechts gehouden en hij werd daarvoor door de kantonrechter te Middelburg veroordeeld tot 30 of 15 dagen. Van dit vonnis was hij in hoger beroep gekomen bij de rechtbank te Middelburg. Volgens de dagvaarding had B. te Kapelle een bocht naar links wat kort genomen, waardoor een aanrij ding met een andere personenauto ontstond. Verdachte verklaarde ech ter, dat de schuld -bij de bestuurder van dat voertuig lag, omdat deze hem geen voorrang had verleend. De of ficier van justitie eiste bevestiging van het vonnis. De kantonrechter te Middelburg veroordeelde de opperman L. J. H. uit Souburg tot 25 of 10 dagen en ontzegging van de bevoegdheid om motorrijtuigen te besturen voor de tijd van een jaar. Hij zou geen voor rang hebben verleend en daardoor een aanrijding hebben veroorzaakt. H. was in hoger beroep gegaan doch niet verschenen. Aan de kantonrech ter had hij opgegeven, dat hij van een aanrgding niets wist. Hij had hiervan niets gemerkt. De deuken in zijn auto waren ontstaan bij een bot sing met een lichtmast. De officier vroeg bevestiging van het beroepen vonnis. BENOEMING LERAAR GYMNASIUM Met ingang van het dienstjaar 1952-1953 moet worden voorzien in de vacature van leraar in de Neder landse taal en geschiedenis aan het stedelijk gymnasium te Middelburg. Uit de sollicitanten, die zich hebben aangemeld, heeft het college van cu_ ratoren de volgende aanbevelingslijst opgemaakt: 1 F. G. van der Poll. 2 G. B. Ongena. B. en W. van Middel burg stellen de raad voor de heer F. G. van der Poll te benoemen. Televisie Leningrad zichtbaar in Zeeland Voor het eerst in Zeeland is het Vrijdag in Westkapelle gelukt een televisieuitzending uit Leningrad op het scherm te krijgen. Tgaens het richten van de antenne op café Wes- terbeeke aldaar, kreeg de heer J. v. de Broek uit Goes plotseling Lening rad op het televisiescherm, hetgeen hem tot dusver nog steeds niet was gelukt. De uitzending bestond uit een toneelspel, dat zeer helder werd ont vangen. Nog steeds oesterbroed in de Oosterschelde Volgens de laatste berichten van dr. K. zijn er nog steeds grote hoe veelheden oesterlarven in de Ooster schelde. zodat er nog steeds aanslag verwacht mag worden. Er bestaat dan ook een redelijke kans dat de broedval dit jaar zal slagen. De da ling der temperatuur heeft t sehelp- ziekte.euvel tijdig afgewend en er bestaat dan ook geen reden tot on gerustheid v/at betreft de schelp ziekte, hoewel volgens dr. K. wel en kele symptomen zijn waargenomen. Zeldzaam broedgeval te Kattendijke. De heer G. Rottier is sinds een 20- tal jaren in het bezit van verschillen de soorten wilde ganzen (z.g. vries- §anzen). Deze ganzen hebben hun roedplaatsen in Zweden en Rusland. Een paar Kolganzen heeft reeds enkele jaren achtereen eieren gelegd te Kattendijke maar nimmer gebroed Enkele dagen geleden zijn nu uit een nest van 3 eieren 2 jongen geboren, welke kerngezond zijn en met pa en moe rondwandelen in de grote kip penloop. Volgens de oud-directeur van Artis, de heer Portielje, is in zijn loopbaan slechts éénmaal een broedgeval voor gekomen. KERKNIEUWS NED. HERVORMDE KERK Candidaat J. W. ten Kate te Dordrecht, vroeger te Koudekerke, heeft zich beroepbaar gesteld. CHR. GEREF. KERKEN. Aangenomen naar Werkendam: H. C. v. d. Ent, candidaat te Ba- rendrecht, die o.m. bedankte voor Zaamslag. GEREF. GEMEENTEN. Bedankt voor Apeldoorn, Ooster- land en voor Wolfaartsdijk: W. Ha- ge, candidaat te 's-Gravenhage. ROND DE KABINETSFORMATIE. Zal Drees zijn opdracht terug moeten geven? (Van onze parlementaire redacteur) B(j een nadere bestudering van de redenen welke de oorzaak /.yn van het negatief resultaat der besprekingen tussen de kabinetsformateur en de anti-revolutionnalren komt het ons voor, dat deze, hoewel onderling ver weven, als drie afzonderiyke kwesties kunnen worden behandeld, n.l. het vraagstuk der gelijkwaardigheid, de positie In de Raad voor Economische Aangelegenheden uit de ministerraad en de positie van de Protcstants- Cbristelyke organisaties op sociaal-economisch terrein. De eerste kwestie is die der gelykwaardigheid van de aan dc formatie medewerkende partijen. Hierby kan men, geiyk dr. Drees in eerste aanleg zei te hebben gedaan, uitgaan van een bepaalde onderscheiding der depar tementen in „lichte" en zware". Onder de zware departementen zijn dan, aldus werd ons van socialistische zijde verzekerd, te verstaan: Buiten landse Zaken, Oorlog, Financiën en Economische Zaken. Het ligt in deze gedachtengang voor de hand, deze de partementen te verdelen over de vier partijen. Het is o.i. echter zeer de vraag, of men het probleem der lijkwaardlgheid wel op deze wijze mag stellen. Door niemand toch zal wor den betwist, dat een zeer belangrijk deel van het toekomstige regerings beleid zal liggen op sociaal-econo misch terrein. Men denke slechts aan de loonpolitiek, de werkgelegen- heidspolitiek, de huurpolitiek en de definitieve regeling van de ouder domsvoorziening. Van dit standpunt uit zgn de „zwa re" departementen die van Financiën van Economische en van Sociale Za ken en het zou dan voor de hand lig gen, dat vertegenwoordigers van ae drie richtingen die in het kabinet zou den zijn vertegenwoordigd t.w. de socialistische, de Rooms Katholieke en de Protestants-Christelijke, elk één van deze sleuteldepartementen zou- den beheren. DE POSITIE VAN DE R.E.A. Dit zou met zich meebrengen een verschuiving in de Raad voor Econo mische Aangelegenheden uit de Mi nisterraad. De R.E.A. wordt op het ogenblik gevormd door de ministers van Financiën, Economische Zaken, Sociale Zaken, Verkeer, Wederop bouw, Oorlog, Landbouw en Buiten landse Zaken, terwijl de minister-pre sident de raad voorzit. In feite hebben VAN TOT Als-volontair--ter secretarie van Kort gene is aangesteld de heer J. de Bak t< Kats. De collecte voor „De macht van het Kleine" bracht te Kortgene f56,70 op. De te Heinkenszand gehouden collecte voor „Herwonnen Levenskracht" heeft opgebracht f55,40. De extra collecte voor het classicaal Studiefonds heeft in de Ned. Kerk te Sluis f20.95 opgebracht. De harmonie „Mozart" te Yerseke zal Zaterdag 2 Augustus a.s. een concert ge ven te Zierlkzee. Waarschijnlijk cp Za terdag 30 Augustus a.s. zal de nanr.onie „Kunst en Eer" uit Zierlkzee een legen- bezoek brengen aan Yerseke. De collecte voor het Fonds Geestelijke Belangen bracht te Kortgene £24,76 op. Te Kats heeft de collecte voor „De macht van het kleine" f 45 opgeoracht. Meer dan 50 ouden van dagen uit Kortgene maakten een reisje naar Oister- wjjk. Des avonds werden zij door de mu ziekvereniging van Kortgene van de Pro vinciale Boot afgehaald. kinderen van de O.L. school te Kortgene maakten een schoolreisje naar Tilburg en omstreken. Zij genoten veel. Aan de provinciale steiger wachtte het muziekkorps om hen te verwelkomen. In de feestelijk versierde basiliek van Huist droeg de eerwaarde heer Arnold van Lierop onder grote belangste'ling zijn eerste H. Mis op. Deken J. PLas- schaert hield de feestpredicatie. Woensdag 23 Juli a.s. herdenxt het VEILING ZUID-BEVELAND. 21 Juli. Grote veiling. Zure morellen 47.10. Rode bessen 42.10. Veiling voor export: Yellow Transp. A 45, BC 38.10, I 37.80-41. II 24.30-24.90. Early Victoria I grof 18.20—22.50. I 14.70—15 Oomskinderenpeer A 42. B 33, I 37, II 24. Gewone velling: Yellow Transp. 8—32. Early Victoria 815. Oomskinderenpeer 29—31. Klerken 68—88. Vleeskersen 59 Eierkrieken 58—61. Rode bessen 49—56 Kruisbessen 12—22. Frambozen 50—82. Bramen 6185. Oranjepruimen 1829. Early Laxton 23—78. Czarpruimcn 31—61. Tollenaars 10—25. Okkelanen 10—15. Eng. krozen 2031. Groenten: Komkommers 2124. Krop sla 916. Bloemkool 845. Dubb. Prin- cessebonen 43—49. Stoksnijbonen 56—65 Stamsnijbonen 2026. Groene kool 913. BEVOLKINGSONDERZOEK OP T.B.C. Het bevolkingsonderzoek op tuber culose zal te Kortgene op Donderdag 24 en Vrijdag 25 Juli a.s. gehouden worden in het gymnastieklokaal der openbare lagere school. Een week la ter komen Kats en Colijnsplaat aan de beurt. OORKONDE UITGEREIKT. De burgemeester van Kortgene, de heer A. A. Schuit, reikte dezer dagen aan de nabestaanden van de korpo raai J. Clement, die te Kortgene woonde, en aan de achtergebleven fa milieleden van soldaat P. C. Bouterse. wiens woonplaats Colijnsplaat was. namens de minister van oorlog een oorkonde uit ter nagedachtenis aan deze in de dienst overleden militai ren. Andijvie 9—14. Postelein 16. Tomaten 38— 56. Augurken 5173. Aardappelen 8—10. Drielingen 7.50—9. Bospeen 17. Kroten 6 —11. Uien 7—13. VEILING KAPELLE. 21 Juli. Grote veiling: Duitse zure bes sen 44.50. Zure morellen 48.20. idem ontsteeld 46.80. Frambozen 60, Dubb. Princ. bonen I 44.10—47.10. II 40.5041.80. Appels Yellow Transparante A 41, BC 40.85, I grof 40.85, I fijn 40.95—41.60. II 25.90—26.20. K 25.80—47.40. F 17. Kroet 4.90. Early Victoria I grof 23.30. I fijn I 18.4023.10. K 15.10. Perzikrode zomerap- pel BC 38.40. I grof 35, I fijn 30.05, K 22.30. Peren: Oomskinderen: A 48.80. B 40.25—43.10. I 33.10—33.70. 20.15—21.10 K 29.70. Kleine veiling: Kersen: Klerken 74—93 Krieken 53—66. Zure morellen 4460. Edelfinger Riesenkirchen 104. Pruimen: Oranjepruimen 15—28. Tolle naars 21—29. Princepruim 10. Early Lax ton 25—81. Eldense blauwe 12—29. Czaar 40—88. Diversen: Kruisbessen 1419. Rode bes sen 4865. Tomaten 3853. Bramen 34 70. Frambozen 50—95. Appels: Yellow Transparante 4—25. Perzikappel 1533. Early Victoria 10—16. Peren: Oomskinde ren 535. VEILING KRABBENDIJKE, 21 Juli. Exportveiling. Plantuien 12.10— 17.10. Yellow Transp. BC 34, I grof 36, 1 33, H 23. Early Victoria, I grof 13 20, I 12.40. Perzikrode zomerappel B 31, C 24, I 21.70. Kleine veiling: Bonen 2844,10. Early Victoria, los 18. Yellof Transp., los, 6— 24. verpakt 3947. Rode zomerappel, los, 8—23, verpakt 35—41. Beauty of Bath, los, 21—36. Oomskioderen 1646. Early, Lax ton 40—57. Czaarpruiinen 56. Frambozen 51—72. Bramen 16—78. echtpaar Aug. Haegeman en M. H&ege- man-Dorsselaar te Sint Jansteen de dag, waarop het 50 jaar geleden in het huwe lijk trad. Zaterdagavond gaf de muziekvereni ging E.N.Z.K. te Hoek een populair marsconcert op het Boeregat. Er was veel belangstelling. De leerlingen W. Schot en L. d« Koster van de Prinses Beatrix schippers- school te Wemeldinge, behaalden met lof het jeugdzwemvaardigheids diploma. De collecte voor de Stichting Chr. Blindenhulp heeft te Colijusplaat f42,59 opgebracht. Mej. A. Lockefeer te Sint Jansteen be haalde dezer dagen het diploma heil gymnastiek en massage. Voor het eindexamen middelbare meisjesschool slaagde te Roosendaal, mej. R. Kuypers uit Kloosterzande. De zangvereniging „Tot Oefening en Ontspanning" te Borssele maakte dezer dagen een reisje naar Tilburg cn omge- Bouw van wachlsluis Cadzand door het Rijk vertraagd, Protest in vergadering van Het Vrije van Sluis. Maandagmorgen maakten de hoofd ingelanden van het Vrije van Sluis en hun plaatsvervangers een excur sie naar de zeewering te Groede en naar de uitwateringsleiding te Bier vliet, die wordt uitgediept en met betonblokken wordt afgezet om daar. door het water over een groter op pervlak dan thans het geval is, te kunnen afvoeren. Na de koffie werd te Oostburg een algemene vergadering gehouden. Voor de vacature, ontstaan door het ontslagnemen van de gezworene P. J. F. van Hjjfte, werd de volgende aanbeveling opgemaakt: L R. de Badts, 2. J. E. V. de Milliano en 3. T. C. Dierikx. Over de nieuw te bouwen wacht- sluis bij Cadzand deelde de dijkgraaf de heer C. M. v. d. Broecke mede, dat goedkeuring van de provincie werd verkregen, maar dat het rijk de zaak ophoudt door het bou wen van de wachtsluis vast te kop pelen aan een ontwerp voor nieuwe afmetingen van het kanaal in het kader van het ontwateringsplan. Het plan van de Ned. Heide Mij. wordt echter niet aanvaard door het rgk, zodat de bouw van de wachtsluis voorlopig uitgesteld moet worden, ondanks het grote gevaar, dat kan ontstaan zodra bij een storm de zee sluis, die eveneens slecht is, het zou begeven. Uit de vergadering gingen stem men op om zich aan de verantwoor delijkheid voor het oponthoud te onttrekken, daar men het risico, dat het rijk door dit traineren neemt, te groot achtte. Uiteindelijk besloot men aan het dagelijks bestuur op te dragen de regeringsinstanties er op te wijzen, dat de douw van de wachtsluis on verwijld dient te worden uitgevoerd. Voorts werd besloten een tweede dragline aan te schaffen voorzien van een transporteur, opdat men de normale delfwerkzaamheden zelf zal kunnen verrichten. Diverse kleine agendapunten zoals verkoop van grond, vacantietoeslag voor het personeel, uitgifte van grond in erfpacht enz. werden zonder dis cussie goedgekeurd. Daarna sluiting. in deze raad de eerstgenoemde drie ministers het heft in handen, terwyi de anderen by de besluitvorming in sociaal-economische aangelegenheden alleen dan worden betrokken wanneer zij er rechtstreeks mee hebben te ma ken. Ook bij de voorbereiding van het te voeren beleid worden laatstge noemden slechts incidenteel ingescha keld. Een en ander leidt in de ~>raktyk tot een uitgesproken socialistisch overwicht, waarvoor het in Protes tants-Christelijke handen zgn van Oorlog en Verkeer eh Waterstaat of Buitenlandse Zaken een volstrekt on voldoend tegenwicht zou vormen. Al dus zou het tweede probleem, nJ. dat van een gezonde positieve Protes tants-Christelgke Invloed in de R.E. A„ en daardoor op het gehele socia listisch economische beleid, ten enen male niet kunnen worden verwezen- lgkt. EEN NIEUW ELEMENT. De derde kwestie betreft een geheel nieuw element dat bg deze formatie voor het eerst in volle omvang mee speelt, t.w. de positie van de sociaal- economische organisaties in het al gemeen en die van de arbeiders-vak organisaties in het bijzonder. Wij be doelen uiteraard de plannen van de formateur met betrekking tot het op nemen van vooraanstaande persoon lijkheden uit het Socialistisch Neder lands Verbond van Vakverenigingen en de Katholieke arbeidersbeweging. Realisering van deze plannen, een N. V.V.'er voor sociale zaken en een K. A3.'er voor de uitwerking van de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie, zal met name het Christelijk Natio naal vakverbond in een zodanige praktische, propagandistische en psy chologische dwangpositie brengen, dat het C.N.V. en daarmee de gehele Protestants-Christelgke sociale Dewe- ging in ernstig gevaar zou worden gebracht. Wil men werkelijk en roy ale en harmonische samenwerking tussen de drie genoemde richtingen, dan zou óf een vooraanstaand C.N.V.- er op een belangrijke plaats in het kabinet moeten worden opgenomen, óf het plan inzake de twee andere vakcentrales onuitgevoerd worden gelaten. Waar de eerste mogelykheid was uitgesloten moest door de A.R. het tweede alternatief als een beslis sende voorwaarde worden gesteld. Daar door het vasthouden van de P. v. d. A. aan reeds „veroverde" posities noch voor de A.R. party noch voor de Protestants-Christelgke richting op politiek en sociaal-economisch terrein een werkelijke gelijkwaardigheid en gelgkberechtigdheid was te verkrij gen, komt ons de beslissing der A.R. Kamerfractie, met de reserve dat op dit ogenblik de consequenties van de ze beslissing uiteraard nog niet in volle omvang kunnen worden over zien, als ten volle begrijpelijk en ver dedigbaar voor. WAT NU? Tenslotte de vraag: „wat nu?". De beslissing in deze ligt zonder twijfel bij de K.V.P. Hedenmiddag konit de Tweede Kamerfractie van deze party in spoedvergadering bijeen ter bestu dering van de tbans ontstane situatie. En hoewel niemand op de resultaten van deze vergadering vooruit wenst te lopen, hondt men in Haagse poli tieke kringen toch ernstig rekening met de mogelijkheid, dat dr. Drees zyn opdracht terug zou moeten ge ven, In welk geval wellicht professor Romme zelf aan de beurt zou komen. Regering acht Kamer- uitbreiding verantwoord. De regering acht uitbreiding van de Tweede Kamer van honderd le den op honderdvyftïg voor de volle honderd procent verantwoord. Aldus de memorie van antwoord op het voorlopig verslag in tweede lezing van de Tweede Kamer op het voor stel tot grondwetswijziging (uitbrei ding Tweede Kamer). Sommige Kamerleden hadden ge vraagd te mogen vernemen, op grond van welke exacte feiten en gegevens de regering uitbreiding noodzakeiyk en urgent, ja zelfs een landsbelang acht. Dit verzoek komt de regering echter minder gegrond voor. omdat daarbij voorzit de gedachte, dat het voorstel zou kunnen en moeten be rusten op exacte feiten en gegevens. Sommige Kamerleden noemen bv. in dit verband de verhouding tussen het aantal volksvertegenwoordigers en het aantal inwoners. Dergelijke ex- ace gegevens kunnen echter niet van doorslaggevende betekenis voor de zaak zijn, doch enkel dienen om door vergelijking met vroeger en met an. dere landen de gedachten enigerma te te bepalen. Afgezien daarvan, blijft dan nog de vraag, welke conse quenties uit de resultaten van de ver gelijking mogen worden getrokken. De regering schroomt dan ook niet te verklaren, dat het niet in de eer ste en voornaamste plaats op grond van exacte feiten en gegevens is. dat de regering de uitbreiding nood zakelijk en urgent acht. Het is niet uitgesloten, dat de ver groting van het aantal Kamerleden enige vertragende uitwerking op de parlementaire arbeid zal blijken te hebben, onvermijdelijk kan dit echter niet zgn en de wal zal het schip wel keren zonder dat dit nog be hoeft te leiden tot sterke beperking van de spreektijd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 9