De Olympische Spelen te Helsinki c Viermaal de Stars and Stripes in top FANNY EN PUCK IN DEMI-FINALE, MAAR HOE....? SKIFFEUR VAN MESDAG WON ZIJN HERKANSINGSRACE DINSDAG 22 JULI 1952 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT SPANNENDE FINALE OP DE 100 METER. Fanny Blankers-Koen en Puck Brouwer geplaatst, Saat en Visser uitgeschakeld Viermaal gingen de Stars en Stripes aan de middelste mast in het Olympisch Stadion de lucht in en éénmaal de Italiaanse vlag, ten teken dat er vyf nieuwe Olympische kampioenen werden gehuldigd. De vier Amerikanen waren O'Brien op het nummer kogelstoten, Remigïno op de 100 meter, Moore op de 400 meter horden efl Biffle bij het vèrspringen, terwijl de Italiaan Dordoni voor de gouden medaille op de 50 km snel wandelen zorgde. Dit waren natuurlyk de belangrijkste resultaten van de tweede athletiek- dag, maar voor ons Nederlanders komt toch direct daarna het feit, dat Fanny BlankersKoen en Puck Brouwer het beiden tut de demi-finale 100 meter hebben gebracht, al geschiedde dit helaas niet door eclatante overwinningen. Fanny, ongetwyfeld nog steeds 's werelds snelste moeder, moest zowel in de Duitse Maria Sander, als in het pijlsnelle Australische meisje Marjory Jackson haar meerdere erkennen. Als tweede achter de als derde achter Jackson en de Duitse Petersen nog juist met de hakken over de sloot. Duitse ging Fanny echter toch naar de demi-finale. Puck Brouwer kwam Onze sprinter Theo Saat werd helaas uitgeschakeld in de halve finale en Henk Visser, die zich zo keurig in de finale vèrspringen wist te plaatsen, ging daar ten onder door drie ongeldige sprongen. Nog nooit is een spannender eind strijd op de 100 meter gelopen. Wa ren zowel te Berlijn 1936, als te Lon den 1948 de negers in de meerderheid geweest, ditmaal ging het tussen vier blanken en twee negers. De start was fel, het ging volkomen ge lijk op en toen de eindstreep was be- reikt, wist niemand wie gewonnen had: Remigino (V.S.), Mac Kenley (Jamaica) of misschien wel Smith. Men wachtte op de fotofinish voor het uiteindelijke resultaat en toen bleek Remigino de winnaar in een tijd van 10,4 sec., welke trjd ook door Mc Kenly, Mc Donald Bailey (Gr. Br.) en Smith (V. S.) werd geno teerd. De Rus Soukharev en Treloar (Australië) maakten beiden 10,5 sec. Charles Moore is dit seizoen in uitstekende vorm. Hij werd Ameri kaans kampioen en eerste bij de se lectiewedstrijden van zijn land voor de Olympische Spelen. En nu heeft hij dan 't hoogste bereikt, het Olym pisch kampioenschap op de 400 meter horden. Nadat hrj de dag daarvoor reeds het Olympisch record omlaag had gehaald tot 50,8 sec., liep hrj de finale in dezelfde tijd. Het was een aardig moment, toen hy de gouden medaille ontving uit handen van Lord Burghley, die te Amsterdam in 1928 op dit. nummer Olympisch kampioen .werd. De Rus Lituev werd tweede in een tijd van 51,3 sec., waarmede hij het Europees record, (51,6 sec.) aanzienlijk verbeterde. Holland (Nieuw Zeeland) werd derde. Bij het vèrspringen werden geen fraaie prestaties behaald, hetgeen voor een groot deel te wijten was aan het koele weer, waar vele deelnemers uit warmere landen hinder van on derwonden. Bovendien was de aan- loopbaan zwaar, hetgeen bij de kwalificatiesp rongen duidelijk was. Slechts zeven van 'de zes en dertig deelnemers kwamen boven de 7,20, de kwalificatiegrens, zo ook onze landgenoot Henk Visser, die een eerste sprong van 7,03 meter maakte en met de tweede sprong van 7,21 zich juist plaatste voor de finale. In de finale was het echter geheel mis met onze landgenoot. Het was nog koeler geworden, zodat hij door en door koud werd en tot driemaal toe na zijn aanloop niet tot springen kwam en doorliep. Het behoeft geen betoog, dat hij bij het avondeten door zijn landgenoten daarmede werd ge- - 'H| Voor lopen ben ik naar Hei geen ook wel te verwachten was. De zeer grote en sterke deelneming bleek op zeer hoog peil te staan, waardoor onze landgenote in haar se rie niet tot de eerste twee behoorde en uitgeschakeld werd. Puck Brou wer had in haar eerste serie een tra ge start, maar wist zich te herstel len en nog als eerste te eindigen. In de volgende ronde kwam zij in een serie met Marjory Jackson, die als sterke favoriete voor de titel wordt beschouwd. In beide fonden noteerde de Australische sprintster een tijd van 11,6 sec., hetgeen duidelijk wees op haar grote talent en Puck Brou wer eindigde als derde in 12 sec., maar heeft zich niettemin geplaatst in de halve finale. Fanny Blankers-Koen liep „traag". In de eerste serie was bovendien het startblok niet juist, doch „omdat het de eerste serie maar was" heeft ze dat zo gelaten. Direct na de start struikelde zij even, doch herstelde zich direct en wist te winnen. Ook in de volgende ronde, wellicht omdat zij nieuwe spikes met langere punten droeg, was haar start niet zo voor treffelijk als anders. Zij zwikte even toen zy in een kuiltje liep. Fanny en Puck: beiden plaatsten zich na zware strijd in de demi-finale 100 meter. sinki gekomen" was de commentaar van Wim Slijkhuis, „jij had moeten springen". Ook de nieuwe Olympische kam pioen maakte slechts twee van de zes sprongen reglementair juist. Giuseppe Dordoni (Italië), de Eu ropese kampioen 1950, kwam met frote voorsprong het eerst het sta- ion binnen na 50 km snelwandelen. Zijn tijd bedroeg 4 uur 28 min. 07,8 sec., waarmede hij het wereldrecord van Ljunggren (Zweden) van 4 uur 32 min. 52 sec., gemaakt te Gislaved op 29 Juli 1951, alsmede het Olym pisch record van Whitlock (4 uur 30 min. 41,4 sec. in 1936 te Berlijn) aan zienlijk verbeterde. De finish werd, nadat de winnaar was gepasseerd, niet meer aangegeven, zodat het kon gebeuren, dat de derde aankomende, de Hongaar Roka, zelfs nog doorliep, daar hij in de mening verkeerde, dat hij nog een ronde in het stadion moest lopen. Door landgenoten werd hij spoedig uit de pijnlyke droom ge holpen. PUCK EN FANNY IN DE HALVE FINALE Van onze drie vertegenwoordig sters op de 100 meter kon Nel Buch zich uit de series niet plaatsen, het- Direct na het passeren van de eindstreep liep ze op het negerinnetje I Faggs toe, omdat z<> in dé mening mverkeerde-, dat die had gewonnen. De Duitse Maria Sander, die door de foto-finish als eerste werd aangewe zen, voegde Fanny Blankere toe „je bent geklopt, hè." „Ja", zei onze landgenote, „ik zal wel vier zijn. Ge lukkig, dan ben ik er uit". Wel een bewijs, dat de roem van Londen 1948 en de verwachtingen, die men daar door bij deze Olympische Spelen koestert, haar zeer zwaar drukken en nerveus maken. De uitslag van deze spannende se rie luidt: 1. Sander (Duitsl.) 12 sec.; 2. Fanny BlankersKoen (Ned.) 12 sec.; 3. Faggs (V. S.) 12 sec.; 4. Tu- rova (Rusl.) 12,1 sec.: 5. Mc Kenzie (Can.) 12,1 sec.; 6. Monginou (Fr.) 12,4 sec. THEO SAAT Dat Saat in de halve finale van de 100 meter werd uitgeschakeld is niet te verwonderen. Onze 19-jarige land genoot had last van zijn maag. Bo venal was hij sterk onder de indruk van al het nieuws en overweldigende van de wedstrijden. Niettemin is het feit, dat hij de halve finale heeft be reikt, al meer dan men verwachtte en Saat zelf moet dit resultaat toch voldoening schenken. Hy werd in zijn Serie zesde in 10,8 sec. Zatopek (links) en zyn .schaduw" Alaïn Mimoun tijdens de 10.000 meter- l»ce in Helsinki. Een spannend moment uit de hockeywedstrijd Nederland- is door de verdediging van Pakistan heengedrongen e gepasseerd. Hy schoot echter naast -Pakistan: Esser i doelman Qazi Amerika heeft al 5 gouden plakken De stand bij de athletiek. Na de atletiekwedstrijden van Zondag en Maandag luidt het lan- denklassement: 1. Ver. Staten 57 p.; 2. Rusland 37 p.; 3. Gr. Brittannië 14 p.; 4. Tsjccho-Slowakye 12 p.: 5. en 6 Hongarije en Italië, elk 8 p.; 7. Brazilië 7 p.; 8. Zweden 6 p.; 9, 10 en 11 Frankrijk, Jamaica en Finland elk 5 p.: 12. Nieuw-Zeeland 4 p.: 13. Japan 3 p.; 14 en 15. Oos tenrijk en Roemenië elk 2 p.; 16. Australië 1 p. De verdeling gouden, zilveren en bronzen medailles na twee dagen: Goud zilv. brons 5 3 1 Ver. Staten Rusland Tsj. Slowakye Italië Frankrijk Jamaica Hongarije N. Zeeland Gr. Brittannië Brazilië 1 1 2 1 1 Fanny in halve finale tegen Marjory Jackson. Voor de halve finale 100 meter dames, waarbij de eerste drie van elke halve eindstrijd in de finale worden geplaatst, is de indeling als volgt: I Fanny BlankersKoen (Ned.), Marga Petersen (Duitsland), Marjo ry Jackson (Australië), Nadezhda Khnykina (Rusland), Winsome Cripps (Australië) en Mae Faggs (V.S.) H. Puck Brouwer (Ned.). Vera Kalashnikova (Rusland), Shirley Strickland (Australië), Daphne Ha- senjager (Zuid.Afrika)Helga Klein (Duitsland) en Maria Sander (Duitsland.) De tweede zeildag. De Jong tweede, Maas-Stutterheim derde. In de tweede race van de Olym pische zeilwedstrijden werd onze landgenoot de Jong in de Finjollen- klasse tweede. In de starklasse plaatsten Bob Maas en mr. Stutter- heim zich als derde, terwijl van Duyl in de draltenklasse de negende plaats bezette. De Vries Lentsch nam in de 5% meter klasse de achtste plaats voor "zijn rekening. RUSTIG WATER EN GEEH WIND Laga- en Nereus-vier uitgeschakeld, maar de Triton-twee heeft nog een kans. De herkansing heeft voor onze Nederlandse roeiers toch één succes opgeleverd. De skiffeur van Mesdag van de roeiver. „Cornells Tromp" uit Hilversum slaagde er in zijn laatste kans om verder te komen in het Olympisch roeitournooi te benutten en leverde zelfs de zeer goede prestatie de beste tijd van deze eerste herkansing te maken. Via een twee de herkansing kan hij het nu misschien toch nog tot de finale brengen. De Nereus-vier met en de Laga. vier zonder stuurman waren helaas minder succesvol en werden by de herkansing uitgeschakeld van verdere deelneming. De Nederlandse twee zonder stuurman verloor met ere in de demi-finale van Engeland. Alleen via de tweede herkansing heeft dit team nog een kans op een plaatsje in de finale. Hoewel er aanvankelijk op de roei- baan nog al wat verwarring heerste doordat de organisatoren op het laat ste moment het reeds vastgestelde programma weer wijzigden, werden de verschillende herkansingsraces toch vlot afgewerkt. Het water was OLYMPISCH LOGBOEK Vier van de vijf finales voor de Ver. Sfalen Dinsdag was het een soort Amerikaanse dag op het Olympisch athletiek- tournooi, ivant Amerika won vier van de vijf fi nales, die er verwerkt werden, daarbij alleen het onbelangrijke snel wandelen aan de Italia nen overlatend. Het hoofdnummer was na tuurlijk de finale 100 m., waar de eerste vier sprin ters zó precies gelijk door de finish gingen, dat voor elk van hen 10,4 seconde werd opgenomen. Aan vankelijk kreeg men de indrukdat de Jamaicaan Mc. Kenley gewonnen had, maar, net als in Londen het geval was ge weest met Ewell, bracht de op de filmband vast gelegde foto-finish vijf minuten later een ander resultaat. Amerika won nu door Remigino voor de bierde achtereenvol gende maal dit sprint nummer, dat de Ameri kanen sinds 1928 niet meer ontgaan is. De Ja- maicaanse negeratlüeet Mc. Kenley, die te Lon den tweede op de 400 m. was geworden achter zijn landgenoot Wint, kreeg opnieuw een zilveren medaille, nu qd de 100 m. Men zou bijna kunnen spreken van de omge keerde wereld, want veel sprinters gaan op latere leeftijd over naar de ver lengde sprint oftewel de 400 meter, terwijl Mc. Kenley het juist anders om deed. In de demi-fi nale had Mc. Kenley juist Remigino achter zich ge laten, iii de finale werd hij geklopt. Hoe snel deze finale wel gelopen werd, blijkt uit het feit, dat de laatste der zes finalisten nog 10,5 seconde maakte, terwijl in Londen 10.6 reeds vol doende was geweest voor de derde prijs. Een dramatische strijd leverde het vèrspringen op. De jonge Amerikaan se neger Brown is de eni ge athleet ter wereld, die sinds de oorlog de acht meter-grens bij het vèr springen gepasseerd heeft, maar hij zet de aanloop nooit uit en laat. het volkomen aan het toeval over of hij goed uitkomt. Vandaar, dat driekwart van zijn spron gen ongeldig zijn. Deze maand werd hij Ameri kaans kampioen door zijn laatste sprong met succes uit te voeren, terwijl zijn vorige ongeldig wa ren. Maar in Helsinki had hij het ongeluk maai drie sprongen te kunnen doen en ze waren alh drie ongeldig. Toen ook zijn laatste sprong wa: afgekeurd, bleef hij hui lend in de springbak lig gen. Van Nederlands stand punt beschouwd waren de athletiekresultaten aanmerkelijk minder dan Zondag. Weliswaar be reikte Fanny Blankers- Koen de demi-finale van de 100 meter, maar het De drie overige Neder landers brachten het niet ver. Nel Buch werd in de serie uitgeschakeld. Saai werd laatste in de demi- finale en Visser, die 's morgens met 721 meter Je finale vèrspringen be reikt had, faalde daarin, loordat al zijn sprongen ongeldig waren. Het feit lat er 's morgens een warm zonnetje scheen en lat er 's middags koude regen viel, zal ongetwij feld de vorm van deze uit Indonesië gekomen alhleet beïnvloed heb ben. Bijzonder sneu voor Visser was het daarbij, dat de Olympisch kam pioenstitel door Biffle ge wonnen werd met precies dezelfde afstand van 7,57 DOOR M. J. ADRIANI ENGELS '3 was slechts via een twee de plaats in de kwart-fi nale achter de Duitse sprintster Maria Sander en zo'n nederlaag is voor onze landgenote iets zeld zaams. Erger was hel dat de Australische Mar jory Jackson, van wie Fanny reeds deze winter in Australië verloren had, in een andere serie en kwart-finale veel en veel sneller bleek, waardoor deze de grote favoriete is geworden. Marjory Jack son liep zowel in haar se rie, als in haar kwart-fi nale 11,6 seconde, terwijl geen enkele andere deel neemster beneden de 11,9 seconde kwam, ook Fan ny niet, die 11,9 en 12 se conden maakte. Puck Brouwer deed het bijna even goed als haar land genote, door zich met tweemaal 12 seconden in de demi-finale te plaat sen. Het zullen ditmaal wel bijzonder spannende de mi-finales worden, toant van de twaalf sprintsters, die hierin zullen uitko men, liepen er gisteren niet minder dan negen de kwart-finale in 12 secon den precies. meter, waarmee Visser zelf Nederlands record houder is. Wat het roeien betreft, slaagde onze jonge skif feur Rob van Mesdag er in met een lengte voor sprong een fraaie over winning in de herkan sing te behalen. Welis waar had hij zeer zwak ke tegenstanders geloot, maar hij maakte toch maar de beste tijd van allen in de herkansing. Zijn trainer Van der En- de vertelde ons, dat Van Mesdag zeker nog wel tien seconden sneller kan en nog niet in topvorm was, terwijl hij in Hel sinki te weinig heeft kun nen trainen, zodat hij slechts door wedstrijd roeien in vorm kan gera ken. Daarbij roeide hij met een span van 1,42 meter, terwijl voor zijn lengte en stijl zeker 1,485 meter meer geschikt zou zijn. Ofschoon op een Olympisch roeitournooi de routine uiterst belang rijk is en daarover be schikt deze 22-jarige nieuweling zeker niet achtte v. d. Ende de skif feur in de tweede her- kansingsheat. die hij Dinsdag moet roeien, ze ker niet kansloos, zelfs niet tegen cracks als de Britse kampioen Fox, van wie hij vorig jaar in veel mindere vorm slechts op het nippertje verloor. Van Mesdag wordt elke race sneller! Laga en Ne- reus werden door een tweede nederlaag defini tief uitgeschakeld en Tri ton verloor in de demi finale, maar krijgt Dins dag nog een nieuwe kans in de tweede herkansing. Het ingewikkelde sys teem, dat de Nederlander Ferman heeft uitgedacht voor de indeling der heats en herkansingen, kostte aan de roei-orga- nisatoren vele uren van hun nachtrust voor zij uitgerekend hadden te gen wie Van Mesdag en Triton als de laatst over gebleven Nederlandse re presentanten moeten uit komen om door een zege alsnog de finale te kun nen bereiken. De voetbalwedstrija HongarijeItalië bracht voor de rust een schitte rende demonstratie der Hongaren, die de bal zui ver van man tot man speelden, maar het tempo wat laag hielden, zodat de Italianen steeds het doel konden afschermen tegen de tijd, dat de te genpartij op schotsafstand gekomen was. Het zou voor Nederlandse voet ballers uitermate leer zaam zijn om te zien hoe de Hongaren de bal tel kens in de vrije ruimte voor hun medespelers plaatsten. Met 30 won Hongarije, dat het samen spel wat overdreef ten koste van het schieten Toch volkomen verdiend! Het was een elftal zonder ook maar één zwakke plek. Onze landgenoot Karei van der Meer had als scheidsrechter een slech te dag en verknoeide daarmee definitief zijn kansen op het leiden van de Olympische finale, die nu wel aan de Engelsman Ellis zal worden toever trouwd, ongetwijfeld ook de beste arbiter van dit tournooi. nu rustig en bovendien stond er vrij wel geen wind, hetgeen het peil van de wedstrijden natuurlijk ten goede» kwam. Van Mesdag kwam uit in de eerste heat tegen Finland en Egypte. Hij roeide een rustig tempo en hield zijn zwaarste concurrent, de Fin Holm- sten, goed in het oog. Reeds in de start lag van Mesdag twee nieter voor, maar de Fin slaagde er toch in weer bij te komen. Op 600 meter la gen ze weer gelijk. De Nederlander sloeg een tempo van 28 en wist daar door geleidelijk een voorsprong te ne men, welke op 1500 meter reeds een halve lengte bedroeg. Ten slotte slaagde hij er in een eindspurt m zijn concurrent de baas te blijven. Zijn tijd bedroeg 7 min. 35.6 sec. die van Holmsten 7.37,2 en die van de Egyptenaar Elalfy 8.07.1. De overige heats werden gewonnen door de Saar. Tsjecho.Slowakije en Italië. Met de Nederlander komen de ze nu uit in een tweede herkansing tegen de verliezers van de demifina- le. Deze demifinale werd eveneens gisteren reeds verroeid. Hierin ver sloeg de Engelsman Fox de Austra. liër Wood en de Rus Tjukaiov de vermaarde Amerikaanse skiffeur Kellv. Rob van Mesdag komt vanmorgen uit tegen Wood, Meyer (Zwitserland) en Steenacker (België). UITGESCHAKELD In een zeer spannende race, waar in de strijd vrijwel voortdurend ging tussen Finland en Nederland, is de Nereus-vier met stuurman uitge schakeld. Op 500 meter lagen de Ne derlanders voor, maar op 1000 meter hadden de Finnen weer de kop ge nomen. Weer wisselden de posities, nu op 1500 meter, waar we een halve lengte voorsprong van Nereus no teerden. De Finnen sloegen toen echter een formidabele spurt, waar door ze er ten slotte in slaagden met een volle lengte voorsprong als eer ste door de finish te gaan. Met Fin land slaagden ook Italië en Denemar ken er in zich door een overwinning in een tweede herkansing te plaat sen. De Laga.vier zonder stuurman werd op zeer ongelukkige wijze uit geschakeld. Toen de ploeg op 1600 meter een ^lengte voorlag, ving num mer 3 een'snoek met als gevolg, dat de boeg door de klap zijn riem ver loor. Toen de roeiers zich hersteld hadden, lagen zij reeds twee lengten achter Italië en ondanks een felle spurt moesten zij met de tweede plaats genoegen nemen. Jammer, want tot het ongelukkige voorval hadden de Laga-mensen prachtig ge roeid met een prima kans op de over winning. Behalve Italië, komen ook Enge land, Polen en België in de tweede herkansing tegen de verliezers van de demifinale. TRITON-TWEE. De Triton-twee zonder stuurman verloor in de demi-finale met ere. De Utrechtenaren hadden een uit stekende start en lagen al spoedig op dp tweede plaats achter Engeland, gevolgd door Zweden en Denemar ken. Na 1000 meter had Nederland zelfs een kleine voorsprong, maar op 1500 meter wisten de Engelsen deze weer ongedaan te maken om ten slotte met een prachtige eind spurt te winnen. De Nederlanders werden tweede met ruime voor sprong op no, 3 en no. 4. De andere heat van deze demi finale werd gewonnen door Zwitser land. Triton komt nu met Argentinië en België In de tweede herkansing.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 5