NIEUWS UIT ZEELAND Zwin Zijpe WALCHEREN VAKORGANISATIES ALS NIEUW ELEMENT IN DE FORMATIE DINSDAG 22 JULI 1952 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT K.V.P. houdt kaderdagen in Hulst. Evenals de voorafgaande jaren zul len door het kringbestuur van de K.V. P. in Zeeland wederom kaderdagen georganiseerd worden, welke gehou den worden op Zaterdag 2 en Zondag 3 Augustus bij de paters Maristen in Hulst. Als algemeen onderwerp staat „De nieuwe koers" op het pro gramma. Het ligt in de bedoeling hiervoor een bekend spreker uit te nodigen, terwijl daarna mr. dr. A. Mes, voor zitter van de kring en een spreker uit eigen kring een aanvullende causerie zullen houden. Voor 5 October moeten in de afde lingen de nieuwe partijfunctionarissen gekozen worden. De Statenkringen kunnen candidaten stellen voor de z.g. vrije plaatsen in het bestuur, ter wijl iedere Statenkring een lid van het Kringbestuur kan aanwijzen. Dit geldt ook voor de Jongerenkring. De Kring Middelburg kiest 2 leden voor de partijraad, waarvan de kringvoor zitter ambtshalve reeds lid is. Ook de afgevaardigden in de Statenkring zullen door de afdelingen moeten ge kozen worden. Buitenlandse kunsthistorici bezochten Middelburg. Een gezelschap van 45 buitenland se kunsthistorici en architecten van restauratiewerkzaamheden, dat mo menteel een reis door Nederland maakt,'bracht Maandagmorgen een bezoek aan Middelburg. Onder deze groep bevonden zich Belgen, Fran sen, Duitsers, Italianen, Zwitsers, Engelsen en Denen. Onder leiding van de architect der Abdijrestauratie, ir H. de Lussanet de la Sablonière, bezichtigde men het Abdijcomplex en daarbij werd zowel voor de restauratiewerkzaamheden als voor de historie van dit voor Ne derland unieke monument een leven dige belangstelling aan de dag ge legd. Voorts bezocht men de Nieuwe- en de Koorkerk en het Stadhuis, waai de burgemeester van Middelburg, mr dr N. Bolkestein, het gezelschap ont ving. Het heeft Maandag ook een be zoek aan Veere gebracht.. EXAMEN. De heer P. Kuypers uit Klooster- zande slaagde te Utrecht voor het doctoraal examen rechten. RAAD KOUDEKERKE. Aanleg van sportveld gaat door. De raad van Koudekerlce verga derde onder voorzitterschap van bur gemeester J. L. Dregmans. Na ope ning op de gebruikelijke wijze wer den verschillende ingekomen stuk ken, waaronder een bericht van her benoeming van de burgemeester, door de raad voor kennisgeving aan genomen. Wethouder J. de Kroo feli citeerde de voorzitter met zijn her benoeming. Behoudens een kleine wijziging in het artikel dat handelt over het formuliergebed, dit op ver zoek van de heer K. van Sparrentak, die liever de mogelijkheid tot een vrij gebed in het artikel zag vastge legd, werd het reglement van orde voor de vergaderingen van de raad onveranderd vastgesteld. Na enige discussie werd een verordening op de winkelsluitingswet aangenomen, waarbij de kappersbedrijven in de ge meente en de zaken waar enkel rook artikelen worden verkocht, langer geopend mogen blijven. Op een vraag van de heer P. Flipse of ook voor an dere bedrijven het sluitingsuur niet later kon worden gesteld, antwoord de de voorzitter ontkennend. Het op nemen van een dergelijke bepaling in de verordening zou deze onwettig maken. Het contract met betrekking tot de straatverlichting met de PZ EM zal worden gehandhaafd. Bij de behandeling van de verkoop van een perceel grond aan de Biggekerkse- straat ontspon zich een levendig de bat over de breedte van deze straat, wanneer deze definitief zal worden aangelegd. Wethouder De Kroo was van mening, dat een breedte van 13 meter moet worden aangehouden, zo als dat in de Middelburgsestiaat eveneens het geval is, terwijl de meerderheid van de vergadering 12 meter ruim voldoende achtte. Ten slotte werd besloten tot de grondver- koop, waarbij de prijs afhankelijk zal zijn van de wijze, waarop de straataanleg zal worden uitgevoerd. Vervolgens kwam ter sprake de kwestie van het aan te leggen sport terrein op daartoe door de gemeente aangekochte grond aan de Bigge- kerksestraat. Hoewel de definitieve raming aanzienlijk hoger uitkwam dan de voorlopige raming van de kosten besloot de raad niet voor een tekort terug te schrikken en het ter rein te doen aanleggen voor de som van 44.369,63. Het bleek onmogelijk op de geraamde kosten nog te bezui nigen, maar daar deblokkeilng van gemeentegelden een aanzienlijk be drag heeft vrijgemaakt, zal men di rect op het terrein 7.500 afschrij ven. De voorzitter motiveerde een ën ander door er op te wijzen dat het verkeerd is, wanneer een gemeente te lang aan een bepaald object blijft gebonden. Indien het werk geheel als D.U.W.-object wordt uitgevoerd, kan door de Rijksdienst voor uitvoering werken in de kosten van het arbeids loon een subsidie van 100 pet. wor den verleend, hetgeen neerkomt op ƒ31.041,13. De algemene verwacht- ting is, dat van deze subsidie kan worden geprofiteerd. Nadat de voor zitter enige mededelingen had ge daan o.m. over een nieuw aange schafte maaimachine voor de ge meente en een te houden muziekfeest door de plaatselijke muziekvereni ging werden tenslotte in de rond vraag nog diverse kleinere proble men aangeroerd. IN DIENST DER KERK. In het kerkcentrum der Ned. Herv. Gemeente Koudekerke vergaderde 't bestuur der Ring Walcheren van de mannenorganisatie „In dienst der Kerk". De voorzitter, de heer C. Dronkers uit Vlissingen, opende met gebed en Schriftlezing .De ring-afgevaardigden deden mededelingen over hun afde lingen en vertelden, dat er overal op Walcheren een opgewekt verenigings leven heerst. Verder werd gesproken over het landelijk werk en werd medegedeeld, dat in September a.s. een provinciale ledenvergadering te Goes zal worden gehouden. Het bestuur wekte de leden tenslot te op deel te nemen aan het week-end te Oud-Poelgeest op 30 en 31 Augus tus a.s. De heer Caljé uit Biggekerke sloot de bijeenkomst met gebed. O.- en W -Souburg DE GEVAARLIJKE STEPS! Zaterdagavond werd in de Kanaal straat te Souburg mevrouw v. O. zo danig door een autostep aangereden, dat zij met een ernstige beenwond bij dokter Van Bockel moest worden bin nengedragen. Nadat de wonde ge hecht was, is mevrouw v. O. per auto naar huis vervoerd. Vlissingen KERMIS BEGONNEN. Te Vlissingen is Maandag de kermis begonnen. Dank zij het mooie weer en het drukke vreemdelingenbezoek, had den de diverse attracties, die zoals gewoonlijk op de Nieuwendijk en om geving zijn opgesteld, niet aan gebrek aan belangstelling te klagen. In de middaguren was er vooral bezoek van Belgen, maar 's avonds trokken vele Vlissingers naar het centrum van ver maak. Dat 'daarbij menige papa en mama hun kinderen op een rondje in de draaimolen of andere kermis-in- richting moesten tracteren, alsmede op de nooit ontbrekende zuurstok, spreekt daarbij wel vanzelf ORGELCONCERT. Op Woensdag 30 Juli a.s. wordt in de St. Jacobskerk te Vlissingen een orgelconcert gegeven door Piet Broerse, met medewerking van Pau line Pilaar. MODELWONING VROOM EN DREESMANN. De firma Vroom en Dreesmann opende Zaterdagmiddag aan de Sin gel te Vlissingen een door haar inge richte modelwoning in een der sinds kort gereedgekomen appartementen van het flatgebouw. Zowel de zit- als de slaapkamers werden op smaakvol le en practische wijze gemeubileerd met moderne, blank-eiken meubelen. Een der slaapkamers werd ingericht met eenvoudig, maar bovenal prac- tisch en solide materiaal en ook de keuken-inrichting getuigt van dege lijkheid. ONTWERP TEHUIS OUDEN VAN DAGEN. B. en W. van Vlissingen hebben aan de raad verzocht een bedrag van 15.000.toe te staan om de voor lopige kosten te dekken voor het ont werp tehuis ouden van dagen. Deze kosten zijn zo hoog, omdat eerstens aan de architect J. C. de Vries te Amsterdam, die de eerste schetsontwerpen maakte, honorarium betaald moet worden. Men zal van de ze ontwerpen geen gebruik maken. Zij waren niet aanvaardbaar voor B. en W. en de regenten. Ook waren ze te groots van opzet. De dienst gemeentewerken heeft nu zelf een veel soberder plan ontwor pen. Daarvoor waren o.a. grondborin gen nodig en ook een advies over be tonconstructie uitgebracht door ir. Aronsohn te Rotterdam. Al deze kos ten plus nog kosten, die de dienst ge meentewerken nog zal moeten maken voor het definitieve schetsontwerp gereed is, zullen 15.000.— bedragen. Middelburg VERBETERING KLEIN VLAANDEREN Dezer dagen is men begonnen met de verbetering van het Klein Vlaan deren te Middelburg! Onlangs wer den hier reeds jonge boompjes ge. I plant, die nu nog wel wat verloren in de straat staan, maar straks goed in het nieuwe plan zullen blijken te passen. Langs beide straatzijden komen trottoirs, terwijl de rijweg verlegd wordt. Men krijgt in de toekomst twee nieuwe rijwegen, die door een gazon van elkaar gescheiden zijn. Voor een gedeelte van het Klein Vlaanderen, van de Volderijlaagte tot de Volderijstraat, worden de rij wegen verbreed, zodat het gazon daar smaller wordt. Deze verbredin gen kunnen dienst doen als parkeer- straten. Het behoeft geen betoog, dat de bewoners van het Klein Vlaanderen in hun nopjes zijn met deze verbete ringen, welke worden uitgevoerd door de aannemersfirma Gebr. Gel dof uit Serooskerke en welke een aanzienlijke verfraaiing van dit stadsgedeelte tot resultaat zullen hebben. CONCERT VAN „ONS GENOEGEN" De vereniging „Marktbelangen" te Middelburg biedt de bevolking van de stad Donderdag a.s. ter gelegen heid van de tentoonstelling „Oost- Vlaanderen vlagt" 's avonds van half negen af een concert op de Markt aan, dat gegeven wordt door het 75 man sterke corps „Ons Genoegen" uit Vlissingen, onder leiding van de heer P. de Rooy. Van acht uur tot half negen maakt „Ons Genoegen" een muzikale rondwandeling. BENOEMING LERAAR GYMNASIUM Met ingang van het dienstjaar 1952-1953 moet worden voorzien in de vacature van leraar in de Neder landse taal en geschiedenis aan het stedelijk gymnasium te Middelburg. Uit de sollicitanten, die zich hebben aangemeld, heeft het college van cu. ratoren de volgende aanbevelingslijst opgemaakt: 1 F. G. van der Poll, 2 Weduwe overvallen door oud-kostganger. Zondagavond vervoegde zich by de Wed. P. te Zaamslag-Veer een zekere D. R., die vroeger bij haar had inge woond, doch die kortgeleden is ver trokken naar Terneuzen. De Wed. P., die D. reeds eerder de toegang tot haar woning had ontzegd, deed dit nu ook. Na een korte woordenwisseling kwam het tot een handgemeen, waar op de wed. P. naar buiten liep. R. heeft daarop de huisraad grotendeels met een bijl vernield, en is daarop vertrokken met medeneming van een rijwiel. De politie stelt een onderzoek in. Jantje van Sluis over de B.B.C. Hoe algemeen bekend de houten klokkenist Jantje van Sluis is, die destijds op het belford te Sluis stond, moge blijken uit het feit, dat de BBC aan het gemeentebestuur van Sluis inlichtingen gevraagd heeft over de kleine man. Men wil namelijk in het kinderuurtje van deze omroep iets over Jantje vertellen. Het gemeente bestuur heeft gaarne aan dit verzoek voldaan omdat het van mening is, dat de Engelse kinderen zo goed mo gelijk over Sluis voorgelicht dienen te worden. Varkenspest geconstateerd In Walcherse gemeenten. In verschillende gemeenten op Walcheren wordt melding gemaakt van gevallen van de gevreesde var kenspest, o.a. in Souburg, Ritthem en Koudekerke. In deze laatste gemeen te waren de veestapels van de heren P. S. K., P. W., J. G. en J. S. besmet. De heer S. moest een aanzienlijk aantal dieren ter slachting naar het abattoir laten overbrengen, waar bleek, dat in vele gevallen het vlees niet meer voor consumptie kon wor den goedgekeurd. Een en ander be tekent dus voor de betrokken eige naars een aanzienlijke schadepost. Men is eghter intensief begonnen met inenting van de varkens in het be dreigde gebied en men hoopt deze na drie weken, wanneer het serum zijn werking zal hebben gedaan, de var kenspest goeddeels ingeperkt te heb ben. Dat hierbij de medewerking van de varkenshouders onontbeerlijk is, spreekt vanzelf. Rechtbank Middelburg. Als bestuurder van een auto had de verzekeringsinspecteur M. B. uit Goes niet rechts gehouden en hij werd daarvoor door de kantonrechter te Middelburg veroordeeld tot 30 of 15 dagen, van dit vonnis was hij in hoger beroep gekomen bij de rechtbank te Middelburg. Volgens de dagvaarding had B. te Kapelle een bocht naar links wat kort genomen, waardoor een aanrij ding met een andere personenauto ontstond. Verdachte verklaarde ech ter, dat de schuld bij de .bestuurder van dat voertuig lag, omdat, deze hem geen voorrang had verleend. De of ficier van justitie eiste bevestiging van het vonnis. De kantonrechter te Middelburg veroordeelde de opperman L. J. H. uit Souburg tot 25 of 10 dagen en ontzegging van de bevoegdheid om motorrijtuigen te besturen voor de tijd van een jaar. Hij zou geen voor rang hebben verleend en daardoor een aanrijding hebben veroorzaakt. H. was in hoger beroep gegaan doch niet verschenen. Aan de Kantonrech ter had hij opgegeven, dat hij van een aanrijding niets wist. Hij had hiervan niets gemerkt. De deuken in zijn auto waren ontstaan bij een bot sing met een lichtmast. De officier vroeg bevestiging van het beroepen vonnis. Televisie Leningrad zichtbaar in Zeeland Voor het eèrst in Zeeland is het Vrijdag in Westkapelle gelukt een televisieuitzending uit Leningrad op het scherm te krijgen. Tijdens het richten van de antenne op café Wes- terbeeke aldaar, kreeg de heer J. v. de Broek uit Goes plotseling Lening rad op het televisiescherm, hetgeen hem tot dusver nog steeds niet was gelukt. De uitzending bestond uit een toneelspel, dat zeer'helder werd ont vangen. Nog steeds oesterbroed in de Oosterschelde Volgens de laatste berichten van dr. K. zyn er nog steeds grote hoe veelheden oesterlarven in de Ooster schelde, zodat er nog steeds aanslag verwacht mag worden. Er bestaat dan ook een redelijke kans dat de broedval dit jaar zal slagen. De da ling der temperatuur heeft 't schelp- ziekte.euvel tijdig afgewend en er bestaat dan ook geen reden tot on gerustheid wat betreft de schelp ziekte, hoewel volgens dr. K. wel en kele symptomen zyn waargenomen. Zeldzaam broedgeval te Kattendijke. De heer G. Rottier is sinds een 20- tal jaren in het bezit van verschillen de soorten wilde ganzen (z.g. vries ganzen). Deze ganzen lebben hun broedplaatsen in Zweden en Rusland. Een paar Kolganzen heeft reeds enkele jaren achtereen eieren gelegd te Kattendyke maar nimmer gebroed Enkele dagen geleden zijn nu uit een nest van 3 eieren 2 jongen geboren, welke kerngezond zijn en met pa en moe rondwandelen in de grote kip penloop. Volgens de oud-directeur van Artis, de heer Portlelje, is in zijn loopbaan slechts éénmaal een broedgeval voor gekomen. KERKNIEUWS NED. HERVORMDE KERK Candidaat J. W. ten Kate te Dordrecht, vroeger te Koudekerke, heeft zich beroepbaar gesteld. CHR. GEREF. KERKEN. Aangenomen naar Werkendam: H. C. v. d. Ent, candidaat te Ba- rèndrecht, die o.m. bedankte voor ROND DE KABINETSFORMATIE. Zal Drees zijn opdracht terug moeten geven? (Van onze parlementaire redacteur) B\j een nadere bestudering van de redenen welke de oorzaak zyn van het negatief resultaat der besprekingen tussen do kabinetsformateur en de anti-rcvolutionnairen komt het ons voor, dat deze, hoewel onderling ver weven, als drie afzonderlijke kwesties kunnen worden behandeld, n.1. het vraagstuk der gelijkwaardigheid, de positie in de Raad voor Economische Aangelegenheden uit de ministerraad en de positie van de Protestants- Christelijke organisaties op soelaal-economisch terrein. De eerste kwestie is die der gelijkwaardigheid van de aan de formatie medewerkende partijen. Hierbij kan men, gelijk dr. Drees in eerste aanleg zei te hebben gedaan, uitgaan van een bepaalde onderscheiding der depar tementen in „lichte" en zware". GEREF GEMEENTEN. Bedankt voor Apeldoorn, Ooster- land en voor Wolf aartsdijk: W. Ha- ge, candidaat te 's-Gravenhage, Onder de zware departementen zijn dan, aldus werd ons van socialistische zyde verzekerd, te verstaan: Buiten landse Zaken, Oorlog, Financiën en Economische Zaken. Het ligt in deze gedacht engang voor de hand, deze de partementen te verdelen over de vier partijen. Het is o.i. echter zeer de vraag, of men het probleem der ge lijkwaardigheid wel op deze wijze mag stellen. Door niemand toch zal wor den betwist, dat een zee. belangrijk deel van het toekomstige regerings beleid zal liggen op sociaal-econo misch terrein. Men denke slechts aan de loonpolitiek, de werkgelegen- heidspolitiek, de huurpolitiek en de definitieve regeling van de ouder domsvoorziening. Van dit standpunt uit zijn de „zwa re" departementen die van Financiën van Economische en van Sociale Za ken en het zou dan voor de hand lig gen, dat vertegenwoordigers van de drie richtingen die in het kabinet zou den zijn vertegenwoordigd t.w. de socialistische, de Rooms Katholieke en de Protestants-Christelyke, elk één van deze sleuteldepartementen zou den beheren. DE POSITIE VAN DE R.E.A. Dit zou met zich meebreng .-n een verschuiving in de Raad voor Econo mische Aangelegenheden uit de Mi nisterraad. De R.E.A. wordt op het ogenblik gevormd door de ministers van Financiën, Economische Zaken, Sociale Zaken, Verkeer, Wederop bouw, Oorlog, Landbouw en Buiten landse Zaken, terwijl de minister-pre sident de raad voorzit. In feite hebben VAN TOT VOfclBAL MIDDELBURG-DE ZEEUWEN 5-1 Middelburg en De Zeeuwen speel den Zaterdagavond in Domburg een vriendschappelijke tbalwedstryd. De hoofdstedelingen bleken aanzien lijk sterker en reeds in de 8ste mi nuut kon v. d. Klink uit 'n goede voor zet van Sandberg de score openen (1-0). In de 25ste minuut plaatste Ravenschot uit een vrije schop naar v. d. Klink, die er met een prachtig schot 2-0 van maakte. Kort voor de rust passeerde v. d. Klink in zyn eentje de gehele Zeeuwen-verdedi ging en het was 3-0. Na de thee deed Middelburg het wat kalmer aan, waardoor W. Leyn- se de gelegenheid kreeg om de ach. terstand te verkleinen (3-1). Even later blunderde de overigens uitste kende Zeeuwen-doelman en Huwaë was er als de kippen bij om er 4-1 van te maken. Even voor het einde loste Hercules een keihard schot, dat keu rig door de Zeeuwen-doelman werd weggestompt, echter juist voor de voeten van v. d. Klink, die er gemak kelijk 5-1 van kon maken. „VLISSINGEN"-VETERANEN WONNEN MET 4-6 Zaterdagavond werd te Souburg een voetbalwedstrijd gespeeld tussen veteranenelftallen van RCS en Vlissingen, 'waarvan de opbrengst be stemd was voor de Souburgse ouden van dagen. Er was echter weinig be langstelling. Vlissingen behaalde een volkomen verdiende overwinning. Het had het beste van het spel en wist dit overwicht ook in doelpunten uit te drukken. Voor de rust passeerde midvoor Van den Boogend doelman Guiran tweemaal en ook Houtzager en Dierikx zorgden voor een doel punt. De rust ging in met 1.4, daar Marteyn voor R.C.S. wist t& scoren. Van den Boogerd maakte er na de rust 1-5 van, maar Marteyn ver kleinde deze achterstand (2-5). Een kopbal van Guiran. die zyn plaats onder de lat had verwisseld met de rechtsbuitenplaats trof doel (3-5). Nadat Butz voor Vlissingen en Wan- jon voor R.C.S. ieder nog een fraai doelpunt hadden gescoord, blies de scheidsrechter het einde van deze ve- teranenmatch. DE GEMEENTERAAD VERGADERT De gemeenteraad van Middelburg G. B. Ongena. B. en W. van Middel- komt Dinsdag 29 Juli om 2 uur in het burg stellen de raad voor de heer F. 1 stadhuis in openbare vergadering bij- G. van der Poll te benoemen. een. Dé 'coRecté voor „De macht van het Kleine" bracht te Kortgene £56,70 op. De te Helnkenszand gehouden collecte voor „Herwonnen Levenskracht" heeft opgebracht £55,40. De harmonie Mozart" te Yerseke zal Zaterdag 2 Augustus a.s. een concert ge ven te Zierikzee. Waarschijnlijk op Za terdag 30 Augustus a.s. zal de harmonie „Kunst en Eer" uit Zierikzee een tegen bezoek brengen aan Yerseke Officiële publicaties MIDDELBURG. BEKENDMAKING, e burgemeester van Middelburg brengt ter openbare kennis, dat Eikema, R. legernummer 31.06.11.090 wonende te Middelburg, De Ruyterstraat 48, op l Augustus 1952 voor eerste oefening onder de wapenen wordt geroepen bij het Re giment Limburgse Jagers te Venlo, Fre- derik Hendrikkazerne. De dienstplichtige, die wegens verblijf j zee in de volstrekte onmogelijkheid verkeert, op de bepaalde dag in werke lijke dienst te komen, begeeft zich zo spoedig mogelijk naar de plaats van be stemming, nadat hij in een Nederlandse haven is teruggekeerd. Mocht hij na zijn terugkeer wegens ziekte of om andere reden hieraan on mogelijk kunnen voldoen, dan is hij ver plicht, zich naar a'e plaats van bestem ming te begeven, zodra de reden van verhindering heeft opgehouden te be staan. Van laatstgenoemde verhindering dient hij onverwijld kennis te geven aan zijn korpscommandant. Middelburg, 19 Juli 1952. In de feestelijk versierde basiliek van Hulst droeg de eerwaarde heer Arnolo van Lierop onder grote belangste'ling zijn eerste H. Mis op. Deken J. Plas- schaert hield de feestpredicatie. Woensdag 23 Juli a.s. herdenxt het echtpaar Aug. Haegeman en M. Haege- man-Dorsselaar te Sint Janstepn de dag waarop het 50 jaar geleden in het huwe lijk trad. Zaterdagavond gaf de muziekvereni ging E.N.Z.K. te Hoek een populair marsconeert op het Boeregat. Er was veel belangstelling. De leerlingen W. Schot en L. de Koster van de Prinses Beatrix schippers- school te Wemeldinge, behaalden met lof het jeugdzwemvaardigheids diploma. Voor het eindexamen middelbare meisjesschool slaagde te Roosendaal, mej. R. Kuypers uit Kloosterzande. De zangvereniging „Tot Oefening en Ontspanning" te Borssele maakte dezer dagen een reisje naar Tilburg en omge- Marktberichten VEILING MIDDELBURG. 21 Juli. Aardappelen: Bonken 10.70—11. Grote 8—10. Drielingen 57. Kriel 45. Bintjes, bonken, 1011, grote 8—10, Doré bonken, 9—10, grote 8—10. BI. Eigenh,,' grote, 8—10. Witte Eigenh., grote 8—9. Rode Eerstelingen, grote 10. Fruit: Tomaten 16—56. Perziken, per st. 5—23.' Bramen per doos 31—33. Pruimen-: Early Laxton 17—67. Golden Japan per stuk 10. Oranjepruim 11—33. Tollenaars 1719. Appelen: Yellow Transparant 2040. Early Victoria 10—21. Appelen, kroet 3— 19. Witte kruisbessen 29—40. Rode kruis bessen 38. Rode bessen 70—102. Druiven, Frankenthaler 2—211. Netmeloenen 32— 77. Frambozen 124. per doos 24—40. Ker- Zure Morellen- 5665. Dubb. Eier- krieken 53—61. Klerken 51—71. Peren: Oomskinderen 2549. Peren, kroet 18. Groenten: Sla 4—18. Stoofsla 16—31. Bloemkool A 54—58. id. B £7—47. id. C 13—38. Komkommers A 18—26. id. B 16 —23. id. C 11—20, id. krom 11—22. Poste lein 16—36. Rabarber 10—19. Andijvie 5— 18. Prei 2031. Dubb. Princessenbonen 4054. Snijbonen 3098. Saxa's 3913. Wagenaars 23—35. Bospeen- 14—31. Bos- kroten 28. Kroten kg. 57. Rode kool •12. Savoye kool 11—19. Spitskool 21 Augurken 19—61. Zilveruien 12—36, Snij- biet 2—13. vismijn te veere. 21 Juli. Export garnalen, aanvoer 1057 kg., 113188, Handels garnalen, aanvoer 213 kg., 76—82. Schar, aanvoer 104 kg., 29—46. Bot, aanvoer 403 kg., 1645. Middel ton, aanvoer 130 kg., 100—142, Griet, aanvoer 355 kg., 22—51. Ongesor teerde vis, aanvoer 6 kg.. 19—54 Bouw van wachtsluis Cadzand door het Rijk vertraagd Protest in vergadering van Het Vrije van Sluis. Maandagmorgen maakten de hoofd ingelanden van het Vrije van Sluis en hun plaatsvervangers een excur sie naar de zeewering te Groede en naar de uitwateringsleiding te Bier vliet, die wordt uitgediept en met betonblokken wordt afgezet om daar. door het water over een groter op pervlak dan thans het geval is, te kunnen afvoeren. Na de koffie werd te Oostburg een algemene vergadering gehouden. Voor de vacature, ontstaan door het ontslagnemen van - de gezworene P. J. F. van Hijfte. werd de volgende aanbeveling opgemaakt: 1. R. de Badts, 2. J. E. V. de Milliano en 3. T. C. Dierikx. Over de nieuw te bouwen wacht sluis bij Cadzand deelde de dijkgraaf de heer C. M. v. d. Broecke mede, dat goedkeuring van de provincie werd verkregen, maar dat het rijk de zaak ophoudt door het bou wen van de wachtsluis vast te kop pelen aan een ontwerp voor nieuwe afmetingen van het kanaal in het kader van het ontwateringsplan. Het plan van de Ned. Helde Mij. wordt echter niet aanvaard door net rijk, zodat de bouw van de wachtsluis voorlopig uitgesteld moet worden, ondanks het grote gevaar, dat kan ontstaan zodra bij een storm de zee sluis, die eveneens slecht is, het zou begeven. Uit de vergadering gingen stem men op om zich aan de verantwoor delijkheid voor het oponthoud te onttrekken, daar men het risico, dat het rijk door dit traineren neemt, te groot achtte. Uiteindelijk besloot men aan het dageljjks bestuur op' te dragen de regeringsinstanties er op te wyzen, dat de douw van de wachtsluis on verwijld dient te worden uitgevoerd. Voorts werd besloten een tweede dragline aan te schaffen voorzien van een transporteur, opdat men de normale delfwerkzaamheden zelf zal kunnen verrichten. Diverse kleine agendapunten zoals verkoop van grond, vacantietoeslag voor het personeel, uitgifte van grond in erfpacht enz. werden zonder dis cussie goedgekeurd. Daarna sluiting. in deze raad de eerstgenoemde drie ministers het heft in handen, terwijl de anderen bij de besluitvorming in sociaal-economische aangelegenheden alleen dan worden betrokken wanneer zij er rechtstreeks mee hebben te ma ken. Ook by de voorbereiding van het te voeren beleid worden laatstge noemden slechts incidenteel ingescha keld. Een en ander leidt in de >raktjjk tot een uitgesproken socialistisch overwicht, waarvoor het in Protes tants-Christelijke handen zyn van Oorlog en Verkeer en Waterstaat of Buitenlandse Zaken een volstrekt on voldoend tegenwicht zou vormen. Al dus zou het tweede probleem, n.l. dat van een gezonde positieve Protes tants-Christelijke invloed in dc R.E. A., en daardoor op het gehele socia listisch economische beleid, ten enen male niet kunnen worden verwezen lijkt. EEN NIEUW ELEMENT. De derde kwestie betreft een geheel nieuw element dat bij deze formatie voor het eerst in volle omvang mee speelt, t.w. de positie van de sociaal- economische organisaties in het al gemeen en die van de arbeiders-vak organisaties in het bijzonder. Wij be doelen uiteraard de plannen van de formateur met betrekking tot het op nemen van vooraanstaande persoon lijkheden uit het Socialistisch Neder lands Verbond van Vakverenigingen en de Katholieke arbeidersbeweging. Realisering van deze plannen, een N. V.V.'er voor sociale zaken en een K. A.B.'er voor de uitwerking van de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie, zal met name het Christelijk Natio naal vakverbond in een zodanige praktische, propagandistische en psy chologische dwangpositie brengen, dat het C.N.V. en daarmee de gehele Protestants-Christelijke social» bewe ging in ernstig gevaar zou wordèn gebracht. Wil men werkelijk „en roy ale en harmonische samenwerking tussen de drie genoemde richtingen, dan zou óf een vooraanstaand C.N.V.- er op een belangrijke plaats in het kabinet moeten worden opgenomen, óf het plan inzake de twee andere vakcentrales onuitgevoerd worden gelaten. Waar de eerste mogelijkheid was uitgesloten moest door de A.R. het tweede alternatief als een beslis sende voorwaarde worden gesteld. Daar door het vasthouden van de P. v. d. A. aan reeds „veroverde" posities noch voor de A.R. partij noch voor de Protestants-Christelijke richting op politiek eii sociaal-economisch terrein een werkelijke gelijkwaardigheid en gelijkberechtigdheid was te verkrij gen, komt ons de beslissing der A.R. Kamerfractie, met de reserve dat op dit ogenblik de consequenties van de ze beslissing uiteraard nog niet in volle omvang kunnen worden over zien, als ten volle begrijpelijk en ver- idigbaar voor. WAT NU? Tenslotte de vraag: „wat nu?". De beslissing in deze ligt zonder twijfel by de K.V.P. Hedenmiddag komt de Tweede Kamerfractie van deze partij In spoedvergadering bijeen ter bestu dering van de thans ontstane situatie. En hoewel niemand op de resultaten van deze vergadering vooruit wenst te lopen, houdt men in Haagse poli tieke kringen toch ernstig rekening met de mogelijkheid, dat dr. Drees zijn opdracht terug zou moeten ge ven, in welk geval wellicht professor Romme zelf aan de beurt zou komen. Regering acht Kamer- uitbreiding verantwoord. De regering acht uitbreiding, van de Tweede Kamer van honderd le den op honderdvijftig voor de volle honderd procent verantwoord. Aldus de memorie van antwoord ip het voorlopig verslag in tweede lezing van de Tweede Kamer op het voor. stel tot grondwetswijziging (uitbrei ding Tweede Kamer). Sommige Kamerleden hadden ge vraagd te mogen vernemen, op grond van welke exacte feiten en gegevens de regering uitbreiding noodzakelijk en urgent, ja zelfs een landsbelang acht. Dit verzoek komt de regering echter minder gegrond voor. omdat daarbij voorzit de gedachte, dat het voorstel zou kunnen en moeten be rusten op exacte feiten en gegevens. Sommige Kamerleden noemen bv. in dit verband de verhouding tussen het aantal volksvertegenwoordigers en het aantal inwoners. Dergelyke ex- ace gegevens kunnen echter niet van doorslaggevende betekenis voor de zaak zijn, doch enkel dienen om door vergelijking met vroeger en met an. derp landen de gedachten enigerma te te bepalen. Afgezien daarvan, blijft dan nog de vraag, welke conse quenties uit de resultaten van de ver gelijking mogen worden getrokken. De regering schroomt dan ook niet te verklaren, dat het niet in de eer- ste en voornaamste plaats op grond van exacte feiten en gegevens is, dat de regering de uitbreiding nood zakelijk en urgent acht. Het is niet uitgesloten dat de ver groting van het aantal'Kamerleden enige vertragende uitwerking op de parlementaire arbeid zal blijken te hebben, onvermydelyk kan dit echter niet zyn en de wal zal het schip wel keren zonder dat dit nog be hoeft te leiden tot sterke beperking van de spreektijd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 3