NIEUWS UIT ZEELAND Zioin Ziife ZEEUWSCH-VLAANDEREN VAKORGANISATIES ALS NIEUW ELEMENT IN DE FORMATIE Wissel Zeeuws-Vlaanderen DINSDAG 22 JULI 1952 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT K.V.P. houdt kaderdagen in Hulst. Evenals de voorafgaande jaren zul len door het kringbestuur van de K.V. P. in Zeeland wederom kaderdagen georganiseerd worden, welke gehou den worden op Zaterdag 2 en Zondag 3 Augustus bij de paters Maristen in Hulst. Als algemeen onderwerp staat „De nieuwe koers" op het pro gramma. Het ligt in de bedoeling hiervoor een bekend spreker uit te nodigen, terwijl daarna mr. dr. A. Mes, voor zitter van de kring en een spreker uit eigen kring een aanvullende causerie zullen houden. Voor 5 October moeten in de afde lingen de nieuwe partijfunctionarissen gekozen worden. De Statenkringen kunnen candidaten stellen voor de z.g. vrije plaatsen in het bestuur, ter wijl iedere Statenkring een lid van het Kringbestuur kan aanwijzen. Dit geldt ook voor de Jongerenkring. De Kring Middelburg kiest 2 leden voor de partijraad, waarvan de kringvoor zitter ambtshalve reeds lid is. Ook de afgevaardigden in de Statenkring zullen door de afdelingen moeten ge kozen worden. Buitenlandse kunsthistorici bezochten Middelburg. Een gezelschap van 45 buitenland se kunsthistorici en architecten van restauratiewerkzaamheden, dat mo menteel een reis door Nederland maakt, bracht Maandagmorgen een bezoek aan Middelburg. Onder deze groep bevonden zich Belgen, Fran sen, Duitsers, Italianen, Zwitsers, Engelsen en Denen. Onder leiding van de architect der Abdijrestauratie, ir H. de Lussanet de la Sablonière, bezichtigde men het Abdijcomplex en daarbij werd zowel voor de restauratiewerkzaamheden als voor de historie van dit voor Ne derland unieke monument een leven dige belangstelling aan de dag ge legd. Voorts bezocht men de Nieuwe- en de Koorkerk en het Stadhuis, waar de burgemeester van Middelburg, mr dr N. Bolkestein, het gezelschap ont ving. Het heeft Maandag ook een be zoek aan Veere gebracht.. EXAMEN. De heer P. Kuypers uit Klooster- zande slaagde te Utrecht voor het doctoraal examen rechten. Oostburg DE FILMCLUB De Filmclub Oostburg gaf een voorstelling van de film Whiskey Galore van Arthur Rank. Een hu moristisch gegeven dat op uitsteken de wijze werd uitgewerkt. Toch viel het geheel een beetje tegen, mis schien ook, omdat wij ons het leven zonder whiskey tot nog wel als be- gerenswaard kunnen voorstellen, wat voor deze Hebriden-bewoners blijk baar niet het geval is. De voorfilm met Charley Chaplin was echt ro. mantisch en liet toch ook weer eens duidelijk zien, welk een enorme tech nische voortgang de film heeft ge maakt. EEN SCHOOLREISJE De leerlingen uit de eerste en tweede klas van de Openbare Ulo te Oostburg maakten Vrijdag hun jaar. lijkse schoolreis onder leiding van het hoofd der school de heer A. W. Gos- sije. De reis ging dit jaar België in, met als einddoel Waterloo. Op de reis daarheen werden eerst nog de zandtapijten bekeken in Zellik. In Waterloo werd een bezoek gebracht aan het panorama en werden de 246 trappen van het monument beklom men. Van Waterloo ging de reis naar Tervuren waar het Congo-museum bezocht werd. Op de weg naar huis werd over Brussel gereden, waar de voornaamste bezienswaardigheden werden bekeken. Om haiftien 's avonds keerde men in Oostburg te rug. Sluis JAARVERGADERING „F. C. SLUIS" z Tijdens de jaarvergadering van de Sluise voetbalvereniging ,,F. C. Sluis" kwam vast te staan, dat de financiële positie van de vereniging in het afgelopen jaar aanzienlijk is verbeterd. Deze keer kon de reke ning worden afgesloten met een ba tig saldo van 735.22. Sommige leden maakten in de vergadering de op merking, dat de geïsoleerde ligging van Sluis een bezwaar is voor de deelname van F. C. Sluis aan de competitie van de Z.V.B.; men op perde plannen om aan de Belgische competitie deel te nemen. Cadzand WEDVLUCHT „DE GETROUWE DUIF" De postduivenhoudersvereniging„De Getrouwe Duif" te Cadzand organiseerde een wedvlucht vanuit Dourdan. De prij zen werden als volgt behaald: Oude dui ven: L. Fremouw 1; A. de Putter 2, 6 en 8; J, Vasseur 3 en 5; L. Fremouw 4 en 7; M. v, d. Plasse 9 en 10. Jonge dui ven: N. van Acker 1; J. Vasseur 2. Zoutespui SCHOOLREISJE De leerlingen van de lagere school te Zoutespui maakten een schoolreis je naar Brussel en omgeving. Men bezichtigde het monument te Water loo, het graf van de Onbekende Sol daat enz. Vele ouders stonden de jeugdige reizigers op te wachten toen ze moe, maar voldaan te' Zoutespui terugkeerden. Axel BALDADIGE KINDEREN In het huis van mevrouw S. aan de Julianastraat te Axel hebben enkele kleine kinderen lelijk huisgehouden. Mevrouw S. heeft de gewoonte 's middags een rustuurtje te houden en zij besloot dat bij haar dochter door te brengen, die in dezelfde straat woont. De kinderen ontdekten, dat mevrouw S. de achterdeur van het huis niet had gesloten. Ze begonnen met in de keuken de waterkraan open te draaien. Daarna sleepten ze stoelen en andere meubelen naar bui ten in de regen, wierpen het bedde- goed dit de bedden en vernielden enige snuisterijen. Juist toen ze be zig waren de melkkan om te gooien, kwamen buren polshoogte nemen. De aangerichte schade werd zoveel mo gelijk weer hersteld en de jeugdige deugnieten werden door de ouders getuchtigd. Zaamslag AANBESTEDING. Voor de aanbesteding van het be stratings- en rioleringswerk in de kom der gemeente Zaamslag werd als volgt ingeschreven: Fa. Blijleven, Bre da, f 12.466; Fa. de Oude, Biervliet f 11.387; Fa. Moerland. Sint Annaland! f 12.680; Fa. Wandel, Souburg, f 14.000; Fa Sponselee en Lucasse, Klooster- zande, f 10.500; Fa. Rammeloo, Philip, pine, f12.389; Fa. Ruyscher, Biervliet, f 12.750; Fa. Hol, Kloosterzande. f 10.000; Fa. Sanderse, Axel, f 11.880; Fa. Mol let. Hoofdplaat, f 10.183; Fa Lucasse en Sponselee. Walsoorden, f 10.250; Fa. Gebr. de Bokx, Terneu- zen, f9299. Het werk werd aan de laagste inschrijver gegund. Terneuzen „TOUT EST FINI" Zondagmiddag arriveerde in Ter- neuzen per „Flandria"-boot een groot gezelschap Belgen, grotendeels af komstig uit Lovendeghem, onder wie ook het muziekgezelschap „Een dracht" uit die gemeente. Wellicht onder de indruk van de in België gemaakte propaganda voor de VVV-feestweek te Terneuzen, die Zaterdag jl. begonnen is, wilden on ze Zuiderburen blijkbaar ook een steentje bijdragen in de feestvreug de. En dus trok het gezelschap, ver gezeld van supporters onder het spelen van enkele wijsjes naar de Markt, waar de muziekkiosk werd beklommen en een begin werd ge maakt met het geven van 'n concert Ver kwam men er echter niet, want nadat het zeer toepasselijke „Tout est finer" van V. Corneille was ge speeld, ontruimden de dienaren van Hermandad de kiosk en moest de di_ recteur van .Eendracht", de heer T. v. d. Plaetsen, op het politiebureau zich komen verantwoorden, omdat h'ij in strijd met een plaatselijke ver ordening had gehandeld. Daarbij bleek, dat de Belgische bezoekers volkomen ter goeder trouw waren geweest, zodat alles met een sisser afliep. De verontwaardiging onder de Belgen was echter zeer groot en het valt te betwijfelen of men nu in Lo vendeghem en omgeving nog veel propaganda zal maken voor een be zoek aan Terneuzen op Zondag. OM DE „ZILVEREN KRAB". Als onderdeel van de door de plaat selijke V.V.V. georganiseerde feeste lijkheden werd bij de pier aan de middelkanaalarm te Terneuzen een internationale krabbenviswedstrijd gehouden, waaraan de hengelaarsver eniging „Ontspanning na inspanning" medewerking verleenden. De publieke belangstelling voor deze wedstrijd was groot, de deelname daarentegen zeer matig. Negen en veertig vissers, onder wie een dertigtal Belgen, heb ben gedurende een uur getracht de grootste krab te verschalken, waar bij tenslotte de heer C. Verbrugge uit Mechelen, die een exemplaar ving, dat 105 gram woog, de gelukkigste bleek te zijn. Hierdoor kwam hij in het bezit van de uitgeloofde „Zilveren Krab". De wedstrijd werd met een toepasselijk woord geopend en geslo ten door de voorzitter van „Ontspan ning na inspanning", de heer C. J. van de Broek, die daarbij de hoop uitsprak dat volgend jaar de deelname veel groter zal zijn. BENOEMING Tot leidster aan de openbare kleu terschool aan de Molendijk te Terneu zen werd benoemd mej. R. van Op pen aldaar. IMITATIEPARELS EN ZWARTE HOND. Over de volgende gevonden voorwer pen zijn inlichtingen te bekomen bij de gemeentepolitie te Terneuzen: 1 paar gymschoenen; 1 paar kinderlaarzen met sokken: bruine portemonnaie; herenzak- mesje; stopmes; rode muts: snoer imi tatie parels; zwarte hond met krulhaar; parapluiehoes; 3 rijen parelarmband (imitatie); boodschaptas inhoudende por temonnaie; hond; brulnlederen porte feuille; tafelkleed; pop: doublé armband: zilverbon; speldje met 2 vogeltjes; snoer imitatieparels; doublé damesarmbandje, bruin kinderschoentje met gesp; 1 wit rechter kinderschoentje; blauwe bal; muntbiljet; wieldop van auto; sjaal; sjaal; zonnebril; hona'enketting; nijptang tabakszak: witte gehaakte dameshand schoen; blauwe alpinomuts: zonnebril: autQped; glacé handschoen (bruin); ge haakt kleedje: bruin lederen portemoir naie met inhoud; pet. Hulst INTERNATIONALE VOETBAL WEDSTRIJD TE HULST. Op Zondag 17 Augustus wordt in Hulst een internationale voetbalwed strijd gespeeld tussen B.V.V. uit 's-Hertogenbosch en Royal Antwerp Football Club uit Antwerpen, clubs die beide beschikken over verschillen de internationaals en semi-internatio- naals, zodat een mooie wedstrgd te wachten staat. Men is voornemens om aan deze wedstrijd een bijzonder cachet te ge ven, want door de middenstand zal een bijzondere actie ontplooid worden, terwyl de Kon. Sted. Harmonie en een Belgisch muziekgezelschap voor de muzikale omlijsting en een concert zullen zorg dragen. 's-Avonds is er een officiële bijeenkomst met een di ner. JEUGDKAMPIOENSCHAP TENNIS Zondag werden op de tennisbanen te Hulst de wedstrijden om het jeugd kampioenschap, gehouden voor Hulst en omstreken. Er werd alleen voor de titel enkelspel gespeeld met als inzet een wïsselbeker. W. v. Remortel won voor de tweede maal de beker door een overwinning op Th. Ver- helst (8-6, 6-1). By de meisjes behaalde Ria Buys- rogge een overwinning op W. de Jong (6-1, 6-1). Weduwe overvallen door oud-kostganger. Zondagavond vervoegde zich bij de Wed. P. te Zaamslag-Veer een zekere D. R., die vroeger bij haar had inge woond, doch die kortgeleden is ver trokken naar Terneuzen. De Wed. P. die D. reeds eerder de toegang tot haar woning had ontzegd, deed dit nu ook Na een korte woordenwisseling kwam het tot een handgemeen^ waar op de wed. P. naar buiten hep. R. heeft daarop de huisraad grotendeels met een bijl vernield, en is daarop vertrokken met medeneming van een ry'wiel. De politie stelt een onderzoek in. Jantje van Sluis over de B.B.C. Hoe algemeen bekend de houten klokkenist Jantje van Sluis is, die destijds op het belford te Sluis stond, moge blijken uit het feit, dat dé BBC aan het gemeentebestuur van Sluis inlichtingen gevraagd heeft over de kleine man. Men wil namelijk in het kinderuurtje van deze omroep iets over Jantje vertellen. Het gemeente bestuur heeft gaarne aan dit verzoek voldaan omdat het van mening is, dat de Engelse kinderen zo goed mo gelijk over Sluis voorgelicht dienen te worden. Varkenspest geconstateerd in Walcherse gemeenten. In verschillende gemeenten op Walcheren wordt melding gemaakt van gevallen van de gevreesde var kenspest, o.a. in Souburg, Ritthem en Koudekerke. In deze laatste gemeen te waren de veestapels van de heren P. S. K., P. W., J. G. en J. S. besmet. De heer S. moest een aanzienlijk aantal dieren ter slachting naar het abattoir laten overbrengen, waar bleek, dat in vele gevallen het vlees niet meer voor consumptie kon wor den goedgekeurd. Een en ander be tekent dus voor de betrokken eige naars een aanzienlijke schadepost. Men is echter intensief begonnen met inenting van de varkens in het be dreigde gebied en men hoopt deze na drie weken, wanneer het serum zyn werking zal hebben gedaan, de var kenspest goeddeels Ingeperkt te heb ben. Dat hierbij de medewerking van de varkenshouders onontbeerlijk is, spreekt vanzelf. Rechtbank Middelburg. Als bestuurder van een auto had de verzekeringsinspecteur M. B. uit Goes niet rechts gehouden en hij werd daarvoor door de kantonrechter te Middelburg veroordeeld tot f 30 of 15 dagen. Van dit vonnis was hij in hoger beroep gekomen bij de rechtbank te Middelburg. Volgens de dagvaarding had B. te Kapelle een bocht naar links wat kort genomen, waardoor een aanrij ding met een andere personenauto ontstond. Verdachte verklaarde ech ter, dat de schuld bij de bestuurder van dat voertuig lag, omdat deze hem geen voorrang had verleend. De of ficier van justitie eiste bevestiging van het vonnis. De kantonrechter te Middelburg veroordeelde de opperman L. J. H. uit Souburg tot 25 of 10 dagen en ontzegging van de bevoegdheid om motorrijtuigen te besturen voor de tijd van een jaar. Hij zou geen voor rang hebben verleend en daardoor een aanrijding hebben veroorzaakt. H. was in hoger beroep gegaan doch niet verschenen. Aan de kantonrech ter had hij opgegeven, dat hij var een aanrijding niets wist. Hij had hiervan niets gemerkt. De deuken in zijn auto waren ontstaan bij een bot sing met een lichtmast. De officier vroeg bevestiging van het beroepen vonnis. BENOEMING LERAAR GYMNASIUM Met ingang van het dienstjaar 1952-1953 moet worden voorzien in de vacature van leraar in de Neder landse taal en geschiedenis aan het stedelijk gymnasium te Middelburg. Uit de sollicitanten, die zich hebben aangemeld, heeft het college van cu. ratoren de volgende aanbevelingslijst opgemaakt: 1 F. G. van der Poll, 2 G. B. Ongena. B. en W. van Middel burg stellen de raad voor de heer F. G. van der Poll te benoemen. Televisie Leningrad zichtbaar in Zeeland Voor het eerst in Zeeland is het Vrijdag in Westkapelle gelukt een televisieuitzending uit Leningrad op het scherm te krijgen. Tijdens het richten van de antenne op café Wes- terbeeke aldaar, kreeg de heer J. v. de Broek uit Goes plotseling Lening rad op het televisiescherm, hetgeen hem tot dusver nog steeds niet was gelukt De uitzending bestond uit een toneelspel, dat zeer nelder werd ont vangen. Nog steeds oesterbroed in de Oosterschelde Volgens de laatste berichten van dr. K. zijn er nog steeds grote hoe veelheden oesterlarven in ae Ooster schelde, zodat er nog steeds aanslag vernacht mag worden. Er bestaat dan ook een redelijke kans dat de broedval dit jaar zal slagen. De da ling der temperatuur heeft 't schelp- ziekte.euvel tijdig afgewend en er bestaat dan ook geen reden tot on gerustheid wat betreft de schelp ziekte, hoewel volgens dr. K. wel en kele symptomen zijn waargenomen. Zeldzaam broedgeval te Kattendijke. De heer G. Rottier is sinds een 20- tal jaren in het bezit van verschillen de soorten wilde ganzen (z.g. vries- fanzen). Deze ganzen "lebben hun roedplaatsen in Zweden en Rusland. Een paar Kolganzen heeft reeds enkele jaren achtereen eieren gelegd te Kattendijke maar nimmer gebroed. Enkele dagen geleden zijn nu uit een nest van 3 eieren 2 jongen geboren, welke kerngezond zijn en met pa en moe rondwandelen in dé grote kip penloop. Volgens de oud-directeur van Artis, de heer Portielje, is in zijn loopbaan slechts éénmaal een broedgeval voor gekomen. KERKNIEUWS NED. HERVORMDE KERK Candidaat J. W. ten Kate te Dordrecht, vroeger te Koudekerke, heeft zich beroepbaar gesteld. CHR. GEREF. KERKEN. Aangenomen naar Werkendam: H. C. v. d. Ent, candidaat te Ba- rendrecht, die o.m. bedankte voor Zaamslag. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Apeldoorn, Ooster- land en voor Wolf aartsdijkW. Ha- ge, candidaat te 's-Gravenhage. ROND DE KABINETSFORMATIE. Zal Drees zijn opdracht terug moeten geven? (Van onze parlementaire redacteur) By een nadere bestudering van de redenen welke de oorzaak zyn van het negatief resultaat der besprekingen tussen de kabinetnformateur en de antl-revolutionnairen komt het ons voor, dat deze, hoewel onderling ver weven, als drie afzonderlijke kwesties kunnen worden behandeld, n.L het vraagstuk der gelijkwaardigheid, de positie in de Raad voor Economische Aangelegenheden uit de ministerraad en de positie van de Protestants- Christelijke organisaties op sociaal-economisch terrein. De eerste kwestie is die der gelijkwaardigheid van de aan de formatie medewerkende partijen. Hierbij kan men, gelyk dr. Drees in eerste aanleg zei te hebben gedaan, uitgaan van een bepaalde onderscheiding der depar tementen in „lichte" en zware". Onder de zware departementen zijn dan, aldus werd ons van socialistische zijde verzekerd, te verstaan: Buiten landse Zaken, Oorlog, Financiën en Economische Zdken. Het ligt in deze gedachtengang voor de hand, deze de partementen te verdelen over de vier partijen. Het is o.i. echter zeer de vraag, of men het probleem der ge lijkwaardigheid wel op deze wijze mag stellen. Door niemRnd toch zal wor den betwist, dat een zeer belangrijk deel van het toekomstige regerings beleid zal liggen op sociaal-econo misch terrein. Men denke slechts aan de loonpolitiek, de werkgelegen- heidspolitiek, de huurpolitiek en de definitieve regeling van de ouder domsvoorziening. Van dit standpunt uit zijn de „zwa re" departementen die van Financiën van Economische en van Sociale Za ken en het zou dan voor de hand lig- fen, dat vertegenwoordigers van de rie richtingen die in het kabinet zou den zijn vertegenwoordigd t.w. de socialistische, de Rooms Katholieke en de Protestants-Christelijke, elk één van deze sleuteldepartementen zou den beheren. DE POSITIE VAN DE R.E.A. Dit zou met zich meebrengen een verschuiving in de Raad voor Econo mische Aangelegenheden uit de Mi nisterraad. De R.E.A. wordt op het ogenblik gevormd door de ministers van Financiën, Economische Zaken, Sociale Zaken. Verkeer, Wederop bouw, Oorlog, Landbouw en Buiten landse Zaken, terwijl de minister-pre sident de raad voorzit. In feite hebben VAN TOT Als volontair ter secretarie van Kort gene is aangesteld de heer J. de Bak te Kats. De collecte voor „De macht van het Kleine" bracht te Kortgene f56,70 op. De te Heinkenszand gehouden collecte voor „Herwonnen Levenskracht" heeft opgebracht f55,40. De extra collecte voor het classicaal Studiefonds heeft in de Ned. Kerk te Sluis f20.95 opgebracht. De harmonie „Mozart" te Yerseke zal Zaterdag 2 Augustus a.s. een concert te ven te Zierikzee. Waarschijnlijk cp Za terdag 30 Augustus a.s. zal de harmonie „Kunst en Eer" uit Zierikzee een tegen bezoek brengen aan Yerseke. De collecte voor het Fonds Geestelijke Belangen bracht te Kortgene f24,76 op. Te Kats heeft de collecte voor „De macht van het kleine" f 45 opgebracht. Meer dan 50 ouden van dagen uit Kortgene maakten een reisje naar Oister- wijk. Des avonds werden zij door de mu ziekvereniging van Kortgene van de Pro vinciale Boot afgehaald. De kinderen van de O.L. school te Kortgene maakten een schoolreisje naar Tilburg en omstreken. Zij genoten veel. Aan de provinciale steiger wachtte het muziekkorps om hen te verwelkomen. In de feestelijk versierde basiliek van Hulst droeg de eerwaarde heer Arnold van Lierop onder grote belangstelling zijn eerste H. Mis op. Deken J. Plas- schaert hield de feestpredicatie. Woensdag 23 Juli a.s. herdenkt het FEESTAVOND RADIO LUXEMBURG. In de Bruyns Restaurant hield de afdeling Hulst van de Vriendenkring van Radio Luxemburg, welke vereni ging leden telt in geheel Z.-Vlaande- ren, haar jaarlijkse feestavond, waar op ook de afdeling St. Niklaas met 70 personen aanwezig was. De bijeen komst werd geopend door Rudy Bert, provinciaal afgevaardigde in Vlaan deren, die zich later als een buitenge woon goed conferencier ontpopte en met zijn liedjes en voordrachtjes de zaal wel in spanning wist te houden. Lucy Top bleek het jodelen nog niet verleerd te zijn en trad bovendien in andere nummers op. Speciaal het vlindernummer was een groot succes. De bekende radio zanger Freddy Pas cal gaf leuke liedjes, terwijl ook aan een meer ernstig genre de aandacht geschonken werd. Lilly Garris, de be kende Antwerpse operette ster, liet zich van haar beste zijde zien en ver gastte het publiek op goede aria's uit liverse operettes. Tijdens de pauze sprak de afge vaardigde voor Z.-Vlaanderen, wet houder P. Warnier, de aanwezigen toe en. wekte hen op de band met Radio Luxemburg te verstevigen. KON. STED. HARMONIE. De Kon. Sted. Harmonie te Hulst zal haar corps gaan uitbreiden met vijf tamboers en acht klaroenblazers. Ook de plannen voor het aanschaffen van een uniform zullen binnenkort verwezenlijkt worden. Clinge VERMEULEN VIERDE TE SIN AAI De wielrenner Wilfried Vermeulen heeft zijn fiets weer eens van zolder gehaald en kwam uit in een 80 km. wegwedstrijd voor nieuwelingen te Sinaai (B.). Hij werd vierde. Westdorpe GOUDEN BRUILOFT. Op Donderdag 24 Juli viert het echtpaar L. Thomaes-van Geetsum te Westdorpe zijn gouden bruiloft. De bruidegom, die momenteel 73 jaar oud is, speelt in het dorp nog een rol als omroeper Er is een buurtcomité gevormd om de feestelijkheden voor te bereiden. Hoek SCHOOLKINDEREN OP STAP. De leerlingen van de hoogste klas sen der openbare lagere school te Hoek maakten dezer dagen een reisje naar Tilburg. Onderweg werd een speeltuin te Breda bezocht. Te Nijmegen bezichtigden de kinderen o. a. het Valkhof en vandaar ging het naar Berg en Dal. Op de terugreis werd nog een kijkje genomen in de Heilige Landstichting. Marktberichten VEILING TERNEUZEN. 21 Juli. Sla 8.60—10.10. Bloemkool 16 43. Groene komkommer 1321witte komkommer 13—21. Meloenen 45—89. Peen 20—21. Kroten 9—15. Aardappelen, eerste- linge 8.10—10.90. Kriel 4.40-6.30. Doré, le soort 7.30—10.20. Bintjes 8.90—10.80. An dijvie 2628. Stoksnjjbonen 40. Princes- sebonen 2848. Wagenaars 34. Saxa 41 Pronkbonen 42. Rode kool 1417. Savoye kool 615. Tomaten 37—56. Uien 1214, Zilveruien 34. Kruisbessen 19—27. Rode bessen 50—53. Zwarte bessen 60. Frambo zen 60. Oranjepruimen 824. Tollenaars 3035. Yellow Transparant, val, 2—8. Fa- brieks 417. Keuken 17—21. B en C 34— 60. Huishoud, le soort 32.10. Huishoud 2e soort 2150. Peren: krieken 15—19, echtpaar Aug. Haegeman en M. Haege- man-Dorsselaar te Sint Jansteen de dag, waarop het 50 jaar geleden in het huwe lijk trad. Zaterdagavond gaf de muziekvereni ging E.N.Z.K. te Hoek een populair marsconcert op het Boeregat. Er was veel belangstelling. De leerlingen W. Schot en L-. de Koster van de Prinses Beatrix schippers- school te Wemeldinge, behaalden met lof het jeugdzwemvaardigheids diploma. De collecte voor de Stichting Chr. Blindenhulp heeft te Colijusplaat f 42,59 opgebracht. Mej. A. Lockefeer te Sint Jansteen be haalde dézer dagen het diploma heil gymnastiek en massage. Voor het eindexamen middelbare meisjesschool slaagde te Roosendaal, mej. R. Kuypers uit Kloosterzande. De zangvereniging „Tot Oefening en Ontspanning" te Borsscle maakte dezer dagen een reisje naar Tilburg en omge- Bouw van wachtsluis Cadzand door het Rijk vertraagd. Protest in vergadering van Het Vrije van Sluis. Maandagmorgen maakten de hoofd ingelanden van het Vrye van Sluis en hun plaatsvervangers een excur sie naar de zeewering te Groede en naar de uitwateringsleiding te Bier vliet, die wordt uitgediept en met betonblokken wordt afgezet om daar door het water over een groter op pervlak dan thans het geval is, te kunnen afvoeren. Na de koffie werd te Oostburg een algemene vergadering gehouden. Voor de vacature, ontstaan door het ontslagnemen van de gezworene P. J. F. van Hijfte, werd de volgende aanbeveling opgemaakt: 1. R. de Badts, 2. J. E. V. de Milliano en 3. T. C. Dierikx. Over de nieuw te bouwen wacht sluis bij Cadzand deelde de dijkgraaf de heer C. M. v. d. Broecke mede, dat goedkeuring van de provincie werd verkregen, maar dat het rijk de zaak ophoudt door het bou wen van de wachtsluis vast te kop pelen aan een ontwerp voor nieuwe afmetingen van het kanaal in het kader van het ontwateringsplan. Het plan van de Ned. Heide Mij. wordt echter niet aanvaard door het rijk, zodat de bouw van de wachtsluis voorlopig uitgesteld moet worden, ondanks het grote gevaar, dat kan ontstaan zodra bij een storm de zee sluis, die eveneens slecht is, het zou begeven. Uit de vergadering gingen stem men op om zich aan de verantwoor delijkheid voor het oponthoud te onttrekken, daar men het risico, dat het rijk door dit traineren neemt, te groot achtte. Uiteindelijk besloot men aan het dagelijks bestuur op te dragen de regeringsinstanties er op te wgzen, dat de douw van de wachtsluis on verwijld dient te worden uitgevoerd. Voorts werd besloten een tweede dragline aan te schaffen voorzien van een transporteur, opdat men de normale delfwerkzaamheden zelf zal kunnen verrichten. Diverse kleine agendapunten zoals verkoop van grond, vacantietoeslag voor het personeel, uitgifte van grond in erfpacht enz. werden zonder dis cussie goe»dgekeurd. Daarna sluiting. in deze raad de eerstgenoemde drie ministers het heft in handen, terwyl de anderen bij de besluitvorming in sociaal-economische aangelegenheden alleen dan worden betrokken wanneer zij er rechtstreeks mee hebben te ma ken. Ook bij de voorbereiding van het te voeren beleid worden laatstge noemden slechts incidenteel ingescha keld. Een en ander leidt in de iraktyk tot een uitgesproken socialistisch overwicht, waarvoor het in Protes tants-Christelgke handen zijn van Oorlog en Verkeer en Waterstaat of Buitenlandse Zaken een volstrekt on voldoend tegenwicht zou vormen. Al dus zou het tweede probleem, n.l. dat van een gezonde positieve Protes tants-Christelijke invloed in de R.E. A., en daardoor op het gehele socia listisch economische beleid, ten enen male niet kunnen worden verwezen lijkt. EEN NIEUW ELEMENT. De derde kwestie betreft een geheel nieuw element dat bij deze formatie voor het eerst in volle omvang mee speelt, t.w. de positie van de sociaal- economische organisaties in het al gemeen en die van de arbeiders-vak organisaties in het bijzonder. Wij be doelen uiteraard de plannen van de formateur met betrekking tot het op nemen van vooraanstaande persoon lijkheden uit het Socialistisch Neder lands Verbond van Vakverenigingen en de Katholieke arbeidersbeweging. Realisering van deze plannen, een N. V.V.'er voor sociale zaken en een K. A.B.'er voor de uitwerking van de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie, zal met name het Christelijk Natio naal vakverbond in een zodanige praktische, propagandistische en psy chologische dwangpositie brengen, dat het C.N.V. en daarmee de gehele Protestants-Christelgke sociale bewe ging in ernstig gevaar zou worden gebracht. Wil men werkelijk ;en roy ale en harmonische samenwerking tussen de drie genoemde richtingen, dan zou óf een vooraanstaand C.N.V.- er op een belangrijke plaats in het kabinet moeten worden opgenomen, óf het plan inzake de twee andere vakcentrales onuitgevoerd worden gelaten. Waar de eerste mogelijkheid was uitgesloten moest door de A.R. het tweede alternatief als een beslis sende voorwaarde worden gesteld. Daar door het vasthouden van de P. v. d. A. aan reeds „veroverde" posities noch voor de A.R. partij noch voor de Protestants-Christelgke richting op politiek eh sociaal-economisch terrein een werkelijke gelijkwaardigheid en gelrjkberechtigdheid was te verkrij gen, komt ons de beslissing der A.R. Kamerfractie, met de reserve dat op dit ogenblik de consequenties van de ze beslissing uiteraard nog niet in volle omvang kunnen worden over zien, als ten volle begrijpelijk en ver dedigbaar voor. WAT NU? Tenslotte de vraag: „wat nu?". De beslissing in deze ligt zonder twijfel by de K.V.P. Hedenmiddag komt de Tweede Kamerfractie van deze partij in spoedvergadering byeen ter bestu dering van de thans ontstane situatie. En hoewel niemand op de resultaten van deze vergadering vooruit wenst te lopen, houdt men in Haagse poli tieke kriugen toch ernstig rekening met de mogelijkheid, dat dr. Drees zyn opdracht terug zou moeten ge ven, in welk geval wellicht professor Romme zelf aan de beurt zou komen. Regering acht Kamer- uitbreiding verantwoord. De regering acht uitbreiding van de Tweede Kamer van honderd le den op honderdvijltig voor de volle honderd procent verantwoord. Aldus de memorie van antwoord op het voorlopig verslag in tweede lezing van de Tweede Kamer op het voor. stel tot grondwetswijziging (uitbrei ding Tweede Kamer). Sommige Kamerleden hadden ge vraagd te mogen vernemen, op grond van welke exacte feiten en gegevens de regering uitbreiding noodzakelijk en urgent, ja zelfs een landsbelang acht Dit verzoek komt de regering echter minder gegrond voor, omdat daarbij voorzit de gedachte, dat het voorstel zou kunnen en moeten be rusten op exacte feiten en gegevens. Sommige Kamerleden noemen bv. in dit verband de verhouding tussen het aantal volksvertegenwoordigers en het aantal inwoners. Dergelg"ke ex- ace gegevens kunnen echter niet van doorslaggevende betekenis voor de zaak zijn, doch enkel dienen om door vergelijking met vroeger en met an. dere landen de gedachten enigerma te te bepalen. Afgezien daarvan, blijft dan nog de vraag, welke conse quenties uit de resultaten van de ver gelijking mogen worden getrokken. De regering schroomt dan ook niet te verklaren, dat het niet in de eer ste en voornaamste plaats op grond van exacte feiten en gegevens is, dat de regering de uitbreiding nood zakelijk en urgent acht. Het is niet uitgesloten, dat de ver groting van het aantal Kamerleden enige vertragende uitwerking op de parlementaire arbeid zal blijken te hebben, onvermijdelijk kan dit echter niet zijn en de wal zal het schip we! keren zonder dat dit nog be hoeft te leiden tot sterke beperking van de spreektijd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 11