De Olympische Spelen te Helsinki C Athletiektournooi begint met drie recordverbeteringen EERSTE DAG MET EERSTE ZILVER VOOR ORANJE ZATOPEK OP DE 10.000 METER WEDEROM ONWEERSTAANBAAR D HET NEDERLANDS H0CKEY- TEAM IN DE FINALE! MAANDAG 21 JULI 1952 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Saat in demijinale 100 meter! Zatopek spande de kroon. De eerste dag van de Olympische atletiekwedstrijden behoort al weer tot het verleden. Het was een dag, waarvan de middag gevuld werd door prachtige nummers, waarby indrukwekkende resultaten werden behaald. Een vrouwelijke en twee mannelijke athleten behaalden de Olympische ti tels. Zatopek, de 29-jarige Tsjechoslo- waak, presteerde het om onbedreigd en met een zeer grote voorsprong op Mimoun (Fr.), evenals in 1948 de gouden medaille te winnen op de 10.000 m. In Londen verbeterde hij het Olympisch record en stelde het op 29 min. 59.6 sec. en nu deed hg over deze afstand nog 42.6 sec. kor ter. Een prestatie, als men bedenkt, dat Zatopek zich nog niet in vorm vrelde, omdat hij in Februari rust heeft moeten nemen en pas laat met zijn traning is kunnen beginnen. De tweede Olympische kampioen was de Amerikaan Walter Davis, die by het hoogspringen 2.04 meter haalde, ook al een Olympische re cordverbetering. Zijn landgenoot Johnson had 't record op zijn naam, sinds hij te Berlijn in 1936 Olym pisch kampioen werd. Davis en Wies- ner (V.S.) waren de enigen, die de eerste keer direct 2.01 m. sprongen. Telles (Brazilië) en Svensson (Zwe den) strandden beiden op deze hoog te. Toen werd de lat op 2.04 m. ge legd. Davis was er met de tweede sprong overheen, doch voor Wiesner bleek het te hoog. Driemaal tracht te de nieuwe Olympische kampioen 2.07 m. te springen, doch dit mocht niet gelukken. Drie Russische athleten toonden haar superioriteit op het technische nummer discuswerpen. Nina Ro- maschkowa, die bg de eerste beurt voor de qualificatieronde een af stand bereikte van 45.05 m., liet haar goede vorm ook in de finale zien, en verbeterde tot tweemaal toe het Olympisch record, dat met 47.63 m. op naam stond van de Duitse Gisela Mauermayer, die het op de Olympische Spelen te Berlijn in 1936 maakte. Eerst wierp ze de discus 50.84 m. ver en de volgende beurt verbeterde zij dit record nogmaals en bracht het op 51.42 m. De we- peldrecordhoudster Nina Dumbadze werd derde achter haar landgenote Elizaveta BagTjanceva. Nog een vierde Olympisch record moest er op deze dag aan geloven. De Amerikaanse kampioen op de 400 m. horden, Charles Moore, zorg. de hiervoor. Nadat hij in de serie van de eerste ronde van dit, num mer de snelste tjjd had gemaakt, 51.8 sec., terwijl hij zich toen in het geheel niet had ingespannen, no teerde hij in de serie van de tweede ronde 50.8 sec., waarbij hij slechts 0.2 sec. boven het wereldrecord van zijn landgenoot Hardin bleef en het Olympisch record van Cochran (V. S.), gemaakt op de O.S. te Londen in 1948, met 0.3 sec. naar beneden werd gehaald. Saat in demifinale. Theo Saat heeft op de 100 meter een pracht prestatie geleverd. De baan was zeer goed en er wer den fraaie tijden gelopen. Van de 24 athleten, die zich in de tweede ronde plaatsten, waren er slechts twee, die 11 seconden noteerden, de anderen bleven er allen onder. Saat heeft zich in dit sterke internationa le gezelschap zeer goed kunnen handhaven. Aangemoedigd door Gré de Jongh, Fanny Blankers-Koen, Nel Buch en Puck Brouwer, die op een rijtje op de tribune zaten IOq te kijken, en door een handjevol Ne derlandse toeschouwers in het vrij wel uitverkochte stadion, heeft hij de verwachtingen niet beschaamd. Zowel in de eerste als in de tweede ronde werd hij tweede in zyn 6erie. Beide keren maakte hg een vrg tra ge start, en beide malen herstelde hij zich schitterend en haalde hij de achterstand, die hij daardoor had opgelopen, in. In de eerste ronde was 10.9 sec., 0.2 sec. verschil on de zwaar gebouwde Rus Soukharev voldoende °*n zich voor de tweede ronde te plaatsen. In zijn serie van de tweede ronde ging het sneller. Win naar werd hier Remigino (V.SJ, waarna Saat volgde in de zeer goede tijd van 10.6 sec., een persoonlijk record. Wel heeft de Nederlander al eens 10.5 sec. en zelfs 10.4 sec. gelopen, doch beide malen had hij toen een sterke wind in de rug. Saat komt dus hedenmiddag in de halve finale van de 100 m. Wat tenslotte de 800 m. betreft, hier zgn de Olympische kampioen 1948 op de 400" m., Arthur Wint en de Olympische kampioen 1948 op de 800 m. Whitfield wel de grote favorieten. Vooral de wijze waarop Whitfield zijn serie won, liet aan duidelijkheid niets te wensen over. Na vijfhonderd meter nam hij in eens een grote voorsprong en deed het verder kalmpjes aan. Slijkhuis niet op de 5000 meter. Naar wij vernemen, zal Wim Slijk huis in Helsinki alleen op de 1500 m. uitkomen en niet op de 5000 m., dit omdat men er voor terugschrikt on ze landgenoot een te zware taak op te leggen. Zoals men weet beginnen de series 1500 m. enige uren nadat de finale van de 5000 m. is gelopen. Demi-finale en herkansing roeien. De Nederlandse twee zonder stuur man is voor de demi-finale, die Maan dag geroeid wordt, ingedeeld met Zweden, Gr. Brittannië en Dene marken. Voor de herkansing op Maandag zgn de Nederlandse ploegen als volgt ingedeeld: Vier met stuurman: Nederland, Egypte, Finland. Skif: Nederland, Finland, Egypte. Vier zonder stuurman: Italië, Ne derland. Met de Nederlandse Driekleur voorop marcheert de Nationale ploeg deelnemers aan de Olympische Spelen 1952 langs de Presidentsloge in het Olympisch Stadion te Helsinki tijdens de grote parade van de deelnemers bij de opening splechtigheid. Mimoun volgde als een schaduw Evenals in 1948 te Londen heeft de Tsjech Emile Zatopek in Helsinki de gouden medaille op de 10.000 m. behaald. Hy deed dit met hetzelfde impo sante machtsvertoon, en in dezelfde, geheel op spier- en wilskracht geba seerde stijl, zyn aanval inzettend op het moment dat hem gelegen kwam, en daarna successievelijk al zyn tegenstanders achter zich latend en tal van concurrenten een of meermalen lappend. De Fransman Mimoun volgde hem ongeveer vijftien ronden lang als zyn schaduw. Er zat nauwelijks een halve meter tussenruimte tussen de twee. Na de negentiende ronde raak te hij even los toen Zatopek spelendenvijs het tempo iets verhoogde. Hij kon zich herstellen en kreeg de Tsjech weer te pakken, tot grote vreugde van de Fransen op de tribunes die hun dappere landgenoot stormachtig aanmoedigden. Het duurde niet lang, want een kwart ronde later ging Za topek er in alle ernst vandoor en van dat ogenblik af was Mimoun een geslagen man. Hoog opgericht op het spreekgestoelte, omringd door de vlaggen van de deelnemende landen, legt de Finse turner Heikki Savolainen deelnemer aan vijf opeenvolgende Olympische Spelen en winnaar van twee gouden medailles de Olympische Eed af. Na de eerste ronde van vierhonderd meter passeerde eerst de Australiër Perry, gevolgd door Rashid uit Pa kistan en de Rus Anoufriev. Zatopek ging toen schuil in de zwerm van de ruim vijftig deelnemers. Enkele ron den lang bleef het veld bijeen en be twistten Perry, Anoyfriev, die een zeer vastberaden en agressief loper bleek te zijn, Mimoun die steeds in de voorste rijen te vinden was, zijn lapdsman Abdallah, de Britten Nor- ris, Sando en Pine, de Zweed Ny- strom en de Fin Posti elkaar de lei ding, en drie ronden lang was het Anoufriev die het eerst voorbijkwam. OLYMPISCH LOGBOEK Wie zal de waterpolowedstrijd Hoogspringen en discus dames. De uitslag van het hoogspringen heren luidt: 1. en Olympisch kampioen Davis (V.S.) 2 m. 04 (nieuw O.L. record); 2. Wiesner (V.S.) 2 ra. 01; 3. Telles (Braz.) 1 m. 98; 4. Svensson (Zw.) 1 m. 98; 5. Pavitt (Gr. Britt.) 1 m. 95; 6. Soeter (Roem.) 1 m. 95. DISCUS DAMES. De uitslag van het discuswerpen dames was: 1. Nina Romaschkova met 51.42 meter (niéuw Olympisch record)2. Elizaveta Bagrjanceva 47.08 m.; 3. Nina Dumbadze 46.-26 m.; 4. Toyoko Yoshino (Japan) 43.81 m.; 5. Elisa beth Haidegger (Oostenrijk) 43.49 m.; 6. Lia Manoliu (Roemenië) 42.55 m. Successen van Nederlandse zeilers. De Nederlandse zeilers hebben zich de eerste dag goed gehouden. Wim van Duyl behaalde in de Drakenklas- se een prachtige overwinning, die be reikt werd op de laatste 200 meter. Hij klopte de Olympische kampioen 1948, de Noor Thorwaldsen. Koos de Jong werd in de Finn-klasse vierde, wat een goede prestatie is. De halve finales 100 meter. Onze landgenoot Theo Saat komt hedenmiddag in de tweede halve fi nale uit op de derde baan. Zijn tegen standers zijn op baan 1: Remigino (V. S.)op baan 2: Mc Kenley (Ja maica); op baan 4 Treloar (Austra lië); op baan 5: Fortun Chacon (Cu ba); op baan 6: Jack (Gr. Br.). De eerste Zondag van de Olympische Spelen is voor Nederland uitste kend verlopen. Onze hoc- keyploeg bereikte name lijk de finale, de Triton roeiers de demi-finale en onze sprinter Saat bereik te eveneens de demi-fina le, zodat wij ongeveer het maximum boekten wat er volgens de meest optimis tische verwachtingen te halen was. Een buitenge woon hoopvol begin dus. Vrijwel de gehele Neder landse supporterskolonie had zich Zondagavond naar het hockeystadion begeven om onze spelers aan te moedigen, die in het veld traden tegen Pa- kistan, waarvan zij vier jaar geleden in Londen tweemaal gewonnen en eenmaal verloren hadden- Ons voetbalelftal was er, de athleten onder leiding van Paulen en onze zwemmers, die vol en thousiasme de aloude Olympische strijdkreet ,Ji-0-L-L-A-N-D, Holland spreekt een woordje mee!" door het stadion deden schallen. Toen onze ploeg door haar snelle en doortasten de spel haar tweede 10 overwinning had behaald en daarmede de finale te gen het nu in vier Olym pische hockeytournooien ongeslagen gebleven In dia bereikt had, rende de gehele Nederlandse kolo nie het veld op om onze spelers op de schouders te nemen. Dit geschiedde tot nagenoeg stomme verba zing van de nuchtere Fin se toeschouwers, die zo iets helemaal niet ge wend zijn. Het Nederlands hoc- keyelftal speelde deze wedstrijd veel en veel beter, dan tegen Duits land, doch niet te ont kennen was, dat de nog niet geslagen Pakistanen deze keer nog al tegen vielen. In ieder geval: Zilver voor Oranje! Hoeden af ook voor Theo Saat, de jonge Haagse sprinter, die alle verwachtingen verre overtrof door serie en kwart finale te overleven en daarbij zelfs de Euro pese kampioen Balliot (Frankrijk) voor de de mi-finale wist uit te scha kelen, door hem naar de derde plaats te verwijzen. Saat is na Osendarp en Van Beveren de derde Nederlandse sprinter, die tot de demi-finale weet door te dringen, iets, waartoe zelfs Chris Ber ger in zijn glorietijd niet in staat was. Hoogtepunt van de bij na vijf uur durende ath- letiekmiddag werd zoals altijd op de eerste athle- tiekdag van het Olym pisch Standaardprogram ma de 10.000 meter hard lopen. In 1928 te Amster dam hebben de duizen den in het Olympisch sta dion de adem ingehouden bij het weergaloos duel, dat toen uitgevochten werd tussen Nurmi en zijn landgenoot Ritola, in 1936 te Berlijn aan schouwde men hoe drie Finnen in combinatie de moedige Japanner Mura- kuso dusdanig afmatten, dat men een drievoudige Finse zege te aanschou wen kreeg, en in 1948 te Londen kreeg men de on weerstaanbare soloren Nederland-Rusland leiden Toen kon hij het tempo van de Tsjech niet meer bijbenen. Niettemin mocht Mimoun de vol doening smaken, weder om tweede te worden en wel binnen de door Zato pek verbeterde oude Olympische recordtijd. Zeventig meter achter hem eindigde de Rus Anoufriev, die enkele weken geleden aan Zato pek de eerste nederlaag sinds vele jaren had toe gebracht. Hoe snel er ge lopen is moge blijken uit het feit, dat zelfs nummer zes nog binnen de dertig minuten bleef. Met Olympische athle- tiektitels voor Tsjecho Slowakije, Amerika en Rusland en in alle drie de nummers een nieuw Olympisch record, sloot deze athletiekdag af. Maandag treden Saat, Visser, Fanny Blankers- Koen en Puck Brouwer en Nel Buch in het strijd perk. Onze roeiers, die aan de veilig beschutte Bosbaan te Amsterdam gewend zijn, ondervonden veel hinder van 't woelige wa- DOOR M. J. ADR1ANI ENGELS van Zatopek, die ieder een achter zich liet en tenslotte met een grote voorsprong op de Franse Algerijn Mimoun de eind streep bereikte. Nu was het weer de zelfde Mimoun, die aan Zatopek het langste weer stand bood. Acht kilome ter lang liep de kleine Fransman als een scha duw achter de grote Za topek, alsof er een uier- benige loopmachine over de baan ging. Al die tijd leek Mimoun met een elastiekje aan Zatopek vastgebonden. Als hij al eens achter raakte, schoot hij even later pijlsnel ter op 'n open baan in een meer, dat wel een zee ge leek. De Joego Slaven, Italianen en andere roei ers zijn dat gewend, ze voelen zich in hun gewo ne element, onze roeiers bleven onder hun gewone peil. Alleen Tritoys Twee zonder stuurman wonde rest moet het Maandag in de herkansing proberen, doch wij hebben daar een zwaar hoofd in. NEDERLAND TEGEN RUSLAND Onze lezers weten, dat Nederland in de eerste ronde van het waterpolo- tournooi geloot heeft te gen Ruslanddat na de oorlog nog nimmer tegen een der landen uit West Europa in het water is gekomen, doch volgens insiders zeer sterk is. On ze lezers weten echter niet, dat wij deze loting te wijten hebben aan een Nederlands journaliste, die toevallig bij de loting aanwezig was en de te genstander voor haar land uit de bus mocht trekken. Iets dergelijks dus, als Prins Hendrik deed in 1928, toen hij in Amsterdam voor het Ne derlands voetbalelftal mocht loten en meteen wereldkampioen Uruguay uit de bus trok, wat een zekere nederlaag bete kende. ,JIeb ik goed ge loot?" vroeg de Prins toen direct in alle on schuld. Over deze waterpolo- wedstrijd Nederland- Rusland hebben wij ge sproken met de bekende Belgische zwemofficial Maurice Blitz, die tiental len jaren lang de beste waterpoloscheidsrechter ter wereld is geweest en onder meer ook Rusland vele malen voor de oor log zag spelen. Hij ver wacht een enorme strijd achter de schermen over de vraag wie scheidsrech ter bij NederlandRus land zal zijn. Want met een Hongaarse of Tsje chische scheidsrechter zou Nederland naar zijn idee zeker een nederlaag tegemoet gaan, al speelde het zelfs twee klassen be ter dan de Russen, ter wijl bij een scheidsrech ter uit West Europa Ne derland zoo winnen. Het verschil van inzicht in de spelregels tussen West en Oost Europa is zo groot, dat Maurice Blitz talloze incidenten in het Olym pisch Waterpolotournooi verwachtte en er met de slappe houding van de in ternationale zwembonden niet zeker van was, dat dit towrnooi tot een goed einde zal worden ge bracht. Zatopek bekommerde er zich weinig om, hij verloor een paar plaatsen en was na vier ronden weer iets ingelo pen. Na vijf ronden zette hy wat aan, met het gevolg dat hij na enkele tien tallen meters aan het hoofd ging, een plaats die hij tot het einde toe zou be houden. Het mudvolle stadion lette niet meer op het hoogspringen voor heren en het discuswerpen voor dames, al hoewel daar eveneens topprestaties werden verricht. Men keek slechts naar het kleine groepje dat aange voerd werd door de man in de rode trui, die mët de bekende slingerende beweging van zijn hoofd, het gezicht krampachtig vertrokken en de rech terarm gebogen tot op de hoogte van zijn heup onverstoorbaar doorliep m het tempo dat hem goed dacht. Tot in de zestiende ronde bleef de positie aan de kop ongewijzigd, toen versnel de Zatopek zijn vaart en kon alleen Mimoun, die hem als gangmaker ge bruikte, in zijn kielzog blijven. In de twintigste ronde schudde Za topek ook zg'n hinderlijke volger Mi moun van zich af. Wel bood de Frans man vertwijfelde tegenstand maar het hielp niets, hg moest de wet van de sterkste ondergaan. En toen leek het werkelijk alsof de Tsjech vleugels kreeg, hij stoof door in een soort van roes, de een na de ander doublerend alsof ze stil stonden. Mimoun lag ze ker honderd meter achter, en de rest nog meer, er was niemand die het phenomeen uit Praag iets in de weg kon leggen, hij won zoals hij wilde. En hij wilde een nieuw record, dat bleek toen hij met nog slechts drie honderd meter voor de borst het tem po andermaal verhoogde en welhaast spurtend door de finis* ging, onder de oorverdovende toejuichingen van zeventigduizend in vervoering ge raakte sportmensen op de tribunes. Het Olympisch record, dat hijzelf hield, werd inderdaad verbeterd, en niet alleen door Zatopek maar ook door de vgf die op hem volgden, wel een bewijs dat het hard gegaan is. Maar nummer twee, Mimoun, had toch nog bijna zestien seconden ach terstand op Zatopek die, als eerste Olympisch Kampioen van 1952, het podium mocht bestijgen om het in drukwekkende protocolaire huldebe toon te ontvangen, dat hem zo in alle opzichten toekwam. Zatopek noteerde een tijd van 29 min. 17.0 sec. Met deze tijd verbeterde de Tsjechische athleet zijn eigen Olympisch record van Londen '48, dat op 29 min. 59.6 sec. stond. Twee was Mimoun van Frankrijk met 29 min. 32.8 sec. en drie was Anoufriev (Rus land) 29 min. 48.2 sec., vier Posti (Finland) 29 min. 51.4 sec., 5. Sando (Gr. Britt.) 29 min. 51.8, 6. Nystrom (Zweden) 29 min. 54.8, die dus ailen onder het Olympisch record van 1948 bleven .De Engelsen Pirie en Norris werden 7 en 8, de Rus Poshidaev 9de en de Noor Stokken 10de. NU TEGEN INDIA Pakistan met 1-0 geklopt Het Nederlandse hockeyelftal heeft Zondagavond in het Velodrome te Helsinki voor de mooiste verrassing gezorgd, die sportlievend Nederland zich maar had kunnen wensen. Het slaagde erin Pakistan met 10 te kloppen en zich daardoor in de finale te plaatsen tegen India, dat Engeland in de andere demi-finale heeft verslagen met 31. Daarmede staat vast, dat Nederland de tweede plaats in het hockeytournooi heeft behaald, iets wat eigenlyk niemand verwacht had. Iedereen rekende immers op een ne derlaag tegen het zeer sterke Pakistan. Het is anders uitgekomen. De eerste zilveren medaille in Helsinki is veroverd! Het was een herboren elftal, ver geleken bij de wedstrijd tegen Duitsland van Vrijdagavond, dat te gen Pakistan in het veld kwam. Al le stroefheid was eruit verdwenen en de spelers trokken nu integendeel elkaar op naar een hoger niveau. Luide werden onze spelers aange moedigd door de gehele Nederlandse kolonie in Helsinki en van de weer omstuit vochten zij van de eerste tot de laatste minuut. En het vlotte grandioos Zo vol vuur begonnen de Nederlan ders, dat de mannen uit Pakistan er beduusd van waren. Reeds na dertien minuten kwam het eerste succes. Van Heel gaf van links een harde voorzet die Kruize finaal miste. Wery stond echter ach ter hem en daar de Pakistandoelman Qazi op Kruize was toegestormd en dus geheel uit positie was gespeeld, had Wery niets anders te doen dan de bal doodkalm in het lege doel te deponeren. Of de Nederlanders juichten bij dit fraaie doelpunt Pa kistan deed verwoede tegenaanvallen maar Nederland hield stand tot de rust. Na de rust kwam Pakistan in de meerderheid. Met man en macht werd er verdedigd, maar men ver waarloosde de aanval niet, wat zeer verstandig was. omdat een voor sprong van 10 niet veilig genoeg is tegen Pakistan Pakistan kroop enkele minuten voor het einde zelfs nog door het oog van een naald, toen doelman Qazi op de bal ging liggen bij -»eu solo van de snelle Wery en de scheidsrechter Nederland een straf- bully onthield. Gelukkig had deze dwaling geen onaangename gevolgen voor Oranje, dat, nadat Mulder een vliegend schot in de hoek bijzonder fraai had gestopt en de arbiter het einde aankondigde, een vreugdedans maakte, alsof de gouden medailles reeds in ontvangst konden worden genomen. Zover is het echter niet en zo ver zal het vermoedelijk ook wel niet komen wanneer Nederland Don derdagavond 24 Juli tegen India in de finale aantreedt, maar de tweede plaats in het Olympisch hockeytour- nooi 1952 is binnen en dat alleen is al een buitengewone prestatie

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 5